'Bussen werden ook voor vervoer post gebruikt' Distributiecentra C A geconcentreerd in Lisse en Katwijk Extra nachtelijke arbeid politiemensen uitgesloten PAGINA 16 W 3 LEIDSCH ifp DAGBLfln: Verhalen uit de oude doos bij reünie buschauffeurs NAL "In de tijd dat ik begon, reed Langhout op meer trajecten dan al leen Nieuwkoop-Alphen-Leiden. Wat er is veranderd? Veel. Moetje nagaan, het is al weer 26 jaar gele den. In mijn beginperiode kon je van tevoren nog geen kaartjes ko pen zoals dat nu met de strippen kaarten gebeurt. We hadden in de bus nog een grote bak scheurkaar- tjes die je verkocht bij de ingang. Enkele reis of retour. Iedereen wist dat. Bovendien konden de mensen zo ook niet zwartrijden. Als ze niet betaalden, mochten ze gewoon niet mee". "Ach, je had er hele leuke men sen tussen zitten. Vissers bij voor beeld. Dat waren altijd vrolijke lui. Het was toen ook veel kleinschali ger dan nu. Je kende bijna ieder een. Dat kwam natuurlijk ook doordat je werkte in één bepaalde streek". "Uiteraard had je ook zo je vaste klanten, zoals De Groot. Die reed iedere dag van Nieuwkoop naar Leiden. Hij was 's morgens om half zes altijd de eerste passagier. Als ik aankwam, had hij de koffie klaar. Ik kwam dan iets eerder, zodat we eerst even konden koffiedrinken". Peinzend: "Tja, dat was in de zesti ger jaren. Bertus Vergeer en Sam Kalshoven uit Woorden haalde ik altijd op bij hun huis. Ik hoefde dan alleen maar even te toeteren". "De bus werd niet alleen ge bruikt om mensen te vervoeren. Vaak kreeg ik ook stapels kranten mee. Van het Leidsch Dagblad bij voorbeeld. Dé kranten stapelde ik op bij de voorstoel. Bij elke plaats leverde ik wat kranten af. Vaak za ten er scholieren in de bus, die op den duur precies wisten waar de kranten naar toe moesten. Die hiel den dat dan voor me in de gaten. Nee, echt vandalisme had je toen nog nauwelijks. Schooljeugd is al tijd wat luidruchtig geweest, maar vervelend waren ze niet". "Ik kreeg ook postzakken mee, of pakjes voor garages. Op die ma nier kregen ze de onderdelen eer der dan via de post. En goedkc per". De firma had haar toptijd in de zestiger jaren. In die jaren reden er 24 Langhout-bussen rond in de De Vries nu, terugbladerend in het verleden. "Ik had het toen j nijn zijn en dat heb ik het nu nog" streek. Met de komst van de brom fiets veranderde dit. Steeds minder scholieren pakten de bus. Hele maal rampzalig was de opkomst van de auto, die steeds meer ge meengoed werd. Daarvoor gingen veel kinderen met de bus naar school. Nu brachten steeds meei ouders hun kinderen met de auto en pikten bovendien kinderen op bij de bushalte" In 1980 ging de firma Langhout over in handen van de busonderne ming Centraal Nederland. De Vries verhuisde mee. "Of die overgang goed is geweest voor het bedrijf, moet je mij niet vragen", zegt hij. "Van dergelijke beleidszaken weet ik ryets af. Ik had het toen naar m'n zin en dat heb ik het nu nog. Voor de chauffeurs was het wel een hele omschakeling: van een klein be drijf waar je iedereen kende naar een kolos waar je nog niet eens de helft van je collega's bij naam kunt noemen. Centraal Nederland heeft ons echter heel goed opgevangen, alle lof daarvoor". Eentonig In de loop van de jaren hebben de chauffeurs veel dingen zien ver anderen. Van verschillende soor ten bussen, soms zelfs bij één be drijf, werd overgegaan op gestan- dariseèrd materiaal. De Vries: "Soms maakt dit het werk wel iets je eentoniger. Als je steeds een an dere bus hebt, heb je elke keer te maken met iets anders. Nu is elke bus hetzelfde". Hij heeft bijna nooit gehad dat hij moest zoeken naar het knopje van de ruitewisser. "Een keer heb ik het gehad. Dat o Bloupot) was op mijn eerste dag bij Centraal Nederland". De reünie van chauffeurs en oud chauffeurs heeft de Alphense ama teur-historicus Hans van der We reld aangegrepen om een boekje te publiceren over de geschiedenis van de NAL. Hij presenteert dit op de reünie. De Vries verwacht grote belangstelling voor zowel het boekje als de bijeenkomst: "Op het feest komen meer dan honderd mensen. Die willen het boekje waarschijnlijk allemaal hebben". "De reünie wordt niet gehouden ter ere van een of ander jubileum. Het was gewoon een ideetje dat vo rig jaar werd geboren toen ik 25 jaar chauffeur was. Op dat feest hadden alle medewerkers zoiets van: dat moet nog eens worden georganiseerd. Dat-doen we dus". Vestiging in bollengemeente biedt 320 mensen werk LISSE - Precies een jaar na de officiële opening van het distributiecentrum van C A in Katwijk gingen giste ren de vlaggen uit in Lisse, waar ook een verdeelcen- trum van Nederlands groot ste kledingconcern is neer gezet. Met de feestelijke opening heeft C A een pe riode van reorganiseren af gesloten. Het bedrijf heeft het aantal ver deelpunten van acht, over het ge hele land verdeelde locaties, terug gebracht tot twee vestigingen in de Randstad. Vanuit Katwijk en Lisse zullen alle filialen in het land wor den bediend. Lisse is ook de thuis haven voor de C A-chauffeurs, die van hieruit dagelijks zullen uit- De vestiging van het verdeelcen- trum levert Lisse direct al 320 (full time en part-time) arbeidsplaatsen op, wat burgemeester G.J. van der Kroft, die gisteren tijdens de ope ningshandeling letterlijk voor enig vuurwerk zorgde, zeer tevreden stemde. Toch moet het niet echt gemakkelijk zijn geweest perso neel, dat in de C A-formule past, te vinden. In de toespraak van de directie werd het arbeidsbureau, dat bij het vervullen van de vacatu res had geholpen, extra bedankt. Slavenburgs Aannemingsbedrijf begon in februari 1986 met de bouwactiviteiten en half januari kon het centrum proef gaan draai en. In het bouwjaar heeft het-be- drijf contact gezocht met Lisse en vooral met de buren in Meer en Duin, die bij alle min of meer offi ciële gebeurtenissen, zoals de eer ste paal, hoogste punt en opening werden uitgenodigd. Een van die buren, de heer Bos, stond gisteren in het middelpunt van de belangstelling. Hij was na- menlijk bij een eerdere gelegen- Leidenaar botst tegen fietsertje VOORHOUT - By een aanrijding op de Leidsevaart in Voorhout zijn gistermorgen een 9-jarige Noord- wijker en een 24-jarige Leidenaar gewond geraakt. De Leidenaar bot ste volgens de politie met zijn bromfiets tijdens een inhaalma noeuvre op de 9-jarige fietser. Het tweetal werd met onbekend letsel opgenomen in het Diaconessen- huis in Leiden. heid komen opdraven in een win- teijas uit 1939, gekocht bij C A in Amsterdam, een waar museum stuk. Hij beloofde bedrijfsleider voor Lisse J. de Beer toen zijn pronkstuk voor het C A-mu seum af te staan. Ter gelegenheid van de opening kreeg Bos als voor schot op die schenking alvast een regenjas uit de Signé I-ncognito- collectie, die hij ter plekke paste, tot groot vermaak van alle aanwe zigen. Maar niet alleen deze Lissenaar profiteerde van de komst van C A naar Lisse. Uit een ontluikende tulp haalde burgemeester Van der Kroft op uitnodiging van be drijfsleider De Beer een cheque van 10.000 gulden te voorschijn. Een bedrag dat Lisse zal besteden aan de inrichting v.an een leeshoek en het aanschaffen van een medi sche encyclopedie voor de openba re bibliotheek. De gemeente Lisse op haar beurt beloofde een luchtfoto van het pand te laten maken. Voorlopig moest De Beer het doen met een schets, gemaakt door de deco-afde- ling van zyn eigen bedrijf, en het relatiegeschenk van de gemeente Lisse. "Ik ben blij dat het geen stropdas is," zei Van der Kroft. Hij schonk toegangsbewijzen voor de Keukenhof. NOORDWIJKERHOUT - Het op leidingscentrum voor verpleeg kundigen in de geestelijke gezond heidszorg 'Synopsis' mag waar schijnlijk toch de verplegersflat op de hoek van de 's Gravendamse- weg/Maandagsewetering in Noord - wijkerhout in gebruik nemen. Dat heeft de meerderheid van de com missie voor ruimtelijke ordening, woningbouw, milieu en verkeer van Noordwijkerhout gisteravond besloten. Synopsis, een samenwerkings verband van de psychiatrische zie kenhuizen St. Bavo uit Noordwij kerhout en Sancta Maria uit Noordwijk, is nu nog onderge bracht in verschillende panden in Noordwijkerhout. Enkele maan den geleden verzocht het bestuur van Synopsis de gemeente Noord wijkerhout om de verplegersflat van de Bavo, waarin nu nog werk nemers van de Bavo wonen, tot op leidingscentrum te mogen ombou- 'Synopsis' toch gehuisvest in verplegersflat Noordwijkerhout De commissie ruimtelijke orde ning kon in eerste instantie niet ak koord gaan met de verbouwing. In de Duindooi;nstraat staat namelijk een huishoudschool van de LTB leeg. De commissie vond enkele maanden geleden dat eerst moest worden onderzocht of Synopsis daarin kon worden ondergebracht. Het bestuur van het opleidings centrum heeft inmiddels laten we ten dat het pand aan de Duin doornstraat te duur zou zijn en bo vendien bouwtechnisch niet ge schikt is. De meerderheid var sie, CDA en WD, ging gisteravond daarom alsnog akkoord met een verbouwing van het pand. Evenals voorgaande vergaderingen toon den zowel de PvdA als D66 zich fel tegenstander van een verbouwing van de flat. "Door het pand als op leidingsinstituut in gebruik te ne men gaan er 39 wooneenheden ver loren. Gezien de enorme lijst van woningzoekenden in de gemeente Noordwijkerhout kunnen we dat echt niet maken", aldus PvdA'er W. Hof-van Putten. P. Hulspas-Jordaan (D66) voeg de daar nog aan toe: "Het belang van de woningzoekenden is in dit geval groter dan dat van het oplei dingsinstituut. De flat moet voor volkshuisvesting behouden blij- De gemeenteraad moet zich nog akkoord verklaren met het nemen van een voorbereidingsbesluit. Dit besluit is noodzakelijk om de woonbestemming van de flat te veranderen. Korpschef Alphen ziet niets in voorstel WD I ALPHEN AAN DEN RIJN - De korpschef van de Alphense politie, J. Volwerk, is het niet eens met uit breiding van politie-activiteiten zo- als de WD-fractie die voorstelt. Raadslid mr. D.W.M. van der Schil den (WD) wil voornamelijk 's nachts meer agenten inzetten. De ze politiemensen zouden op basis van vrijwilligheid naast hun 40-uri- ge werkweek extra kunnen werken. Die uren zouden moeten worden uitbetaald in plaats van vrijgegeven. Volgens commissaris Volwerk lijkt deze oplossing eenvoudiger dan hij is. In een brief aan het ge meentebestuur adviseert hij de ideeën van het raadslid af te wij- In 1985 werd een regeling getrof fen voor de onregelmatige dien sten voor politie-agenten. In deze inconveniëntenregeling, zoals die met een mooi woord wordt ge noemd, is aangegeven hoeveel Vijftig auto's opengebroken ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft een 29-jarige plaatsgenoot aangehouden die heeft bekend sinds februari van dit jaar zo'n vijftig auto's te hebben opengebroken in Alphen. Afgelopen vrijdag werd in het Brabantse Ulft een 23-jarige Alphenaar aangehouden met in zijn wagen zes gestolen radiocassetterecorders. Hij vertelde de apparaten te hebben gekocht van een eveneens 23-jarige Alphenaar. Die laatste zet te de politie op het spoor van de eigenlijke dief. Die blijkt het overgrote deel van de buit in Den Haag te hebben verhandeld. uren de agenten 's nachts en in het weekeinde maximaal mogen werken gedurende een bepaalde periode. Van dit 'sociale maxi mum' in de regeling mag niet wor den afgeweken. "Uit het rooster blijkt dat het Alphens politieperso neel voortdurend dit maximum be reikt", aldus Volwerk in zijn brief. Ook zegt hij op jurdische gronden niet te willen afwijken van de ge stelde regels. Hij adviseert de gemeente te wachten op de landelijke regelin gen die in aantocht zijn. Op depar tementaal niveau wordt momen teel overlegd met de politiebon den. Gespreksonderwerpen zyn onder meer een wijziging van de huidige regeling, hfet afstoten van oneigenlijke taken en de sterkte van het politiecorps. De poltiebon- den hebben voorgesteld deze niet af te stemmen op het inwoneraan tal, maar op de omvang van de cri minaliteit binnen een gemeente. DONDERDAG J>eiden SSR - Hogewoerd 108, thema-avond over Suriname, 20 uur. Westerkwartier - Ten Katestraat 10a, schrijfavond Amnesty International, 20 Laktheater - Het Werkteater met 'Belof tes'. 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Piano mecanique', 21.15 uur. Fraktiekamer PvdA - Breestraat 125, in loopspreekuur, 19-21 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, filmkring brengt film 'Raiders of the lost Ark', 20.30 uur. Trefpunt - Eikenlaan, lezing over 'Vaux- le-Vicomte en het Versailles van Lode- wijk XIV', 20 uur. Muzenhof - klaverjassen en sjoelen bij buurtver. De Buitengewonen, 20 uur. Wassenaar De Stoof - jazzconcert jam-session o.l.v. Jan Sluimer, 21 uur. Gebouw Ned. Protestanten Bond - Lan ge Kerkdam, algemene ledenvergade ring en lezing 'Industriële archeologie en bedrijfsmonumenten', 19.30 uur. VRIJDAG Leiden Openbare Bibliotheek Merenwyk - schrijfochtend Amnesty International, 10-12 uur. Technische School C. Sweris - Vondel laan, rommelmarkt, 14-17 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, instuif voor kinderen 4-12 jaar, 15.15-17 uur. Muzenhof - Gordijnsingel, voorverkoop abonnementen voor het zwembad, 18.30-21 uur. APOTHEKEN Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 763439. Apotheek Kooi, Surinamestraat 7, Lei den, tel. 214060. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. Brandweermuseum voor Alkemade te kostbaar ALKEMADE - Het CDA-raadslid J.W. Kret heeft gisteravond het idee geopperd om in Alkemade een brandweermuseum te openen. Daarin zouden de oude brandweer auto's, die dit jaar worden vervan gen, moeten worden onderge bracht. Het brandweermuseum in Hellevoetsluis heeft geen belang stelling voor het materiaal. Brand weercommandant B. Dekker zag de suggestie van Kret vanwege de financiële consequenties echter niet zo zitten: "We hebben wel ge dacht aan de instelling van een jeugdbrandweer die de wagens zou kunnen gebruiken, maar gelet op de toestand van de wagens hebben we er vanaf gezien. Bovendien zou dat ook veel tijd en geld vergen". De Alkemadese brandweer zal voor haar blusgroep Roelofarends- veen nog dit jaar over nieuw mate riaal kunnen beschikken ter waar de van 472.000 gulden. Hiervoor worden aangeschaft een gecombi neerde lage en hoge druk tankau tospuit, een aanhangmotorspuit met toebehoren voor moeilijk be reikbare plekken in de gemeente en een hulpverleningsvoertuig. Het nieuw aan te schaffen mate riaal is niet allen bestemd voor brandbestrijding, maar ook voor ongevallen en rampenbestrijding. Door het opheffen van de BB is de taak van de rampenbestrijding, ook in oorlogstijd, overgegaan op de regionale brandweerkorpsen. Als deelnemer in de regio Rijnland zal Alkemade over modern mate riaal moeten beschikken. H.M.L. van Duijkeren (WD) vroeg zich af of het nieuwe materiaal ook ge schikt is voor calamiteiten op het water. Met grote regelmaat varen er tankschepen geladen met kero sine door de Oude Wetering naar Schiphol. Dat moest Dekker ontkennen: "We hebben in de regio geen blus boten zoals op de grote rivieren. De mogelijkheid bestaat dat we een ongeval vanaf de oever kunnen be strijden mét hoogwerkers die van uit Leiden beschikbaar worden ge steld. Ook'kan in overleg met pro vinciale waterstaat de schulpstuw in de Wetering in werking worden gesteld, waardoor de omvang van een ramp beperkt kan blijven". Boskoopse broers gijzelen man, verdacht van diefstal stekken BOSKOOP - Twee Boskoopse broers worden vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag omdat zij afgelopen vrijdag een 24-jarige plaatsgenoot een uur lang hebben gegijzeld. De broers, 25 en 23 jaar oud, dachten dat de man begin dit jaar betrokken was geweest bij diefstal van een partij clematisstekken. Zij namen hem vrijdag onder valse voorwendselen mee naar een loods aan de Burgemeester Smitsweg in Hazerswoude. Daar aangekomen werd de man vastgebonden. Op die manier wilden de broers hem dwingen zijn aandeel in de diefstal te bekennen. Na een uur werd hij in Boskoop weer vrijgelaten. Onderzoek van de Boskoopse en Hazerswoudse rijkspolitie leidde maandag al tot de aanhouding van de broers. In het belang van het on derzoek wilde de politie toen niet direct mededelingen doen. De broers hebben inmiddels een volle dige bekentenis afgelegd. Uit het onderzoek is overigens niet geble ken dat de gegijzelde man iets met de diefstal van de plantenstekken te maken heeft gehad. Jarenlang was de NAL de bekendste busonderneming op het traject Nieuwkoop-Alphen-Leiden. De laatste jaren reden de bussen onder de vlag van de Ter Aarse firma Langhout om daarna definitief als zelfstandige busonderneming op het eindpunt aan te komen door op te gaan in de grote broer Centraal Nederland. Morgen houden oud-medewerkers van het voormalig bedrijf een reünie in het Dorpshuis van Aarlanderveen. Buschauffeur Andries de Vries, één van de initiatiefnemers, diept herinneringen op uit het rijke verleden van de busonderneming. Hij verheugt zich op het weerzien van vele oud-collega's. LEIDEN/ALPHEN - "Er is toch wel veel veranderd. Volgens de verhalen zijn ze begonnen met de oude T-Fordjes, je weet wel, van .die bussen met zo'n ronde voor kant. De chauffeurs hadden altijd wat reserve-onderdelen bij zich en een aantal banden. Die waren toen veel slechter, dus gingen er heel wat lek", weet De Vries. NAL is een samentrekking van de eerste letters van Nieuwkoop. Alphen en Leiden. Het was de eer ste buslijn van de onderneming. "Keessen en Reijngoud, twee he ren uit Woubrugge, begonnen er mee in 1923", vertelt De Vries. "Twee jaar later werd het bedrijf overgenomen door een van de chauffeurs. P. Langhout. De maat schappij bleef tot 1980 bestaan on der die naam. Daarna ging ze op in Centraal Nederland". "De NAL en later Langhout had aardig wat concurrentie. In die tijd kon iedereen een busonderneming beginnen. Zo was er de MODA, die van Alphen naar Leiden reed. Het verhaal doet de ronde dat ze pro beerden passagiers voor eikaars neus weg te kapen. Op vrijdag was de strijd het hevigst. Dan gingen de Koudekerkse boeren naar de markt. Degene die het eerst in Koudekerk was, nam al die boeren mee. Maar natuurlijk probeerden ze elkaar ook op andere dagen te vlug af te zijn". door Jolanda Mak De Vries (51) begon zelf in 1961 bij Langhóut. "Voor die tijd hielp ik mijn vader in de bakkerij". Hij wijst op een oude ('bijna antiek') bakkersoven die nog steeds in zijn huiskamer zit: "De oven hebben we maar laten zitten, het bedrijf heb ik niet verder voortgezet". "Toen we trouwden huurden we een trouwauto bij Langhout. In die tijd was het nog zo dat je een paar dagen later zelf naar het bedrijf ging om te betalen. Enfin, toen ik daar kwam, kreeg ik het aanbod om die zomer op de bus te begin nen. Mijn vader was er helemaal niet zo gelukkig mee, dat kun je je waarschijnlijk wel indenken. Die dacht: 'Daar gaat m'n opvolger'. Ik heb echter doorgezet en daarvan heb ik nooit spijt gehad". Buschauffeur De Vries: "Met de opkomst van de auto en de brommer werd het busvervoer van schoolkinderen veel minder", (foto Nanno Bloupot)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16