Met één been in de finale 'Toch redden we het nog' Bordeaux laat kansen liggen Bayern slaat flinke slag Beenhakker na'drama' Ajax houdt zich knap staande Vanavond LD-Cup DONDERDAG 9 APRIL 1987 SPORT PAGINA-47 LEIDEN - Vanavond wordt het restant van de eerste ronde van de Leidsch Dagblad Cup i afgwerkt. Het betreft de wed strijden MVKV-Leidsche Boys, Kickers'69 (zat.)-Roodenburg, VNL (zond.)-Voorschoten, SJZ (zond.)-Alphen, Meerburg (zond)-Teylingen en ZLC (zond.)-Altior. Daarnaast wordt er één duel gespeeld dat dins dagavond wegens het onweer moest worden gestaakt. Het be treft de ontmoeting Alkmania- SVLV (zond). De resterende afgebroken 1 duels worden volgende week dinsdag overgespeeld. Het gaat1 om de wedstrijden Sleutels-1 I LDWS, SVOW-SJC. UDO- Oegstgeest, Foreholte-Quick Boys en Kickers'69 (zond.)-1 I UVS. De confrontatie VTL- I Noordwijk, die bij 1-0 werd ge- I staakt, wordt op 23 april afge- 8 werkt. I Tevens worden volgende P week dinsdag de wedstrijden uit de tussenronde gespeeld. De volgende clubs zijn aan el- kaar gekoppeld: Ka'gia-Rijns- j burgse Boys, Alphia-Alphense I Boys en Oranje Groen tegen de winnaar van de wedstrijd SJZ I (zond.)-Alphen. Alle duels beginnen om 18.45 8 De loting voor de tweede ronde wordt verricht na afloop van de wedstrijd UDO-Oegstgeest in de kantine van UDO. Leipzig profiteert: 0-1 opend, was voor Sanchis de tijd aangebroken de zaken wat steviger aan te pakken. Daarbij werden de fatsoensnormen royaal overschre den. Niet alleen door de Madrile- nen, maar allereerst door Mat- thaus, de aanstichter van het kwaad. Pal na de 3-0 van Wohlfahrt beging de Duitser een forse over treding tegen Sanchis. In het tu mult dat daarop ontstond, vielen rake klappen en schoppen. Toen de kruitdampen waren opgetrok ken, toonde de zuinige Schot Jua- nito de rode kaart, Matthaus een gele, maar spaarde hij Chendo. Wanhopig Daarbij zou het echter niet blij ven. Met tien man en een wanhopi ge poging Bayern van het lijf te houden trok Real, dat een winst- premie van twintigduizend gulden had uitgeloofd, gaandeweg alle re gisters open. In de wetenschap dat een 3-1-nederlaag prima uitzichten bood voor de return over veertien dagen, keek Real niet op een over treding meer of minder. Evenmin op gele kaarten, waarvan de eerste na rust in het bezit kwam van Gal lego (wegens praten) en Mino ver volgens tot twee keer toe royaal over de schreef ging. Zijn tweede, tegen Wohlfahrt, was er een van wel erg smerige makelij, waarop de MÜNCHEN (GPD) - De inhaalmanoeuvres van Real Ma drid in het Europese bekervoetbal zijn adembenemend. Maar even befaamd zijn de veldslagen die de Spanjaarden in de loop der jaren hebben opgevoerd om het doel te be reiken. Zodra de voetbalkwaliteiten niet meer toereikend zijn om een tegenstander van het lijf te houden, heiligt het doel alle middelen. Daardoor kon het ook gebeuren dat Real Madrid gisteravond in het Olympisch Stadion van München niet alleen met 4-1 verloor, maar de wedstrijd bovendien met negen spelers moest beëindigen. Op het moment dat Bayern Mün chen met 3-0 afstand had genomen, sloeg bij een aantal Spanjaarden de stoppen volledig door. Rode kaar ten voor Juanito en later voor Mino waren daarvan het gevolg, plus nog eens eenvgele prent voor Galle go. Dat laatste overkwam ook Mat thaus, die voor de vierde keer in dit toernooi geel zag en derhalve over 14 dagen in Madrid ontbreekt. Veel rampzaliger waren echter de gevol gen voor Leo Beenhakker, die zijn gisteravond door de absentie van Maceda, Valdano en Hugo Sanchez toch al danig gekortwiekte forma tie andermaal zal moeten aanpas- Een meevaller van jewelste vormde daarentegen de totaal on verwachte tegentreffer van Butra- gueno op slag van rust, die de 'ko ninklijke' plots weer uitzicht bood op de eindstrijd in Wenen. De 4-1 veranderde daar voor Beenhakker weinig aan: „Met tien en later zelfs met negen man waren we de gehe le tweede helft de gelijke van Bayern. Daarom geloof ik zeker dat we het in Madrid nog redden". Heel wat minder te spreken was de voormalige Oranje-coach over de arbitrage van Robert Valentine. „Iedereen heeft kunnen zien, dat die eerste strafschop er geen was. Daardoor raakte de ploeg over zijn toeren, dat heb je nu eenmaal met Spanjaarden". Goedkoop Real Madrid zal nu het zoveelste huzarenstukje moeten uithalen in de rijke Europacup-geschiedenis van de club. De Uefacup-finale van twee jaar geleden tegen Videoton even niet meegerekend (Real won in Hongarije al met 3-0) werd Real in het vooijaar van 1973 voor de laatste keer in het Bernabeu-sta- dion verslagen. De 'dader' heette toen Ajax, dat met 1-0 won. In de 42 thuiswedstrijden die de Madri- lenen sindsdien speelden, wonnen zij er 35 en werd slechts zeven keer gelijk gespeeld. Het doelsaldo van 114 voor en 18 tegen zegt alles over de kracht van Real voor eigen pu bliek. Heel wat clubs waanden zich ook al een ronde verder na een produk- tieve thuisopvoering. Derby Coun ty, Inter, Anderlecht en Borussia MG rekenden zich al bij voorbaat rijk, maar in Madrid sloegen de Spanjaarden keihard terug. Zo hard Borussia MG zelfs niet ge noeg aan een 5-1 voorsprong en werd de ploeg in Madrid met 4-0 neergesabeld. Diezelfde omstan digheden wacht Bayern over twee weken als zij de 4-1 van gister avond moet verdedigen. De manier waarop Bayern aan die winst kwam was goedkoop (Valentine) en had Real voor een niet gering deel aan zichzelf te wij ten. Via het centrum konden Au- genthaler en Eder ongehinderd op komen, op rechts had Nachtweih een zee van ruimte om de jubile rende Hoeness'(50e EC-duel) te be reiken. De omstreden eerste straf schop deed vervolgens de rest. Kruitdampen Bij herhaling had Udo Lattek in de afgelopen dagen laten weten dat hij nog een rekening had te vereffe nen met Real Madrid. Als trainer van Borussia MG moest hij in 1976 in Madrid genoegen nemen met een 1-1-gelijkspel door twee arbi trale dwalingen van Leo van der Kroft. Gisteravond werd de schei dende Bayern-trainer op zijn wen ken bediend door Valentine, die halverwege de eerste helft een strafschop herkende in de buite ling van Bremer over doelman Buyo. Fel belaagd door de Real- spelers, die er terecht op wezen dat Buyo de bal al vast had, weigerde de Schot de vergissing te erkennen en mocht Lothar Matthaus vanaf elf meter snoeihard uithalen. Met die tweede treffer, weldra gevolgd door een doelpunt van Wohlfahrt, nadat Augenthaler al in de elfde minuut de score had ge- Britse fan krijgt vijf jaar celstraf LEEDS (AFP/SID) - De 21-jarige Engelse voetbalsupporter Michael Varey is gisteren in Leeds tot een gevangenisstraf van vijf jaar ver oordeeld. De jury achtte bewezen, dat Varey zich tijdens de wedstrijd Bradford City - Leeds United in de tweede divisie ernstig heeft mis dragen. Varey kreeg drie-vijfde van de straf omdat hij een friteskraam in brand heeft gestoken. De overig twee jaar werden hem opgelegd, omdat hij tijdens rellen één van de felste vechtersbazen was geweest. Ier had na een kwartier al een gele kaart gekregen. Een gele kaart kreeg voorts de Kiev-speler Tsja- nov. Ondans het feit. dat Dinamo het grootste deel van de tweede helft met tien man speelde, slaagde FC Porto er na goals van Futre en Andre toch niet in ruimer afstand te nemen. Verdediger Jakovenko maakte zeventien minuten voor tijd een uiterst kostbaar tegendoel punt, waardoor de uitzichten op kwalificatie voor de Portugezen in één klap veel geringer werden. Bij Bordeaux was het zelfver trouwen groot. De gedachten aan het dubbele verlies tegen de Oost duitsers in 1983 (2-3 en 0-4) in de tweede ronde van het UEFA-toer- nooi, waren nog meer doping voor de gastheren. Het offensief van de thuisploeg leverde ook een aantal mogelijkheden op. Maar ook de mooiste kansen waren gisteren aan Bordeaux niet besteed. De Oostduitsers gaven in de veertiende minuut de eerste se rieuze waarschuwing. Slechts hard ingrijpen van doelman Dropsy ver hinderde een treffer van de Oost- duitse aanvaller Leitzke, na een foutieve terugspeelbal van Rohr. De Oostenrijkse scheidsrechter Brummeier deed of zijn neus bloedde. De mooiste kans voor c^e Fransen om de score te openep kreeg in de 44ste minuut Touré. Doelman Müller redde echter zijn ploeg. Ook in de tweede helft wikkelde het spel zich voornamelijk af in de buurt van het Oostduitse doel. In de 47ste minuut leek Touré einde lijk succes te hebben. Op een pa3s van Fargeon had Müller geen kanfc. Tot ontzetting van de elf Fransen op het veld en de ruim 37.000 op de tribunes keurde Brummeier de treffer af. De thuisclub realiseerde zich dat de Oostduitse muur wan kelde. Ferreri kreeg de volgende goede mogelijkheid, maar zag de bal net naast het doel gaan. De blik van de Fransen was rtü geheel naar voren gericht. Dat £r ook nog gevaar te duchten was vacn de Oostduitsers, leek aan de Fran sen voorbij te gaan. Bredow strafte dat zelfvertrouwen op hardhandi ge wijze af. Hij taxeerde een pass van Scholz op de juiste wijze. Hét was het eerste doelpunt dat Bor deaux dit seizoen in de strijd om de Europa Cup moest incasseren. Hoe duur die primeur zal zijn, moet over twee weken blijken. Door de zege van 4-1 kan Götè- borg over twee weken met een gè- rust hart naar Innsbruck reizen. Ft Tirol, met de voormalige Westduit- se international Hansi Müller een onopvallende rol, kwam nau welijks in de wedstrijd. Voor bijiia vijftigduizend toeschouwers leid de Göteborg na ruim een half uur met 2-0. Glenn Hysen, de oud- PSV'er, opende in de 29e minuut de score. Vijf minuten later werii het 2-0 door Andersson. Enkele sé conden voor rust maakte Pacult ujt één van de weinige Oostenrijkse tegen-aanvallen 2-1. Na de pauze zette Göteborg het offensief vooiï. Dat had na elf minuten een treffèr van Nilsson tot gevolg. De ellende waarin Tirol zich bevond, bereikte twee minuten later het dieptepunt in de persoon van Kalinic, die zijn eigen doelman passeerde. s De vrees van Borussia-trainér Jupp Heynckes vrees voor een he vig offensief van Dundee, derde in de Ierse competitie, bleek niet ge heel ongegrond. Maar op de door drenkte grasmat van het niet eens uitverkochte Tannadice-stadiop (17.000 toeschouwers) doorstond Borussia, dat onder meer Feyé- noord uitschakelde, de Ierse stor men. Sterker nog, de Westduitsefs slaagden er met relatief vloeiende combinaties in gevaarlijk te wor den. Ruime winst hockeyploeg EDINBURGH - (ANP) Het Neder landse vrouwen-hockeyteam boek te in het zeslandentoernooi in Edinburgh een 5-0 overwinning op Ierland. In een keiharde wedstrijd troffen Eijsvogel, Van Doorn, Ben- ninga (2) en Van der Ben de roos. Lianne Lejeune keerde voortijdig terug naar Nederland. Een blessu- re belet haar in actie te komen. Ajax viert feest. De Amsterdammers staan met één been in de finale. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Niet alleen Ajax, maar ook Lokomotiv Leipzig heeft zich een uitstekende uit gangspositie verschaft om over twee weken op eigen veld de eind strijd te bereiken van het Europe Cup-toernooi voor bekerwinnaars. De Oostduitsers bleven het favo riet geachte Bordeaux in Frankrijk de baas (0-1). In de Europa Cup voor landskampioenen versloeg Porto in eigen stadion Dinamo Kiev met 2-1. In het UEFA Cup toernooi zette Göteborg door een 4-1 overwinning op FC Tirol de deur naar de dubbele finale wijd open, terwijl Dundee United tegen Borussia Mönchengladbach niet verder kwam dan 0-0. Bij de rust was er in het door 80.000 toeschouwers gevolgde duel tussen Porto en Dinamo Kiev nog niet gescoord. Scheidsrechter Jan Keizer, die goed leidde, stuurde acht minuten na rust de Sowjetrus Andrej Bal uit het veld. Deze spe- ex-international inmiddels 31 jaar is. „Als hy by ons terugkeert tekent Rummenigge een drieja rig contract, daar ben ik zekej Even gecharmeerd is de mana ger van de komst van Bernd Schuster, die bij Barcelona tot persona non grata is verklaard. Bayern-voorzitter Fritz Scherer wil daar echter niets van weten, evenmin trouwens als Lothar Matthaus, die heeft aangekon digd in dat geval Bayern te zul len verlaten. Matthaus verlengde onlangs zijn contract in Mün chen met drie jaar. ZARAGOZA - Veertien jaar na zijn laatste succes van internationale allure, staat Ajax met een been in de finale van het Europa Cup-toernooi voor bekerwinnaars. Maar de stemming in de kleedkamer stond in geen verhouding tot het huzarenstukje dat de Amsterdammers kort daar voor hadden geleverd in het Romareda-stadion. Het was de solidariteitsgedachte met John Bosman, die de pret over de 3-2 overwinning op Real Zaragoza aanzienlijk drukte. terwijl Bosman ook de eindstrijd in Athene wel op zijn buik kan schrijven. „Als Gullit toen voor een pietlut- tigheidje als tegen die Luxembur gers al vier wedstrijden aan zyn broek krijgt, vrees ik het ergste", was Bosman realistisch. „En dan te bedenken dat ik vanavond net zo lekker draaide: ik had dat irritante mannetje volledig in m'n zak, werkte keihard en scoorde twee maal. Guerri provoceerde me ove rigens al vanaf de aftrap. Bijna ne gentig minuten heb ik me beheerst en dan toch even die waas. Dood zonde". Bosman, die met twee gekopte doelpunten een knap aandeel had in de verrassende ontknoping, voelde zich diep ontgoocheld. Drie minuten voor het scheiden van de markt was de Ajacied in een wor steling met zijn schaduw Guerri de kluts kwijtgeraakt. „Hij gaf me een por, ik hem een elleboog en hij mij weer een klap in het gezicht. Het ging in een reflex, we stonden nota bene op nog geen meter afstand van de scheidsrechter. Heel dom". De Joegoslavische referee Petro- vic stuurde beide spelers naar de kleedkamer, nadat hij eerder in de wedstrijd Stanley Menzo en Danny Blind op de bon had geslingerd. De oogst aan kaarten zal Ajax duur ko men te staan: voor Blind was het zijn tweede in het Europa Cup toernooi, wat hem de return kost. Johan Cruijff rekende Bosman, die zijn totaalscore in het Europese toernooi op acht bracht, het voor val niet al te zwaar aan. „Hij heeft een perfecte wedstrijd achter de rug, maar verloor een seconde z'n kop". Cruijff nam het woord 'leer proces' maar weer eens in de mond, welk stokpaardje de voet- balgoerroe ook bereed tijdens zijn analyse. „Het is gebleken dat het elftal een stuk volwassener is dan ik dacht. De conditie van het speel veld vergde een aanpassing, die voor een jonge ploeg niet eenvou dig is op te brengen. Na de aarze lende beginfase hebben ze dat pri ma opgepikt". Pierebad Een enorme plensbui van nog geen tien minuten had het terrein in een ommezien omgetoverd van een gazonnetje tot een pierebad. „Toen we na de warming-up de kleedkamer in gingen lag het veld er nog prima bij", vertelde uitblin ker Jan Wouters. „Ik schrok me dood toen we terug kwamen. Ik had begrepen dat we tegen Zarago za in de problemen kwamen als het op vechtvoetbal, op kracht zou aankomen. Maar na verloop van tijd bleek dat wij het beste over eind bleven in de brei, zeker toen we na de gelijkmaker meer lef kre gen". In de openingsfase van het duel in Zaragoza, waar wonder boven wonder een supporters-veldslag uitbleef hoewel de twee vijandige groepen zich in de eerste en twee de ring achter hetzelfde doel op hielden, kwam de thuisploeg aan vankelijk het beste uit de voeten in het moeras. De koddige openings fase kwam Menzo op een gele kaart te staan, toen de doelman de door gebroken Guerri blokkeerde, en leidde tot een doelpunt. Rijkaard en Silooy vochten in de plassen om hetzelfde been, de Uruguyaan Sosa liep er heel behendig mee heen. De treffer, die de gezellige arena veranderde in een heksenketel, Wohlfart brengt Bayern op 3-1. Real-speler Camacho (links) kan alleen r bewaker van Hoeness het voor beeld van Juanito kon volgen. Tussen de bedrijven door had Matthaus de score inmiddels al op 4-1 gebracht, opnieuw vanaf elf meter. In een kopduel met Hoe ness wist Mino zich niks beters te bedenken dan een bal boven het kalende hoofd van de Duitse vete raan weg te slaan en dit keer wees Valentine terecht naar de witte stip. Dat doelpunt ontstond al in de zesde minuut na rust en bood Bayern derhalve nog een zee van tijd omi een plaats in de finale defi nitief veilig te stellen. Het giganti sche overwicht tegen negen Span jaarden leverde echter behoudens een serie hoekschoppen en een door Chendo op de doellijn ge keerd schot niks op. Hoe vurig het kritische Bayern-legioen de ploeg ook aanmoedigde. In Madrid zal blijken hoe kostbaar de fouten zijn die de Duitse kampioen zich gister avond veroorloofde. MÜNCHEN (GPD) - Bayern München slaat dit seizoen alle fi nanciële records in de historie van de club. De inkomsten in het Europa-Cuptoernooi voor lands kampioenen zijn begroot op an derhalf miljoen mark, welk streefbedrag al in de tweede ron de (tegen Austria Wien) werd be reikt. De opbrengsten uit de duels met Anderlecht (twee mil joen) en Real Madrid (vier mil joen) gelden als pure winst. Ook in de vaderlandse puntenstrijd liggen de bezoekersaantallen be duidend hoger (bijna 12 procent) dan waarmee vooraf rekening werd gehouden. Per competitie duel incasseerde Bayern tot dus ver gemiddeld bijna 800.000 mark, waar de doorsnee in de Bundesliga op 350.000 mark ligt. Om de aansluiting met de Eu ropese top in stand te houden beijvert manager Ulli Hoeness zich momenteel om de ploeg van buitenaf te versterken. Doordat de Duitse kampioen met doel man Pfaff en de Deense aanval ler Lunde al over twee buitenlan ders beschikt, heeft Hoeness zijn oog laten vallen op Karl-Heinz Rummenigge, wiens contract met Inter Milan aan het einde van dit seizoen afloopt. De trans fersom van twee en een half mil joen gulden vindt Hoeness geen bezwaar, ondanks het feit dat de John Bosman kopt nummer drie achter de Spaanse doelman. De Ajacied kreeg later een rode kaart, (foto anp> was overigens voorlopig het laatste wapenfeit van de Spanjaarden. Wouters en Muhren begrepen als eersten dat 'normaal voetballen' onder deze omstandigheden zou overeen komen met zelfmoord. „We moesten die lui niet te dicht in de buurt van ons strafschopgebied hebben", legde de sluwe Wouters uit. „Ze laten zich bij het minste of geringste duwtje vallen, dat zou bloedlink worden. Om dat te voor komen moetje niet aan een aanval sopbouw uit het boekje denken. De ballen moesten diep en door de lucht worden gespeeld". De kopbal van Witschge, die na een kwartier via de stuit keeper Ce- drun volslagen verraste, betekende McEnroe in halve finale DALLAS (Rtr) - John McEnroe be reikte gisteren de halve eindstrijd van de WCT-finale in Dallas be reikt. De Amerikaan versloeg de Fransman Yannick Noah in vier sets: 7-6, 6-2, 4-6, 6-3. In de halve finales ontmoet McEnroe de Zweed Stefan Ed berg. de ommekeer. Ook Rijkaard kreeg zijn verstand terug en ging tegen zijn natuur in over tot het bezigen van de lange trap. Het technisch beperkte Zaragoza wist zich plot seling geen raad meer en werd in het laatste kwartier voor rust zelfs van het kastje naar de muur ge stuurd. „En dan te bedenken, dat zo'n veld helemaal niet in ons voor deel was", meende John van 't Schip, niet alleen de grondlegger van de eerste goal, ook de nemer van de hoekschop waaruit Bosman kort na rust Ajax naar een 2-1 voor sprong kopte. „Als wij ons normale spelletje hadden kunnen spelen, met een inschuivende Rijkaard, dan had er nog veel meer ingeze ten. Daar ben ik van overtuigd". Nu bleef het bij een derde treffer (kopbal Bosman, voorzet Van Bas ten) en zelfs moest Ajax nog een Spaans antwoord slikken. Met de invaller Roberto, die Zaragoza za terdag tegen Sabadell en drie da gen eerder tegen Cadiz in zijn up pie naar de play-offs schoot, kreeg de thuisploeg weer even vleugels. De publiekslieveling slaagde erin om Silooy te verleiden tot een sli ding in eigen strafschopgebied, een manoeuvre waarin Petrovic een geheide strafschop zag. Senor, de vrijwel onzichtbare internatio nal, prikte van elf meter raak en trok volgens trainer Luis Costa zijn team uit een horizontale positie. „Waarom zouden we in Amster dam kansloos zijn?", hield de coach de schijn van een serieuze return hoog. „Wé zijn hier tenslotte niet weggespeeld, Ajax vond ik be paald niet superieur. Alleen in de lucht kwamen we op beslissende momenten te kort".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17