'Voorop staat de zorg voor mensen' Bisschop Ernst (Breda) 70 jaar PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 11 APRIL 1987 BREDA (GPD) - Bisschop H. Ernst - deze week 70 jaar geworden - staat open voor discussie over de kerkleer wat betreft de homofilie. De kerk laat haar leer weliswaar niet gemakkelijk onder kritiek stellen, maar het kan niettemin nodig zijn als er door wetenschappelijk onderzoek een an der inzicht in dit verschijnsel zou ontstaan. Ten aanzien van de positie van de vrouw in de kerk staat bisschop Ernst een heel wat helderder discussie voor ogen dan de manier waarop dit nu gebeurt. Kardinaal Simonis heeft, volgens hem, in zijn veelbesproken artikel te veel thema's bij elkaar gebracht. Die kunnen beter afzonderlijk door deskundigen worden behandeld. Dan wordt de dis cussie veel duidelijker. (Van een medewerker) De Bredase bisschop reageert op vragen over dergelijke kwesties zo als men van hem gewend is. Hij laat zich niet verleiden tot ondoor dachte uitspraken, maar geeft in weloverwogen woorden zijn me ning. Duidelijk is wel, dat zijn be nadering anders is dan van sommi gen van zijn mede-bisschoppen. "Voorop staat de zorg voor men sen", zegt hij als hem wordt ge vraagd naar de houdbaarheid van het kerkelijk standpunt over ho mofilie. Het is zelfs een 'dubbele zorg'. "Ten eerste gaat het om de plaats van de homoseksuele mens in de kerk. Ook zij moeten daarin volgens hun geweten kunnen le ven. Daarnaast is er de bijdrage aan de maatschappelijke aanvaar ding. Die kan je als kerk leveren, ook al heb je het conflict tussen de hedendaagse wetenschap en de kerkordening nog niet opgelost". Wel is, ook volgens bisschop Ernst, de kerkleer gebaseerd op ge gevens van de Heilige Schrift. "Die leer heeft een lange traditie en laat zich dus niet gemakkelijk verande ren. Bovendien bestaat bij mensen die geroepen zijn de kerkleer te be waken de vrees dat bij het prijsge ven daarvan de ordening van het leven verloren gaat. In wezen is dat de kern van het probleem. Een op lossing zou pas gevonden kunnen worden als over de homofiele aan leg en geaardheid nieuw weten schappelijk inzicht zou ontstaan. Dan ook komen er nieuwe vragen met betrekking tot de kerkelijke leer". Ervaringen De bisschop van Breda is inge nomen met de zijns inziens goede manier waarop in parochies en an dere pastorale verbanden met ho mofilie wordt omgegaan. "De ervaringen daarin zijn waar-» devol voor het bezien van de leer". Hij verwijst dan naar het Tweede Vaticaans Concilie. Dat sprak uit, dat geloofservaringen van gelovi gen van belang zijn voor de ont wikkeling van de leer. "De kerk verbindt seksualiteit en huwelijk aan elkaar. Dat is haar leer. In de wereld van de hetero's wordt daar evenveel tegen gezon digd als in die van de homo's. Met andere woorden: het pastorale pro bleem begint niet bij de homo's. Het is een algemene zaak". "De kerk heeft daarop een visie die zij niet wil prijsgeven. Ze is er van overtuigd, dat ze daarmee een grote waarde in de samenleving in brengt. Dat wil niet zeggen, dat er soms niet wordt bijgestuurd. Vroe ger zei de kerk ook nee tegen ge- boortenregeling. Nu keert zij zich nog tegen bepaalde methoden daarvan. Maar altijd als de kerk een leer voorhoudt blijft tegelijk de omgang met mensen die, om welke reden ook, vanuit hun diepste overtuiging niet met die leer ak koord kunnen gaan. Die moet je niet uit de kerk bannen, maar juist daarin integreren". Toch wordt de homo in het stuk van de congregatie voor de geloofs leer apart gezet. "Ja, dat is zo. Maar een andere keer komt er een document over het huwelijk of over genetische manipulatie. Wat ik persoonlijk wel zou doen is, dit probleem in een breed verband plaatsen. Ik denk dat het dan ook veel beter op losbaar is". Wat de bestrijding van de ziekte aids aangaat denkt bisschop Ernst aan een eigen bijdrage van de kerk. "De regeringen willen vooral pre ventief werken vanuit het stand punt van de gezondheidszorg. De kerk kan een eigen bijdrage leve ren door aandacht te vragen voor de gezindheid van de mens en een levensstijl volgens het evangelie. Natuurlijk moet zij ook bevorde ren dat slachtoffers niet in de steek worden gelaten". Persoonlijk De kritiek van aartsbisschop Si monis op de 'feministische theolo gie'. Heeft de kardinaal niet dezelf de fout gemaakt als indertijd zijn collega Ratzinger van de congrega tie voor de geloofsleer in het stuk over de 'bevrijdingstheologie'? Daarin konden de bevrijdingstheo logen zelf zich niet herkennen. Bisschop Ernst: "Wat kardinaal Simonis schreef, is zijn persoonlij ke visie. Hij baseerde zijn argu menten op biologische gegevens en de positie van man en vrouw in de samenleving. Die verbond hij met theologie. Dat is voor zijn re kening. Als je allerlei thema's bij elkaar brengt en verschillende theologen die daarover uitspraken doen citeert, kan het gemakkelijk gebeuren dat mensen - in dit geval feministische theologen - zich in dat beeld niet herkennen. Daarom is het mijns inziens veel beter, de diverse thema's apart te nemen en met de afzonderlijke theologen daarover te spreken. Dan is de dis cussie veel helderder". Veel gelovigen hebben afge haakt en hun toevlucht gezocht in groepen als 'Mariënburg' en '8 Bisschop Ernst: ,Als je besluit i Mei'. Hoe kon het toch zover ko- Ernst: "De bisschoppen ten tijde van het Pastoraal Concilie hebben geprobeerd een stijl van gezagsuit oefening te ontwikkelen waarin ruime plaats zou zijn voor pastores en gelovigen. De gezagsuitoefe ning in de kerk was ook het eerste onderwerp van dit concilie". "Ik heb al eerder geschreven, dat wij dit niet grondig genoeg hebben bekeken. Het bewuste rapport kreeg niet de instemming van het Pastoraal Concilie. Zonder een grondige, ook theologisch verant woorde behandeling heeft men het daarbij gelaten. Men heeft het al leen praktisch beoefend, waardoor wij niet genoodzaakt werden om dit vraagstuk diepgaand vanuit het Tweede Vaticaans Concilie te ver antwoorden en zonodig bij te stu ren. Dat nu is ons duur te staan ge komen. Het was inderdaad een» grote tegenvaller dat wij niet in staat zijn gebleken de gemeen schap bij elkaar te houden en de verbinding te behouden met de wereldkerk. Dat is heel treurig". "In de tijd van het Pastoraal Con cilie was er in de Verenigde Staten een zogenaamde ondergrondse kerk van mensen die vonden dat ze onvoldoende de ruimte kregen. Wij wilden dat hier vermijden, en daar in zijn we niet geslaagd. Er is een geweldige polarisatie ontstaan, waardoor mensen zich geroepen voelden zich buiten de kerkelijke structuren te organiseren". it elkaar te gaan, komt het meestal i Het contact met deze groepen vindt bisschop Ernst 'de grote op dracht van nu'. "Maar het is moei lijk. Natuurlijk is dit een weder zijdse verplichting. Het blijvend uiteengroeien gaat ten koste van de kerk en het geloof. En dat mag niet. We zullen dus tot elkaar moe ten komen, ondanks alle taaiheid die onderhandelingen nu eenmaal met zich brengen. We moeten doorgaan, niét opgeven". Ernst geeft toe, dat als voorwaar de voor dit contact niet kan wor den geëist, dat men het al met el kaar eens zou zijn. "Dat doén de bisschoppen ook niet". Maar de commissie die het gesprek Voorbe reidt heeft die eis toch gesteld? "Nee, slechts één man uit die com missie". De bischoppen volgen die ene man dan toch maar. "Dat is niet waar. Wij hebben ons ver plicht tot contact. Éérst eisen dat over bepaalde zaken, ook al zijn die van fundamenteel belang, eensge zindheid zou bestaan is onzinnig. Contact is er juist om elkaar te le ren kennen, tot elkaar te komen en dan de verbindingen te onderhou den. Waar gaat het nou precies om en wat is nu eigenlijk de bedoe ling". Of een bisschop volgende maand gaat naar de manifestatie van de '8 Mei-beweging' in Zwolle? "Bij dit soort zaken heeft de lo kale bisschop altijd wel de grootste rol. Maar hij moet dat in landelijke kwesties wel doen in verstandhou ding met de bisschoppenconferen- >oit meer goed" tie. Niettemin heeft hij een eigen verantwoordelijkheid. Wat dat be treft is de plaats waar de bijeen komst wordt gehouden niet onbe langrijk". Twee polen Is echte discussie nog wel moge lijk als het pastorale model is inge ruild voor het dicterende? "Wat wij op het ogenblik zien - en de tegenwoordige paus is daar, denk ik, een uitgesproken voor beeld van - is de zorg voor de iden titeit van de kerk. Die zorg bepaalt ook het beeld van de bisschoppen conferentie en komt in de publici teit ook zo naar buiten". "Maar het feitelijke kerkelijke le ven speelt zich af in de parochies, in allerlei pastorale verbanden en in de bisdommen. Welnu, dat prak tische pastoraat is rijker dan het beeld dat de bisschoppenconferen tie in de publiciteit krijgt. In dat praktische pastoraat kom je niet de vrees tegen dat het uitnodigende, het wervende ten koste gaat van de kerkleer. De vrees dus dat de kerk haar eigenheid zal verliezen". "Een goede pastoraal moet altijd uitgaan van twee polen. Het«geloof van de kerk en de kerkelijke orde ning aan de ene kant, en de men sen, hun geweten, hun situatie aan de andere kant. Het is heel moei lijk, daar evenwicht in te vinden. Maar aan de basis zie ik, dat met beide factoren heel goed rekening wordt gehouden. Daar is dat even wicht, die uitnodigende pastoraal gebleven". "Ik herhaal: als je het pastorale beleid wilt beoordelen, dan zul je moefen kijken naar wat in de bis dommen gebeurt. De bisschoppen zullen dus evenwicht moeten vin den tussen de plicht tot onderlinge samenwerking en de eigen verant woordelijkheid in het eigen bis dom. En daar doen we zo goed mo gelijk ons best voor". Het blijft dan vreemd, dat pasto res en leken aan de basis niet met de bisschoppen in de pas lopen. "Daar ligt inderdaad een pro bleem. Daarom is gesprek nodig met de daarvoor bestemde orga nen. Een goed voorbeeld daarvan is de manier waarop bisschop Bar van Rotterdam op het laatste Lan delijk Pastoraal Overleg de kwes tie van de liturgie behandelde. Hij probeerde te bemiddelen tussen de verlangens en aanbevelingen van het LPO en het standpunt van de bisschoppen over hoe liturgie vol gens de kerk moet zijn". "Feit is dat die twee sterk tegen gestelde keuzen er zijn en dat et ook onder de bisschoppen ver schillen in aanpak bestaan. We zul len moeten nagaan hoe wij er op constructieve wijze verder mee kunnen komen, net als tijdens het Pastoraal Concilie kort na Vatica- num II". Beproeving Welke mensen zullen de bis schoppen op den duur weten te be houden? Alleen de kritieklozen? "Ik geloof het niet. Je kunt twee cirkels onderscheiden in de kerk. De bredere, die er wel bij wil horen maar niet actief is en alleen op be paalde momenten aanspreekbaar. En een binnencirkel van actieven en betrokkenen, die weten dat de kerk alleen samen in stand kan worden gehouden. Deze mensen moeten door heel wat beproevin gen heen. Ze hebben het niet ge makkelijk. Dan blijven niet de kri tieklozen over maar juist degenen die door deze beproeving heen zijn gegaan en daardoor wijs en sterk zijn geworden". En de polarisatie dan? "Je hebt dan te maken met een kerk waarin niet alle mensen gelijk zullen denken, dat is zeker. Maar je kunt daarin wel met elkaar leven, zoals in een gezin waar kinderen anders denken dan huri ouders. Als je besluit uit elkaar te gaan, dan komt het meestal nooit meer goed. Dat moet dus worden voor komen. Ik realiseer me, dat dit van velen nogal wat .uithoudingsver mogen vraagt". Als het aan bisschop Ernst zelf ligt, blijft hij residerend bisschop van Breda tot zijn 75ste. Op die leeftijd moet een bisschop aftre den. Alleen onvoorziene omstandig heden of een dringend verzoek in die richting van het kapittel zou den oorzaak kunnen zijn van eer der aftreden. Die afspraak heeft hij vijfjaar geleden, toen hij 65 werd, gemaakt. Gezien zijn goede ge zondheid is vervroegd vertrek niet te verwachten. Niemand hoopt dat ook. Bis schop Ernst ligt overal en bij ieder een goed. Vloeken. 'Ongehoorde vormen' heeft het 'misbruik van Gods naam' via radio, tv en pers aange nomen, zegt de Bond tegen het Vloeken in een verklaring naar aanleiding van het 70-jarig bestaan. "Omroepen die zich daaraan schuldig maken trekken zich over het algemeen niets aan van protes ten. Maar als de naam van een 'machtig persoon' in het geding is, kan er blijkbaar nog wél wat wor den bereikt. Zoals bij de dreige menten van Iran, die zelfs de Vara ervan weerhielden een omstreden persiflage over de ayatollah Kho meini uit te zenden. Die naam boe zemt blijkbaar meer ontzag in dan de naam van de Almachtige". Handreiking. De dekens van het bisdom Groningen hebben de 'Katholieke raad voor kerk en sa menleving' gevraagd eens aan te geven hoe pastores in hun werk jnoeten handelen met de laatste Vaticaanse documenten over ho moseksualiteit en 'genetische ma nipulatie'. Over deze zaken bestaan nogal uiteenlopende commentaren en dat geeft, volgens de dekens, problemen in de gewetensvorming van gelovigen. "Pastores hebben een hanteerbaar commentaar no dig om met zaken die in de samen leving grondig in discussie zijn te kunnen omgaan". Secretaris dr. P. A. van Gennip van de raad voor kerk en samenle ving heeft al laten weten dat de raad zeker positief op het verzoek zal reageren. Onderscheiding. Kardinaal J. Willebrands, voorzitter van het Va ticaanse secretariaat voor de een heid onder de christenen, is onder scheiden met de 'Fitzgerald'-prijs voor oecumene. Die gaat uit van de Amerikaanse vereniging van dio cesane medewerkers voor oecume ne. Pater James Fitzgerald behoor de tot haar oprichters. De onder scheiding wordt op 5 mei in Atlan ta uitgereikt. Kardinaal Wille brands zal dan een inleiding hou den over de bijdrage van zijn kerk aan de oecumene. Alphen aan den Rijn. De wijk West van de hervormde gemeente in Alphen aan den Rijn (Opstan- dingskerk) bestaat 25 jaar. Dat wordt morgen gevierd met een dienst om 5 uur. Daarin gaan de oud-predikanten voor: W. Verweij uit Krimpen aan den IJssel, M. Fokkema uit Drachten en J. J. van der Heiden uit Haarlem. Noordwijk. Morgenavond om 7 uur is er in de Vinkenlaankerk in Noordwijk-Binnen een muzikale vesper met medewerking van het vesperkoor onder leiding van Jaco van Leeuwen, cantor-organist van de Grote Kerk. Dat zingt een deel van het evangelie van deze zondag als motet en in wisselzang met de gemeente. Ds. W. van der Lee is voorganger. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 kand. R. P. Oosterdijk, 11.45 studente- nekklesia; Marekerk 10 prof. dr. v.d. Beek, Valkenburg, 5 ds. Trouwborst, Vlaardingen; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer en ds. Koolstra, belijde nis; Oecumenische geloofsgemeen schap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 H. J. van Casteren en pastoor v. Well, 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, 5 ds. Hortensius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wyk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Horten sius, gezam. opendeurdienst, 10.30 (zij zaal) dovendienst, hr. B. Grandadam; Oude Vest 10 ds. Hemmes; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Verdoorn; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 ds. Jansen. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Ge ref. K. (Steenschuur) 10 en 5 dr. Brie- nen, Gorinchem. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. De Mey-Meulendijk. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Koek (mmv kerkkoor). Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Reiling, A.dam. Evang. Gemeen schap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. T. Korff. Evangeliecentrum-Pinkster- bew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) 10 evang. Zijlstra, do. 10 open dag. Pink- stergem. (O. Vest 13) 10 evang. W. Oo- stra. Leger des Heils (hoek Vestestr./ Groenesteeg) 10 en 7. 'De Christenge meenschap' (beweging tot religieuze vernieuwing) 9.45 mensenwijdings- dienst in oud-kath. kerk Zoeterw.singel. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.-anglicaanse dienst. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 11; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijn dijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 kand. J Verwey, A.dam. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, belijdenis, 7 dr. Zwanen burg, Ede. Geref. Kerk 10 ds. v. Wijn gaarden, 6.30 ds. Modderaar, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. v.d. Groep, Aal ten. Rk Kerk zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Heiv. Gem. Adventskerk 10 ds. Jonkman, belijde nis, 5 dienst met verstandelijk gehandi capten, met doop; Kruiskerk geen dienst; Opstandingskerk 10 ds. Lans, St. Michelsgestel, 5 bijz. dienst tgv 25-j. be staan wijk West, ds. W. Verweij, ds. M. Fokkema en ds. J. v.d. Heiden; G. Her derkerk 10 en 7 ds. Taselaar, ha; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, 10.15 en 6.30 ds. Verheul, ha, op 13,14 en 15 apr. 7.30 nam. oecum. gebedssamenk.; Ashram (Marsdiep) 10 dr. v. Santen, Zutphen, ha; Oudshoomse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ou- wendijk, 6.30 ds. Vlok. Gouderak. Ge ref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut (oe cum. woorddienst), 6.30 leervicaris mevr. M. Lourens; Salv.kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. v. Wijngaarden. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Wil- lemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, 4.30 stud. A. Boshuizen, Houten. Chr. Geref. Kerk (Grypensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. A. v.d. Berg, 6.30 hr. R. Mentink. Volle-evang- .gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. D. Sikkens. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emma- laan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds Boer, 6 ds. v.d. Kamp, Bleiswijk. Geref./ Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Pera. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 6.30 ds. Wieman. ha; Salv .kerk 10 ds. Jansen, Gouda, 6.30 ds. Vlasblom, Boskoop; Bethl.kerk (Nieu- werbrug) 10 en 6.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk 10 ds. Elderman, 6.30 ds. Wigbol- dus, Voorburg. Geref. K. Vrijg. (Ich- thusk.) 9.30 leesdienst, 3 ds R. Houwen. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 mevr. H. W. Muller, A.dam. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol en ds. Vlasblom, belijdenis, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. G. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac. HAZERSWOUDE Herv. Gem. 9.30 (be lijdenis) en 6.30 (ha) ds. De Graaf. Geref. Kerk 10 hr. Brouwer, Katwijk, 5 mevr. ds. T. Bergsma, Den Haag. Rk Kerk. dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7. zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk zo. geen dienst, ma., di. en wo. 7.30 oecum. avondgebed, pastor Koster en ds. Vegter; Pauluskerk 10 ds. J. Slob; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10-ds. Koo- man, maaltijddienst voor jong en oud, 7 hr. W. Schot. Geref. Kerk 10 ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 9.30 en 4.30 leesdienst. Ned. Ge ref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. Kra nenburg, Groningen, 4 ds. De Lange, ha. Van Wijckerslooth 4 ds. Plomp. Ende geest 10 pater Boshouwers. Volle-evan- geliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7. zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 mevr. ds. v.d. Kooi-Dijkstra, 6.30 ds. v.d. Kooi, beiden Leimuiden, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 ds. Terlouw, 't Woudt- Den Hoorn. Chr. Geref. K. 9.30 lees dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. v. Niel, ha, 5 ds. Smaling, ha; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling, belijde nis. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Rib- berink, belijdenis, 5 ds. Huisman; Imm- kerk 9 en 10.30 dr. Feenstra, R.dam, 5 ds Snel; Mar.kerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Ribberink. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. J. Gernts, Den Haag. Rk Kerk zo. 10.30; RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 (belijdenis) ds. Germans, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. Bras, 7 ds. v. Winterswijk, 't Harde, opendeurdienst, mmv jongerenkoor uit Katwijk. Chr. Geref. K. 10 ds. Aarnoudse, 5 ds. v. Langvelde. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, 6.30 ds. v. 't Hof, Woubrugge. Geref. Kerk 9.30 ds. Jeroense, Hoofddorp, 6.30 ds. Nieuwenhuis, Alphen. Rk Kerk Aar- dam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Heiv. Gem. 10 'dr. Vermeulen, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Veenstra, Leiden, 6.30 ds. Baas, S.heim. Geref. K. Vryg. 9.30 leesdienst, 4 ds. Heida. VOORHOUT:.. Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 hr. Hoffenaar. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. De Zeeuw, 7 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. A. de Kuiper. Hulp en Heil (Schaken- bosch) 10 ds. Honig. Herv. evang. op ge ref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. v. Leeuwenhoekkade/hoek ijsbaan) 9.30 ds. Koorevaar, R.dam, 4.30 ds. v. Schoonhoven, Giessendam. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Schoot. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 ds. J. Groeneveld, 3 ds. Grutter. Aulagemeenschap Noord hofland 10.30 gespreksdienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (Bri tish school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Kunz, 5 ds. Schipaanboord. Hoeksteen 9.30 ds. Schipaanboord, 6.30 ds. Goossen; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Kunz; Imm.kerk 9.30 ds. Posthu mus Meyes, Bunnik, 7 ds. J. v. Vliet, A.foort. Geref. Kerk Kruisk. 10 30 ds. Koekkoek, R.dam, 5 ds. Noordam, Bleiswijk; Ontm.kerk 10 ds. Bongers. Geref. K. Vryg. (Kruiskerk) 8.45 kand. P. v.d. Horst, Kampen, 2.45 ds. v.d. Wal, Vlaardingen. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Vergunst, Zoeter- meer, 7 ds. v.d. Woude, opendeurdienst; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. J. Vis ser; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, 7 zie Dorpskerk. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Fockema Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof, belijdenis, 6.30 ds. Stam, Ter Aar. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Aalders, ha. Ned. Prot. Bond (De Wyk) 10.30 dr. Meyering, O.geest. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder, Vianen, 7 ds. H. van Oostende, Veenendaal. Geref. Kerk 9.30 hr. Schreuder, 7 ds. Dronkert, Gouda. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, wo. 7.30 avondgebed. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Die- naark. zat. 7, zo 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7. zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eijsenga, 6,30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 10 ds. Buikema, belijdenis, 6.30 mevr. H. M. v.d. Meeberg, mmv huiskoor 'Hooge Burch'. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Mul ders, Haarlem, 7 ds. Dondorp, IJmui- den. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 9.30 be vestiging en intrede ds. J. Hofland. Chr. Geref. Kerk 10 ds. v. Langevelde, 5 ds. Aarnoudse. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra (belijdenis). Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, belijdenis, 6 ds. v. Niel; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 hr. Hoffenaar. Voorhout, interk. evangelisatiedienst. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. M. C Kersten. Scheveningen, 5 ds. A. C. Kersten. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem.' N. Kerk 10 ds. Hovius, ha, 6 ds. Sjollema; O. Kerk 10 ds. Juckema, Leerdam, ha. 6 ds. De Jong, ha; Ichthusk. 10 ds. Drie bergen, ha, 5 kand. M. Kuijt, Lisse; Pniélk. 9.30 ds. De Jong, ha, 6 ds. Wuis- ter, Schiedam, ha; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Schuurlma. Elis.zie- kenhuis 9.30 ds. Brommet, 11 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb. Ziilkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 kand. P. J. Aartsen, A.dam. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, belijdenis. Geref. Kerk 10 ds. Weggemans, Harderwyk, 7 ds. Bras, S.heim. Geref. K. Vryg. 9.30 en 4.30 ds. De Putter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos, 5 br. G. J. Rietkerk, lees dienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. J. Spaargaren. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poel polder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7. zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP. Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. Eijsenga. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.15 ds. v.d. Meij. Remonstr. Gem. 10 prof. dr. J. van Gou doever. Evang. gem. (Kruispunt, Ken- nedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. De Boo, Uitwijk. Geref. *Opstan- dingsk erk in Alphen aan den Rijn. (foto Wim Dijkman) Kerk 9.30 ds. Baane, 7 ds. De Lange, Aalsmeer, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Germans, S.heim. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 6.30 kand. J. Wielsma, Uithoorn. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Steenbergen, Den Haag, 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 hr. P. Koenes, A.dam, 7 hr. M. Schreuder. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. Abma, Gouda; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. v. Achterberg, Leiden, 5 drs. G. A. Schol- te; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Vroegm- deweij, Katwijk aan Zee. Sole Mio 9 ds. Kuiper. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofd str.) 10 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 drs. Scholte, 7 ds. v.d. Lee, vesper; Stichtingskerk 11 hr. P. C. v.d. Bos. Evangeliegemeente 'Shalom' (geb. 'Bui tenzorg', Zeereep) 7 nam. Rk Kerk Zee zat. 7. zo. 10.30; Binnen zat. 7. zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds v.d. Mey, belijdenis. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30: De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2