mm uoi ili 5 u T Den Haag machteloos Dassier overleden 'Die sporthal komt er wel' Afscheid Kragtwijk Van Basten laat enkel onderzoeken Hockeywinst TERDAG 11 APRIL 1987 SPORT PAGINA 15 iuggespraak fhonderd zaalvoetballiefheb- i de Cleijn Duin-hal in Kat- ijk voelden maandagavond op n klompen aan dat Frans Bou- i het niet naar zijn zin had. rwijl Glasbergen op het kam- oenschap van Zuid-Holland af- evendë, kroop de voetballer op bank van Ceverbo steeds er in zijn schulp. Slechts tien linuten speeltijd had de ex-in- rnational van coach Huyser in eerste helft gekregen, daarna /erd Bouman naar de bank ver- Dat vond de 31-jarige Vlaardin- ;r, die toch een reputatie heeft loog te houden, niet leuk. Dat >leek overduidelijk uit zijn hou- ling tijdens de kampioenscon- rontatie. Bouman schoof steeds /erder weg van Huyser, zat op iet laatst met zijn rug naar de Dordtse geldschieter en maakte diens beleid met wegwerpgeba- belachelijk. Vijf minuten r tijd hield Bouman het voor gezien. Hij verliet de spelersbank Ceverbo, feliciteerde Nico Glasbergen met het kampioen schap en verdween richting kleedkamer. "Diep in mijn hart had ik al fo eerder weg willen lopen". "Ik kon maar niet begrijpen dat hij mij liet zitten. Als de an deren goed. spelen, heb ik er geen problemen meemaar dal bleek dus niet het geval. Ik ben een voetballer die in belangrijke wedstrijden een rol kan spelen. Maar nee hoor. Trouwens, ik heb vel een vermoeden waarom Huy- :er geen beroep op mij deed". Vorige week kregen Frans Bouman en maatje Arie Riedijk, ook al een oud-international, te horen dat zij konden uitzien naar een andere vereniging. Ze kre gen dus min of meer ontslag aan gezegd door de Dordtse eigenaar van een bedrijf in centrale ver warming. Rouwig konden Bou man en Riedijk echter niet zijn om de mededeling van Huyser. Bouman: "We zouden aan het eind van het seizoen weggaan. Arie en ik spelen volgend jaar bij RIOS in Vught. Kennelijk kan Huyser dat niet zetten, gezien zijn gedrag van maandag. Hij is gewoon rancuneusanders kan ik het niet noemen. We kennen elkaar al zo lang en dan laat hij me op zo'n manier vallen. Ik zat daar toch gewoon voor emmer in die volle bak. Bij 7-2 vroeg Huyser of ik er nog inwilde. Daar had ik geen trek meer in". man/Riedijk en coach Huyser. Vroeger daarentegen kon het drietal het uitstekend met elkaar vinden. Het tweetal was de veel besproken zaalvoetbalcoach na een succesvolle periode in Dor drecht een tijdje uit het oog ver loren. Bouman: "Ik speelde met Arie bij Bunga Melati. We waren overeengeko men dat we twee jaar zouden blijven, maar na één seizoen moesten we plotseling weg. Toen zijn we maar naar Huyser toege stopt of er geen plekkie vrij was. We konden komen, maar hij gun de ons geen basisplaats. Arie raakte al snel geblesseerd en ik kwam nauwelijks aan de bak. Ik speelde niet slecht, maar Huyser zag het niet in mij zitten" Bouman wil het seizoen overi gens gewoon bij Ceverbo afma ken. De kans bestaat dat de Dordtse ploeg en kampioen Glasbergen elkaar binnenkort voor de beker ontmoeten. Be nieuwd of Huyser en Bouman weer 'ruggespraak' houden.. Oproerkraaier Sinds hij tien jaar geleden voor het eerst het scheidsrechters- fluitje aan zijn mond zette, heeft Douwe de Haan uit Rijnsburg nimmer zulke sportieve proble men gehad als vorige week zater dag. De uit de Noord Oostpolder opgegroeide arbiter moest in Ridderkerk onder bescherming van suppoosten en een neutrale toeschouwer een veilig heenko men zoeken na het eersteklasse- duel RWH-Spakenburg. De Haan had de woede gewekt van vooral de Spakenburgse voetbal lers van wie er twee, Melrik Beu kers en Dick Hartog, uit het veld waren gestuurd. Nu heeft Spa kenburg in <jle loop der seizoenen een bijzonder slechte reputatie opgebouwd, maar wat er zater dag allemaal in Ridderkerk is ge beurd, zou volgens de Gooi- en Eemlander vooral het gevolg zijn geweest van het falende 'beleid' van spelleider De Haan. Die wordt door verslaggever Bert-Jan van Öel aangewezen als de hoofdschuldige voor het vol ledig uit de hand lopen van de ontmoeting in IB. Van Oei noemt De Haan in zijn wed strijdverslag zelfs «en "werkelijk - belachelijke fluitist" Twee passages uit de Gooi- en Eemlander van maandag. De eer ste betreft de reactie van Spa kenburg-voorzitter Rikkert Beu kers en de tweede is een consta tering van de verslaggever zelf: "De scheidsrechter heeft voor 95 procent schuld aan alles wat er vanmiddag is gepasseerd. De overige vijf procent schuif ik door naar de KNVB, die het be staat om deze man voor zo'n be langrijke wedstrijd aan te wij zen. De Haan hoeft nooit meer bij redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser Spakenburg te komen. Ten eerste omdat we niets meer met hem te maken willen hebben en ten twee de omdat ik zijn veiligheid niet durf te garanderen". Hij 'betrapte' doelman John Fraanje op een paar passen te veel bij het uittrappen (hetgeen een knappe prestatie is voor een arbiter die met zijn rug naar het doel stagt) en liep, in zijn haast de sluitpost bestraffend toe te spreken, Fraanje bijna onderste boven... Grensrechter Van der Linden had zich ondertussen al een paar maal wanhopig geba rend naar de tribune gewend, aangevend dat ook hij het ge drag van De Haan niet meer be greep". Verslaggever Van Oei probeer de na afloop van het ontspoorde duel verhaal te halen bij De Haan, maar de Rijnsburgse ge meente-ambtenaar hield zijn ka ken op elkaar geklemd. De spe lers van Spakenburg niet. Van Oei "Die beweerden dat De Haan in het begin van de wedstrijd zou hebben geroepen: 'Ik heb in Trouw gelezen hoe jullie laatst te keer zijn gegaan bij Bennekom en daar krijgen jullie bij mij de kans niet voor'. Tegen aanvoer der Peter Koops zou De Haan een keer hebben gezegd: 'Ja, ja, een Spakenburger die de bal speelt, dat geloof je toch zeker zelf niet'. Wat daar precies van waar is, weet ik niet omdat De Haan na afloop niets wilde zeggen. Dus ik heb dat niet in mijn verslag ge bruikt. In elk geval heeft de man op mij een merkwaardige indruk gemaakt. Volgens mij was hij overgeconcentreerd of zo". Oproerkraaier(s) Nu hij van de eerste schrik is be komen, heeft Douwe de Haan het stilzwijgen verbroken. De op merkingen die hij volgens de Spakenburgse voetballers in het veld zou hebben gemaakt, zou den uit de lucht zijn gegrepen. De Haan: "Dat is totale onzin, gekken praat. Het is zo dat de aanvoerder van Spakenburg op een gegeven moment tegen mij riep: 'Scheids, jij hebt natuurlijk alles gelezen wat er over ons in de kranten staat'. Echt, ik heb in Ridderkerk naar eer en geweten gefloten en de chaos op het veld is veroor zaakt door Spakenburg. Door de spelers en de voorzitter van Spa kenburg. Die meneer Beukers heeft zich werkelijk heel onspor tief gedragen. Hij kwam het veld inrennen en brulde dat hij er voor zou zorgen dat ik mijn laat ste wedstrijd in de eerste klas had gefloten". Voor dat onstuimige optreden moet de omstreden voorzitter van de 'Blauwen', waarvoor de rivalen van IJsselmeervogels in eigen dorp worden versleten, zich verantwoorden bij de tucht- commissie. Over de afloop van die strafzaak maakt De Haan zich niet al te druk. De arbiter: "Ik kreeg zaterdag assistentie van Aad van der Spoel, indertijd een kanjer van een scheidsrech ter. Die heeft me gezegd dat ik me nergens wat van aan moet trek ken en dat iedere scheidsrechter wel eens een wedstrijd meemaakt die absoluut niet in de hand is te houden". Het kampioenschap is een feit. Links springt Nico Glasbergen een gat in de lucht. Vijf minuten eerder was de coach van de zaalvoetbalkampioen van Zuid-Holland al gefeliciteerd door een balende Frans Bouman van teaenstander Ceverbo. (foto Loek zuyderduin* "Dat heb ik hem inderdaad ge zegd. maar Douwe moet wel de hand in eigen boezem steken Hij is een aardige jongen, zelfs een hele leuke jongen, maar ik be twijfel of hij geschikt is voor de top". Dus ook Van der Spoel geeft 'oproerkraaier' De Haan de schuld van de chaos in Ridder kerk? De man met tien jaar erva ring in de hoogste scheidsrech- tersgroep: Voor een deel. Want wat Spa kenburg flikte, was zonder meer absurd. Die voorzitter heb ik vroeger zelf nog gefloten en ik heb nooit problemen met die man ge had. Met niemand van Spaken burg trouwens. Nadat zijn zoon uit het veld was gestuurd, her kende ik die Beukers niet meer te rug". De Haan wel, want die heeft in middels een voor de familie (va der en zoon) Beukers belastend rapport naar de bond gestuurd. Wordt derhalve vervolgt. Ongezouten De penningmeester van RCL ziet de recette met ingang van van daag omhoog gaan. De 'suppor- tersschare' van de Leiderdorpse club verwelkomt immers een i fan, die tot het einde van alle competitiewed strijden van de zoals gewoonlijk in degradatienood verkerende eersteklasser zal volgen. Het gaat om Ton Zoutendijk, de opvolger van trainer Laurens Mouter, die aan het einde van de lopende competitie een jaar. of wellicht noodgedwongen lange re tijd. van zijn rust gaat genie ten. Zoutendijk heeft de gelege- heid om de wedstrijden van zijn nieuwe club te bekijken omdat hij op non-actief is gesteld bij Nieuw-Lekkerland, dat uitkomt in de 'Veluwse' eerste klasse. Volgens secretaris Van Wijk is het contract met de oud-voetbal ler van Vitesse Delft onbonden omdat Zoutendijk het op tak- tisch gebied liet afweten Van Wijk: "Vorig jaar draaide het met praktisch dezelfde groep uitste kend. Er waren geen klachten. Maar dit seizoen functioneert Zoutendijk niet naar wens, al moet ik er bij zeggen dat het een noodgreep van ons is. Dat het nu slecht gaat heeft volgens ons veel te maken met de tegenstanders. Vorig seizoen waren we inge deeld in de Rotterdamse eerste klasse. Alle ploegen die daarin spelen zijn bekend. Nu we in 1B zitten is het allemaal anders. We kennen de tegenstandsers niet. Volgens de mening van het be stuur informeert Zoutendijk te weinig naar de speelwijze andere teams. Vroegere van Nieuw-Lekkerland hadden daarover contact met andere trainers". Daardoor komt Nieuw-Lek kerland, dat zich net als RCL in de degradatiezone bevindt, zater dags voor onaangename veras singen te staan. Althans, volgens secretaris Van Wijk: Dat is toch een lofwaardig stre- Van Wijk: "Dat is wel zo. maar soms kan het nodig zijn om een beetje verdedigend te spelen. Te gen je naaste concurrenten bij voorbeeld In plaats daarvan zocht Nieuw-Lekkerland dan toch de aanval. Daar had-ie he laas geen kijk op. Zoutendijk stelde zich taktisch niet zo sterk op. Dat vond ook de spelersgroep, die zijn ontslag heeft geaccep teerd. Die laatste woorden vallen nogal rauw op het dak van Zou tendijk, die wordt vervangen door Ton de Hoop. overigens geen onbekende op het hoogste amateurniveau. Zoutendijk: "Dat is geklets van Van Wijk. De spelers stonden juist achter me. In een plaatselijk dagblad stond dat de jongens hebben in gestemd met mijn vertrek, maar dat is niet het geval. De spelers hebben zelfs rectificatie van dat bericht geëist. In het begin van dit jaar tijdens de contractbe sprekingen hebben ze me ge vraagd door te gaan. Het contact met de groep was heel goed" Zoutendijk vervolgt: "We hebben dit jaar nogal wat pech gehad. Twee van mijn be langrijkste verdedigers zijn ge stopt. Daarnaast hebben we veel blessures gehad. Dat is de voon- aamste oorzaak dat het nu niet goed gaat. We spelen inderdaad nogal aanvallend. Dat komt om dat voorin ons sterkste punt ligt. Ik ben mijn tegenstander liever een stap voor dan dat ik in mijn schulop kruip. Doe je dat, dan verlies je meestal met 1-0. Dan ga ik liever met 4-3 de boot in. Het positieve van zijn ontslag is dat Zoutendijk, in het dage lijks leven leraar, nu al kan be ginnen met.de voorbereiding op het nieuwe seizoen, waarin hij RCL onder zijn hoede heeft. Zoutendijk: "Vanaf nu ga ik alle wedstrij den bekijken. Niet alleen van het eerste, maar ook van het tweede en van de jeugd. Natuurlijk hoop ik dat RCL het dit jaar weer redt. want ik werk het liefst op het hoogste niveau. Lukt het niet, dan gaan we er met n allen kei hard voor werken om terug te ko- LEIDEN - Luba Leiden neemt vanavond afscheid van de laatst overgebleven speler uit het 'gouden tijdperk'. Na zes jaar voor Leiden te zijn uitge komen en de ploeg vijfmaal in de play-offs te hebben gehol pen ruilt center Bert Kragtwijk het inmiddels in de eerste divi sie uitkomende Leiden vol gend seizoen in voor eredivisie club Weert. Kragtwijk, die bij Leiden te maken kreeg met di verse sponsorperikelen en de gedwongen terugtrekking uit de hoogste afdeling, speelt met Leiden in de Vijf Meihal (20 uur) tegen kampioen Gunco Rotterdam, dat in Paul van Solm een oude bekende in het strijdperk brengt. AMSTERDAM (ANP) - Marco van Basten ondergaat donderdag een speciaal enkel-onderzoek in het universiteitsziekenhuis van Utrecht. Het al vier maanden op spelende rechterenkelgewricht van de Ajax-spits wordt in een scan-apparaat bekeken. Aanvanke lijk zou de scan, die een doorsnee van de totale enkel toont, gisteren in Eindhoven zijn gemaakt. Het door Philips ontwikkelde apparaat - kosten ongeveer vijftien miljoen gulden - is deze week echter ver huisd naar Utrecht. Een soortgelij ke installatie, gebaseerd op magne tische straling, in het ziekenhuis van de Vrije Universiteit van Am sterdam is momenteel buiten ge bruik. Volgens de Amsterdamse club arts Otto Stibbe gaat het om "een uitzonderlijk onderzoek voor een uitzonderlijke voetballer". "Zo'n scan-apparaat wordt normaliter slechts gébruikt voor onderzoeken naar hersentumoren. In dat soort gevallen heb je als arts weinig an dere mogelijkheden. Dit dure on derzoek wordt gedaan om honderd procent zekerheid te krijgen over de enkel van Marco. Hij heeft al lang last. Hij moet een behoorlijke schop hebben gehad." Gelijkspel tegen vermoeid PEC Zwolle ZWOLLE (ANP) - PEC ZwoUe en FC Den Haag hebben gisteravond onderstreept dat zij in de strijd om de derde periodetitel onderaan staan. Het gelijkspel (1-1) gaf de krachtsverhoudingen goed weer. De eerste helft was voor de thuis club, die een moeizaam weekje achter de rug heeft. Een trip naar Saoedi-Arabië werd noodgedwon gen (er werd een vliegtuig gemist) pas afgelopen woensdag afgeslo ten. Rechtsbuiten Tony McNulty geraakte op weg naaf huis met zijn auto zelfs in de sloot, omdat hij achter het stuur zat te slapen. Nekklachten verhinderde hem te spelen. Daarbij leed de thuisclub nog een gevoelig verlies toen Alex Booy al vroeg in de wedstrijd met een spierblessure uitviel. Niettemin nam PEC na een half uur spelen een voorsprong, toen Van Buuren een hoekschop van Wilkins achter doelman Stam de poneerde. FC Den Haag deed nau welijks iets terug. „Ze hadden in de eerste helft poep in de broek", foeterde trainer Pim van der Meent. Hij vond in de wispelturige Remco Boere een zondebok. De Haagse spits was, overigens even als Ling, machteloos. Ling mocht blijven, Boere, die zijn vijfde gele kaart van arbiter Bannet kreeg, kon douchen. Voor hem kwam de al even lastige Morley. De Engels man, die liever vandaag dan mor gen terugkeert naar zijn geboorte land, zette FC Den Haag weer op het goede spoor. Ling had al vlot kunnen profiteren, maar de rechts buiten stuitte op doelman Abma. Van Alphen deed het tien minu ten later wel goed. Hij joeg de bal keihard in de Zwolse bovenhoek, 1-1. Het werd de inleiding voor een attractievere tweede helft. Tot echt veel uitgespeelde kansen kwamen beide partijen niet. In de slotmi nuut had Schellevis nog de zege binnen bereik. Hij faalde echter. HERZOGENAURACH (AFP/SID) - In Herzogenaurach is in de nacht van donderdag op vrijdag Horst Dassier aan kanker overleden. Hij werd 51 jaar. Horst Dassier was de zoon Adi Dassier, die het imperium in sport schoenen Adidas opbouwde. Tot vier weken geleden, toen hij zich ernstig ziek terugtrok, was hij pre sident-directeur van de firma. Dassiers naam was onverbreke lijk verbonden met het Internatio naal Olympisch Comité (IOC). Niet alleen door zijn voortdurende stre ven de sport over de gehele wereld te verspreiden, ook door het door hem opgerichte marketing-bureau (ISL), dat exclusief werkte voor het IOC. Dassier koppelde zijn sportieve emoties altijd aan koele zakelijkheid. Daarmee maakte hij niet alleen veel vrienden, maar ook veel vijanden. ONATE (ANP) - Wat Sean Kelly vooralsnog niet lukt in klassiekers, lukt hem wel in etappekoersen: winnen. De Ierse beroepswielren ner werd gisteren te Onate eerste in de Ronde van Baskenland. Eer der dit seizoen zegevierde hij in Pa rijs - Nice en in het korter durende Criterium International. In alle ge vallen besliste Kelly de koers pas op de laatste dag. In het Basken land was hij veruit de snelste in de afsluitende klimtijdrit over 13,7 ki lometer. Hij hulde zich voor het eerst en tevens voor het laatst in de leiderstrui, die hij overnam van zijn landgenoot Martin Earley. 's Ochtends was het eerste deel van de vijfde en laatste etappe, over 126 kilometer van Oyon naar Onate, gewonnen door de Spanjaard Lea- nizbarrutia. Kelly won voor de derde keer de etappekoers in het Baskenland. Voor de Ier is het een ideale voor Horst Dassier, die ijshockey speelde en aan atletiek deed, richt te in 1960 als 24-jarige de Franse tak van Adidas op. Mede door zijn persoonlijke be moeienis werd de markt flink uit gebreid. Dassier verscheen bij alle Olympische toernooien en ook bij wereldkampioenschappen, waar hij contacten legde met de belang rijkste sportbestuurders. In Zwit serland begon hij een maatschap pij, waarin drie andere sportmer ken werden ondergebracht. In 1984 werd hij de belangrijkste man van het moederbedrijf, waarin ook zijn vier zussen participeerden en dat de jaarlijkse omzet zag groeien tot 4,4 miljard gulden. bereiding op de klassieker Panjs- Roubaix, van morgen. In 1984 en '86 pakte hij telkens na zijn over winning in de Baskische ronde de zege in de koningsklassieker. Kelly kreeg na zijn bijzondere demon stratie van macht in de slottijdrit alle truien om de schouders. Hij deelde met de Belg Frank Hoste de eerste plaats in het puntenklasse ment, maar kreeg het winnaarstri cot wegens zijn betere klassering De zelfde verdeling ging op voor het bergklassement, waarin de voor Jan Gisbers fietsende Span jaard Laguia de verliezende partij werd. Rolf Gölz toonde weer eens aan een beste aankoop van Jan Raas te zijn. De Westduitser, eerder win naar van de etappewedstrijden Ru- ta del Sol en Haut Var, pakte de tweede plaats in het eindklasse ment, achter Kelly. EDINBURGH (ANP) - Het Neder lands vrouwenhockeyteam heeft gisteren bij het zeslandentoernooi in Edinburgh ook de voorlaatste wedstrijd gewonnen. Spanje werd met 3-2 verslagen. Marjolein Eijs- vogel maakte alle Nederlandse doelpunten. De Verenigde Staten boekte een verrassend ruime overwinning op Zuid-Korea (4-0). Op de slotdag spelen de Amerikaanse dames te gen Groot-Brittannië, de concur rent voor de Olympische kwalifica tie. Nederland treft vandaag Zuid- Korea in de slag om de eindover winning in Edinburgh. Een schaterende wethouder Huigen schudt Leiderdopr-aanvoerder Will Moerer de hand na het overhandigen van een herinneringscshildje namens de gemeente. Coach Peter Paulides (midden) en zijn ploeg delen in de vreugde tijdens de kampioensreceptie in sportzaal 'Op Dreef. (foto René Pictersi Wethouder Huigen belooft BV Leiderdorp: LEIDERDORP - Peter Paulides legde de bal als het ware voor de korf neer. Sportwethouder mevrouw Huigen hoefde de bal alleen maar op te rapen en in het netje te gooien om een voltreffer te plaatsen tijdens de drukbezochte kampioensreceptie van basketbalclub Leiderdorp. De wethouder 'scoorde' met haar toezeg ging dat er toch maar eens een sporthal moet komen „We hebben oog voor de noden van de sport. We weten van de aanpassingen die nodig zijn om 'Op Dreef geschikt te maken voor het spelen in de eerste divisie. Ik denk dat we dat als een interim oplossing moeten zien, als BV Leiderdorp alles waarmaakt wat het nu belooft dan is dat de beste promotie voor de bouw van een sporthal. Leiderdorp moet nu de kar trekken en de behoefte aantonen. Dan komt die sport hal er wel", aldus wethouder Huigen in haar spontane toespraak na de verkapte invitatie daartoe door een spitse coach Peter Paulides. Paulides trok in zijn speech een vergelijking tussen BV Leiderdorp en „een willekeurige voetbalvereni ging als RCL" en illustreerde voor zijn gehoor treffend de wanverhoudingen die in de meeste gemeenten en ook in Leiderdorp bestaan tussen zaalsporters en vooral voetballers. „Ik wil wel eens zien of RCL ook zo'n bloeiende vereniging is als er op vier verschillen de locaties in Leiderdorp getraind moet worden, als ze niet op ieder moment van de dag over de velden kun nen beschikken of als er in de zomer ruimte aan ons moet worden afgestaan omdat wij wel eens buiten wil len spelen", betoogde Paulides. "Om op topniveau te kunnen spelen, moeten we wel voldoende kunnen trainen en dat kan niet. Daar is geen ruimte vooF'. Het antwoord van de wethouder stemde Paulides maar gedeeltelijk tevreden: "De gemeente kan niet al les op onze prestaties gooien. Als we volgend jaar weer kampioen zouden worden mogen we hier zeker niet spelen, voor die tijd moet er dus een oplossing zijn. We moeten nu al verder kijken dan de eerste divi sie, ook met het oog op de jeugd". Leiderdorp-voorzit ter Sjaak Westrate stelde eveneens dat de eerste divi sie geen eindstation mocht zijn. Westrate stipte de problemen met de zaal aan en deed verder een oproep aan het bedrijfsleven de club te ondersteunen. In de wandelgangen een verheugde ex-Leiderdorp speler Marcel Huybens, die gisteren na vijfenhalve maand bevrijd werd van zijn gipsen corset. Huybens vertrok aan het begin van het seizoen naar het Ameri kaanse universiteitsteam van de universiteit van Utah, maar moest al snel afhaken toen rugklachten uitwezen dat er zes breuken waren in zijn rugwervels. De doktoren hebben de center nog niet geheel gene zen verklaard, over zes weken volgt nog een nieuwe test. "Als alles goed gaat mag ik daarna weer voorzich tig beginnen te spelen. Het liefst doe ik dat weer bij Leiderdorp, maar als Paulides me niet wil hebben kan ik misschien terecht bij Leiden. Die schijnen een cen ter nodig te hebben". HANS JACOBS

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15