'Geen extra eisen aan INF -akkoord Hulshoff Tsjernobyl blijft tol eisen' Vrijlating krakers Singel was 'communicatiestoornis' UW'OUDE'ZITMEUBELEN BRENGEN BIJ HULSHOFF -TIJDELIJK- GOED GELD OP! Hardere aanpak van drugs in gevangenis Uitbreker Bijlmerbajes kondigde ontsnapping aan Kamer fout voorgelicht over uitkeringen in buitenland Kamer: minder korten op speciaal onderwijs WOENSDAG 8 APRIL 1987 PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - De NAVO mag geen nieuwe eisen toevoegen aan een eventueel akkoord over de middellange-afstandsraketten. Met dat standpunt kiest het Nederlands kabinet voor het Amerikaanse en tegen het Westduitse standpunt over de onderhandelin gen in Genève. De Duitsers willen dat na een akkoord de kruisraketten en Pershing-2 raketten pas worden weggehaald wanneer er ook een akkoord komt over de de korte- afstandskernwapens, zo blijkt uit een brief van de ministers Van den Broek (buitenland se zaken) en Van Eekelen (defensie) gisteren aan de Tweede Kamer hebben gestuurd. DEN HAAG (ANP) - Justitie wil het drugsgebruik in gevangenissen harder aanpakken. Een (beschei den) uitbreiding van het aantal drugsvrije afdelingen en invoering van verplichte urinecontroles in de hele gevangenis zijn de belangrijk ste onderdelen van dat nieuwe be leid. Voor het plan is jaarlijks 2 a 3 miljoen gulden nodig, aldus staats secretaris Korte-van Hemel (justi tie) in een notitie aan de Kamer. De staatssecretaris volgt in de notitie de aanbevelingen van het rapport Drugvrije detentie van een werk groep uit december 1985. Naast controle moet er ook een betere opvang en (medische) bege leiding voor verslaafde gedetineer den. De verplichte urinecontrole (in beginsel alleen op hard drugs) krijgt in alle inrichtingen moet een centrale plaats. Daardoor kan bij binnenkomst de gebruiker eruit worden gehaald. Het moet een wa pen worden in de strijd tegen ver slaafden die er in de gevangenis in slagen te blijven gebruiken, én te gen hun leveranciers. Tegelijk werkt het ook preventief, omdat gedetineerden beschermd worden tegen drugs. De controle heeft ver der een functie bij selectie en plaat sing van gedetineerden en bij het wel of niet toekennen van verlof. Als drugsgebruik wordt gecon stateerd kan dat consequenties voor de betrokkene hebben, zoals intrekking van verlof of afzien dan wel Opschorting van plaatsing in een meer open gevangenis. Bij op vang en begeleiding van verslaafde gedetineerden is een belangrijke rol weggelegd voorde reclassering, in dit geval de consultatiebureaus voor alcohol en drugs. Korte-van Hemel wil het aantal drugsvrije afdelingen uitbreiden, die aantrekkelijker kunnen wor den gemaakt door wat extraatjes, vrijheden en voorzieningen die ook voor de toekomst wat meer perspectieven bieden. Wie zich in detentie met drugshandel bezig houdt komt niet in zo'n afdeling te recht. Opvallend in de notitie is de aan dacht voor soft drugs. Het is, aldus de staatssecretaris, gebleken dat die op grotere schaal aanwezig zijn dan bij voorbeeld heroïne of cocaï ne, die slechts in relatief geringe hoeveelheden voorkomen. Vol gens de notitie is onvoldoende on derkend dat de aanwezigheid van deze soft drugs andere gevolgen heeft dan in de vrije samenleving. Evenals hard drugs dragen ze bij tot subcultuurvorming en bijbeho rende machtsspelletjes. Ze belem meren deelneming aan hulpverle ningsprogramma's. Inderdaad! Als u de komende weken bij Hulshoff nieuwe zitmeubelen koopt, kunt u als deelbetaling uw oude zitmeubelen gebruiken. Hiervoor vergoedt Hulshoff u maar liefst f 100 - (honderd gulden) per zitplaats. Per nieuwe zitplaats wordt één oude zitplaats als inruil geaccepteerd. Heeft u echter geen oude zit meubelen in te ruilen, ook dan bent u natuurlijk van harte welkom. Want bij Hulshoff vindt u de nieuwste kollekties van de bekendste meubelfabrieken w.o. Gelderland, Leolux, Artifort, Hülsta, BanzBord, Arflex, Montis, Pastoe e.v.a. Inruil voorbeeld: Afgebeelde, komfortabele zitkombinatie (5 zitplaatsen) in fraai, door en door geverfd wit rundleder f 3.995.- U ruilt 5 zitplaatsen in (af) f 500.- Uwtijdelijke voordeelprijs, slechts f 3.495- Leiden: Nieuwe Rijn, tel. 071-133100. I anders denken over wonen Den Haag: Spui. Rijswijk: Winkelcentrum In de Bogaard. Leiden: Nieuwe Rijn. Rotterdam: Mariniersweg hk Hoogstraat. Leidschendam: Winkelcentrum Leidschenhage. Eindhoven: Winkelcentrum Woensel. Hilversum: Groest. Zwolle: Driepistolengang. Voorschoten: produktie- en distributiecentrum Beide bewindslieden vinden het ongewenst om de totstandkoming van een INF-akkoord 'in de waag schaal te stellen met nieuwe eisen'. Hun standpunt wordt gedeeld door woordvoerders van CDA en PvdA. De WD'er Bolkestein zei gisteravond begrip te hebben voor de Westduitsers. Inzet van de discussies is de vraag of de veiligheid van Europa JfschrieTd^T'Go'rbat^ov op^2*8 fe- evenwel een akkoord over de INF- kemwapens niet in de weg staan, schrijven zij. Over het starten van onderhan delingen om tot wederzijdse ver mindering van het aantal korte drachtswapens (SRINF) te komen bestaat nog geen overeenstem ming met de Sovjet-Unie. Na eer dere toezeggingen maakte de Rus- bruari duidelijk dat beperking :ns aan Sowjet-kant zou worden bereikt met het aanbod de in de DDR en Tsjechoslowakije ge plaatste SS-21/22 terug te trekken. in gevaar wordt gebracht door het verwijderen van de INF-wapens, deze die een bereik hebben tot ongeveer 5000 km. De beide Nederlandse ministers menen van niet. Zij rede neren, dat een INF-verdrag leidt tot vermindering van het nucleaire A overwicht van de Sowjet-Unie, ook Achterstand al verdwijnt het daarmee niet. Het Over verdere vermindering van surplus dat de Sowjets hebben aan de kernwapens voor de kortere af- chemische, conventionele en de standen wilde hij afzonderlijke be- korte-afstands kernwapens (vooral sprekingen gaan voeren met de in de categorie 150-500 km) mag Amerikanen. De Westduitse bondskanselier Kohl heeft daarop in een brief aan de Amerikaanse president Reagan twee voorwaar den gesteld voor het bereiken van een INF-akkoord: het verdrag moet bepalen dat het weghalen van deze wapens wordt stopgezet wanneer geen resultaten worden geboekt in onderhandelingen over verwijdering van de kernwapens met een bereik van 150 tot 500 km. Huur nieuwbouw beperkt omhoog SINT WILLEBRORD (GPD) - Twee dagen voor zijn ontsnapping uit de Bijlmerbajes heeft de later in Turnhout doodgeschoten 24-jarige uitbreker tijdens een bezoekuur zijn ontvluchtingsplan bekend ge maakt aan enkele kennissen. "Ik kan eruit", vertelde hij. Die hecht ten toen weinig geloof aan zijn woorden en hebben verder met die mededeling niets gedaan. Volgens een goede bekende van de gangster wist de man vorige week woensdag al dat hij ging ont snappen. "We dachten aan bluf, aan grootspraak. Joop had dat al eerder aangekondigd. Net als de meeste gevangenen wilde hij weg uit zijn cel. Door het vooruitzicht om 12 jaar in een cel te moeten zit ten was hij bezig volledig in de ver nieling te raken. Hij zat onder de medicijnen om rustig te blijven. Aan bezoekers vroeg hij drugs mee te brengen. Daardoor bleef hij op de been", zegt de zegsman. Over het bezit van een vuurwapen heeft hij niet met zijn kennissen gespro ken. "Daar was hij toch te slim voor. Ik denk dat een bewaker of iemand van het keukenpersoneel die wapens de gevangenis heeft binnengebracht. Via de normale ingang was dat onmogelijk. Alle bezoekers moesten een detectie poortje passeren. Voor elk metalen voorwerp rinkelde de bel. Dan moest je bijvoorbeeld je horloge af doen en opnieuw door het poortje gaan. Die controle was water dicht," zegt de zegsman. Het lijk van de zaterdag door de politie doodgeschoten gangster is gistermorgen door het Belgische parket vrijgegeven. DEN HAAG (ANP) - De huren van nieuwbouwwoningen die in '87 ge reed komen gaan dit jaar met in to taal 100 gulden omhoog. De Twee de Kamer nam gisteren een motie van het CDA aan, waarin dit wordt vastgelegd. Het kabinet wilde de huren in de nieuwbouw met 150 gulden verhogen. Een ruime meerderheid Kamer vindt dat de stijging zogeheten aanvangshuren beperk ter kan zijn, nu ook de jaarlijkse, algemene huurverhoging gema tigd is (twee procent). De Kamer vreesde dat de huren in de nieuw bouw en die in de bestaande voor raad te ver uiteen zouden lopen bij een verhoging met 150 gulden. Staatssecretaris Heerma (huisves- En de Amerikanen moeten af zien van hun voornemen om de Pershings 2, waarvan er 108 in de Bondsrepubliek zijn geplaatst, om te bouwen tot kernwapens in de categorie 500 tot 1000 km. In het de ontwerp INF-verdrag heeft Was- de hington zich dat recht voorbehou den. De Sowjets willen echter vol ledige ontmanteling en vernieti- gïhg van de raketten. Ombouw zou de relatief geringe achterstand die het Westen in deze Besmeurd met olie, verf, zand en wat de vijf krakers van het pand Singel 114 nog meer naar beneden gooiden tijdens de ontruiming van het krakersbolwerk, voert de ME een van de krakers af. Hij werd kort na zijn ting) stelde daarjuist tegenover dat Sowjet-raketten) snel kunnen weg- de exploitatie van de wat oudere werken. Uit de brief van de be woningen wordt bemoeilijkt bij windslieden blijkt niet dat Neder- categorie kernwapens heeft (72 aanhouding alweer vrijgelaten. Per vergissing overigens. Pershing la's in de Bondsrepu- bliek tegenover 120 vergelijkbare verhoging. land bezwaar maakt tegen dit de WD stemde tegen de Amerikaanse standpunt. De Sov- CDA-motie. Deze fractie vindt dat jets zijn er vierkant tegen, onder de overheid toch al genoeg subsi- omdat effectieve controle op die in de woningbouw steekt. Vijf- de naleving ervan vrijwel onmoge- tig gulden van de voorgestelde hoging afhalen is een kwestie krenten wegen, zo stelde de lijk i Aan de bouw PvdA de aanvangshuren helemaal windslieden, zodat plaatsing niet te verhogen kreeg alleen de de eerste kruisraketten najaar 1 steun van klein links. mogelijk blijft. DEN HAAG (ANP) - CDA, WD (onderwijs) te ver gaat met zijn plannen het aantal leerkrachten speciaal onderwijs (scholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoei- werden afgevoerd. Daar werden lijkheden) te beperken. Volgens het kamerlid Hermes (CDA) gaat Deet- na een kort verblijf in een cel we man verdér dan de regeringspartijen hadden afgesproken. vrijgelaten. Van het vijftal zijn w Het gaat om het beperken van de gelijktijdige aanwezigheid van twee videoopnamen bij hun arrestatie leerkrachten in één klas, de vakleerkracht en de groepsleerkracht. In het pand gemaakt, onderwijsjargon: het beperken van de overlap-formatie. Hermes herin- nerde de minister eraan dat de overlap wat hem betreft met mag worden verminderd. Wordt de beoogde bezuiniging daarmee niet gehaald, dan moet de AMSTERDAM (GPD/ANP) - De pand Singel 115 heeft, vrijlating van de vijf in het pand overmacht aan politie op een be- Singel 114 gearresteerde krakers drijfskundig verantwoorde manier blijkt een misser van de politie te gemaakt zou zijn, zeker een half zijn geweest. Een communicaties- miljoen gulden gekost. Pikant de- toornis, alddus politiewoordvoer- tail is het verhaal van eigenaar der Wilting. Van de vijf bleken op Panday, die zegt dat hij het pand het hoofdbureau zelfs de namen en voor het symbolische bedrag van adressen niet te zijn genoteerd, een gulden aan de gemeente heeft "We zullen er wel alles aan doen aangeboden, maar dat de gemeen- i hun identiteit te achterhalen en te dat voorstel niet slikte. ze dan alsnog voor onder r kaalvredebreuk aan te houden". De politie arresteerde de ver dachten bij de ontruiming van het pand, gistermorgen rond half elf. PvdA vinden dat minister Deetman De vijf verzetten zich niet toen ze het hoofdbureau van politie De vijf hebben zich onder meer derde schuldig gemaakt aan het gooien met pek, vuurwerk en verfbom- men naar de politie en het pogen nister maar met aanvullende maatregelen komen, aldus Hermes. Hij leg- tot brandstichting door blikjes de zijn standpunt vast in de motie die hij gisteren indiende. De motie is benzine op de met teer besmeurde mede onderschreven door Franssen (WD) en kreeg de steun van Huys trap te laten vallen. Ook de bran- (PvdA). Volgens de minister zal het zeer moeilijk worden de scholen nog dende autobanden op het dak van tijdig te informeren, wanneer hij zijn maatregelen moet herzien. Volgens het krakersbolwerk waren waar- Hermes zal het overleg echter niet veel tijd vergen als de minister de schijnlijk hun werk. afspraken naleeft. De zesde ontruiming van het Volgens woordvoerder Wilting is er van de kant van de politievak bonden ditmaal geen verzet ge weest tegen de ontruiming. Dat verzet was er eerder wel, omdat en kele politiebonden de indruk had den dat een ontruiming zinloos was als er geen keiharde garanties waren dat de eigenaar ook daad werkelijk daarna zou beginnen met de verbouwing. In gesprekken met de projectontwikkelaar Pan day, deze laatste voldoende hebben kunnen aantonen dat zijn financiering van de opknap- en verbouwingskosten rond is. Na afloop van de relatief rustige ontruiming verwoordt Wilting de egevoelens van de politietop: "We zijn met gemengde gevoelens te vreden. Ronduit tevreden dat de ontruiming zonder gewonden en betrekkelijk snel toch geslaagd is. Maar we plaatsen kanttekeningen bij het feit dat er zoveel voor nodig is om in Amsterdam de rechtstaat te waarborgen. Aan de andere kant is onze democratische rechtstaat een zo waardevol iets, dat daar ook een rechtvaardiging van de groot schalige actie in schuilt". De krakers kondigden na de ont ruiming aan dat ze het pand in de gaten blijven houden. Zodra blijkt dat het pand weer leeg komt te staan zal het zo goed als zeker weer opnieuw gekraakt worden. DEN HAAG (GPD) - De PvdA is woedend over de verkeerde voor stelling van zaken die minister De Graaf (sociale zaken) vorig jaar heeft gegeven over het recht op uit keringen van Nederlanders die in het buitenland zitten. De bewinds man schrijft nu daar 'spijt' over te hebben, maar PvdA-kamerlid Ter Veld wil de minister vandaag er toch nog eens flink over aan de tand voelen. Het Europese Hof heeft vorig jaar juni uitgesproken dat men on der de sociale wetten valt van het land waar het laatst gewerkt is. Ne derlanders die werkloos zijn ge worden na in Duitsland te hebben gewerkt, vallen daardoor onder de Duitse sociale zekerheid. Maar Ne derlandse aow-ers die naar het bui tenland vertrekken, houden daar door recht op hun ouderdomspen sioen. De Graaf stuurde in augustus vo rig jaar een nota naar het parle ment waarin hij die zaak juist heel anders voorstelde. Wie zich perma nent in het buitenland vestigt, ver liest het recht op een Nederlandse uitkering, aldus de minister. Hij repte met geen woord over het vonnis van het Europese hof. De PvdA, die dat vorige week ontdekte, is daar woedend over. Volgens De Graaf ontbrak de tijd om de consequenties van de uit spraak in de nota te verwerken. Hij wilde de uitspraak bovendien eerst in Europees verband bespreken, vanwege de vergaande gevolgen. "Mocht de indruk zijn ontstaan dat ik u feitelijke informatie heb willen onthouden, dan spijt mij dat", zo schrijft De Graaf nu. Uit de brief blijkt overigens ook dat hij voorlopig het standpunt inneemt dat het vonnis niet zomaar als lei draad kan dienen voor het beleid. Een uitwerking van het vonnis zou tot een fraudegevoelige regeling leiden (wie controleert dat de uit keringsgerechtigde in het buiten land niet werkt) of tot onverzekerd zijn, aldus de brief. Rotterdam gaat zelf in seks ROTTERDAM (GPD) - De ge meente Rotterdam gaat desnoods zelf het geplande eroscentrum ex ploiteren, als ze niet tot bevredi gende afspraken kan komen met bordeelhouders. Samenwerking met een van de bekende seksba- zen, waaraan tot voor kort werd ge dacht, is uitgesloten. Dit heeft wethouder Henderson (volksgezondheid) verklaard nu Rotterdam een voormalige fabriek aan de Keileweg in het oude ha vengebied wil kopen en inrichten als bordeel. Hier wil de gemeente binnen twee tot drie jaar een groot deel van de prostitutie concentre- De kwestie is actueel geworden nadat vorige week bleek dat een meerderheid in de Tweede kamer het zogenoemde bordeelverbod uit het Wetboek van Strafrecht wil schrappen. Hierdoor kan Rotter dam in prostitutie geïnteresseerde gokbazen, die op het vinkentouw zaten voor het eroscentrum, van zich afhouden. De afgelopen jaren is dit verbod voor Rotterdam een grote belemmering geweest om de overlast gevende prostitutie aan banden te leggen. Natuur en Milieu organiseert symposium kernenergie UTRECHT (GPD) - Een jaar na de ramp met de kerncentrale van Tsjernobyl schat Lucas Reijn- ders van de stichting Natuur en Milieu dat het aantal sterfgeval len ten gevolge van stralings- schade aan het beenmerg de ko mende jaren zal oplopen tot en kele honderden. Daarnaast zal door blootstelling aan radioactie ve straling de kans op kanker de komende veertig jaar een toena me vertonen. De meest waar schijnlijke schatting is dat het aantal extra gevallen van kanker in Europa en Azië boven de 100.000 zal komen, waarvan 100 tot 400 in Nederland. Uit een overzicht van de hoe veelheden radioactiviteit in voe dingsmiddelen in Nederland blijkt dat relatief sterk belast zijn: zacht fruit, zoals braam, ro- zebottel, bosbes en aardbei. Ver der hazelnoten, melkpoeder uit Nederland, paardevlees en gou lash uit Polen, kruiden, beuke- noten en wild, zoals mouflon, snip, wild zwijn, hert en vos. In Nederland zal volgens Reijnders zeker de komende tien jaar nog sprake zijn van een dui delijk verhoogde hoeveelheid radioactiviteit in de voeding. Binnen een straal van enkele honderden kilometers rond de centrale zal gedurende tenmin ste vele tientallen jaren sprake zijn van aanmerkelijk verhoogde radioactiviteit in gewassen en Het ongeluk met de kerncen trale van Tsjernobyl is het groot ste uit de geschiedenis met een door mensen gemaakte installa tie. Reijnders: "Wie probeert zich een voorstelling te maken van een groot ongeluk met de kern centrale van Borssele of van Do- dewaard, of met de centrales in de buurt van de Nederlandse grens, kan moeilijk anders con cluderen dan dat de maatschap pelijke ontwrichting enorm zal zijn". Na de ramp in Tsjernobyl is de beslissing over de bouw van twee nieuwe kerncentrales in Nederland voor twee jaar opge schort. "Het kabinet beschouwt die twee jaar als een afkoelings periode voor de publieke opinie. Te verwachten is dat het kabinet in november of december een beslissing neemt over de plaats van twee nieuwe kerncentrales in ons land en in januari of fe bruari met een voorstel in de Tweede Kamer komt". Reijnders grondt zijn pessimisme mede op het feit dat de besparing op elek triciteit tussen 1980 en 1985 ge ring is geweest en dat de uit bouw van de warmte/krachtsec tor of gecombineerde opwek king er eveneens slecht voor staat. Op donderdag 23 april, één jaar na de ramp in Tsjernobyl, houdt de stichting een congres over de veiligheid van kernenergie. Sprekers uit binnen- en buiten land zullen inleidingen houden over de situatie in Rusland, het internationale en Nederlandse veiligheidsdebat en de alterna tieven voor kernenergie.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3