Metaal laat geld voor banen liggen SieMatic DSM wil snel op eigen benen staan Heineken stapvoets naar Duitsland 'Philips ook in Zuid- Afrika fatsoenlijk' HORMOONVRIJE DIKBIL "'"ff?? VS: sancties tegen Japan onvemiijdelijk Een nieuwe keuken, hoe lang zitten we dan in de rommel? DONDERDAG 9 APRIL 1987 PAGINA 7 Pot van 200 miljoen niet benut ARNHEM (GPD) - De werkgevers in de metaal- en elektrotechnische industrie, één van de grootste bedrijfstakken in ons land, maken geen gebruik van 200 miljoen gulden die beschikbaar is voor korter werken en het scheppen van meer banen. De afspraak over het fonds voor herverdeling van werk was vorig jaar het resultaat van moeizame onderhande lingen tussen bonden en werkgevers in de grootmetaal over een nieuwe cao, nadat de bonden tevergeefs hadden getracht met stakingen de gemiddeld 36-urige werkweek af te dwingen. EINDHOVEN (ANP) - „We blij- ven in Zuid-Afrika. Op dit mo ment is er geen aanleiding om weg te gaan." President C. van der Klugt zei dat gisteren tijdens de aandeelhoudersvergadering van Philips in Eindhoven. Tijdens die vergadering werd ook gesproken over de aanwezigheid van Philips in Zuid-Afrika. Volgens Van der Klugt is er in Zuid-Afrika sprake van een bijzon der groot en dramatisch probleem. „Philips is echter geen ideéle Volgens de president van Philips hebben tal van bedrijven zich slechts in schijn teruggetrokken stelling. Wij zijn een fatsoenlijke uit Zuid-Afrika. „De activiteiten firma. Wij beschermen i zorgen i die bedrijven in Zuid-Afrika Klugt herhaalde nog eens de eerde re standpunten van Philips. „In on ze vestigingen in Zuid-Afrika is ab soluut geen sprake van discrimina tie. Onze sociale voorwaarden ste ken gunstig af bij die van1 de mees te andere bedrijven". hen." Van der gaan gewoon door. Er zijn Ameri kaanse bedrijven die nu veel bete re zaken met dat land doen dan twee jaar geleden." Philips voelt niets vóór een dergelijke schijnte- rugtrekking, aldus Van der Klugt. dersvergadering werd door leden van het Eindhovense Vredesburo gedemonstreerd tegen de aanwe zigheid van Philips in Zuid-Afrika. Tijdens de jaarrede van president Van der Klugt werden diverse spandoeken ontvouwd. Prof. dr. W. Dekker, die de vergadering voorzat, greep niet in. Kwartaalcijfers Hoewel nog niet alle gegevens Voor en tijdens de aandeelhou- beschikbaar zijn het eerste kwartaal van 1987 staat nu al wel vast dat de omzet uitgedrukt in hoeveelheden een bevredigende stijging vertoont. Van der Klugt wees erop dat ook gedurende het eerste kwartaal de dollarkoers ver der is gedaald. ..De gemiddelde dollarkoers in dit kwartaal bedroeg 2,07 gulden ten opzichte van 2.69 in het eerste kwartaal van het vorig jaar. Hier door zal de omzet in guldens de eerste drie maanden van 1987 lager zijn dan die in het eerste kwartaal van 1986", aldus Van der Klugt. De definitieve cijfers over omzet en re sultaten van Philips gedurende het eerste kwartaal worden 29 april ge publiceerd. Van der Klugt deelde ook mee dat de eerste handel in Philips-aandelen op de New York- se effectenbeurs dinsdag 14 april plaatsheeft". totaal 200 J.W. Op het fonds miljoen gulden slecht één keer t aldus algemeen secretaris van Ulden van de FME, de vereni ging van werkgevers in de metaal- en elektrotechnische industrie. De ze aanvraag is bovendien niet in behandeling genomen, omdat er onduidelijkheden over bestonden. De FME-secretaris wijt het gerin ge enthousiasme voor het fonds, dat bedoeld is bedrijven te stimule ren zich extra in te spannen voor herverdeling van werk, aan het feit dat de beschikbare uitkering niet herverdeling een jaar van arbeid. De ondernemer denkt beroep gedaan, vanuit het economisch principe. De vraag voor hem is of een ar beidsplaats bijdraagt tot de kosten- en winstontwikkeling. De uitke ring uit het fonds is bijzaak", aldus mr. Van Ulden. Dood geld De werkgeverssecretaris wil ove rigens nog geen eindconclusies te trekken over het nut van het fonds. "Dat gebeurt aan het eind van het aantrekkelijk is. De werkgevers jaar bij de onderhandelingen een nieuwe cao. Maar het mag dui delijk zijn dat dit geen 'dood geld' mag worden". De 200 miljoen gul den maken onderdeel uit van een het scholings- en vut-fonds, dat dit kunnen 18.000 gulden per arbeidsplaats krijgen. "Voor de meeste werkgevers is dit van on dergeschikt belang bij de overwe ging of in hun onderneming ruimte HEERLEN (GPD/ANP) - DSM vindt dat de overheid nu eindelijk dit staatsconcern moet verkopen. "DSM is klaar voor notering van de aandelen aan de beurs. De politiek Geleen vond dient nu een beslissing te nemen, ding plaats. De voortdurende onzekerheid kan op een gegeven moment zelfs na delig gaan werken voor DSM", al dus DSM-topman mr. H. B. van Liemt gisteren tijdens een toelich ting op de jaarcijfers. Die dollar en de olieprijs waren er ook de oorzaak van dat de omzet van DSM vorig jaar terugliep van 23,7 miljard gulden naar 17,7 mil jard. De industriële afzet in volume bleef vrijwel onveranderd. Het be dewerkers bij waarmee het totaal op 27.315 kwam. In Limburg steeg het aantal werknemers met 300. Yooral bij de centrale research in sterke uitbrei- jaar en vorig jaar is gevoed met pectievelijk zes en vijf procent de loonsom, gestort door de werk gevers. Bijelkaar is er zo tot eind dit jaar 1 miljard gulden voor scho ling, vut en herverdeling van ar beid beschikbaar. Door de instelling van het fonds wilden de vakbonden voorkomen dat hun streven naar herverdeling van werk in de cao-onderhandelin gen zou sneuvelen. Landelijk be stuurder H. Bijvank van de Indus triebond FNV (tevens voorzitter van het bestuur van het fonds) zegt echter nog geen inzicht te hebben in de effecten van het fonds. Westduitsers nemen 'stralende hazen' in beslag HAMBURG (DPA) - De overheid van Hamburg heeft beslag laten leggen op de chocolade hazen en eieren die met Pasen uitgedeeld zouden worden op alle openbare kleuterscholen in de stad. Het snoepgoed bevatte teveel radioac tiviteit. drijfsresultaat werd aanzienlijk ge- drukt door een voorraadafwaarde- ring, ook al weer ten gevolge van de dollar en de olieontwikkelin gen. verlies Bij diverse steekproeven werd een radioactiviteit gemeten die vol gens de gezondsautoriteiten boven de grens van het aanvaardbare lag. Aanleiding tot het onderzoek was een artikel in het aprilnummer van het tijdschrift 'Natur', waarin voor 'stralende hazen' werd gewaar schuwd. De chocoladeprodukten worden uit melkpoeder gemaakt. i« ii» Het snoeP8°ed zal worden ver- Nederland met 300 tot nieti8d of aan de groothandelaren teruggegeven. Een woordvoerder van de Westduitse zoetwarenin- dustrie in Bonn vindt de actie in Hamburg zwaar overtrokken. Problemen kent DSM nog in de meststoffensector, die aan een sa nering toe is. De Amerikaanse kunstmestdochter CNC werd ver kocht, de ureumproduktie in Per- nis is gestaakt en het aantal ar beidsplaatsen in de meststoffen- sector zal in N 350 en in Engeland met 150 terug lopen. Deze zogenaamde 'agrodivi- sie' bezorgde het concern vorig J miljoen gul- SCHAGEN - De boer die deze stier gisteren te koop aanbood op de paasveemarkt in Schagen wilde al le lastige vragen voor zijn. Alle be richten over met verboden hormo nen behandeld vee ten spijt, is dit beest, volgens het bordje althans, 'hormoonvrij'. (foto r NP) Desondanks blijft DSM geloven in deze sector. Na de reorganisatie en investeringen behoort DSM tot de producenten met de laagste Voor het hele jaar 1987 denkt kostprijs. Het verbruik van mest- Van Liemt dat DSM waarschijnlijk stoffen zal blijven, groeien, on een nettowinst van opnieuw 400 danks de huidige wel zeer ongun- miljoen gulden zal bereiken. "Er stige situatie. Er wordt daarom in moeten zich dan geen ontwikkelingen met de dollar en de olieprijs voordoen en de groei in de markt moet aanhouden", voeg de hij er aan toe. Van de winst over 1986 van 412 miljoen gulden wordt 98 miljoen aan de enige aandeelhouder, de staat, uitgekeerd. Dat is bijna 25 procent. DSM streeft er naar dat ^rejfeder den steeg vorig jaar a sedert jaren. Er kwamen Geleen, ter vervanging i de fabriek, een nieuwe salpeter- zuurfabriek gebouwd met een ca paciteit van 110.000 ton per jaar, een investering van 135 miljoen gulden. In de Verenigde Staten begint DSM binnenkort met American Cyanamid Company een joint ven- 50 procent) voor de produktie van melamine, een grondstof voor onder andere AMSTERDAM (GPD/ANP) - Het Nederlandse bier-, frisdran ken- en borrelconcern Heineken zal voorzichtig de eerste stappen zetten op de onlangs door het Eu ropese Hof voor buitenlands bier opengebroken Duitse markt. "Duitsland is de grootste bier markt van Europa; Als je de kans krijgt moet je erheen. Maar we kunnen er nu niet zomaar binnen rijden", aldus bestuurslid drs. G. van Schaik. Voorlopig beperkt Europa's hpt ppr«?t s*uiiu;s«.v» """ei almee voorlopig oeperKi Europas 1 Inn m P kunststoffen, lijmen en harsen, grootste brouwer zich tot verken 1.4UU IIIC- n«M «ril rloarmnp -rWrt rtrtcitiA nrt r-»..:»i_:i.» DSM wil daarmee zijn positie op de Noordamerikaanse markt ver stevigen. Met het project is een be drag van 60 tot 80 miljoen gulden gemoeid. DSM is nu ook de slag om de su- pervezel aangegaan. Het concern BNG ontwikkelde samen met de Japan- Voor het Bouwfonds Nederland- aa- f'™a Toyobo de vezel 'dynee- se Gemeenten (BNG) is 1986 gun- P» aen supersterk, vederlicht en stig verlopen. Blijkens voorlopige buitengewoon soepel draadje, dat cijfers die het fonds gisteren heeft ee" geduchte concurrent van Ak- gepubliceerd, is het nettoresultaat zo s 'waron en Duponts kevlar lijkt met ongeveer 7,5 procent gestegen worden. Hiervoor kwam vorig van 39,4 miljoen tot 42,2 miljoen Jaar aen proeffabriek tot gulden. Het brutobedrijfsresultaat stand- DSM verwacht dat de ko- ging omhoog van 64,3 miljoen naar mende jaren voor deze vezel samen 67,2 miljoen gulden. De toevoeging Toyobo fabrieken in zowel Ne- aan de stroppenpot was met 8 mil- derland als Japan zullen worden joen gulden nagenoeg onveran- gebouwd. Tot aanvaringen met derd. Aandeelhouders zal worden concurrenten zal het daarbij met voorgesteld, evenals over 1985, het komen, want DSM heeft sterke oc- gebruikelijke dividend van negen trooien, aldus Van Liemt. procent en een bonus van 12,5 pro- cent van het geplaatste aandelen kapitaal te verstrekken. Volker Stevin In het afgelopen jaar heeft het bouw- en baggerconcern Volker Stevin een nettowinst geboekt van 14,2 miljoen gulden. Dat was een miljoen meer dan over 1985. Er wordt een onveranderd dividend van 75 cent per aandeel van 20 gul den nominaal voorgesteld. Daar is 3,7 miljoen gulden mee gemoeid. Het restant van 10,5 miljoen gul den zal worden bestemd voor ver sterking van het eigen vermogen. De raad van bestuur ziet op korte termijn geen verbetering van de re sultaatontwikkeling. Du Pont Het Amerikaanse chemiecon cern Du Pont de Nemours heeft in 1986 een nettowinst kunnen boe ken van 1,54 miljard dollar, 38 pro cent meer dan in 1985. De winst per aandeel bedroeg vorig jaar 6,35 dollar tegen 4,61 dollar in 1985. De omzet was met 27,1 miljard dollar acht procent kleiner dan de omzet in het jaar ervoor. De vermindering van de omzet werd veroorzaakt door de lagere prijzen van oliepro- dukten. ning van de Duitse biermarkt de export. Wat de distributie be treft verwacht het lijk nogal wat moeilijkheden. "Het lijkt allemaal erg moeilijk, maar de interesse van de bevolking in niet- Duits bier lijkt toe te nemen", zei van Schaik gisteren tijdens de toe lichting op de jaarcijfers over 1986. Heineken streeft ook naar uit breiding in andere delen van de wereld. Afrika wordt beschouwd als een van de belangrijkste groei markten voor bier, evenals Brazi lië en Argentinië. Zo is de onderne ming druk bezig in Frankrijk en Spanje. De Franse brouwerij Soge- bra, die voor 51 procent in handen is van Heineken, heeft een markt aandeel van ongeveer 25 procent. Na modernisering en sanering heb ben de Franse belangen vorig jaar winst opgeleverd. De activiteiten in Spanje veroor zaken nog. verlies, maar Van Schaik zei te verwachten dat de Spaanse dochter El Aguila, waar van Heineken nu 51,2 procent be zit, volgend jaar ook met winst zal draaien. In Spanje heeft El Aguila een marktaandeel van 19 procent. Van de totale Europese markt heeft Heineken 6 procent in han den. In Nederland is het aandeel in de biermarkt 53 procent. De netto-winst van Heineken is vorig jaar met 7,5 procent gestegen tot 285 miljoen gulden. Er wordt een onveranderd dividend van 3,50 gulden per aandeel voorgesteld. Bestuursvoorzitter Heineken legde er gisteren de nadruk op dat die winststijging is behaald ondanks de daling van valuta als de Singa pore dollar, de Indonesische ru- piah, de Griekse drachme en een aantal Afrikaanse munten. De netto-omzet nam met 4,4 pro cent van 6,4 tot bijna 6,7 miljard gulden. Hogere verkopen in de be langrijkste afzetgebieden Europa en de Verenigde Staten, droegen wezenlijk bij aan de groei. De uit breiding van geconsolideerde be langen (met name in Spanje en Ita lië) had een omzetstijging van 385 miljoen gulden tot gevolg. In 1986 werd onder toezicht van Heineken 42,1 miljoen hectoliter bier gepro duceerd. Dat was ruim 6 procent meer dan in 1985. Overeenstemming De vakbonden hebben gisteren met Heineken Nederland Beheer BV een principe-akkoord bereikt over een cao met een looptijd van twee jaar voor de 4.500 werkne mers bij het bedrijf. De nieuwe cao gaat in op 1 november 1987. de be trokken bonden, de Industriebond FNV, de Dienstenbond FNV, de Industrie- en Voedingsbond CNV en de Unie BLHP hebben volgens Heineken toegezegd het akkoord met een positief advies voor te leg gen aan hun leden. Volgens het akkoord worden de salarissen per 1 januari 1987 met 1,25 procent verhoogd en een jaar later met nog eens 1 procent. De werknemers ontvangen zowel in juli 1987 als in juli 1988 een eenma lige uitkering van 0,75 procent van het jaarsalaris. Voorts wordt de twee-ploegendiensttoeslag ver hoogd van 15 naar 16 procent. Piloten bieden 9 miljard voor luchtvaart maatschappij CHICAGO (ANP) - De gezagvoer ders van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij United Airlines hebben via hun vakbond een bod van 4,5 miljard dollar (ruim negen miljard gulden) uitgebracht op de maatschappij. Air Line Pilots As sociation (ALPA), de bond die de zevenduizend piloten van United Airlines vertegenwoordigt, heeft nadrukkelijk verklaard dat het om een serieus bod gaat. De bond heeft de investerings bank van Lazard Frères aangetrok ken om haar bij te staan bij de transactie. Het bod is in verband gebracht met de Newyorkse beleg ger Donald Trump, die kortgele den vijf procent van de aandelen van de luchtvaartmaatschappij verwierf. De afgelopen week werd Trump aan de lunch gezien met Fe lix Rohatyn, directeur bij Lazard. UAL Incorporated, de moeder maatschappij van United Airlines, noemde het bod in eerste instantie een publiciteitsstunt. Later ver klaarde een woordvoerder dat het bod wordt uitgelegd als een uitno diging om te overleggen. UAL heeft in het verleden al vaak over hoop gelegen met de gezagvoer ders. De 4,5 miljard dollar die wordt geboddh is vrijwel vijftig procent meer dan de luchtvaartmaatschap pij waard is aan de hand van de aandelenkoers. Het is nog niet dui delijk hoe de bond de overneming wil financieren. Er zou 300 miljoen dollar uit de pensioenvoorzienin gen voor worden aangetrokken, maar daarvoor is de toestemming nodig van de directie van UAL. Het wordt niet erg waarschijnlijk geacht dat de moedermaatschappij positief zal reageren op het bod van de piloten. PENSIOEN - Voor 30 juni 1989 moeten vrouwen in pensioenrege lingen gelijk zijn behandeld met mannen. Bij zeer veel pensioenre gelingen komt het nog voor dat vrouwen een afwijkende, door gaans mindere pensioenregeling hebben dan mannen. Volgens een richtlijn van de Europese Gemeen schap mag dit niet. Minister De Graaf van sociale zaken en werkge legenheid heeft in een brief aan zo wel de Eerste als Tweede Kamer geschreven dat de pensioenrege lingen gelijk getrokken moeten worden. ADVERTENTIE Ook bij de installatie van een SieMatic keu ken krijgt u het fijne gevoel de beste keuze te hebben gemaakt. Hoe uitgebreid ook, wij zorgen dat uw SieMatic keuken binnen 5 dagen kookklaarin uw huis staat. Kompleet, inclusief alle breek-, tegel-, stuc-, water-, gas-, elektra- en schoonmaakwerkzaamheden. Een echte SieMatic kost u minstens 6.000 gulden. Maar als u alle showrooms hebt gezien... I jcfst een SieMatic. SieMatic Keukenplein Leiderdorp Mettoelpten9(ieeta9eMu^fs meubetenILedefdorp Tel 071-412615 Goedhart Bouwhuis Alphen Rijn Vrijdag koopavond lot 21 00 uur WASHINGTON/TOKIO (Rtr/AP) - De Verenigde Staten zullen hun handelssancties tegen Japan vrij wel zeker doorvoeren, ondanks al le Japanse pogingen om dat te voorkomen. De woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwater, verklaarde gisteren dat de extra in voertarieven op Japanse elektroni- caprodukten hoogstwaarschijnlijk op 17 april van kracht zullen wor den. De VS vinden dat Japan zich niet houdt aan een in juli vorig jaar ge sloten chip-akkoord. Daarin be loofde Japan niet langer halfgelei ders op de internationale markten te dumpen en de eigen markt meer open te stellen voor Amerikaanse chips. Eind maart kondigde presi dent Reagan aan dat hij per 17 april voor een bedrag van 300 miljoen dollar extra invoerrechten zal hef- VOORKENNIS - Misbruik van voorkennis in de handel van effec ten moet worden bèstraft met een gevangenisstraf van twee jaar of een geldboete van 100.000 gulden voor particulieren en één mihoen gulden voor bedrijven en instellin gen. Dat staat in een wetsvoorstel van de ministers Ruding (finan ciën) en Korthals Altes (justitie) dat vandaag bij de Tweede Kamer is ingediend. In binnen- en buiten land wordt al jaren aangedrongen op een wettelijke maatregel om misbruik van voorwetenschap te gen te gaan. Tal van personen die door hun betrokkenheid bij een bedrijf voorkennis hebben van fi nanciële ontwikkelingen, misbrui ken die kennis door aandelen te kopen of te verkopen voordat het nieuws over de financiële positie bekend wordt •fen op Japanse produkten die mi crochips bevatten. De Japanners beweren zich wel aan het akkoord te hebben gehou den. Volgens hen verkopen ande ren Japanse chips te goedkoop en ligt het buiten hun macht om daar iets aan te doen. Gisteren is een Ja panse delegatie in Washington aan gekomen om te proberen het con flict uit de wereld te helpen. De mi nister van internationale handel en industrie, Makoto Koerodo, leidt de delegatie. Hij heeft al gezegd geen nieuwe voorstellen te zullen doen, maar alleen met informatie te komen waarmee hij de VS hoopt te overtuigen, dat Japan zich wel aan het akkoord houdt. Actief Ook de Britten hebben Japan met sancties gedreigd. De Britse minister voor bedrijfs- en consu mentenzaken M. Howard zei giste ren dat Japanse financiële institu ten in Groot-Brittannië hun vesti gingsvergunningen verliezen als er niet meer Britse bedrijven actief mogen handelen aan de Beurs van Tokio. In mei of juni is er een bij eenkomst van Britten en Japan ners. Howard zei dat als dan vanuit Japan geen positief signaal komt de regering Thatcher zal optreden tegen Japanse banken, effecten makelaars en verzekeringsmaat schappijen. Op dit moment is er maar een volledig Brits bedrijf actief op de beurs van Tokio. In totaal zijn zes buitenlandse bedrijven actief op de aandelenmarkt in Tokio. Beurs- functionarissen in Tokio zeggen bereid te zijn meer buitenlandse handelaren toe te laten maar bewe ren dat er gewoon sprake is van ruimtegebrek.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7