Minjon, kweekbak voor omroeptalent 'Kies exact' in je pakket Paus in Chili goed voor democratie? WOENSDAG 8 APRIL 1987 PAGINA 25 Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 Meisjes kiezen minder vaak exacte vakken in hun pakket dan jongens. Dat is niet slim, want voor heel veel opleidingen moet je wis-, natuur of scheikunde hebben. Daarom is het ministe rie van onderwijs en weten schappen een campagne begon nen onder het motto 'Kies exact'. De bedoeling is meisjes te stimu leren exacte vakken op te nemen in hun pakket. Weet je al wat je later wordt? Gefeliciteerd, want dan is het sa menstellen van je vakkenpakket een makkie voor je. Is het je nog volstrekt onduidelijk welk be roep je straks wilt uitoefenen? Vervelend, maar dat is geen re den om slapeloze nachten te krij gen. Ga eens met een leraar of de decaan praten. Misschien heeft de school, of anders de Openbare Bibliotheek, wel een beroepen gids. Op school ligt ook de bro chure 'Kies exact' klaar. Paskla re oplossingen bieden die lera ren, gidsen en brochures niet maar ze kunnen je wel op weg helpen. Toegegeven, kiezen is moei lijk. Vooral als die keuze bepa lend is voor je toekomst. Dat klinkt wat zwaar maar toch is het zo. Want de vakken die je nu kiest en waarin je straks examen doet, vormen het toegangsbewijs tot een vervolgopleiding. Veel van die vervolgopleidingen, ook die waarvan je het niet zou ver wachten, vereisen een exact vak kenpakket. Bovendien vergroot je de kansen op een leuke baan. Er zijn mensen die geloven dat nuchter denken een aangeboren manneneigenschap is. Nonsens natuurlijk, maar het is wel waar dat wiskunde de eigenschap heeft dat het je denkvermogen ontwikkelt. Het leertje logischer denken en redeneren. En omdat in het verleden jongens sneller voor exacte vakken kozen, is misschien het fabeltje ontstaan dat vrouwen niet logisch kunnen denken. Bij wiskunde leer je stap voor stap na te denken en zo, schijnbaar ingewikkelde, puz zels beetje bij beetje op te lossen. Als je je keuze nog niet be paald hebt, is het heel slim om alle deuren voor jezelf open te houden en exact te kiezen. Stoor je niet aan het verhaal datje voor exacte vakken een wiskundek nobbel moet hebben. Dat verzin sel is vast de wereld ingeholpen door iemand die meisjes (en jon gens net zo goed) uit een aantal interessante beroepen wildé we ren. Natuurlijk kan het voorko men datje wis-, natuur- of schei kunde oervervelende vakken vindt. Of dat je een hekel hebt aan de leraar of lerares die deze vakken geeft. Slik je walging dan éven in om zo tot een betere keus te komen. Ben je na lezing van het boven staande de wanhoop nabij omdat je absoluut geen enkele aanleg hebt voor exacte vakken? Maak je niet ongerust want dat bete kent echt niet het einde van de wereld. En er zijn genoeg men sen die altijd dikke onvoldoen des haalden voor de exacte vak ken en evengoed een leuke baan hebben. En al die mensen zijn uitstekend in staat om zeer nuch ter en logisch na te denken. Feit blijft dat je met exacte vakken meer kanten op kunt, maar je kunt ook voor iets anders kiezen. Als jet het maar 'exact' doet. De aanwezigheid van Johannes Paulus II is aangegrepen om te protesteren tegen het militair bewind van generaal Pinochet. Hier vluchten demonstranten voor traangas en waterkanonnen in het O'Higgens- park in Santiago. <foto AP> Het bezoek van paus Johannes Paulus II aan Chili heeft dat land de afgelopen dagen weer eens volop in het brandpunt van de belangstelling geplaatst. En zo als zo vaak, gebeurde dat niet be paald in positieve zin. Rellen en soms zelfs hele veld slagen tussen veiligheidspolitie en demonstranten begeleidden de optredens van de paus, waar bij dient te worden aangetekend dat die rellen zich niet zozeer te gen de paus richtten alswel tegen het gehate militaire regime van generaal Pinochet. Het lijkt erop alsof de Chileen se bevolking van de aanwezig heid van de paus gebruik heeft willen maken om de wereld te to nen hoe ellendig haar situatie is. Pinochet, die in 1973 via een staatsgreep aan de macht kwam waarbij de democratisch geko zen president Allende werd ver moord, is voor veel Chilenen het symbool geworden van uitbui ting en onderdrukking. Talloze meldingen van martelingen, ver dwijningen en andere schendin gen van de mensenrechten heb ben de afgelopen jaren de bui tenwereld bereikt. Pinochet heeft de praktijken van leger en politie steevast ver dedigd door te wijzen op 'het communistische gevaar' dat Chi li zou bedreigen. Maar zo langza merhand trapt niemand daar meer in. Ook de paus niet, die een aantal keren in min of meer bedekte termen te kennen heeft gegeven dat de democratie in Chili dient te worden hersteld. Uiteraard gaat vooral de ver volging van de rooms-katholieke kerk de paus ter harte. De bis schoppen en rk-hulporganisaties die zich het lot van de groten deels verpauperde bevolking hebben aangetrokken staan na melijk ook bloot aan de intimida tie van 'het wettig gezag van Pi nochet'. Hoe lang dat gezag nog zal gel den is een moeilijk te beantwoor den vraag. Pinochet heeft aange kondigd dat de Chilenen in 1989 naar de stembus mogen voor het kiezen van een president. Gezien allerlei bijkomende voorwaar den en uitsluitingen van andere kandidaten lijkt het erop alsof de generaal onder het ophouden van de schijn van democratie probe'ert zichzelf nog een flink aantal jaren in het zadel te hou den. De sleutel tot een werkelijke democratische oplossing in Chili ligt waarschijnlijk in handen van de Verenigde Staten. Zolang de regering-Reagan het generaalsre- gime gedoogt, de financiële geld kraan niet radicaal dichtdraait en weigert om Pinochet het consig ne te geven dat hij beter kan op- Open stad De Filippijnse hoofdstad Manilla is wat het communistische verzet betreft een 'open stad' geworden. Het Filippijnse leger heeft dat verklaard. Volgens een legerwoordvoerder zullen de communisten de aanslagen in de stad en de omstreken daarvan opvoeren. Daartoe zou op 16 kilometer van Manilla een zogenaamde ondersteuningsbasis zijn ingericht. In de hoofdstad was het tot nu toe wat acties van het verzet betreft, tamelijk rustig. Windenergie Het elektro-technlsche bedrijf Wat hebben André van Duin, Jasperina de Jong, Ben Gieskes en Paul Stri- kwerda met elkaar ge meen? Niets en toch weer alles. Het codewoord is Minjon, de jongerenom roep van de AVRO. In de jaren zestig kregen Van Duin en De Jong, toen nog onbekende talentjes, bij de AVRO de kans de basis te leggen voor hun latere carrière. Via Min jon. Gieskes en Strikwerda behoren tot de tweede generatie Minjon- ners. Nadat de jongerenbewe ging bijna twintig jaar op een zij spoor was gezet, besloot de AVRO in 1985 opnieuw met dit vroeger uiterst succesvolle pro gramma te beginnen. De aanlei ding daartoe was, zoals zo vaak, een uit de hand gelopen spon taan ideetje. Frans van Houtert, eindredacteur van Minjon-radio- tv: „Toen Herman Broekhuizen met pensioen ging, waren alle oud-Minjonners op het af scheidsfeest aanwezig. Toen is het idee opgevat om er weer mee te beginnen. Binnen de omroep was vooral Gerrit den Braber ac tief om het weer op poten te krij gen". Ondanks al het enthousiasme verliep het begin weinig hoopge vend. Het radioprogramma 'Crossen op een omafiets' deed het redelijk bij het luisterpu bliek, maar Minjon-magazine op tv verdween na één seizoen al weer van scherm. „Misschien hebben we toen een beetje teveel hooi op de vork genomen. Ik kan het maar oppervlakkig beoorde len, want toen zat ik nog niet bij Minjon", legt Van Houtert uit. „De Minjonners waren te onerva ren. Ze waren nog nooit van hun leven in een tv-studio geweest en nu moesten ze opeens voor de ca mera's een programma presente ren. Dat ging natuurlijk niet. Ze sloegen volkomen dicht". Die schroom ontbrak blijkbaar voor de radio, want in twee jaar heeft de vaste uitzending op de vrijdagavond zich een groot luis terpubliek verworven. Minjon- magazine, de erfelijke opvolger van Crossen op een omafiets, is het tweede beluisterde program ma op dat moment van de dag. Alleen naar Avondspits wordt beter geluisterd. Aan een radio-uitzending gaat heel wat werk vooraf. Paul en Ben, beiden Minjonners, kunnen daarover meepraten. „Aan deze uitzending heb ik twee full-time werkweken moeten wijden. In interviews en voorbereidingen gaat veel tijd zitten", zegt Paul. Hij is, evenals Ben, 23 jaar en stu krassen, zal de dictator het nog wel een tijdje kunnen uitzingen. Voor de Chileense bevolking valt te vrezen dat er nog heel wat onderdrukking, bloedvergieten en armoede zal moeten worden ondergaan voordat de weg naar democratie kan worden ingesla- KORTwEG Holec stopt met de produktie van windmolens. Volgens het bedrijf, dat een van de grootste windmolen-producenten is in ons land, zal elektriciteit die met behulp van zo'n windmolen wordt gewonnen, qua prijsstelling niet kunnen concurrren met elektriciteit van kolen- en gasinstallaties. Pas als de olieprijs fors stijgt, is er misschien winst te behalen op windenergie. deert in Amsterdam Europese Studies. Paul heeft het idee voor het programma geleverd (Am sterdam Culturele Hoofdstad) en Ben, student theaterwetenschap pen, zal de boel regisseren. Op de dag van de uitzending zijn ze vanaf tien uur 's morgens in de studio druk in de weer om de interviews te monteren. Ben houdt, met een stopwatch in de hand, het draaiboek scherp in de gaten en zorgt dat Paul niet te veel van één interview in de eindmontage laat opnemen. „We kunnen beter met knippen stop pen als jij de hele tijd zegt dat alles er in moet", zo wast hij Paul de oren. Even verderop zit aan een ta feltje Karin de Vries, begeleid ster van dit magazine. Zij lijkt volkomen afwezig en tekent ab stracte ingewikkelde figuren op een blaadje, die duidelijk niets met Minjon te maken hebben. Zij lijkt eerder een kunstwerk te maken met een voor iedereen on duidelijke symboliek. Zodra ech ter een beslissing genomen moet worden, verandert haar ogen schijnlijke apathie in kordaat op treden. Zoals bij de discussie of gen, zoals in buurland Argenti nië vier jaar geleden na een pe riode van militaire dictatuur is gebeurd. Hopenlijk heeft het bezoek van de paus de Chilenen een flinke duw in de richting van die weg gegeven. BERT PAAUW Betrouwbare molens zijn te kostbaar om rendabel te kunnen draaien, aldus een directielid van Holec. Het bedrijf is onder meer betrokken bij de bouw van een windmolenpark in het Friese Sexbierum. Kabelkrant Het Leidsch Dagblad, deze krant dus, zal waarschijnlijk een zogeheten kabelkrant gaan verzorgen via het kabelnet in Leiden en de duin- en bollenstreek. Wanneer die kabelkrant, in de verte te vergelijken met het nieuws voor doven en slechthorenden zoals dat op Nederland 1 en 2 wordt uitgezonden, voor het een telefoonnummer van een on dervraagde instelling wel of niet in de uitzending genoemd mag worden. De Vries legt Paul in korte bewoordingen uit, dat dat echt niet kan. Minister Brink man mocht het eens horen. „Dat is vooral mijn taak", legt zij uit. „Ik wijs op de journalistie ke kanten. Dat is tenslotte mijn achtergrond. Als bijvoorbeeld een interview niet goed is verlo pen, stuur ik ze gewoon met en kele aanwijzingen terug. Doe het maar opnieuw. Ze moeten het wel altijd zelf doen". Tijdens de uitzending heeft Karin de Vries geen tijd om te te kenen. Ze zit nog steeds aan het zelfde tafeltje, maar heeft nu het draaiboek voor haar liggen. Daarop maakt ze kleine aanteke ningen. Is de aansluiting tussen de gemonteerde stukken en de rechtstreeks gesproken delen wel goed? Heeft Paul als presen tator de goede toon in zijn stem gelegd, regelt Ben de zaak in goe de banen? Wat het laatste betreft, kan ze tevreden zijn. Halverwege de uit zending breekt de verkeersinfor matie in op het strakke tijdsche ma. Ben („Die informatie leek het verlengde radiojournaal wel") besluit om een onderwerp een klein beetje in te korten en doet dat zo geraffineerd, dat het nieuws van zeven uur exact op het laatste onderwerp aansluit. Ben geniet breed lachend als van boven (uit de eindredactieka mer) „prachtig jongens" klinkt. Met die lach op zijn gezicht en die grote ogen lijkt Ben geknipt om de opvolger van Tom Mulder te worden, zo frappant is de gelij kenis. Eindredacteur Van Houtert vertelt dat Bens optreden ook het uiteindelijke doel van de AVRO is. „Wij willen de jonge ren in staat stellen zelf een pro fessioneel programma te maken. Ze moeten zelf met ideeën ko men, ze zelf uitwerken en zelf de bronnen aanboren. Wij zorgen voor de nodige begeleiding. Daarvoor heeft men een zesmans redactie, waarin ex-journalisten zitten en mensen met een brede kennis op het gebied van cultuur en amusement. De begeleider wordt dan ook zoveel mogelijk aangepast aan de inhoud van het programma". Karin de Vries geeft nog een kleine aanvulling. „Het is voor veel Minjonners erg moeilijk om een interview over een voor hun interessant onderwerp om te zet ten naar een radio-uitzending. Het analyseren van een reporta ge geeft problemen. Daar helpen wij bij. Bij de televisie is het nog ingewikkelder, want dan móeten ze ook het goede beeld erbij kie zen". Minjon maakt, volgens Van Houtert en De Vries, program ma's voor een (preed publiek, „ook al verwelkomen we ook zwaardere, voor een kleinere groep bestemde onderwerpen". Dus hoorspelen, cabaret en in formatie, alles is mogelijk. Hoe groot is de invloed van de kijk en luistercijfers op het voortbe- eerst op tv te zien zal zijn is nog niet bekend. De kabelkrant zal onder meer nieuwsflitsen bevatten, maar ook advertenties. De 'krant' zal te ontvangen zijn op het informatiekanaal. Haringberg Zoals er een boterberg in Europa is (bestaande uit te veel geproduceerde boter), is er straks misschien ook een 'harlngberg'. Volgens het landbouw-economisch instituut zal er de komende jaren zoveel haring worden gevangen dat er een haringoverschot ontstaat. De prijzen zullen dalen, omdat de concurrentie heviger wordt, zo verwacht het instituut. staan van Minjon? „Gelukkig heeft de AVRO ons de volledige vrijheid gegeven. Luister- en straks in de zomer (als Minjon-tv een herstart maakt) kijkcijfers hebben geen enkele invloed op het beleid van de AVRO voor Minjon. We zijn nu het tweede beluisterde programma. Natuur lijk kijken we daarnaar. Mocht de belangstelling tegenvallen, dan moeten we met z'n allen om de tafel gaan zitten om de proble men te bespreken. Net zoals bij elk ander programma", zegt Van Houtert. Iedereen tussen de 15 en 25 jaar kan Minjonner worden. „Voordat ze lid worden, geven we ze een opdracht", licht Van Houtert toe. „Als dat goed gaat, worden ze lid. Ze kunnen dan schriftelijk ideeën opsturen en de redactie bepaalt of het leuk'is en technisch en financieel moge lijk. De Minjonners werken de voorstellen zelf uit, alhoewel we ze vaak helpen bij de bronnen- keuzen". De vergelijking met een ande re jongerengroep op het Gooise Matras dringt zich onvermijde lijk op, Club Veronica. Van Hou tert en de Vries vinden echter dat die vergelijking in alle opzichten mank gaat. „Bij Veronica doen in de eerste plaats mensen tussen de 12 en 18 jaar mee. Bovendien doen ze niets zelf, behalve het le veren van ideeën. De rest wordt gedaan door professionele radio- en tv-mensen". Volgens Ben en Paul is de op zet van Club ook heel anders. Daar gaat het er vooral om de jongeren voor de omroep te win nen, terwijl bij de AVRO Minjon moet fungeren als een kweekbak voor de omroep. „Zoals vroeger, toen er veel mensen via Minjon naar de omroep toegingen, is het op het ogenblik nog niet", legt Van Houtert uit. „Maar de door stroming begint op gang te ko men. Zo zijn er enkele Minjon ners naar het Radiojournaal ge gaan. En er z(jn er twee bij de NOS en de TROS aan het werk gekomen. Het liefste zien we die mensen bij deze omroep, maar aangezien ook in Hilversum moeilijk aan werk te komen is, zullen we ze uiteraard niet tegen houden. We moeten alleen uitkij ken niet de kweekbak van 't Gooi te worden". De Vries ziet die concurrentie niet. „Wat maakt het uit, dat we die mensen aan andere omroe pen verliezen? Daar gaat het toch niet om. We willen gewoon jonge mensen de kans geven iets te be reiken. Er zitten ook veel Min jonners bij, die het als hobby doen, maar toch de gedachte in het achterhoofd houden van: baat het niet, dan schaadt het ook niet". otter wat hwlijk 2b'n dao is hxfo wiet meer fóprt te Krywi... 7 Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25