'Ik zit nu dicht tegen wereldtop' 5 D T Ik ben nog geen tweede Nijboer' Meulders houdt Kasparov bezig Marti ten Kate blijft nuchter onder successen Leidse voetbaljeugd ontmoet Rotterdam Leidenaars in rugbyteam 'Bronzen' Veldhoven na WK iTERDAG 11 APRIL 1987 SPORT PAGINA 17 •ïSCHEDE (GPD) - Marti ten Ka- maakt furore. Niet meer zozeer •or zijn merkwaardige manier n lopen, maar vooral door zijn nsprekende prestaties. De atleet t Enschede heerst in het prille egseizoen. In de twee voor- 1 arsklassiekers, de Twintig van Iphen en de City-Pier-City, was j niet te stuiten. Zelfs niet door gerenommeerde Belg Alex Ha- ïlsteens, die zowel in Alphen als en Haag naar het tweede plan erd verwezen. loor laap Visser In Maassluis hoopt Ten Kate andaag (zaterdag) zijn succesvolle oorseizoen op waardige wijze af te luiten. De 28-jarige computerpro- jammeur gokt in de Westland- narathon op een eindtijd van tus- en de 2 uur 12 en 2 uur 15. "Ik voel ne geestelijk en lichamelijk fit, naar het weer is zo'n onzekere fac- or dat er werkelijk niets valt te voorspellen". Aan Rome, waar komende zomer ie wereldkampioenschappen atle tiek worden gehouden, wil Ten Ka- te vandaag dan ook niet denken. Op papier is de WK-limiet van 2 uur 12 voor het lange afstand-ta lent haalbaar, maar de winderige praktijk van de Westland-mara- thon heeft geleerd dat het een bijna onmogelijke opgave is om in 132 minuten de finish in Maassluis te bereiken. Niet Rome, maar Enschede is dit seizoen het doel van Ten Kate. In zijn woonplaats valt op 20 juni de nationale marathontitel te verdie nen en voor eigen publiek wil de Fortis-loper uiteraard vlammen. Daarnaast wil hij op 13 mei zijn vo rig jaar in Leiden veroverde titel op de tien kilometer verdedigen. Die titelstrijd is ook de reden waarom Ten Kate vandaag in Maassluis start en niet volgende week in Rot terdam. "Het NK op de tien kilometer is al drieënhalve week na Rotterdam en dat is te snel", verklaart de rap pe informaticus. "Na een marathon heb je toch zeker twee weken rust nodig en nog eens twee weken om de snelheid weer op te bouwen. Als ik me voor Rotterdam zou hebben ingeschreven, zou ik dus een be- Rechtspraak Marti ten Kate is behalve een am bitieuze ook een uitermate veelzij dige atleet. Hij begon als steeple- loper en zijn verschijning wordt nog steeds, zij het incidenteel, op de 'hindernisbaan' waargenomen. Op het 'tartan' legt hij geregeld wedstrijden af op de vijf en tien ki lometer en behalve op de weg, weert hij zich ook 'in het veld', waar hij tot de nationale cross-elite wordt gerekend. Die veelzij digheid is volgens Ten Kate uit nood geboren. "Hier in het Oosten valt op atletiekgebied wei nig te beleven. Er zijn maar weinig clubs, dus weinig kunststofbanen en dus weinig wedstrijden. Als er in de buurt een wedstrijd is dan schrijf je in voor een nummer dat toevallig op het programma staat. In het Westen ligt dat heel anders. In dienst heb ik een tijdje in Den Haag gezeten. Daar pakken de atle ten de wedstrijdkalender en dan kunnen ze meestal kiezen uit meer dere wedstrijden in de buurt op hun favoriete onderdeel". De betrekkelijke schaarste aan atletiekclubs in Overijssel heeft voor Ten Kate wel de prettige bij komstigheid gehad dat hij pijlsnel carrière kon maken. "Omdat er in het Oosten weinig concurrentie is, behoor je al snel tot de top en dat werkte in mijn geval heel stimule rend. Ik wil namelijk graag win nen", aldus de voormalige rechts back van de afdelingsclub IJhorst die op bijna 17-jarige leeftijd als voetballer afzwaaide. "Ik had er de „balen van, want we haalden per seizoen hooguit een punt of vijf. Degraderen konden we niet meer. Ik mocht het dan lekker druk heb ben in de achterhoede, de lol ging er snel van af'. Dit gebaar gaat Marti ten Kate steeds gemakkelijker af: hij wint namelijk op alle fronten. Als steeple-loper boekte Ten Ka- te meer succes. Toen hij nog maar zes maanden lid was van de Atle tiek Vereniging Dwingelo werd het kleine snelheidsduiveltje al zeven de op het NK it* de categorie 'jon- gens-B'. Twee jaar later werd hij als 'A-jongen' Nederlands kam pioen op de 2000 meter-steeple. Was een gebrek aan concurrentie er volgens Ten Kate de oorzaak van dat hem vrije doortocht werd verleend naar de nationale top, toen hij die eenmaal had bereikt. bleek hij zich ook in een felle con currentiestrijd staande te kunnen houden. Op meerdere disciplines, zoals hij vorig jaar bewees toen hij niet alleen het Nederlands kam pioenschap op de tien kilometer in de wacht sleepte, maar ook een ibronzen plak op het NK-steeple en "bovendien zijn persoonlijke re cords op de 1500 meter en de halve marathon aanscherpte tot 3.45,08 en 1 uur 02.56.. "Een geweldig sei zoen natuurlijk", beseft Ten Kate. "Maar dat is bijna voor iedereen onopgemerkt gebleven". nodig heb om de voor mij ideale trainingsschema's samen te stel len". Vooralsnog experimenteert Ten Kate met schema's van de bonds- trainer Bram Wassenaar en luistert hij naar raadgevingen van de peet vader van de Nederlandse wegatle- tiek, Gerard Nijboer. "Maar het lo pen van een marathon is een pure individuele aangelegenheid. Je kunt wel gaan trainen met de sche ma's van een ander, maar elk li chaam reageert anders, dus eigen lijk moetje het allemaal zelf uitzoe ken. Dit is nu mijn vijfde marathon en elke keer weer beschouw ik het afleggen van die ruim 42 kilometer als een soort ontdekkingstocht naar mijn eigen mogelijkheden. Ik hoop straks in Maassluis weer een stuk wijzer te zijn geworden". Vorderingen (archieffoto) Dat geldt niet voor de opmerke lijke prestaties die de acht jaar ge leden in Enschede neergestreken atleet vorige maand op de weg heeft geboekt. De populariteit en dus de marktwaarde van Ten Kate is door de overwinningen in Al phen en Den Haag fors gestegen. "Maar het is onzin om nu te roepen dat ik de opvolger van Gerard Nij boer ben", relativeert hij zijn eigen prestaties. "Zover is het nog lang niet. Ik heb nog een hele lange weg te gaan. Ik schat bijvoorbeeld dat ik nog een jaar tot anderhalf jaar Wijs genoeg om te weten hoe zich moet kwalificeren voor de Olympische marathon die over an derhalve jaar in Seoel wordt gelo pen. Ten Kate durft er nog niet har dop over te praten, maar hoopt vu rig dat hij zich in de Olympische ploeg voor de Spelen van '88 weet te lopen. "Ik hoop dat ze de limiet niet al te scherp stellen, want een keer de Olympische Spelen mee maken, blijft de wens van iedere atleet". Een wens die in het geval van Ten Kate best wel eens in vervul ling zou kunnen gaan. Want de werknemer van de in Hengelo ge vestigde Philips-dochter Holland se Signaal maakt nog altijd flinke vorderingen als wegatleet. "Vooral sinds ik op mijn werk de mogelijk heid heb gekregen om ook tussen de middagen te trainen, heb ik het gevoel dat ik met sprongen vooruit ga. Ik kan nu moeiteloos twee keer per dag trainen en toch een volledi- Wat blijkt uit de inmiddelt ge boekte resultaten, die Ten Kate op de hele marathons van een pas send vervolg hoopt te voorzien. Dit atletiekjaar wil hy als het even kan zijn twee jaar geleden in Rotter dam gevestigde persoonlijke re cord (2 uur 12.56) verbeteren. Als hij zich niet kwalificeert voor de WK van Rome zal Ten Kate in het najaar zijn derde marathon van het seizoen lopen. Verder zal hij onge twijfeld nog het deelnemersveld van wat kortere wegwedstrijden opfleuren, want dat blijft toch zijn favoriete bezigheid. "De halve ma rathon is mijn ideale afstand. Daar op kan ik snelheid aan uithou dingsvermogen koppelen. Tijdens een halve marathon kan je lekker agressief lopen. Veel aanvallen en speldeprikjes uitdelen. Als je dat tijdens een hele marathon doet, word je daar meestal op een ver schrikkelijke manier voor gestraft. Dan kom je op zeker moment vol ledig kapot te zitten". Zwoeger Maar zelfs op die momenten is Ten Kate soms nog in staat om zijn specialiteit, het overschakelen op een hogere versnelling, te tonen. Hij is één van die atleten die hun eigen pijngrenzen weten te verleg gen en zichzelf volkomen leeg kun nen lopen. Het braken staat Ten Kate na een finish vaak nader dan het lachen, maar herstellen doet hij voor het oog meestal net zo snel als hij loopt. In die merkwaardige, zittende, stijl, waarvan sommige van zijn collega's al moe worden als ze er naar kijken. "Toch is het de stijl die kennelijk het best bij mij past", merkt Ten Kate laconiek op, "er zit voor mijn gevoel niets geforceerds aan, het gaat vanzelf zo. Bovendien heb ik nauwelijks last van blessu res en ik ga er toch aardig snel mee. Je hebt nu eenmaal stylisten als John Vermeule en zwoegers als Gerard Nyboer en ik. Maar één van de leuke dingen van het hardlopen, is dat er geen stijlprijzen worden uitgereikt". Een geruststellende wetenschap voor een ambitieuze draver als Ten Kate. LEIDEN - Het Leids voetbalelftal onder 14 jaar speelt maandag avond tegen de afdeling Rotter- ringa, L. van Rijn, A. van der Plas en P. Homan (allen Quick Boys), S. Durvé (RCL), R. van der Linden dam. De wedstrijd in de voorronde (Roodenburg), T. Nguyen (SJZ), R. van het Nederlands kampioen- Blankespoor en B. Ottenkamp (Ter volgende spelers zijn geselecteerd: R. Iemhoff (Alphen), A. Hasselaar (ARC), M. de la Rie (Leiden), M. Heemskerk en E. van Houten (Noordwijk), H. Ouwehand, J. Hee- LEIDEN - Yves Kummer en Dik Berghout (DIOK) maken deel uit van de Nederlandse rugbyploeg, die morgen in en tegen Tsjechoslo- wakije zijn laatste wedstrijd in de B-poule van de FIRA-competitie afwerkt. Deze wedstrijd is alleen nog van belang voor de Nordic Cup. Nederland heeft aan een ge lijkspel voldoende om die voor de derde achtereenvolgende keer te winnen. De Leidse selectie meisjes veldvoetbal speelt donderdag een oefenwedstrijd tegen de vrouwen van UVS. Het duel vindt plaats op het UVS-terrein en begint om 19.00 uur. De geselecteerden zijn: Mar lies van Heiningen,en Renate Hoo- genboom (Alkmania), Ingrid van Leeuwen, Belinda Koopman, Laila Voskuil en Diana Westerwaard (Iduna), Miijam Mulder (Leiden), Martine Harkes (Koudekerk), Mar jolein Duivestein (Leiden), Natasja Kruts, Natasja van Haalem en Na thalie van Ruitenbeek (LFC), Nico le van de Bosch (Roodenburg), Mi chelle van der Kwaak (Sleutels), Natasja van Dinten (SVLV), Ilse van Vliet (Teylingen). WIELRENNEN - Wielervereniging Swift organiseert morgen wedstrij den om de Casba-trofee. De vol- Gerard Vos en Marco van der gende categorieën komen vanaf Marcel 9.00 uur aan de start: nieuwelingen vrouwen, liefhebbers en re- maandag deel aan het FIRA-jeugdtoernooi creanten, junioren en om 13.30 uur in Berlijn. de amateurs. OEGSTGEEST - Voor Charles Veldhoven zit het jaar er bijna op. De short-track schaat ser uit Oegstgeest werd al kampioen van Nederland, van Europa en het vorig weekend in Montreal derde van de wereld. Goed genoeg om sportman van Leiden mee te worden, vermoedt Veldhoven, maar het betreft geen populaire tak van sport. Het neemt niet weg dat de 21-jarige student enthousiast kan verhalen van het voorlopige hoogtepunt uit zijn carrière, de bronzen medaille die hii vorige week in Canada behaalde. Charles Veldhoven geconcentreerd door de bocht. "Of ik daarmee tevreden ben? Het is maar hoe je het bekijkt. Ik had nu net zo goed wereldkampioen kunnen zijn. Daarom baalde ik na afloop, ik ben er zo dichtbij ge weest. Aan de andere kant, dat de winnaar slechts zeven van de ma ximaal te behalen twintig punten heeft verzameld duidt op grote concurrentie. Als ik nog meer pech had gehad, zou ik zelfs zonder me daille zijn thuisgekomen", zet Veldhoven alles nog eens op een rijtje. "Wel vind ik dat ik abnormaal veel tegenslag heb gehad", ver- BRUSSEL - Onder grote belang stelling werd gisteren in Brussel de eerste ronde van het SWIFT- grootmeestertournooi afgewik keld. De meeste aandacht ging uiteraard naar wereldkampioen Gary Kasparov, die een leger van fotografen moest passeren alvo rens hij zijn bord kon bereiken. Zijn tegenstander was de Belgi sche kampioen Richard Meul ders. De Belg werd reeds in een pril stadium geconfronteerd met een scherp pionoffer van Kaspa rov, wat de strijd ongewoon aan trekkelijk maakte. De wereld kampioen won de partij. door Hans Bouwmeester In het Russische kamp was men niet zo gelukkig met de ont wikkelingen tijdens de partij. Alexander Nikitin, in Brussel aanwezig als trainer van Kaspa rov, merkte op: „We hebben een serie partijen van Meulders on derzocht, maar dit systeem zijn we helaas niet tegengekomen". Wit: Richard Meulders. Zwart: Gary Kasparov. 1. d4 Pf6 2. c4 e6 3. Pc3 Lb4 4. e3. De zogenaamde Rubinstein- variant van het Nimzoindisch. 4. c5 5. Ld3 Pc6 6. Pge2. Een veilige opstelling. Na 6. Pf3 vreest men tegenwoordig 6. Lxc3+ 7. bxc3 d6, een opstel ling waarmee vooral Hu'bner succesvol is geweest. 6.cxd4 7. exd4 d5 8. 0-0 dxc4 9. Lxc4 0-0 10. a3. Vermoedelijk is 10. Lg5 een sterker alternatief. 10. Ld6! Nu gaat 11. Lg5 niet meer van wege het verrassende 11. Lxh2+! en 12. Pg4 11. Dd3 e5 12. d5 e4! Diagram Door dit pionoffer wint de strijd aan karakter. De zwarte stukken komen tot leven en wit moet alle zeilen bijzetten om niet snel te worden overrompeld. 13. Pxe4 Pe5 14. Dd4 Pxe4 15. Dxe4 Lg4. Deze positie heeft Meulders reeds eerder gespeeld en wel in een clubwedstrijd met Ligterink. Hij zette toen met 14. Pg3 voort, maar kwam niet tot een bevredi gende ontwikkeling. Het beste lijkt 16. Lf4 f5 17. Dd4 Pxc4 18. f3! en volgens oud-wereldkam pioen Tal, die in de perskamer de partijen van zijn landgenoten volgt en analyseert, zijn dan de kansen ongeveer in evenwicht. 16. f4 Pxc4 17. Dxc4 Tc8 18. Dd3 Te8 19. Pc3 Df6. Aanvankelijk dacht men, dat 19. Db6+ 20. Khl Db3, met de dreiging 21. Le2, sterker was. Wit antwoordt echter met het te- genoffer 21. Le3 Dxb2 22. Ld4 en staat dan niet slechter. Ld2 h5. Na 20. Lf5 21. Df3 Dd4+ heeft wit het reddende 22. Df2! 21. Tael Lf5 22. Df3 Lc5+ 23. Khl Dd4. De zwarte stukken nemen overweldigende posities in, maar een directe beslissing is niet te zien. Er volgt een fase, waarin de torens worden geruild, terwijl het zwarte initiatief blijft voort duren. 24. Ddl b5 25. Txe8+ Txe8 26. Tel Txel +27. Dxel Ld3 28. h3 a5 29. Kh2 Kf8 30. Pdl Ld6 31. Khl. Zo geeft wit zijn pluspion te rug zonder dat de zwarte druk af- neemt. Met 31. De3 kon hij meer tegenstand bieden. 31. Dxd5 32. Lxa5 Lxf4 33. Ld2 Lc7 34. Lb4+ Kg8 35. De8+ Kh7 36. Pf2 Lg6 37. De3 Dc4 38. Kgl Lf4 39. Del f5 40. Lc3 Lb8. Meulders heeft de eerste tijd- controle gehaald en het gevecht gaat door. De wereldkampioen laveert geduldig verder en verbe tert met kleine middelen zijn po sitie. 41. De3 Ld6 42. Dd4 Dc6 43. Kfl Lc5 44. Dd2 Lb6 45. De2 Dd5 46. Dd2 Dc4+ 47. De2 Df4 48. Ld2 Df5 49. Lc3 Lf7 50. Df3 Dbl 51. Pdl Lc7 52. Kei h4 53. Kd2 Lg6 54. Ld4 De4! Eindelijk is het ogenblik aan gebroken voor de overgang naar het eindspel. De zwarte h-pion gaat nu het spel beslissen. 55. Dxe4 Lxe4 56. Pc3 Lxg2 57. Pxb5 Lh2 58. Lf2 g5 59. Pd4 Kg6 60. b4 Lxh3 61. b5 Lg2 62. a4 h3 en wit geeft het op. Dit was verreweg de meest geanalyseerde partij van de eer ste ronde. De andere partyen le verden weinig verrassingen op. Jan Timman versloeg de Belgi sche meester Luc Winants be trekkelijk gemakkelijk en John van der Wiel toonde zich een wil lig slachtoffer van Victor Korts- noj. De Leidenaar bleek een be roemde variant van het Frans maar half te kennen en zoiets is gevaarlijker dan totale onwe tendheid. Anatoly Karpov, die twee we ken geleden do match van And- rej Sokolov overtuigend won en dus het komende najaar voor de vierde maal tegen Kasparov zal aantreden, kwam niet door Bent Larsen heen. De Deen speelde een Siciliaanse variant uit zijn jeugd en dit wapen bleek nog al leszins betrouwbaar. „Een goed geheugen is ook iets waard", zo zei hij na afloop. Robert Hübner speelde met Ljubomir Ljubojevic een snelle, kleurloze remise. Nigel Short, winnaar van het Hoogovencon cours en van het onlangs gehou den tournooi te Reykjavik, kon tegen de Philippijn Eugenio Tor- re zijn kansrijk uitziende Spaan se aanval niet doorvoeren en moest uiteindelijk met remise te vreden zijn. Vandaag wordt in Brussel de tweede ronde gespeeld. Kaspa rov heeft dan wit tegen Van der Wiel en Short zal zich met zwart tegen Timman moeten verdedi gen. Voor zondag staat onder meer Short-Kortsnoi op het pro gramma. Diagram Wit.' Kgl, Dd3, Tal, Tfl, Lef Lel, Pc3, Pe2, pia3, b2, dS,J2, g2, h2. Zwart: Kg8, Dd8, Ta8, TJ8, Lc8, Ld6, Pc6, Pft5, pt.a7, b7, e4, fl, g7, door Tim Brouwer de Koning volgt hij. "Na mijn tweede plaats op de 1500 meter ging ik op de 500 buiten mijn schuld onderuit. Toen ik tijdens de daarop volgende 1000 meter ook nog eens op een scheve schaats moest finishen was de maat vol. Op een rechtgehamerde schaats moest ik op mijn zwakste afstand, de 3000 meter, iedereen controleren om eventueel zelf te kunnen winnen. Het verbaasde me dan ook niet dat Daignault mij uit eindelijk te vlug af was". Wereldtop Niettemin heeft Veldhoven zijn Canadese trip goed verwerkt, al kan hij van zyn achtste WK nog niet helemaal afstand nemen. "Ik heb mijn seizoen ook op Montreal afgestemd. Vanaf oktober heb ik tweemaal per dag getraind. Mijn studie medische biologie heb ik zelfs even laten rusten. Daaraan kan ik nu weer de nodige tijd be steden. Vanaf mijn achttiende ben ik, ook dankzij krachttraining, steeds sterker geworden. Nu merk ik dat ik heel dicht tegen de we reldtop aanzit. Hopelijk blijft dat ook zo, als ik volgend seizoen van wege mijn afstudeeropdracht nog maar één keer per dag kan trai nen." Veldhoven betreurt het dat zijn kansen op de wereldtitel, maar ook die van de concurrenten, door in vloeden van buitenaf zijn ver kleind. "Het is onverantwoord om vijf schaatsers tegeöjk op zo'n smal baantje te laten rijden. Ongeluk ken kunnen dan niet uitblijven. Al die valpartijen en, erger nog, de daardoor veroorzaakte verwondin gen, zijn geen propaganda voor short-track schaatsen. Met vier rij ders op een 30 meter brede baan kunnen dergelijke problemen niet voorkomen. Vandaar dat dertien landen in de vorm van een protest brief om veiligheidsmaatregelen hebben verzocht." "In Canada houden ze er hele an dere opvattingen op na. Een onvei lige baan wordt doodleuk onder water gezet om de snelheid wat te beperken. En of het thuisvoordeel nog niet groot genoeg is steken Ca nadese officials hun landgenoten de helpende hand toe. Chauvinis me is daar geen vies woord. Daar staat tegenover dat er wel 6000 toe schouwers op dit toernooi afko men. Short-track leeft daar veel meer dan het langebaan schaat- Flitsend Het laatste wat Veldhoven wenst is dat 'zijn' short-tracksport in dis krediet wordt gebracht. De boch tenrijder pur sang ("op rechte stuk ken kom ik tekort") voelt zich ver want met de Amerikaanse schaat sers, die eerder voor indoor- dan voor langebaanschaatsen kiezen. "Short-track is veel flitsender. Ik snap ook helmaal niet waarom ie mand als Menno Boelsma zoveel moeite doet om op de langebaan als sprinter een beetje mee te kun nen komen. Dat zou ik alleen doen als ik moeiteloos zou kunnen om schakelen. En dat is een illusie, want zelfs Nicky Thometz heeft pas na acht jaar de top op de lange baan bereikt." Hoewel Veldhoven zich verbaast over de grote belangstelling voor langebaan en marathon schaatsen, maakt hij allerminst een gefru streerde indruk. Hij geeft hoog op van de Leidse short-track facilitei ten, die indoorschaatsers uit de he le Randstad naar de ijshal aan de Vondellaan lokken. Daar wordt on der toezicht van clubtrainer Arie Ravensbergen in samenwerking met bondstrainer Gijs Rijneveld heel wat aandacht besteed aan de koppelkoers. Dat onderdeel is uit gegroeid tot een Nederlandse spe cialiteit. De afgelopen twee jaar werd het wereldkampioenschap op dit onderdeel met overmacht behaald. "Daarvoor moet je elkaar wel goed aanvoelen. Bovendien hebben wij het voordeel dat we al twee jaar in dezelfde samenstelling rijden." "Trouwens, behalve de selectie wordt ook de jeugd weer naar de hal gelokt. Hele groepen 'jonkies' vliegen door de bocht, dat is ont zettend leuk. In myn tijd ging dat heel anders. Toen ik een eenzame short-track schaatser eens wilde nadoen, greep hij mij in mijn nek en zette mij op de baan. Hij zei: "Laat maar eens wat zien" en toen dat beviel zei hij: "Kom zondag nog maar eens langs". Zo ging de ledenwerving acht jaar geleden. Sindsdien is alles snel, heel snel gegaan. En tot de Olympische Spe len van 1990 in Albertville mag het wat hem betreft alleen nog maar sneller gaan.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17