'Defensie forceert naatsinff sohiln - Alle aandacht nu op drijvend maken schip Beschuldiging VS-senatoren: Cl ui) wil 2000 inhalen met wereldwijd galabal 'Ondanks spionagezaak doorgaan met dialoog' KOLDEWE&HULSEBOSCH DONDERDAG 9 APRIL 1987 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON (Rtr) - Ronald Reagan heeft een uitnodiging aan genomen. George Bush heeft zich zelf geïnviteerd, Deng Xiaoping heeft nog geen antwoord gegeven en de jongste koningstelg van En geland. prins Henry, heeft nog geen agenda voor dat jaar. Allen staan op de lijst van gasten voor oudejaarsfeesten die in de he le wereld worden georganiseerd op 31 december 1999. Dan wordt op "Tg ~fi plaatsen die variëren van de pira- M I II' miden in Egypte tot de Grote Muur l^k_y JLJL KJ yyj- BIB V/fl- Het "World Millennium Gala I J Ball" is het geesteskind van de ■*- "Millennium Society een vereni- WASHINGTON (GPD/ANP)- De manier waarop het Pentagon de fondsen gebruikt die ferüjke opümlltoï 32°ÏÏie£ door het Congres zijn toegewezen voor onderzoek naar het ruimteschild, ook wel bekend die de historische kalenderwijzi- Britse oceaanstomer QE2 als SDI, bewijst dat gewerkt wordt aan een vervroegde plaatsing van delen van dat ging zien als een kans die aange- charterd om hen ernaar toe te bren ruimteschild. gaat. Die interpretatie staat veel van de noodzakelijk geachte testen niet toe. In Paraguay staat van beleg na Dat staat in een rapport van twee raket-raketten, het onderdeel van Amerikaanse senatoren dat giste- SDI waarbij de research het verst ren is uitgekomen. In het rapport gevorderd is, verloopt lang niet zo wordt aangetoond dat de Ameri- voorspoedig als verwacht, kaanse defensietop toewerkt naar Testen met dergelijke kernwa- plaatsing van een rudimentaire pens onderscheppende raketten, versie van SDI halverwege de ja- die volgend jaar of het jaar daarna ren '90. hadden moeten plaatsvinden, zul- Maar, aldus het rapport, het is len nu niet vóór 1990 kunnen wor- nog de vraag of dat technisch haal- den gehouden, aldus het rapport baar is. De ontwikkeling van anti- van de senatoren Proxmire en Johnston. De senatoren, die tegen statione ring van SDI-systemen zijn, ko men tot de conclusie dat zelfs in dien komende testen met antira- ket-raketten bevredigend zouden verlopen, dat er dan nog sprake zal zijn van een aan alle kanten lek kend ruimteschild. Hooguit 16 procent van de Russi sche raketten die in geval van oor log in de richting van de Verenigde Staten zouden worden afgescho ten, zullen door zo'n deelsysteem van SDI kunnen worden tegenge houden, aldus het rapport. De senatoren hebben vastgesteld dat het Pentagon toewerkt naar vervroegde plaatsing van een deel van SDI op grond van het feit, dat in het geheim fondsen die waren bestemd voor technisch gecompli ceerder deelsystemen (zoals laser wapens) zijn overgeheveld naar re- search-projecten die zich over de onderscheppende raketten buigen. Overigens heeft het Pentagon ontkend dat er plannen bestaan voor de vervroegde plaatsing van SDI. Inmiddels heeft de defensiecom missie van het Huis van Afgevaar digden gisteren ingestemd met het houden van testen naar die deel systemen van SDI die vervroegd grepen moet worden om pagnesfeer de harmonie i reld tè bevorderen. „Hoop i voorzitter Ed McNally, uitlegt waarom hij en klasgenoten van Yale in 1979 besloten tot op richting van de vereniging. „Wij geloven in een betere toe komst en wij zetten er ons met vol le overtuiging voor in," aldus McNally, die er aan toevoegt dat zijn vereniging daarom zo vroeg plannen maakt. De Egyptische regering vindt het volgens hem goed dat 3.000 feest vierders oudjaar-1999 vieren bij de Grote Piramide van Cheops. De cham- gen. Men scheept zich op 21 de cember 1999 in New York in en legt onderweg aan in Marseille, c vachtwoord", zegt enkele duizenden flessen cham- veertig jaar opgeheven ASUNCION (Rtr/ANP) - President Alfredo Stroessner van Paraguay heeft de staat van beleg, die al veer tig jaar van kracht was, gisteren opgeheven. De generaal zei dat hij niet langer zijn toevlucht hoefde te nemen tot buitengewone veilig heidsmaatregelen om de vrede in het land te handhaven, zo deelden politici van de regeringspartij mee. Tot op heden had Stroessner, die in 1954 met een militaire staats greep aan de macht kwam, om de drie maanden de staat van beleg verlengd. De staat van beleg werd oorspronkelijk in 1947 tijdens een burgeroorlog ingevoerd. Hij werd sinds Stroessner de scepter zwaait zeven keer 24 uur opgeheven om nationale verkiezingen mogelijk te maken. Oppositieleider Miguel Saguier zei dat de maatregel niet beteken de dat Stroessner democratische hervormingen overweegt. „Stroessner blijft als een autoritair heerser regeren met of zonder de staat van beleg". Hij voegde eraan toe dat de Paraguayanen nog steeds zijn overgeleverd aan een rechtssysteem dat volledig in dienst staat van de regering. Bo vendien is hij ervan overtuigd dat de oppositie slachtoffer blijft van willekeurig politie-optreden. De oppositiepartijen verenigd in het Nationaal Akkoord drongen overi gens al geruime tijd aan op het op heffen van de staat van beleg. Zij zouden anders weigeren mee te doen aan de verkiezingen die in fe bruari 1988 moeten plaatshebben. ging van Franse champagneboeren ontvangt. De vereniging hoopt soortgelijke feesten te kunnen houden bij o.a. de Taj Mahal in India, de Grote Muur in China, Stonehenge in En geland, het Vrijheidsbeeld in New Yoik en de Edenkrater in Nieuw Zeeland. McNally wil over de aard van de feesten niet méér verklappen dan dat er muziek, vuurwerk, licht shows, dansen, eten en, uiteraard, champagne aan te pas komen. Wat betreft de kosten verwacht de vereniging in 1997 een gedetail leerde begroting te ontvangen van Thomas Cooke, de toeristenorgani satie die de reisplannen maakt. De hoge gasten op de lijst van de vereniging die in 1985 is opgesteld, hoeven niets te betalen, de gewone moeten kaartjes kopen. Van die hoge gasten heeft presi dent Reagan - die dan bijna 89 jaar zal zijn -- de uitnodiging voor de piramide al aangenomen. Zijn vi ce-president, George Bush, die niét op de lijst stond, heeft op een vi deofilm voor het Washington Ball van 1985 gezegd, dat hij naar de Millenniumviering uitziet. „Hij nodigde zich daarmee zo'n beetje zelf uit," zegt McNally. Anderen die een invitatie heb ben aangenomen, zijn de nü al in jaren gevorderde komieken Bob Hope en George Burns (90). Burns vroeg in zijn antwoord of hij een dame mocht meebrengen. McNally vertelt dat Buckingham Palace beleefd bedankte voor de uitnodiging aan de nu tweejarige zoon van prins Charles en prinses Diana, prins Henry omdat hij al leen verplichtingen op zich neemt waarvoor hij twee jaar van tevoren wordt gevraagd. WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse minister Shultz (buiten-1 landse zaken) heeft gisteren ge zegd dat hij, als eerste man op het ministerie, uiteindelijk de verant woordelijkheid draagt voor het 'seks-en-spionageschandaal' rond de Amerikaanse ambassade in Moskou. Shultz zei tijdens een persconfe rentie, de eerste die hij gaf sinds bekend werd dat Amerikaanse ma riniers in Moskou in ruil voor sek suele gunsten van Russische werk neemsters spionnen op de ambas sade lieten rondneuzen, 'verdraaid kwaad' over de affaire te zijn. Volgens Shultz wordt nu alles in het werk gesteld om na te gaan, hoe groot de schade is geweest die Afghanistan. Angola en de Perzi- voor een reeks aan anti-Sowjet uit spraken". Shultz wees dat verwijt gisteren van de hand. „Wij zijn niet in hun ambassade ingebroken, maar zij in die van ons. Zij kwamen op ons souverein territorium. We zijn kwaad op hen, en kwaad op on szelf', zo zei hij. De Amerikaanse minister zei over de spionage-affaire tenslotte ervan verzekerd te zijn dat hij in Moskou kan beschikken over af- luister-vrye mogelijkheden tot communicatie met Washington. In Moskou zal Shultz over een hele reeks onderwerpen praten, zo kondigde hij aan. Daarbij zitten on der meer regionale problemen als KGB-agenten. die gedurende een sche Golf, de kwestie i jaar ongehinderd op de meest ge- senrechten, joodse emigratie heime gedeelten van de ambassade laterale problemen, konden rondkijken, hebben aange richt. BEIROET -Een meisje, waarvan een been is geamputeerd, staat in de ruïne van haar huis in het Palestijnense vluchtelingenkamp Sjatilla in Beiroet te kijken naar binnenkomende verslaggevers en fotografen. Haar vriend- - jes zijn verkleed als soldaten en het jongetje links heeft bovendien een geweer in zijn handen. Het kamp werd zouden kunnen worden gestatio- gisteren door Syrische troepen bevrijd van de belegering door de sji'itische Amalmilitie van vijfmaanden. neerd. Daarnaast zette d sie opnieuw een bedrag voor SDI op de begroting voor 1988. Het ging om 200 miljoen dollar voor on derzoek naar een raket in de ruim te die puur door inslag vijandelijke raketten moet vernietigen en naar een raket die vanuit een vliegtuig afgeschoten moet worden om sa tellieten uit te schakelen. De vraag die het Huis nog niet heeft beantwoord is, of de Ameri kaanse regering zich bij die testen moet houden aan de tot dusver gel dende interpretatie van het ABM- verdrag tussen de Sowjet-Unie en de VS, dat over antiraket-systemen Inzage in dagboeken Reagan WASHINGTON (UPI) - Leden van de commissies van het Ame rikaanse Congres die een onder zoek instellen naar de Irangate- affaire hebben overeenstemming met het Witte Huis bereikt over inzage in die delen van de dag boeken van president Reagan die met deze zaak in verband staan. De betrokken dagboekde len beslaan een periode van drie jaar. Volgens de overeenkomst zal een adviseur van Reagan, Arthur Culvahouse, diens dagboeken doornemen vanaf 1 januari 1984 tot 19 december 1986 op alle pas sages die gaan over Nicaragua, Iran en daarmee samenhangen de zaken. Culvahouse zal de be treffende passages met toestem ming van Reagan laten uittypen en beschikbaar stellen aan de on derzoekscommissies. Kunsthart Een vijftien-jarige jongen kreeg gisteren in de Amerikaanse stad ZEEBRUGGE (GPD) - Belgische Minneapolis een kunsthart. Het en Britse duikers hadden tot gis- hart is en speciale verkleinde ver- teravond al 123 stoffelijke over- sie van de Jarvik-7. Christopher schotten geborgen uit de voor Zee- Larson is de jongste persoon die brugge gekapseisde 'Herald of ooit een kunsthart heeft gekregen. Free Enterprise'. Het zoeken naar Hij leed aan een ernstige afwijking verdere slachtoffers zal vandaag et kunsthart worden stopgezet. Alle aandacht blijftl zitten totdat een donorhart wordt geconcentreerd op het weer beschikbaar is. drijvend maken van de boot. Levenslang °p,he' ?-dek v A T-.ben de duikers ïr President Aquino van de Filip- tien lijken gezien, pijnen wijzigde gisteren 528 dood- gisteravond niet i levenslange gevangenis- borgen. Dat zal n n februan Ontslag voor kabinet-Craxi ROME (GPD) - Aan de langdurige doodsstrijd van de Italiaanse rege ring werd gisteren een eind ge maakt door het terugtreden van de 15 christen-democratische minis ters. Hun besluit werd meegedeeld tijdens de laatste kabinetszitting die premier Craxi had bijeen ge roepen, voordat hij zich op verzoek van president Cossiga in het parle ment zou presenteren. Voor Craxi zat er daarna weinig anders op dan de Senaat mee te delen dat het ka binet, waarover president Cossiga een parlementair debat had willen uitlokken, intussen was gehal veerd en dus in feite niet meer be stond. Het debat werd daardoor een pure formaliteit die niets kon veranderen aan de onvermijdelijke afloop: het definitieve ontslag van de regering Craxi. De minister zei verder dat het spionageschandaal een 'zware schaduw' zal werpen over de ge sprekken die hij begin volgende week in Moskou heeft met zijn Russische collega Sjevardnadze en mogelijk ook partijleider Gorbats- jov. „Ik ben van plan om tegen de Sowjets te zeggen dat zij niet kun nen verwachten dat ze maar kun nen doorgaan met het creëren van een vijandige omgeving voor onze mensen daar, zonder dat dat gevol gen voor de relatie heeft", aldus de minister. Een dag nadat Reagan dat al had gezegd, zei gisteren ook, Shultz dat hij niet vindt dat het schandaal de dialoog met de Sowjet-Unie in de weg mag staan. „Er zijn potentieel belangrijke zaken te bespreken", zo verdedigde hij dat. De minister legde een bewering van de Russische staatssecretaris van buitenlandse zaken Petrovsky naast zich neer, als zou Reagan uit de spionage-affaire een crisis ge- creeerd hebben om de top Shultz- Sjevardnadze al van te voren te doen mislukken. Petrovsky zei gisteren over Rea- gans verklaringen naar aanleiding van het schandaal: „Het kan nau welijks toeval zijn dat zo'n cruciaal moment, terwijl de laatste hand wordt gelegd aan de voorbereidin gen voor de top, werd gekozen Maar het belangrijkst zullen de gesprekken over ontwapening zijn. In het bijzonder gaat het om een mogelijk akkoord over middellan ge afstandswapens, en om een ver drag op het gebied van onder grondse kernproeven. Wat dat laatste betreft: de Ameri kanen denken dat de Sowjets nu voor het eerst bereid zijn te praten over een verdrag dat niet direct een einde aan alle ondergrondse proe ven betekent, maar een waarin staat hoeveel testen elk land maxi maal mag doen. ADVERTENTIE Fijn gekruid, 'n Febo specialiteit. FEBDP Haarlemmerstraat 157, Leiden Tel: 071-146459 Daarom wordt nu voorrang gege- kers de hele woensdag nog tot ven aan het drijvend maken van de zonsondergang zouden blijven zoe- boot. Bergingsleider Hans Walen- ken naar lijken. Daarna zou alles kamp van Smit-Tak zei gisteren gezet worden op de berging van de zeer optimistisch te zijn dat de veerboot. 'De bergers kunnen niet boot in twee weken zal drijven. Het zoeken naar slachtoffers wordt stopgezet omdat de bergers de boot heb- n ruimte wel ir die konden r worden ge- vandaag nog de lijken vrij te eindeloos wachten', zo werd ge legd. Toen later op de middag de tien dat bij langer wachten de lichamen werden ontdekt, werd berging van de veerboot steeds besloten alleen die vandaag nog moeilijker zal worden. Er wordt een vrij harde wind verwacht, die de stabiliteit van de veerboot zou kunnen bedreigen. tveg te halen. goedgekeurde grondwet, de dood- maken u'it de ravage aan boord dat nog steeds in de kabels straf verbiedt. Van de 528 dood vonnissen waren er 378 opgelegd onder het 20-jarige bewind v. president Ferdinand Marcos. De duikers hebben gisteren de drie bovenste dekken geheel door- Volgens Walenkamp ligt de boot zocht en zijn er redelijk zeker van volledig recht, maar het wrak - dat zich daar 'verder geen slachtof- de fers meer bevinden. Uit het vierde moet zwaar materiaal worden inge- kranen en pontons 'hangt1 - zal de dek - het D-dek - werden alleen Het dodental van de scheeps ramp op 6 maart is daarmee op 184 gekomen want in de dagen na de ramp werden al 61 lijken geborgen. Aangenomen wordt dat in de la- In veiligheid Een Westduitse na een gevecht tussen Contra's regeringstroepen in het noorden gere, zich onder de waterlijn bevin- van Nicaragua als vermist werd ge- dende dekken nog zeker twintig meld is volgens de Contra s in „vei- üjken liggen, waaronder die van de ligheid gebracht. De free-lance ca- drie machinisten. Die dekken zijn meraman en documentairemaker echter niet toegankelijk voor de Dietmar Hack vergezelde in de duikers, provincie Matagalpa een eenheid van de rebellen en raakte op 19 maart bij een gevecht betrokken. Daarbij kwam de Canadese journa list Peter Bertie om het leven. Aanvaring Bij een aanvaring tussen twee schepen op de Yangtze-rivier in de Zuidchinese provincie Sichuan kwamen begin maart 18 mensen om het leven en raaktén 21 ge wond. Volgens een bericht giste ren in de engelstalige China Daily hadden de kapiteins ondanks dich te mist geen vaart geminderd, noch hun misthoorns gebruikt. Een van de twee schepen voer bovendien met 19 passagiers meer dan toege staan aan de verkeerde kant van de vaargeul. Geen uitwijzing Drie diplomaten van de Sowjet ambassade in Bonn, die door de Westduitse contra-spionage dienst zijn ontmaskerd als spionnen, zul len niet worden uitgewezen. De Westduitse regering wil de betrek kingen met Moskou* die zich sinds kort verbeteren, niet schaden, al dus het dagblad Die Welt gisteren. Een woordvoerder van de West duitse regering weigerde elk com mentaar. komende weken nog wel iets diep er in de zanderige zeebodem zak ken. Zou er echter storm komen, dan graaft de 'Herald' zich mogelijk zo diep in, dat een heel nieuw ber gingsplan gemaakt zal moeten worden. Smit-Tak heeft daarom haast en dat leidde gisteren tot enige dis cussie met de marineduikers, die zoveel mogelijk lichamen wilden bergen. Besloten werd dat de dui- lichamcn gehaald die ronddreven. Op de diverse dekken is het vol gens de verklaringen van de dui kers een complete chaos. Alles dat los en vast zat is door elkaar geval len. Vrijwel alle wanden tussen de diverse ruimten zijn weggeslagen, waardoor een enorme ravage is ontstaan. Bovendien is alles be dekt door duizenden tonnen nat zand, wat het zoeken erg gevaarlijk maakt. Dat zand zal de komende dagen worden weggezogen. LONDEN (AP) - De rederij Townsend-Thoresen heeft gis teren bekend gemaakt dat de overlevenden van de ramp met de bij Zeebrugge gekapseisde Herald of Free Enterprise ieder 80.000 pond (ongeveer 265.00 gulden) schadevergoeding uit betaald zullen krijgen. Eenzelf de bedrag wordt uitgekeerd aan de nabestaanden van bij de ramp om het leven gekomen kostwinners. Michael Napier, voorzitter van een advocatencollectief dat de belangen van deze mensen behartigt, zei dat hij zijn cliën ten zal adviseren het aanbod Rederij wil 265.000 per slachtoffer scheepsramp uitkeren van de rederij te accepteren. Het door de rederij aangebo den compensatiegeld is aan zienlijk hoger dan het mini mum dat krachtens de bepalin gen van de Conventie van Athene zou moeten worden uit gekeerd; namelijk 38.000 pond. Sir Jeffrey Sterling, voorzit ter van de Peninsular and Oriental Steam Navigation Co, de moedermaatschappij van Townsend-Thoresen, zei dat het Britse ministerie van ver voer de uiteindelijke beslissing over de hoogte van de vergoe ding moet nemen. Sterling ver wachtte deze beslissing mid den deze maand en achtte het niet uitgesloten dat het bedrag op 100.000 pond zal worden af gerond. ADVERTENTIE K&H 's Gravendamseweg 51 - telefoon 02523-72562 - Noordwijkerhout ook gevestigd in: Hilversum - Hollandselaan 27 - telefoon 035-17504 Leusden - Larikslaan 68 - telefoon 033-950107 CORDOBA - Paus Johannes Paulus 11 zegent een vrouw tijdens een mis in de kathedraal van de Argentijnse stad Cordoba. Daarbij waren 200 zieken aanwezig. De paus werd eerder deze week verwelkomd door bisschop, Miguel Hessayne die zich duidelijker uitsprak over het militaire regime dan een van de Argentijnse bisschoppen, tot nog toe heeft gedaan. Tijdens de militaire dictatuur was "trouw aan het evangelie een waagstuk dat ertoe heeft geleid dat gelovigen hun leven moesten geven: priesters, leken, nonnen en zelfs een bisschop, Enrile Angel- li", aldus Hessayne. Angelli kwam in 1976 onder geheimzinnige omstandigheden om het leven. (foto api

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5