Opera-intendant onder curatele' 'Reidans van heldendaden' geen harmonieus geheel Mondriaan mag in de verkoop Kunstenbond FNV Opmerkelijke beeldtaal L.P. Boone Speloefeningen zonder richting Delftse Antiekbeurs verhuist naar Amsterdam DONDERDAG 9 APRIL 1987 KUNST PAGINA 25 HILVERSUM (GPD) - De enige twee spandoeken in de Hilversumse raad waren gisteravond niet opgehan gen door kunstliefhebbers die tegen de verkoop van de Mondriaan protesteerden, maar door personeelsleden van het Gemeentelijk Ener giebedrijf die tegen een an der punt op de raadsagenda demonstreerden. Toch was duidelijk dat het merendeel van het publiek - de tribu nes zaten tjokvol - op het uiteindelijk tweeëneenhalf uur durende Mondriaande- bat afgekomen was. Ook de grote belangstelling die de media de afgelopen tijd voor het onderwerp hebben getoond (wet houder mevrouw Weijers sprak over 'nationale Mondriaan-hyste- rie') werd gisteravond weer onder streept. De NOS was er met twee cameraploegen, radioverslagge vers zaten dicht bij de luidsprekers en verschillende fotografen maak ten foto's van vooral de burge meester en wethouder Weijers. Weijers, die de afgelopen tijd een veelbesproken Hilversumse was, behaalde gisteravond een politieke overwinning. Het is haar gelukt de meerderheid ervan te overtuigen dat het extra geld dat nodig is voor het onderhoud en het vestigen van een cultureel centrum en het jon- gerenmonument Gooiland, uit de verkoop van de Mondriaan moet komen. Toch gedroeg de wethouder zich gisteravond niet als een winnaar. Weijers, die voor het NOS-Jour naal zelfs tot tranen toe geroerd leek, zei na het debat: „Ik ben niet in een overwinningsroes, het is een heel ingrijpende en heel moeilijke beslissing geweest". Ook andere raadsleden legden er gisteravond de nadruk op dat ze de verkoop van de Mondriaan geen 'leuke' beslissing vinden. De PvdA'er J. Flink: „Als je de reac ties hoort, zou je bijna denken dat wij het doek willen verbranden. Wij voelen ons hier toe gedwon gen, maar het is heel vervelend dat het moet". De CDA'er Hillen kwam met de inval om de pijn te verzachten door van de opbrengst van het doek een flink bedrag (,,zo'n twee ton") be schikbaar te stellen voor de restau ratie van het geboortehuis van Mondriaan. Wim Beeren, directeur van het Stedelijk Museum, dat de Mon driaan in bruikleen heeft, zat de he le avond op de publieke tribune. Voor hem overschreed de raad met de uiteindelijke beslissing een heel principiële grens. „Je mag een kunstwerk nooit als betaalmiddel gebruiken". En reagerend op het raadsbesluit: „Het is allemaal nog erger dan ik dacht. Ik voel me ont zettend teleurgesteld". Beeren heeft zijn twijfels over dc bereidheid van de rijksoverheid om de beslissing van de gemeente raad terug te draaien. ..Als minister Brinkman het besluit al schorst, blijft het toch aan de minister van binnenlandse zaken om het besluit te vernietigen", zo legde de mu seumdirecteur uit. „En die hebben er altijd veel moeite mee om de au tonomie van gemeentebesturen aan te tasten". Kunstmarkt Hij voegde eraan toe: „Het is dui delijk dat het gemeentebestuur zich wat de vraagprijs betreft richt op de internationale kunstmarkt. Dat zijn bedragen die noch het rijk. noch het Stedelijk Museum achter de hand hebben". Voor de Mon driaan worden prijzen tussen de vijf en de tien miljoen genoemd. De raad bouwde gisteravond nog een noodrem in. Als minister Brinkman met een flink bedrag over de brug komt voor de restau ratie van Gooiland is de verkoop eigenlijk overbodig. Wethouder Weijers wilde daarover nog niet al te veel vertellen. „Maar ik hoop dat de minister iets toeschietelijker voor Hilversum wordt". De gemeente Hilversum heeft tot nu toe een kater overgehouden aan het overleg met Brinkman over Gooiland. Samen met de Rijks dienst voor de Monumentenzorg is een meerjarenplanning opgesteld voor het onderhoud van jonge mo numenten in Hilversum. De ge meente vroeg daar in eerste instan tie negen miljoen per jaar voor in het begin van de jaren '90. Tot nu is voor 1991 al een bedrag van 128.000 gulden beschikbaar gesteld. Raad Hilversum: HILVERSUM (GPD) - Van de Hil versumse gemeenteraad mag de Mondriaan in de verkoop. De enige voorwaarde die de meerderheid van de raadsleden stelt is dat het kunstwerk voor het publiek toe gankelijk moet blijven. Met een amendement van de WD bouwde de raad nog een noodrem in. Als minister Brinkman voldoende geld ter beschikking stelt voor de res tauratie van Gooiland is de ver koop niet nodig. In verband met haar 'onderhandelingspositie' wil de wethouder mevr. E. Weijers gis teravond echter niet vertellen aan wat voor bedrag zij dan denkt. Onder grote publieke belangstel ling besteedde de Hilversumse raad gisteravond tweeëneenhalf uur aan het debat over de Mon driaan. Uiteindelijk stemden 20 van de 34 aanwezige raadsleden voor het voorstel van het college inclusief de aanvulling van de WD. Van de drie grote fracties stemde alleen de WD unaniem. De liberalen stonden achter even tuele verkoop. De meerderheid van de CDA-fractie was tegen, in clusief wethouder Van Halteren maar twee fractieleden stemden De veiling opbrengst van het schilderij 'Compositie met twee lijnen' rechts) van Mondriaan kan acht miljoen gulden bedragen. Experts van het veilinghuis Sotheby hebben dit vastgesteld op grond van de opbrengst van een ander schilderij van Mondriaan (links) dat vorig jaar ruim tien miljoen opleverde. (foto anpi voor. De PvdA stemde in meerder heid als de WD maar telde ook twee dissidente stemmen. D'66 kwam in eerste instantie met een motie om het schilderij binnen de landsgrenzen te houden. De partij kon daarvoor, geen meer derheid bij elkaar krijgen waarna de twee fractieleden tegen het voorstel stemden. Tegen stemden ook de eenmansfracties van SGP, GPV en RPV, SP en Klein Links. De CDA'er H. Glimmerveen voerde gisteravond de felste en meest langdurige oppositie tegen de plannen van B en W. Volgens hem is het in Europa zeer onge bruikelijk om kunstwerk te ver handelen. Hij prees wat hij 'de kunstmoraal' noemde, waardoor mensen zekerheid hebben dat het gezamenlijk kunstbezit in stand wordt gehouden „Er zijn nu een maal dingen in het leven die je niet doet", zo stelde hij, „ook al staat financieel gezien Hilversum het water aan de lippen". De meerderheid is echter van mening dat verkoop van de Mon driaan onder de huidige omstan digheden gerechtvaardigd is. De toestand van Gooiland is volgens de raad een goede reden om het schilderij in de aanbieding te doen. De PvdA zei: „We worden door het rijk afgeknepen. Een cultureel cen trum in Gooiland, iets dat we al lang willen, kan alleen via deze weg". De WD zat op dezelfde lijn. „Hilversum is ingehaald door de evolutie. We zijn te klein voor de Mondriaan". De woordvoerder noemde de verkoop 'een laatste redmiddel' en zei: „Door het rijks beleid dreigt een demoralisering van onze Hilversumse cultuur. Als er op het gemeentehuis banen op de tocht staan, kunnen we de ver koop van het schilderij niet uitslui- AMSTERDAM (ANP) - De verlie zen van de Nederlandse Opera ko men op het eerste gezicht door mismanagement van intendant Jan van Vlijmen. Hij zal dus onder curatele moeten worden gesteld. Dit is de mening van de Kunsten bond FNV, zoals blijkt uit het gis teren verschenen bondsblad .Kun stenkrant'. In de Kunstenkrant wordt opge merkt dat de mededelingen van Van Vlijmen over het tekort van 6,8 miljoen gulden van de Neder landse Opera en het bijstellen van het beleid als gevolg daarvan nogal wat beroering hebben gebracht on der het personeel en in de onderne mingsraad. De programmering van de opera zal worden teruggebracht tot ne gen produkties en zeventig voor stellingen, bovendien zal het gezel schap zijn voorstellingen voorna melijk beperken tot het Muziek theater in Amsterdam en vrijwel niet meer de provincie ingaan. „Dat is wel wat anders dan hetgeen de eerdere plannen te zien gaven, namelijk 16 produkties en 124 voorstellingen", aldus de Kunsten krant. Van Vlijmen legt de schuld van de problemen voor een groot deel bij „politiek Den Haag", dat er voor gezorgd heeft dat hij het jaar lijks met zo'n kleine zeven miljoen gulden minder moet doen. De on dernemingsraad denkt daar anders over, betoogt de Kunstenkrant. De raad heeft eind vorig jaar in een UURWERK - Een Frans uurwerk uit 1799 is tijdens opnamen voor het AVRO-programma 'Tussen Kunst en Kitsch' in het museum voor Noord- en Zuid-Beveland ge taxeerd op 150.000 gulden. Het puntgave topstuk verslaat daar mee in waarde alle bijzondere vondsten die in vorige afleverin gen werden getoond. De gelukkige eigenaar van de ta felregulateur is een inwoner van Ouddorp, die anoniem wil blijven. Het kostbare uurwerk kwam twin tig jaar geleden in zijn bezit in ruil voor een stel Japanse beeldjes. brief de huidige moeilijkheden al voorspeld. De tot nog toe giganti sche uitgaven en budgetoverschrij dingen als gevolg van beleidsvoe ring welke gebaseerd is op een naïef vertrouwen in en toegeeflijk heid aan artistieke eisen, maken volgens de ondernemingsraad de toekomstperspectieven zorgwek kend. De raad drong er toen al op aan het beoogde artistieke beleid te heroverwegen, zegt de Kunsten bond. Maar niets is sindsdien ver anderd, integendeel. „De verander de inzichten over de opera bleven richtsnoer van het. artistieke be leid. Met als direct gevolg de bud getoverschrijdingen", zo wordt daaraan toegevoegd, (wordt ver volgd). Wat Van Vlijmen wil met de Ne derlandse Opera kan financieel niet en stuit op grote tegenstand in het operabedrijf. Er is totaal geen vertrouwen in en ondersteuning van de nieuwe artistieke aanpak met bij voorbeeld langere produk- tietijden. Ook als er een oplossing komt voor de huidige financiële problemen zal het wantrouwen blijven, merkt de Kunstenbond op. Volgens de financieel deskundi ge drs. P. Vlug, door de bond in de arm genomen, is er geen enkele budgetbewaking. De verliezen ko men op het eerste gezicht dan ook voort uit mismanagement. Dit alles roept naar het oordeel van de bond de vraag op of Van Vlijmen nu wel de geschikte intendant is. „Met een gat in je hand mensen tegen je in nemen vraagt om grote moeilijkhe den." Van Vlijmen wil willens en wetens het niveau van het artistiek beleid door de strotten van zijn medwerkers duwen. Van Vlijmen zal dan ook artistiek enige passen terug moeten doen en zijn beleid ter discussie moeten stellen. De Kunstenbond neemt het het operabestuur kwalijk dat het Van Vlijmen geen strobreed in de weg legt. Ook het ministerie van WVC, die vertegenwoordigers als waar nemer in het bestuur heeft zitten, is volgens de Kunstenbond voor het beleid van Van Vlijmen aan spreekbaar. Folkloristisch Danstheater met 'Rei dans van heldendaden'. Choreogra fie en regie: Ferenc Novak; muziek: Roel Schuyt. Gezien op 8 april in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - De programma's van het Folkloristisch Danstheater willen de laatste jaren meer zijn dan een aaneenschakeling van volksdansen uit alle windstre ken. Een thematische aanpak moet voor de theatrale verdie ping zorgen. Met 'Reidans van Heldendaden' wordt ingespeeld op de herleefde belangstelling voor de middeleeuwen. De ver haallijn in het programma is een zeer vrije interpretatie van frag menten uit de legende van Ko ning Arthur. We volgen hoe de koene ridder Lancelot zich een weg door het leven slaat. Hij heeft niet meer dan een stok als wapen, waarmee hij kan jongleren als een majorette met haar baton. En altijd is hij ervoor te porren zijn krachten met die van een ander te meten. Op zijn omzwervingen ontmoet hij zeer uiteenlopende types als stokdan- sende Britten met een bolhoed op. lieftallige schonen van de Ba learen, vervaarlijkse Tartaarse krijgers en Russische plattelan ders. Het zal duidelijk zijn dat het Folkloristisch Danstheater zich in vreemde bochten moet kronkelen om het verhaal nog enigszins aannemelijk te hou den. Zo heeft men bedacht dat Lancelot op de Baléaren vooral tegen zijn eigen lompheid strijdt en dat de boerendansen uit de omgeving van Moskou voor de ridder een onneembare muur Het verhaal is er dus nogal met de haren bijgesleept en heeft dra matisch minder diepgang dan een aflevering van Floris. Maar Lancelot, gespeeld door Hans Minnaert, slaat er zich met veel bravoure en een knappe timing in de gevechten doorheen. En er zijn knappe staaltjes volksdan sen te bewonderen, ook voor wie geen uitgesproken liefhebber van het genre is. De dans van de Baléaren was zeer sierlijk, de rui- terdans leverde een stijlvol schouwspel op. maar het hoogte punt in dat opzicht was de Ierse voetendans, die door Wim Bou- man messcherp werd gebracht. De vijf muzikanten zorgden voor een naadloze begeleiding De grote zwakte in de voorstel ling vormen de momenten waar op niet wordt gedanst. Het volks dansen beschikt niet zoals klas siek ballet over een arsenaal aan bewegingen om dat soort inter mezzo's zinvol in te vullen. Vrij wel geen enkele speler slaagde erin met stil spel of mimiek enig reliëf aan de personages te ge ven. Dat wreekt zich vooral in de scène waarin Lancelot de draak verslaat. Een dik rookgordijn moet dan de choreografische ideeënarmoede verhullen. De thematische aanpak stelt het Folkloristisch Danstheater in staat om uiteenlopende dansen in één programma te brengen. Om daar een harmonieus geheel van te maken zijn veelzijdige spelers en inventieve makers no dig. In 'Reidans van Heldenda den' schort het aan beiden. ARIEJAN KORTEWEG In LAK-galerie Expositie met schilderijen, colla ges en tekeningen van L.P. Boone, t m 17 april. LAK-galerie. Clcveringa- plaats 1. Leiden. Geopend ma. t m vr. van 10.00-22.00 uur. Za. en zo. van 12.00-17.00 uur. LEIDEN - Menigmaal heeft het LAK met exposities de aan dacht gevestigd op het werk van jonge kunstenaars, die als veel belovend beschouwd kunnen worden, hetgeen bijvoorbeeld tot uitdrukking kwam in de toe kenning van een stipendium (beurs) van het ministerie van WVC. Een dergelijke aanmoedi ging behoeft de huidige expo sant, L.P. Boone niet. De in 1912 geboren Boone koos aanvanke lijk voor een loopbaan in het me dische vak maar door omstan digheden kon hij zich twintig jaar geleden geheel gaan wijden aan de ontwikkeling van zijn kunstzinnige aanleg. Hij brengt een expositie met fascinerend werk. dat getuigt van een samenhangende visie en een vrijheid, die zich ondanks de beperking welke de situatie hem oplegt, duidelijk laat gelden Door gebrek aan ruimte is Boone genoodzaakt zich vooral op het tekenen toe te leggen. Recente tekeningen zijn. samen met schilderijen en collages, te zien op de expositie met een uitge breide selectie van Boone's werk die het noodzakelijk maakte de tentoonstellingsruimte uit te breiden tot de kelder van het ge bouw aan de Cleveringaplaats. Een grote aantrekkingskracht gaat uit van Boone's tekeningen, waarin tekens in allerlei variaties LAK-galer een eigen taal vormen. Sommige stukken bevatten een soort schrift, dat. in regels onder el kaar gezet, sterk doet denken aan een in een vreemde taal ge schreven tekst. Boone zoekt in dit werk verschillende manieren om. door middel van lijnen en kleuraccenten, aan de tekens en vormen betekenis te geven. Composities met krachtige vor men of met elementen, die zon der grote nadruk of willekeur op het vlak zijn geplaatst, geven sprekende voorbeelden van de wijze waarop Boone samenhang weet te brengen in zijn onuitput telijke beeldtaal Net als in een van de tekenin gen gebruikt Boone bij enkele schilderijen een op krantenpa pier gedrukte tekst, die gedeelte lijk zichtbaar is onder een ge kleurde laag. Deze werkwijze verbindt de verschillende soor ten werk en levert in combinatie met eigen toegevoegde tekens zeer geslaagde stukken op. In de collages verwerkt Boone uiteenlopende materialen als karton, touw, ijzerdraad en stuk ken board. Ook hier is de relatie met het overige werk duidelijk zichtbaar maar door de aard het materiaal ontbreekt hier de verfijning die vooral de tekenin gen kenmerkt. De reeks werken in de kelder wijkt af van dat wat er boven gronds te zien is. Monochrome stukken, waarin de strenge e voud en behandeling van het i teriaal vooral opvalt, herinneren sterk aan vernieuwingen uit het begin van de jaren zestig. De keuze uit het recente werk van L.P. Boone levert een opmerke lijke tentoonstelling op. niet in de laatste plaats wegens de fraaie tekeningen, die door hun direct heid grote indruk maken. NANCY STOOP 'Beloftes' van Werkteater: 'Beloftes' door het Werkteater. Met: Peter Blok, Flip Filz, Sabine Heres, Marc Krone, Carla Reitsma, Truus te Selle en Herman Vinck. Regie: Yolande Berlsch. Gezien op 8 maart in het LAK theater. Aldaar nog vanavond te LEIDEN - Waar is de glorie van weleer geble ven? Dat heeft menigeen zich afgevraagd - zelfs al zo vaak, dat de nieuwe generatie Werkteater-ac teurs (onder aanvoering van oudgedienden als Her man Vinck en Yolande Bertsch) cr langzamerhand wel moedeloos van moet worden. Aan de voorstel ling zelf valt daarvan in elk geval niets te merken: er straalt nog steeds een authentiek soort acteerple- zier vanaf, één van de kenmerkende eigenschap pen van het gezelschap. Maar desondanks is het niet meer, zoals het geweest is. De naam 'Werktea ter' stond veelal garant voor een uitverkocht LAK theater Gisteravond was de zaalbezetting hooguit redelijk te noemen. Het Werkteater creeerde volgens een bepaalde .methode een eigen speelstijl, waarmee het een on uitwisbaar stempel heeft gedrukt op de toneelont wikkeling van de afgelopen decennia. Die beproef de methode is ook nu weer toegepast 'Beloftes' is gemaakt op basis van improvisaties vanuit dc ae teurs zelf Misschien is het de veranderde tljds- nvoudig :uwende dan wat 'Beloftes' geest, het gewijzigde toneelklimaat of het uitgekeken raken op de eens zo ver methodiek. Het resultaat biedt niet me richtingloze speloefeningen. In de programmafolder heet het: "ir zal geen verhaal te zien zijn. noch personages. Niets dan associatieve verbanden bindt de scènes aan el kaar". Aan de toeschouwer wordt overgelaten, dat hij met het aangereikte spelmateriaal zijn eigen voorstelling maakt. Het lijkt op een theatraal bouwpakket, waarmee de toeschouwer zo veel ver schillende kanten uit kan gaan, dat hij er eigenlijk niets mee kan beginnen. Halverwege blijft de voor stelling steken, het is meer een kijkje in het repeti tielokaal dan een voor een publiek bestemde, afge ronde produktie. Bekijk je de mini-scènes afzonderlijk, dan biedt de voorstelling toch nog enkele genoeglijke mo menten Zo is er bijvoorbeeld een scène, waarin een echtpaar in een gewone huis-tuin-en-keuken- ruzie is verwikkeld De zoon en de dochter zullen wel eens even voordoen, hoe je met elkaar dient om te gaan. Gecoached door hun kinderen spelen pa en -ma dat achtereenvolgens na. De speltherapie helpt echter niet erg. Bij dit soort momenten denk je: met dit potentieel aan acteertalent moet toch veel meer te doen zijn? WIJNAND ZEILSTRA AMSTERDAM (ANP) - De befaamde Oude Kunst- en Antiekbeurs van Delft, die daar al 38 maal in het museum Prinsenhof is gehou den. verdwijnt uit deze stad. Dit jaar zal deze beurs voor het eerst plaatshebben in de Hol landhal van het RAI-complex in Amsterdam. Dat heeft Evert Douwes in Amsterdam, één van de zes antiquairs die het initiatief voor deze beurs hebben genomen, gisteren mee gedeeld. De zes antiquairs, die al enige tijd geleden de Vereniging van Handelaren in Oude Kunst VHOK) de rug toe keerden, hebben zich nu verenigd in Pictura Antiquairs Natio naal in samenwerking met de NORO Group of Companies in Utrecht. Gezien de grote belangstelling voor het ini tiatief heeft ook de VHOK besloten de an tiekbeurs niet meer in Delft te houden en het aan de leden zelf over te laten aan de beurs in de RAI deel te nemen. Mevrouw Tuininga van de VHOK. die toegeeft dat er stemmen zijn opgegaan onder de leden om Delft voor gezien te verklaren, ontkent dat er al een de finitief besluit in die richting is genomen. Douwes moet daar om lachen en zegt: „Ik kan u de verzekering geven dat die beslissing gevallen is op de ledenvergadering van 1 april De gehele „oude Delftse garde" heeft ons al laten weten mee te gaan naar de RAI". Reden voor het verlaten van Delft zou zijn het teruglopen van het bezoek van de beurs aldaar en de aantrekkelijke kanten van Am sterdam, waar overigens ook al jaarlijks de antiekbeurs van de vereniging in de Nieuwe Kerk wordt gehouden. In de RAI-hal zou men meer kwijt kunnen dan in Delft, de ou tillage zou er beter zijn en ook zou Amster dam internationaal gezien beter liggen. MUSEUMLAND '88 - In de nim mer aflatende strijd om de gunst van de toeristen werpt het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT) volgend jaar een nieuw wapen in de strijd, de Nederlandse musea. Want, zo zegt het NBT: Nederland heeft een grote „museumdicht heid" en rijk gevarieerde collecties waarmee ons land internationaal hoge ogen gooit. Volgend jaar is derhalve uitgeroepen tot „Neder land Museumland 1988", aldus hebben het NBT, de Nederlandse Museumvereniging, de stichting Museumjaarkaart en het Landelijk Contact Museumconsulenten gis teren in Gouda bekendgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25