'Er zal bij Smit Tak geen champagne vloeien' Overeind zetten van Herald of Free Enterprise vlekkeloos verlopen, maar.... Media bij Zeebrugge in de kou WOENSDAG 8 APRIL 1987 BUITENLAND PAGINA 5 ZEEBRUGGE - Als de tweede rij raampjes van de Herald of Free En terprise langzaam uit het water rijst, dringt pas echt door welk ma caber karwei daar voor de haven van Zeebrugge moet worden ge klaard. De werkradio van Smit Tak meldt: „Er spoelt iets weg van het bovendek". Meteen daarna: „Uit een van de ramen drijven licha men". door Weert Schenk Bergingsinspecteur Hans Walen kamp geeft direct opdracht om de bergingsoperatie stop te zetten. De reddingsboot moet onmiddellijk naar de bakboordzijde van de He rald. De loodsboot van Zeebrugge strijkt een sloep. Het duurt even. De bootjes zoeken rond het zojuist geopende graf, waarin tenminste 70, maar mogelijk zelfs 140 doden liggen. Dan stuurt Smit Tak een eigen rubberboot. Het blijkt dat het ge signaleerde lichaam niet is wegge dreven. Het klemt nog tussen een kapot raam. De bergers slagen er niet in het lijk weg te halen. Na een half uur vervolgt Smit Tak het overeind trekken van het ramp- schip. De gebeurtenis brengt veel op winding op het Belgische marine- vaartuig 'Zinnia', vanwaar een deel van de internationale pers de ber gingsoperatie volgt. Sommige ver slaggevers zijn aangedaan door het beeld van het stoffelijk overschot in het raam, dat gezien de oran jekleurige overall vermoedelijk van een werknemer van Townsend Torensen moet zijn. Voor de bergers is het weer ide aal. Er heerst een optimistische sfeer. De operatie is zo goed voor bereid dat er welhaast niets kan mislukken. Het moet weer iets van 'Hollands Glorie' worden, maar dat klinkt zo raar met zoveel doden nog in de buik van het schip. Als een veerboot van Townsend Thorensen volgens de dienstrege ling koers zet naar Engeland, be gint de Smit Tak-show. Er wordt melding gemaakt van een bewe gend wrak. De twee trekbokken, die het schip overeind halen, en de drie enorme liften die het wrak op zijn plaats moeten houden, doen hun werk. De 16 in de zeebodem geheide palen, die de trekbokken verankeren, rekken zich slechts enkele centimeters uit. Taklift 6 laat weten 850 ton kracht op de kabels te hebben staan. Een stem op een van de an dere bokken meldt dat hij 'de zaak een klein beetje gaat opstrakken". Het technisch dieventaaltje over de werkradio is niet altijd even be grijpelijk. Aan het wrak is nauwe lijks iets te zien. De operatie ver loopt voor het oog ontzettend traag. Ongeveer 30 schepen en bootjes drijven in de omgeving van de He rald. Het zijn vaartuigen van de Ne derlandse en Belgische bergers die materiaal aanvoeren, sleepboten met netten om eventuele wegge spoelde olie en wrakstukken op te vangen, reddingsboten, marine schepen met pers, politieboten om de omgeving af te zetten en loods boten. Ook ligt er een meetschip dat steeds de kwaliteit van het water bepaalt, omdat in het wrak vracht wagens met gevaarlijke chemica liën zijn. Boven de vergane veer boot ronken enkele helikopters ten behoeve van de Belgische radio en televisie. De piloten krijgen regel matig te horen dat ze te laag vliegen. Op verzoek van de nabe staanden van de omgekomen pas sagiers moet rond en boven het sta len massagraf een afstand van 5ÖÖ meter in acht worden genomen. Grauwe lucht Het waterig zonnetje maakt plaats voor een grauwe lucht. Het begint te regenen. De wind wak kert aan, maar verstoort het lichten van het schip niet. Uit het wrak loopt olie de zee in. Niets ernstigs, melden de bergers, alles gaat voor spoedig. Snel daarna volgt het bericht dat de brug wat dicht naar de romp is gekomen. Ook dreigen 'puttingen', bevestigingspunten van kabels, te scheuren. Maar kennelijk is het al lemaal niet ernstig. Zonder dat er verder iets over wordt gezegd, komt de bovenbouw van de Herald langzaam uit de zee. Om half twaalf is precies de helft van het schip bo ven de waterlijn. Een uur later krijgt de Belgische hijskraan 'Norma' opdracht de ka bels los te maken. Dat betekent dat de cruciale fase, waarbij de veer boot door de zwaartekracht moet worden heen getrokken, voorbij is. De Norma moest er voor zorgen dat gedurende die periode de bo venbouw van de Herald onder steund werd. De twee Takliften staan er nu alleen voor. „Ojcay Norma, jullie kunnen op", zegt bergingsinspecteur Hans van Rooy, „Taklift 31, jullie trekken met 300 ton elk". Er volgt nieuwe technische informatie: „Punt Zun- dert is 12.94". „De afwijking aan de palen blijft 12 centimeter". Vanaf dat moment gaat het snel. Bijna zienderogen richt de Herald zich op. De bovenbouw is gedeukt als een koekblik. De schoorstenen zijn kapot, andere pijpen verroest. Een mast is afgebroken. Een deel van het stuurhuis is volkomen ge kreukeld. Er mist een mast. De reddingsvlotten hangen schots en scheef. Er kleeft klei aan de ramp. De meldingen op de radio volgen elkaar nu steeds sneller op. Dertien voor drie: het schip helt 24 graden, zes voor drie: 22 graden, drie uur: 20 graden. Er zit nu 915 ton kracht op de liften. Een technische stop volgt. Beetje laat Ondertussen dringt een viskotter met grote snelheid het afgezette gebied binnen. Op de radio heerst stilte. De vissersboot, de 'Cous- teau' snijdt de Zinnia en passeert de loodsboot. De koers is recht op het vangnet voor wrakstukken. Niemand reageert. Een honderd meter voor het vangnet, schreeuwt een verraste kapitein door de radio: „He Cous- teau, koers hard bakboord, je vaart ons net kapot". De viskotter zet de machine in volle kracht achteruit. Zwarte wolken dampen uit de pijp. Het schip raakt de lijnen van het net, maar er ontstaat geen schade. Pas dan snelt de politieboot toe. „Wel een beetje laat", klinkt het ha telijk van een van de sleepboten. De Cousteau wordt gemaand stil te gaan liggen. De politie wil aan boord. Het rechtzetten van de Herald gaat weer verder. Het rode onder schip is bijna onder water. Om vier uur helt de veerboot nog 10 graden. Om veiligheidsredenen wil ber gingsinspecteur Hans Walenkamp het voorlopig daarbij laten. Het hu zarenstuk is geklaard. Een inspectieteam gaat aan boord om te onderzoeken of het veilig is voor de Belgische en Brit se duikers om de lichamen te ber gen. Er moet nu snel gehandeld worden. Eenmaal in aanraking met de buitenlucht gaat het proces van ontbinding van de lijken snel. Er wordt een persconferentie aangekondigd. „Dat wordt een ze gebulletin", juicht een verslagge ver van de Belgische televisie. Maar wellicht is dat de reden dat president-directeur Peter Ford van Townsend Thorensen de persbij eenkomst al weer snel afblaast. Hij geeft zijn woordvoerder opdracht er voor te zorgen dat Smit Tak de pers evenmin te woord staat. Ondanks het succes van de ber gingsoperatie moet de nagedachte nis met de slachtoffers in ere wor den gehouden, vindt Ford. Ook Hans Walenkamp denkt er zo over. Er zal bij Smit Tak geen champag ne vloeien, zegt hij. Twee weken „We realiseren ons voortdurend dat we met het graf van een groot aantal mensen bezig zijn". Dat kan nog wel twee weken zo blijven. Als het water dan uit het schip is ge pompt, kunnen pas de laatste li chamen worden geborgen. ZEEBRUGGE - Op de Belgische radio werd maandag de berging van de Herald of Free Enterprise 'de .media-gebeurtenis van dit vooijaar' genoemd. Maar de Belgi sche autoriteiten hebben de in honderdtallen naar Zeebrugge af gereisde media-vertegenwoordi gers lelijk in de kou laten staan. In het 'internationale perscen trum' in Blankenberghe kregen de verzamelde journalisten geduren de de dag vrijwel geen enkele offi ciële en betrouwbare informatie. De eerste persconferentie waarop autoriteiten en bergers verslag zul len doen van de gebeurtenissen van dinsdag, wordt pas gehouden op... woensdagmiddag om drie Gouverneur Vanneste van de provincie West-Vlaanderen, de hoogst-verantwoordelijke voor alle operaties, legde alle betrokkenen een zwijgverbod op, naar verluidt ook op verzoek van de rederij Townsend Thoresen. In het pers centrum konden (of mochten?) Smit-woordvoerder Kaakebeen en zijn Townsend-collega Peter Ellis niets anders doen dan herhalen wat iedereen al op het grote televi siescherm had kunnen zien. De BRT-radio en -televisiemen sen waren de enigen die informatie uit eerste hand kregen. Zij konden, vanaf de verder voor iedereen on toegankelijke marinebasis, spre ken met bergingsleiders, marine mensen en later zelfs met de chef van de marine-duikers op het mo ment dat die bezig was met het uit de boot halen van de lijken. De schrijvende pers moest het intussen doen met de vragen die door de BRT-mensen werden ge steld en de mededelingen die via de BRT-radio en -tv werden ver strekt. Na lang aandringen door de journalisten was een politie-offi- cier uit Brugge bereid naar het perscentrum te komen om daar een paar nietszeggende mededelin gen te doen. Verzoeken om toch minstens een verantwoordelijke van Smit-Tak of van de Belgische autoriteiten te mogen ondervragen, stuitten af op de weigering van de 'baas' van het perscentrum contact met de be trokkenen te zoeken. Een verte genwoordiger van de buitenlandse persvereniging protesteerde for meel tegen de bevoorrechting van de BRT-mensen. De enige hulp die aan de media werd verstrekt was het ter beschik king stellen door de Belgische ma rine van twee'schepen, vanwaar 200 fotografen, cameralieden en journalisten de bergingswerk zaamheden van nabij konden vol gen. üe oprichting het ramp- in drie fa- (foto's AP en ANP)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5