Erica wil toch parkeerdek bij nieuwbouw Stille Rijn Na 110 jaar valt in Leiden doek voor de opleiding tot apotheker FüamsTi Eerste aanzet wagenmakersmuseum Ambtenaren kunnen goedkoop computer kopen bij gemeente Sloop van 3 huizen aan Baatstraat van de baan actief in vrije tijd WOENSDAG 8 APRIL 1987 LEIDEN - Voor de laatste keer subfaculteit heerst niet bepaald zijn gisteren in het Academiege bouw apothekersdiploma's uitge reikt. De zeven gelukkigen sluiten een rij af van 1200 farmaceuten die in de afgelopen ruim honderd jaar hun apothekersdiploma hebben behaald in Leiden. De eerste hoog leraar kwam in 1877 aan, nu dus 110 jaar geleden, en deze begon met welgeteld één student. De tra ditie van diploma uitreikingen werd in stijl afgesloten met een bij eenkomst in het Academiege bouw, waar ook onder anderen de rector-magnificus, professor Been hakker, en de voorzitter van de fa culteit farmacie, professor Baer heim Svendsen, een toespraak hielden. door Meindert van der Kaaij Dat het dit jaar voor het laatste is dat studenten hun apothekersdi ploma kunnen halen is een gevolg van de opheffing van de studie richting farmacie aan de Leidse universiteit per 1 september 1987. Minister Deetman besloot in 1983 dat deze opleiding uit Leiden moest verdwijnen. Studenten far macie halen eerst hun doctoraal, ze krijgen dan drs. voor hun naam, waarna ze een aansluitende oplei ding van een jaar kunnen doen voor apotheker. Bij het docentenkorps van de treurige en verslagen stem ming. De beslissing is al jaren gele den genomen en de teleurstelling is inmiddels verwerkt, zo zeggen sommigen. Daarbij komt dat in de laatste jaren door de ontwikkeling van de bio-technologie, toch een nieuwe loot in Leiden aanwezig blijft: de bio-farmacie. Rector-mag nificus Beenhakker sprak van een feniks die uit zijn as herrijst. "De komst van de bio-farmaceutische wetenschap naar Leiden is een be wijs dat een universiteit zich kan aanpassen aan de veranderende behoeften van onderwijs en onder- Z°De voorzitter van de subfaculteit van de farmacie, Baerheim Svend sen, wist te vertellen dat de 1200 in Leiden gediplomeerde apothekers, niet gelijkmatig over de 110 jaar waren versprèid. Alleen in de laat ste 18 jaar al hebben zo'n 600 stu denten hun diploma gehaald en dat is toch 50 procent van het to taal. Dit in tegenstelling tot de pe riode vlak na de tweede wereldoor log toen gemiddeld slechts acht ge diplomeerde apothekers konden worden afgeleverd. Over hoe de artsenij geneeskun de, zoals farmacie ook wel wordt genoemd, kan groeien vertelde professor Bosman-Jelgersma, hoogleraar geschiedenis der farma cie. Met name tijdens crisisperio den wilde het aantal apothekers nog wel eens toenemen. Volgens Bosman-Jelgersma is dat niet zo 3.000 gulden beschikbaar, terwijl gek: Afnemende werkgelegenheid, minstens 11.000 gulden nodig was de dalende inkomsten en stijgende om met onderwijs te kunnen be- prijzen hadden volgens haar een ginnen. Na veel touwtrekken in de verpaupering tot gevolg. Dit leidde Tweede Kamer kwam in 1880 het tot eenzijdige voeding en ging lbo- pand Papengracht 4 vrij, vendien gepaard met drankrhis- bruik. "Terwijl arbeiders soms ^un bestaan wilden veraangenamen door in de apotheek een opiüm- houdend drankje te halen, het' zo geheten laudanum-drankje, dat goedkoper was dan jenever". Vol gens Bosman-Jelgersma had men in die jaren geen idee van de ver slavende werking van het drankje. Pas nadat in 1865 de geneeskun dige wetten en in 1876 en 1878 de hoger onderwijswetten van Thor- Van den Burg met zijn studenten hun intrek namen. Het tekort aan geld voor deze studierichting ach tervolgde de hoogleraar,de rest van zijn leven. Steeds was er een tekort aan grondstoffen en chemicaliën en klaagde hij over de aanwezig heid van slechts één weegschaal en één microscoop. Goeie Mie Een belangwekkend en berucht becke van kracht werden, kon de onderzoek dat Van der Burg heeft apotheker zich academicus noe- ra°ëen doen betreft de zaak Catha- men. In die tijd werd de basis ge- r*?a der Linden-Swanenburg, legd voor de huidige universitaire aliaf Goeie Mie, de vrouw die vele opleiding in de farmacie. Voor die Leidenaren om zeep hielp door tijd waren apothekers nog verbon- vergiftiging. Van den Burg is bij den met het gildewezen. Dat was deze zaak betrokken geweest als ook het geval in Leiden. Volgens toxicoloog, wat zoveel wil zeggen het boek Farmacie in Leiden, be- dat hij vaststelde met welk gif de stond het apothekersgilde den sinds 1661. Op 3 november 1877 wordt E.A. Van den Burg als hoogleraar aan gesteld. Als de hoogleraar begint, heeft hij niet eens een kamer om college te geven, laat staan een la boratorium om het door hem slachtoffers waren omgebracht. De zaak bezorgde hem zoveel werk, dat hij enige tijd de colleges moest staken. Van den Burg overleed in 1890, zijn opvolger werd H.P. Wijsman. Het studentenaantal groeide en dat maakte een grotere behuizing wenste onderzoek te kunnen ver- noodzakelijk. Onder leiding richten. Oorzaak: geldgebrek. Wijsman verhuisde de farmaceuti- De toenmalige minister stelde sche faculteit bouw aan de Hugo de Grootstraat. Later werden in dezelfde straat nog eens twee laboratoria bijge bouwd. Na een terugval van de faculteit tijdens en na de Tweede Wereld oorlog, kwam de studierichting steeds meer in de belangstelling van studenten. Na een lange perio de met een gelijkblijvend aantal studenten, nam het aantal eerste jaars in de beginjaren '70 ineens flink toe. Deze groei maakte het Farmaceutisch Laboratorium aan de Hugo de Grootstraat veel te klein. Een derde verhuizing werd noodzakelijk. In 1974 verhuisden de farmaceuten naar het Gorlaeus Laboratorium. Tot 1983 was er sprake van een rustige periode. In dat jaar kwam-de minister met zijn plan Taakverdeling en Concentra tie,.. waarin wordt aangekondigd dat farmacie in Nederland wordt geconcentreerd in Groningen en Utrecht. Vanaf dat jaar werden geen eerstejaars meer in Leiden opgenomen en mochten de meer- derejaars nog wel de studie afma ken. Bosman-Jelgersma zei gisteren dat de ware beweegredenen voor het laten verdwijnen van farmacie uit Leiden nooit bekend zullen worden. Als een historicus daar ooit achter komt, is het volgens haar te hopen dat zijn conclusie t niet zal zijn, dat de waarheid van i gediplomeerde apothekers toe die de Leidse universiteit vandaag, de dwaling van gisteren (foto Jan Holvast) js geweest. LEIDEN - De voorzitter van de Stichting Wagenmakersmuseum, R.J. van Cruijsen, verrichtte gistermiddag de eerste handeling voor de renovatie van de vroegere wagenmakerij De Groot. Hij deed dat door het ophangen van een bord waarop staat aangegeven dat het gebouw wordt opgeknapt. Het pand aan de Oude Varkenmarkt 13 zal worden omgebouwd tot museum, op de bovenverdieping komen wooneenheden voor studenten. De werk zaamheden duren naar verwachting tot het eind van het jaar, in de zomer van volgend jaar kan het wagenma kersmuseum dan geopend worden. De bewoners van de Oude Varkenmarkt kregen gisteren uit handen van Cruijsen, namens de wijkvereniging, allemaal een bos bloemen. "Om al het ongemak van de opengebroken straat door de aanleg van riolering enigszins te verzachten, en omdat het lente is", aldus Cruijsen. De oudste bewoonster, de 80-jarige mevrouw C. Brand van het snoepwinkeltje op de hoek van de straat kreeg een extra groot boeket. Op de foto brengen de wethouders Peters en Kuijers het te monteren bord met een oude handwagen naar de voormalige wagenmakerij aan de Oude Varkenmarkt. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De gemeente Leiden biedt ambtenaren de mogelijkheid om goedkoop een personal compu ter aan te schaffen. Op deze wijze 'Katvanger' krijgt drie maanden eel LEIDEN - De 29-jarige Leidenaar die vorig jaar als katvanger fun geerde voor een straatmakersbe- drijf, is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenis straf van zeven maanden waarvan vier voorwaardelijk. De man schreef facturen voor werkzaam heden die door het andere bedrijf zwart werden verricht en ontving daarvoor wekelijks 500 gulden. Op deze manier werden duizenden guldens aan loonbelasting en so ciale premies niet betaald. hoopt de gemeente dat ambtena ren sneller vertrouwd raken met automatisering en sneller wegwijs raken op computers. Door in één keer een grote bestelling te plaat sen, hoopt Leiden een flinke kor ting in de wacht te slepen. Boven dien verstrekt de gemeente ambte naren wanneer zij dat willen een renteloze lening voor de aanschaf. Volgens bestuursmedewerkster J. van Schie van personeelszaken is de belangstelling van ambtena ren voor deze aanbieding vrij groot. Tot dusver hebben zich on geveer 200 mensen hiervoor aange meld. Of al deze ambtenaren ech ter ook inderdaad een computer aanschaffen, is echter niet zeker. Het is de bedoeling dat de ambte naren een redelijk professionele personal computer in huis krijgen, een type dat vergelijkbaar is met de apparaten die ten gemeentehui ze worden gebruikt. Van Schie geeft toe dat het vreemd lijkt om in een tijd waarin de gemeente ongeveer 12 miljoen gulden moet bezuinigen, renteloze LEIDEN - Het raadslid C. Vergeer tenaren. "Maar juist omdat een ma chine wordt gekocht die is te ver gelijken met de computers die op het werk worden gebruikt, mag worden verwacht dat mensen des kundiger worden en enthousiaster worden voor automatisering". Ze voegt eraan toe dat door de renteloze lening, de gemeente per gekochte computer ongeveer 125 gulden moet toeleggen. "Dat is een fractie van het totale beschikbare opleidingsbudget voor automatise ring. En die 125 gulden werpt op de lange termijn zeker zijn vruchten af'. Vragen over opslag van vuile grond leningen te verstrekken aan amb- Aantal bewoners laat bezwaren varen LEIDEN - Bouwmaatschappij Eri- ningen in het gebouw door gede- ca wil toch een parkeerdek aanleg- appartementen zijn voor 1 april ge- puteerde staten gehonoreerd. De reed. Voor de woningen hebben gen bij de appartementen die ko- gemeente gaf daarop een bouwver- vooral 50-plussers belangstelling op de plek van het Langezaal- gunning af voor 12 appartementen getoond. "Het zijn grote woningen de Stille Rijn. Het zonder parkeerdek. en in het gebouw wordt een lift De buurtvereniging had bezwaar aangebracht. In de praktijk blijkt dat dit soort woningen oudere mensen aantrekt", aldus Van Oer- gebruik ge- last. De buurt gaf er de voorkeur le. ,n dat er op het dak een tuin werd ngelegd of dat er speelvoorzie- complex parkeerdek moet komen op het dak van de bedrijfsruimte naast de tegen de parkeerplaatsen wegens appartementen. De winkelruimte mogelijke stank- en geluidsover- wordt op 1 augustus i: nomen door Perry Sport. Met de bouw is inmiddels begonnen. Vorig jaar werden bezwaren uit hingen zouden komen. Erica-bouw de buurt tegen de parkeervoorzie- heeft intussen geprobeerd om om wonenden tot andere gedachten te brengen door het voeren van per soonlijke gesprekken. Een aantal buurtbewoners heeft nu de bezwa ren tegen de parkeervoorzieningen laten varen. Erica-beheer zal nu een nieuwe bouwvergunning aan vragen. Volgens de voorzitter van de buurtvereniging Maredorp, Harry Schoch, zal een aantal bewoners wel beroep aantekenen indien een LEIDEN - De voorzitter van het nieuwe vergunning wordt ver college van bestuur van de Leidse ?ee?d;, De _heeft Uitreiking Kokpiijzen door Cath De architect vindt de aanleg van een parkeerdek bij de woningen een goede oplossing. "Ik had aan vankelijk mijn twijfels, maar denk nu dat het een heel goede oplos sing kan zijn. Natuurlijk is het aar diger om daar een tuin aan te leg gen. Dat levert wel een moeilijke discussie op, want wie gaat het be talen". universiteit, mr'. K.J. Cath, reikt op "°fr 0^ndp,unt inSen°men donderdag 9 april de C.J. Kokprij- over het meuwe Plan van Erica- i '85 uit aan dr. J. A. Pardoen dr. R.J.W. de Wit. Pardoen krijgt de Kokprijs voor zijn onderzoek dat betrekking heeft op de chemische reacties die ten grondslag liggen aan het 'zien'. De Wit is de prijs toegekend voor zijn onderzoek naar cellulaire slijmschimmels waarbij de vraag centraal staat hoe een cel met de buitenwereld kan communiceren. De onderzoekers ontvangen ieder 3500 gulden. De C.J. Kokprijzen zijn een pres tatiebeloning ter stimulering van onderzoekers met 'een uitgespro ken grote begaafdheid'. Het Kok fonds is gevormd uit het vermogen dat de heer C.J. Kok, die in 1885 werd geboren en jarenlang als bio loog werkzaam was op de planten tuin te Bogor, bij zijn overlijden in 1965 aan de Leidse universiteit na liet. duur zou zijn. Na protesten van de bewoners van de woningen, heeft de gemeente haar mening gewij zigd. Net als ongeveer 70 huizen aan de Oude Singel, Volmolen gracht en Zandstraat worden de drie woningen aan de Baatstraat nu gerenoveerd. LEIDEN - De sloop van de drie Schoch vreest, behalve mogelij- huizen aan de Baatstraat (num- ke stank- en geluidsoverlast, dat er mers \l> 13 en 15> gaa* n»et door. meer van dit soort bouwplannen Het college van B en W heeft giste- met inwendige parkeervoorzienin- ren besloten de huizen toch te re gen zullen worden uitgevoerd in de noveren. Aanvankelijk stelde de binnenstad. "De overlast van dit gemeente zich op het standpunt parkeerdek voor 12 auto's kan wel-' dat renovatie van de woningen te licht nog meevallen. Er wordt hier echter wel een precedent gescha pen. Meer parkeervoorzieningen van deze soort kunnen wel meer overlast veroorzaken". Volgens architect P. van Oerle hebben metingen aangetoond dat de geluidsoverlast gering is "zeker LEIDEN/DEN HAAG - De 22-jarige chauffeur uit Nieuwerbrug, die in wanneer je bekijkt wat normaal is november vorig jaar een dodelijk ongeval veroorzaakte op de hoek Le- in een binnenstad". De architect vendaal/St. Jorissteeg, is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een denkt dat het niet mogelijk is om voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. Ook werd hem de rijbe- de stankoverlast te meten. voegdheid voor zes maanden ontzegd en moet hij een boete van duizend De bouw van het complex is in- gulden betalen, middels begonnen. De be- Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur rechtsaf sloeg en geen voor- drijfsruimte zal op 1 augustus in rang gaf aan een fietser die rechtdoor wilde rijden. De vrouw kwam qnder gebruik worden genomen, de 12 de vrachtwagen terecht. Ontzegging van rijbewijs voor veroorzaken dodelijk ongeval Concert De pianist Paul Huyts en de clarinettist Coen Wolfgram ge ven donderdag in de kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Chi de Vest een lunchconcert. Op het programma staan onder meer werken van Chaitsson, Pierné en Schumann. Het concert begint om 12.45 uur. 's Avonds wordt in diezelfde kapélzaal een Scandi navische avond gehouden. Onder meer treedt de groep Nelja op. Voorts worden er volksdansde- monstraties gegeven en is er een mini-buffet. De avond, begint om 20.15 uur. Jazz Het kwintet Hot Club Tusci speelt vrijdagavond 10 april in brasserie Le Bambou (Heren straat 1). Het optreden van de jazzgroep begint om 21.30 uur. Pancrat In buurthuis Pancrat (Middel stegracht 85) draait op donder dag 9 april de film Swing time met Fred Astaire en Ginger Ro gers. Met name ouderen zijn van harte welkom. Aanvang 14.00 Rommelmarkt De technische school C. Sweris houdt vrijdag 10 april een rom melmarkt in het gebouw aan de Vondellaan 45 van 14.00 tot 17.00 uur. Wie nog spullen kwijt wil, kan bellen met 769252. Gulden Voorn Uitslag van de viswedstrijd van de hengelvereniging De Gul den Voorn: 1 T. Smit, 6250 gram 2 T. v.d. Meer, 5150 gram; 3 G. Harland, 5060 gram; 4 H. van Al phen jr., 3580 gram; 5 B. Velthuij- zen, 3490 gram; 7 M.P. Hoogka mer, 3070 gram; 8 H. van Alphen sr. 1500 gram. (Socialistische Partij) heeft het col lege van B en W schriftelijke vra gen gesteld over de tijdelijke op slag van vervuilde grond afkom stig van het terrein van de voorma lig scheepswerf Boot aan de Zijloe ver. De gemeente wil de grond tot 1 juni opslaan op een stuk grond naast de scheepswerf. Daarna wordt het afgevoerd naar een defi nitieve opslag in Rotterdam of naar een provinciaal depot bij Room burg. Vergeer wil van het college van B en W weten met welke stoffen de grond is verontreinigd. Ook vraagt hij zich af of er geen hinderwetver gunning nodig is voor deze tijdelij ke opslagplaats. Het raadslid wil ook antwoord op de vraag waarom de verontreinigde grond niet direct wordt afgevoerd naar een definitie ve bestemming. Volgens Vergeer is er sprake van een vreemde en alarmerende ont wikkeling. Hij vraagt zich af of de gemeente met het storten van de grond niet de Wet op de bodemver vuiling overtreedt. In Leiden opleiding kandidaat notaris LEIDEN - Aan de Leidse i teit gaat met ingang van februari 1988 een beroepsopleiding voor kandidaat-notaris van start. Na de advocatuur zal dan ook voor het notariaat een tweede-fase beroeps opleiding worden geïntroduceerd. De universitaire beroepsoplei ding wordt in het leven geroepen omdat de werkbelasting in het no tariaat aanzienlijk is toegenomen. Daarmee is ook de behoefte aan de inzetbaarheid en produktivitei^ van een beginnend notaris toege nomen. Behalve aan de Leidse uni versiteit zal deze opleiding ook aan de Katholieke universiteit van Nij megen worden verzorgd. Hoe de beroepsopleiding er pre cies uit gaat zien, zal uitgebreid worden besproken op het 22ste landelijke notarieel studentencon gres, dat op vrijdag 10 april door de staatssecretaris van justitie, mevr. mr. V. Korte - Van Hemel, wordt geopend. Het congres wordt ge houden in het Gorlaeuslaborato- rium en begint om 9.30 uur. Baerheim Svendsen reikt laatste diploma's uit

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17