Oegstgeest stuk krapper bij kas Problemen rond groot onderhoud flats opgelost 'Alle joden hadden gered kunnen worden, maar de mens was laf Onderzoek naar groen rond huis Christina B en W willen volgend jaar een 'inhaalmanoeuvre' Wassenaar heeft vacaturecentrum PAGINA 14 ==LEIPSCH DAGBLAD WASSENAAR - Samen met Staatsbosbeheer gaat de ge meente Wassenaar het komend jaar onderzoeken hoe het met de natuur staat rond het prinse lijke landgoed Eikenhorst in de Horsten. Voor die tijd vindt ze het voorbarig om te stellen dat er meer vernield is dan afge sproken. De Algemene Vereniging voor Natuurbescherming voor 's Gravenhage en omstreken denkt daar anders over. De aan leg van een zwembad zou heel wat extra kapwerk hebben ge kost en veel leidingen zouden te dicht langs groen lopen. Ze liet dat vorig jaar juli al per brief weten en vroeg toen om een onderzoek. In een nieuwe brief stippen de natuurbescher mers nogmaals aan dat er uit stralingseffecten zijn en vragen ze om maatregelen. De woordvoerder van de Wassenaarse gemeente betwij felt of er schade zou zijn aange richt aan belangrijk natuur schoon en denkt dat de familie Guillermo er alles aan gelegen is snel voor nieuwe aanplant te zorgen. Ze is dat niet alleen wettelijk verplicht, maar plukt daar ook zelf de vruchten van. Vooral in het begin trok het prinselijke stulpje veel kijkers. Gemeente Voorschoten komt huurders tegemoet Een blik op de persconferentie. Aan de linkervleugel van de tafel de bewonerscommissie flats. Met bril mevrouw Kriek. Wethouder Visser is aan het woord. (foto Hoi' VOORSCHOTEN - De grote pro blemen rond het groot onderhoud aan 116 Voorschotense gemeente- flats zijn voorbij. Tijdens een persconferentie gisteravond lie ten de bewoners tevreden weten "dat op een paar kleine dingen na al onze wensen redelijk tot stand zijn gebracht". Concreet betekent dit dat de portieken toch hele maal worden opgeknapt, de vloe kend gele kleuren van de gevels worden gehaald, er nooit meer een mestvaalt mag komen rond de woningen en de luidruchtige he- melafvoer buiten slaapkamers wordt omgeleid. Ook de kleinere bouwfouten zijn de wereld uitgeholpen in de flats aan de professor Eykmanhof, pro fessor lorentzlaan, professor Ka- merlingh Onnesplantsoen en pro fessor Einthovenlaan. Zo plaatsten de Vlietwijk- werklui, na tussenkomst van wet houder J. Visser, verkeerd geplaat ste keukens opnieuw en sloegen zij niet langer stukjes triplex voor ga ten. Ook de geïrriteerde sfeer rond de bouw pakte de gemeentebestuur der aan: "Zodra ik hoorde dat er wel eens antwoorden achteruit de keel werden gegeven of geen ant woorden, ben ik met de aannemer rond de tafel gaan zitten. Die geïrri teerdheid mag niet meer ontstaan en ondertussen lossen wij de pro- bemenop, heb ik gezegd". En zo geschiedde. De bewoners hebben niets dan lof over de wijze waarop de wethouder de vreselijke onvrede heeft kunnen wegnemen. "In het begin hebben wij harde woorden moeten zeggen en met de vuist op tafel moeten slaan, maar het is voor elkaar gekomen", zei mevrouw T. Kriek van de bewo nerscommissie. "We kunnen ook weer echt goed praten, hè". En: "De woningen zijn echt schattig geworden". Vertragingen op Achthovenerweg LEIDERDORP - Verkeer dat ge bruik wil maken van de Achthove nerweg in Leiderdorp moet reke ning houden met langdurige ver tragingen, deelt een woordvoerder van die gemeente mede. Dezer da gen zal een begin worden gemaakt met de eigenlijke asfaltering van de te reconstrueren weg. Voor vrachtverkeer geldt zelfs een verbod. Het ene wegdeel dat mag worden bereden wordt te smal geacht voor de jongens van de weg. Bovendien zouden ze een gevaar vormen voor tegemoet ko mend verkeer. Hoe lang het vracht wagenverbod zal aanhouden is nog niet te zeggen. KOPPEN EN SCHOTELS - Een groot aantal koppen en schotels is in de nacht van dinsdag op woens dag uit de kantine van de War- mondse ijsclub aan de Veerpolder gestolen. De daders zijn door het forceren van de buiten deur binnen geko men en hebben rustig hun- gang kunnen gaan omdat het gebouw erg afgelegen ligt in de polder. OEGSTGEEST - De financiële toestand van de gemeente Oegstgeest is vele malen slechter dan de laatste prognoses in de herfst van 1986 aangaven. Toen heette het nog dat er in 1988 165.000 gulden aan investeringsruimte zou zijn en in de 3 daarop volgende jaren 459.000, 784.000 en 1.134.000 gulden. De bijgestelde prognoses, afkomstig uit de voor jaarsnota, geven aan dat de investeringsruimte in de be grotingen de komende 4 jaar achtereenvolgens 233.000, 166.000, 278.000 en 435.000 gulden kleiner is. Meisje (6) uit diepe gered OEGSTGEEST - Een 6-jarig meisje is gistermiddag in het Oegstgeester zwembad Poel meer tijdens een verjaardags partijtje in het diepe van het bad geraakt terwijl ze niet kan Het Oegstgeester meisje is waarschijnlijk onder het touw doorgegleden waardoor de badmeester moest ingrijpen. Ze is ter observatie in het zie kenhuis opgenomen. De verschillen die optreden voor 1988 wijten B en W van Oegstgeest vooral aan de tegenvallende bouw- produktie in Haaswijk in 1987. In deelplan XIV van de nieuwbouw wijk, in het noordwesten, veroor zaakte het reinigen van de bouw grond vertragingen. Ook de dit jaar lang aanhoudende vorst gooide roet in het eten. Door dit alles zul len er in 1987 niet de geplande 318 maar slechts 194 woningen worden opgeleverd. Dat scheelt de ge meente in opbrengsten van de on- roerend-goedbelastingen. Boven dien valt het bedrag dat Oegstgeest krijgt uit het gemeentefonds lager uit. Inhaalmanoeuvre Om die achterstand in te lopen, zal in 1988 een inhaalmanoeuvre nodig zijn. Dat levert dan wel wat extra geld op maar daar staat weer tegenover dat in 1988 Oegstgeest meer dan 18.000 inwoners zal her bergen. Die stijging van het inwo nertal heeft weer gevolgen voor de onkostenvergoedingen van raads leden en wethouders. In de verdere toekomst houden B en W ernstig rekening met het driftig bezuini gende rijk en dus met het verder afnemen van het bedrag voor Oegstgeest uit het gemeentefonds. Voor 1988, stellen B en W somber, is er geen ruimte voor nieuw inves teringeren of "nieuw beleid", zon der dat door middel van structure le bezuinigingen ruimte wordt ge creëerd. Belastingverhogingen wil len B en W vermijden. In de voorjaarsnota doen B en W een aantal suggesties om de finan ciën de baas te kunnen blijven. Zo zou de budgetvoorlichtster van de stichting huishoudelijke en consu mentenvoorlichting nog maar één dagdeel haar werk moeten doen eri is het buurthuis voor Buitenlust gezakt op de lijst van prioriteiten. Een klap voor deze wijk die B en W wilen opvangen door 'Tabernaast', de keet naast SJJO's Taberna, naar Buitenlust te verplaatsen. SJJO heeft die keet niet meer no dig als deze jeugd- en jongeren- stichting naar Haaswijk verkast. B en W zien verder af van de ge meentelijke investering ter grootte van 8 ton in het kasteel plus omrin gend landgoed. Het benodigde geld voor de restauratie van het Oud Poelgeest complex wil het da gelijks bestuur zien te vergaren door verkoop van enkele kavels Oud Poelgeest. Zoals bekend stuit dit op groot verzet van vooral de WD en de PPR. Nog een stap die B en W willen nemen is de verkoop van 17 ge meentelijke woningen. De onder houdskosten stijgen ver uit boven de huuropbrengsten, redeneert het college. WASSENAAR - "Om hét praktische van dit bord te laten zien, zal ik de deuF van het nieuwe Vacature In formatie Centrum (VIC) nu voor u openen", sprak de Wassenaarse burgemeester P.H. Schoute gisteren in Warenar. Het VIC is het ëerste centrum in Nederland en waar in gemeente, het bedrijfsleven en het Gewestelijk Ar beidsbureau samenwerken. Burgemeester Schoute legde uit dat dank zij het Economisch Overleg Wasse naar - een overlegorgaan - de vraag naar voren is geko men om vacatures soepeler en sneller te vervullen. Veel ondernemers omzeilden het Gewestelijk Ar beidsbureau waardoor er vaak werkgelegenheid ver loren ging. Een samenwerking tussen het oeverlegor- gaan en het GAB was noodzakelijk. Het VIC is het resultaat; de werkgever kan hier zijn vacature bekend maken en de werkzoeker kan er een baan vinden. Ook de voorzitter van de Kamer van Koophandel hield een korte toespraak waarna er een borreltje werd genuttigd. In groepjes van acht vertrokken er busjes naar het VIC dat aan het parkeerterrein Tuin pad/Van Hogendorpstraat ligt. Daar bevestigde de burgemeester het bord met de openingstijden (zie foto Holvst) aan de deur. Ook Visser benadrukte het be lang van woongenot in de zeer goedkoop gebouwde woningen: "Dit zijn de goedkoopste wonin gen die we in Voorschoten hebben staan. Maar we willen niet dat het een achterbuurt en verpaupert". En: "Zodra we het idee kregen dat bewoners voelden in een schop- buurt te wonen, zeiden we als B en W: dat pikken we niet". Mooie woorden, maar wel een beetje verhullend. Uit de niet te gengesproken woorden van me vrouw Kriek bleek namelijk dat de gemeente 26 jaar lang de flats heeft laten verkrotten: "Twee keer is men langsgekomen voor een lik verf, maar voor de rest is er niks gedaan. Wat dat betreft is de ge meente een slechte huisbaas". Ook tijdens de opknapbeurt toonde de gemeente zich niet altijd van de beste kant. Zo werd de be loofde opknapbeurt van de portie ken zonder overleg met de bewo ners geschrapt. Volgens wethou der Visser was dat nodig omdat een aantal tegenvallers niet kon worden opgevangen in het krappe budget. "We moesten dus gaan schuiven. En ik geef toe dat we meer aandacht hadden moeten be steden aan het praten", zei hij. Om welke tegenvallers het pre cies ging, bleef gisteravond ondui delijk. Visser noemde er slechts twee: de gemeente moest veel meer keukens vervangen dan ge schat en de aansluiting op de hoofdriolering was veel slechter dan de architect had gedacht. De niet onderheide buizen waren op verschillende plaatsen door het massale verzakken totaal dichtge slibd. Wanneer de architect zich in de Vlietwijkse situatie zou hebben verdiept, had hij dat kunnen we ten. In deze wijk zijn namelijk wel vaker problemen met verzakte we gen en rioleringen. Maar, zo zei een aamwezige ambtenaren, ging blijk baar van bepaalde vooronderstel lingen uit of heeft onder druk van de prijs bepaalde zaken in het ver keerde boek gezet. Onder druk Dit had weer zijn uitwerking op de aannemer en zijn werknemers: "Ik begrijp dat wanneer je onder druk zit wat de kosten betreft en je allemaal onvoorzien werk moet doen, er wat irritatie ontstaat", leg de Visser uit. "Er is minder ver richt en dingen zijn onder druk sneller gedaan". Dat hij niet eerder gealarmeerd was, heeft zo zijn oor zaken. De directie werd niet ge voerd door de gemeente, maar door de architect. Bovendien was Voorschoten een beetje gehandi capt: van maart tót november 1986 zat de afdeling bouwzaken zonder chef en moest op de afdeling open bare werken een nieuwe wethou der zich inwerken (Visser). Hoeveel de extra aanpassingen de gemeente gaan kosten, is vol gens de gemeentebestuurder pas over een jaar te zeggen. Dan zijn de definitieve afrekeningen binnen. Vooralsnog gaat hij ervan uit dat een en ander kan worden opgevan gen binnen de post onvoorzien: "Er zit ruimte in de begroting". Dat Visser al over een extra krediet heeft gesproken, moet als schot voor de boeg worden gezien, rich ting 'gemeenteraad. Leiderdorps echtpaar Keyser krijgt Israëlische onderscheiding voor rol in oorlog LEIDERDORP - Blij als een kind is Leiderdorper Chris Keijser (76) met de Israëlische onderschei ding, die zowel hem als zijn vrouw Bep (77) vandaag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen wordt op gespeld. De 'Yad Vashem'. uitge reikt voor de 'moed en menslie vendheid, gedurende de bezet tingsjaren getoond door inzet van eigen leven voor het redden van joodse landgenoten', betekent minstens evenveel voor Keijser als het Verzetsherdenkingskruis dat zijn vrouw en hem vier jaar gele den werd opgespeld. Daar doet het feit dat hij de erkenning pas 40 jaar na dato in handen krijgt niets aan af. Want: "Lenneke Gotschalk, de vrouw die 'm heeft aangevraagd, is direct na de oorlog naar het buiten land vertrokken en pas een paar jaar geleden naar Nederland terug gekomen. Bovendien weet ik datje die Yad Vashem niet zómaar krijgt. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie in Israël is daar een paar jaar mee bezig. door Miep de Graaft In de brief waarin de onderduik ster-van-toen de Israëlische onder scheiding aanvroeg wordt het echt paar Keijser gekarakteriseerd als "zeer vriendelijk. Beiden deden al les om ons leven zo comfortabel mogelijk te maken - met risico voor hun eigen leven' De Leiderdorper zelf zegt achter- af het als zijn plicht te hebben be- ischouwd om destijds een groot aantal Joodse medemensen onder dak te verschaffen. Als mensen in het nauw zitten, dan moet je ze hel pen. Ik vergeet nooit de blikken m de ogen van degenen die angstig zaten te wachten totdat ze werden afgevoerd. Je voelt het, altijd "Er waren helaas maar enkelen die zich om die mensen bekom merden. Als wij nou allemaal maar een béétje meer held waren ge weest, dan was er geen enkele jood afgevoerd, dan waren ze allemaal gered. Maar de mens was laf. Bang. Er waren best een hoop goeie va derlanders, maar procentueel is het aantal mensen dat daadwerke lijk in het verzet zat héél weinig. Weetje wat het is: er zijn Nederlan ders die roepen dat ze in het verzet hebben gezeten omdat ze een ille gaal blaadje in andermans bus gooiden. Maar de mensen die écht verzet hebben gepleegd, die m knokploegen zaten en overvallen pleegden op distributiekantoren, die hoor je er niet over". Blindedarm 'Het huis van de doortrekkende troepen' werd het toenmalige pand van het echtpaar Keijser genoemd. De ene onderduiker was nog niet vertrokken, of Keijser haalde de volgende alweer van een 'besmet' adres. Hij rolde er gewoon in. Kreeg aanvankelijk, omdat hij zo aardig kon tekenen, via-via verzoe ken om persoonsbewijzen te ver valsen. Toen de Duitsers in 1942 met hun razzia's begonnen, kreeg het echtpaar Keijser een seintje. Of het ook niet wat joden kon herber gen. Hetgeen geschiedde. Zo lang iedereen zich aan zijn ij zeren wetten hield ("geen kinder tjes maken" bijvoorbeeld) viel er nog redelijk met de altijd aanwezi ge angst te leven. Levensgevaarlijk werd de situatie toen één van de De Leiderdorpse verzetsman Chris Keijzer: "als we nou allemaal maar een béétje meer held waren geweest. ifoto wim Dijkman) onderduikers aan z'n blindedarm moest worden geopereerd. Keijser begeleidde hem naar het zieken huis waar hij een 'goeie' arts had ontdekt. Beiden hadden geluk. Beide keren dat de Duitsers bij het echtpaar huiszoeking hielden, ging het eveneens goed. In de ruimte boven de schuifdeuren, "als sardientjes in een blik", pleegden zowel Keijser als zijn illegale huis genoten angstig af te wachten. De schuilplaats werd nooit ontdekt. Blij toen de bevrijding eenmaal voor de deur stond, is hij echter nooit geweest. "Daarvoor hadden we teveel verdriet gehad. Waren we teveel vrienden kwijtgeraakt. Mijn compagnon en tevens beste vriend bijvoorbeeld. Dat blijft aan een mens knagen". Soms weet hij die herinneringen vast te leggen. Zo ontstond er een drieluik dat vorig jaar nog diepe in druk maakte op een aantal bezoe kers van een verzetstentoonstel- ling. "Ik werd wakker, ging achter die ézel zitten en kreeg hetgeen ik voelde zó op het doek. Als zoiets in je zit, moet je het meteen vastleg gen. En of het nou verantwoord is of niet, kan me dan niet schelen. Als het de mensen maar aan spreekt". Caleidoscoop De oorlogsjaren trekken maar al te vaak als een caleidoscoop aan hem voorbij. Het eigenaardige aan de Leiderdorper, en hij erkent het ronduit, is dat hij die herinnerin gen zelf levend houdt. Hij is bezig met de oprichting van een verzets- monument in Leiderdorp. Organi seert van 1 tot 16 mei in het ge meentehuis een verzetstentoon- stelling, 'Tekens aan de wand'. Weet met zijn ontwapende manier van doen iedereen voor zijn kar retje te spannen als hij iets voor el kaar wil krijgen. Keijser kent 'ie dereen' in Leiderdorp en iedereen kent hem. Relaties zijn belangrijk, zegt hij terwijl zijn ogen gaan glim men, en wie durft of wil 'nee' tegen Chris Keijser te zeggen? Ook op andere gebieden is hij ac tief in zijn woonplaats. Er is zelfs een pad naar hem genoemd vanwe ge Keijsers voortrekkersrol bij de restauratie van wat nu een sociaal- cultureel centrum is, 'De Holland- sche Tuyn' in de Hoofdstraat. Hij draagt zijn 'oude dorp' nu eenmaal een warm hart toe en pleitte er ja renlang in een raadscommissie voor dat het niet "naar de knop pen" zou gaan. Maar zijn meeste tijd gaat toch zitten in al datgeen met de jaren '40-'45 te maken heeft. Keijser: "Ja, je zoekt dat toch op. Daar heb ik dan ook een grondige reden voor. Ik wil de mensen er op blijven wij zen dat zoiets nooit meer mag ge beuren. Het is belangrijk dat we ons wapenen tegen het fascisme, dat overal weer de kop opsteekt. Zo lang mij is gegeven, blijf ik daar tegen vechten".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14