Gemeentelijke Kredietbank boert beter dan ooit Huizen in Morskwartier krijgen stadsverwarming Vernieuwing zuivering mogelijk in 1991 Overeenkomst tussen EBR en WBL Leiden wil 30 miljoen voor LDM College-partijen strijden over belasting verhoging HST"" SyLjgy™ actief in vrije tijd Aantal leningen groeit in korte tijd naar 4000 DONDERDAG 9 APRIL 1987 LEIDSCH m DAGBLAD: rjiaiwa^r- LEIDEN - De woningen in het Morskwartier worden zeer waar schijnlijk aangesloten op stadsver warming. In totaal gaat het om 1300 woningen die in beheer zijn van de Woningbouwverenging Lei den (WBL). Een definitief contract heeft de WBL nog niet gesloten met het Energiebedrijf Rijnland (EBR), maar volgens directeur A. Mulder van de woningbouwvereni ging is het zo goed als zeker dat de zaak doorgaat. De Woningbouwvereniging Lei den speelt ook met de gedachte de flats in Slaaghwijk (in de Meren- wijk) te zijner tijd op stadsverwar ming aan te sluiten. Of dit plan lan worden verwezenlijkt, is echter al lerminst zeker. Om woningen in de Merenwijk op stadsverwarming LEIDEN - De gemeente Leiden wil de Leidsche Duinwatermaat schappij (LDM) voor een bedrag van 30 miljoen gulden verkopen aan het Energiebedrijf Rijnland (EBR). Het college van beheer van het EBR is in principe akkoord met de overnamesom. Leiden is, als enige aandeelhouder, de eige naar van de LDM. Het EBR en de LDM moeten samen met andere nutsbedrijven in de regio uit- v, groeien tot één distributiebedrijf Jf de"LangêgrachT'wordt'aangë- aan te sluiten, moet het EBR een - kostbare - transportleiding aanleg gen. Of dat een rendabele zaak is, onderzoekt het energiebedrijf nog. Het aansluiten van de woningen in het Morskwartier is aanmerkelijk simpeler. Daar loopt de transport leiding naar de Stevenshof vlak langs de 'deur'. Het EBR kan zo doende volstaan met het aanleggen van een wijknet. Als dat tegelijker tijd kan worden gedaan met herin richtingswerkzaamheden, die de gemeente daar wil uitvoeren, hoeft ook de aanleg van het wijknet niet al te veel voeten in de aarde te heb ben. Volgens Mulder is het de bedoe ling dat de eerste woningen in de Mors al in 1989 op stadsverwar ming worden aangesloten. In 1992 zou dan de hele wijk stadsverwar ming moeten hebben, zowel flats als laagbouwwoningen. Stadsverwarming is, zo stelt de di recteur van de WBL, een interes sante zaak nu de - met gas gestook te - centrale verwarmingsketels van veel van de flats toe zijn aan vervanging. "De meeste van die huizen zijn 15 jaar oud. De verwar mingsketels zijn van voor de ener giecrisis en hebben in vergelijking met moderne verwarmingsappara tuur een laag rendement. Omdat woonkosten een belangrijk onder deel zijn van de woonlasten, is het overschakelen op stadsverwar ming interessant", aldus Mulder. Bij stadsverwarming hoeven in flats en woningen geen cv-ketels meer te worden aangebracht. De huizen worden in feite verwarmd met het koelwater van de elektrici teitscentrale, dat rechtstreeks gas, stadsverwarming, water en elektriciteit. De verkoop heeft geen gevolgen voor de water-, elektriciteits- en gastarieven. Het EBR wil de 30 miljoen betalen door, wanneer het de LDM heeft overgenomen, de geldreserves van het waterleiding bedrijf aan te spreken. Die zijn hiervoor toereikend. Overigens vroeg Leiden i instantie 37 miljoen voor de LDM. Het college van beheer van het EBR was hiermee al akkoord ge gaan, toen de 'waterzuiverings-af- faire' vorig jaar duidelijk maakte dat de winningsmiddelen van het waterleidingbedrijf in een slechte re staat verkeerden dan aanvanke lijk was gedacht. Leiden liet zijn Het 'doortrekken' van stadsver warming naar de Mors levert het energiebedrijf niet direct extra geld op. "We zullen er niet armer door worden, maar het maakt het stadsverwarmingsproject ook niet rendabeler", aldus De Boer. Hij voegt er aan toe dat het echter geen slechte zaak is dat de 'basis' van de stadsverwarming breder wordt. Uitbreiding naar de Mors zou een toename van de afzet betekenen van vijf procent. Ook het aansluiten van de flats in Slaaghwijk - in totaal eveneens 1300 woningen - is volgens Mulder een interessante zaak. "Daar zijn de problemen met de gasketels net zo groot, zo niet groter, als in de Mors". Het EBR staat vooralsnog niet te trappelen deze wijk erbij te betrekken. Anders dan in de Mors, moet hier wel een zware transport leiding worden aangelegd. Of dat lonend is, is nog allerminst zeker. Directeur Mulder van de Woningbouwvereniging Leiden is er zo goed s zeker van de zaak doorgaat. (archieffoto) LEIDEN - Tussen de college-frac ties heerst onenigheid over de be lastingverhoging die volgend jaar in het kader van de bezuinigingen moet worden doorgevoerd. De VVD vindt dat het voorstel van PvdA-wethouder Bordewijk (fi nanciën) om twee miljoen gulden door een verhoging van de onroe- rend-goedbelasting (OGB) binnen te halen, veel te ver gaat. Boven dien vinden de liberalen dat de huurders een hogere bijdrage aan de OGB voor hun rekening moeten Deze week moet het college een definitief bezuinigingsvoorstel op tafel leggen. Daarover wordt mor gen een beslissing genomen. Maandagochtend werden de frac tievoorzitters van de collegepartij en ingelicht over de plannen van het college. Dinsdagavond hebben de fracties er over vergaderd. Voor afgaande aan de B en W-vergade ring overlegt het college morgen opnieuw met de college-fracties. Een van de angels in het defini tieve bezuinigingsvoorstel is het onderdeel belastingen. In de dis cussie hierover speelt mee dat ver moedelijk volgend jaar nieuwe re gels voor de heffing van de OGB Als Hoogheemraadschap 'top tien' heeft afgewerkt LEIDEN - Het Hoogheemraad- De uitbreiding is noodzakelijk op de top tien van werken die het schap van Rijnland hoopt in 1991 omdat de afvalwaterzuiveringsin- hoogheemraadschap de komende te beginnen met de vernieuwing stallatie overbelast is. De overcapa- jaren wil uitvoeren. Met de uitvc voerd. De zaak kwam aan het rollen nadat de WBL plannen had ontwikkeld voor een grondige opknapbeurt van de woningen aan de Agaatlaan. Omdat het EBR geen aftakking op de transportleiding wilde maken voor een flatgebouw, besloot de WBL maar meteen de hele wijk op stadsverwarming aan te sluiten. de rioolzuiveringsinstallatie in citeit is vorig jaar iets verminderd Leiden Zuid-West. Het hoogheem- door de ingebruikname van de zui- raadschap heeft een ingenieursbu- veringsinstallatie in Leiden-Noord. reau opdracht gegeven te onder- Daar staat tegenover dat de uitbrei- zoeken hoeveel geld met de verbe- dingswijk Stevenshof weer een ex- teringen en uitbreiding is gemoeid, tra belasting vormt. Het onderzoek moet ook uitwijzen welke maatregelen er tegen de De vernieuwing ring van de top tien pakt Rijnland de voornaamste knelpunten in de regio aan. De verwachting is echter dat Zuid-West aan de beurt is zodra de laatste werken van de top tien zijn uitgevoerd. Waarschijnlijk zal dat in 1991 zijn. De provincie en de regionale in- stankoverlast noodzakelijk zijn. ringsinstallatie staat overigens niet spectie voor de milieuhygiëne Overigens is het ook de bedoeling dat de flat Schouwenhove met stadsverwarming zal worden ver warmd. Adjunct-directeur G.H. de Boer van het EBR stelt dat het besluit om de Mors op stadsverwarming aan te sluiten, nog niet definitiefis. "Wij hebben nog geen keiharde in tentie-verklaring gezien". Hij prijs vervolgens zakken tot 30 mil- wacht echter dat de zaak mogelijk .joen. eind deze maand wel is afgerond. Bingo In het clubhuis Matilo wordt vrijdag 10 april een bingoavond gehouden. Aanvang 20.00 uur in het clubhuis aan de Zaanstraat 126. Dansen Clubhuis Op Eigen Wieken houdt vrijdagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur een open les voor jongens en meisjes van 9-12 jaar, die mee willen doen aan dansex- presie, pantomisme en kindêr- spelen. Het is een voorproefje van een cursus van 10 lessen. i Val- Pasen In het K O-gebóuw aan de Ou de Vest 45 worden zaterdagoch tend van 10.00 tot 12.00 uur paas- activiteiten gehouden. Zowel kinderen als volwassenen kun nen een palmpasen-kruis komen maken. Alle materialen, varië rend van schuimpjes tot brood haantjes, zijn aanwezig. De acti viteiten staan onder vakkundige leiding. den overigens dat het hoogheem raadschap de werken niet voortva rend genoeg aanpakt. Deze instan ties zouden liever zien dat Rijnland een tijdstip noemt waarop de knel punten in de waterkwaliteit zijn opgelost. De inspecteur van Zuid- Holland heeft daartoe zelfs be zwaar aangetekend tegen het wa terkwaliteitsbeheersplan van het hoogheemraadschap. Baron O.J.A. van Wassenaer van Catwijck, een van de hoogheemra den belast met de waterkwaliteit, denkt overigens dat de inspectie haar bezwaren zal intrekken. Rijn land zal provincie en inspectie een nadere toelichting verschaffen bij het waterkwaliteitsbeheersplan. Van Wassenaer van Catwijck denkt dat het niet mogelijk is dat het hoogheemraadschap meer knelpunten tegelijkertijd kan aan pakken. Volgens de hoogheem raad stuit dat bij Rijnland op orga nisatorische problemen. van kracht worden. Deze wijken nogal af van de regels die in Leiden momenteel worden gevolgd. Wan neer de Tweede Kamer akkoord gaat met de wetswijziging, wordt de verhouding waarin gebruikers en eigenaren bijdragen aan de OGB bepaald op 2 3. Die verhou ding valt in Leiden momenteel aanmerkelijk gunstiger voor de ge bruikers uit: 1 3.29. De verhou ding is echter te beïnvloeden wan neer het lozingsrecht en het reini gingsrecht bij de OGB wordt be trokken. Evenredig De WD ziet in de wetswijziging een mogelijkheid om te komen tot een meer evenredige heffing tus sen gebruikers en eigenaren. De li beralen pleiten al jaren voor een dergelijke herziening. WD-frac- tievoorzitter van der Nat: "Wan neer we tot de nieuwe verhouding moeten komen, bestaan er twee mogelijkheden: De OGB voor eige naren omlaag of de OGB voor huurders omhoog. Ik heb het ge voel dat dat laatste moet gebeu ren". PvdA en Links Leiden zijn het daarmee echter niet eens. Links Leiden-fractievoorzitter Van Lint zegt zoveel als maar mogelijk is te willen vasthouden aan de oor spronkelijke verhouding zoals die in het collegeprogramma is vastge legd. Van Lint wijst er op dat ook de WD dat programma heeft on dertekend. De WD vindt dat het belasting voorstel van Bordewijk, waarin de kleine huiseigenaar wordt ge spaard en de bedrijven en de grote re huiseigenaar extra worden aan geslagen, niet aan het principe van evenredige lastenverzwaring vol doet. De liberalen achten lasten verzwaring voor het bedrijfsleven bovendien niet in overeenstem ming met het streven het werkkli maat in Leiden te verbeteren. Van Lint stelt daar tegenover: "In het voorstel kunnen zelfs kleine be drijven er financieel nog op vooruit gaan. Alleen de hele grote jongens die het best kunnen betalen, staat een lastenverzwaring te verwach ten. Het is voor ons volstrekt onbe spreekbaar om in plaats van hen de kleine huiseigenaar zwaarder te belasten". Tenslotte vinden de liberalen dat een belastingverhoging van in het totaal twee miljoen gulden te ver gaat. De WD wil al te grote schommelingen in het tarievenbe- leid voorkomen en pleit daarom voor een geringere verhoging. Wanneer de gemeente zich terug houdender opstelt bij het doen van nieuwe uitgaven, is de financiële ruimte hiervoor aanwezig, vinden de liberalen. LEIDEN - Wanneer het goed gaat met de gemeentelijke Krediet bank, gaat het slecht in de samen leving. Directeur Siebols van de Kredietbank beaamt dat: "Het is duidelijk merkbaar dat een grote groep mensen langzamerhand lan gere tijd van een uitkering afhan kelijk is. Op het moment dat ze in die situatie belandden, functio neerden alle huishoudelijke appa raten waarschijnlijk nog. Maar in middels zijn er dingen kapot ge gaan .terwijl het benodigde geld voor vervanging ontbreekt". door Gert Visser Het sociale krediet voert nog steeds de boventoon. Verreweg het grootste deel van de klanten komt voor een lening die lager is dan 5000 gulden. Daaruit valt af te lei den dat zij voor het merendeel af hankelijk zijn van een uitkering of een pensioen. Het geld is vaak be doeld voor woninginrichting, de aanschaf van een auto of de aan koop van huishoudelijke appara tuur. Siebols: "Op een lening tot 4000 gulden moeten wij geld toeleggen. De kosten die het uitlenen van het geld met zich meebrengt, zijn ho ger dan de rente. Dat kan dus al leen als we op andere fronten wat verdienen. Gelukkig nemen de persoonlijke leningen van een ho ger bedrag toe. Dat komt omdat wij goedkoop zijn, misschien niet altijd de aller-goedkoopste, maar we opereren aan de onderkant van de markt". Schuldsanering Naast het verstrekken van sociale kredieten, ontleent de bank zijn bestaansrecht aan de zogenaamde schuldsanering. Officieel heet het 'het geldelijk evenwicht van een gezinshuishouding herstellen'. In de praktijk komt het neer op het oplossen van schulden van men sen van wie het aantal leningen in geen verhouding staat tot het maandelijkse inkomen. Aantrek kelijke financieringen die postor derbedrijven en geldschieters bie den en de enorme vlucht die het fenomeen credit-card heeft geno men, zijn volgens Siebols vaak de bet aan de schuldenlast die men sen hebben. Indien de financiële omstandighe den van betrokkene dat toelaten, kan een krediet worden verstrekt om de schulden af te betalen. Deze lening moet in drie jaar worden te rugbetaald. "Dat valt vaak niet mee. Aan de andere kant: als ie mand jaren heeft moeten beknib belen, is het toch een uitkomst wanneer hij na drie jaar eindelijk van zijn schulden af is", zegt Sie bols. Waar de schuldenlast de kre dietwaardigheid overtreft, zoekt de Kredietbank contact met de schuldeisers om tot een regeling te komen. Zo kan worden voorge steld dat de schuldeisers genoegen nemen met terugbetaling van een derde van de schuld. Het percenta ge is afhankelijk van de aflossings capaciteit van de betrokkene. In de wetenschap dat zij anders vermoedelijk geen cent krijgen, gaan de schuldeisers daarmee vaak akkoord. "Maar als er een dwars ligt, gaat het niet door. Dan houdt het op voor ons. Het is opmerkelijk dat keiharde financiële instellin gen doorgaans meewerken, maar dat juist verschillende overheids instellingen medewerking weige ren. Woningbouwverenigingen bij voorbeeld kunnen verschrikkelijk moeilijk doen over een huurachter stand en ook met de belastingen is het niet altijd gemakkelijk onder handelen". Om dit probleem op te lossen wordt door de Nederlandse Kre dietbanken een wijziging van de Faillissementswet nagestreefd. De Kredietbanken zouden graag zien dat een door de bank gedaan terug- betalingsvoorstel, door de rechter aan schuldeisers die weigeren mee te werken kan worden opgelegd. Dan wordt voorkomen dat een schuldsanering niet door gaat om dat een schuldeiser dwars ligt. Schuldenfonds Het gemeentebestuur van Leiden heeft vorig jaar besloten jaarlijks twee ton ter beschikking van de Kredietbank te stellen voor schuldsanering. Dat maakt het voor de bank mogelijk meer risico te nemen bij financiële transacties rond schuldsaneringen. Op die wij ze konden vorig jaar meer mensen geholpen worden dan andere jaren het geval was. Siebols: "Je moet natuurlijk uitkijken dat je niet be zig bent het hebben van schulden te legitimeren. Men moet niet het idee krijgen dat men zich in de schulden kan steken omdat er al tijd nog een Kredietbank is waarop een beroep kan worden gedaan". Dat mensen niet al te vast op me dewerking van de Kredietbank mogen rekenen, blijkt uit het hoge percentage dat vorig jaar niet voor hulp van de Kredietbank in aan merking kwam. Er werden bijna twee maal zoveel verzoeken om hulp afgewezen als gehonoreerd. De belangrijkste redenen daarvoor waren het ontbreken van voldoen de aflossingscapaciteit bij de aan vrager, danwel een gebrek aan ver trouwen in betrokkenen. Door de financiële medewerking van de ge meente Leiden ligt het aantal af wijzingen aan Leidenaren aanmer kelijk lager dan het aantal afwijzin gen aan inwoners van de gemeen ten in de regio die geen schuldsa neringsfonds kennen. In tegenstelling tot de verwachtin gen, behoefde vorig jaar niet de ge hele inhoud van het schuldenfonds gebruikt te worden. Van het geld dat overbleef, wordt in samenwer king met de Stichting Consument en Huishouding een budgetvoor- lichter aangetrokken. Deze consu lent geeft adviezen over de beste ding van het inkomen en moet vooral preventief gaan werken. "Vaak komt men pas als het al te laat is. De budgetvoorlichter zit er ook wanneer er nog niets mis is, maar wanneer het mis dreigt te gaan. Anders gezegd: wie op be zoek gaat bij de budgetvoorlichter hoeft nog geen financieel pro bleem te hebben", aldus Siebols. A-sociaal Tenslotte wil de directeur nog iets kwijt over een oude vorm van fi nanciële hulpverlening die in Lei den al lang niet meer bestaat, maar in andere grote steden in ons land lijkt op te bloeien. Siebols doelt op de particuliere pandhuizen waar men zijn eigendommen kan bele nen. Het eigendom kan binnen niet al te lange tijd weer teruggekocht worden, zij het dat hiervoor vaak een fikse rente betaald moet wor den. "Een rentepercentage van 20 pro cent is geen uitzondering. Dat is woekerrente. Ik noem dat mis bruik maken van een sociale be hoefte. Het is zonder meer a-so ciaal wat er in sommige particulie re pandhuizen gebeurd. Wannneer iemand wat wil belenen, adviseer ik hem naar een van de drie legale en door de overheid gecontroleer de pandhuizen te gaan. Die zijn er in Rotterdam, Den haag en Am sterdam", aldus Siebols. In Leiden komt voorlopig geen gemeentelijk pandhuis. Daaraan is volgens de directeur van de Kredietbank nog geen behoefte. "Ook de sinds 1 januari van dit jaar doorgevoerde stelselherziening heeft tot gevolg dat mensen sneller op een minimum zitten. De eenma lige uitkering is vrijwel afgebouwd en de uitkeringen zijn bevroren. En toch zijn er tal van zaken die stiekem duurder worden. Zo komt men uiteindelijk bij de Krediet bank terecht". De Kredietbank onderscheidt zich van commerciële banken door ook financiële hulp te verlenen aan hem i met een uitkering. Die groep klopt bij een gewone bank vaak tevergeefs aan. Commerciële banken zijn immers alleen geïnte resseerd in transacties waaraan te verdienen valt. Siebols: "Men zegt wel eens: Als de zon schijnt, krijg je van de bank een paraplu, maar het gaat regenen, moet je sr inleveren. Wij geven de ook een paraplu als het slecht weer is, al proberen we er voor te zorgen dat ze niet in de re gen blijven lopen". Stigma Toch houdt ook de Kredietbank zich bezig met het maken van winst. Want voor de financiering van een auto of een nieuw bankstel kan men er eveneens terecht. De Kredietbank kan zelf6 niet zonder: met de winst die op grote leningen wordt gemaakt, kan het verlies op de kleine kredieten worden ge compenseerd. Enkele jaren gele den dreigden er problemen te ont staan omdat de Kredietbank juist voor dit soort leningen steeds min der in trek bleek. Een reclamecam pagne om het imago van 'armelui- bank' af te helpen, heeft wonderen gedaan. In- het jaarverslag over 1986 wordt gesproken van een 'evenwichtige en gezonde groei'. De omzet is met 35 procent gestegen tot een bedrag van 11,1 miljoen gulden. Als 'belo ning' verhuist de bank binnen af zienbare tijd van de eerste etage van het stadhuis naar een eigen pand aan de Breestraat 24. Boven dien wordt het personeelsbestand uitgebreid. Het gëmeentebestuur heeft de Kredietbank op de priori teitenlijst staan en bezuinigingen gaan aan dit gemeentelijk onder deel ook voorbij. Siebols: "Met deze verhuizing krijgt de Kredietbank een eigen ge zicht en kunnen we wat de niet-so- ciale kredieten betreft nog beter concurreren met de commerciële banken. Het stigma dat de Krediet bank alleen al heeft omdat we in het stadhuis zijn gevestigd ver dwijnt. We worden een gewone bank waar iedereen kan binnen stappen of hij nu een pakket schul den of de folder van een nieuwe au to in zijn tas heeft". Klanten In tien jaar tijd heeft de Krediet bank zijn klantenkring aanmerke lijk uitgebreid. Vorig jaar vroegen er bijna 4000 mensen een persoon lijke lening aan, een aantal dat in '76 nog geen 1600 bedroeg. Ook de hoogte van het gemiddelde krediet blijkt toegenomen: van 4200 naar 5300 gulden. t Directeur Siebols

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15