Provincie steunt aanleg recreatiegebied Leiderdorpse Doesbrug waarschijnlijk gespaard 'Gemeentehuis is er echt voor de burgers' Agrariërs en vrijwilligers mogen weidevogels voorlopig beschermen Eerste aanzet voor inrichting Warmonds-Leidse Strengen en Tengnagel Eerste paal 'Deenens luchtkasteel' grond in -LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 7 APRIL 1987 LEIDERDORP - De nu honderd jaar oude, karakteristieke Does- brug zal hoogstwaarschijnlijk niet uit het Leiderdorpse dorpsbeeld verdwijnen. Zoals de kaarten nu geschud liggen, is een politieke meerderheid voor het behoud van de brug. Alleen D66 en de WD vinden dat de Doesbrug moet wor den vervangen door een eigentijd se kwakel. Burgemeester en wethouders hebben zelf geen standpunt inge- Ze hebben gesignaleerd déél voorstander van renovatie te tekenen voor de Doesbuurt", oor deelde Langendorf. Voor behoud sprak ook CDA- raadslid Schellingerhout zich uit. De brug is te beeldbepalend en te karakteristiek om te slopen, aldus Schellingerhout. Omwonenden De gisteravond bij de vergade ring aanwezige omwonenden ble ken eveneens voor het overgrote dat de brug aan de Hoofdstraat zorgwekkende staat verkeert. Re novatie of vervanging is hoog zijn. Jachtwerf-eigenaar Van Groe- Hoofdstraat, weten bang te zijn na de komst van een kwakel helemaal brodeloos te worden. Een andere bewoner pleitte er eveneens voor de brug open te houden. Een kwakel veroorzaakt meer verkeersoverlast doordat au tomobilisten, die de Hoofdstraat niet meer in kunnen, moeten ke- Bewoner Van Tongeren begreep er allemaal niets meer van. Jaren lang zijn er zware ketonwagens over de brug gereden, nu zou zij- geen personenauto's meer kunnen Positief advies over experiment zich tijdens het openen en sluiten van de brug regelmatig moeilijkhe den voordoen. Aan de raad de 'eer' om te kiezen tussen twee alterna tieven. Alternatief één: de beweegbare brug blijft gehandhaafd. Voordeel daarvan is dat de Hoofdstraat be reikbaar blijft voor auto's en dat het 'beeld' van de uit 1887 stam mende brug bewaard blijft. Nadeel is dat renovatie een slordige 200.000 gulden kost. Bovendien vergen onderhoud en bediening nog eens een ton per jaar. Alternatief twee is de brug slo pen en vervangen door een kwa kei. Voordeel is de kostenbespa ring van bijna een ton per jaar. na deel is uiteraard dat de Hoofdstraal veel minder goed bereikbaar wordt. De WD en D66 bleken gister avond tijdens de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke or- reikbaar wordt. Komt de kwakel er, dan zit hij helemaal "opgesloten tussen twee onbeweegbare brug gen". Een middenstander liet, me- zijn collega's in de toogde dat zijn grootvader nog brugwachter was geweest. "Veer tig jaar geleden was dat. En toen moest hij ook al een handje toeste ken om de brug dicht te krijgen. Er is dus niets nieuws onder de zon", concludeerde hij. Raadslid Langendorf: 'Doesbrug één van de weinige karakteristieke punten die Leiderdorp nog rijk is..' (foto Wim Dijkman) DEN HAAG/ALKEMADE - De vrijwilligers en de agrarie'rs in het Ade-gebied bij Oud Ade mogen de komende 6 jaar verdergaan met hun manier van beschermen van de weidevogels. Gedurende deze zes jaar zal de provincie Zuid-Hol land geen beperkende voorwaar den opleggen aan de boeren, die hen belemmeren in de bedrijfsvoe ring. De provinciale commissies voor agrarische zaken en recreatie, natuurbescherming en land- schapszorg hebben gisteren posi tief geadviseerd over het experi ment. De vrijwillige vogelwachters en de boeren zijn al jaren bezig in het Ade-gebied om de terugloop onder de weidevogels te keren. De agra rie'rs zijn nestbeschermers gaan plaatsen en houden rekening met het broedseizoen. Door de nesten te merken kon bovendien worden voorkomen dat ze tijdens het maai en werden vermorzeld. Overigens zijn de agrarie'rs gaan meewerken om wettelijke maatregelen, die hen tijdens het werken zouden belem meren voor te zijn. Tot nü toe hield Zuid-Holland vast aan dit beleid, maar na de rap portage van de speciaal ingestelde werkgroep Ade, waaruit bleek dat de vrijwillige aanpak succes heeft, is de provincie overstag gegaan. Er zal de komende zes jaar geen ge bied worden aangewezen waarin het zogenoemde de beperkende maatregelen gel- In het kader relatienotabeleid kan de provincie den. bepaalde gebieden aanwijzen waar de bescherming van de natuur bo ven de bedrijfsvoering van de agra rie'rs staat. Met de boeren worden dan overeenkomsten gesloten. In ruil voor een financie'le vergoe ding mogen ze bijvoorbeeld in mei als de vogels broeden niet maaien. De veehouders hebben zich echter altijd verzet tegen deze overeen komsten omdat ze vrezen indirect het heft op hun eigen bedrijf uit handen te geven. Wel blijft het mogelijk om op vrij willige basis samenwerkingsover eenkomsten te sluiten en om grond te verkopen aan het Bureau Be heer Landbouwgronden. Een spe ciale kavelruilcommissie, waarbij agrarie'rs en natuurbeschermers worden betrokken, bekijkt welke gronden geschikt zijn voor de vee teelt en welke om als reservaat voor de weidevogels te dienen. DEN HAAG/W ARMOND/LEIDEN - Bijna vijfhonderd duizend gulden steekt de provincie Zuid-Holland zeer waarschijnlijk in het nieuwe recreatiegebied dat op de grens van Warmond en Leiden moet komen. De provincia le bijdrage vormt slechts een begin, ook het ministerie van □enrns ..ei landbouw en visserij zal over de brug moeten komen en te voelen. Democraat Stam kwam nne- j na veel wikken en wegen op dat wel met 675.000 gulden voor aan te kopen of al aangekoch- standpunt. De Waard (WD) oor- te gronden, deelde meteen dat renovatie een te grote investering is. PvdA-raadslid Langendorf was een totaal andere mening toege daan. De Doesbrug mag niet weg. oordeelde zij, want het gaat hier Holland, omdat op het laatste i om één van de weinig karakteris- ment nog informatie werd ver- tieke punten die Leiderdorp nog strekt. Maar duidelijk werd wel dat Gisteren ging de provinciale commissie recreatie nog niet ak koord met de bijdrage van Zuid rijk is. En zij verklaarde dat haar partij in volle overtuiging voor re novatie kiest. "Het verdwijnen van de brug zoü de nekslag kunnen be- meerderheid van de staten voor subsidieverlening is. De aanleg en inrichting van het recreatiegebied dat van de rand ln Oegstgeester Nieuwbouwwijk OEGSTGEEST - Van 'Deenens stens vijftig levensjaren hebben luchtkasteel' is gistermiddag de opzitten. "Weet u, er is voor men- eerste paal de grond in geslagen, sen zoals wij, redelijk welgestelde W.H. Deenen is de voorzitter van ouderen, weduwen, weduwnaren de vereniging van toekomstige ei- geen pest. Ja, voor vier. vijf ton genaren van terrasappartementen kun je in Wassenaar terecht maar "morsebel". De term luchtkasteel voor twee, drie ton is er niets", zei- wordt veelvuldig met hem in ver- Deenen tijdens de borrel na de on- band gebracht omdat aanvankelijk dertekening van de uitvoerings maar weinig mensen geloofden in overeenkomst met het Bouwfonds de kansen op welslagen van het Nederlandse Gemeenten. Dat was complex, te bouwen in Haaswijk, op een mooie junidag in vorig jaar. deelplan VI, aan de Haarlemmer- Bijzonder is de doorlopen proce- trekvaart. Met het project is zo'n 13 dure. Zo is een project-ontwikke- miljoen gulden gemoeid. laar buiten de deur gehouden. Er Deenen en de zijnen willen vijf- meldden er zich in oktober 1985 tig terrasappartementen bouwen, drie maar toen duidelijk werd dat ze moesten bouwen tegen kost prijs, verdween hun interesse abrupt. Voorts besloten de toe komstige bewoners tot koop over te gaan nog voordat de bouwon dernemer een bestek met uitge werkte kostprijs op tafel had geleg. "Daar zit een zeker risico in", heeft de betrokken notaris/jurist eens bedoeld die t van de Leidse Meren wijk loopt tot en met het Warmondse eiland Kou- denhoorn, staat of valt met de fi nancie'le steun van het ministerie van landbouw en visserij. Normali ter kunnen gemeenten die aan de rand van steden recreatiegebieden willen ontwikkelen de grond aan kopen voor 90 procent yergoed krijgen. Omdat het recreatiegebied in de Kagerzoom is aangewezen als experiment geldt hier zelfs dat de aankoop van grond volledig wordt betaald: een kwart door de provin cie en driekwart door landbouw en visserij. Voorwaarde is wel dat voordat de aankoop plaats heeft een en an der wordt gemeld bij het ministe rie. Dat is echter niet gebeurd bij de aankoop van ruim 21 hectare door Warmond en Leiden. Officieel hebben ze dan ook geen recht op de ministerie'le subsidie, maar vol gens Leiden dat het merendeel van de kosten betaalt, wordt het recrea tiegebied dan onbetaalbaar. Daarom hebben de colleges van B en W van Leiden en Warmond eind maart gedeputeerde staten van Zuid-Holland (GS) verzocht toch de subsidie te verstrekken voor de al gekochte grond. GS wil len dat wel en kregen gisteren ook de steun van de commissie recrea tie. Onduidelijk is nog of het minis terie instemt met de regeling. Golfbaan In de provinciale bijdrage van bijna een half miljoen zit ook ruim Een overzicht van het nieuwe recreatiegebied, dat op de grens van Leiden en Warmond moet verrijzen. Het gearceerde stukje even boven de plaatsnaam Leiden heeft de bestemming golfbaan. Daarboven het Warmondse eiland Koudenhoorn. Rechts daarvan de Strengen en Tengnagel. 170.000 gulden voor de aanleg van culier worden aangelegd en zal de eerste fase. Het gehele gebied openbaar zijn. Verder is de aanleg gaat fiets- en voetpaden, een speel- van een groot parkeerterrein en en ligweide, een surfoever en ha- een aantal bruggetjes in de plan ventje en een golfbaan omvatten, nen opgenomen. De golfbaan moet door een parti- Tot 1990 zal, als de subsidies worden verstrekt, worden volstaan met de eerste fase. In die eerste fa se staat de Strengen centraal. Het eilandje zal worden ontsloten via een brug en het zal worden inge richt onder andere met het haven tje en surfoever. Verder komt er een pad vaniiit de Merenwijk naar de Strengen. Tot de eerste fase be hoort ook de aanleg van de negen holes-golfbaan in de Broek- en Si- montiespolder. Nep- >-vegers weer actief OEGSTGEEST - De onbetrouwba re schoorsteenvegers die veel geld na hun werk vragen, zijn gisteren weer in Oegstgeest gesignaleerd. Ieder jaar als het weer mooier wordt komen de 'nep-schoor- steenvegers' opdagen. Er wordt geen prijs afgesproken voordat de 7 mannen aan het werk gaan. ILTTLK-TlTiy Achteraf vragen de mannen dan De film 'Raiders of the lost Ark' een veel te hoog bedrag. Boven- wordt komende donderdag ge- dien maken de mannen vaak de draaid voor leden van de Leider- dakpannen kapot om dan nieuwe dorpse Filmkring. Plaats van kan- neer te kunnen leggen en daar deling is de Muzenhof aan de Gor- weer geld uit te slaan. dijnsingel in Leiderdorp. Het gaat De politie heeft twee schoor- om een bekendeavonturenfilm steenvegers (ongeveer 35 jaar) ge- onder regie van Steven Spielberg. signaleerd maar kunnen niets te- Mensen die nog geen lid van de gen hen ondernemen; slechts de Filmkring zijn, kunnen dat op t buurt waarschuwen. eenvoudige manier worden: infor matie is verkrijgbaar via de tele foonnummers 410957 of 896894. Ton Wester Ton Wester komt aanstaande za terdag, 11 april, naar het Wasse- naarse Theater Ter Weer aan de Deijlerweg 153. Volgens de organi satie vertelt hij 'fantastische verha len'. Aanvang kuiart over acht 's avonds. Inbraken in Warmond en Oegstgeest OEGSTGEEST/WARMOND - twee naast elkaar gelegen won gen aan de Endegeesterstraatweg LeziYlQ in Oegstgeest is zondagnacht inge- yr broken K&O Leiderdorp organiseert Door' middel van het forceren donderdag 9 april de tweede en van de deur zijn de dieven binnen laats,te ,'e2"!9 °»?r efn onderwerp gekomen en hebben voornamelijk de kunstgeschiedenis. Dit keer checks en geld (ƒ700,0 gestolen, ^spreekt mevrouw B.Hustinx-van De bewoners die boven lagen te Ackr Vaux-le-Vicomtemhet Ver slapen hebben niets van de in- sallies van Lodewijk XIV, onder- braak gemerkt de tltel Uitdaging., en antwoord Bovendien is er diezelfde nacht Het riike leven- de cultuur. archi- in een woning aan de Lommerlust- teauur en kunstschatten worden laan in Warmond ingebroken. Er met dia s toegelicht. De lezing vifidt was een gaatje in het raamkozijn PlaS!f gebouw het Trefpunt aan gemaakt waardoor de dieven de de Eikenlaan, achter de Dorpskerk woning in konden. Ook hier werd l" Leiderdorp. Aanvang donder- geld en checks meegenomen wat dag acht uur Toegangskaarten de bewoners de volgende ochtend verkrijgbaar bij K&O Spl pas merkten. terlaan 91 De daders zijn tot nog toe spoor- werkdagen loos. twaalf. Wassenaar heeft voorlichter WASSENAAR - De nieu we Wassenaarse voorlich ter, W. Issendonck, is en thousiast. Enthousiast over zijn nieuwe gemeen te ("aantrekkelijke stran den, prachtige landgoede ren en een oude dorps kern"), enthousiast over bazen en collega's ("het is een alleszins modern ap paraat en ze zien de voor lichter echt als een vol waardig iemand") en en thousiast over zijn taak. "Er is hier heel veel te doen", zegt hij gedreven. "De inspraak moet veel meer gestalte krijgen. De gemeenteberichten moeten begrijpelijker worden; niet te veel ambtelijk taalgebruik en een beter model. Omlaag die drempel". Voordat de Wassenaarse bur gemeester zijn oude gemeente- voorlichter uit Leiden haalde, had Wassenaar Wim Kan.. Hij heette voorlichter te zijn, maar deed vooral representativiteit. De burgemeester wilde een bij sturing, eventueel met bijscho ling. Het is daar nooit van geko men: Kan werd ziek. Nu is er Issendonck en krijgt Wassenaar een bevrouwde info winkel. Net zoals je even bij V&D gaat winkelen, moet de burger hier even binnenwippen en informatie opdoen. Folders en gemeentelijke info in overvloed en voor vragen is er de publiek- svoorlichtster: "Het gemeente huis is er echt voor de burgers". Ombudsman Voor Issendonck blijven de wat diepere vragen over. Arob- procedures, zaken rond de Wet Openbaarheid Bestuur, kwesties rond gemeentelijke afwijzingen. Een echte ombudsfunctie, zegt de man die zichzelf een wande lende encyclopedie noemt op het gebied van de gemeentelijke wetgeving. Zijn vreugde was dan ook groot toen bleek dat colle ga's al een soort archief hadden samengesteld in zijn splinter nieuwe kamer. Toch wil hij ook uit de ge meenteflat breken en de ge meente intrekken, waar ook veel gewone mensen wonen. "Ik ben echt een pion tussen hen, de ambtenarij en het gemeentebe stuur". Issendonck is zijn eerste inspraakronde al gestart en fietst ondertussen tegen alles aan, tij dens zijn dagelijkse tochtjes. "Op je tweewieler leer je een dorp het beste kennen", is zijn stelregel. En wat zijn ogen zien. raakt zijn hart: "Schiftende kilo meters heb ik hier gemaakt. Echt schit-te-rend hoor. Leiden is een museumstad, maar wij hebben onze landgoederen en stranden. En weetje dat ook wij een prach tig museum hebben? Het brand weermuseum, boven de kazerne. Zó idyllisch; om te kwijlen. Le ren emmertjes, een piek met een ster van de Leidse stadhuis brand: allemaal in de vorige eeuw verzameld door een man met de juiste connecties".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12