Steed Plan voor vestiging van Japanse school in oude stadstimmerwerf f==leidsch dagblad: FjHEUTi Erica en gemeente slaan handen ineen Ginjaar-Maas overstag: afdeling toerisme voor Leidse School Meao 'Interesse voor schikking bij misdrijven is groot' Open dag bejaarden tehuizen Koningin opent tentoonstelling Rijksmuseum voor Volkenkunde Ondanks hoger salaris verzet van GAD tegen overgang naar de VNG In slaap... DONDERDAG 9 APRIL 1987 LEIDEN - In het gebouw van de stadstimmerwerf aan het Galgewater komt mogelijk een Japanse school voor voortgezet on derwijs. De gemeente en de Haagse projectontwikke laar Erica hebben hiervoor een plan bij het ministerie van economische zaken in gediend. Leiden is naast Amsterdam, Rotterdam en Utrecht een van de vier ge meenten die voor een der gelijke school in de markt zijn. Het is de bedoeling dat het ministerie de plannen doorspeelt naar Japan waar in juli een definitieve keuze wordt gemaakt. Leiden hoopt met deze school meer Japanse bedrijven aan te kunnen trekken. De plannen voor de stadstimmer werf verkeren in een beginsta dium. Wanneer de interesse hier voor vanuit Japan serieus blijkt, moeten ze verder uitgewerkt wor den. De gemeente en Erica hebben echter de bereidheid uitgesproken met elkaar in zee te gaan voor dit project. Als het zo ver is, koopt Eri ca het pand van de gemeente Lei den. Een interne verbouwing moet het uit de 17de eeuw daterende monument geschikt maken voor zijn nieuwe onderwijsfunctie. Aan het uiterlijk van het gebouw veran dert weinig. Alleen de aanpalende 'nieuwbouw' uit 1920 wordt ver moedelijk afgebroken. Met de res tauratie en de aankoop van het ge bouw is een bedrag van 9 miljoen gulden gemoeid. "Het is een perfect gebouw", zegt directeur Swaak van Erica. Hij zegt op het idee van de school te zijn gekomen toen hij een Japans bedrijf wist te interesseren voor kantoorruimte op het Schutters veld. "Dat bedrijf dreigde uiteinde- LEIDEN - De Leidse School voor Meao krijgt defintief een afdeling toerisme. Staatssecretaris N.J. Ginjaar-Maas (onderwijs) heeft dit in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. Vorige week wilde de staatssecretaris tijdens een com missievergadering geen definitieve toezeggingen doen aan de meao, ondanks aandrang van alle frac ties. De drie grote partijen dreig den daarop een motie in de Twee de Kamer in te dienen. Ginjaar- Maas heeft nu met haar brief eieren voor haar geld gekozen. De discussie over de afdeling toerisme duurt al twee jaar. In die periode veranderde de staatssecre taris nogal eens van mening. Aan vankelijk kreeg de meao de toezeg ging dat met een afdeling toerisme mocht worden begonnen. Vervol gens kreeg de school te horen voor lopig met de richting te mogen LEIDEN - De Leidse politie is in de maand maart 11 geldschikkin- gen aangegaan met winkeldieven. Drie keer werd een bekeuring uit gedeeld voor het rijden onder in vloed. In Leiden en Delft is op 27 fe bruari een proef gestart waarbij de politie een bon mag uitdelen onder meer in geval er sprake is van rij den onder invloed en winkeldief stal. De verdachten hoeven dan niet voor de rechter te verschijnen. Dat bespaart een hoop papieren rompslomp. Het uitdelen van een bon in plaats van een gang naar de rech ter, is aan strenge voorwaarden ge bonden. Zo moet de overtreder de afgelopen twee jaar niet met de po litie in aanraking zijn geweest voor hetzelfde feit en 18 jaar of ouder zijn. Vooral bij winkeldiefstal staan die voorwaarden het uitdelen van een bekeuring nogal eens in de weg. Veel mensen die worden be trapt op winkeldiefstallen zijn daarvoor dus al een in aanraking geweest met de politie. Volgens politievoorlichter D. Graveland is de animo voor het be talen van een bon in plaats van het verschijnen voor de rechter groot. "De verdachten staan er positief te genover. Men wil graag betalen om van de heisa af te zijn. Het kan wel enkele maanden duren voor een verdachte voor de rechter moet verschijnen. Om van de onzeker heid van het wachten af te zijn, trekt men snel de portemonnee". iar dat het nog geen echte afdeling mocht worden. La ter herhaalde deze wijziging van de standpunten zich nog een keer. In die periode van twee jaar pro beerde de meao met succes steun van kamerleden te krijgen voor de definitieve vorming van de afde ling toerisme. De directeur van de school, C.E. van Oort, noemde de toezegging van de staatssecretaris "een geweldige overwinning". Wel wees de directeur er op dat de school nu met huisvestingsproble men te kampen krijgt. Hij ver wacht dat de school per 1 augustus zal groeien van 1200 naar 1400 leer lingen. In de toekomst voorziet hij een verdere groei tot 1500 a 1600 leerlingen. De school heeft al een plan ingediend een extra etage op de bestaande school aan het Lam- menschanspark te mogen bouwen. Eventueel zal de directie extra ruimte moeten huren in Leiden. "Dat zal dan kantoorruimte zijn, want er staan geen schoolgebou wen meer leeg in Leiden", aldus Van Oort. Nu de afdeling toerisme defini tief is, denkt de meao al weer aan verdere uitbreiding. Van Oort acht toevoeging van een afdeling hore ca aan zijn school een aantrekke lijk vooruitzicht. "Er bestaat in Leiden nog geen full-time horeca- opleiding. Er bestaan alleen deel- tij d-opleidingen' Daarnaast voorziet Van Oort een mogelijke fusie met andere scho len op het gebied van de middel baar beroepsopleidingen in Lei den. lijk toch naar Düsseldorf te gaan waar de dichtstbijzijnde Japanse school voor voortgezet onderwijs is gevestigd. Om die reden gaan meer bedrijven uit Japan naar Duitsland", aldus Swaak: "Er is veel vraag naar Japans onderwijs dat totaal anders is dan het onder wijs dat wij hier in Nederland ken nen. In de Benelux wonen meer dan 100.000 Japanse gezinnen". In Nederland is alleen in Amsterdam een Japanse school voor lager on derwijs gevestigd. De gemeente hoopt zich middels de vestiging van de school op de Japanse bedrijvenmarkt te bege ven. Volgens S. Groenewegen van de gemeentelijke directie economi sche zaken is er vanuit Japan veel belangstelling voor Leiden. "Wij krijgen heel veel delegaties uit Ja pan hier die geïnteresseerd zijn in het bio-sciencepark. Op dit mo ment wordt er in Japan op de opzet van een dergelijk park gestudeerd. De aanwezigheid van een Japanse school kan voor de keuze waar een bedrijf zich gaat vestigen, door slaggevend zijn". Het gebouw van de stadstimmer werf is sinds de verplaatsing van de werf naar het industrieterrein De Waard in gebruik als opslag plaats. Het is een van de oudste ge bouwen van Leiden. LEIDEN - De bejaardentehuizen in Leiden en omstreken houden op vrijdag 8 mei van 14.00 tot 16.00 uur een open dag onder het motto 'het verzorgingstehuis mag gezien worden'. Behalve de bejaardencen tra in Leiden wordt aan de open dag deelgenomen door Rusten- borgh in Oegstgeest, 't Hofflants Huys' in Voorschoten en Emmaus in Zoeterwoude. Hoewel de wachtlijsten van de centra nauwelijks korter zijn ge worden en de huizen beslist niet aan 'klantenwerving' hoeven te doen, willen de verzorgingstehui zen het beeld van de voorzieningen wat openhartiger naar buiten bren gen. Het open huis is in de eerste plaats bedoeld om ouderen die bin nen afzienbare tijd zijn genood zaakt te verhuizen naar een verzor gingstehuis, kennis te laten maken met hun toekomstige woonom standigheden. Geïnteresseerden worden in de gelegenheid gesteld ter plaatse rond te kijken. De kohinigin heeft zojuist het bronzen borstbeeld i professor dr. W.R. van Gulik, overhandigt de koningin LEIDEN - De jubileumtentoon stelling 'De Jaargetijden van de Mens' in het Rijksmuseum voor Volkenkunde is gistermiddag om vier uur officieel geopend door ko ningin Beatrix. De plechtigheid werd eveneens bijgewoond door burgemeester Goekoop en minis ter Brinkman van cultuur. De ko ningin verrichtte de opening door het onthullen van een bronzen borstbeeld van Von Siebold dat is gemaakt door de beeldhouwer G. van der Leeden. Von Siebold heeft met zijn verzameling 150 jaar gele den de basis gelegd voor de oprich ting van het volkenkundig mu- Met de feestelijke expositie wor den drie mijlpalen in de geschiede nis van het museum van Volken kunde gevierd. Het museum be staat 150 jaar, het huidige onderko men aan de Steenstraat is 50 jaar in gebruik en een verbouwing aan een van de vleugels van het mu seum is klaar. "Het Rijksmuseum voor Volken kunde heeft met deze tentoonstel ling gepoogd een verband te leg gen tussen de jubileumviering van het museum en het thema van de tentoonstelling", zei prof. dr. W.R. van Gulik, directeur van het rijks museum. Hij deelde mee verheugd te zijn dat in het najaar begonnen kan worden met de uitvoering van de tweede fase van het herinrich tingsplan van het museum. Ook minister Brinkman wees in zijn toespraak op de komende ver bouwing: "Het is toch prachtig dat de viering van het 150-jarig bestaan gepaard gaat met het concrete vooruitzicht op een aanzienlijk ver beterde accommodatie. Daardoor zullen de presentatiemogelijkhe den aanzienlijk groter worden". Voorts wees hij er burgemeester Goekoop nog eens op dat Leiden hard op weg is om de culturele hoofdstad van Nederland te wor den. De tentoonstelling is vanaf van daag tot en met 27 september voor het publiek geopend. Redactie: Simone Van Oriel en Melndert van def Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. - Bruggen "Ik heb in een spontane bui maar eens de pen opgenomen om de verkeerschaos tijdens de spitsuren ter sprake te brengen". Al jaren ergert Dick- Jense zich mateloos aan openstaande brug gen tijdens de uren dat het toch al buitengewoon druk is op de weg. Volgens hem lijkt het wel of uitgerekend tijdens de spits de' bruggen vaker Open gaan dan ge woonlijk. In een brief aan de ge meente heeft hij zijn grieven uit de doeken gedaan. Gaat het hier weer om de zoveelste gefru streerde autobezitter met een sticker 'blij dat ik rij' op de ach terruit? Elke morgen begeeft Jense zich vanuit zijn woonplaats Rijs wijk met de auto naar Leiden, om precies te zijn naar de Heren straat alwaar zijn werkgever TNO is gevestigd. Vanaf de rijks weg A4 neemt Jense de afslag ter hoogte van Zoeterwoude-dorp. Dat kost hem 15 minuten van zijn kostbare tijd. Helaas is hij er dan nog niet. De reis van daar naar de plaats van bestemming kost hem vervolgens 20 minuten. "Ik sta dan natuurlijk niet al leen in die rij te wachten, met mij zijn er nog honderden anderen. Ik denk dat daar in de gemeente raad in alle redelijkheid over ge sproken moet kunnen worden". Het blijkt niet zozeer te gaan orn de persoonlijke belangen van Jense. Hij begrijpt niet dat de af weging tussen personenvervoer en het vervoer over water in het nadeel van de eerst genoemde uitvalt. "De economische schade die wordt toegebracht aan het beroeps-goederenvervoer moet gigantisch zijn. Ik stel daarom voor tijdens de ochtendspits, bij voorbeeld van 7.30 tot 8.30 uur, de bruggen niet te openen voor de scheepvaart. De schippers zullen dat natuurlijk niet leuk vinden, maar als je al de belan gen en de schades tegen elkaar afweegt, is dat economisch ge zien de beste keuze", zegt Jense. Bruggen (2) Dan zijn er volgens Jense nog andere redenen om de brug gen tijdens de ochtendspits dicht te houden. "Die stilstaande en voortdurend optrekkende, weg rijdende auto's veroorzaken veel uitlaatgassen. Dat is slecht voor het milieu. Bovendien doen er zich nu vaak verkeersgevaarlijke situaties voor door de chaos die elke ochtend ontstaat. De laatste tijd merk ik dat bij Zoeterwoude de parallelweg als een sluiproute wordt gebruikt". Het gaat hem ook niet alleen om de Lammen- brug waar Jense elke dag over heen moet. In wezen denkt hij dat bij alle bruggen in Leiden dergelijke problemen spelen en dus ook het wegvervoer schade wordt berokkend. Van Jense hoeven ook niet 's middags de bruggen gesloten te blijven voor de scheepvaart. "Het kost mij en mijn medeweg gebruikers wel vrije tijd om na het werk in de file te staan, maar de economische schade zal dan veel kleiner zijn. Dat blijf ik het belangrijkste vinden". Omdat een groot aantal brug gen bij Leiden niet onder de ver antwoordelijkheid valt van de gemeente, maar onder die van provinciale staten, kan de ge meenteraad vaak niets doen aan de bedieningstijden. "Dat weet ik", zegt Jense, "maar de ge meente kan met de betrokken in stanties toch wel eens om de ta fel gaan zitten. Het is in het be lang van de stad dat er zo weinig mogelijk files zijn. Daarom hoop ik niet dat mijn brief ter kennis geving wordt aangenomen en dat er weer niets gebeurt". Bruggen (3) Ambtenaar M. Kuzee van di rectie verkeer en vervoer zegt dat het probleem al sinds jaar en dag speelt. De gemeente heeft al ver schillende keren bij provinciale staten aangeklopt. Hele bespre kingen met de gemeente Leider dorp, ANWB en Rijkswaterstaat zijn er al geweest zonder veel re sultaat. Een regeling omtrent de bedieningstijden voor de plezier- vaart is het enige dat is bereikt. Als er zich nu een plezierboot aandient, moet die wachten tot de brug wordt geopend voor de goederenvaart. Kuzee heeft de brief gelezen van Jense en zegt dat het voor stel wel een uiterste oplossing is. "Als je de bruggen voor langere tijd sluit, krijg je een opeenho ping van boten die liggen' te wachten tot ze kunnen doorva ren. Kom je dan bij een brug op het moment dat de schepen mo gen doorvaren, dan kun je wel koffie gaan drinken. Het weer op gang komen van de stilliggende boten neemt natruurijk veel tijd in beslag. Dus de oplossing om een heel uur de brug dicht te houden gaat wat erg ver. Maar ik ben het met de briefschrijver eens dat niets zo erg is als je in de file hebt staan wachten voor een open brug en dat na een paar au to's de brug weer open gaat voor de volgende boot". Daarom stelt Kuzee ook een minder vergaande oplossing voor. Hij wil dat de brug wat minder vaak open gaat. Nu gaat bij elke boot de brug open, maar bij zijn voorstel moeten ze wach ten tot er een paar zijn en ze groepsgewijs verder kunnen va- Ambtenaren van de gemeente stellen de bedieningstijden van de bruggen regelmatig aan de or de bij besprekingen met hun col lega's van provinciale staten. "Dat doen we schriftelijk, maar ook als we daar eens zijn om iets te bespreken. Dan kan wel eens helpen. We hebben ook wel een geregeld overleg gehad over de busbaan aan de Hoge Rijndijk. Daar ziten natuurlijk twee boos doeners in: de Wilhelminabrug en de Leiderdorpse brug. Elke keer hamerden we op verande ring van de bedieningstijden van de bruggen. Dat valt echter niet mee, want de provincie houdt toch vast aan de huidige regelin gen. Vraag is wat de gemeente nu met de brief van Jense doet. "Ei genlijk zouden we de man moe ten doorverwijzen naar de pro vincie. We kunnen ook de pro vincie schrijven dat we deze brief hebben gekregen en het probleem weer aankaarten. De gemeente is in ieder geval van harte eens met de intentie die uit de brief van de heer Jense spreekt", zegt Kuzee. Bij aankomst ontvangt de koningin een boeketje bloemen. Op de foto rechts directeur Van Gulik van het museum en midden achter burgemees ter Goekoop die kennelijk iets ontwaart op het plafond. (foto wim Dijkman» LEIDEN - De mogelijke overgang van de Gemeentelijke Accoun tantsdienst (GAD) naar het verifi- catiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) verloopt trager dan verwacht. Ver moedelijk doet het college pas in juni, wanneer ook een definitieve beslissing over de bezuinigingen moet worden genomen, een voor stel hierover aan de gemeenteraad. De reden van de vertraging is dat de gesprekken tussen het GAD en het verificatiebureau veel tijd heb ben gekost. Het aanbod dat het verificatiebu reau heeft gedaan, bevat onder meer een hoger salaris dan de me dewerkers van de GAD nu verdie nen. Dat is mogelijk omdat het ver ificatiebureau sinds het is gepriva tiseerd hogere salarissen uitbetaalt om wegloop van accountants naar LEIDEN - Een 34-jarige Amstelve- ner is gisteravond met zijn auto in de sloot naast de rijksweg A4 te recht gekomen. Komende uit de richting Rotterdam sukkelde hij ter hoogte van Leiden even in slaap. Wakker geworden schrok hij ervan dat hij zo dicht op zijn voor ganger zat. Daarom gooide de Am- stel vei ïer het stuur om, kwam met de linkervoorkant tegen de vang rail en kaatste de twee rijbanen over om in de sloot tot stilstand te komen. De bestuurder mankeerde niets. het bedrijfsleven tegen te gaan. Volgens GAD-directeur Oudhof gaan zijn mensen er netto ongeveer 6 procent op vooruit indien de ge meentelijke medewerkers over gaan naar de VNG. Het feit dat daar tegenover een veel langere reistijd staat, heeft de meeste me dewerkers van de GAD er tot op heden van weerhouden met het aanbod in te stemmen. Er heersen bovendien twijfels of het aanbod ook op langere termijn nagekomen kan worden. Oudhof zegt dat 85 procent van zijn mensen nog steeds bezwaren heeft tegen de overgang. In de onderhandelingen heeft het college van B en W toegezegd dat een of twee medewerkers van de GAD elders in het ambtelijk ap paraat kunnen worden onderge- bracht. De alternatieve functies die aan de orde zijn geweest, hebben echter nog niet tot wederzijdse in stemming geleid. Momenteel worden de gesprek ken tussen de GAD en het verifica tiebureau afgerond, daarna moeten B en W een definitief voorstel aan de raad voorleggen. Belangrijk ele ment daarbij is of het afstoten van de GAD een besparing voor de ge meente betekent. Wethouder Bor- dewijk (financiën) denkt hiermee jaarlijks 3,5 ton te kunnen bezuini gen. Oudhof zegt te weten dat de besparing tegen valt omdat niet al le afnemers van de GAD mee zul len verhuizen naar het verificatie bureau. Zo zien bijvoorbeeld de Leidse woningbouwverenigingen daar niets in volgens Oudhof.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13