Rietveld-Schröderhuis is een prachtig museumstuk Voorbeeld van 'het nieuwe bouwen' uit 1924 geheel gerestaureerd ifKanker in opmars door 'vergrijzing' Predikant vaker met gemeente overhoop PAGINA 2 I DINSDAG 7 APRIL 1987 Reportage NIJMEGEN - Wetenschappers verwachten niet dat er binnen tien jaar een 'wondermedicijn' tegen kanker wordt gevonden. Deson danks gaan verschillende gezond heidsorganisaties in Europa en de Verenigde Staten er vanuit, dat in het jaar 2000 nog maar een kwart van mensen met kanker aan deze ziekte zal overlijden. Op het ogen blik gaat ongeveer de helft van alle kankerpatiënten binnen vijf jaar na ontdekking van de tumoren dood. Nederland krijgt er jaarlijks ruim 40.000 kankerpatiënten bij. Ver wacht wordt dat dit aantal dras tisch zal toenemen. Er wordt reke ning mee gehouden dat het in het jaar 2020 verdubbeld zal zijn. De stijging wordt veroorzaakt door toenemende vergrijzing van de be volking. Kanker wordt niet voor niets een ouderdomsziekte ge noemd. Voor het jaar 2000 wordt er vanuit gegaan dat één op de drie Nederlanders kanker zal krijgen. Volgens het Amerikaanse Inter national Cancer Institute en de ge zondheidsorganisatie van de Euro pese Commissie zal naar verwach ting het sterfte-aantal teruggedron gen worden met 25 tot 50 procent. Voorwaarde is wel dat mensen er een andere voedings- en leefte- woonte op na gaan houden. Verder is het van belang dat de medische kennis in de strijd tegen deze slo pende ziekte volledig wordt benut. Professor Van Daal, hoofd van het instituut voor radiotherapie van het Nijnjeegse academisch Sint Radboudziekenhuis (waar vo rige week een symposium over kanker in het jaar 200 werd gehou den), is van mening dat de toe komstvoorspellingen van de inter nationale gezondheidsorganisaties te optimistisch zijn. "Ik geloof nooit dat we het aantal sterfgeval len met 25 procent terug kunnen dringen. Ik houd het eerder op tus sen de tien en vijftien procent". Het terugdringen van de sterfte door kanker met medewerking van de patiënt acht Van Daal te ver waarlozen. "Mensen veranderen hun gewoonten niet. Kijk maar naar het roken. Iedereen weet hoe veel kans er op longkanker bestaat, doordat men rookt. Dat is al jaren bekend. Desondanks worden er nog steeds evenveel sigaretten ver kocht. Wel moet gezegd worden dat de groep rokers kleiner is ge worden". Resultaatjes Zoals bekend zijn er vele vormen van kanker. Het aantal mensen met longkanker dat geneest is ui terst gering. Ruim 85 procent van alle longkankerpatiënten overlijdt binnen vijfjaar na ontdekking van de ziekte. Professor Van Daal: "Bij ieder vorm van kanker boeken we kleine resultaatjes. Behalve bij longkanker. Daarop lopen we hele maal vast. Wat we ook proberen". Schildklierkanker daarentegen blijkt vrij goed te genezen. Bij ruim 90 procent van deze patiënten groep definitief. Van Daal denkt de sterfte door kanker eerder terug te dringen is door verbetering en verfijning van de huidige behande lingsmethoden dan door mentali teitsverandering van het publiek. "De laatste jaren hebben we enor me vorderingen gemaakt. Eigen lijk kunnen we niet verder. We zijn nu bezig met het verfijnen van de huidige methoden. Dat kost een enorme inspanning en niet te ver geten geld. De behandeling van kankerpatiënten zal een groot deel van het gezondheidszorgbudget blijven opeisen". In de strijd tegen kanker staan medici slechts enkele middelen ter beschikking: opereren, medicijnen met zeer kwalijke bijwerkingen en bestralen. Meestal bestaat de be handeling uit een combinatie van deze drie. De medische wetenschap ver wacht niet dat er op afzienbare ter mijn een kankergenezend medi cijn zal worden uitgevonden. "Van die gedachte wordt steeds meer af gestapt", zegt professor Van Daal. "als er een nieuw medicijn op de markt komt, dan wordt dat met veel tam-tam gebracht. In de prak tijk blijkt dan, dat je er weinig aan hebt". Interferon In dit verband noemt de Nij meegse radiotherapeut het middel interferon. Ooit door verschillende media gebracht als hét medicijn, dat een einde aan het kankerge vecht zou maken. Nu, enige jaren later, blijkt het slechts toepasbaar bij enkele soorten van kanker. En dan nog met wisselend succes. Meer waarde hecht Van Daal aan het werken met anti-stoffen, mono- clonale anti-lichamen. Deze stoffen zijn aanvankelijk bedoeld om niet- zichtbare uitzaaiingen op te spo ren. Het is tevens mogelijk deze stoffen radio-actief te maken met cytostatica. Hierdoor worden de anti-stoffen een zoekende bestra lingsbron in het lichaam. Als de an ti-stof de uitzaaiing heeft bereikt, dan wordt die door de radio-activi teit vernietigd. Op verschillende plaatsen in de wereld, waaronder Nijmegen, wordt hiermee geëxperimenteerd. "De fase van het uitproberen is grotendeels achter de rug. Het pro bleem is alleen, dat we het nog te kort gebruiken, om vast te kunnen stellen, of het inderdaad mogelijk is door bestraling in het lichaam kanker te genezen. Voordat we dat definitief kunnen vaststellen moe ten we nog zeker vijf tot tien jaar wachten", aldus Van Daal. Dat roken de kans op longkanker vergroot is bekend. Toch neemt de verkoop van sigaretten nietaf, al is de groep rokers kleiner geworden, (foto Het bestuur van de Bond van Nederlandse Predikanten is be zorgd over het groeiend aantal conflicten tussen predikanten en kerkelijke gemeenten, maar vooral over de negatieve kijk van sommige predikanten op hun werk. Ook de manier waarop conflicten soms worden 'opge lost' geeft zorg. Dat blijkt uit het jaarverslag van de bond, waarbij bijna 1800 dienstdoende predikanten (voor namelijk hervormd) zijn aange sloten. Secretaris ds. N. H. Kui- péri trad bij kerkelijke procedu res meermalen als raadsman op. Daardoor kreeg hij niet alleen te maken met zuiver kerkrechtelij ke zaken, maar ook met onderlig gende problemen, zoals verdriet en teleurstelling bij predikant en gemeente. Kuipéri kan zich niet aan de in druk onttrekken dat de 'veer kracht en tolerantie van predi kanten en gemeenten in conflict situaties sterk afnemen en dat men eerder dan voorheen als partijen tegenover elkaar komt te staan. Door gebrekkige kennis van het kerkrecht bij predikan ten en kerkeraden worden vaak slechte afspraken gemaakt. Dat kan later aanleiding geven tot conflicten. Tops geen deken Bisschop Ter Schure van Den Bosch heeft de herbenoe ming geweigerd van H. Tops, pastoor in Deurne, als deken van het dekenaat Asten. Tops was destijds woordvoerder van de 31 dekens van het bisdom die zich unaniem tegen de benoeming van mgr. Ter Schure uitspraken. Perschef C. van Hasselt van het bisdom verklaarde, dat dit optreden een rol heeft gespeeld. "Als een pastoor het met het be leid van zijn bisschop niet eens is, moet hij aftreden. "De deken van Asten moet niet denken dat hij de bisschop van Den Bosch tot een ander beleid kan chante ren. De bisschop voert het beleid uit van de wereldkerk". Tops heeft de laatste tijd ge sprekker. met bisschop Ter Schure gevoerd. Daarom had hij een andere beslissing verwacht. De dekens van het bisdom heb ben zich gisteren solidair ver klaard met Tops. "Wij herkennen ons als dekens in de persoon en opvattingen van onze collega". Zij willen spoedig een gesprek met de bisschop. "De integriteit van deken Tops en van alle de kens is in het geding", luidt hun persverklaring. Bisschop Ter Schure heeft zich inmiddels gedistantieerd van be paalde uitlatingen van zijn pers chef. In een communiqué staat, dat van chantage van de kant van deken Tops, "waarvan nu gewag is gemaakt", niet kan worden ge sproken. De verschillen in uit gangspunten en opvattingen tus sen de bisschop en de deken wa ren te groot om hem te herbenoe- Vrijzinnigheid (Een deel van deze rubriek is gisteren tot onze spijt ver keerd in de krant gekomen. Daarom volgt hier een herha ling van dat stuk). Als de daling van het ledental doorzet, zullen er over tien jaar waarschijnlijk nog maar 5000 re monstranten zijn. Kwam vorige maand de algemene vergadering van de Remonstrantse Broeder schap bijeen om te praten over de toekomst, zaterdag hield de groepering 'Waakt en Weegt' zich in Utrecht daarmee bezig. Cen traal stond de vraag naar de plaats van de remonstranten bin nen de vrijzinnigheid. Of moet men samenwêrken met de grote calvinistische kerken in 'Samen op weg'? Wat dat laatste betreft gaf de vroegere legerpredikant drs. J. W. Schneider, adviseur van 'Waakt en Weegt', de vergadering weinig hoop. "Ik denk niet, dat wij daar worden toegelaten. Te veel dingen splijten recht- en vrijzinnigen, zoals de betekenis van de persoon en het werk van Jezus Christus en het gezag van de bijbel". Schneider toonde zich geen voorstander van samenvloeien met andere vrijzinnige stromin gen. "Dat veronderstelt een een heid die er niet is". Hij had in dit verband kritiek op het zogeheten 'tweesporenbeleid' in de vrijzin nigheid; daarin hebben én de vrijzinnig-christelijke traditie én andere religies een plaats. "Dat leidt tot identiteitsverlies". Wel wilde hij streven naar vrijzinnige samenwerking waar dat moge lijk is. Ir. H. Borleffs, voorzitter van de Nederlandse Protestanten bond, kon Schneider er niet van overtuigen dat de twee sporen waarover hij het had dezelfde oorsprong hebben, namelijk God. Hij pleitte voor een sluiten van de rijen 'ter versterking van het vrijzinnige volksdeel'. In de Nieuwe Vrijzinnige Omroep zag hij daartoe een goede kans. Erg somber over de vrijzinnige toekomst was Borleffs niet. "De behoefte aan geestelijke verdie ping is onder jongeren best wel groot, al richt die zich niet alleen op de christelijke traditie. Zo lang er mensen zijn die heel be wust kiezen voor vrijzinnigheid, trekt dat ook anderen aan". "Maar het ontbreekt de vrijzin nigheid juist aan een moderne gemeenschappelijke geloof sovertuiging", zei een 'Waakt en Weegt'-lid. "Onze formulering is te vaag om er wat mee te doen, vooral voor jongeren". Schnei der erkende dat. "Wij moeten in dat opzicht onze schroom zien te Moker Morgenavond, 8 april, van 7 uur tot half 8 verzorgt het Media Overleg van Kerken in Rijnland (Moker) een programma via de ether op 105.7 FM en via de kabel op 88.1 FM met als onderwerpen: de Johannes Passion door 'Soli Deo Gloria' in Noordwijk, pasto raat onder Afrikaanse en Aziati sche studenten (gesprek met de Leidse predikant H. E. Schou ten) en het behoud van het Ade- ma-orgel in de Lisser Agatha- kerk. Paasverhaal. Om kwart over 8 morgenavond houdt professor dr. J. W. Schulte Nordholt in het gebouw van de Protestanten bond aan de Lange Kerkdam 46 in Wassenaar een lezing met dia's over 'het paasverhaal in de loop der tijden'. Bijbels. Het bestuur van de Bijbelvereniging voorheen De Nederlandse Gideons heeft gis teren de 100.000ste bijbel uitge reikt. Dat gebeurde in het zie kenhuis 'De Lichtenberg' in Amersfoort. Deze vereniging stelt zich ten doel, hotels, bunga lowparken, ziekenhuizen, gevan genissen en schepen van bijbels te voorzien. Om dit aantal in goe de staat zijnde bijbels te handha ven en zo mogelijk te verhogen, moeten jaarlijks zeker 15.000 nieuwe bijbels worden neerge legd. Priesters. De Vereniging voor Gehuwd en Ongehuwd Priesterschap, waarvan voorna melijk gehuwde priesters en hun vrouwen lid zijn, telt op dit ogen blik 700 leden. Dat werd op de jaarvergadering in Amersfoort meegedeeld. De vereniging ijvert onder meer voor verdwijning van het verplichte priesterceli baat. Veel gehuwde priesters zijn nog steeds 'min of meer pasto raal' werkzaam. Ze zijn betrok ken bij catechese, bijbelgroepen, theologische kringen, zieken zorg, stervensbegeleiding en ziel zorg bij huwelijks- en relatiepro blemen. Hervormde Kerk: beroepen te Beverwijk D. Fisser Eefde; aangenomen naar De Meern G. Hamoen 's Gravenzande, naar Kruiningen kandidaat mevrouw S. Bloemert Dordrecht, naar Rijswijk (Noord-Br.) A. B. den Hartog Nes (Fr.). UTRECHT - Het Riet- veld-Schröderhuis aan de Prins Hendriklaan in Utrecht is sinds vrijdag of ficieel een museumstuk. Het beheer van deze wo ning, die over de hele we reld wordt beschouwd als een van de zuiverste voor beelden van de kunstzinni ge opvattingen van De Stijl, is overgedragen aan het Centraal Museum in Utrecht. Dit toonbeeld van het 'nieuwe bouwen', bede vaartsoord voor talloze ar chitecten, is vanaf van daag ook voor het publiek te bezichtigen. door Hans Lutz Ondanks de ook nu nog uiterst mo derne vormgeving van dit in 1924 gebouwde huis is het toch maar een 'gewoon' huis, waar bij voor beeld de oprechte doe-het-zelver zijn hart kan ophalen. Zoals Bertus Mulder, die het huis van binnen en van buiten heeft gerestaureerd, het formuleert: "Eindelijk architec tuur waar je ook mee kunt lachen". De in 1888 in Utrecht geboren meubelmaker-architect Gerrit Rietveld heeft in 1958 ter gelegen heid van een grote tentoonstelling van zijn werk in het Centraal Mu seum de basisideeën van al zijn werk als volgt onder woorden ge bracht. "Alles is betrekkelijk: ik maak niets voor de eeuwigheid, niets hoeft onveranderd te blijven. Ik wil ruimte maken: het materiaal van de architect is ruimte. En alles moet sober zijn: ik maak niets waar een mens aan blijft vastzitten". Drie uitgangspunten, die bepa lend zijn geweest voor bouw en in richting van het huis, dat Rietveld in opdracht van en in nauwe sa menwerking met Truus Schroder in 1924 heeft ontworpen. In huis en interieur hebben leefbaarheid, so berheid en zeker niet op de laatste plaats pragmatisme de maat aange geven. Zelfs wat de oorspronkelijke te keningen betreft: om snel aan een bouwvergunning te komen werd alleen de benedenverdieping als woongedeelte aangegeven. Wat er 3 'de zolder'. Dat Het Rietveld-Schröderhuis: eindelijk architectuur e ook kunt lachen. maar belemmerd hebben in haar gevoel van ruimte en vrijheid. Schuifwanden En dus werd de zolder de plaats bovenop stond was 'de zolder'. Dat waar de echte experimenten wer- die vierkant was en een flinke drie den toegepast. Met simpel vuren meter hoog bracht de instanties hout en berken triplex werd die van die tijd kennelijk niet op het vierkante ruimte tot een 'woon- idee, dat ook deze ruimte bedoeld tuin' gemaakt, waarin naar belie- was om er te gaan wonen: de ver- ven vier kamers konden worden gunning werd verleend. gemaakt of een, of drie. Precies zo- En dat er op 'zolder' gewoond a*s de behoefte van de bewoners zou worden, dat was van meet af zich zou ontwikkelen. Mevrouw aan de bedoeling van Truus Schrö- Schroder woonde er aanvankelijk der en Gerrit Rietveld. Mevrouw met haar drie kinderen en dus was Schroder heeft nooit op de begane het nodig om voor enige privacy te grond willen wonen: dat zou haar zorgen. Rietveld ontwierp samen met zijn opdrachtgeefster de fameuze schuifwanden: dubbelwandige platen triplex, die inclusief de deu ren ingenieus scharnierend en glij dend over schuifdeurrails konden worden opgeklapt en weggedrukt tegen de muren. Het trapgat, nor maliter afgesloten van de kamer, kon van alle opstanden worden ontdaan. Trapjes, deuren, schot ten, kasten, dozen, tafels, raampla- ten ("geen gordijnen, dat tast de strakheid aan") alles werd passend in en aan elkaar gemaakt en verwij derbaar. En als een en ander verwijderd was kon het worden opgehangen op vaste plaatsen aan de wanden. En daar vormden ze tesamen fraaie decoraties. Rietveld zorgde er voor, dat al deze onderdelen in de bekende Stijl-kleuren werden ge schilderd: zwart, wit, .grijs, rood, blauw en geel. Wat een avontuurlijk huis moet dat geweest zijn voor de kinderen Schroder. Want de mogelijkheden tot variatie waren oneindig groot Zelfs de lichtkoepel boven op het platte dak werd in dat avontuur be trokken: als het dubbelluik in het plafond gesloten was vormde dit de vloer voor een apart hokje waar de kinderen zich om te spelen kon den terug trekken. En hoezeer het huis ook door mevrouw Schroder is beschouwd als een kunstwerk, het was toch in alle opzichten een huis om in te le ven. Tijdens het ontwerpen, tij dens het timmeren werden oplos singen bedacht, die gericht i Voor de kinderen werden langs de vensterbanken scharnierende planken gemaakt, die op verschil lende hoogte konden worden vast gezet; een kastmeubel bestond)lam losse en schuivende elementen, zo dat je een compleet stuk kast mee naar tafel kon nemen en na het werk weer terug zetten. Eenvoudig Nooit slingerende spulletjes, nooit klapperende deurtjes. En al lemaal zo eenvoudig, voor de hand liggend en met simpele materialen geconstrueerd, dat Bertus Mulder tijdens de restauratie herhaaldelijk met de handen in het haar heeft ge zeten, wanneer hij weer een blokje of een plankje vond en er de be stemming niet van wist. "De oplos sing was meestal zo eenvoudig, dat ik er als gestudeerd architect ge woon overheen keek: dat het zo simpel was kwam niet in me op". En dat, terwijl hij toch vele jaren een intensief contact heeft gehad zowel met Gerrit Rietveld als met Truus Schroder, de beschikking had over zeer veel en gedetailleerd fotomateriaal en nagenoeg alle de len van het interieur die in de loop van de jaren uit de ruimte waren verwijderd in tact heeft terug ge vonden in de schuur. Een gelukki ge omstandigheid. Immers, de door Schroder opgerichte stichting Rietveld Schröderhuis (met als doel het door haar samen met Riet veld tot stand gebrachte werk over te dragen aan de gemeenschap) heeft samen met Bertus Mulder be- op 'gebruikersvriendelijkheid': de sloten het huis terug te brengen i keukenkasten kregen niet de de stijl male knoppen, halverwege de vergde Het interieur is teruggebracht in de oorspronkelijke stijl e nele kleuren. Dat vergde een ingrijpende aanpak. deur, zoals iedere timmerman die maakt, maar kregen beetpak- houtjes onder- of bovenaan, waar je er het gemakkelijkst bij kon. de eerste jaren. Dat ingrijpende Het hele interieur is aan de hand van oude foto's gereconstrueerd. Zo zuiver mogelijk, zelfs de porce- leinen elektriciteitsschakelaars zijn gehandhaafd. De gietijzeren en stenen wasbakken, die zich in ie dere ruimte bevinden (indertijd een 'schande' voor een gezin van stand) zijn er gebleven. Het origi- nele meubilair, inclusief een over bekende 'rood-blauwe stoel' van Rietveld is terug geplaatst en de originele kleuren (soms met moei te teruggevonden op 'verstopte' oude verflagen) zijn weer toege past. De centrale verwarming door middel van horizontaal gelaste vlampijpen (de radiatoren met ver ticale panelen waren indertijd door Rietveld en mevrpuw Scflröder af gewezen) is gehandhaafd, evenals het nog steeds werkende warmwa tersysteem, waarbij de buizen over houten gootjes, gevuld met zaagsel lopen: de meest simpele isolatie die men zich kan denken. De keuken is op de begane grond weer opgebouwd; daar moest een nieuw granieten aanrecht voor worden gemaakt. Op de eerste ver dieping hoefde slechts een schui vend wandpaneel opnieuw te wor den gemaakt. Ook de bedden zijn opnieuw gemaakt. Monument Wat wel tot stand is gekomen door de restauratie is een monu ment, dat nog meer dan zestig jaar geleden getuigt van een architec tuuropvatting, die de menselijke maat centraal stelt. Het samenspel van lijnen, vlakken en kleurên dat zo gemakkelijk tot een steriele strakheid had kunnen leiden blijkt een avontuurlijke speelsheid uit te stralen. Geïnteresseerden kunnen zich voor het maken van een afspraak wenden tot het Centraal Museum, tel. 030-517926. De openingsuren van het huis: van dinsdag tot en met zondag van 12.30 tot 17 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2