'Relatie zal nooit meer normaal zijn' Indianen verruilen Contra's voor Sandinisten President Israël tegen Westduitsers: Nicht Britse vorstin al jaren in inrichting Jack Kemp presidents kandidaat VS 'Verkiezingen Egypte oneerlijk' Communisten voeren acties in Manilla op DE GROTE M BIJ STOUTEN EE stDiitenbeek DINSDAG 7 APRIL 1987 BUITENLAND PAGINA 5 LONDEN (AP) - Een volle nicht van de Britse koningin Elizabeth II, die volgens het meest gezagheb bende overzicht van de koninklij ke familie in 1961 zou zijn overle den, blijkt al jaren opgenomen te zijn in een psychiatrisch zieken huis. Dat heeft het ziekenhuis gis teren gemeld. De 60-jarige Katherine Bowes- Lyon verblijft al sinds 1941 in het Royal Earlswood Hospital in Red- hill, ten zuiden van Londen. Haar zuster Nerissa Bowes-Lyon, die vo rig jaar op 67-jarige leeftijd over leed na een groot deel van haar le ven in dezelfde inrichting te heb ben gezeten, stond sinds 1963 als overleden te boek in Burke's Pee- rage, de bijbel van alles wat BONN (AFP/UPI/ANP) - De betrekkingen tussen het Israëlische en het Westduitse Groót-Brittannië met blauw bloed volk zullen 'nooit normaal zijn', ook al zijn diplomatieke en economische banden tussen ter wereld is gekomen, beide landen mogelijk. Dit verklaarde de president van Israël, Chaim Herzog, gister avond in een tafelrede op de eerste dag van zijn vijfdaags bezoek aan de Bondsrepubliek. Eerder op de dag bracht Herzog een emotioneel bezoek aan het voormalige concentratiekamp Ber gen Belsen waar hij zei dat het kingen tussen beide landen zich Westduitse politici hebben afstand joodse volk de ellende van de ver- goed, geen Israëliër zal een West- genomen de ge- plichting' heeft geen steun te bie- i beide volken. Ook den aan de vijanden van Israël in al ontwikkelen de officiële betrek- het Midden-Oosten. Verscheidene volging onder de wig met zich mee zal dragen. Het is het eerste bezoek van een den onder het nationaal-socialis- Israëlische president aan de me. De holocaust kan niet worden Bondsrepubliek. Het volgt op het vergeten, zei hij. Wij moeten eerlijk eerste bezoek van een Westduitse tegenover elkaar zijn en dat bete president, Richard von Weizsac- kent in de eerste plaats eerlijk zijn Kleins uitspraken e__ duitser kunnen ontmoeten zonder menen dat Bonn geen wapens aan te denken aan het lijden Van de jo- Saoedi-Arabië moet leveren. The Sun, dat de hele breedte van de voorpagina gebruikte voor de kop: „Nicht koningin opgesloten in gekkenhuis". Een woordvoerder van Bucking ham Palace zei dat de koningin op de hoogte was van het bericht, maar zei: "Wij hebben er geen com mentaar op. Het is een zaak voor de familie Bowes-Lyon". Lady Elizabeth Anson gaf een verklaring uit aan de BBC, waarin zy namens de familie Bowes-Lyon zei dat er beslist geen sprake was van een poging de twee zusters verborgen te houden en dat zij ge regeld bezoek krijgen van familie- Uitgever Brooks-Baker zei dat De onthulling over het lot van de de onthullingen volslagen nieuw voor hem waren. "Als de familie Bowes-Lyons het ons had verteld, Volgens dat sinds 160 jaar ver schijnende standaard werd zou Ne rissa Bowes-Lyon in 1940 zijn overleden, aldus uitgever Harold Brooks-Baker. zusters Bowes-Lyon werd gisteren gedaan door het schandaalblad hadden we het zeker in het boek opgenomen", zei hij. "Het is niet normaal te twijfelen aan het woord van leden van de koninklijke fami lie". "Alle informatie die ons door de koninklijke familie wordt ver strekt wordt geaccepteerd. Zelfs als wij bewijzen van het tegendeel hadden, zouden wij de informatie plaatsen die ons door enig lid van de koninklijke familie wordt ver strekt", aldus Brooks-Baker. De Britse genealoog Hugh Pes- kett vertelde de Sun dat uitgeverij Burke's de zetproeven voor iedere nieuwe editie voorlegt aan de fami liehoofden, om te voorkomen dat na publicatie problemen ontstaan. Peskett zei dat de moeder van de beide zusters, Fenella Bowes- Lyon, die in 1966 overleed, verant woordelijk moet zijn voor de fou ten. Lady Anson bevestigde dat ver moeden over haar grootmoeder. Zy zei: "Zy was een zeer vaag per soon die de formulieren die Bur ke's Peerage haar stuurde vaak niet invulde, of niet compleet in vulde". Een woordvoerder van het psy chiatrisch ziekenhuis zei: "Kathe rine Bowes-Lyon is sinds 1941 be woonster van dit ziekenhuis. Zij is geestelijk zwaar gehandicapt, maar heeft geen lichamelijke afwijkin gen. Zij verblijft op een afdeling met zeven bedden met andere be woonsters van haar eigen leeftijd". De Sun wist ook nog te melden dat haar zuster Nerissa in een ar mengraf was begraven, maar dat werd ontkend door David Leggett, plaatselijk directeur van de ge zondheidsdienst. Hij zei dat haar graf door de familie was betaald. Legget onthulde verder dat een ander lid van de koninklijke fami lie in de jaren twintig patiënt was geweest in Royal Earlswood Hos pital. Wie dat was wilde hij niet zeggen. ker, aan Israël in 1985. De uitroeiing van joden door de nazi's is iets dat niet kan worden vergeten, maar de herinnering er aan moet niet worden beschouwd als iets dat verlammend werkt, zei Herzog in de rede tijdens het ban ket in Bonn dat hem werd aange boden door Von Weizsacker. „Ik zeg dit in het belang van Duitsers zowel als joden", aldus Herzog. „Het is mogelijk, ja zelfs gewenst, normale diplomatieke en economische betrekkingen te on derhouden en gelukkig hebben de Bondsrepubliek en Israël deze ook. De jonge Duitsers en Israë liërs zijn aan elkaar en de mens heid verplicht zich zo op te stellen dat Auschwitz zich nooit kan her- i de herinnering van het verleden. Alleen zo kan een geloofwaardige en duurzame relatie groeien tussen generaties die toen nog niet waren geboren en die, vandaag en mor gen, samen met elkaar zullen moe ten leven op deze epe wereld, aldus de Westduitse president. 's Ochtends onthulde Herzog in het voormalig concentratiekamp Bergen-Belsen een monument voor de slachtoffers van de moord op de joden in nazi-Duitsland. "Ik heb geen vergeving en geen verge ten meegebracht", zei Herzog tij dens de plechtigheid. Alleen de do den hebben het recht te vergeven en de overlevenden hebben het recht niet te vergeten, zei hij. Her- udi nusuiwiu zien nuun san ner- halen De Jonge Duitsers zijn niet verantwoordelijk voor wat er 40 geleden gebeurde, maar zij de- het eerst in 1945, kort na de capitu latie van nazi-Duitsland. Hij dien- heid voor de historische gevolgen en op deze basis zullen wij samen de toekomst moeten tegemoet gaan", zei hij. Von Weizsacker noemde in zijn rede het eerste bezoek van een Is raëlische president aan de Bonds- WASHINGTON (DPA) - Jack Kemp, de conservatieve afgevaar digde uit Buffalo (staat New York) tegen de belangen en vroegere „footbalT'-ster, heeft omdat dit land eei zich gisteren officieel kandidaat Ylot:d in het Midden-Oosten heeft, gesteld voor de Amerikaanse presi- Klein reageerde hiermee op dentsverkiezingen van 1988. Kemp verklaring het Britse leger. Bergen-Belsen diende tegen het einde van de oorlog als verzamel punt voor joden die uit de kampen werden gehaald in de oostelijke ge bieden die door de oprukkende Sowjet-troepen onder de voet dreigden te worden gelopén. In het kamp kwamen 100.000 mensen om, onder wie Anne Frank. Naast het verleden liggen ook de betrekkingen van West-Duitsland met de Arabische buurlanden van Israël uiterst gevoelig. Aan de vooravond van Herzogs bezoek ontstond in Bonn nog de nodige opwinding over een uitspraak van de minister van economische sa menwerking, Hans Klein, dat (mili taire) steun aan Saoedi-Arabië niet an Israël ingaat 'matigende' CAIRO (AP) - Oppositie-groepen in Egypte beschuldigden de rege ringspartij van oneerlijke praktij ken en gewelddadig optreden tij dens de gisteren gehouden lande lijke verkiezingen. De verboden Moslimbroeder schap, een fundamentalistische groep die binnen de Socialistische Arbeiderspartij opereert, meldde dat zeker tien van zijn leden waren aangevallen door volgelingen van de Nationale Democratische rege ringspartij. De links-georiënteerde Nationa le Unionistische Progressieve par tij maakte bekend dat de politie in de Nijldelta-provincie Qalioebiya de Britse journalist David Hirst had gearresteerd toen hij foto's maakte van onlusten bij een stem bureau. Hirst, medewerker van The Guardian, zou volgens de Egyptische autoriteiten weer wor den vrijgelaten. Volgens Foead Serageddin, voorzitter van de conservatieve Nieuwe Wafdpartij, werden waar nemers van oppositiepartijen uit stembureau's geweerd. De klach ten kwamen enkele uren na de opening van dc stembussen vanuit De Israëlische president Chaim Herzog heeft gisteren tijdens zijn offi- van'de^oofdstad^afro ZUiden West-Duitsland een krans gelegd in het voormalige con- Van hootdstad Cairo- (foto ANP) zyn gerechtigd om te kiezen uit Nieuwe Wafd Partij 10 procent van meer dan 3.600 kandidaten voor de stemmen krygt. De Islamitische 448 zetels in het parlement. Presi- Alliantie, een coalitie van de Socia- dent Hosni Moebarak, die zich dit listische Arbeiderspartij, de ciële bezoek centratiekamp Bergen Belsen. de hoofdstad Cairo, 'o'n 14,4 miljoen Egyptenaren nsOaar kandidaat zal stellen een tweede ambtstermijn van zes jaar, waarschuwde een dag eerder op de televisie tegen pogingen van oppositiegroepen om de verkiezin gen te verstoren. „Burger, uw stem draagt bij aan de stabiliteit," zei hij. In de dagen voor de verkiezingen zijn tussen de 450 en 1.500 mensen opgepakt. Het dagblad al-Ahram zei dat bijna 500 islamitische „ex tremisten" werden vastgehouden en dat een aantal van hen gewa pend was. „De autoriteiten be schikten over informatie dat een aantal religieuze extremisten van plan was om vijandelijke acties te ondernemen om de verkiezingen te beïnvloeden, kiezers te bedrei gen en chaos wilde creëren," aldus al-Ahram. Volgens de krant werden in 16 woningen vuur- en steekwapens gevonden evenals vervalste op roepkaarten. Verwacht wordt dat de Nationale Democratische Partij van presi dent Moebarak nauwelijks iets te duchten heeft van andere opposi tiepartijen. Voorspellingen houden het er op dat de conservatieve rechtse Liberale Partij en de verbo den Moslim Broederschap zouden 12 tot 15 procent van de stemmen krijgen. Vertegenwoordigers van de Islami tische Alliantie hebben gezegd dat honderden aanhangers van hun partijen zijn opgepakt. Een woord voerder van het ministerie van bin nenlandse zaken zei dat er niet meer dan 100 mensen waren opge pakt en dat de oppositie schrome lijk overdrijft. VERKIEZINGEN (AP) - In Lon den zijn de speculaties over de da tum waarop er in Groot-Brittannië verkiezingen zullen worden gehou den verder toegenomen. Uit de laatste opinipeiling is gebleken dat de Conservatieve Partij van pre mier Thatcher 12 procentpunten voorsprong heeft op de Labourpar- tij en de Alliantie van liberalen en sociaal-democraten. De Conserva tieven kregen 41 procent, de twee anderen zweven beide rond de 29 procent. Volgens de laatste specu laties is 7 mei de nieuwe datum voor de verkiezingen. 'de derde Repubükein die zich in Bondsrepubliek een 'morele nominatie heeft geworpen. De 51- jarige afgevaardigde, die al 18 jaar in het Congres zit, staat bekend als een vertegenwoordiger van de ui terst conservatieve vleugel van de Republikeinse partij. Kemp wordt beschouwd als een van de trouwste aanhangers van het beleid van president Reagan. Hij is een verklaard tegenstander van abortus. Verder is hij een voor stander van zo weinig mogelijk overheidsbemoeienis op econo misch gebied. Ook op buitenlands terrein vertegenwoordigt Kemp de denkbeelden van de conservatieve beweging. Zo is hij voor zo snel mogelijke plaatsing van het Ameri kaanse SDI-systeem, het raketaf weersysteem in de ruimte. Verder is hy fel gekant tegen stopzetting van de Amerikaanse militaire hulp aan de Nicaraguaanse opstandelin gen. MANILLA (AP) Het communisti- Herzog dat de sche verzet op de Filippijnen heeft Manilla tot „open stad" verklaard Buitenland kort en overweegt de aanslagen in de hoofdstedelijke regio op te voeren. Dit meldde het Filippijnse leger gisteren Volgens legerwoordvoerder Isle- ta zijn er aanwijzingen dat de ver boden communistische partij haar gewelddadige acties in de regio Manilla wil gaan opvoeren. Het communistische Nieuwe Volksle ger (NPA) zou in Cavite City, 16 km ten zuidwesten van Manilla, een ondersteuningsbasis hebben inge richt voor acties in de hoofdstede lijke regio. Wat betreft de commu nistische verzetsactiviteiten is het daar tot op heden betrekkelijk rus tig gebleven. Maar een recente reeks moorden op militairen en po litiemensen heeft de vrees doen ontstaan dat de strijd naar Manilla is overgeslagen. Volgens stafchef Templo van de strijdkrachten in Manilla hebben communistische moordcomman do's de afgelopen drie maanden in zijn gebied zeker 12 politiemensen en militairen doodgeschoten. Voorts maakte de chef-staf van het Filippijnse leger, generaal Fi del Ramos, gisteren nieuwe voor schriften bekend waaraan anti- BEIROET - Bestuurders van vrachtwagens, beladen met voedsel en communistische milities moeten kleding, slaagden er gisteren ondanks sporadische schietpartijen in het voldoe£- De,m.1'ltl®s worden steeds vluchtelingenkamp Sjatila in Beiroet te bereiken. Eén Palestijnse strijder ^aker beschuldigd van wreedhe- het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina Algemeen Comman- den erï schendingen van de men- ADVERTENTIE De Thaise douane heeft het afge- do FDLP-GCwerd"door de^Amal-militie gedood. Vo7ige wéék vrijdag senrechten lopen weekeinde zes ton marihua- mislukte een poging hulpgoederen uit Saoedi-Arabië het Palestijnse Legerwoordvoerder kolonel Isle- Een klassieker bij Stoutenbeek: Castle Furniture. Prachtig gestyleerde eikenhouten meubelen, in een uitgebreid woonprogramma naar authentiek ontwerp. Deze prachtige reeks wordt u getoond in de speciaal daaivoor ingerichte Castle Studio. Zo komt Castte Furniture bij Stoutenbeek in al zijn elegance geheel tot zijn recht onderschept die bestemd kamp binnen te de Verenigde Staten. Er zijn door een raket. Hierbij kwamen twee kinderen om het leven. toen één van de vrachtwagens werd getroffen ta zei dat de milities zich zo moeten reorganiseren dat e duidelijke wijk en dat ze onder toezicht het leger moeten komen. vier arrestaties verricht in verband De vijf vrachtwagens met ongeveer 50 ton voedsel, kleding en dekens uit bevelsketen bestaat, dat ze zich met de vondst, een van de grootste Koeweit werden begeleid door Syrische en Palestijnse functionarissen en moeten onthouden van activiteiten in Thailand van de afgelopen jaren, leden van de sji'itische Amal-militie. Het is slechts het derde konvooi met 'strijdig met de wet', hun activitei- De arrestanten zijn allen afkomstig hulpgoederen dat sinds februari het zwaar geteisterde vluchtelingen- ten moeten beperken tot hun eigen uit Thailand. De marihuana werd kamp bereikte. In Sjatilawonen ongeveer 4.000 Palestijnen i ontdekt in een treiler die voor de lijk ondergrondse schuilkelders. kust voer. De drugs waren verbor- gen in 250 juten zakken. Premier De Finse sociaal-democratische partij verklaarde gisteren bij de coalitievorming afstand te zullen doen van het premierschap. Voor zitter Pertti Paasio zei dat de win naar van de verkiezingen de pre mier moet leveren. De sociaal-de mocraten zijn nog wel de grootste partij in het parlement, maar zij verloren een zetel, terwijl de con servatieven negen zetels wonnen. President Mauno Koivisto begon gisteren het overleg met de leiders van de negen partijen die zijn ver tegenwoordigd in het parlement. N ET 'N TIKKELTJE ËIGENZINNIGER Beverwijk: Parallelweg 10, tel: 02510 - 2 90 33. Leiderdorp: Meubelplein 1, tel: 071 - 89 93 23. Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten. Artifort Auping Banz Bord Besouw Bulthaup Castte furniture Cor de Sede Durlet Fischbacher Gelderland Hülsta Interlübke JAB. Kendix Koekoek Leolux Miller Montis Musterring M.I.D. Parade Pastoe Ploeg Rohé Rolf Benz Saporiti PUERTO CABEZAS (AP) - Een bij gevechten met de indianen in aan amnestie gekoppeld aanbod de omliggende jungle gesneuveld, voor beperkte zelfstandigheid door Nu lopen diezelfde indianen met de Sandinistische regering lijkt pistolen in hun broekriem gesto- einde te hebben gemaakt een opstand van Nicaraguaa: Miskito-, Suma- ken door de ongeplaveide straten, vriendelijk de militairen groetend Rama-india- die zij tegenkomen. nen- In het kader van een amnestie- Maandelijks verlaten tientallen maatregel uit 1985 mogen de voor- indianen die voorheen samen met malige rebellen hun wapens hou- de Contra's tegen het regeringsle- den en is het hen toegestaan zich ger vochten, de gelederen van de aan te sluiten bij de plaatselijke Bescherming De Samish-indianen, die al 13 jaar zonder succes voor erkenning als stam strijden, hebben de Ame rikaanse minister van binnenland se zaken, Donald Hodel, in eën pe- titie gevraagd om bescherming als op^^^êgTevaTn litie, c opstandelingen. Velen keren terug naar hun oude dorpen. De motie- leger steunt ven zijn verschillend. Sommigen Contra's, missen hun gezinnen; anderen hebben het vertrouwen in de Con tra's verloren; weer anderen zeg gen dat veel van de redenen waar- zij de wapens tegen de Sandi- paramilitair korps dat het de strijd tegen de In een wetsontwerp wordt voor gesteld om een regionale regering in het leven te roepen voor de 180.000 indianen, zwarten en kleur lingen die vanouds een 120 kilome ter lange enclave, genaamd Miski- 'bedreigde diersoort'. "Wellicht - r worden wij als dieren beter behan- De verandering is het duidelijkst to-Kust, langs de Atlantische Oce- deld dan als mensen, aldus de merkbaar in Puerto Cabezas, een aan bewonen, woordvoeder van de indianen. De slaperig tropisch havenstadje en Het gebied i indianen hopen met hun ongewo ne stap minister Hodel zover te krijgen de weigering van het Bu reau voor Indiaanse Zaken om de Samish als stam te erkennen en visrechten te verlenen ongedaan te maken. handelscentrum 386 kilometer ten praktisch noord-oosten van de hoofdstad Managua. Op het hoogtepunt i gesloten geweest door de omlig gende jungle, waar bijna geen we de opstand brachten vrachtwagens gen doorheen lopen. De van het Sandinistische leger regel- ste taal is het Engels en verder wor- matig lijken van regeringssoldaten den er indiaanse dialecten gespro- naar de stad. De militairen waren ken. In tegenstelling tot de rest van Nicaragua, waar men Spaans spreekt en waar de katholieke godsdienst wordt beleden, is de be langrijkste godsdienst het protes tantisme. De voorgestelde wet machtigt het regionale regime om belastin gen te heffen en maatregelen te ne men teneinde etnische culturen in stand te houden. Verder worden het regionaal bestuur echter wei nig bevoegdheden gegund. Econo mie, defensie en rechtspraak blij ven in handen van de bewindslie den in Managua. De indianen zyn niet tevreden met het voorstel, maar beschoü- wen het als een uitgangspunt voor verdere onderhandelingen. De Miskito-kust reikte in het verleden tot halfweg in het aangrenzende Honduras. Het gebied werd in de 17de eeuw door de Britten ontdekt, die een plaatselijk heerser als ko ning installeerden. Groot-Brittannië verloor in 1860 het noordelijke deel aan Honduras en stond in 1895 het zuidelijke deel af aan Nicaragua. De bevolking be staat momenteel uit Miskito-, Su mo- en Rama-indianen en zwarten die de slavernij op de Carabische eilanden voor de kust zijn ont vlucht. Veel indianen trokken in het verleden naar de hoofdstad, om daar in toeristencentra werk te zoe ken. Hun kennis van het Engels was daarbij een pluspunt. De cen trale regering liet de indianen meestal met rust en beperkte de in terventie tot het r Op haar beurt liet de indiaanse bevolking zich weinig of niets gele gen liggen aan de regering in Ma nagua. Ook de Sandinistische re volutie met haar 50.000 doden en omverwerping van het bewind van de rechtse pro-Amerikaanse dicta tor Anastasio Somoza werd door de indianen grotendeels gene geerd. Zij kwamen echter in verzet toen de Sandinisten in 1981 probeerden volkscomités in te voeren en ande re maatregelen ter versterking van het centraal bestuur. Indianenlei- ders klaagden over de ondermij ning van hun traditionele gezag door de nieuwe wetten. De Sandinistische regering be schouwde de indianen als een be dreiging van de nationale veilig heid en dwong duizenden van hen om naar kampen in het binnenland te evacueren. De druk leidde ertoe dat duizenden andere indianen hun heil zochten bij de Contra's. Veel van degenen die in noorde lijke richting naar Honduras trok ken, vormden Kisan, een organisa tie die op een gegeven moment naar schatting 2.500 gewapende manschappen op de been bracht. De militie streed zij aan zij met de Nicaraguaanse Democratische Strijdmacht (FDN). Anderen, die in zuidelijke richting vluchtten, vormden Misursata, een organisa tie met naar schatting 500 strijders die samenwerkten met ARDE, een kleinere Contra-groep met gehei me basés in Costa Rica. Terwijl de kritiek op hun beleid toenam, kwamen de leiders in Ma nagua tot het inzicht dat zij de in dianen totaal verkeerd hadden be naderd. Het centrale beleid werd aanzienlijk gewijzigd. Minister van binnenlandse zaken Tomas Borge 11985 openlijk dat de re in ernstige fout" had be- erkende i: gering „e< gaan. Sindsdien is de Misursata-bewe- ging geleidelijk aan verdwenen. De Kisan-groep zou thans nog hooguit 500 man tellen. Geen van beide or ganisaties heeft publiekelijk op het autonomievoorstel gereageerd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5