Enige radiopiraat houdt het voor gezien in Voorschoten Oegstgeester voorHchter: lange weg Leiderdorpse moet twee cent energie bijbetalen Politiedwang bij afbreken zandtrechter in Oegstgeest Raadhuis Voorschoten voorlopig 's avonds niet open Na zeven keer uit de lucht te zijn gehaald Warmond vult lege plekken op ZATERDAG 11 APRIL 1987 ==LEIDSCH ëgS DAGBLAD Plan ter Leede: 29 huizen in aanbouw LEIDERDORP De Leiderdorpse Pauline de Jong, woonachtig aan de Bolderikkamp heeft op merkelijke post van het Energie bedrijf Rijnland gekregen. Op haar eindafrekening over 1986 prijkt het bedrag van twee cent precies. Of ze dat even wil over maken met behulp van de haar toegezonden acceptgirokaart. "Bezopen", noemt de Leider dorpse energieverbruikster de si tuatie waarin zij nu verzeild is geraakt. Of ze zal betalen, weet ze nog niet. Ze wil natuurlijk niet worden afgesloten. Anderzijds beseft ze dat de administratie kosten die het EBR voor haar ein dafrekening moet maken, nog ho ger zijn dat het bedrag dat ze het EBR schuldig is. Misschien heeft het EBR zelf ook liever dat ze niet betaalt. Een woordvoerder van het EBR geeft natuurlijk de computer weer de schuld. Ieder welden kend mens had deze afrekening uit de stapel gehaald. Een com puter spuugt gewoon uit wat-ie moet uitspugen: de rekeningen. Volgens de woordvoerder hoeft De Jong niet te betalen. Bezoek van haar van gas en licht afslui tende ambtenaren hoeft ze ook niet te vrezen. Zou De Jong de twee cent toch overmaken, dan komt haar dat ook nergens op te staan, is de geruststelling com pleet. OEGSTGEEST - Naar nu be kend is geworden heeft de Oegst- geester burgemeester Scheen- stra begin deze week politie dwang moeten laten uitoefenen bij het afbreken van een zand trechter op een terrein aan de Rhijnhofweg, langs de Rijn. Een plaatselijke aannemer wil de dat terrein gebruiken als zan- doverslagplaats. Daarvoor had hij toestemming gekregen van B en W. Voorwaarde was wel dat er geen enkel bouwwerk mocht verrijzen. Dat gebeurde toch. Het zand van aanleggende zandsche- pen werd er met behulp van de trechter in vrachtwagens overge laden. In december al lieten B en W weten dat de aannemer, die geen bouwvergunning heeft voor de trechter, in overtreding was. Anno april 1987 stond het ding er nog. Er zijn in de tussentijd nogal wat klachten binnengekomen over het in het rond waaiende zand. De klachten waren afkom stig van de buren van wie er ve len een bedrijf in de bollencul- tuur hebben. B en W hebben de aannemer gesommeerd de afgebroken trechter af te voeren. Het pand in de Badhuisstraat, van waaruit de Voorschotense piraat een tijdlang opereerde. veegd worden. Kijk ook maar naar de actie op 12 maart tegen Free wa ve-radio". Toch zonnen de twee eigenaren op een nieuw, legaal begin. Ze be naderden het ministerie van wvc, de Organisatie Landelijke Omroep Nederland, Omroep Rijnland, BU- MA/STEMRA en de gemeente Voorschoten. Centrale vraag was: kunnen we na jaren illegaliteit een legale Voorschotense omroep wor den? Officieel kan het, maar in werkeliikheid ligt het moeilijk. De piraat moet eerst een stichting op richten, dan representatief ver klaard worden door de gemeenten dan een zendmachtiging krijgen. Het eerste is nog wel mogelijk, het tweede levert al grote problemen op. De gemeente Voorschoten kan Vlietstad namelijk pas representa tief verklaren wanneer ze de ver klaring van representativiteit aan Voorschoten Lokaal intrekt. Dat lijkt een onwaarschijnlijk scenario omdat de gemeente, anders dan Vlietstad, wél echt om informatie geeft. VOORSCHOTEN - Het Voorscho tense gemeentehuis gaat voorlopig niet open 's avonds. Burgemeester en wethouders hebben dit beslo ten. Er zijn weinig verzoeken van burgers in die richting, mogelijk omdat er al veel geregeld wordt met abtenaren. Bovendien zou een verruiming van de openingstijden moeilijk op te vangen zijn. Een aantal gemeen telijke vacatures is bevroren en ar beidstijdsverkorting eist haar tol. Daarnaast zou het gemeentebe stuur een onregelmatigheidstoe slag moeten betalen voor het werk in de avonduren. Dit bleek onlangs tijdens de raadscommissie voor algemene za ken. Bij de begrotingsbehandeling, eind vorig jaar, had de CD A-fractie om een 'emancipatorische' verrui ming van de openingsuren ge vraagd. Ze reageerde echter niet op de afwijzende reactie, mogelijk omdat B en W in 1988 de kwestie nogmaals zullen bezien. Het ver nieuwde gemeentehuis biedt dan misschien extra mogelijkheden. Wens van poEtiek gaat eindeüjk in vervulling open en vernielden zij de kast waarin de apparatuur stond. De zondag na de inval was Vliet stad weer in de lucht en vanaf 1 ja nuari werden uitzendingen ver zorgd vanuit een machinekamer van een lift in de Jan Evertsenflat. Het avontuur hier was van korte duur, want op 27 januari werd Vlietstad uit de lucht gehaald. Via de Leidse piraat Telstar probeer den de Voorschotenaren een beetje door te gaan, maar de echte hervat ting kwam op 16 juni 1985, vanuit de Frisoflat. Het ging de piraat zowaar voor de wind, zodat hij in december vanuit een schuurtje aan de profes sor Asserlaan kon starten met pro gramma's voor het hele weekein de. Van vrijdagavond zes uur tot zaterdagavond zes uur non-stop muziek, van zaterdagavond zes uur tot zondagmorgen tien uur non stop disco en van zondag tien tot twaalf gewone non-stop. 's Mid dags en 's avonds was de ether vrij voor dj's met schuilnamen als Joop de Groot, Brian Lake, Hein de Rui ter, Herre Joma, Willem de Vries en Ferry van Loon. Ook kochten ze, net als andere piraten, algeme ne cassette's met popnieuws van de Veronica-heren Jeroen van In- kel en Leo van de Goot. Breed publiek Met de programa's richtte Vliet stad zich op een breed luisterpu bliek, in leeftijd variërend van 15 tot 50 jaar, zoals een medewerker het omschrijft. Volgens hem stem men deze personen graag af op pi raten als Vlietstad omdat ze pre cies weten welke muziek ze krijgen op welk uur van de dag. Daarnaast zorgden de plaatselijke reclame blokken plaatselijke nieuwsfeitjes en aankondigingen voor een stukje vertrouwelijkheid. Dat bleek ook uit de 'beldagen' februari dit jaar. Vlietstad was net twee keer uit de lucht gehaald in de Badhuis straat en had na een fusie met col lega-piraat Downtown het alleen recht in Voorschoten. Grote vraag was: wat zouden luisteraars ervan zouden vinden wanneer de piraat voor altijd zou verdwijnen? Vele tientallen luisteraars belden, een kleine veertig procent van hen kwam uit andere gemeenten. Geen enkele beller kon zich een leven zonder Vlietstad voorstellen, maar 15 maart zette de piraat er toch een punt achter. De zender in een kelder van de professor Eykan- hof was in twee weken tijd twee maal uit de lucht gehaald en de ei genaren kregen steeds sterker het idee slachtoffer te zijn van een hek senjacht: "Men wilde ons kapot maken omdat Omroep Rijnland zou beginnen in maart met uitzen dingen via de ether. Deze omroep moest vrij baan hebben en daarom moest de regio Leiden schoonge- OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest heeft zijn ambtenaren korps verrijkt met een voorlich tingsambtenaar, mevrouw J.W.M. Kolfschoten (26). Behalve met de burgers krijgt zij ook veel met de pers te maken. Zij is onlangs aan de pers voorgesteld. Mevrouw Kolfschoten is in Montfoort bij Utrecht geboren en studeerde in Nijmegen aan de Ka tholieke Universiteit politicologie. Haar afstudeerscriptie handelt over planning en voorlichting. "Ik wilde altijd graag iets vertellen, schrijven. Ik ben wel eens naar een open dag geweest van de School voor de Journalistiek in Utrecht, maar dat is het toch niet gewor den", vertelt ze. Het voorlichterschap is Kolf- schotens eerste full-time functie. Momenteel woont ze nog in Lei den, "op fietsafstand van Oegst geest", maar als de gelegenheid zich voordoet, zal ze verkassen. Hoe Kolfschoten haar functie zal "invullen", is nog niet duidelijk. Gemeentesecretaris Willeme ver telt dat op 25 mei "of anders op 31 augustus", Kolfschoten haar voor lichtingsnota af zal hebben. Wille me zegt op voorhand alle redenen te hebben om aan te nemen dat het "een schitterende nota" zal wor den. Kolfschotens stuk wordt dan wel de zoveelste uit een lange rij over gemeentelijke voorlichting. En ook haar stuk zal weer onderwerp van gesprek zijn in de diverse raadscommissies. De weg naar de aanstelling van een voorlichtings ambtenaar is in Oegstgeest een lan ge geweest. Voorheen hield een ambtenaar zich er voor een deel mee bezig. Aanvankelijk was het dan ook de bedoeling dat de nieuw aan te stellen voorlichtingsambte naar een parttimer zou zijn. Burge meester Scheenstra is echter één van de mensen die daar weinig heil voorlichter van Oegstgeest, mevrouw Kolfschoten: 'Ik wilde altijd graag iets vertellen'. in zag. Volgens hem hoort een voorlichter de hele dag bereikbaar te zijn. De vacature werd later om gezet in een fulltime-baan. De ambtenaar die zich al bezig hield met voorlichting en kabinetszaken kreeg namelijk een functie op een andere afdeling. Met de aanstelling van een voor lichtingsambtenaar is een wens van "de politiek" in vervulling ge gaan. Na de raadsverkiezingen in maart vorig jaar, leek de zaak in een stroomversnelling te raken. PvdA-wethouder Kohlbeck nam de portefeuille voorlichting over van de burgemeester. De PvdA had in de discussie over het voor- lichtersschap regelmatig haar stem verheven. Het moest allemaal be ter en meer. Er leek veel te gaan gebeuren. In plaats daarvan echter werden de persgesprekken met de voorzitter van het college van B en W, burgemeester Scheenstra, op dinsdag voorafgaand aan de raads vergaderingen, afgeschaft. Uitlatingen in het openbaar zijn er nooit gedaan, maar het is geen publiek geheim dat andere leden van het college van B en W en vele raadsleden niet altijd even geluk kig zijn geweest met in drukinkt verschenen uitlatingen van Scheenstra. Bij al die onvrede is echter voortdurend voorbijgegaan aan het feit dat de burgemeester bij die gesprekken lang niet altijd als woordvoerder van B en W, laat staan namens de gemeenteraad sprak. De eerste burger deinsde er eenvoudigweg niet voor terug om zijn eigen mening prijs te geven. Op zich niets bijzonders. Wethou ders en raadsleden zelf doen bijna niet anders. Mevrouw Kolfschoten meldt dat zij met het college nog de princi piële discussie moet aangaan of zij nu voor spreekbuis van het college moet spelen of dat zij meer tussen de burgers/pers en het bestuur in moet gaan staan. Op de vraag of zij voornemens is alle vergaderingen van B en W bij te wonen, ant woordt ze: "Dat weet ik nog niet. Het zou handig zijn, want er komt daar veel informatie vrij, aan de an dere kant kost het veel tijd, en staat al die tijd in redelijke verhouding tot wat het oplevert?". den, Stompwijk, Zoeterwoude, Leiderdorp "en vaak nog wel ver der". Na de vijfde inbeslagname werd dit anders: toen schakelde Vlietstad over op een goedkopere cassetterecorder. Orion De radio-piraat werd eind 1982 opgericht door enkele zendama teurs - bekend onder weinig origi nele namen als Orion-radio en Fer- rari-radio. Ze waren hun zolderka mer ontgroeid en wilden wat meer bescherming tegen invallen. Zo werd Orion eind 1981 uit de lucht genomen. Ook hadden ze behoefte aan een soort organisatie. Bij de pi raterij komt namelijk veel kijken: reclame's en programma's moeten worden opgenomen, rekeningen verstuurd en dingen ingekocht. De aanschaf van platen en compact discs kostte wekelijks honderd gulden, een band voor de band recorder deed dertig gulden en ging maar twee maanden mee. De leiding van dit alles was con stant in handen van twee Voor schotense jongeren die nu 23 jaar oud zijn en "nooit echt winst niets maken". Hun namen zijn bekend bij de politie, maar die kan het tweetal nog niks maken: bij de ze ven invallen is nooit iemand ge snapt, dj's gebruikten schuilna men en de adverteerders wisten natuurlijk van niks. Om hun eigen hachje te redden zeggen zij zelfs dat ze nooit geld hebben betaald voor de advertenties en niets afwe ten van uitzendingen. Om warm te draaien zonden de heren van Vlietstad eind 1982 en kele maanden uit op het Leidse ka belnet (97,6 mHz), onder de naam radio Delamare. Op 24 april 1983 kwam Vlietstad voor het eerst écht in de lucht. Van toen af aan ver zorgde de zender iedere maandag live-uitzendingen van zeven uur tot middernacht. Programma-on derdelen waren Beat club met Ab van Amstel, Import Express van Brian Lake, de Vlietstad top-30 en Discofever van Willem de Vries. Eerste inval Gealarmeerd door verhalen van collega-piraten, besloot Vlietstad in oktober om de programma-ban den van te voren op te nemen in de verschillende studio's: Voorscho ten telde drie hoofdstudio's en ook de Leiderdorpse, Wassenaarse en Sassenheimse medewerkers waren in het bezit van een 'studiootje'. Dit kwam op zijn minst neer op twee draaitafels, een jingle-machine en cassette- en/of bandrecorder. Doordat Vlietstad een tijdklok had aangeschaft en de bandrecor der na het aflopen van een band zelf de andere kant afspeelde, hoef de er tijdens de uitzendingen nie mand aanwezig te zijn in de kamer aan de Leidseweg, die voor 350 gul den per maand werd gehuurd. De medewerkers moesten alleen na zes uur spelen even de band ver wisselen. In december 1984, na anderhalf jaar uitzenden, kwam de eerste in val. Het moment waarop de ban den verwisseld moesten worden was nog ver weg en het pand maakte een uitgestorven indruk. De invallers zochten hierop hun toevlucht tot het forceren van een deur en het inslaan van een ruit. Boven braken zij een kamerdeur VOORSCHOTEN - De enige overgebleven radio-piraat van Voorschoten, Vlietstad radio, stopt na vier jaar met zijn illegale activiteiten. Vlietstad is de laatste twee jaar zeven maal uit de lucht gehaald en kan de vele extra kosten niet langer dragen. Vervanging van een volauto matische bandrecorder kost al gauw 1500 gulden, terwijl de laatste keren ook antennes werden weggenomen door de Radio Controle Dienst. Bo vendien draait Vlietstad op voor de boetes die de officier van justitie uitdeelt aan de mensen die Vlietstad een ruimte verhuurden. door Paul van der Kooij WARMOND - Tot 1990 zal woningbouw in War mond beperkt blijven tot het opvullen van open plekken tussen de reeds bestaande bebouwing in de dorpskern. Op twee plekken in het dorp gebeurt dat momenteel op vrij ruime schaal: boven een kijkje bij Plan ter Leede, onder bij de negen land huizen in aanbouw aan de Norremeerstraat. Bij Plan ter Leede gaat het om een wijkje van 29 eengezinshuizen op een terrein dat eens toebehoor de aan een houtverwerkend bedrijf dat later ver huisde naar de Veerpolder en opging in Dekkers bedrijven. Bij de bouw zal ervoor worden gewaakt dat Warmonds dammenstructuur blijft gehand haafd. Het gebiedje is omsloten door de Dorps straat, Scheepmakersdam, het water van de War- monder Leede en de Kerpsdam. Er wordt gebouwd onder auspiciën van de woningstichting Warmun- da. Een eind verderop in het dorp is Erica Beheer in de weer. Het bouwterrein hier wordt begrensd door de Norremeerstraat en de Teylingerkade. Dat bouwen binnen bestaande bebouwing veelal op veel meer verzet stuit dan wanneer een of ander poldertje in beslag wordt genomen, ondervond de gemeente ten zeerste. Tegen beide plannen zijn veel bewaren gemaakt. Die liepen uiteen van aan tasting van de privacy tot bederven van het uitzicht (op het water): De landhuizen die aan de Warmondse Norremeerstraat in aanbouw zijn. Tegenover al deze kosten ston den 'slechts' de opbrengsten van advertenties. Om welke bedragen het hierbij ging, vertelt de piraat natuurlijk niet. Duidelijk is wel dat de advertenties 100 tot 250 gulden per maand kostten en Vlietstad flink wat commerciële boodschap pen de lucht in stuurde voor plaat selijke snackbars, keukenspecia listen, garagebedrijven, modeza ken, restaurants, kappers en tapijt winkeliers. Ook Leidse, Haagse en Wasse naarse bedrijven adverteerden bij de piraat, die met zijn zestig watt zendvermogen tijdenlang ontvan gen werd in Leidschendam, Den Haag, Zoetermeer, Wassenaar, Lei-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11