Kamer verwerpt plan voor lesgeld Tip over uitbraak totaal genegeerd 39.- CDA-PvdA: inkomenseffect te groot Huidskleur telt wel voor schoolkinderen Verzetsstrijdster Trix Terwindt (76) overleden Ook apothekers in conflict met Dees Harm Dost in hoger beroep vrijgesproken VN vraagt om zorgvuldige behandeling vluchtelingen Bewaking zware criminelen in Scheveningen onder de maat 'Schokkende conclusies' DONDERDAG 9 APRIL 1987 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid van CDA en PvdA wijst de voorstellen van minister Deetman om voor leerlingen vanaf 16 jaar in het voortgezet onderwijs 1030 gulden lesgeld per jaar te vragen van de hand. Alleen een zeer ingrijpende bijstelling van de voorstellen kan ertoe leiden dat de nieuwe lesgeldregeling op 1 augustus van het komende schooljaar van kracht wordt, zo blijkt uit een eerste reactie van fractiespecialis ten. blijkt dat sommige gezinnen «««v.* de nieuwe regeling 700 gulden per afs" de PvdA*'vinden"die"efecten jaar op achteruit kunnen gaan. In veel te fors. Het kan gaan óm vijf ui"i ^""ngen van het ministerie dat nog eens vijf mille hoger ligt, 1 augustus in. Bij wijze van uitzon- 55i tot6Jl gulden. Zowel het CDA dering krijgen de ouders tot 1 de cember de tijd de 1030 gulden te "w go.... wu viji voldoen. In het interimjaar wordt aSt m.°,eten 378 000 leerlingen de tientjes per maand, zo signaleerde het geld geind door het schoolbe- 1030 gulden betalen, maar in het Tuinstra. „Dat kan natuurlijk hele- stuur (bij openbare scholen de ge maal niet". meente). In de toekomst zal het Als de minister zijn zin zou krij- geld net als collegegeld centraal worden geïnd. AMSTERDAM (ANP) - De veel- geuite stelling „kinderen zijn kinderen, ze kennen geen ver schillen" blijkt in werkelijkheid niet op te gaan. Zelfs al op de ba sisschool blijkt dat kinderen bij het kiezen van hun vrienden dui delijke etnische voorkeuren heb ben. Drs. H.G. Dors stelt dat in zijn proefschrift „Vriendschap en so ciale relaties in multi-etnisch sa mengestelde schoolklassen". Aan het onderzoek deden ruim 1500 leerlingen en 164 leerkrach ten van basisscholen mee. In de schoolklassen kwamen vier etni sche categorieën voor: Blank- Nederlands, Surinaams- en An- tilliaans-Nederlands, Turks en Marokkaans. Volgens Dors worden Turkse en Marokkaanse kinderen in in- tellectueel opzicht door alle an dere etnische categorieën afge wezen. Surinaamse en Antil liaanse kinderen trekken vooral met leden van hun eigen groep op. Blanke kinderen gaan wel vriendschapsrelaties aan met kinderen uit andere etnische groepen, maar dat gebeurt dan eerder op grond van hun intellec tuele- dan hun sociale vaardighe den. Deze tendens lijkt volgens Dors in strijd te zijn met de hui dige praktijk van het zogenoem de „interculturele onderwijs". „Immers, die praktijk wordt ge kenmerkt door de presentatie van sociaal aandoende etnische „vaardigheden" als feestvieren, exotisch eten en rondlopen in klederdracht", aldus Dorst. Hij beveelt daarom onder andere aan dat in het onderwijs vriend schapsrelaties tussen kinderen van verschillende groepen welis waar voorzichtig, maar „meer di rect" worden gestimuleerd. In plaats van de nu gehanteer de projectmatige aanpak zou meer samenhangende leerstof op het gebied van interetnische re laties moeten worden aangebo den. Ook onderwijsmateriaal waarin situaties worden uitge beeld van het samen werken en spelen van kinderen uit verschil lende groepen in bij voorbeeld leerboeken, kan een belangrijke bijdrage leveren. In de meeste schoolboekjes wordt hieraan tot nu toe praktisch geen aandacht besteed. Dorst vindt de ontwikkeling van dit soort materiaal „bittere noodzaak, wil men het multi-et- nische karakter van de Neder landse samenleving serieus ne men". Wat hem betreft zou de overheid dit materiaal regelma tig moeten toetsen. dat bedrag weer vergoed op grond gen gaat de nieuwe lesgeldheffing van de Tegemoetkomingsregeling studiekosten. Pas met ingang van 1 januari 1989 zal voor 211.650 leer lingen vrijwel volledige compensa tie gelden op grond van de veel ruimhartiger studiefinancierings wet. CDA-Kamerlid Tuinstra en haar PvdA-collega Vermeend vinden dat de rechtsgrond ontbreekt om een beperkt aantal ouders in het tussenjaar 1987-'88 minder te ver goeden dan waarop zij in de defini tieve regeling recht hebben. In een door de Kamer opgevraagd voor- OEGSTGEEST - De verzetsstrijd- beeldje berekent de minister dat ster Trix Terwmdt, één van de wei een gezin met een belastbaar inko- ™Sen dl? het Englandspiel' in de veertig mille en twee Tweede Wereldoorlog overleefden, (Van één onzer verslaggevers) thuiswonende kinderen 17 jaar op vwo en mavo, inclusief twintig kilometer aan reiskosten, 343 gulden per jaar meer moeten ren vervoerd. Later kwam Trix Terwindt via een concentratie kamp voor vrouwen in het Noord- duitse Ravensbrück terecht in Mauthausen in Oostenrijk. Uit de ze gevangenis werd ze op 25 april 1945 op het nippertje bevrijd. Trix Terwindt kreeg, nadat zij in Engeland tot verpleegster gisteren op 76-jarige leeftijd ;eest overleden. n-riiii vci icc ovci wao u aëeleid, haar eerste verzetsopdracht 1942. Onder moeilijke omstan- dess van de KLM, werd in de nacht betalen in het interimjaar dan daar- Yfn op 14 februari 1943 boven digheden bracht ze - grotendeels te ia. Drenthe per parachute gedropped. Voet en per trein - een cadet naar Ook na 1988 blijven de inkomen- *n Londen kreeg zij de opdracht Zwitserland. Ze werd gearresteerd - - het.door de Duitsers bezette - - seffecten groot als de voorstellen on? onverkort van kracht worden. ge°ied - Vooral kleine gezinnen met belast- ze{£n.X.°°r Se piloten bare inkomens vanaf veertig mille zag kans i i Spanje °p te Portugal Londen te bereiken. De Amerikanen beloonden Trix Terwindt voor haar moedig ge drag. Op 18 januari 1947 ontving zij _De zaak ™as echter verraden, kunnen er op achteruit gaan. Een Toe" T"* Terwmdt neerkwam waf_. iUjailuaiI ia,( umvill- A1J met een 16-jarige havo-scho- wachtten de Duitsers haar op. Zij de Medal of Freedom. Naast het lier die thuis woont, gaat een belastbaar inkomen tig mille 331 tot 421 gulden per j werd in eerste instantie i hoofdkwartier van de Gestapo overgebracht. Na vier dagen werd Bronzen Kruis kreeg zij vele ande onderscheidingen. DEN HAAG - De Tweede kamer heeft gisteren ingestemd met de in voering van een nieuw, fraudebe stendig paspoort. In 1988 moet het zover zijn. Het zal naar verwach ting niet duurder zijn voor de bur ger dan het oude. Het zal boven dien binnen 48 uur na aanvraag beschikbaar zijn. Op de foto het ou de paspoort (links) en een model van het Europese paspoort. (foto ANP) op achteruit en met een inkomen zij naar de SD-gevangenis in Haa- ADVERTENTIE ARNHEM (GPD) - Het Duitse Bundesgerichtshof (vergelijkbaar met de Nederlandse Hoge Raad) heeft het vonnis tegen de Arnhem mer Harm Dost vernietigd. Dost was door de rechtbank in Düssel- dorf veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf wegens verkoop van hasj aan Duitsers en Nederlanders in ons land. Volgens het in Duitsland gelden de universaliteitsbeginsel is het mogelijk waar ook ter wereld men sen te vervolgen wanneer zij in strijd handelen met de Duitse wet. Het Bundesgerichtshof heeft vol gens Dost's advocaat mr. Orie ech ter uitgesproken dat bij de toepas sing van dit universaliteitsbeginsel een aanknopingspunt met Duits land moet bestaan. Waar het de hasjverkoop door Dost aan Nederlanders in Neder land betrof is dit niet aangetoond, aldus het Bundesgerichtshof. Bo vendien vindt dit hoogste Duitse rechtsorgaan dat de bewijslast te gen Dost voor een deel niet tegen hem gebruikt had mogen worden. Het gaat daarbij enerzijds om dos siers die door Nederlandse politie ambtenaren aan de Duitsers zijn officier om af te zien van vervol ging van Dost. Doet de officier dit niet dan komt de zaak weer terug bij de rechtbank in Düsseldorf. Volgens mr. Orie zal het dan echter aanzienlijk moeilijker worden Dost opnieuw tot een hoge gevan genisstraf te veroordelen. Voor minister Korthals Altes van justitie kwam de nietigverklaring van het vonnis van Harm Dost als een welkome verrassing. „Wat je ook van Dost mag vinden, het past niet in ons Nederlands rechtsge voel dat iemand twee keer wordt veroordeeld voor hetzelfde ver grijp", aldus de bewindsman. Hij hoopt dat de nietigverklaring zal leiden tot een beter begrip van de Westduitse autoriteiten voor onze toepassing van het recht. „Het is toch vreemd dat twee buurlanden met nagenoeg vrije grenzen er totaal andere zienswij zen op na houden", aldus Korthals Altes. Het ministerie van justitie beschikt over een reeks van bewij zen jegens Duitse drugshandela ren, maar de gegevens kunnen niet beschikbaar worden gesteld. „In die stukken komen ook de namen van Nederlanders voor. Zolang wij geen garantie krijgen dat die Ne- Vlagt u mee? De Nederlandse driekleur. Op en top kleurecht. Compleet met vlaggestok en nylon vlaggestok- houder. Vlag, stok en houder samen: ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON DEN HAAG (ANP) - De apothe kers zijn zeer slecht te spreken over het plan voor een nieuw ver goedingensysteem, dat gisteren door staatssecretaris Dees (volks gezondheid) naar de Kamer is ge stuurd. Wel tevreden zijn zij over het voorstel de verstrekking van 'goedkope medicijnen te stimule- Dees wil per 1 juli het abonne mentshonorarium dat apothekers krijgen voor ziekenfondsverzeker den afschaffen. Ook wordt een aan tal toeslagen afgeschaft. Volgens voorzitter A. Cox van de apothe kersorganisatie KNMP is het on mogelijk de apothekers recht te doen als de nieuwe structuur in derdaad op de door Dees voorge stelde manier op 1 juli wordt inge voerd. De bewindsman wil de apothe kers voortaan uitsluitend per re cept vergoeden. Zij zullen, als het aan de staatssecretaris ligt, alleen de werkelijke kosten van de ver strekte medicijnen krijgen (dus mi nus eventuele kortingen van fa briek of groothandel) plus een vas te vergoeding per recept voor prak- tijkkosten. Die vergoeding wordt gelijk voor ziekenfonds- en parti culier verzekerden. Er is echter verschil tussen de medicijnencon sumptie van ziekenfonds- en parti culier verzekerden en Dees wil de kostenvergoeding alleen baseren op cijfers van de ziekenfondsen. Dat zou in het nadeel van de apo thekers zijn, aldus Cox: „Ik denk niet dat dat een vergissing is. Dees weet heel goed dat hij zo iets van de apothekers afpakt". Particulie ren gebruiken gemiddeld minder medicijnen dan ziekenfondspa tiënten. Door de ziekenfondscijfers zonder meer over de hele bevol king om te slaan zou dus ten on rechte worden uitgegaan van een relatief hoog aantal verrichtingen van de apotheker. Dat drukt het ta rief. Dees is met de huisartsen al maanden in een juridische strijd verwikkeld over een vergelijkbare kwestie. Dees wil in de nieuwe structuur ook een stimulans inbouwen voor het afleveren van goedkope medi cijnen. Dat betekent dat er voor apothekers een financiële prikkel komt om dure merkgeneesmidde len zo mogelijk te vervangen door goedkopere 'witte' geneesmidde len. De KNMP is over dit aspect in de aanwijzing wel tevreden. De apothekersorganisatie is ook niet tegen het afschaffen van het kor tingensysteem, dat er toe heeft ge leid dat apothekers soms 10 tot 15 procent korting op de officiële prijs in hun zak kunnen steken. „Ik moet voorzichtig zijn, omdat veel afhangt van de uiteindelijke vorm. Maar over deze punten valt met ons te praten", aldus Cox. DEN HAAG (ANP) - Elke asielzoe ker moet in Nederland de kans krijgen zijn of haar verhaal te ver tellen. Er zouden geen groepen vluchtelingen bij voorbaat mogen worden uitgesloten van de proce dure. Maatregelen om de huidige problemen het hoofd te bieden zijn echter noodzakelijk en in het be lang van de bonafide asielzoeker zelf. Dat is de mening van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelin gen van de Verenigde Naties. Het commissariaat heeft als taak toe te zien op de naleving van het - ook door Nederland ondertekende - In ternationale Vluchtelingenverdrag uit 1951. In een gesprek met een ambtelijke delegatie van de rege ring heeft een vertegenwoordiging van het commissariaat gisteren aangedrongen op een zo zorgvul dig mogelijke procedure. Om te kunnen bepalen wie wel en wie niet als vluchteling erkend kan worden, moet de rechtsgang volgens het commisariaat aan ten minste drie eisen voldoen: elke vluchteling moet gehoord worden, de uiteindelijke beslissing blijft een verantwoordelijkheid van jus titie en een afgewezen vluchteling moet in Nederland de uitspraak van een onafhankelijke rechter kunnen afwachten. Volgens een woordvoerder van het commissariaat heeft de rege ring tijdens het gesprek de garan tie gegeven dat vluchtelingen die rechtstreeks naar Nederland zijn gekomen in ieder geval in deze procedure worden opgenomen. Met het oog op de snelheid kan de afhandeling verder sterk verkort worden, zeker als het gaat om dui delijk ongegronde asielverzoeken, aldus het commissariaat. De regering bleef bij haar stand punt dat vluchtelingen die door een ander Westers land zijn ge reisd, daar maar asiel moeten aan vragen. Zij worden niet in de pro cedure opgenomen. Dit ondanks een oproep tot een „genuanceerde benadering" van het Hoge Com missariaat. Dat is des te meer noodzakelijk omdat terugsturen volgens de VN- organisatie op gespannen voet staat met het Nederlandse voorne men om via overleg tot een meer eenduidig Europees beleid te ko men. Doorkruising daarvan kan „tot ernstige benadeling van de bo nafide asielzoeker leiden", aldus het commissariaat. overhandigd zonder dat zij daartoe derlanders ongemoeid worden ge de bevoegdheid hadden, en ander zijds om dossiers die niet overhan digd hadden mogen worden met het doel ze in een rechtzaak te ge bruiken. Verder heeft het Bundesge richtshof volgens mr. Orie in „een soort overweging ten overvloede" uitgesproken dat de officier van justitie in Düsseldorf als hij dat wil de zaak tegen Dost kan stopzetten, ondanks al het politieke stof dat zij heeft doen opwaaien. Mr. Orie ziet dit als een duidelijke hint aan de laten, kunnen wij dat bewijsmate riaal niet beschikbaar stellen". Volgens de minister zijn er in Amsterdam tal van Duitse heroi- neverslaafden, die niet naar hun vaderland kunnen terugkeren. 'Zo dra zij de grens oversteken, wor den ze gearresteerd en wacht hen een gevangenisstraf of een ver plichte afkickkuur. Voorstellen van onze kant om die verslaafden oogluikend toe te laten, zijn tot nu toe door de Duitse autoriteiten af gewezen'. 0 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het mi nisterie van justitie heeft in augus tus van het vorig jaar niets gedaan met een waardevolle tip over een op handen zijnde ontsnapping uit de Scheveningse gevangenis. Vier vluchtgevaarlijke zware crimine len, onder wie ontvoerders van me vrouw Toos van der Valk en bier- DEN HAAG (GPD) - Minister Korthals Altes van justitie vindt de conclusies van het rapport van de drie deskundigen over het toleran te regiem in de Scheveningse straf gevangenis schokkend. Vorig jaar zei hij dat de onderste steen boven moest komen. „Dat is ook gebeurd. We hebben onszelf niet gespaard. Ook op het ministerie zijn fouten gemaakt. Zo is de tip over de op handen zijnde ontsnapping ver keerd beoordeeld. Inmiddels zijn maatregelen genomen om dat soort fouten in de toekomst te voorkomen", aldus de bewinds- Hij betreurt het dat de rijksre cherche niet heeft kunnen vaststel len hoe de vuurwapens, waarover de ontsnapte gedetineerden be schikten, de gevangenis zijn bin nengesmokkeld. „Helaas is in dit soort onderzoeken niet alles te ach terhalen. We kunnen de ontvluchte gedetineerden, die later weer zijn opgepakt, moeilijk op de pijnbank gaan leggen om ze tot antwoorden te dwingen". magnaat Heineken, konden daar door enkele dagen later met succes uitbreken uit de B-vleugel, waar ook een veel te tolerant klimaat heerste. Dat blijkt uit een onderzoek dat de rijksrecherche in opdracht van Justitie heeft verricht en dat daar na door een groep van drie deskun digen is beoordeeld. Volgens dat driemanschap is zowel de beveili ging als de organisatie van de Scheveningse gevangenis beneden alle peil. Afspraken worden niet nagekomen, coördinatie ont breekt. Bovendien hebben de ge vangenen in de B-vleugel onge kend grote vrijheden. Staatssecretaris Korte-Van He mel (justitie) neemt de conclusies en aanbevelingen, die in sommige gevallen verder reiken dan alleen de Scheveningse gevangenis, voor een groot deel over. In een gisteren naar de Tweede Kamer gestuurde notitie deelt ze mee dat een voor stel voor een gewijzigde topstruc tuur voor de gevangenis in Scheve ningen wordt uitgewerkt. Afgezien daarvan zijn al enkele andere maat regelen getroffen ter verbetering van de situatie. Pistolen De ontsnapping op 22 augustus 1986 baarde destijds nogal wat op zien. De vier gedetineerden zaten straffen uit van zes tot twaalf jaar voor geweldsdelicten, roofoverval len en wederrechtelijke vrijheids beroving. Ze ontsnapten na het be zoekuur met behulp van binnenge smokkelde pistolen. Successieve lijk werden ze later weer aange houden. Eén van hen, een 45-jarige Algerijn, kwam om het leven bij De Scheveningse gevangenis, waaruit onder anderen ontvoerders Heineken en mevrouw Van der Valk wisten te ontsnappen. een schietpartij met de Belgische rijkswacht. Bij justitie deden al eerder ge ruchten de ronde over een dreigen de ontsnapping. Het cellencom plex in Scheveningen werd geïn specteerd, maar dat leverde geen concrete aanwijzingen op. Toen enkele dagen voor de ontsnapping de rijkspolitie in Den Bosch justi tie waarschuwde dat een van de vier later ontsnapte gevangenen wilde uitbreken, werd die tip gene geerd. Het advies om die gevange ne tijdelijk over te plaatsen, werd verworpen met als argument dat de gedetineerde daarover een klacht zou kunnen indienen. In november vorig jaar sloot de rijksrecherche het onderzoek af. Dit leidde niet tot disciplinaire maatregelen. Daarna ging het drie manschap in opdracht van de staatssecretaris aan het werk. Dit waren mr. P. van Dijken, officier van justitie in Rotterdam, prof.mr. C. Fasseur, hoogleraar aan de rijks universiteit in Leiden en J. Nij- borg, oud regionaal-directeur bij het gevangeniswezen. Incident De staatssecretaris schrijft in haar notitie aan de Kamer dat ze vindt dat justitie met het beveili gingsbeleid in het algemeen op de goede weg is. Er zit een dalende lijn in het aantal ontvluchtingen uit gesloten inrichtingen: van 92 in 1984 naar 77 in 1985 en 63 vorig jaar. „Scheveningen" ziet ze als een ernstig incident. Doel van het onderzoek was dit incident te ana lyseren en te bezien welke lessen daaruit kunnen worden getrokken. Korte van Hemel wijst er in de notitie op dat de bestaande gevan genissen onvoldoende mogelijkhe den bieden de groeiende groep vluchtgevaarlijke gedetineerden te herbergen. De Scheveningse B- vleugel is momenteel de enige in richting die geschikt is en dan nog zijn de bouwkundige omstandig heden, aldus de staatssecretaris, niet optimaal. Sommige veilig heidsmaatregelen (camera's, detec- tiepoorten) zijn inmiddels getrof fen. Een directe alarmlijn zal spoe dig worden aangelegd. Ook zijn er enkele nieuwe richt lijnen. Daarbij gaat het onder ande re om bezoek, activiteiten en tele foneren. Zo was het in augustus vorig jaar nog mogelijk dat gedeti neerden „ongehinderd en onge controleerd" internationale tele foongesprekken konden voeren op kosten van het rijk. Korte-Van He mel onderschrijft het uitgangspunt van het driemanschap dat er eer leefbare situatie moet blijven v geven en nemen, maar dat or* punt de grenzen in Schever waren overschreden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3