Aanpak vuile rivierbodem kost teveel 'Of we in Doel risico's nemen? Welnee' Ziekenhuizen boos over aantijgingen van inspecteurs -- Ë8E5SS psyeKdte Op een gewone zakeniekeningkrijgtu automatisch een hogere rente bij een hoger saldo. Voorlopig alleen onderzoek Politie vreest 'bevrijding' van dader bloedbad Turnhout Schiphol krijgt bomhonden Al drie noodstops in Doel 5^2% Nutsspaarbank s DINSDAG 7 APRIL 1987 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Een daadwerkelijke aanpak van de vervuilde rivierbodems stuit vooralsnog op een tekort aan geld. Naar schatting is voor sanering 3 tot 4 miljard gulden nodig, en minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) ziet vooralsnog geen kans van haar collega Ruding (financiën) extra geld los te krijgen. Het gaat daarbij met name om het Haringvliet en het Hollands Diep waar door de Deltawer ken de stroomsnelheid van het water sterk is verminderd. Hierdoor slaan verontreinigende stoffen neer. Tijdens een uitgebreide commis sievergadering over het waterbe heer en de waterkwaliteit zegde de den zich niet optimistisch snelle aanpak van dit milieupro bleem. Wel dienden WD en CDA DEN HAAG - De moskee van de islamitische gemeenschap aan de Haagse Wagenstraat is gisteren 'afgebouwd' met de plaatsing van twee 26 meter hoge metalen minaretten. De plaatsing, die gistermorgen begon, verliep een voorspoedig, al was het wel even manouvreren voordat de metalen gevaartes overeind stonden. De minaretten worden op 26 april ingewijd. (foto ANP) minister toe dat zij 'geen giganti- dienden een1 motie in, sche', maar toch wel 'behoorlijke bedragen' wil reserveren op haar begroting voor komend jaar. Dit echter uitsluitend voor onderzoek de lozing van zware metalen. De de minister wordt gevraagd nog voor met een nota te ko men over een eventuele heffing op PvdA zal die waarschijnlijk steu- o. De socialisten vroegen zelf in motie om een actieve inzet van de minister, die vooruit moet lopen Claims "komen er pas 'als ik weet op een integratie van waterzuive- r welke problemen welke fond- ring en waterbeheer door water- TURNHOUT (GPD) - Het Sint Jo- aanwezigheid schappen. zef-ziekenhuis in Turnhout wordt De eventuele aanleg van een zwaar bewaakt nadat kleinschalige saneringsprojec ten als binnenhavens en dergelij ke. Verder komt er een inventarisa- problemen en oplossingen. de 'bevrijders' Maastricht zwijgt ernstig op. Tot de tanden toe veiligheidsmaatregelen rond extra gewapende e Waterweg, die gisteren ook ter SCHIETPARTIJ - Een 33-jarige sprake kwam, is gebonden aan drie Amsterdammer is vannacht trapportaal van een woning --kogelvrije vesten daar opgesloten Zweed, die even- stormvloedkering in de Nieuwe groene Opel-Ascona rondrijdende gestoken politiepatrouilles bewa- als de Zweeds Hongaar op 16 ja- •nr..nuari was betrokken by een schiet- partij in Veldwezelt waarbij een rijkswachter werd gedood en een de tot Zweed genaturaliseerde houtse ziekenhuis. In verband met andere ernstig gewond werd. Wel zijn 'bijzondere veiligheidsmaatre- het voorwaarden. Een dergelijke t de ziening moet acceptabel zijn Zweden in de buurt zijn gesigna- ken leerd. De politie acht het niet uitge- weg sloten dat die vier er op uit zijn1 het nog nieuwe, langs de laar Merksplas in een volko- open gebied gelegen, Turn- Hofmeyrstraat doodgeschoten. De de havenactiviteiten in Rotterdam, Honeaar met geweld uit dat politie weet niet44- - - - heeft gescho- moet technisch te realiseren zijn werd dlver.se betaalbaar, aldus Smit-Kroes. De ernstig gewond raakte bij keren geraakt. Hij zou omstreeks minister denkt binnen een halfjaar schietpartij in Turnhout. Die vorm- middernacht zijn thuisgekomen, het resultaat van de aangekondig- de het sluitstuk van een uitbraak Om een uur of twee ging hij naar de haalbaarheidsstudie op tafel te uit de Bijlmerbajes, het trapportaal. Het slachtoffer hebben. De bouwtijd van een der- De politie neemt de mogelijke mogelijk een drugshandelaar, gelijk project zei ze te schatten op sterke aanwijzingen naar de aan kenhuis weg te"halen, die zaterdag wezigheid van het Zweeds 'bevrij- gelen van kracht' rond de dingscommando' hield de politie stelt een woordvoerder gisteren ook al een scherpe weg- Maastrichtse controle bij Retie tussen Mol en Turnhout. In het Huis van Bewaring in zegt de politie. vijf jaren. NIEUW-VENNEP (ANP) - Een Ne- de vinding gereageerd. Het nu nog derlandse uitvinder, die voorals nog onbekend wil blijven, heeft t apparaat ontwikkeld mechanische, maar straks elektro nische apparaat is bovendien zo uit te breiden, dat bij diefstal alle verreweg de meeste autodiefstallen lampen gaan branden, de benzine- SCHIPHOL (GPD) - De rijkspolitie op Schiphol krijgt deze zo mer, in navolging van andere internationale luchthavens, de be schikking over drie zogenaamde bomhonden voor het opsporen van explosieven in de bagage van reizigers. Op de luchthaven wordt gemiddeld één keer in de twee dagen een verdacht pakketje aangetroffen. Tot nu toe werd de opsporing door politiemensen gedaan. Het besluit om honden in te zetten, is genomen na de terroristi sche aanslagen op de vliegvelden van Rome en Wenen in decem ber 1985. Schiphol kampte al lange tijd met het probleem hoe explosieven met zo min mogelijk risico konden worden opge spoord. "Tot nu toe moesten politiemensen, bij wijze van spreken, een achtergebleven koffer met gesloten ogen openmaken en maar afwachten wat er zou gebeuren", aldus explosievendeskundige Iedema in Korpsnieuws, het blad van de rijkspolitie. In de Speurhondenschool in Den Haag worden sinds begin dit jaar vijf herdershonden opgeleid. In vier maanden tijd moeten zij zich de geuren van explosieven eigen maken. Bovendien wordt de honden geleerd om bij ontdekking van een bom rustig te gaan liggen en niet te blaffen. De ontsteking van explosieven kan name lijk ook op geluicj werken. De rijkspolitie verwacht dat twee van de vijf honden tijdens de opleiding zullen afvallen. De dieren worden gebruikt voor controle van de koffers van vertrekkende en aankomende passagiers en voor het checken van de handbagage. In geval van twijfel zullen ook reizigers door de bomhonden worden besnuffeld. In het buitenland hebben bom honden al positieve resultaten geboekt. inrichting slechts kwijt. De Zweedse Hongaar werd eer der - in december van vorig jaar - met nog enkele andere gevange nen door een crimineel commando bevrijd uit de Hall-gevangenis in Stockholm. Daarbij werd onder andere een gevangenismuur met dynamiet opgeblazen. Die spring stof was met nog een hoeveelheid wapens geroofd uit een legerdepot in Jarne. Er zijn aanwijzingen dat ook de uitbraak uit de Bijlmerba jes vorige week vrijdag ook door helpers buiten de gevangenis was voorbereid. Door een misverstand zouden de vluchters en de helpers elkaar na de ontvluchting zijn mis gelopen. Hoe een vuurwapen de Bijlerba- jes kon worden binnen gesmok keld, is ook voor Justitie nog steeds een raadsel. Volgens een woordvoerder van het departe ment is het voor het eerst dat bij een vluchtpoging uit de Bijlmer Bajes gebruik gemaakt is van een vuurwapen. Eerdere ontsnappin gen gebeurden onder bedreiging met lichamelijk geweld of via spec taculaire acties als het vernielen van gewapend glas met een com pleet biljart. De Rijksrecherche had gistermiddag nog geen op dracht tot een onderzoek naar de gang van zaken in de Bijlmerbajes. DEN HAAG (GPD) - De zieken huizen betreuren de verwijten over onzorgvuldig handelen van de in spectie voor de volksgezondheid. De inspecteurs kwamen daarmee naar buiten naar aanleiding van de afslankingsplannen van minister Brinkman (WVC). Volgens de in spectie vallen jaarlijks door on zorgvuldig werken bij met name medicijnen en sterilisatie 600 do den. De Nationale Ziekenhuis Raad liet gisteren weten in feite buiten de afslankingsdiscussie te staan. Dat is een kwestie die men binnen het ministerie van WVC moet op lossen, aldus een woordvoerder. "Maar het gaat ons wel wat ver dat men de zaak zo opblaast". Het betreft vooral het probleem van de zogeheten steriliteit van kunst-en hulpmiddelen. Woord voerders van de inspectie hebben gezegd dat er misstanden heersen in ziekenhuizen. Pacemakers, in jectiespuiten, hartkleppen zouden opnieuw worden gebruikt zonder (voldoende) sterilisatie. De NZR ontkent dat deze situatie op grote schaal zou voorkomen. Men doet alsof de vele tienduiznden patiën ten die in de ziekenhuizen liggen in acuut levensgevaar verkeren, al dus de woordvoerder, 'en dat is ab soluut niet waar'. Erkend wordt wel dat er proble men zyn. Vorig jaar heeft de in spectie de ziekenhuizen een brief geschreven dat er meer werk van steriliteit moet worden gemaakt. De NZR zou het overigens wel be treuren wanneer door de afslan king minder controle op de zieken huizen komt. De woordvoerder wijst erop dat het pas verschenen rapport van de commissie-Dekker Antimilitaristen stelen in kazerne EDE/WOENSDRECHT (ANP) - Bij een inbraak in een mobilisatie complex van de landmacht in Ede heeft een groep antimilitaristen in de nacht van zondag op maandag Medicijnen, medische apparatuur en communicatiemiddelen gesto len. Volgens een verklaring was de actie bedoeld als 'kleine storing in de zinloos voortdenderende oor logsmachine'. Mobilisatiecomple xen zijn volgens de actievoerders belangrijke schakels in die machi ne. De antimilitaristen zijn volgens hun verklaring van plan de gesto len spullen ter beschikking te stel len van verzetsbewegingen in de derde wereld, die door dictatoriale regimes worden onderdrukt. De marechaussee kon gisteravond nog niet zeggen wat de inbrekers precies hebben buitgemaakt. Het gaat in elk geval om een aanzienlij ke hoeveelheid medicamenten, verbandmiddelen en medische ap paratuur als microscopen en ste thoscopen: materiaal dat in tijd van oorlog wordt gebruikt om noodhospitalen van inventaris te juist voor goed toezicht pleit. Daar voor moet zelfs een speciale kwali teitswet komen. PPR op de bres voor hasj museum DEN HAAG (ANP) - Kunnen justi tie en politie hun tijd niet beter be steden dan zich bezig te houden met optreden tegen het zojuist in Amsterdam gevestigde hasjmu- seum? Dat is de teneur van de schriftelijke vragen die het PPR- kamerhd Lankhorst gisteren aan minister Korthals Altes (justitie) heeft gesteld naar aanleiding van de inval in het museum. Lankhorst staat voor een raadsel want een paar dagen voor de inval reageerde het openbaar ministerie 'nog tamelijk lakoniek' op de ope ning van het museum. Het sprak van een 'ludiek initiatief, dat past in de traditie van Amsterdam'. Het radikale kamerlid heeft de indruk dat het vooral de (buitenlandse) publiciteit is geweest die de minis ter ertoe heeft gebracht persoon lijk in te grijpen. Hij vraagt zich af of Korthals Altes met zijn uitspra ken over het museum en het laten ingrijpen door het OM er niet in be langrijke mate toe heeft bijgedra gen dat deze publiciteit nog eens versterkt werd. Intussen wil de PPR-fractie van de minister vernemen of het de be doeling is dat het Openbaar Minis terie een zodanig beleid voert dat het functioneren van het hasjmu- seum in feite onmogelijk wordt ge maakt. Politie en justitie kunnen hun tijd wel beter gebruiken, vindt de PPR. ADVERTENTIE kunnen worden voorkomen. Dit der de motorkap in te bouwen ap- portieren worden gesloten, paraat blokkeert remmen en stuur, zodra een dief de pedalen van de auto indrukt. De partner van de uitvinder, Nieuw-Venneper Wes- dorp, demonstreerde het apparaat gisteren. De uitvinding, waarop octrooi is aangevraagd, verkeert nog wél in de ontwikkelingsfase. Een autofa brikant in Nederland, de Rijks- delijk vercommercialiseerd vuui- „n 3rhnMcmmrnnnirAmct dienst voor het Wegverkeer en het den". Hij schat de consumenten- h SSSSSÏT bet overigens onbegrijpelijk technisch bureau schadepreventie prijs net werx neer. ue vier Kerncentra- toevoer stopt, de claxon loeit en de mortieren worden gesloten. Wesdorp en de uitvinder hebben een bedrijfje opgericht en zoeken VLISSINGEN - Ruim twee weken voerder Patrick de Vos nadrukke- bouwd, kost namelijk nog c park Doel, vlakbij de Nederlands- gie op Belgische grens, een staking uit. half miljoen gulden en dat geld Sü'lö.r,, behhev heirie ■nnrtnor* niet Wpq Zevenhonderd werknemers vrij negatieve manier in komt, maken tegen standers van deze methodiek van stroomopwekking hun ongenoe gen kenbaar. Zo ook deze keer. Ik hebben echter al uiterst positief op ongeveer 450 gulden. het apparaat straks op tici, van alle rangen en standen, r i kaderpersoneel, enkele deskundigen ingenieursbumau ^actebel, De vei^beid, door Conny van Gremberghe het geding zijn in Doel. Hoe komt men erbij. Ik heb het al ver schillende malen gesteld: er is nog nooit tevoren zoveel hoogge schoold nucleair personeel in de centrales werkzaam geweest als de j±^elekcL± afgelopen dagen De Vos ^indt af* Sü bet dan ook overdreven dat er door milieubewegingen en Nederlandse DEN HAAG (GPD) - Sinds de staking van het personeel van de Belgi sche kerncentrales in Doel, zijn er drie stops geweest. Het betreft twee noodstops en een stop op commando van de controlekamer. Op vrijdag 20 maart was er een automatische noodstop na een fout bij het afregelen zorgden van de nucleaire meetketens in Doel IV. Een tweede noodstop kwam vier teitsproduktie doorging, dagen later toen het kader net de centrale had overgenomen. Dat was een haan kraaide er naar. Totdat de automatische stop na een lekkende oliekring van de turbine in Doel IV. Verenigde Actiegroepen voor Kern Volgens de stakers is het werkwillige kader drie dagen aan het sukkelen Stop (VAKS) een telex de wereld iq" ogi^i geweest om Doel IV weer aan de praat te krijgen. inzonden, waarin gesteld werd dat w0rd|n rnk heb eehnmd dit een De derde stop was op commando van de controlekamer: de smeerkring de centrales draaiende werden ge- - genoora aai een van een van de drie primaire pompen was defect en een leiding was houden door onervaren en onbe- gesprongen. Volgens de afdeling voorlichting van Doel is Doel III stopge- voegde werknemers. Sindsdien is zet omdat er teveel electriciteit werd geleverd. Volgens de stakers is dat het kernpark Doel het doelwit ge niet juist. Naar hun mening werd ingegerepen omdat twee van de vier worden van verontruste milieuac- voedingspompen zijn stukgedraaid. Doel III draait nu op 60 tot 70 pro- tivisten, politici en vakbondsbe- cent van zijn capaciteit. De betrokkenen sluiten ernstige ongelukken op stuurders. Terecht of niet? korte termijn niet uit. "Onterecht", stelt EBES-woord- ADVERTENTIE DOEL (ANP) - Bij de kerncentrale in Doel is gisteren gevochten tus sen werkwilligen en stakers. De rijkswacht trad op toen stakers probeerden te verhinderen dat volgens hen 'bedrijfsvreemde' on derhoudsploegen het terrein wer den opgereden. De kerncentrale in Doel draait gewoon door ondanks het feit dat tachtig procent van het personeel in staking is. Hoger personeel en specialisten van de bedrijven die de centrale hebben gebouwd wor den ingeschakeld om de zaak draaiende te houden. De Belgi sche minister van arbeid Hansen- ne heeft gezegd dat de centrale nog zeker tot het eind van deze week kan doordraaien. Vlaamse politici geroepen is dat Ij Nederland zijn niet ge- - - 5- -y noeg geschoolde mensen te vinden om de twee kerncentrales in het land draaiende te houden. In Bel- ulcl vcainaic *n ajvib- gië bebben we haast onuitputtelij- sele (de gedeputeerde Don, red.) Ke voorraad van deskundigen. Er is zelfs een groot overschot aan nu- gezegd heeft, dat in Nederland de cleaire deskundigen. Om die reden zaak zou worden stopgezet als het kunnen wij dan ook gewoon door- Goed nieuws voor bedrijven, verenigin- op de rekening hoger is, kan een hogere trap in de gen, stichtingen en vrije beroepsbeoefenaren.lot tariefstelling worden bereikt. Hiermee wordt uw dusver moest u steeds weer met uw bank afspra- Zakenrekening tevens Beleggingsrekening. ken maken over de belegging van overtollige middelen op een apar te rekening.Datisnietmeernodig. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank 'kombineert het Vrije beschikkingsmojrelijkheid. Alle betalingsverkeerdiensten. Rente over de hoogste trap maarliefst De rente wordt maande lijks aangepast aan de ontwikke ling op de geldmarkt. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kent geen opzeg gemak van betalingsverkeer en de voordelen van termijnen, boetes of andere beperkingen, een getrapte rentevergoeding: naarmate het saldo De Zakenrekening biedt daarmee grote vrijheid, veel gemak en een hoog rendement. Automatisch, zonder dat u daar iets voor hoeft te doen. Wilt u meer weten over deze nieuwe service? Een afspraak bij één van onze kantoren is zo gemaakt. Daar zijn wij u graag van dienst.. den. Dat is het grote verschil", al dus De Vos. Vakbonbdsbestuurder Richard Frederiks van Gazelco houdt er een andere mening op na. Volgens hem zijn de circa 100 kaderleden die sinds 23 maart de vier centrales draaiende houden 'niet tegen him taak opgewassen'. "Ik wil die men sen echt niet afvallen op hun tech nische kennis, maar dat is iets an ders dan bekwaamheid. Het kader personeel beschikt niet over de on dervinding en de nodige ervaring om de Doelcentrales draaiende te houden. De ongerustheid over de veiligheid is dan ook volgens ons terecht. Temeer omdat die mensen nu al meer dan veertien dagen - 12 uur op en af - aan het werk zijn. De vermoeidheid zal zeker een rol gaan spelen", redeneert Frederiks. De Belgische overheid heeft zich tot nu toe niet in het arbeidscon flict - daar gaat het uiteindelijk om - gemengd. Minister Hansenne van arbeid en tewerkstelling verklaar de het afgelopen weekeinde dat er geen enkele reden voor ongerust heid bestond. Zijn Nederlandse ambtsgenoot Nijpels (VROM) kon door die verklaring niet worden ge rustgesteld. "Als je drie centrales draaiende houdt en er een opstart met 200 in plaats van 800 man, dan moet dat vroeg of laat leiden tot on veilige situaties", merkte Nijpels op. Ook de Zeeuwse gedeputeerde Don plaatste zaterdag tijdens een tv-uitzending kritische kantteke ningen bij de houding van de EBES-directie om de hele zaak draaiende te houden. Hij vond dat 'onverantwoord'. De Vos weet inmiddels hoe er in Nederland over de hele affaire ge dacht wordt. "De hele zaak wordt door kernactivisten en bonden enorm opgeblazen. Dat is ook hun tactiek. Mochten de centales, mede door politieke druk vanuit Neder land, niettemin worden stilgelegd, dan heeft ook voor Nederland gro te economische gevolgen. Zoals wellicht bekend is, dragen de Bel gische centrales zorg voor een deel van de Nederlandse stroomvoor zieningen, met name in de winter. Als het park in Doel stil komt te liggen moeten de Nederlanders er op rekenen dat zij duurdere stroom zullen moeten importeren", ver klaart hij. Import Volgens gedeputeerde Don klopt dat verhaal niet. "De import van stroom is de laatste tijd drastisch teruggelopen", benadrukt hy, "bo vendien kunnen wij in Nederland met opgesteld vermogen aan de vraag voldoen. Import van stroom is gewoon een kwestie van prijs". De voorzitter van de raad van be stuur van de PZEM vindt voorts de kostprijs van geïmporteerde of geëxporteerde stroom geen argu ment om de Doelcentrale draaien de te houden. "Als het om zo'n be langrijke zaak gaat als kernenergie, dan staat de veiligheid van de pro cesvoering bovenaan. Dat is ge woon een vereiste", aldus Don. De EBES laat de centales vlak bij de havenstad Antwerpen sinds het afgelopen weekeinde weer ge woon doordraaien. Doel 3, die vori ge week wegens een mankement aan een olieleiding moest worden stopgezet, produceert weer. De jongste kerncentrale. Doel 4, die acht dagen geleden eigenlijk aan zijn jaarlijkse revisiebeurt toe was, levert ook nog aan het net. Risico's? „Welnee", zegt De Vos, "in de zogenaamde stretch-out pe riode mag deze centrale nog zo'n twee weken op halve kracht door draaien en dat gebeurt ook". Bon den en EBES-directie gaan van daag in Brussel weer om de tafel zitten in een poging om het ar beidsconflict te beëindigen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3