Katwijks woordenboek herdrukt 'Kom in de kas' trekt duizenden Rijnsburg vraagt provincie invoering 30 kilometer Actie tegen pelsdierfokkerij Slachtoffer door alcohol Boekhandel geeft 40 jaar oud werkje opnieuw uit MAANDAG 6 APRIL 1987 -J:13CU»7 De aangereden auto was total loss. ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een ongeval op de Julianabrug in Alphen is zaterdagavond om streeks half twaalf de 19-jarige Al- phense M. van Arkel overleden. De auto waarin ze zat - met haar vriend achter het stuur - bot- frontaal op een tegemoetkome. .de auto die werd bestuurd door een onder invloed verkerende Alphe- naar die op de verkeerde weghelft was beland. Het meisje was op slag dood. Haar 19-jarige Alphense vriend liep snijwonden op en moest met een gebroken enkel worden opge nomen iri het Rijnoordziekenhuis. Daar ligt momenteel ook nog de 31-jarige Alphenaar, die het onge val veroorzaakte. Hij kwam met hoge snelheid vanaf de Kennedy- laan richting Julianabrug gereden. Daar haalde hij een auto in, waarna hij volgens de politie teveel naar rechts stuurde en de macht over het stuur verloor. De auto vloog van de rechter- weghelft naar de linker. De auto van de twee 19-jarigen - komend vanaf de Prins Bernhardlaan - kon daardoor niet meer uitwijken. De 31-jarige Alphenaar liep een ge kneusd borstbeen op. Het afgelopen weekeinde stond voor de Alphense politie in het te ken van alcohol en verkeer. Eerder op de dag werd aan de Oostkanaal- weg al een 46-jarige Alphenaar ver- baliseerd. Hij zat 's middags om vier uur dronken achter het stuur van zijn auto die tot stilstand was gekomen tegen een boom. Met een hoqfdwond moest hij worden over gebracht naar het Rijnoordzieken huis. Zaterdagochtend werd bij de Stortemelk een man aangehouden die onder invloed verkeerde en toch achter het stuur was gekro pen. De 21-jarige Alphenaar kreeg een proces-verbaal. De laatste in het rijtje'dronkemannen werd af gelopen nacht gepakt. Omstreeks een uur werd een Zwammerdam- mer in zijn woonplaats aangehou den en uit zijn auto gehaald omdat hij teveel had gedronken. Agenda Zonde, want opnieuw is weer eens gebleken dat veel mensen niet we ten wat er nou precies in een kas gebeurt". Groot denkt dat £e ligging van Woubrugge één van de redenen is geweest van de grote belangstel ling. "Er waren veel mensen uit Al phen en Leiden, maar ik heb ook bezoekers uit het Westland ge zien". Hoewel deze 'Kom in de Kas' in Woubrugge een succes was, vindt Groot dat volgend jaar weer een andere plaats centraal moet staan: "De organisatie wilde met een 1988 claimen. Ik denk dat het beter is, ondanks het succes, dat de komende jaren weer een ander ge bied deze open dag organiseert". Ook het agrarische bedrijf van Maus Kroes in Woubrugge deed aan 'Kom in de kas' mee. Hier kwa men vooral de jonge bezoekertjes aan hun trekken. Zij konden onder meer de tientallen koeien bekij ken, die nog op stal staan, de scha pen met de al in groten getale aan wezige lammetjes, en konijnen. Een koe, die juist door middel van een keizersnee van een kalf was verlost, trok extra de aandacht. Ook konden de bezoekers hier zien hoe op de boerderij kaas wordt ge maakt. KATWIJK - "Hè-je Heys- tekke nog ekend?" Of veel Katwijkers Heystekke nog hebben gekend is niet bekend, wel zullen veel in woners van het vissers dorp talloze woorden her kennen in het opnieuw uit te geven Woordenboek van de Volkstaal van Kat wijk aan Zee. Morgenmid dag krijgt burgemeester C.A. Bos in het Katwijks Museum aan de Voor straat het eerste exem plaar van het woorden boek. Geleerden zijn het er nog niet over eens of het Katwijks nu een dialect of een eigen taal is. Som migen hebben het zelfs over een spraakgebrek. "Wij houden het er maar op dat het Katwijks een volkstaal is", zegt M. van der Gugten van boek- en kantoor boekhandel Van den Berg aan de Achterweg in Katwijk aan den Rijn. Het woordenboek wordt door deze boekhandel opnieuw uitgegeven. "Wij verwachten dat er veel be langstelling voor zal zijn", zegt Van der Gugten, die samen met zijn vader en een broer de boek handel runt. Die belangstelling was veertig jaar geleden, toen het woordenboek voor de eerste keer werd uitgegeven wel an ders, weet hij te vertéllen. Het boek, dat was samenge steld door de Groningse hoogle raar in de letteren prof.dr. G.S. Overdiep, rolde vlak na de oorlog in 600 exemplaren van de persen Drukte in kassen van Rijnsburg en Woubrugge Een beeld van de druktie i i kas aan de Tuindersweg in Woubrugge. Voor veiliglieid fietsers Oegstgeesterweg OEGSTGEEST/RIJNSBURG - Het provinciebestuur van Zuid- Holland moet toestemming geven mum snelheid van 30 kilometer per uur op de Oegstgeesterweg tus sen Rijnsburg en Oegstgeest, ook wel de Dijk genoemd. Het gaat er daarbij om dat het gedeelte buiten de bebouwde kom alsnog tot be bouwde kom wordt gerekend. Dat is nodig omdat anders geen maximum snelheid van 30 kilome ter per uur kan worden ingevoerd. Burgemeester en wethouders van Rijnsburg eisen dit van de provin cie omdat hogere snelheden de vei ligheid van de fietsers op de Dijk in gevaar brengen. B en W verwachten een toename van het aantal fietsers en bromfiet sers op de Dijk zodra de tuinbouwschool klaar is. Auto buurvrouw sloot in ALPHEN AAN DEN RIJN - Een proefritje met de auto van de op vakan tie zijnde buurvrouw is een 18-jarige Alphenaar gisterochtend slecht be vallen. De jongen - nog niet in het bezit van een rijbewijs - belandde naast de J.C. Hoogendoomlaan in een sloot en moest met lichte verwon dingen worden opgenomen in het Rijnoordziekenhuis. De auto was total loss. De automobilist was volgens de politie de macht over het stuur kwijtgeraakt. Bij dezelfde sloot waar de Alphenaar werd uitgevist, heeft de Alphense politie een paar uur later twee plastic vuilniszakken met auto-onderdelen naar de oppervlakte gehaald. De politie heeft geen enkele aanwijzing over de herkomst van de spullen, die voorlopig liggen opgeslagen op het bureau. Een verband met de auto-te-water wenst men voorlopig niet te leggen. Ruim 70 mille voor polio-actie ALPHEN AAN DEN RIJN - De bedrijfssportdag van de Rotaryclub Alphen-Woubrugge heeft zaterdag 72.821 gulden opgeleverd. Het geld wordt besteed aan de actie 'Polio de wereld uit'. Het was de derde keer dat de Rotaryclub een door bedrijven gesponsor de sportdag organiseerde. De twee vorige dagen leverden respectievelijk 27.000 en 57.000 gulden op. "Het gaat dus de goede kant op" aldus een tevreden F.J. van Meggelen, een van de organisatoren. De Woningbouwvereniging Alphen werd de onbetwiste winnaar van de sportdag in sporthal De Arena. Het team van de WVA liet de traditio nele concurrent - het personeel van de afdeling openbare werken in Al- phën - achter zich. De afdeling Rijnsburg van Veilig Verkeer Nederland heeft vorige maand al verzocht om een maxi mum snelheid van 30 kilometer per uur op de Dijk. Dit naar aanlei ding van een ongeval waarbij een jongen overleed. In een voorstel aan de gemeente raad verzoeken B en W verder om een aanvullend krediet om snei- heidsbeperkende maatregelen op de Dijk te kunnen uitvoeren. Tij dens een vergadering van de ge meentelijke commissie openbare werken, economische zaken en fi nanciën komt dit onderwerp woensdag aan de orde. Vorig jaar april trok de gemeen teraad van Rijnsburg al 25.000 gul den uit voor het aanbrengen van snelheidsbeperkende maatregelen op de Dijk. Gekozen werd toen voor de aanleg van twee zogenaam de verkeerssluizen, al zijn er ook mensen die zo'n sluis juist gevaar lijk vinden voor de fietsers. Het college heeft zich daarom opnieuw over de plannen gebogen en in overleg met de politie een andere opzet voor de Dijk gemaakt. In het nieuwe plan wordt de weg ver smald en voorzien van een drem pel. Het langzame verkeer kan langs beide kanten van de drempel rijden. Daarvoor moet het trottoir ter plaatse worden versmald. In totaal kunnen er volgens B en W vijf van dergelijke versmallin gen worden aangelegd op de Dijk. De onderlinge afstand van deze voorzieningen bedraagt 150 tot 250 meter. "Verwacht mag worden dat het effect daarvan duidelijk merkbaar zal zijn", aldus B en W. De extra kosten van de nieuwe opzet bedra gen ruim 23.000 gulden. RIJNSBURG/WOUBRUG- GE - 'Kom in de kas', een actie van kwekers en boe ren die een keer per jaar hun bedrijf openstellen en belangstellenden een kijkje achter de land- en tuin- bouwschermen gunnen, is in het afgelopen weekeinde een groot succes geworden. Duizenden bezochten de kassen en boerenbedrijven in Rijnsburg en Woubrug ge. Nanno Bioupot) Afgeladen bussen met bezoekers reden zaterdagmorgen vroeg al heen en weer tussen het glastuin bouwgebied Kloosterschuur en bloemenveiling Flora in Rijnsburg, die ter gelegenheid van 'Kom in de kas' ook de deuren had openge gooid. In Kloosterschuur, waar de tuinderijen volgens de modernste inzichten zijn ingericht, konden belangstellenden zich te goed doen aan de kleurenpracht van onder meer orchideeën, trosanjers, snij- athuria en andere soorten bloe- In een ruimte van bloemenvei ling Flora bogen de burgemeesters uit Rijnsburg, Oegstgeest, Valken burg, Katwijk, Lisse en Warmond zich over kostelijk opgemaakte bloemstukken, die waren samen gesteld door cursisten van de bloembindcursus 'Rijnsburg'. De eerste burgers stonden zater dag voor de wel bijna onmogelijke taak aan te wijzen welk bloemstuk het mooiste was. De uitslag wordt bekend gemaakt op 27 april tijdens de diploma-uitreiking aan de cur sisten. De burgmeesters van Leiden en Noord wijk lieten zaterdag verstek gaan bij de jurering. Burgemeester J.M. Bonnike uit de badplaats was om privéredenen verhinderd, ter wijl burgemeester C. Goekoop uit Leiden zich 's morgens vroeg af meldde met de mededeling dat in de nacht daarvoor bij hem thuis was ingebroken. De Leidse politie reageerde later op de dag verbaasd op deze mede deling. "Wij weten van niets", al dus een verwonderde politie woordvoerder. Woubrugge Politie-agenten in Woubrugge hadden wel het nodige om handen. Het was zaterdag zó druk in het dorp aan dë Woudwetering, dat de agenten genoodzaakt waren het verkeer te regelen. "We rekenden op ongeveer 2000 bezoekers, maar het zijn er bijna 4000 geworden", vertelt Ton Groot, directeur van een grote kwekerij in Woubrugge en mede-organisator van de open dag. "Dit hadden we nooit verwacht. Door de grote toe loop konden we helaas niet alle mensen van dienst zijn. Vanwege de drukte bleven soms vragen van belangstellenden onbeantwoord. ALPHEN AAN DEN RIJN - 'Hoe wilt u uw bontjas, doodgeknuppeld of vergast?' vragen twee leden van het Anti Bont Comité-afdeling Alphen middels grote posters en folders aan bezoekers van de Alphense ner- stenfokkerij Verboom tijdens de open dag zaterdag. Hoogste tijd voor fokker P. Verboom om de politie eens te bellen zodat er een einde komt aan deze 'bela chelijke demonstratie voor mijn deur'. "De mensen die vandaag naar mijn fokkerij komen, zijn geïnteresseerd in de nertsenfokkerij. Dan moeten ze daar niet gaan staan met spandoeken en folders. Belachelijk vind ik dit", zegt een nors kijkende Ver boom die overigens nog niet half zo opgewonden is als zijn vader G. Verboom. De voormalige nertsenfokker, die het bedrijf bin nenkort aan zijn zoon overdoet, is helemaal over zijn theewater. Als het aan hem had gelegen hadden' de twee agentes van de Alphense politie die twee AB- C'ers - zoals ze zich bij het Anti Bont Comité plegen te noemen - gelijk achter slot en grendel gezet. Ze deden echter niets strafbaars. Ze moesten weliswaar rond het middaguur hun auto van het fietspad langs de Steekterweg halen, maar het uitdelen van folders van af de openbare weg was geoorloofd. Reden voor de Verbooms om het er maar bij te laten zitten. 'Past geen mens' staat er met grote letters op een spandoek dat aan de auto is bevestigd. Dat slaat op de bontjassen, die van de nertsen worden gemaakt, een volgens het ABC absoluut overbodig produkt. Maar voor P. Verboom slaat die slogan op de actie. Die past namelijk nog veel minder, meent-ie. Vader Verboom, die al sinds 1955 in de nertsenbusi- ness zit, kan de actievoerders wel wurgen: "Vroeger hoorde je nooit wat van protesten. Het is iets van de laatste tijd. We hadden een advertentie gezet voor de ze open dag. Er gebeurt hier niks wat niet door de beugel kan, dus iedereen mag komen kyken. We wil len ook wel eens positief naar buiten treden". MAANDAG Leiden Stadsgehoorzaal modeshow Lady Ser vice, 20-23 uur. Kapelzaal K&O - Oude Vest, Alwin Bar, piano, 20.15 uur. Spiritistisch Genootschap Leiden - La ge Morsweg 14a, inleiding door dhr. H. Kleinman over 'Pyramidale kracht', 20 Leiderdorp Verpleeghuis Leythenrode - Hoogma- deseweg 55, het rayon Leiden van de Nederlandse Multiple Sclerose Stich ting houdt een info-avond met als on derwerp Physiotherapie, 20 uur, zaal Gemeentehuis - Statendaalder, vergade ring raadscommissie ruimtelijke orde ning, 20 uur; commissie onderwijs, 20 Zoeterwoude Gemeentehuis - Noordbuurtseweg, ver gadering raadscommissie algemene za ken, 20 uur. Voorschoten De Werf - Schoolstraat 4, verzamelbeurs De Verzamelaar' met munten, postze gels, prentbriefkaarten etc., aanvang 19 uur, zaal open om 18 uur. APOTHEKEN tef°763439 K°k' ToPaaslaan 15. Leiden, Apotheek Kooi, Surinamestraat 7, Lei den, tel. 214000. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3 Voorschoten, tel. 762877. van een Antwerpse uitgeverij. Het werk werd uitgegeven door een collega van Overdiep, de Groningse hoogleraar in de lette ren prof.dr. G.A. van Es. Stof Overdiep, die in december 1944 overleed, maakte zelf niet mee dat vrijwel de gehele oplage binnen korte tijd onder een dik ke laag stof verdween. "Er was in de eerste jaren na de oorlog ken nelijk geen behoefte aan een der gelijk woordenboek", denkt Van der Gugten. In elk geval beland de de oplage na een faillissement van de Antwerpse uitgeverij bij het Amsterdamse antiquariaat Pfann. in het begin werden er wel eens wat van deze woorden boekjes verkocht voor vier gul den per stuk. "Maar zoals dat wel vaker ge beurt bij zo'n boekhandel wer den de boekjes, naar mate er minder beschikbaar waren, steeds duurder. "Het laatste ex emplaar ging bij Pfann voor ruim 80 gulden over de toon bank", aldus Van der Gugten. Reden voor Van der Gugten om het woordenboek opnieuw op de markt te brengen. "We hebben in eerste instantie 500 ex emplaren laten drukken", zegt hij. Het werk gaat 29.50 gulden kosten en is verkrijgbaar bij boekhandel Van den Berg. Het woordenboek is ook gebonden verkrijgbaar en kost dan 42.50 gulden. Het boekje, dat identiek is aan de eerste uitgave van vlak na de oorlog, bevat een 'aanvullend voorbericht' dat is geschreven door de dochters van C. Varke- visser, oud-directeur van de vis- serijschool in Katwijk aan Zee. Deze inmiddels overleden Var- kevisser tekende voor het begin van de tweede helft van deze eeuw verhalen op uit de mond van toen al oude Katwijkers. En kele van deze verhalen zijn ook in het woordenboek opgenomen. Aantekeningen Hoe de Groningse hoogleraar er toe is gekomen om een woor denboek van de Katwijkse volks taal samen te stellen kan Van der Gugten niet vertellen. "Hij heeft in zijn studententijd waarschijn lijk een tijdje in Katwijk ge woond en schijnt toen al aante keningen te hebben gemaakt over de taal die hier werd gespro ken", zo vermoedt Van der Gug ten. "Hij zal toen ook in contact zijn gekomen met Varkevisser", aldus Van der Gugten. In het aanvullend voorbericht schrijven de dochters van Varke visser dat de belangstelling in Katwijk aan Zee voor het eigen verleden gestaag is toegenomen. "Het is ons dan ook een groot ge noegen dat het woordenboek en de verhalen en gesprekken van oude Katwijkers die daaraan zijn toegevoegd, opnieuw wordt uit gegeven. Vooral de oudere gene ratie onder de Katwijkers zal hierin nog vele zaken herken-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8