Rijnburgse glastuinbouw nieuwe impulsen nodig Gemeenteraad Woubrugge wil niet stemmen over bidden Islamitische slagerij uit Leiden moet dicht CAO-besprekingen Fasson afgebroken Keuringsdienst bloemzaden breidt uit met drie hectare 'Gemeente sjoemelt met bouwtekeningen' WOENSDAG 8 APRIL 1987 WOUBRUGGE - De politieke par tijen in Woubrugge verschillen nog steeds duidelijk van mening over het al dan niet afschaffen van het ambtsgebed voor de raadsvergade ring. Over één ding zijn alle fracties het wèl eens: er mag niet over dit onderwerp worden gestemd. Daar mee gaven de leden van de com missie algemene zaken gister avond min of meer aan dat alles wel op de oude voet verder zal gaan, mèt ambtsgebed dus. Het ziet er namelijk na de zoveel ste discussie niet naar uit dat de christelijken hun protesten tegen de afschaffing van het gebed in slikken. De niet-confessionelen in de raad, WD, PvdA en Gemeente belang, begrepen niet dat de Pro testantse Groepering en het CDA weigerden in te stemmen met een compromis-voorstel. Een korte stilte voor elke vergadering zou ie der raadslid de gelegenheid geven om voor zichzelf uit te maken of hij wel of niet een hogere macht aan roept. Het zou een oplossing zijn voor iedereen, aldus PvdA, WD en Gemeentebelang. Raadslid 'vijf minuten van de kaart van ambtsgebed' Ook burgemeester D. Brouwer de Koning kon meegaan met dat compromis. "De raadsvergadering is geen evangelisatieclubje. Van de stilte kan iedereen op zijn manier gebruik maken. De confessionelen doen alsof ze moeten vechten voor het behoud van een soort laatste bolwerk. Dat is natuurlijk niet zo.". Commissielid H. Brunt (Protes tantse Groepering) en P. Noordam (CDA) volhardden echter in hun standpunt, tot teleurstelling en verbazing van H.R. van Woerden (WD), R.F. Thunnissen (PvdA) en H. Scheelbeek (Gemeentebelang)- Laatstgenoemde had de discussie over de afschaffing maanden gele den aangezwengeld. Hij vindt een ambtsgebed in strijd met de schei ding tussen kerk en staat. Gisteravond gaf hij een wat emo tionelere verklaring voor zijn be zwaren tegen het gebed. "Ik wil de discussie zakelijk houden, maar ik wil toch even kwijt dat ik na het gebed steeds vijf minuten nodig heb om bij te komen. Serieus, ik ben vijf minuten van de kaart. Ik wil helemaal niet dat er iets wordt voorgelezen waar ik moeite mee heb". Ook Van Woerden en Thunnis sen vonden dat niet-christelyke raadsleden op deze manier ten on rechte werden gedwongen om mee te doen aan een gebed en geloof waartoe ze zich niet voelen aange trokken. Thunnissen: "Ik begrijp de weerstand tegen een korte stilte niet, de waarde van het gebed wordt er voor de christenen toch niet minder om?" Van Woerden daagde Brunt ver volgens uit met een vraag: "Zou u, meneer Brunt, als er een Islamiet in de Woubrugse raad komt, elke raadsvergadering willen beginnen met een Islamitisch gebed?". Brunt omzeilde aanvankelijk de vraag met de mededeling dat hij het niet eens zou verstaan: "Ik zou het eerst vertaald willen zien om te horen wat er precies wordt gezegd, maar ik denk wel dat ik zo'n gebed zou accepteren". Volgens Van Woerden was dit een bewijs dat een korte stilte voor ieders eigen geloofsovertuiging een beste op lossing was. Brouwer de Koning meende te moeten waken voor het feit dat wel of geen ambtsgebed afhangt van de samenstelling van de raad. "Straks wordt het ambtsgebed in zet van de verkiezingen. Dan krij gen we bij voorbeeld een periode van vier jaar wèl een gebed en ver volgens vier jaar niet. Dat kan toch niet de bedoeling zijn". Hoe het nu verder moet, kon hij gisteravond niet aangeven. Ook binnen het college blijkt verdeeld heid te bestaan. De commissiele den gaven aan er straks in de raad niet over te willen stemmen. De raadsleden zouden dus onderling tot een vergelijk moeten komen. LEIDEN/ALPHEN - De Leide- naar Driss Abdales moet zijn is lamitische slagerij in Alphen aan den Rijn, die eind maart werd ge opend, weer sluiten. Dit is de uit slag van een kort geding dat de eigenaar van de islamitische sla gerij aan de Sint Jorisstraat in Alphen, El Yamani, had aange spannen bij de Haagse recht bank. Volgens de president van de rechtbank is de slager niet ge rechtigd een bedrijf op te zetten zonder vestigingsvergunning. Yamani had eerder bij monde van zijn advocaat laten weten dat de slagerij van de Leidenaar die vergunning ook niet zal krijgen. Een voorwaarde voor een vesti gingsvergunning is namelijk dat er voldoende potentiële klanten zijn. Per 1666 moslims mag in een gemeente één islamitische slagerij worden gevestigd. In Al phen wonen volgens de advocaat van Yamani iets meer dan dui zend moslims. "Niet genoeg voor een slager, laat staan voor twee". De advocaat van Abdales kwam echter alleen al op 1178 Marokka nen. Bovendien had hij gewezen op de regiofunctie van de slage rijen in Alphen. Ook de be drijfsleider van de zaak aan de Aarkade meent dat er klandizie genoeg is. Het is nog niet bekend of hoger beroep wordt aangete kend tegen de beslissing. 'Bloemenkwekers moeten meer ondernemerschap tonen' HET OOG VAN ALPHEN RIJNSBURG - De glastuin bouw in Rijnsburg en om geving zit flink in het slop. Bij ruim tweederde van de ze bedrijven blijkt een aan tal zaken flink fout te zitten. De bedrijven zijn onder meer te klein en er worden teveel verschillende bloe- mensoorten tegelijk .ge kweekt. Veel bloemenkwe- kers zien de toekomst van hun bedrijf somber in. Met betere voorlichting zouden de kwekers nieuwe kansen kunnen krijgen om hun be drijf een impuls te geven. Dat is te lezen in een rap port van het Landbouw Economisch Instituut (LEI) dat gisteren in Rijnsburg is bekend gemaakt. "Een deel van de Rijnsburgse tuin ders zal anders moeten leren den ken. Minder kleinschaligheid, ver groting van het glasareaal en meer ondernemerschap zyn daarbij de trefwoorden", aldus het rapport. En de onderzoekers zijn hierover duidelijk: "Het moet snel gebeu ren, want veel tijd is er niet meer". Volgens het rapport is het ge wenst dat de aanvraag bij het rijk voor een subsidie wordt gehono reerd. Dat geld is bestemd om het reconstructieplan in het gebied Voorhouterweg-Vinkenweg te kunnen uitvoeren. Die reconstruc tie is noodzakelijk om de Rijns- burgse glastuinbouw in de gele genheid te stellen zich te moderni- Opgave Sinds het vooijaar van 1986 pro beert een werkgroep, waarin naast een aantal kwekers vertegenwoor digers zitten van het Consulent schap voor de Tuinbouw Midden- Holland, de Rabobank Rijnsburg, de Christelijke Boeren- en Tuin- dersBond (CBTB) en bloemenvei ling Flora in Rijnsburg, verbete ring te brengen in de structuur van de tuinbouwbedrijven in Rijns burg en omgeving. Op .verzoek van de werkgroep heeft het LEI bedrijven in dit ge bied tegen het licht gehouden. "De conclusies van het rapport geven te denken", aldus de werkgroep. Verbetering van de structuur bij het merendeel van de bedrijven in Rijnsburg en omgeving lijkt de voornaamste opgave te worden voor de Rijnsburgse glastuinbouw. Bij een groot aantal bedrijven in de regio liggen de opbrengsten zelfs onder de zogenaamde be drijfseconomische kosten. Daarbij moet volgens het rapport rekening worden gehouden met het feit dat een aantal ondernemers met kleine bedrijven een nevenbetrekking heeft en derhalve voor het inko men slechts gedeeltelijk van het bedrijf afhankelijk zijn. De onderzoekers stellen in dit verband vast dat als gevolg hiervan de benutting van de beschikbare mankracht, kasruimte en open grond lang niet altijd optimaal is. Kurk De kurk waarop de glastuin bouw in de gebied drijft zijn naast de tulpenbroeierij een breed scala van zomer- en herfstbloemen (chrysanten), die zowel binnen als buiten de kas worden geteeld. "De tulpen leveren weliswaar een groot aandeel van de omzet van de be drijven, maar aangezien de kosten van de broeierij hoog zijn, is de bij drage aan het ondernemersresul taat per saldo erg laag", zo staat in het rapport. Door de veelheid van gewassen is het moeilijk het werk goed te or ganiseren, zo gaat het rapport ver der. "Deze versnippering heeft te vens een negatief effect op de kwa liteit van de producten en dus op de prijsvorming daarvan", zo blijkt uit de analyse van de veilinggege- vens van 143 Rijnsburgse bedrij- Uit het onderzoek blijkt dat dit soort problemen zich met name voordoen op kleine bedrijven. "Vergroting van het bedrijf, vooral door vergroting van het kassenbe- stand en een vereenvoudiging van het teeltplan, kunnen voor een ver betering zorgen", aldus de onder zoekers. Voor veel Rijnsburgse bedrijven zijn geen opvolgers te vinden. Deze situatie is het slechtst bij de kleine bèdrijven. Overigens is dit bij de meeste bedrijven geen probleem, omdat deze tuinders het tot hun pensioen proberen uit te zingen waarna het bedrijf wordt verkocht, aldus het rapport. "Voor het tuinbouwgebied in en rond Rijnsburg is deze situatie wel problematisch", zo stellen de on derzoekers. "Dergelijke bedrijven zijn dikwijls een sta-in-de-weg voor bedrijven die wel willen uit breiden". Positief De structuur van de Rijnsburgse glastuinbouwbedrijven geeft re den tot zorg. Het rapport is daar duidelijk over. Toch is het volgens de onderzoekers niet juist alleen maar sombere geluiden te laten ho ren. "Daarvoor zijn er teveel posi tieve ontwikkelingen in Rijnsburg en omgeving te zien". In het rapport worden in dat ver band onder meer genoemd de gang van zaken in het gebied Klooster- schuur. Maar ook elders in de ge meente worden bedrijven ge bouwd, vernieuwd en uitgebreid. Auto slipt tegen boom: vrouw dood Burgemeester Paats overhandigt de tachtigjarige Will Dijkman de eremedaille van de gemeente Alphen. Links mevrouw Dijkman. Achter de jarige persfotograaf van links naar rechts de wethouders Mollema, Brussen- Leerdam, De Jong (schuil achter de burgemeester) en Den Duijn. De foto is gemaakt door zoon Wim Dijkman, persfotograaf van het Leidsch en Alphens Dagblad. ALPHEN AAN DEN RIJN - Of hij een foto wilde maken van de overhandiging van een boekje over mo numenten. Met die smoes werd Will Dijkman, zelf een monument, gisteren op zijn tachtigste verjaardag naar het Alpheuse stadskantoor gelokt. Daar viel de Alphenaar midden in zijn 'eigen' receptie, aangebo den door het voltallige college van BenW van Alphen. De man, die de helft van zijn leven onder meer voor het Leidsch en Alphens Dagblad en Nieuwsweek als persfotograaf heeft gewerkt, kreeg uit handen van burgemeester M. Paats de erepenning in zilver van de gemeente Alphen. Ik beschouwu als het oog van Alphen. Iemand, die alles heeft gezien en vastgelegd. Iemand ook die altijd heeft meegedaan. Niet alleen als observator, maar ook als voetballer, trainer en bestuurslid. Als voetballer heb ik de kwalificatie granieten blok over u gelezen. Als mens bent u dat zeker niet", aldus Paats, die ver volgens 'de erepenning overhandigde met daarop de tekst 'Als oog van Alphen overal present'. Paats waakte er overigens voor om de huldiging van Dijkman tevens als zijn afscheid uit de persfotografie te beschouwen: "Vijftien jaar geleden heb ik al eens afscheid van u genomen toen u 65 werd". LEIDEN/HAZERSWOUDE - De cao-onderhandelingen bij het Leids-Hazerswoudse bedrijf Fas son (bijna driehonderd werkne mers) zijn deze week afgebroken omdat de vakbonden en de directie het niet eens konden worden over een nieuw systeem van prestatie- toeslag. De industriebond FNV en de Industrie- en Voedingsbond CNV willen nu eerst met hun ach terban praten om vervolgens met de resultaten terug te komen bij de Fasson-directie. De directie van de fabriek in zelf klevend materiaal aan de Rijndijk zegt 'verbaasd' en 'teleurgesteld' te zijn over het afbreken van de on derhandelingen die al sinds vorig jaar aan de gang zijn. Volgens dis trictsbestuurder J. Duynhoven van de Industriebond FNV is er een duidelijk meningsverschil over de beloning van de werknemers in een nieuwe cao en wordt de zaak van beide kanten bikkelhard ge speeld. "De manier van prestatiebelo ning zoals Fasson die wil, betekent terug in de tijd. Dat iemand die meer presteert, meer verdient, is normaal. Maar met het systeem dat de directie wil, wordt een heleboel werknemers een worst voorgehou den die ze nooit kunnen krijgen, omdat ze bepaalde prestaties niet kunnen leveren". Ook met het voorstel van-Fasson om een cao af te sluiten voor een periode tot 1 januari 1990, gaan de bonden niet akkoord. NAKG koopt grond in Roelofarendsveen ALKEMADE - De uitbreidings plannen die de Nederlandse Alge mene Keuringsdienst voor Groen te- en Bloemzaden (NAKG) in Roe lofarendsveen al zeven jaar heeft, kunnen eindelijk worden verwe zenlijkt. De NAKG weet zich na gisteravond zo goed als verzekerd van de aankoop van bijna drie hec tare tuinbouwgrond langs de rijks weg A4. Op verzoek van de CDA- leden van de commissie ruimtelij ke ordening, openbare werken en milieuzaken wordt de verkoopacte nog wel op een paar punten aange past, maar tegen de plannen van de keuringsdienst bestaan verder geen overwegende bezwaren. Alleen CDA'er N.A. van Ruiten had graag gezien dat de grond aan kwekers 'zou zijn verkocht. Hij vindt dat de gemeente een finan cieel risico loopt door de grond aan de NAKG te verkopen. De bedoe ling is namelijk dat in de toekomst in de nabijheid van het stuk grond woningen worden gebouwd. Vol gens de oorspronkelijke plannen wel zeventig, maar gezien de be perkingen die de provincie oplegt worden dat er hooguit de helft. Hoeveel het er ook mogen zijn, de NAKG veroorzaakt de nodige ge luidsoverlast en dat maakt volgens Van Ruiten de woningen moeilijk verkoopbaar. De NAKG voelt er niets voor drie a vier ton neer te tellen voor een geluidsscherm. De keuringsdienst wil niet betalen voor een voorzie ning die niet voor de dienst zelf, maar voor toekomstige bewoners wordt getroffen. Omdat de ge meente de nieuwe woningen in Nieuwe Wetering Noord, die alleen zijn bestemd voor opvang van de eigen bevolking, zo goedkoop mo gelijk wil houden, mogen de kos ten van zo'n geluidswal niet wor den doorberekend in de prijs van de huizen. Overigens is volgens technische gegevens waar Alkema de over beschikt die geluidswal riiet per se noodzakelijk. Wethou der W.Nugteren gaat er dan ook niet van uit dat die er komt. "Mochten we echter toch tot de bouw ervan worden verplicht, dan moeten we ergens anders geld van daan zien te halen. De nieuwe be woners hoeven daarvoor niet te be talen". NIEUW-VENNEP - De 41-jarige mevrouw M. Pellicaan-Gerritsen uit Rijsenhout is gisteravond in het ziekenhuis van de Vrije Universi teit in Amsterdam overleden aan de gevolgen van een ongeval eer der die avond op de Bennebroeker- weg in Nieuw-Vennep. De vrouw zat als passagiere in een personenauto die volgens een woordvoerder van de politie in Haarlemmermeer vermoedelijk als gevolg van aquaplaning slipte en tegen een boom reed. De Rijsen- houtse raakte bekneld in de auto en moest door de brandweer wor den bevrijd. De 38-jarige echtge noot van de vrouw, die de auto be stuurde, liep een zware hersen schudding op en werd overge bracht naar het Elisabethgasthuis in Haarlem. Inbrekers gepakt ALPHEN AAN DEN RIJN - Twee inwoners van Utrecht zijn van nacht op heterdaad betrapt tijdens een diefstal bij een lederwarenzaak in de Alphense Van Mandersloo- straat. De mannen, 24 en 30 jaar oud, waren via de achterkant de winkel binnengedrongen en had den bijna driehonderd tassen ont vreemd. De waarde hiervan wordt geschat 15.000 gulden. Na een ach tervolging werd het tweetal aange houden in de Prins Hendrikstraat. Ernstige beschuldiging van Noordwijkers WOENSDAG Leiden Laktheater - Het Werkteatermet 'Belof tes'. 20.30 uur. Schouwburg - Folkloristisch Dansthea ter, 20.15 uur. Kapelzaal K&O - Oude Vest, Ronald Brautigam, piano. Wassenaar Gebouw Ned, Protest. Bond - Lange Kerkdam, lezing door prof. Schulte Nordholt: 'Het paasverhaal in de loop tijden', 20.15 i DONDERDAG Leiden Kapelzaal K&O - Oude Vest, lunchcon cert pianist Paul Huyts, 12.45 uur. SSR - Hogewoerd 108, thema-avond over Suriname, 20 uur. Westerkwartier - Ten Katestraat 10a, schrijfavond Amnesty International, 20 Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat, voor verkoop zwembad-abonnementen, 10- 14-uur. Oudheidkamer - Hoofdstraat 24, plaat selijke museum, open van 10-12 uur. NOORDWIJK - Ambtenaren van de dienst ruimtelijke ordening van de gemeente Noordwijk sjoemelen met bouwtekeningen. De tekenin gen die ter inzage liggen zijn niet dezelfde als die waarop een bouw vergunning wordt afgegeven. Van inspraak komt daardoor niets te recht. Dat stelde gisteravorid P. Goemaat namens E.J. Nagel, tij dens een hoorzitting van de advies commissie ruimtelijke ordening van Noordwijk. Het draait allemaal om de ver bouwing van het hotel 'Op de hoogte' aan de Oude Zeeweg in Noordwijk aan Zee. Volgens Goe maat zijn er na het ter visie liggen van het bouwplan, veranderingen in de tekeningen aangebracht. Goemaat: "Er is ons altijd verteld dat er op de tweede verdieping een loos balkon zou worden aangelegd. Er zouden geen deuren van de ka mers naar het balkon worden aan gebracht. Dat stond zo ook op de tekening die ter visie lag". Goemaat zei te hebben geconsta teerd dat er inmiddels wel deuren zijn aangebracht. Hij, Nagel en nog een bezwaarmaker zijn daarop de bouwtekeningen op het gemeente huis opnieuw gaan bekijken. Goe maat: "De tekening bleek opeens heel anders te zijn. Hiermee is ge sjoemeld". Volgens de bezwaarmaker heeft de gemeente Noordwijk door het sturen van een foute bouwteke ning ook ten onrechte goedkeuring van de provincie gekregen voor de verbouwing van het hotel. Het eigenlijke bezwaarschrift van Nagel richt zich tegen de aan leg van een balkon en deuren op de tweede verdieping. De privacy van de Noordwijkse zou hierdoor wor den aangetast. De ambtenaren die gisteravond tijdens de hoorzitting aanwezig waren, lieten zich niet uit over de beschuldigingen. De commissie beslist op korte termijn over de in houd van het bezwaarschrift. APOTHEKEN Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 763439. Apotheek Kooi, Surinamestraat 7, Lei den, tel. 214060. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. Commissie Van Dongen niet bijeen LEIDEN - De gezamenlijke verga dering van de raadscommissies voor onderwijs, sociale zaken, fi nanciën en economische aangele genheden vanavond over de nota 'Een eerlijke kans op werk in Lei den' gaat niet door wegens ziekte van wethouder Van Dongen. De vergadering van de raadscommis sie voor economische aangelegen heden, die voor deze vergadering gepland stond vindt overigens nor maal doorgang.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18