Geen metamorfose sportpark Adegeest Actiegroep tegen fascisme ter ziele Warmonds Oostergeest moet drastisch verbouwd Voorschoten geeft maar kunstgrasveld Kasteel krijgt gift van halve ton MAANDAG 6 APRIL 1987 LEIDSCH DAGBLAD: Geen voedingsbodem in Leiderdorp LEIDERDORP - De werkgroep 'Leiderdorp tegen fascisme' heeft alle plaatselijke aktiviteiten ge staakt. Er is in Leiderdorp geen voedingsbodem meer om de strijd tegen racisme en discriminatie te blijven aanbinden, zo heeft de werkgroep in een briefje laten we ten aan degenen die het anti-fascis tisch tijdschrift 'Op de Bres' tot op heden ontvingen. Ook de uitgave van dat tijdschrift is nu gestopt. Aanleiding voor het stoppen van tijdschrift en werkgroep zijn vol gens de bewuste brief de ervarin gen van de laatste anderhalf jaar "met betrekking tot zowel de actie ve als de passieve belangstelling voor informatie over racisme en discriminatie". Woordvoerder Bertram Westera desgevraagd over het verloop van de werkgroep: "Toen we begon nen, in oktober 1984. meldden zich zo'n 20.25 mensen aan. Maar als we vergaderingen hielden kwamen er veel minder en dat aantal liep ook steeds af. Uiteindelijk besloten we vorig jaar de werkgroep maar bui ten werking te stellen en alleen verder te gaan met het blad. Maar ook daarop kregen we, met uitzon dering van een paar mensen, nooit reacties. Mensen die geïnteres seerd waren om in 'Op de Bres' te schrijven, waren ook nergens te vinden. Het had al met al weinig zin meer om zo door te gaan". Teleurgesteld is Bertram Weste ra in de houding van sommige Lei derdorpers. "Er werd scheef tegen ons aangekeken. Ook door mensen van wie je zou denken dat ze het soort aktiviteiten als van ons hoog in het vaandel voeren. Zo lieten de linkse fracties ook vrij weinig van zich horen. En van anderen kregen we alleen onterechte kritiek. Zo waren er vorig jaar bij de kamer verkiezingen affiches geplakt waarop stond 'Geen racisme in de Tweede Kamer'. Belt het CDA mij meteen op dat die affiches over die van hun waren heengeplakt, en niet over die van anderen. Terwijl de werkgroep er niet eens bij be trokken was! Men ging er gewoon vanuit dat wij dit soort dingen de den". "Nog zoiets. We stonden bij een stembureau met affiches 'geef ra cisme geen stem', dat deden we dan nog wel. Werden we door de voorzitter van het stembureau ge sommeerd om te vertrekken. Ter wijl we gewoon op de openbare weg stonden...". Destijds begon de werkgroep haar aktiviteiten onder het motto dat het fascisme wel degelijk ook in Leiderdorp leeft. In een inter view noemde Westera toen voor beelden als de kreten en symbolen die op gezette tijden worden aan gebracht op bushokjes, muren en gebouwen. Bertram Westera: 'Veel tegenwer king in Leiderdorp... Waardig begin Roemeense week in Hotel Wassenaar WASSENAAR - In de persbe richten van Hotel Wassenaar werd van geen diner gerept. Er werd slechts geschreven over een Roemeense borrel. Op de vrijdagavond zelve bleek waar om. De Telegraaf-journaliste mevrouw Ennith Ernrooth had het excusieve voorrecht verslag uit te brengen van de overvloe dige dis, de vurige muziek en het gemoedelijke samenzijn met de ambassadeur C. Statescu. Zij zat pal naast deze die naar van de Roemeense Socia listische Republiek en hield hem in haar beste frans urenlang aan de praat. Genoeg stof voor een stuk of wat Stan Huygens- journalen, leek het. De gewone journalisten moesten zich behel pen met telelenzen: zij aten in de Pauwzaal, aan de andere kant van een glazen wand. In alle stille schoof aan hen voorbij een op Roemeense vis- serswijze bereide Delta zalm, een krachtige wijnsoep, een op herderswijze gegrild lamsza- del, flinterdunnen crêpes met een pruimen- brandysaus en geurig getrokken koffie. Onder tussen dronken de genodigden, onder wie de Katwijkse burge meester en enkele hoge ambte naren, Murfatar Riesling De mises, Perla Vinurilor 1982. Een waardig begin van de Roe- week, kortom. len de raadscommissies volgende maand een voorstel voorleggen. Welke richting dat voorstel uitgaat, willen Overbosch en Marselis niet zeggen. Wel laat de eerste ambte naar weten dat "waarschijnlijk ook andere sportwensen in de discus sie worden betrokken". Daarbij zal het erop uitdraaien dat er "keuzes moeten worden gemaakt. Je kunt niet alles doen". LEIDERDORP - Een cadeautje voor de burgemeester. Dat hadden de kinderen van de Leiderdorpse peuterspeelszaal 'Pippeloentje' voor burge meester Bruggeman in petto. Dit als dank voor het feit dat de burgemees ter zich heeft ingezet voor de komst van de zo broodnodige nieuwe vloerbe dekking in de speelzaal aan de Kom van Aaiweg. De plaatselijke onder nemersvereniging schonk via de bemiddeling van Bruggeman de nieuw jaarsgift aan 'Pippeloentje'. (foto Holvast» Voorschotens grof vuil in brand gestoken VOORSCHOTEN - Op vier ver schillende plaatsen zijn vannacht in Voorschoten grof vuil plaatsen in brand gestoken. De branden waren op de Raad huislaan, Curielaan en het Gerard Douplantsoen. Ook in de Van Heu- ven Goedhartstraat was een grof vuilverbranding waar, door de warmte van het vuur, een etalage ruit barstte. Van de brandstichters is nog niets bekend. VOORSCHOTEN - Twee nieuwe kunstgrasvelden, zes kunstgras tennisbanen voor re creanten en een sporthal van 44 bij 25 meter. Voor die plannen hebben de gebruikers van het Voorschotense sportpark 'Adegeest' zich jarenlang hard gemaakt. Een maand voor dat de gemeenteraad het eindelijk écht over de toekomst van het park gaat hebben, heeft het pessimisme echter toegeslagen. deling wachtten, mochten eind vo rig jaar de andere clubs opeens hun wensen kenbaar maken. Dan vraag je om overtrokken eisen en dat is duidelijk gebleken. SVLV wilde kunstgras, in Bijdorp stond een nieuwe tennisclub op en de honkbalvereniging moest een ex tra uitbreiding krijgen op haar ter rein langs de Admiraal de Ruyter- singel". Volgens Van Dinten kan CDA- bestuurder L.L. Marselis via deze verdeel en heers-politiek gemakke lijk een massaal 'nee' verkopen: "Zoveel projecten kan niemand immers betalen". Bovendien houdt de dagelijks bestuurder op deze manier zijn christen-democra tische achterban te vriend. De van oorsprong katholieke voetbalclub SVLV mag er nooit slechter bij zit ten dan Randstad Sport. Van Dinten noemt dat kortzich tig. Wanneer de gemeente namelijk niks doet, valt het sportgebeuren over de hele lijn terug: "In de regio krijgen clubs steeds meer voorzie- Mevrouw van der Kloes-Kam nin6en- zoals kunstgras. En wij steeg: Marset,s traineert de verpauperen hier in Voorschoten zaak ,foto wim Andere mogelijkheid is dat Marse- foto U,m Dijkman) het grootschalige project niet R. ten Berge, vice-voorzitter van aandurft, dat een investering vergt hockeyclub Forescate. gelooft dat van 1,7 miljoen. "Hij loopt liever de gemeente alleen geld opzij zal voorop bij de carnavalsclub. Dan leggen voor één extra kunstgras- komt hij ook nog lekker in de veld (kosten vijf ton) en voor de krant". Hockey-bestuurder Ten rest niets doet. Omdat zijn vereni- Berge begrijpt de teleurstelling ging niet echt geholpen is met een van Van Dinten, maar weigert Mar- extra kunstgrasveld, onderzoeken selis zo hard aan te vallen. Hij is er enkele deskundige bestuursleden zelfs van overtuigd dat de wethou- ofhet mogelijk is drie ton uit eigen der diep in zijn hard achter de kas te halen voor een ander kunst- plannen staat, grasveld - Forescates derde. Trainoron Wanneer die velden er liggen, 1 railleren kunnen de hockeyers met SV WD-raadslid Voorschoten en Randstad Sport van der Kloes i; verder praten over een vorm samenwerking in 'Adegeest'. twee voetbalclubs krijgen de kans traineert: "Er is nooit wat gebeurd om doordeweeks en 's avonds te na al die rapporten en gesprekken, oefenen op het nepgras. En het zo- Nog geen klein raadsvoorstelletje", geheten halfverharde veld naast de Haar partij wil vanavond dan ook parkeerplaatsen, kan misschien de impasse doorbreken door vra- voor weinig geld geschikt worden gen te gaan stellen in de raadscom- gemaakt voor tennis. Ook blijft missie voor financiën. Ten Berge denken aan een geza- De WD herbergt een sterke hoc- menlijke ledenadministratie, een key-lobby, maar maakt zich van centraal aggregaat en een gebun- nature ook erg druk om privatise- delde inkoop. Harde uitspraken ring. In principe heeft de partij dan durft hij er nog niet over te doen. ook altijd positief aangekeken te- "We zijn té geconcentreerd op het gen de plannen van de clubs om binnenhalen van de kunstgrasvel- aanpassingen, onderhoud en ex- den", zegt hij met flikkerende ploitatie in eigen handen te nemen, hoop. de inkoop gezamenlijk te doen en ude inkomsten te laten verhogen V eraeel 6n ilGGFS door een slimme bedrijfsmanager. In het kamp van Randstad Sport "In totaliteit is het een erg gunstig is eveneens het besef doorgedron- verhaal en zijn wij bereid de gok te gen dót een 'eigen sporthal' met wagen", zegt WD-raadslid H. van veel extra voorzieningen, weinig Gogh. kans maakt. Onderhandelaar Van Mocht dit alles politiek onhaal- Dinten wil dan ook serieus gaan baar zijn - CDA en D66 stellen zich praten over alternatieven zoals een voorzichtig op en de PvdA/PPR zet sporthal naast het zwembad. Goed duidelijke kanttekeningen - dan inschatten kan hij de situatie niet. willen de liberalen alvast beginnen "De ene week roept onze sportwet- met twee extra kunstgrasvelden houder Marselis dit, de andere voor de hockeyers. Ze vinden dat week dat", zegt de voetballer. Het de clubs lang genoeg hebben ge- heeft hem zo aangegrepen dat het ploeterd met grasvelden die maar vele praten en plannen maken acht van de dertig weken bepeel- werd beantwoord door vertragin- baar zijn en die toch 8.000 gulden gen en mogelijk afgelastingen - dat per jaar kosten. Nog voor het nieu- hij is afgetreden als voorzitter van we hockeyseizoen begint, moet al- Randstad Sport. Hij blijft als advi- les in orde zijn. Het betekent dat de seur betrokken bij de club en haar raad in mei een beslissing dient te grootse plannen.' nemen over de toekomst van het Het geeft hem de mogelijkheid sportpark, hard uit te halen naar de sportwet- Volgens gemeentesecretaris H. houder, die de Voorschotense Overbosch gebeurt dat ook. De sportclubs tegen elkaar zou uitspe- ambtelijke raportage voor wethou- len: "Toen onze uitgewerkte en der Marselis is inmiddels klaar en doorgesproken plannen op behan- burgemeester en wethouders wil- Vrouw blijft in lift steken WARMOND - De christelijke ba sisschool Oostergeest in Warmond bereidt zich voor op de verhuizing van 15 april. In de gangen van het rustiek en lommerrijk gelegen schoolgebouwtje aan de Ooster- geestlaan, staan de dozen met reeds ingepakte spullen hoog op gestapeld. De school die twee jaar geleden een eeuw bestond en voorheen 'School met de Bijbel' was ge doopt, staat een drastische verbou wing te wachten. Met de operatie is zes ton gemoeid. Het grootste deel wordt door het rijk gesubsidieerd. Ook het bestuur van de school en de gemeente betalen mee. Oostergeest-directeur J. van Rijn hoopt vurig dat direct aan het be gin van het volgende schooljaar in het vernieuwde gebouw de lesbel kan worden geluid. Hij heeft daar over geen zekerheid. Tot de werk zaamheden zijn afgerond zullen de groepen drie tot en met acht, sa men goed voor 98 leerlingen, les krijgen in de andere school van Warmond, de rooms-katholieke Leerhoeve. Alleen de groepen één en twee, zo'n 35 kleuters, blijven in één van de lokalen van de Triangel achter. De Triangel is de vroegere bij Oostergeest behorende kleuter school. De verbouwing van Oostergeest vloeit voort uit de in 1985 in wer king getreden wet op het basison derwijs. Kleuter- en lager onder wijs dienden samen te smelten. Ook de gebouwen moesten inte greren. Directeur van Rijn vertelt dat er aanvankelijk vanuit werd ge gaan dat dit voor Oostergeest zou betekenen dat de Triangel eraan vast zou worden gebouwd. De on derwijsinspectie besliste echter an ders. Oostergeest moest de Trian gel afstoten. Anders zou de school een te groot aantal vierkante me ters tot haar beschikking krijgen. Vooral de gangruimte zou boven de normen zijn uitgestegen. Van daar dat het schoolgebouw nu deels drastisch zal worden gereno veerd en gedeeltelijk met nieuw bouw krijgt te maken. Volgens van Rijn zouden zowel peuterspeelzaal De Woezel als de bibliotheek be langstelling hebben (getoond) voor de straks vrijkomende Triangel. De verbouwing zal naar schat ting 15 weken in beslag nemen. Ka- lendertechnisch gezien maakt Van Rijns wens kans in vervulling ge gaan. "Maar de bouwvak zit er tus sen". Met de daadwerkelijke ver huizing wordt 15 april begonnen. Van Rijn wil daar een feestelijk tin tje aan geven. Alle verhuizende 98 leerlingen zullen zich wandelend naar de Leerhoeve begeven en ie der kind zal iets bij zich hebben: een stoel, een kaart, een doos. "Als het maar weinig gewicht heeft. In elk geval moet het hele gebouw he lemaal leeg zijn. Ondanks de hele operatie ligt het onderwijs maar één dag stil". De kosten van de verhuizing worden niet vergoed. Om de trans portkosten te ondervangen hoeft het schoolbestuur echter niet al te diep in de buidel te tasten. War mond is een kleine gemeente waar de mensen vaak meer dan één functie hebben. Ook in dit geval. Een van de schoolbestuurders maakt deel uit van de directie van de plaatselijke handelskwekerij Humako. En bij Humako hebben ze vrachtauto's zat. Na de verbouwing, vertelt Van Rijn, zal Oostergeest behalve over vijf leslokalen ook beschikken over een speellokaal. Verder die nen er nieuwe personeels- en direc tiekamers te ontstaan alsmede een gemeenschapsruimte. Voor de gymlessen moeten de leerlingen echter naar de sportzaal Klim Op blijven gaan. Van Rijn vindt dat ge zien de afstand en de verkeers drukte nogal bezwaarlijk. Eigen grond De hele operatie kan op 'eigen grond' worden afgewerkt. De her vormde kerk is eigenaar van de gronden die zijn gelegen achter de aanpalende volkstuinen. Mogelij kerwijs heeft Oostergeest daar in de verdere toekomst een stukje van nodig voor het zesde lokaal, maar daarmee is al rekening ge houden. "Volgens de prognose blijven wij voorlopig een 5-klassige basisschool". Van belang voor de toekomst van het onderwijs is de enquête naar verlangd onderwijs onder de Warmondse ouders. Onlangs deed de gemeente de vragenformulieren de deur uit. De verwachting is dat het louter over bijzonder onderwijs beschikkende dorp, een behoefte aan openbaar onderwijs zal blijken te bestaan. Van Rijn is niet echt ge lukkig met de enquête en met de mogelijke komt van openbaar on derwijs in Warmond. Hij heeft het over "een grote versnippering". En: "Wij vinden dat bestaande scholen eerst moeten integreren (ook de Leerhoeve moet gebouw- technisch integereren) voordat je het over een nieuwe school gaat hebben. Eerst werken aan wat er is, dan pas aan iets nieuws begin nen". Anderzijds acht Van Rijn het "een goede zaak dat er keuze is uit verschillende soorten onderwijs". De externe adviezen van VNG en anderen over de financiële, juridi sche en marketing-technische ge volgen - blijven ondertussen ge heim. Dat is een beetje vreemd. Ze zijn al lang uit en toen om de advie zen werd gevraagd, waren B en W ervan overtuigd dat ze eind 1986 konden worden verwerkt tot een raadsvoorstel. Ter verdediging voert Overbosch aan dat het een "erg complexe materie is". Marse lis verdedigt zich op geen enkele wijze. Hij gebruikt slechts zijn de mocratische recht om geen reactie te geven op aantijgingen en ver trouwelijke informatie nog even vertrouwelijk te houden. OEGSTGEEST - Burgemeester mr. S. Scheenstra van Oegstgeest heeft zatermiddag mevrouw J. Yke- ma een koninklijke onderscheiding opgespeld. Het was een eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Mevrouw Yke- ma is al 41 jaar actief bij de Oegst- geester Derja's. een scoutinggroep voor meisjes, die dit jaar haar 50- jarig bestaan viert. Mevrouw Ykema is in 1945, toen ze tien jaar was, begonnen als ka bouter. Al 25 jaar is zij hoofdleid ster. Haar verdiensten voor de Der ja's zijn talrijk. Ykema is woonach tig in Capelle aan den Ijssel. (Foto Henk Bouwman) VOORSCHOTEN - In een kantoor aan de Voorschotense Schoolstraat is afgelopen vrijdagavond een van de schoonmaaksters in de lift blij ven steken. De technische dienst heeft de vrouw na een half uur kunnen be vrijden. De oorzaak van het weige ren van de lift is niet bekend. Van stichting Comité voor de Zomerpostzegels OEGSTGEEST - De stichting Co mité voor de Zomerpostzegels sponsort het vormingscentrum Oud-Poelgeest voor 50.000 gulden. Dat is onlangs bekend geworden. Mevrouw de Boer van het Oegst- geester comité grijpt deze blijde gebeurtenis aan om de verkoop van de zegels, die voor dit seizoen op 7 april begint, extra bekendheid te geven. Bij de verdeling van de gelden hebben mevrouw de Boer en de haren overigens geen invloed ge had. Beslissingen hierover worden door de commissaris van de konin gin van de desbetreffende provin cie genomen. Behalve mevrouw de Boer komt deze sponsoring natuurlijk vooral het vormingscentrum van pas. Het centrum en het kasteel dat het be woont staan momenteel in het middelpunt der belangstelling. Di recteur P. de Vreede, die een aan vraag had ingediend voor sponso ring, noemt het antwoord "verba sterend". De halve ton zal worden besteed aan de inventaris van de keuken van het kasteel. De opbrengst van de verkoop van de zomerzegels gaat voor de helft naar culturele en sociale pro jecten die van belang zijn voor een bepaalde streek, voor 40 procent naar landelijke instellingen met projecten van landelijk belang en voor de resterende tien procent naar de Nederlandse Antillen. Vo rig jaar kon 2.305.500 gulden wor den verdeeld. Op de zegels moet een toelage worden betaald. Van die toelages worden fondsen ge vormd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9