Piet Veerman voelt zich eindelijk thuis gekomen Zo n uitstapje is best gezond' Met 'Sailin Home' alleen terug naar de top Sluikreclame in Zweeds liedje voor songfestival Solo-lp George Kooymans Shusaku droomt niet meer Extra concert David Bowie WOENSDAG 8 APRIL 1987 KUNST PAGINA 27 VOLENDAM (GPD) - In vier weken tijds 85.000 keer 'Sailin Home' over de toonbank. Een nog uit te brengen elpee die met 50.000 bestellingen nu al goud is. Een nummer 1. „Mijn tweede triomf na een rotjaar", zegt Volendammer Piet Veerman. Deze week naar België, daarna Duitsland en Frankrijk. „Je hebt A gezegd en je moet nu B zeggen, alleen mijn stembanden kunnen dit heerlijke feest soms niet verwerken". De gouden Cats-stem is pijlsnel als platina terug en Piet voelt zich als een Volendamse visser op het IJsselmeer. „De groepsdemocratie in de Cats, dat werkte niet meer. Ik heb het gevoel eindelijk te zijn thuisgekomen". De breuk met de Cats bleef vooi zanger Piet Veerman vorig jaar niet zonder gevolgen, nadat hel Volendamse vijftal in 1984 een suc cesvolle come back maakte. De groep daagde hem voor de rechter om te voorkomen dat de met ge luidsbanden optredende 'Cats- stem' hits van de groep zou blijven zingen. Piet Veerman: „Ik heb daar toen nooit commentaar op willen leve ren. Voor mij was dat geding com plete onzin. Ik was het geluid van de Cats en dat zeg ik niet om me zelf op de borst te kloppen. Als je BZN-nummers niet door Jan Kei zer laat zingen, heb je ook geen BZN-geluid". Het verwijt van de voormalige muziekgroep dat hun zanger met zijn stemproblemen echter niet 'te goeder trouw' was, stak het meest. „Ze zeggen dat je loopt te liegen. Het ging echter niet meer met m'n stem in de groep. Ik stond mezelf te overschreeuwen, vooral door het brok volume dat er in die grote zalen uit de instrumen ten moest komen". door Hans Oosterhof Toen Mr. Asscher bepaalde dat de ex-Cat mocht zingen wat hij wil de vierde Piet Veerman volgens ei gen zeggen zijn eerste triomf. „Alle aantijgingen zijn door de rechter weerlegd, maar dat betekent na tuurlijk niet dat het publiek dat ook zo ziet. Tijdens die toestand werd er door de anderen via de In het voorjaarszonnetje van het Volendamse hotel Spaander wil Piet Veerman verder geen woor den vuil maken aan de breuk. „André de Raaf van muziekuitge verij Basard wilde al vijfjaar met me werken. Hij had geen zin in groepen. Dat was hem te log en ik ben er nu achter dat hij gelijk heeft. Je bent nu vrij om nieuwe muzikale wegen te zoeken en er hoeft niet over alles te worden ge stemd". Met arrangeur Gerard Stellaard en manager Jaap Buijs werd er „heel lang rustig gewerkt aan terug omhoog". Het arrangement van de huidige hit is afgeleid van een Joe goslavische melodie en Veerman wilde aanvankelijk de vissers in zijn dorp bezingen. „Daar kwam ik niet uit, totdat een oude tv-docu- mentaire over bergers door m'n kop flitste. De plaat kreeg meteen de werktitel Smit-Tak". Die flits is bij de promotie van het huidige succes doorgevoerd. Ramp Mazzel voor Veerman was dat Veronica de kreet 'feeling young, feeling strong' met een stuKje zeewaardige clip tot wekelijkse promotie-trailer maakte. „Dan snijdt het mes*opeens aan twee kanten, al is me na de veerboot ramp ook verweten dat ik aan lij- kenpikkerij doe". Deze kritiek kan eenvoudig weerlegd worden: de clip en plaat waren een week voor de ramp in roulatie. „Zelfs als ik later was geweest, haak ik niet in op zoiets vreselijks. Ik zing niet over die ramp. Dit gaat over ber gers die hulp bieden en ondanks gevaren nooit afstand kunnen ne- De snelle hit is niet alleen een tweede triomf voor de Volendam mer. „Het publiek maakt eindelijk weer eens een keuze voor iets van eigen bodem. Het is niet slecht om chauvinistisch te zijn. Veel buiten landse groepen die hier scoren zijn minder dan dat we zelf in huis heb ben". Er is ook buitenlands pop materiaal waar Veerman van ge niet: „Die nieuwe LP van U2, dat is goed spul. Het zijn in de Top 40 nu mijn grootste concurrenten, maar ik schaam me er niet voor om van hen te verliezen". Met de hit kwamen ook de stem band-problemen van de Volen dammer terug. „Elke avond zingen is geen probleem. Elke dag zingen en veel praten, dat is de pest voor mijn stembanden. Je gaat een hele dag naar Belgiè en dat is alleen maar interviews geven en 's Piet Veerman: tweede triomf na een rotjaa avonds op de planken lukt het niet". Omwille van de stem zijn al optredens afgezegd en worden de interviews tot een minimum be perkt. Soul „Na 27 jaar is me ook duidelijk dat ik naar een zangpedagoge moet. Ik was zo bang dat mijn ge luid om zeep geholpen zou wor den, maar ik krijg nu toch les in zangtechniek. Als mijn timbre dreigt te veranderen stop ik echter meteen". De (weer) snel rijzende Volendamse ster heeft na het ma ken van zijn elpee (deze maand in de winkels) nog minstens één ide aal: „Wat ik zoveel mogelijk wil houden is het zwarte achtergrond- koor. Dat is echte soul. Als ik dat hoor, heb ik hetzelfde gevoel als bij onze allereerste hit. Samen met Ben E. King in de top tien. Dat was het mooiste wat me ooit is overko- NOS bepleit definitieve status Radio 5 HILVERSUM (GPD) - Radio 5, de vier jaar geleden begonnen zender voor informatie en educatie, moet met ingang van oktober dit jaar een definitief karakter krijgen. Op het ogenblik is deze radiozender nog op experimentele basis in de lucht. Voorts moet Radio 5 al om zeven uur 's ochtends te beluiste ren zijn, in plaats van om negen uur. Vooralsnog zou dit mogelijk gemaakt moeten worden door tus sen zeven en negen uur het signaal van Radio 3 via de frequentie van Radio 5 door te geven. Aldus luidt het voorstel van de raad van beheer aan het NOS-be- stuur, dat vrijdag vergadert. Minis ter Brinkman van WVC moet uit eindelijk zijn fiat geven aan zowel het toewijzen van definitieve zend tijd aan Radio 5 als aan het ver vroegen van het uitzendtijdstip. De voorstellen van de raad van beheer vloeien rechtstreeks voort uit een onderzoek dat vorig jaar ge daan is na de interesse van het pu bliek voor Radio 5. Daaruit kwam onder meer naar voren dat ge streefd zou moeten worden naar een vroeger aanvangstijdstip. Het gemiddelde bereik van Ra dio 5 is vier procent, dat betekent dat dagelijks gemiddeld een half miljoen mensen minstens een kwartier naar deze zender luistert. De IKON pleit in een brief aan NOS-programmacommissaris A. van den Heuvel voor een geheel ander systeem van programmeren op Radio 5, dat vergelijkbaar is met de situatie zoals die voor het toe komstige Nederland 3 i gekomen. Wanneer deze r levisiezender in april volgend jaar begint, zullen daarop alleen pro gramma's te zien zijn van de NOS en de andere, niet-ledengebonden zendgemachtigden als IKON, Fe- duco en RVU. 1 2) Sailin home Piet Veer- 2(1) Respectable Mel en Kim 3(3) Everything 1 own Boy George 4(4) Still loving you Scor pions 5(9) With or without you U2 6(7) Sign of the timesPrin- 7(8) Stand by me Ben E King 8(5) Running in the family Level 42 9 (11) The great pretender Freddie Mercury 10 (10) Coming around again Carly Simon 11 (16) Fight for your right Beastie Boys 12 (23) Nothing's gonna stop us now Starship 13 6) I knew you were waiting A Franklin/G Michael 14 (15) Carrie Europe 15 (25) Se la Lionel Richie 16 (27) Day in day out David Bowie 17 (22) Let's wait awhile Ja net Jackson 18 (14) Skin trade Duran Duran 19 (19) At this moment Billy Vera en The Beaters 20 (12) The right thing Sim ply Red 21 (13) Heartache Pepsi en Shirley 22 Let it be Ferry Aid 23 Lean on me Club Nou- 24 (21) Fire Bruce Spring steen 25 (29) I get the sweetest feeling Jackie Wilson 26 Crockett's theme Jan Hammer 27 (38) You are my world Communards 28 (18) Down to earth Curio sity Killed the Cat 29 (30) It doesn't have to be that way Blow Monkeys 30 (36) The throwdown mix Kool en The Gang 31 La isla bonita Madon- 32 (34) Cross that bridge Ward Brothers 33 Keep your eye on me Herb Alpert 34 (26) Pain is close to perfecti on Queen 35 (37) Ever fallen in love Fi ne Young Cannibals 36 Weak in the presence of beauty Alison Moyet 37 (17) Surrender Swing out Sister 38 (39) It doesn't have to be Erasure 39 (28) My second skin Cherry 40 (20) Go see the doctor Kool Moe Dee DEN HAAG (GPD) - Sluikreclame is een onderwerp dat niet alleen de Nederlandse omroepen bezig houdt. De Zweedse televisie, die verantwoordelijk is voor de Zweedse bijdrage aan het Eurovi siesongfestival op 9 mei in Brussel, heeft de twee componisten van het lied 'Fyra Bugg och en Coca Cola' opgedragen de tekst te wijzigen. De merknamen Bugg (kauw gom) en Coca Cola zijn bij een aan tal mensen in het verkeerde keel gat geschoten. Bovendien beoor deelde men de tekst van het liedje ook als te weinig Zweeds. Sluikre clame en het propageren van the American way of life, dat was de critici te veel van het goede. Hoe de tekst van het liedje nu uiteindelijk zal luiden is nog niet bekend. Het blad 'Zweden Vandaag' schrijft dat er diverse voorstellen zijn om het refrein te veranderen. 'FVra glassar och tre bananer' (vier ijsjes en drie bananen) en 'Fyra lask och en liten bulle' (vier limo nade en een koffiebroodje) zijn twee van de mogelijkheden. Wat het ook wordt, op 9 mei zal er in elk geval geen 'sluikreclame' meer voor komen in het Zweedse liedje. George Kooymans: voor het eerst SATELLIET - Omroepen mogen noch binnen het huidige omroepbe stel, noch krachtens het ontwerp me diawet satellietprogramma's voor het algemene (Europese) publiek uitzen den. Dit antwoordt minister Brinkman de Tweede Kamerleden Niessen (PvdA) en Beinema (CDA). Zij had den opheldering gevraagd over be richten dat de PTT het door het ver dwijnen van Europa TV vrijgekomen kanaal op de ECS-satelliet had toege wezen aan een consortium waarin onder meer de AVRO zitting zal ne- BRUSSEL - De Belgische zangeres Victor Laszlo presenteert het Eurovi sie Songfestival, dat op zaterdag 9 mei in Brussel wordt gehouden. (foto ANP) Shusaku Dormu Dance Theater met 'Cube - Nu'. Choreografie en uit voering: Shusaku Takeuchi (danser) en Wim Kannekens (performer). Mu ziek: Joop van Brakel. Gezien op 7 april in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Voor Shusaku Ta keuchi is het dromen voorbij. Ja ren lang bestonden zijn voorstel lingen uit aaneenschakelingen van surrealistische visioenen zo als dp roeispanen vastgebonden halfnaakte nimfen, of kapitein Cook die een speelgoedbootje voorttrekt. Twee jaar geleden kwam met 'Noon of the plant' de kentering. De oosterse bedacht zaamheid leek het te gaan afleg gen tegen de westerse directheid en neurose. In 'Embodiment' (met Harry de Wit) en 'Monoch romes' zette die ontwikkeling zich voort. 'Cube-Nu', dat vorige week tij dens het Spring Dance festival in Utrecht in première ging, maakt de contouren nog meer zicht baar. Shusaku's thema is nog al tijd de in zichzelf verstrikte mens, die zich in de vreemdste bochten kronkelt om aan zijn lot te ontsnappen. Maar de manier waarop dat in beelden wordt om gezet, is ingrijpend veranderd. 'Cube - Nu' is grimmige en agres sief. De theaterbezoeker ziet zich niet langer weerspiegeld in aan gename, bizarre thatereffecten, maar moet de confrontatie aan met stuiperige bewegingen in een grillige volgorde, tegen een kaal decor dat weinig aantrekke lijks heeft. De openingsscène is, als eigen lijk altijd bij Shusaku, van een grote schoonheid. Dit keer ge bruikt hij het lichaam als een ab stractie. Steeds worden alleen delen ervan uitgelicht; een rug golft als een stormachtige zee, de buik scharniert zodat je het vel over de ribben kunt zien schui ven. Geleidelijk ontstaat er een begin van een verhaal: twee staan op uit bed, zich, schudden de haren uit bo ven een brandende kachel. En dan... eigenlijk neemt vanaf dat moment de muziek de macht over. Shusaku heeft de techno- fanaten van Oblique vervangen door Joop van Brakel, die voor deze voorstelling van onschat baar belang is. Hij gebruikt een instrumentarium, dat onder an dere een elektronisch versterkte vogelkooi, een drumstel met ver sterkte deksels en potten en een autoharp omvat en haalt daar de prachtigste klanken uit. Ritme, contrasten, harmonie en melodie weet hij in alle denkbare schake ringen aan zijn collectie te ont lokken. De klankkleur loopt zo ongeveer van sitar tot ketellap per^. Dat het bewegingsspel het daartegen aflegt, komt niet al leen door de kracht van de mu ziek. De bewegingen hebben de neiging zich te overschreeuwen, ze zijn 'groter' en grover dan ooit en missen subtiliteit. De opbouw deugt ook niet: in feite herhalen beide spelers zich een uur lang, zodat de muziek in zijn eentje de spanningsboog moet krommen. Daar kunnen de vier zwaaiende neonpalen niets aan veranderen. Shusaku en zijn medespeler Wim Kannekens lijken ook niet goed op elkaar afgestemd. Ze ge ven aan dezelfde bewegingen een heel verschillende lading mee, wat verwarrend werkt. Bo vendien wordt de relatie tussen beide spelers absoluut niet dui delijk. 'Cube-Nu' is geen goede voor stelling. Shusaku beheerst deze voor hem nieuwe manier van ui ten nog bij lange na niet in de mate waarin hij het surrealisti sche theater in zijn vingers heeft. Maar zijn streven om vorm en in houd dichter bij elkaar te bren gen wekt verwachtingen voor de toekomst. ARIEJANKORTEWEG ARNHEM - „Egotripperij is het misschien wel een beetje. Een el pee van jezelf. Na zestien jaar is dat ook wel gerechtvaardigd. We wa ren de laatste jaren alleen nog maar met Golden Earring bezig. Het werd weer eens tijd voor iets an ders. En aan een solo-elpee was ik ingedachten al heel lang bezig. Met de Earring heb ik me nooit over dreven veel op de voorgrond wil len dringen. En nu doe ik dat ty pisch wel. 't Liefst zo duidelijk mo gelijk". Met het uitkomen van de release van zijn tweede solo-elpee, maakt gitarist-zanger George Kooymans van Golden Earring een zelfverze kerde indruk. „Een lekkere elpee met leuke nummers. Pure rock and roll afgewisseld met fraaie popsongs en zelfs een funknum- mer. Zoiets had ik met Golden Ear ring nooit kunnen opnemen". „De Earring heeft een imago. En daar wordt niet of nauwelijks van af geweken. Ik voelde veel voor iets anders. Zo'n funknummer of een cover van de Sonny and Cher- klassieker 'The beat goes on' (1967). Voor dergelijke ideeën was binnen de Earring geen ruimte. Die feiten hebben dus wel degelijk meegespeeld in het besluit om solo weer eens iets te doen", aldus Kooymans. De eerste, vraag had hij met ge lach beantwoord: „Natuurlijk blijft Golden Earring gewoon bestaan. Toen Barry Hay zestien jaar gele den een solo-elpee maakte, kon dat ook gewoon erbij. Twee projecten tegelijkertijd. Als je het maar goed gescheiden weet te houden en aan beide zaken tijd en aandacht blijft besteden. Mick Jagger kon een jaar of twee terug toch ook gewoon een solo-plaat maken, terwijl de Stones zijn bfijven voortbestaan." De coversong 'The Beat goes on' heeft Kooymans naar eigen zeggen heel bewust gekozen. Het nummer is volgens hem niet op de plaat ge zet omdat er te weinig eigen mate riaal voorhanden was. De zanger- gitarist: „Ik moest vorig jaar hier en daar wat solo-optredens doen (o.a. Parkpop). En ik had leuk ma teriaal nodig voor een goed optre den. Destijds had ik zelf inderdaad nog niet genoeg nummers geschre ven. Daarom heb ik toen bekende songs van andere artiesten gedaan. The beat goes on' ging zo geweldig lekker, dat ik die 'gouwe ouwe' on der het motto 'waarom ook eigen lijk niet' ook maar op de elpee heb gezet. Het publiek vond het fantas tisch. Vooral de wat oudere jeugd, voor wie het zeker geen onbekende deun is". Op de elpee, kortweg 'Solo' geti teld. spelen o.a. Shell Schellekens (drums), René Meister (toetsen) en Jan Hollestelle (bas) mee. Lisa Bo- ray, Jody Pijper en Julia Loko zin gen op de achtergrond. Kooymans heeft de produktie van de elpee, waarvan als voorloper de single 'Lost for your love' is uitgebracht, overgelaten aan Shell Schellekens, die in het verleden veelvuldig met Golden Earring heeft samenge werkt. Earring-broer Barry Hay heeft enkele teksten geschreven voor 'Solo'. Het feit dat George Kooymans nu met een tweede solo-elpee komt, ligt overigens geheel in de lijn die Cesar Zuiderwijk en Barry Hay min of meer hadden uitgezet. Zuiderwijk immers maakte drie jaar geleden al een muzikaal uitap- je met de elpee 'Labyrinth', die hij samen met pianist Jasper van 't Hof maakte. Ook Barry Hay heeft onlangs nog met saxofonist Bertus Borgers een serie optredens ge daan. Plannen voor een elpee van Borgers en Hay worden op het ogenblik uitgewerkt. George Kooymans ziet in dat al les geen gevaar voor het voortbe staan van Nederlands populairste rockgroep. „Waarschijnlijk is het best gezond dat we op z'n tijd alle maal een beetje freewheelen. We lopen als Golden Earring al een tijdje mee. En we hebben al zo veel elpees gemaakt. Het is dus alleen maar goed dat iedereen z'n ogen en oren de kost geeft om te kunnen horen en zien wat er buiten Golden Earring op muzikaal gebied gaan de is. Het wordt zo'n eng wereldje als we niet meer weten wat er bui ten de band gebeurt. We hebben ook bijna nooit met andere muzi kanten samengespeeld. Ook al kom je die vaak tegen. Daarom is het juist wel tof datje eens met an dere invloeden wordt geconfron teerd. Dat zou best een overlevens- factor kunnen zijn voor de Ear ring", meent Kooymans. ROTTERDAM (ANP) - De Britse popmuzikant David Bowie geeft 31 mei een tweede concert in het Rot terdamse Feyenoord-stadion. Hier toe hebben de organisatoren beslo ten wegens de grote belangstelling die blijkt te bestaan voor het eer der aangekondigde concert dat 30 mei plaatsheeft. Dit heeft het Delft- se organisatiebureau Mojo Con certs gisteren bekendgemaakt. Met de twee concerten in de Rot terdamse 'Kuip' gaat de 'Glass Spi der Tour' van start, de nieuwe we reldtournee van de Britse popster die een half jaar duurt. Bowie en zijn band, met daarin de Ameri kaanse gitarist Peter Frampton, zullen meer dan honderd steden over de gehele wereld aandoen. Het Rotterdamse Feyenoord-sta dion biedt plaats aan ruim hon derdduizend bezoekers per con cert. De kaartverkoop (maximaal acht kaarten per persoon) voor de beide optredens begint zaterdag 11 april.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 27