'Niet te tolereren wat zich in duinen allemaal afspeelt' Sassenheim doet iets aan groot tekort sportvelden Overtredingen in zaak Biesterfeld Katwijkse bakkerij na ruim honderd jaar nog in perfecte staat Will Dijkman onderscheiden Lokale radio moet binnen gemeentegrenzen blijven DINSDAG 7 APRIL 1987 Katwijkse watersporters fel tegen naaktstrand KATWIJK - De Katwijkse gemeenteraad zal zo spoe dig mogelijk een beslissing moeten nemen over het naakt recreëren op het strand. Dat is de mening van de fractievoorzitters van de politieke partyen in de kustplaats, het zoge naamde seniorenconvent. Het college van burgemees ter en wethouders zal over de naaktrecreatie geen ad vies uitbrengen, maar het zoeken van een oplossing volledig aan de raad overla ten. Waarschijnlijk zal de Katwijkse ge meenteraad zich volgende maand al uitspreken over het eventueel aanwijzen van een naaktstrand. Op donderdag 23 april besteedt de commissie voor algemeen bestuur lijke zaken een extra vergadering aan dit onderwerp. De raadscommissie sprak gister avond slechts kort over de naakre- creatie. Het onderwerp was aan vankelijk van de agenda was afge voerd omdat de discussie over dit punt volgens burgemeester C.A. Bos eigenlijk al was afgerond. "We kunnen nu dan ook alleen maar standpunten gaan herhalen en dat lijkt me niet zinvol", zo verdedigde Bos het besluit het onderwerp van de agenda te schrappen. De raadsleden H.J. Telkamp en J.H. ten Hove konden zich niet vin den in de woorden van de burge meester. "Ik heb niet begrepen dat er in de afgelopen periode in de commissies al een beslissing is ge nomen over de naaktrecreatie", al dus Telkamp. Het PvdA-raadslid zei gisteravond bij voorbeeld erg nieuwsgierig te zijn naar het stand punt van het CDA, de grootste fractie in de gemeenteraad. Tel kamp: "Die partij heeft zich nog helemaal niet uitgesproken". Voor al op aandringen van Telkamp en Ten Hove besloot de raadscommis sie het probleem van de naaktre creatie in een extra vergadering te behandelen. De beslissing over het aanwijzen van een naaktstrand is vorig jaar door de Katwijkse gemeenteraad steeds opgeschort. Een voorstel van het college van B en W om een strandgedeelte bij de gemeente grens met Wassenaar voor naaktre creatie aan te wijzen, werd destijds door een meerderheid van de poli tieke partijen niet overgenomen. Katwijk moet op korte termijn ech ter een defitief standpunt bepalen om in het zomerseizoen effectief tegen naaktrecreatie te kunnen op treden. Skuytevaert Dat de raadscommissie voor al gemeen bestuurlijke zaken gister avond toch over naaktrecreatie sprak, had te maken met de aanwe zigheid van een delegatie van de watersportvereniging Skuytevaert. Het bestuur van deze vereniging, die gebruik maakt van een deel van het Katwijkse zuidstrand, wist niet dat het onderwerp op het laat- SASSENHEIM/VOORHOUT - Een komt spoedig een eind aan het nijpende tekort aan goede sportvelden in Sassenheim. Burgemeester en wethouders van het bollendorp willen na de zomermaanden een uitge werkt plan op tafel leggen. Vooruitlopend daarop wordt onder de Sassenheimse veld- sportverenigingen een onder zoek gehouden om de diverse wensen in kaart te brengen. Op de aanleg van betere sportac commodatie in Sassenheim wordt al jarenlang aangedrongen. Een aantal verenigingen, waaronder de rugbyvereniging The Bassets en de korfbalvereniging TOP, kampt momenteel met een zeer gebrekki ge accommodatie. Wethouder C. Maris onderkent de problemen. "Dat er een tekort aan velden is staat vast. The Bas sets beschikken nauwelijks over goede trainingsmogelijkheden en ook van korbalvereniging TOP kan ik het me goed voorstellen dat zij een betere accommodatie wil", al dus Maris. Volgens de wethouder is voorlo pig echter eerst de vraag aan de or de hoe groot het tekort aan velden werkelijk is. Maris: "En vooral ook of er dagelijks behoefte aan meer velden is, of bijvoorbeeld alleen op de zaterdagen. Door middel van de enquête moet daarover meer dui delijkheid komen". Samenwerking Volgende week zal het voorstel om een onderzoek naar de wensen bij de veldsportverenigingen te houden aan de orde komen tijdens een vergadering van de plannings- groep specifiek welzijn. Het is de bedoeling dat de enquêteformulie ren vervolgens naar de betrokken verenigingen worden verstuurd. Volgens wethouder Maris stre ven B en W ernaar om nog in sep tember of oktober met een voorstel op de proppen te komen. Maris: "Misschien blijkt uit het onder zoek wel dat de aanleg van een twee nieuwe velden voldoende is. Maar het is ook mogelijk dat wij moeten denken aan de aanleg van een geheel nieuw complex". Bij de aanleg van een nieuw sportcomplex wordt samenwer king met buurgemeente Voorhout door wethouder Maris niet op voorhand uitgesloten. Diverse po litieke partijen hebben daarop in het verleden reeds aangedrongen. Een en ander zou namelijk zowel voor Sassenheim als voor Voor hout, dat eveneens de aanleg van nieuwe sportvelden overweegt, fi nancieel voordeel kunnen bieden. Een tweede argument is dat Sas senheim nauwelijks over onvol doende grond beschikt om een nieuwe sportcomplex aan te leg gen. ste moment van de agenda was af gevoerd. Burgemeester Bos gaf hen alsnog de gelegenheid over dit onderwerp de raadsleden toe te spreken. Als de gemeenteraad mocht be sluiten tot het aanwijzen 1 naaktstrand, zal het waarschijnlijk gaan om een gedeelte direct naast de onderkomens van de water sportvereniging. Voorzitter W. Schonenberg van Skuytevaert toonde zich dan ook zeer ontevre den over het feit dat de vereniging, als direct betrokkene, niet is be trokken in de discussie over dit on derwerp. "Skuytevaert is pertinent tegen een naaktstrand", zo ver woordde Schonenberg het stand punt van de vereniging. "Katwijk zit hier niet op te wachten. De ge meente heeft te weinig ruimte op het strand en naaktrecreanten moeten dan ook maar naar Wasse naar gaan". De voorzitter van de watersport vereniging zei in principe niets te gen naaktrecreanten te hebben, maar toonde zich verontrust over de aantrekkingskracht die een naaktstrand kan hebben op andere groepen mensen. "Het is niet te to lereren wat er zich allemaal in de duinen achter het naaktstrand kan gaan afspelen", meende Schonen berg. "Om je daar een voorstelling van te maken, hoef je alleen maar een keer in Zandvoort te gaan kij ken". Voorwaarden Volgens Schonenberg heeft de watersportvereniging momenteel al erg veel last van naaktrecreanten die ongekleed gebruik maken van de sanitaire voorziening van Skuy tevaert of beschutting zoeken tus sen de boten die op het strand lig gen. Mocht de Katwijkse gemeen teraad toch tot het aanwijzen van een naaktstrand besluiten, dan stelt de vereniging strenge voor waarden aan deze voorziening. Schonenberg noemde gisteravond het aanwijzen van een stuk nie mandsland van honderd meter tus sen het naaktstrand en het strand- vak van Skuytevaert. Hij pleitte verder voor een duidelijke afbake ning van het naaktstrand door middel van borden, het plaatsen van eigen sanitaire voorzieningen en het aanstellen van een beheer der die toezicht houdt op dit strandgedeelte. "Alle eisen komen op mij tame lijk redelijk over", zo reageerde burgemeester Bos op de woorden van Schonenberg. Lakcinema - films: 'Orfeo Negro', 20 uur; 'Frida, naturaleza viva', 22 uur. Kapelzaal K&O - film 'Games of love and lonelyness' 20.15 uur. Zoeterwoudc Eendenkooi - Kooikerspad, inspraak avond over reconstructie Oranjelaan, 20 ALPHEN AAN DEN RIJN - Het voetpad rond de Zegerplas in het Alphense recreatiegebied vertoont ernstige verzakkingen. Bij de mon ding van het riviertje De Kromme Aar aan de zijde van de Burge meester Bruins Slotsingel zijn trot toirtegels ruim een meter verzakt. Omwonenden vrezen dat de ver zakkingen het gevolg zijn van de activiteiten van de zandzuiger op de plas, die op een diepte van der tig meter zand naar boven haalt dat nodig is voor de aanleg van wegen en woonwijken. Volgens de ge meente Alphen heeft het zandzui- gen echter geen invloed op de plot selinge verzakkingen. "Het zit in de constructie van de kademuur", aldus de gemeente. "De stroming spoelt de onder grond weg en dan ontstaan sponta ne verzakkingen. Dat is eigenlijk elke lente zo, want vorig jaar heb ben we nog een andere gedeelte moeten ophogen". Volgens de woordvoerder is er geen gevaar voor de talrijke wan delaars en hardlopers, die een 'rondje Zegerplas' maken: "Het kan gebeuren aat de tegels bij het wandelen plotseling wel twintig centimeter zakken, maar dat hoeft geen grote problemen te geven". De verzakkingen zijn provisorisch met plastic linten gemarkeerd. Volgens arbeidsinspectie ALPHEN/ZOETERMEER - De ar beidsinspectie in Zpetermeer maakt proces-verbaal op over de KATWIJK - "Het is eigenlijk prachtig dat er zoveel be waard is gebleven van die oude bakkerij aan de Louwe straat. Tenslotte is het inmiddels honderd jaar geleden, dat de zogenaamde takkebossenoven voor het laatst heeft gebrand. Maar toch zou je bij wijze van spreken vandaag al weer kunnen beginnen met het bakken van brood. De familie verdient voor het in standhouden van het erfgoed een compliment". Dat zegt de Katwijkse amateur historicus J.P. van Brakel over de voormalige bakkerij in het centrum van de kustplaats. Een bakkerij annex voormalige boer derij die, afgaande op gegevens uit de 18e eeuwse verponding (belastinggevens), kort na 1780 is gebouwd. Een huis in die voor die tijd gebruikelijke stijl: lijstge- vel, gepleisterde gevel met voe gen, eenvoudige toegang en be staande uit één bouwlaag met kap. Volgens de gegevens van Van Brakel is de bakkerij/boerderij - een combinatie van bedrijfjes die in die tijd wel meer voorkwam - altijd in het bezit geweest van de familie Verdoes. Allen die in Kat wijk de familienaam Verdoes dragen, stammen af van Bastiaen Maertensz. Een man met veel aanzien in de vissersplaats des tijds. Hij was in 1601 diaken en van 1620 tot 1622 ouderling. Ook zijn zoon Maerten Bas- tiaensz was amtsdrager in de her vormde kerk. Wat beide Katwij- kers voor de kost deden is niet bekend. Wel wat zoon Bastiaen Maertensz deed.. Die verdiende zijn dagelijks brood als reder. In het testament bij zijn overlijden in 1706 staat dat hij eigenaar was van vier vissersschuiten, hij was mede-eigenaar van een andere rederij.en een zogenaamde ha ringbuis. De naam Verdoes duikt voor het eerst op bij zijn zoon Maar ten. Die leefde van 1676 tot 1753. Maarten Verdoes trouwde in 1694 met Trijntie Groenewegen uit Maassluis. Uit dat huwelijk werden drie zoons en een doch ter geboren. De oudste zoon Ja kob blijft in Katwijk aan Zee wo nen, Pieter overlijdt vrij jong en Bastiaan slaat de vleugels uit en wordt kapitein in dienst van de Oostindische Compagnie. Jakob Maartensz Verdoes (1696-1752) was eveneens reder, getrouwd met Ariaantje van Duynen en vader van tien kinde- De voormalige bakkerij jaar wordt er geen brood ren. Zoals veel voorkwam in die tijd bleven er van die tien kinde ren maar drie zoons in leven. Wat betreft de voortzetting van het geslacht Verdoes zag het er ogen schijnlijk gezond uit, maar dat Het fraaie ornament i het bovenlicht van het eeuwenoude pand. (foto Dick Hogewoning) was toch niet het geval. Alleen de tweede zoon- Jan Jacobsz Ver does (1728-1784) zorgt voor nage slacht. Hij is het ook die waar schijnlijk de bakkerij/boerderij laten bouwen. Uit het testament van zijn we duwe Leuntje Kraaijenoord blijkt dat hij landbouwer en bak ker was. In 1795 wordt de enige zoon Dirk eigenaar van de brood bakkerij, paarden wagens, boe ren- en bouwgereedschappen. De waarde van het totaal be draagt 3200 gulden. In 1811 gaan de erfgenamen van Leuntje Kraaijenord pas tot boedelschei ding over. Dirk krijgt, zoals in de archieven staat omschreven, 'een huis en erve, geapproprieerd tot een bakkerij en boerderij'. De dochters krijgen diverse partijen en land, maar ook huizen. Dit wijst er op dat de familie Ver does het niet slecht had gedaan in die tijd. Zo kreeg dochter Hil- letje bijvoorbeeld een aandeel in een kofschip. Een kofschip was oen kustvaarder, die in de loop van de 18de eeuw tot het midden van de 19de eeuw in België, Ne derland en Duitsland in de vaart Duidelijk is dat Dirk Verdoes' hart ook uitging naar de land bouw. In 1818 kocht hij ruim twee morgen (een lengtemaat uit die tijd) grond in de toenmalige Hoornespolder. De grond is lang in het bezit van de familie Ver does gebleven. Pas bij de bouw in de Hoornes kort na de oorlog ging de grond in handen van de gemeente Katwijk over. Dirk Verdoes overlijdt in 1827, maar pas in 1836 verkopen zijn weduwe Kniertje en haar kinde ren het complex voor 1600 gul den aan de oudste zoon Jan, die ook broodbakker wordt ge noemd. Hij was gehuwd met de bakkersdochter Aaltje van Sta veren, had zes kinderen, onder wie vier zoons. Toen Aaltje in 1849 stierf werd een inventaris van de boedel gemaakt. Uit het 'bóeren-aandeel' blijkt dat zowel op de Lange Akker als in de Hoornes vijf koeien liepen. Ook de bakkerij werd om schreven. Zo werden een builzol- der - daar werden de zemelen uit het meel gezeefd - een toonbank, trommels, schalen en een winkel genoemd. In hoofdzaak is alles nog steeds aanwezig in het huis aan de Louwestraat. Ook staat in het zogenaamde melkhuis van de woning nog een ijsslede. Die slee werd gebruikt om bij barre weersomstandigheden in de win termaanden het brood aan de vrouw of man te brengen. In de boedelomschrijving wordt ook een schuur genoemd. "Die is een jaar of wat geleden gesloopt", vertelt Van Brakel. "Ik neem aan met toestemming van Monumentenzorg, want het gehele pand, met inbegrip van de schuur, staat op de monumen tenlijst". De laatste bakker was Gerrit Verdoes. Die leefde van 1830 tot 1886. Weliswaar verdiende ook zijn zoon Bastiaan zijn brood als bakker, maar dat deed hij elders in de kustplaats. Het pand is nog steeds eigendom van de familie Verdoes. Het wordt thans be woond door de nog enig overge bleven zoon Pieter, die in 1902 is geboren. affaire-Biesterfeld in Alphen. Dat betekent dat de inspectie tot de conclusie is gekomen dat er over tredingen zijn gemaakt bij het che mische bedrijf toen daar eind fe bruari giftig gas ontsnapte. Binnen twee weken moet het proces-verbaal bij de officier van justitie liggen. Die moet verder be slissen over een eventuele vervol ging. Dat gebeurt in overleg met de Alphense politie. De politie heeft zelf geen onderzoek ingesteld, maar beslist op basis van de gege vens uit het proces-verbaal van de arbeidsinspectie of er door het be drijf strafbare feiten zijn gepleegd. De arbeidsinspectie heeft alleen nagegaan of de arbeidswetgeving is nageleefd. Over de inhoud van het nog op te maken proces-ver baal doet de inspectie geen nadere mededelingen. Een 18-jarige werknemer van Biesterfeld aan de Rijhaven-west mengde op 24 februari jongstleden per ongeluk twee verkeerde stof fen met elkaar. Het giftige chloor gas dat hierna ontsnapte, had tot gevolg dat bij het nabij gelegen be drijf Technische Unie tientallen werknemers moesten worden overgebracht naar het ziekenhuis. Ze hadden last van brandende ogen en ademhalingsmoeilijkhe den. Na twee dagen waren alle slachtoffers ontslagen uit het zie kenhuis. Leiderdorp Zijlkwartier - Van der Marckstraat, con- tactavnd buurt- en speeltuinvereniging 'Zijlkwartier', 20 uur. Leiden Nederlandse Ver. van Huisvrouwen - Caeciliastraat 18, zomerkledingbeurs, Voorschoten Poppentheater - Marijkelaan, voorstel ling 'De Tentkarrobmobiel' voor kinde ren 4-11 jaar. 14.30 uur. Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, paas- tentoonstelling, 10-12 en 14-16 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, instuif v kinderen 4-12 jaar, 13.30-15.30 uur. Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24, vrij bridgen, 13.30 uur. Automobilisten met glaasje op van weg gehaald HAARLEMMERMEER - De poli tie van de gemeente Haarlemmer meer heeft in de afgelopen nacht twee automobilisten van de weg af gehaald die te diep in het glaasje hadden gekeken. Een 23-jarige man uit Uithoorn liep op de Ven- neperweg in Nieuw-Vennep tegen de lamp. De man had daar enkele kilome ters links van de weg gereden. Hij werd daarbij opgemerkt door een politiepatrouille, die de man een ademtest afnam. De automobilist kreeg een rijverbod van acht uur en een proces-verbaal aan zijn broek. Een mede-inzittende van de man nam het stuur daarna over. Op rijks.weg A4 hield de politie op de oostelijke rijbaan een 43-jari- ge inwoner van Zwijndrecht aan die door de rijkspolitie van het dis trict Den Haag was opgemerkt. Hij •reed namelijk slingerend over de rijksweg. De blaastest wees uit dat de man te veel alcohol had gedronken. Ook hij kreeg een rijverbod van acht uur en een proces-verbaal. De auto werd bij het politiebureau gestald. GASEXPLOSIE (ANP) - Een 70-ja- rige inwoonster van IJsselmuiden is gisteren ernstig gewond geraakt bij een gasexplosie in haar woning te Zalk (gem. IJsselmuiden). De explosie was het gevolg van een lekkende gasslang aan het fornuis. ALPHEN AAN DEN RIJN - Will Dijkman heeft vanmorgen uit han den van burgemeester M. Paats de erepenning in zilver van de ge meente Alphen ontvangen. Dijk man, die vandaag tachtig jaar is ge worden, kreeg deze onderschei ding omdat hij de helft van zijn le ven als persfotograaf heeft ge werkt, onder meer voor het Leidsch/Alphens Dagblad. Ook in de sportwereld heeft de Alphenaar zich altijd erg actief getoond. Zo heeft hij zelf gevoetbald bij Al- ,„..u Pj»en, was hqjarenlang trainer by haar woning clubs m de R«n" en Veenstreek heeft hij zich verdienstelijk ge maakt als bestuurder van de afde ling Leiden van de KNVB. Via extra voorziening op de kabel LEIDEN - De lokale omroep Kat wijk (Vlok) krijgt de beschikking over een eigen radiofrequentie. De frequentie 103.8 mHz komt behal ve voor Katwijk ook voor de ande re gemeenten in het gebied van de ontvangstmast in Oegstgeest be schikbaar. Voor Leiden blijft Om roep Rijnland de uitzendingen ver zorgen op de frequentie 88.1 mHz. De gemeente die een radio-uit zending wil verzorgen op het nieu we kanaal, moet er wel voor zorgen dat het programma niet in andere gemeenten te ontvangen is. Daar voor moeten bepaalde technische voorzieningen worden getroffen. Secretaris G. Noordermeer van de 'gemeenschappelijke regeling an tenne- en energievoorziening Lei den en omgeving' kon niet zeggen - welk bedrag daarmee is gemoeid. Met het in gebruik nemen van de extra radiofrequentie komt een einde aan de onenigheid tussen Omroep Rijnland en de Vlok over de verdeling van de zendtijd. Beide partijen willen graag beschikken over zendtijd tijdens de uren tus sen 15.00 en 23.00 uur op werkda gen en tussen 10.00 en 23.00 uur in de weekeinden. Omdat tot nu toe maar één fre quentie beschikbaar is, hebben zo wel Omroep Rijnland als de Vlok geen mogelijkheden tot uitbrei ding. Secretaris Noordermeer ver wacht dat het voorstel van het da gelijks bestuur van de gemeen schappelijke regeling niet op pro blemen zal stuiten bij het alge meen bestuur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14