NAM verliest slag om twee olievelden Amerikanen krijgen vergunning Hooglopende ruzie om ambtenarenbond Lammers bemiddelt in conflict stukgoed Werknemer verhuist niet voor meer loon Financiën wil voordeel grijs kenteken aanpakken Sowjet-invoer uit Nederland moet groter WOENSDAG 8 APRIL 1987 ECONOMIE PAGINA 9 UTRECHT (ANP) - Binnen de vakcentrale van middelbaar en ho ger personeel MHP (110.000 leden) is opnieuw grote deining ontstaan rond mogelijke samenwerking met het Ambtenarencentrum, de tot nu toe onafhankelijk opererende amb- tenarencentrale met 105.000 leden. Aanleiding is het feit dat de bij de - MHP aangesloten Unie BLHP forse beroering binnen de MHP (50.000 leden) duidelijk lonkt r toen voorzitter C. Michielse van de het AC. Dit tot groot ongenoegen Unie BLHP tijdens het Uniecon- de 30.000 leden tellende gres in Utrecht verklaarde dat hq wel degelijk brood blijft zien in nauwe samenwerking met het AC „in welke vorm" dan ook. Michiel se verklaarde dat hij rechtstreeks met het AC over samenwerking CMHA, de (veel kleinere) 'c rent' van het Ambtenarencentrum. Eind vorig jaar kon een dreigen de afsplitsing binnen de MHP op het laatste nippertje worden DEN HAAG (ANP/GPD) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) is buiten de komen toen cmha dreigde de boot gevallen bij het toekennen van vergunningen voor het opsporen van gas en olie op ™Pte zu,Uen Ycr,laten als l>et,AC "ivi twee veelbelovende blokken op het Nederlandse deel van de Noordzee. De NAM is in de De ™*mp"pliScn: vraagd dat hij wel strijd om de twee 'gouden blokken', zoals de oliewereld ze noemt, voorbijgestreefd door nchp J Amerikaanse oliemaatschappijen. a Unie BLHP - legden zich i de lieve vrede bij dat op dit moment dê MHP niet kan. Ook AC-voor- zitter L. Kenter verklaarde desge- heeft naar gesprek met de Unie. Wat Michielse betreft leiden de Volgens drs G. Verberg, directeur- .Het i: r het eerst dat er derge- olie- en gaswinning op de Noord- Oliewinning maakt ons land generaal voor energie van het mi- Hike „gedwongen huwelijken" tus- nisterie van economische zaken sen oliemaatschappijen plaatsvin- minder afhankelijk van het buiten- voldeden andere bedrijven beter den bij het zoeken naar olie en gas land en gaswinning op de Noord- aan de criteria die bij de vergun- in het continentaal plat. Voor de zee leidt ertoe dat het gasveld in ningverlening worden gehanteerd, constructie is gekozen, aldus Ver- Groningen enigszins kan worden De blokken zijn toegewezen aan de berg, vanwege de overweldigende ontzien, combinatie Amoco Netherlands belangstelling van de industrie Petroleum Company en Placid In- voor de gebieden, ternational Oil, en de combinatie Continental Netherlands Oil en De NAM, gedeeld eigendom toen terwille deze blokkade neer. Het Ambtena- onderhandelingen er uiteindelijk rencentrum liet daarna weten een toe dat het AC zich alsnog bij de een vierde vakcentrale van de MHP aansluit, „maar zijn andere vormen van samenwerking ook mogelijk". Voor de opstelling van opnieuw de CMHA heeft hij geen goed woord over. „De CMHA heeft des tijds toetreding van het AC botweg geblokkeerd door te dreigen met een veto. Dat riekt naar chantage. Men heeft nauwelijks inhoudelijke argumenten aangevoerd terwijl wij vinden dat nauwe samenwerking met het AC wel degelijk van groot belang is. Met de komst van het AC kan de aanhang van de MHP wor den verdubbeld en daarmee ook haar invloed. Wij vinden dat in het aldus Michielse. Wat hem betreft moet de CMHA maar uit de MHP moet stappen als die de samenwer king blijft blokkeren. De CMHA ziet toetreding van het AC tot de MHP niet zitten omdat hpt Ar nok veel lagere ambtenaren Pennzoil. Esso en Shell, reageerde te- Op dit moment wordt ongeveer 20 procent van de Nederlandse oliebehoefte gedekt door eigen produktie. Volgens het ministerie de belangstelling van de olie-i Chauffeurs taxi legen brievenbus HAARLEM (GPD) - Chauf feurs van een Haarlems taxibe drijf legen voortaan op zondag avond de brievenbussen in de re gio Haarlem en brengen dit naai het expeditieknooppunt. Afgelo pen zondagavond gebeurde dit voor dé eerste keer. Volgens een woordvoerder van de PTT is goedkoper dan het inzetten eigen personeel. "Het bleek moeilijk om pas sende dienstregelingen te ma ken, die ook betaalbaar zijn", al dus PTT-woordvoerder Peere boom. "In overleg met de dienst commissie is toen naar andere oplossingen gezocht. Het bedrijf Taxi 13000 bleek bereid tegen een bepaalde vergoeding op de zondagavond de bussen te le gen". Juist omdat taxichauffeurs geen beëdigde postbeambten zijn, vindt het postdistrict het erg belangrijk dat de taxifirma een goede naam heeft 'en we hebben afgesproken dat als een chauf feur zijn werk niet naar behoren doet, wij kunnen vragen om een ander'. Volgens Peereboom is het niet uniek dat taxichauffeurs dit werk doen in de uren dat het minder druk is. "Dat gebeurt al heel wat steden in ons land. In elk geval in de grote gemeenten binnen ons district. Het is mis schien niet zo bekend, maar daarom niet minder waar. De economische motieven spelen tenslotte ook in andere distric ten". Het taxibedrijf heeft zijn chauffeurs een verklaring laten tekenen, waarin ze zich verplich ten tot geheimhouding en zorg vuldigheid. leurgesteld op de beslissing. Ver- dustrie voor de opsporingsvergun berg zei echter geen officieel pro- ningen bevredigend, zeker test tegen de beslissing te verwach- bedacht wordt dat de maat- ten. De NAM exploiteert nu de schappijen hun plannen moesten meeste velden op het Nederlands indienen net op het moment dat de deel van het Continentaal Plat. De olie-prijs sterk begon te dalen, consequentie van het feit dat de NAM de vergunningen niet heeft Overigens zal het ministerie van gekregen is dat het bedrijf minder economische zaken vanaf 1989 „in zal investeren, aldus de woord- principe" toestaan dat er in een voerder. „Iedereen weet dat het groot gebied ten noord-oosten van dan gaat om bedragen met zes nul- Friesland en Groningen in len", zo voegde hij er aan toe. De nieuwe vergunningen wordt gespeurd naar olie Het gaat om een gebied den gisteren bekend gemaakt door nog niet geboord mag worden, om- ministei^de Korte (economische dat het dienst doet als oefen-schiet- le mi- terrein voor de luchtmacht. De maat- olie-industrie heeft nu al „duidelij- schappijen niet alleen vergunnin- ke belangstelling" voor onderzoe gen vragen voor 'rijke' velden. Zij kingen in het gebied, aldus Ver moeten ook bereid zijn op die vel- berg. Volgens hem is het nog niet den te boren lukking groter zeker of hier zwaardere milieu-ei- de olie-winning zullen overheid ziet graag een grotere gaan gelden, ROTTERDAM (GPD/ANP) - Han Lammers, de commissaris van de koningin in de provincie Flevo- *anhèt1SRottCTdamse^havenconflict ve^i^ is dat Bij het veilinghuis Christie's in Amsterdam werd gisteren een grote hoeveelheid wijn geveild. Tientallen ;en complete buitenstaander mensen maakten van de gelegenheid gebruik om te kijken, te ruiken en uiteraard te proeven. (foto anp) heeft in zijn bijbaan als onder zijn leden telt en niet uitslui tend hoger kader. Michielse vindt dat argument niet meer van deze tijd: „Ook wij als Unie behartigen allang niet meer uitsluitend de be langen van hoger personeel maar ook die van de lager betaalden. Die twee zaken zijn best met elkaar te combineren. De belangen lopen grotendeels parallel". CMHA-secretaris G. van Dalen is „zeer verbaasd over de uitlatingen van Michielse, temeer omdat ook de Unie BLHP destijds tijdens de ledenraad besloot om geen onder handelingen met het AC te star ten". Als de kwestie binnen de MHP opnieuw wordt aangesneden zal de CMHA wederom als het moet van zijn vetorecht gebruik maken. Van „heroverweging" kan geen sprake zijn, waarschuwde Van Dalen. „Wij blijven van me ning dat wij en de MHP bij uitstek organisaties moeten zijn en blijven die de belangen van de hogere ambtenaren behartigen. Het AC doet dat duidelijk niet. Dat is hun goed recht maar dan horen ze niet in de MHP thuis". Vrees voor overproduktie snijbloemen DEN HAAG (ANP) - Er dreigt de komende jaren een overproduktie van snijbloemen en planten. De prijzen zullen de komende jaren daarom verder dalen. Om al te gro te prijsdalingen te voorkomen moet in elk geval aan de uitbrei ding van het teeltareaal een halt worden toegeroepen, aldus voor zitter Van Doesburg van de Vereni ging van Bloemenveilingen (VBN) in Nederland vandaag tijdens de algemene ledenvergadering. Vorig jaar is volgens hem al dui delijk geworden dat de omzet van de veilingen minder snel zal stijgen dan in de voorgaande jaren. De ge middelde prijs op de veilingen van snijbloemen daalde in vergelijking met 1985 met drie procent, die van planten met vier procent. Daar tegenover stond in '86 een toename van het aanbod met vijf (bloemen) en twaalf procent (planten), een tendens die zich dit jaar heeft voortgezet. De VBN-voorzitter kijkt on danks de huidige problemen opti mistisch naar de toekomst. Hij is er van overtuigd dat de vraag naar bloemen en planten verder kan worden gestimuleerd. over 350 ontslagen in het stukgoed. De PvdA'er Lammers heeft van middag en vanavond al een eerste verkennend gesprek met de haven- werkgevers en de vakbonden. Eer dere onderhandelingen en acht we ken stakingsacties hebben een op lossing voor het conflict geen stap dichterbij gebracht. In het afgelopen weekeinde slaagde voorzitter Quené van de Sociaal-Economische Raad erin de strijdende partijen weer rond de ta fel te krijgen. Hij kwam ook met de suggestie om Lammers te vragen als voorzitter. Dat leidde gister middag tot een eerste gesprek waarin Lammers werd voorgesteld als 'technisch voorzitter'. Hoewel hij de officiële uitnodiging nog moet ontvangen, heeft Lammers zijn medewerking al toegezegd. Hij is voor de Rotterdamse ha- zitter van het overleg over de eesDreksieider bouw-cao een goede reputatie op- gespreKsieiaer gebouwd De verwachting is dat eind deze week onder zijn leiding de eerste gesprekken op gang kun nen komen. Het conflict draait om het ontslag van 50 stukgoedwer- kers, dat de werkgevers willen doorvoeren vanwege het sterk ver minderde aanbod in die sector. De bonden houden echter vast aan het Van der Louw-akkoord van twee jaar geleden, waarin ontslagen in het stukgoed tot 1990 werden uit gesloten. Arrestatie in zaak fraude olieprijs deviezen VW Door een tijdelijk tekort aan olie BRAUNSCHWEIG (DPA) - In het uit het Noordzee-veld Brent is de onderzoek naar het deviezenschan- prijs van deze toonaangevende daal bij Volkswagen' is het eerste Noordzee-olie op de vrije markt arrestatiebevel uitgevaardigd. De gisteren gestegen tot 19,50 dollar voormalige leider van de deviezen- per vat (van 159 liter). Volgens des- afdeling Junger is zondag aange- kundigen staat de olieprijs ook on- houden, zo maakte Justitie in der opwaartse druk vanwege het Braunschweig gisteren bekend, nieuws dat Iran een nieuw offen sief begint tegen Irak. Op de Europese vrije markt ^aa"d?g t ,6 Yech'er-ctommls~ stee? de nriis ven een vat Rrent sans een bevel tot ïnhechtemsne* olie met zeventig dollarcent. De n"}lgeya,ardl §d. omdat niet 19,50 dollar is de hoogste notering XchtënS dat Junger Z0U voor deze olie tot nu toe dit jaar. vlucmen- Bosbouw Finse onderzoekers hebben een methode gevonden om berken te klonen, een methode die grote ge volgen kan hebben voor de bos- bouwindustrie in de wereld. Drie ondernemingen maakten gisteren bekend dat de eerste 20.000 ge kloonde zaailingen van geselec teerde berken deze zomer uitge- plant zullen worden. Zij werken ook aan het ontwikkelen van ge kloonde pijnbomen en sparren. Klonen is een manier om meer planten te krijgen uit één uitgang sexemplaar, waardoor identiek volkomen gelijke kopieën ont staan. Nepprodukten De EG-ministers van consumen- voert veel meer goederen in vanuit tenzaken zijn het gisteren in begin-, de Sowjet-Unie dan omgekeerd en geworden over gezamen- moet daarom zoveel mogelijk bui- VW heeft Junger halverwege vo rige maand ontslagen. In januari was hij al op non-actief gestéld. In middels zijn ook twee andere hoge VW-functionarissen geschorst en vier medewerkers van de deviezen- Gistermiddag is in de Ahoyhallen in Rotterdam de Transport Vak afdeling met verlof gestuurd. De beurs geopend. Op de foto een nieuwe voorbeeld van standbouw, met wei fraude met deviezen heeft VW naar nig vierkante meters, maar toch veel ruimte. Bezoekers van deze stand het zich laat aanzien 480 miljoen moeten even een trapje op en komen terecht in een soort 'ruimteschip'. mark gekost. Volgens de standhouder is dit gedaan 'met het oog op de toekomst'. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Grotere loon- mers te vergroten. Bovendien zijn verschillen hebben nauwelijks ef- financiële prikkels slechts een van fect op de beslissing van werkne- de vele factoren die bepalen of ie- mers om van baan te veranderen, mand besluit een andere baan te Dat middel is dan ook nauwelijks nemen, effectief als het er om gaat de ar beidsmarkt beter te laten functio- Dat zegt dr P. J. van Wijngaarden neren en de mobiliteit van werkne- in een studie van de Organisatie voor Strategisch Marktonderzoek (OSA), een onderzoeksinstelling die het ministerie van onderwijs en wetenschappen in het leven heeft geroepen. Grote loonverschillen botsen met ideeën over gelijkheid en rechtvaardigheid in onze samenle ving. Bovendien zijn belangrijke groeperingen als de vakbeweging en de overheid er tegen. Van Wijn gaarden verwacht wel dat grotere loonverschillen de mobiliteit van werknemers binnen één bedrijf kunnen vergroten. Van Wijngaarden verwacht meer effect van een 'mix' tussen loon naar functie en loon naar prestatie. Hij denkt dat toeslagen voor on aangenaam werk, inzet en prestatie op het functieloon een beter mid del zijn om de werking van de ar beidsmarkt te vergroten. Bij een dergelijk systeem kunnen twee werknemers in dezelfde functie en met een evenlange eraring ver schillende inkomens hebben. Ook dr A. van Miltenburg ziet FAILLISSEMENTEN - In het eer ste kwartaal van dit jaar zijn 979 faillissementen uitgesproken, ruim zeventien procent minder dan de 1184 in de overeenkomstige perio de van 1986. De daling die eind 1983 begon zet daarmee door. Dat heeft het Nederlands Faillissemen ten Register (NFR) gisteren ge meld. Handel en horeca konden bogen op aanzienlijke dalingen van respectievelijk 31 en 35 pro cent. In de industrie daalde het aantal faillissementen met 21 pro cent. niet veel in het vergroten van de -tioneren van de arbeidsmarkt die verschillen in beloning. Volgens zouden moeten worden weggeno- hem is dit in de praktijk van de Ne- men. Een belangrijk obstakel is het derlandse arbeidsverhoudingen verlies aan pensioenrechten bij moeilijk te verwezenlijken. De Ne- wisseling van werkgever. Ook derlandse arbeidsmarkt is relatief mankeert er het een en ander aan klein, zodat onderhandelaars zich de coördinatie van het inkomens- elkaar zullen blijven optrek ken. Bovendien zullen verhogin gen voor bepaalde groepen ten koste gaan van het inkomen van andere groepen werknemers. Van Miltenburg noemt een aan tal belemmeringen voor het func- beleid, onder andere doordat te weinig rekening wordt gehouden met de effecten van inkomensrege lingen zoals individuele huursubsi die. Daarnaast dient het verschil tussen bruto loonkosten en netto loon te worden verkleind. DEN HAAG (GPD) - De fiscus mist jaarlijks een kleine honderd miljoen gulden omdat steeds meer particulieren rondrijden in auto's met een grijs kentekennummer. Het gaat vaak om normale perso nenwagens, die niet voorzien zijn van een achterbank en soms zelfs om sportauto's. Het ministerie van financiën wil een eind maken aan dit oneigenlij ke gebruik van het fiscale voor deel, dat oorspronkelijk bedoeld was voor bestelauto's. Financiën I wil dat er alleen nog grijze kente- bijzondere verbruiksbelasting - 4500 gulden op een personenauto van 25.000 mille - en de btw, nog eens zo'n 4000 gulden. Bovendien betaalt hij minder wegenbelasting. Als een werkgever zo'n wagen koopt voor een medewerker, kan de werkgever wir-premie krijgen, die krijgt hij niet bij aanschaf van een 'gewone' personenwagen. Ver der speelt nog een rol dat een werknemer die in het weekeinde privé-gebruik maakt van een be stelauto alleen (inkomstenbelas ting betaalt over het aantal werkelijk gereden (privé)kilome- kenbewyzen worden afgegeven ters. Als hij een 'echte' personen- voor kleine bestelauto's zonder auto van. de zaak r«dt, moet hij on- achterzyrmt. Het ministerie denkt geacht het aantal kilometers, twin- fiat. <1P 'llltcrplflpHo noronnonoiitn' -i? dat de 'uitgeklede personenauto' flg procent van de catalogus ■TÏLiSÏSSiS optellen bij zijn inkomen. voor de particulier. Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) heeft daar moeite mee. Zij vindt de wa gens zonder achterzijruiten minder veilig, omdat het uitzicht, vooral in "bochten naar rechts, minder goed Het voordeel van een uitgeklede personenauto beloopt enkele dui zenden guldens per jaar. iedere particulier kan zo'n wagen kopen. Hij bespaart zich bij aanschaf de Harde boodschap' staatssecretaris Van Rooij in Moskou: MOSKOU (ANP) - Nederland signaal gegeven dat er iets aan het Aristov nogmaals gewezen op de lijkheden over de uitvoer lijke maatregelen om gevaarlijke nepprodukten van de Europese markt te weren. Staatssecretaris Rene van der Linden verwacht een definitief besluit in juni, zo zei hij dinsdag in Luxemburg. Als deze verwachting uitkomt moeten de EG-landen alle artike len die eruit zien alsof ze gegeten of gedronken kunnen worden binnen twee jaar verbieden. Het gaat daar bij om een uiteenlopende reeks soms levensgevaarlijke produkten, van vlakgommetjes of zeepjes die op snoepjes lijken tot,shampoo die wordt verkocht in bier- of cham pagneflesjes. ten schot blijven bij het treffen invoerbeperkingen, waartoe de Sowjets zijn gedwongen door hun gebrek aan westerse valuta. Dat heeft de Nederlandse staatssecre taris van buitenlandse handel, me vrouw Van Rooij, gisteren in Mós kou gezegd tegen haar Russische ambtgenoot minister van buiten landse handel Aristov. Van Rooij is in Moskou in het ka der van de grote Nederlandse han delstentoonstelling in het Moskou- se Sokolnikipark. Zij verwacht op korte termijn geen snelle stijging van de Nederlandse uitvoer naar de Sowjet-Unie. „Wij hebben het de al jaren bestaande Nederlandse te- vele onduidelijkheden die rond het winst (de roebel is niet inwissel- kort op de handelsbalans met de opzetten van gezamenlijke onder- baar Sowjet-Unie moet gebeuren". Het nemingen (joint ventures) ook tij twee en een half uur durende ge- dens haar verblijf zijn blijven be sprek met Aristov verliep volgens staan. Deze door Moskou dringend haar plezierig, 'ondanks de harde gewenste samenwerkingsovereen- boodschap die ik had'. Nederland voerde vorig jaar slechts 800 miljoen gulden uit de Sowjet-Unie. De Russische ex- ders op de beurs. Hoe port naar ons land beliep 2,5 mil- uit moeten gaan komsten zijn het gesprek van de de Nederlandse delegatie en onder de Nederlandse standhou- :r precies nog vol- jard gulden. Aristov liet echter blij- strekt onduidelijk. „Er zal toch ken de export naar Nederland te eerst een realistische wetgeving op willen opvoeren en vooral te i breden (8 uitvoer n; aardolie en aardolieprodukten). Gesprek Mevrouw Van Rooij heeft bij tafel moet komen", aldus Van westerse valuta), het krijgen van grondstoffen, de afzet op de Sowjet-markt en de sociale wetgeving nog eens onder Aris- tov's aandacht. Voorts wees zij op de noodzaak van een investerings- beschermingsakkoord als onmis bare voorwaarde voor het aangaan van een joint venture. Van Rooij's indruk tijdens haar bezoek was dat bij de Sowjet-Unie wel heel sterk het eigen belang voorop staat. „Ze geven zich te weinig rekenschap van het feit dat samenwerken tot beider voordeel moet zijn. Dat wordt hier sterk on derschat en dat dempt de westerse interesse". Van Rooij: eigenbelang staat voorop bij Sowjet-Unie. (foto GPD 'Geen asbest in remvoering' DEN HAAG (GPD) - Het in remvoeringen gebruikte asbest zou snel moeten worden ver vangen door materialen die een minder groot risico voor de ge zondheid vormen. Tot die con clusie komt het Veiligheidsin stituut na een onderzoek in op dracht van de Stichting Fonds voor het Motorvoertuigen- en Tweewielerbedrii f. Volgens het Veiligheidsinsti tuut zijn er goede vervangers voor asbest op de markt, die bovendien voldoen aan de ei sen van de verkeersveiligheid. Als enig nadeel wordt aange merkt dat de remmen gaan pie pen. Asbest is een kankerver wekkende stof die in het gara gebedrijf nog veel voorkomt. Uit het onderzoek blijkt dat bij werk aan remvoeringen altijd asbeststof opwarrelt. Boven dien komt door het slijten van de remmen en het weggooien van versleten materialen ook asbest in het milieu terecht.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9