Ploeg ontkent toestaan fraude Massale kapitaalvlucht blijft uit Polen zet mes in geleide economie Vechtpartijen bij Belgische staking Credit Lyonnais speelt rol in f ilms m f Grijs circuit visafslagen DINSDAG 7 APRIL 1987 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) - Oud-staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij ontkent dat tijdens zijn bewindsperiode het ministerie het grijze circuit op visafslagen om EG- vangstbeperkingen te ontduiken stilzwijgend heeft toegestaan. 'RODE MILJONAIR'OVERLEDEN Hij heeft kort nadat hij medio Volgens Ploeg is uit notulen van 1984 de verantwoordelijkheid overleg tussen de directie der vis- kreeg voor het Nederlandse visse- serijen en de visafslagen ook nim- rijbeleid de visafslagen èn de amb- mer gebleken dat het ministerie tenaren van zijn departement te oogluikend akkoord ging met de verstaan gegeven dat er een einde ontduiking van vangstbeperking moest komen aan het grijze circuit, door het instellen van een grijs cir- Ploeg zei dit gisteravond voor de cuit. commissie-Eversdijk, een comm- De commissie kwam herhaalde- missie uit de tweede kamer die een lijk op dit punt terug. Zij had in de onderzoek instelt naar mogelijke eerdere gesprekken met ondêr an- betrokkenheid van het ministerie dere bestuurders van afslagen her bij visfraude. haaldelijk te horen gekregen dat de Ploeg was staatssecretaris van toenmalige directeur der visserijen november 1982 tot medio vorig in 1976 'in de marge' van overleg jaar. Snel nadat hij in juni 1984 de verantwoordelijkheid voor het vis serijbeleid had overgenomen van minister Braks was hem duidelijk geworden dat er een grijs circuit was, zo antwoordde hij op vragen van commissievoorzitter Eversdijk (CDA). Windenergie heeft afgedaan voor Holec AMSTERDAM (ANP) - Het elek trotechnisch concern Holec stopt binnen enkele jaren met de pro- duktie van windmolens. Volgens Holec, naast Stork de grootste pro ducent van dergelijke molens in Nederland, zal elektriciteit van windmolens niet kunnen concur reren met elektriciteit van kolen- en gasinstallaties. Dit zei Holec-topman J. Smit gis teren bij de presentatie van het jaarverslag. Holec is nu nog be trokken bij de bouw van een wind molenpark in het Friese Sexbie- rum. Volgens Smit zijn betrouwba re molens te kostbaar om econo misch rendabel te kunnen zijn. Pas als de olieprijs tot boven de zestig dollar per vat stijgt, worden wins- molens misschien weer interes sant, aldus Smit. Hij verwacht dat Holec verwacht dit jaar de opgaande lijn van de laatste drie jaar zal kunnen door trekken. Bij een nagenoeg gelijk blijvende omzet (circa f550 mil joen) zal de winst opnieuw iets ho ger uitkomen. Over 1986 steeg de winst al van 8,2 naar 10,7 miljoen. BARCLAYS - Een van de grootste effectenbanken in Londen, Bar clays de Zoete Wedd (BZW), heeft met de opening van een vestiging in Amsterdam de eerste stap gezet op het vasteland van Europa. Voor al de gemeenschappelijke Europe se markt en de vele institutionele beleggers in Nederland hebben BZW doen besluiten zich iri Am sterdam te vestigen. Deze pen sioenfondsen en verzekeraars wil len hun beleggingen in (buiten landse) aandelen'vergroten van on geveer 5 procent tot ongeveer 8 procent. Benzineprijs De literprijzen voor super en nor male benzine gaan met ingang van morgen met twee cent omhoog. De meest voorkomende prijzen aan de zelftankpomp worden dan: super 163 cent en normaal 158 cent per liter. Brood Het gaat weer goed met de bak kerijen. Nederlanders eten meer brood dan in de jaren zestig, toen er weliswaar meer bakkerijen wa ren maar minder brood over de toonbank ging. Dat zei staatssecre taris Evenhuis (economische za ken) gisteren tijdens de opening van de internationale tentoonstel ling voor bakkerijtechniek in Utrecht, de Nebato Tech '87. In Ne derland zijn nu 3.600 bakkersbe drijven (één op 3.850 inwoners). Kempen Begeer Van Kempen Begeer (goud- en zilverwerk) heeft vorig jaar bij i met de afslagen in Wieringerwerf de ruimte zou hebben gegeven voor het grijze circuit. De directeur zou toen gezegd hebben dat de af slagen er alleen maar voor moesten zorgen dat het ministerie met goe de cijfers naar de EG kon gaan. Daarna voerden vissers op visafsla gen vissoorten waarvoor vangstbe perkingen golden aan onder de noemer zeevis of consignatievis. Uit dossiers van het ministerie, die de commissie heeft onder zocht, blijkt volgens Eversdijk dat daarop niet is gereageerd. Zijn vraag of daardoor niet 'de sfeer is blijven bestaan dat het wel goed zat als de cijfers op papier maar klopten', beantwoordde Ploeg ont kennend. Hij wenste dat niet meer, zo had hij de visafslagen al in 1984 laten weten. Belangrijk Overigens bleek tijdens het ver hoor dat Ploeg niet volledig op de hoogte was van de zaken die tij dens de stafvergadering van de di rectie der visserijen werden be sproken. Hij verklaarde verslagen van die vergaderingen niet te le zen. Alleen als er belangrijke zaken waren werden die aangekaart door de directeur. De commissie hoort morgen oud-minister van landbouw en vis serij De Koning en de huidige mi nister Braks en donderdag voor malig bewindsman Van der Stee. Eind deze maand wil de cor haar rapport klaar hebben. Drastische hervormingen op komst BRUSSEL (GPD) - Bij de steenko lenmijn van Waterschei in Bel gisch-Limburg is het gisteren tot vechtpartijen gekomen tussen tientallen stakers en werkwilligen. Daarbij vielen rake klappen, alvo rens de politie tussenbeide kon ko- De vakbonden hebben de al we ken stakende mijnwerkers de laat ste dagen opgeroepen weer aan het De meerderheid werk te gaan. De stakingsacties in de drie met sluiting bedreigde mij nen van Waterschei, Winterslag en Eisden, worden ook niet meer door de bonden erkend. Zij worden ech ter doorgezet door het Mijnwer kersfront. Gistermorgen gingen in Water schei zo'n 470 mijnwerkers, onge veer zestig procent van het totaal, weer aan het werk. De voor de hek ken postende stakers lieten hen naar binnen gaan, maar volgenden hen daarna tot in het mijngebouw en poogden hen daar over te halen tot staken. Het kwam daarbij tot een handgemeen, waarbij tiental len mijnwerkers betrokken waren. de werkwilli- TOULOUSE (AFP) - Jean-Baptiste Doumeng, de rijkste commu nist van Frankrijk, is op 68-jarige leeftijd in zijn woning in Noe nabij Toulouse overleden. Doumeng stond bekend als 'de rode mil jonair'. Hij verdiende een fortuin aan de ruilhandel, maar was tegelijkertijd lid van de communistische partij. Als zakenman was kind aan huis bij zowel de leiders in het Kremlin als bij bankiers in Londen en Parijs. Doumeng stamde uit een klein boerengezin uit het zuiden van Frankrijk en begon als schaapherder. Zonder opleiding klom hij op tot directeur van diverse internationale handelsondernemin gen met een geschatte jaaromzet van vier miljard gulden. Vooral de ruilhandel met het Oostblok, en de laatste jaren ook met landen in Afrika, leverde hem een dikbélegde boterham op. Hij begon daarmee ten tijde van de Koude Oorlog, toen de communistische landen door het Westen in de ban waren gedaan. Doumeng handel de vooral in landbouwprodukten zoals graan, koffie, suiker, vlees maar ook in ruwe olie en metalen. Hij beroemde zich er ooit op dat hij nog de enige Fransman was die met Stalin had gedineerd. Ondanks zijn communistisch partij lidmaatschap hield Doumeng er een eigen renstal en een privé- vliegtuig op na, droeg hij maatpakken en verscheen hij vaak in exclusieve Parijse restaurants. „Het communisme moet iedereen zo rijk maken als ik", waren gevleugelde woorden van hem. (foto epaï STOCKHOLM (AP/Rtr> - De Pool se regering wil overgaan tot de pri vatisering van verschillende staats bedrijven en sluit daarbij zelfs het uitgeven van aandelen op een ef fectenbeurs niet uit. Dit heeft rege ringswoordvoerder Jerzy Urban gisteren in Stockholm verklaard. Dit plan is onderdeel van een om vangrijke hervorming van de in het slop geraakte Poolse economie. Volgens Urban wil de regering de economie meer ontvankelijk maken voor marktkrachten. De weg wordt vrijgemaakt voor het aangaan joint ventures met buiten landse bedrijven. De overheids subsidies aan staatsondernemin gen met vijftien procent worden verminderd. Urban beaamde dat hierdoor verouderde en inefficiën te bedrijven eerder failliet zullen gaan. Op de vraag of de aangekondig de uitgifte van aandelen ook de opening van een effectenbeurs in houdt, antwoordde Urban ontken nend noch bevestigend. „Plannen om een klassieke effectenbeurs zo als in Londen te openen, zijn nog niet opgenomen in bestaande pro jecten, maar indien er een vraag voor is en indien het noodzakelijk of geschikt blijkt te zijn voor het goed functioneren van de Poolse economie, dan zullen we het niet nalaten", zo zei hij. Urban voegde eraan toe dat de hervormingen bovenal zijn be doeld om de Poolse economie af te stellen op de „rationele regels van de markt". De beoogde hervormin gen van de Poolse economie kun nen niet los worden gezien van soortgelijke maatregelen in de Sowjet-Unie. „Ze zullen de samen werking tussen twee gelijkende economieën in de toekomst verge makkelijken", zo zei Urban. Op de vraag of de aangekondig de hervormingen van de economie niet een enorme ideologische om mezwaai inhouden, zei Urban dat „de rol van socialisme de Verdeling van voorspoed is, niet van armoe de. Er bestaan geen doctrinaire be lemmeringen om nieuwe motoren van economische verandering in werking te stellen". Hij zei wel dat de nieuwe maatre gelen wellicht lastig in te voeren zullen zijn. „Het socialistische sys teem heeft gewoontes gecreëerd die wellicht moeilijk te veranderen zijn, zoals het principe dat er geen verschillende loonschalen zijn en dat het loon voldoende moet zijn om in de eerste levensbehoeften te voorzien", aldus Urban. gen hield het daarna voor gezien ging weer naar huis. Toch daalden ROTTERDAM (ANP) - Crédit volgens de myndirectie nog 327 Lyonnais Bank Nederland, de - ijnwerkers af. In Winterslag gin- vroegere Slavenburg's Bank, het werk houdt zich steeds meer bezig met De rijks- het financieren van films. Begin ja- gen 200 mijnwerkers en in Eisden slechts wacht hield een oogje in het zeil maar hoefde niet in te grijpen. zeventig is de bank daarmee begonnen en vorig jaar financierde zij tussen 250 en 300 miljoen dollar aan films. Oscarwinnaars als 'Pla toon', 'A Room with a View' en de Nederlandse film 'De Aanslag' werden gefinancierd door Crédit Lyonnais Nederland. De bank steekt geen risicodra gend kapitaal in de films. Zij be perkt zich tot de eigenlijke ban- kiersrol, het verstrekken van lenin gen tegen rente. Het succes van een film is dus niet van invloed op de resultaten van de bank. „Rambo of flop, dat is voor ons hetzelfde", aldus bestuursvoorzitter G.R.Y. Vigon gisteren tijdens de presenta tie van het jaarverslag. Vorig jaar was de bank betrok ken bij ongeveer 70 films. „Wij worden erkend als een van de grootste niet-Amerikaanse banken ter wereld op dit gebied en we zijn er trots op beschouwd te worden als een van de banken die de mees te ondersteuning geven betaalt als internationaal bankier is", al dus Vigon. ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON gestelde vragen, filmindustrie", aldus Vigon. De „Dat is de prijs die meeste filmklanten zijn gevestigd in de Verenigde Staten en de lenin gen luiden dus in dollars. Ondanks de daling van de dollar koers stegen het zakenvolume en de winst op filmfinanciering aan zienlijk. Dat kan niet worden ge zegd' Lyon: sultaat zakte van 96 miljoen tot ruim 81 miljoep. Zonder daling van de dollarkoers zóu die winst 25 mil joen gulden hoger zijn geweest. Hij heeft het blijkbaar allemaal al een keer gehoord. Tijdens de perscon ferentie over het jaarvereslag van de Credit Lyonnais Bank neemt het lid van de Raad van Bestuur Gongrijp rechts) er zijn gemak van. De andere twee heren (voorzitter Vigon en links Nolen) hebben iets meer oor voor de (foto ANP) De hele winst, na afdracht van belasting, is opnieuw gestort in de „stroppenpot". Daar moet, als erfenis uit het tijdperk van de in de totale winst van Crédit opspraak geraakte Slavenburg, Nederland. Het brutore- nog zoveel uit worden gehaald dat het vorig jaar nog niet is gelukt iets over te houden. Het geld in deze stroppenpot (officieel: voorziening algemene risico's) werd geheel be steed aan het opvangen van verlie zen op dubieuze klanten. Overigens zal de bank de komen de jaren veel geld moeten investe ren om bij te blijven bij het interna tionale bankwezen. Ontwikkelin gen op het gebied van elektronisch bankieren en 'merchant banking' (begeleiding van bedrijven op de kapitaalmarkt) hebben de bank veel geld gekost. In het lopende jaar denkt de Credit Lyonnais Ne derland 20 miljoen te investeren in automatisering. Ruding wil van banken informatie over spaartegoeden LEIDEN - Het plan van minister buitenland zouden gaan brengen. Ruding van financiën om de ban- Volgens de Rabobank is dit inder- het Nederlandse spaar- aan ook spaarrenten in het buiten land te willen aanpakken De ken te verplichten informatie te daad gebeurd. Een woordvoerder Bij andere banken zijn de gevol- Tweede Kamer heeft zich inmid- spaartegoeden zegt dat bij die bank al twéé a drie- omzet van f28 miljoen een netto- nog njet te hebben geleid tot honderd miljoen gulden winst gemaakt van fll miljoen een massale vlucht van kapitaal buitenland is verdwenen, (vorig jaar f 0,9 miljoen). Aandeel- ^er de grenzen? De utttocht w^' houders wordt voorgesteld de de banken voor vreesden, is tot De Ra bobank heeft uitgerekend dat, als de bank alle gegevens over spaar- winst geheel aan het vermogen toe toe wel uitgebleven. Alleen de rekeningen aan de fiscus Rabobank meldt al veel geld i te voegen. Over 1987 wordt i ger bedrijfsresultaat verwacht, zo hêtTtetenïand" te "hebben gaan. De onderhandelingen tussen de de minister over een in- heeft het bestuur gisteren bekend gemaakt. Vorig jaar nam Van Kempen banken? ten doorgeven, er een bedrag van zes miljard aan spaargeld ver dwijnt. De Rabobank is de grootste spaarbank en beheert veertig pro- ling de concurrentiepositie verste- dOOr vigd. De schaalvergroting heeft ge- Mjrn|p i irae leid tot aanzienlijke kostenbespa- 1^'LUie LUCdb ringen. YjjTj formatieplicht over (rente over) spaartegoeden zijn nog volop gaan- VNU Verenigde Nederlandse de. De banken eisen daarbij onder Uitgeversbedrijven doet haar aan- meer dat de overheid meebetaalt deel in Aackosoft International in aan de kosten van de operatie die Leiderdorp over aan P. van Aac- ze voor de fiscus moeten uitvoeren, ken en G. Kok, mede-aandeelhou- Computerprogramma's moeten ders in en oprichters van Aacko- worden aangepast en de banken soft. Deze onderneming maakt en zijn niet van plan dat alléén te be- levert programmatuur voor home kostigen. computers, de kleine computers i,± voor huisgebruik. Het is de bedoe- -Depei Kl ling dat Aackosoft als Zelfstandige De banken voelen weinig voor onderneming onder leiding van Rudings plan en voorspelden eer- Van Aacken en Kok wordt voort- der dat dit ertoe zou leiden dat gezet. mensen hun spaargelden naar het gen tot nu toe echter beperkt ge bleven. Een woordvoerder van de ABN zegt dat er nauwelijks spaar geld is weggehaald. De Amro-bank heeft nog onvoldoende gegevens om definitieve uitspraken te doen. "Maar alarmerend is het niet, want dan hadden we die gegevens wel gehad", aldus een woordvoerder. Ook bij de Postbank is geen ingrij pende verandering in het spaarge- drag geconstateerd. Over een even tueel vertrek van spaargelden als de informatieplicht er eenmaal is, durft men bij de verschillende ban ken geen uitspraken te doen. Plicht Ruding kwam vorig jaar met zijn plan tot informatieplicht nadat een steekproef had uitgewezen dat be lastingbetalers de plicht om rente over spaartegoeden bij hun inko men op te tellen massaal ontdui ken. Ruding heeft steeds erkend dat zijn plan tot kapitaalvlucht zou kunnen leiden, maar hij geeft, on der sterke druk van de Kamer, de bestrijding van fraude op dit ge bied voorrang. Bovendien wil hij maatregelen nemen een uittocht van spaargeld tegen te gaan. Zo kondigde hij begin vorige week dels uitgesproken voor een verho ging van de rentevrij stelling van 700 naar 1000 gulden per persoon en van 1400 naar 2000 gulden per gezin. Ook op die manier zou kapi taalvlucht kunnen worden tegen gegaan. Bij het ministerie van financiën heeft men geen zicht op de omvang van de kapitaalvlucht. „Mensen zullen misschien iets meer naden ken of het aantrekkelijk wordt om een rekening in het buitenland te openen. En het valt niet te ontken nen dat Duitse en Belgische ban ken vooral in de grensstreken een actief beleid voeren om Nederland se klanten aan te trekken. Maar we weten absoluut niet hoeveel geld daarbij betrokken is", aldus een woordvoerder. Weerstand Willem Vermeend, de belasting- deskundigde van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, beaamt dat. "Er zal ongetwijfeld wat geld de grens over gaan, maar ik heb zeer mijn twijfels over de getallen die door de Rabobank nu worden ge noemd." Hij vermoedt dat die 'astronomische bedragen' verband houden met de weerstand die er van de kant Rudings plan bestaat, WD-Tweede Kamerlid Grave houdt zich op de vlakte Marktberichten VEEMARKT LEIDEN 07 apr: SLACHTRUNDEREN: (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 120, waarvan 20 stieren. Dikbil- len, extra kw. 2700-5200 per stuk, stieren le kw. 7,80-8,50, 2e kw. 6,75-7,80, vaar zen le kw. 7,00-7,70, 2e kw. 6,00-7,00, koeien le kw. 6,80-7,70, 2e kw. 6,00-6,80, 3e kw. 5,30-6,00, worstkoeien 5,00-5,90. Handel en prijzen: stieren vlot - hoger; koeien redelijk - gelijk. GEBRUIKSRUNDEREN(gulden per stuk) Aanvoer 287, waarvan 26 graskalveren. Melk- en kalfkoeien le srt 1850-2350, 2e srt 1250-1850, melk- en kalfvaarzen le srt 1850-2350, 2e srt 1250-1850, guste koeien le srt 1900-2400,2e srt 1200-1900, enterstieren 1500-2300, pinken 1000 1650, graskalveren 600-1000. Handel en prijzen: koeien vlot - hoger; pinken vlot - hoger; kalveren vlot - ho ger en enterstieren vlot - hoger. NUCHTERE KALVEREN: (gulden per stuk) Aanvoer roodbont 1000. Stierkalf 475- 665, extra kw. 675-800, vaarskalf330-440. Aanvoer zwartbont 2537. Stierkalf 285- 415, extra kw. 450-560, vaarskalf 150-310. Handel en prijzen: roodbont rustig - iets lager; zwartbont rustig - iets lager. VARKENS: (gulden per kg levend ge wicht) Aanvoer slachtvarkens 939. Slachtvar- kens 2,50-2,60, zeugen le kw. 2,25-2,35, dë SLACHTSCHAPEN- EN LAMME- "Niemand weet exactom wat voor bedragen het gaat." Wel vindt hy dat de cijfers van de Rabobank lam- (rammen) 9,00-10,50, (ooien) 8,00- zuiglammeren 12,50-15,00. 'signalen zijn die je serieus moet (gulden per stuk) schapen 125-190, lam- Hij vindt het nog te vroeg i (rammen) 250-310, (ooien) 170- om conclusies aan de genoemde 210, zuiglammeren 150-200. cijfers te verbinden en wil eerst "a"drel.en Pr«zen: s,cha.Pen maV« iets een onderzoek van het ministerie hoger'lammeren redeU)k - eelyk. financiën afwachten. Hij wijst er overigens op dat al vaker,1 neer bepaalde maatregelen werden overwogen, berichten over kapi taalvlucht opdoken, zonder dat dit met cijfers kon worden gestaafd. ciën, zegt de cjfers van de Rabo bank niet te kunnen beoordelen. „Ik kan me wel voorstellen dat mensen er nu wat eerder over na denken om een rekening in het buitenland te openen". GEBRUIKSSCHAPEN-, LAMMEREN EN GEITEN: Aanvoer schapen en lammeren 70, gei ten 62. Schaap met 2 lammeren 250-440, bokken en geiten 20-120. Handel: schapen vlot; lammeren hoger. KAASMARKT BODEGRAVEN - aan voer 8 partijen, bij kalme handel werd een prys genoteerd van f 7,00 tot f 7,15 per kg.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7