Steeds Museum volkenkunde schenkt aandacht aan drie mijlpalen Dishoeck overleden :-= leidsch dagbladjaaimasr Personeel EBR staakt een uur Oud-directeur Van Redactie: Stmor» van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Stoepwerk "De gemeente is vergeten dat wij daar ook nog wonen. Er is een foutje gemaakt, waardoor we nu met de gebakken peren zitten", zegt R.T.J. Zwagerman beduusd. Hij is bewoner van een huis aan het Ina Boudier-Bakkerplein in de Stevenshof. Het probleem is dat het terras van zijn woning grenst aan een, zoals Zwagerman dat zelf noemt, kunstzinnig stoepwerk. Dat kunstwerk is een onderdeel van het winkelcen trum Stevensbloem. Op vier punten van het centrum is een deel van de stoep zo'n 70 centme ter verhoogd. "Je zou het een trottoir bovenop een trottoir kunnen noemen", aldus Zwager- Ambtenaar D. Halfwerk van directie ruimtelijke ordening noemt het liever een 'poef, alleen wat groter uitgevallen'. Het is geen kunstwerk, maar het is wel bedoeld als aandachtspunt op de hoek van het winkelcentrum. "De poef geeft, zo hopen wij, aanleiding tot activiteiten in de vorm van kraampjes tijdens ver kiezingstijd of collectes. Een ju bilerende of feestvierende win kelier kan er desnoods een or kestje op neer zetten. Dan is het een podium. Ook is het mogelijk dat een kunstenaar daar iets neerzet. Dan is het weer een sok kel". Hij geeft toe dat er op dit ogenblik niets mee wordt ge daan, ofwel in ambtelijke ter men: het is een neutraal object. Zwagerman en zijn buren kun nen van de poef bepaald niet vro lijk worden. Hij heeft samen met de heren Leuering, Dissevelt en Welling een brief naar de ge meente gestuurd waarin de pro blemen en de grieven uit de doe ken worden gedaan. De grootste problemen hebben de bewoners met de aantasting van de privacy. De woning van Zwagerman is tegen het winkel centrum aangebouwd en daar door lopen er veel mensen langs zijn huis. Door het 'kunstwerk' zijn de bezoekers echter gedwon gen vlak langs het raam te lopen. De situatie waarbij bezoekers van de Stevensbloem zijn woon kamer in kijken, maakt hem ze ker niet gelukkiger. Stoepwerk (2) Daarbij komt dat door de op staande rand van het stoepwerk honden kennelijk worden uitge nodigd daar hun behoeften te doen. "Daar mag ik dan tegen aan kijken of, als het heel erg is, zelfs opruimen". Het kunstwerk is ook voor kinderen een geliefd terrein om te spelen. Gevolg is dat kinderen er plezier in schep pen om naar binnen te kijken als ze de stoep hebben beklommen. Zwagerman en de zijnen vrezen dat bovendien de poef voor jon geren aanleiding zal zijn om op die plek samen te scholen. Er is kortom geen sprake meer van rust voor Zwagerman en zijn buren. Met name tijdens de zo mer heeft hij geen mogelijkhe den om ergens op zijn gemak buiten te zitten. Aan de zijkant is het winkelcentrum, aan dé noordkant parkeerplaatsen. Zijn terrasje is de enige mogelijkheid om van de zon te genieten. En om de zon en het terrasje was het hem te doen geweest, toen hij in mei 1984 via de lotingsprocedure voor deze woning had gekozen. Er werd niet verteld dat ook het trottoir zou worden verhoogd tot wat het nu is. Op de voorgrond de poef die de heer Zwagerman, die op zijn terrasje zit ligt. Hij verwijt de gemeente ge brek aan goede voorlichting. Volgens Zwagerman zijn bewo ners van andere straten hierover wel ingelicht. Ambtenaar Half werk zegt dat dat klopt. "De wijk waarin het huis van Zwagerman staat, Vlek 5, was eerder klaar dan het winkelcentrum. We heb ben de heer Zwagerman inge licht over de bestrating in zijn buurt. De poef behoort bij het winkelcentrum en daar hebben we met de winkeliers over ge sproken en niet met Zwager- Halfwerk heeft wellicht een oplossing voor de ongemakken. "De poef wordt niet weggehaald, maar tussen het terras en het looppad kunnen we een planten bak neerzetten. Hierdoor worden wandelaars in ieder geval ge dwongen verder van het raam van de heer Zwagerman te lopen. Ik heb deze oplossing al aan de- directie groen kenbaar voorge legd, maar die waren er niet hap pig op. Het betekent natuurlijk een investering en onderhoud", zo zegt Halfwerk. Zaaiers Je zult maar met je zieke hoofd in het Academisch Ziekenhuis liggen en overrompeld worden door een religieus zangkoor dat zich De Zaaiers noemt. Volgens patiënten en personeel van het AZL waren het eerder onrust zaaiers. Leden van de zanggroep lieten het niet bij het zingen van liederen alleen. Ze verspreidden zich over de ziekenzalen en over stelpten de aanwezigen met fol ders en religieuze boodschap pen. Tot het allemaal wat te gor tig werd. We kunnen ons heel wel voor stellen dat bijvoorbeeld het per soneel wel wat anders te doen heeft dan te luisteren naar op dringerige praatjes van religieus bevlogenen. Op verzoek van het personeel en patiënten worden de zingende en prekende Zaaiers niet meer op de ziekenzalen ge duld. Patiënten die het wel wil len en kunnen aanhoren moeten zich naar het Leidse Plein bege ven. Dat is het binnenplein van de nieuwbouw van het AZL. Daar zullen ze te voet of anders met bed en al naartoe worden ge bracht. De Zaaiers gaan er in één opzicht op vooruit: ze worden in de toekomst namelijk begeleid op orgel. De directie van het ziekenhuis heeft hiertoe niet alleen besloten op verzoek van het personeel, maar wilde tevens geen prece dent scheppen voor andere groe pen. Een zo'n groep is meer dan genoeg. Daarbij hebben De Zaai ers genoeg gezaaid. WOENSDAG 8 APRIL 1987 Koningin opent jubileumtentoonstelling LEIDEN - Het Rijksmuseum voor Volkenkunde schenkt dit jaar op gepaste wijze aandacht aan drie mijlpalen: het museum bestaat 150 jaar, het vond 50 jaar geleden on derdak in het gebouw van het voormalige Academisch Zieken huis aan de Steenstraat en het eer ste deel van de grondige verbou wing van dit pand is voltooid. Het door Wim Wegman begin van de feestelijkheden werd vandaag ingeluid door koningin Beatrix. Zij opende in het bijzijn van onder anderen minister Brink man van cultuur de jubileum-ten- toonstelling 'De Jaargetijden van de mens'. Deze expositie gaat mor gen open voor het publiek en is te bezichtigen tot en met 27 septem ber. Het museum voor volkenkunde begon zijn bestaan met het onder brengen van de collectie van Ph.F. von Siebold in het pand Rapen burg 19, waar nu het kantonge recht is gevestigd. Von Siebold was een arts die werkzaam was op de Hollandse handelsvestiging Deshima - het huidige Nagasaki - in Japan. Hij bracht een omvang rijke verzameling bijeen van Ja panse voorwerpen, die in 1837 werd aangekocht en aan het pu bliek werden getoond in het, zo heette het toen nog, 's Rijks Ethno- grafisch Museum. In de loop der jaren breidde de verzameling zich sterk uit - nu heeft het museum ongeveer een miljoen voorwerpen - en kreeg 'Volkenkunde' te kampen met ruimtegebrek. In 1933 legde het de hand op het voormalige zieken huis. De verbouwing daarvan was in 1937 klaar en kon het museum zijn collectie op een enigszins ac ceptabele wijze aan het publiek tb- De eisen die in 1987 aan een mu seum worden gesteld, zijn aanmer kelijk zwaarder geworden. Om aan LEIDEN - Koningin Beatrix heeft gisteren een informeel werkbezoek gebracht aan verschillende laboratoria van de Leidse universiteit. Zij liet zich daar, in het gezelschap van onder andere minister' Deetman van Onderwijs en wetenschappen en burgemeester Goekoop van Leiden, in lichten over onder meer het universitaire samenwerkingsverband biotech nologie Leiden-Delft. Op de foto van Loek Zuyderduin vergewist burge meester Goekoop zich er kennelijk van of hij, zo kort na 1 april, inderdaad met hare majesteit aan tafel zit. die eisen te kunnen voldoen, is vo rig jaar een grondige modernise ring begonnen. De eerste fase daar van is nu klaar. Behalve het op knappen van de expositiezalen en het aanbrengen van klimaatrege- lingsapparatuur daar, is ook een groot deel van de centrale hal ver beterd en is er een publieksrestau- rant ingericht - een accommodatie die het rijksmuseum tot nog toe ontbeerde. Inwijding Met de opening van 'De jaargetij den van de mens' is het museum voor.het eerst Sinds januari van dit jaar weer voor het publiek toegan kelijk. Alsof men de bezoekers de schade wil laten inhalen, heeft het museum bij de jubileum-tentoon stelling meteen maar alle conserva toren ingeschakeld. Toonden vori ge exposities voornamelijk een beeld van één land of één volk, nu wordt het publiek aan de hand van vijf centrale thema's langs ver schillende niet-westerse culturen gevoerd. 'De jaargetijden van de mens' probeert een chronologisch beeld te schetsen hoe andere volkeren belangrijke gebeurtenissen vieren en herdenken als geboorte, inwij ding, huwelijk en dood. Een vijfde thema behandelt het kloosterleven in enkele Aziatische landen. Daar bij is zo veel mogelijk geprobeerd Folder over toeslag woonkosten kamerbewoner LEIDEN - De gemeente Leiden brengt binnen drie weken een fol der uit over de woonkostentoeslag voor kamerbewoners in Leiden. Wethouder De la Mar van sociale zaken heeft dit gisteren toegezegd aan vertegenwoordigers van de Jongerenbeweging. Deze trokken bij hem aan de bel omdat de ge meente een eerdere toezegging over het uitbrengen van zo'n folder niet gestand deed. De toeslagregeling biedt mensen die bij particulieren een dure ka mer huren en moeten rondkomen van een bijstandsuitkering of een minimumloon, de mogelijkheid een huursubsidie aan te vragen. De gemeenteraad is in juni vorig aar akkoord gegaan met deze regeling. De sociale dienst zegde toe een speciale folder hierover uit te bren gen om zoveel mogelijk mensen over deze zaak op de hoogte te brengen. Tot dusver is dat echter nog steeds niet gebeurd waarna de Jongerenbeweging besloot zelf maar een folder uit te brengen. De la Mar beloofde de Jongerenbewe ging de informatiefolder zo snel mogelijk uit te brengen en deze te verspreiden onder alle aangewezen organisaties en instanties. Om de bezoeker niet meteen in het diepe te gooien, en hem ten minste nog enkele herkennings punten te bieden, is aan het begin van de tentoonstelling aangegeven welke gebruiken en spullen in Ne derland of West-Europa van toe passing zijn bij zaken als geboorte, inwijding, huwelijk, kloosterleven en dood. In vitrines liggen en staan zeer vertrouwde voorwerpen als beschuit met muisjes, een bruids taart, rouwkaarten en trappisten- bier, terwijl met foto's van onder meer een studenten-ontgroening wordt uitgebeeld welke inwij dingsrites in Nederland in zwang zijn. Spreekwoorden De conservatoren hebben zich bij het inrichten van de tentoon stelling niet al te strak aan de the ma's gehouden. Bij het 'hoofdstuk' geboorte is niet alleen aangegeven welke rituelen en gebruiken heer sen rond de geboorte zelf, maar wordt ook speelgoed uit verschil lende niet-westerse landen ten toongesteld. Tevens worden aller lei vruchtbaarheidssymbolen ge toond, onder meer indrukwekken de, meer dan mans hoge beelden uit Nieuw-Guinea. Die wat minder strikte interpre tatie is ook terug te vinden bij het thema 'huwelijk'. Naast een schets van Javaanse en Japanse huwe lijksfeesten, waarbij ruim gebruik is gemaakt van levensgrote pop pen, wordt ook aandacht geschon ken aan de zogeheteh 'spreekwoor- dendeksels' uit Angola. Deze ver vullen een belangrijke functie bij het slechten van huwelijksproble- Met deze deksels kunnen vrou wen hun - immer gescheiden eten de - mannen en diens aanvérwan- ten duidelijk maken dat het niet meer zo erg botert tussen hen. Wanneer een man een deksel met de afbeelding van een mand op zijn etenspot vindt, moet hij dit opvat ten als een waarschuwing dat zijn vrouw haar biezen pakt als hij zijn leven niet snel betert. Bescheiden van omvang is het onderdeel 'kloosterleven'. Het toont een Thaise en een Tibettaan- se monnik en enkele van hun riten en gebruiksvoorwerpen. Zeer bui- tennissige zaken treft de bezoeker aan bij de thema's 'inwijding' en 'dood'. Het onderdeel 'inwijding' wordt onder meer verluchtigd met twee authentieke 'medicijnman nen-kostuums' uit Suriname en initiatie-beelden uit een 'mannen huis' uit Nieuw-Guinea. Enkele op stellingen bij het thema 'dood' zijn zo bizar dat ze bijna grappig zijn. Een aantal voorwerpen uit Mexico, gebruikt bij het herdenken van overledenen, zijn zo opzichtig en zo vrolijk, dat dit deel van de ten toonstelling doet denken aan een kermisattractie. Iets dergelijks is ook het geval met een voorwerp dat wordt ge bruikt bij een Chinese dodenrite: een veelkleurig papieren huis. Ge van een aantal fregatten, waarvoor hem een hoge onderscheiding werd verleend. In 1956 nam hij ontslag uit de dienst, werd secretaris van de di rectie van het Leidsch Dagblad en een jaar later adjunct-directeur. Op 1 juli 1959 volgde hij J.W. Henny op als directeur, een functie die hij tot 31 juli 1970 bekleedde. De pe riode-Van Dishoeck is van groot belang geweest voor het Leidsch Dagblad. Onder zijn leiding werd de aanzet tot de modernisering van het bedrijf gegeven. Hij verbeterde voorts een aantal sociale voorzie ningen. Ook op andere terreinen plantte hij de banier van de krant wat verder dan tot op dat moment het geval was geweest. Toen hij het directeurschap op zich nam telde de krant zo'n 20.000 abonnees, bij zijn vertrek waren dat er 32.000. Van Dishoeck had een wat re genteske stijl van leidinggeven, maar als hij een regent was dan vooral één met een sociaal hart. Wie met problemen kampte, klop te niet gauw tevergeefs bij hem aan. Hij had iets bevaderends - in de goede zin van het woord. In 1970 stapte hij op. "Het bedrijf loopt nu goed", zei hij toen, "ik vind dat ik nu maar eens wat an ders moet gaan aanpakken". Hij werd directeur van de machinefa briek Reineveld in Delft en later di recteur van de Stichting Bijzonde re Opleidingen van de Grafische Industrie in Amsterdam. Als com missaris bleef hij aan de krant ver bonden. In het sociale leven van Leiden bekleedde hij een aantal functies o.a. die van regent van het Oude- Liedenhuis en voorzitter van het bestuur van de Eerste Leidse Schoolvereniging. Bij het Leidsch Dagblad zal E.A.E. van Dishoeck in de herinne ring blijven als een goede direc teur, maar zeker ook als een vrien delijk, hoffelijk man. R.D. PAAUW Adjunct-hoofdredacteur PAGINA 15 LEIDEN - Ongeveer 350 werkne mers van het Energiebedrijf Rijn land (EBR) hebben gistermiddag een uur lang hun werk neergelegd. De werkonderbreking was be doeld als protest tegen de arbeids omstandigheden van het perso neel. Ook in het bijkantoor van het EBR in Ter Aar werd het werk een uur stilgelegd. Aan de actie deed ongeveer 80 procent van de werk- De werkonderbreking tussen half twee en half drie had geen ge volgen voor het publiek. De loket ten bleven open en de storings dienst verleende zijn normale ser vice. Het personeel wil dat het col lege van bestuur vijf eisen inwil ligt. Vandaag is door beide partijen over de zaak gepraat, de uitslag van het gesprek is nog niet bekend. Wanneer geen overeenstemming bereikt wordt volgen verdere ac ties. Het overleg tussen het college en de vakbonden is tevens bedoeld als voorbereiding op een gesprek met de minister van binnenlandse zaken over de kwestie. Na afloop van de werkonderbre king las B. van Egmond van de Ab vaKabo een steunverklaring van de fractie Links Leiden voor. Daar na werd gestemd over de verdere gang van zaken. Van Egmond deed twee voorstellen die unaniem wer den goedgekeurd. Als tijdens het gesprek met het college van beheer tegemoet wordt gekomen aan een aantal eisen van het personeel dan zullen verder acties uitblijven; zijn er geen resultaten bereikt dan komt het personeel bijeen om over nieuwe acties te praten. Van Eg mond sprak tijdens de bijeen komst in een grote hal in het EBR over een stiptheidsactie. LEIDEN - De oud-directeur van het Leidsch Dagblad, E.A.E. van Dishoeck, is afgelopen donderdag avond bij een verkeersongeval in de buurt van de Schipholtunnel om het leven gekomen. Naar de po litie aanneemt heeft hij achter het stuur een hartaanval gekregen. Hij bereikte de leeftijd van 63 jaar. De crematie heeft inmiddels in besloten kring plaatsgevonden. Eduard August Ewout van Dis hoeck werd op 22 juli 1923 in Naar- den geboren, als zoon van een uit gever. Na de hbs in Bussum stu deerde hij wis- en natuurkunde aan de gemeentelijke universiteit in Amsterdam totdat de oorlog somstandigheden hem dwongen onder te duiken. Na de bevrijding ging hij direct naar Engeland om daar een officiersopleiding voor de Koninklijke Nederlandse Marine te volgen. Als luitenant ter zee ver trok hij in 1947 naar het toenmalige Nederlands-Indië. Drie jaar later keerde hij naar Nederland terug. Hij was daarna o.a. adviseur van de Braziliaanse marine voor de bouw E.A.E. van Dishoeck. Een onderdeel van de tentoonstelling 'De jaargetijden i Mexicaanse dodenbeelden met 'kermisachtige' trekjes. loofd wordt dat, door dergelijke miniatuurhuizen te verbranden, de overledenen dit en alles wat erop en eraan zit meekrijgen naar het hiernamaals. En om maar voor zor gen dat het de dode aan niets ont breekt, worden de huizen luxueus uitgevoerd; inclusief verschillende bedienden, een kluis met geld en een auto voor de deur. Jazz-festival In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde zijn morgen en vrijdag gratis rondleidingen over 'De jaar getijden van de mens'. Deze begin nen op beide dagen om 11.30 en 14.30 uur. Tijdens de paasvakantie wordt er een aantal activiteiten voor kinderen gehouden. Gedu rende deze vakantie en de zomer vakantie worden kinderen tevens bezig gehouden op woensdagmid dagen met creatief werk, spelletjes en films. Om het 150-jarig bestaan verder nog luister bij te zetten, wordt deze zomer onder meer een jazz-festival gehouden op het museum-terrein. Daarbij wordt vooral geprobeerd aan te tonen hoe deze muziekvorm is ontstaan in niet-westerse cultu ren. Begin september wordt ter ge legenheid van het jubileum in Lei den een conferentie gehouden ovei* volkenkundige musea. Het feest-programma gaat vol gend jaar overigens door. Begin 1988 besteedt het Rijksmuseum voor Volkenkunde in het kader van de manifestatie 'Nederland- Museumland' aandacht aan ont dekkingsreizen. Vooral het werk van Von Siebold zal daarbij voor het voetlicht komen. Verdachten van beroving aangehouden LEIDEN - De politie heeft maan dag twee jongens (16 en 18 jaar) uit Leiden aangehouden die er van worden verdacht op 22 februari een 70-jarige man beroofd te heb ben. Het slachtoffer liep hierbij een hoofdwond op en werd in bewuste loze staat naar het AZL gebracht. Het tweetal heeft inmiddels be kend. De beroving had plaats in een tunnel óver de Damlaan. De op brengst was niet meer dan een klei ne hoeveelheid geld, een bril en een bos sleutels. Het onderzoek verliep aanvankelijk moeizaam, het slachtoffer kon zich nauwelijks iets herinneren terwijl een getuige verklaarde drie schimmen uit de tunnel te hebben zien komen. Het afgelopen weekend werd echter een drietal jongeren aangehouden in verband met de diefstal van een aantal pakken melk zaterdagoch tend. In de woning van twee van hen werd voorts een aantal gestolen fietsen aangetroffen. Het drietal werd aanvankelijk vrijgelaten tot later bleek dat twee jongens be trokken waren geweest bij de bero ving. Dit tweetal werd maandag ochtend opnieuw opgepakt. De 18- jarige bleek in het bezit van een aantal patronen van een gaspistool dat later in zijn woning werd ge vonden. De 16-jarige had spullen afkomstig van een autodiefstal bij zich. Kledingdieven LEIDEN - Twee Hagenaars (26 en 27 jaar) hebben gisteren voor een bedrag van 3000 gulden aan kle ding uit de winkels van C&A en Peek en Cloppenburg gestolen. Toen zij gistermiddag met een tas vol kleren zonder te betalen V&D wilden verlaten, werden zij door de bedrijfsrecherche opgepakt. Een kentekenbewijs dat een van de twee mannen in zijn bezit had, zette de politie op het spoor van de auto van de Hagenaars waarin de kleding zich bevond. Met hulp van een Leidenaar die toevallig naar de politieradio luisterde, werd de wa gen gelocaliseerd. De bedrijfslei ding van de twee winkels bleek niets gemerkt te hebben van de diefstal. Het tweetal had een ver nuftig systeem ontdekt om de be veiliging in de warenhuizen te om zeilen, bij V&D faalde de truc.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15