Leidsch Dagblad op kabel Tijdelijke opslag vervuilde grond Zijloever op weiland leidsch dagblad: 1ÜM Waarschijnlijk al deze zomer Zeven mille gestolen uit café Pistool en soft-drugs in beslag Auto zou op rolschaatser zijn ingereden Achtervolging Katwijker met auto drie keer over de kop 'Nooit meer Tsjernobyl' Oprichting buurtgroep in Merenwijk Gemeente: 'Normale gang van zaken' Taxi Muziekschool MAANDAG 6 APRIL 1987 LEIDEN - Het Leidsch Dagblad begint deze zomer met een kabelkrant in de Leidse regio en de duin- en bollenstreek. Het dagelijks bestuur van de ontvangs- mast in Oegsgeest wil hier voor een kanaal beschik baar stellen. Het algemeen bestuur beslist hier eind april over. Het Leidsch Dag blad moet dit kanaal overi gens delen met Omroep Rijnland. Deze zet daar zijn huidige infokrant op voort. Op de kabelkrant van het LD zul len voornamelijk regionale berich- ten worden verspreid. De kosten van de kabelkrant worden gedekt uit de opbrengsten van reclame. In tegenstelling tot radio- en televisie uitzendingen van lokale omroe pen, mogen volgens de Mediawet op een kabelkrant wel reclame boodschappen worden uitgezon den. LEIDEN - Uit het café 't Derde Deurtje is zondagochtend een be drag van 7000 gulden gestolen. Het geld bevond zich in een kluis in het café. De dieven kwamen binnen door de deur van het café te force- Op meer plaatsen in de stad wer den de afgelopen dagen winkelrui ten ingegooid. In de nacht van vrij dag op zaterdag hield de politie rond 2 uur vier jongeren aan die even tevoren de ruit hadden inge gooid van de platenzaak Elpee aan de Vismarkt. Het viertal (17-18 jaar) had een aantal platen meegeno men. Rond dezelfde tijd werd op de Dr. Lelylaan een man aange houden die een ruit van een een slijterij aan de Morsweg had ver nield. De man (32) had een fles drank meegenomen. Een 17-jarige glazenwasser con stateerde zondagochtend dat al zijn ladders uit de tuin van zijn wo ning aan de Iepenrode waren ver dwenen. Bovendien was zijn aan hangwagen van de parkeerplaats meegenomen. Het Leidsch Dagblad moet de kosten voor het mogelijk maken van de kabelkrant, ongeveer een ton, zelf betalen. De aanleg van een kabelverbindingen kost ongeveer 70.000 gulden. De aanschaf van ap paratuur voor de kabelkrant zelf wordt geschat op 30.000 gulden. Daarnaast moet het LD Omroep Rijnland 12.000 gulden betalen bij wijze van afkoopsom. De streek- omroep heeft nu nog de mogelijk heid om via zijn huidige infokrant reclameboodschappen uit te zen den. Afgesproken is dat 'Rijnland', wanneer zij het kanaal met het LD moet delen, deze commerciële acti viteiten stopzet. Om dit verlies aan inkomsten goed te maken, is over eengekomen dat het Leidsch Dag blad de streekomroep 1000 gulden per maand betaalt. Zwart scherm De kabelkrant van het LD zal on geveer 50 uur per week zijn te ont vangen. De kabelkrant van Om roep Rijnland is 25 uur per week te zien. De overblijvende tijd wordt gevuld door de beheerder van de ontvangstmast zelf (voluit: de ge meenschappelijke regeling anten ne-energievoorziening Leiden en omstreken). De gemeenschappelij ke regeling wil het kanaal dan vul len met programma-overzichten, doktersdiensten en dergelijke. Daarmee wil zij voorkomen dat ka bel-abonnees, wanneer zij het in formatiekanaal aanzetten, tegen een 'zwart scherm' aankijken. Voor de regionale kabelkrant waren verschillende gegadigden. Naast het LD en Omroep Rijnland, ook het bedrijf Infokab en - later - Sijthoff Pers. Infokab viel volgens het bestuur van de gemeenschap- LEIDEN - Bij een controle-actie in het café en koffieshop Talking Heads aan de Haven heeft de poli tie vrijdagmiddag een revolver en 600 gram soft drugs buitgemaakt. In verband hiermee werden twee mannen uit Leiden en Den Haag (24 en 27 jaar) aangehouden. Vol gens een woordvoerder van de po litie wordt een aantal koffieshops in Leiden regelmatig door de poli tie bezocht in verband met de han del in drugs. pelijke regeling af omdat deze on derneming toch vooral landelijke berichten op de kabelkrant wilde verzenden. En Sijthoff viel uit de boot omdat deze onderneming te laat was met zijn offerte. Reclame Directeur G. Koopman van het Leidsch Dagblad toonde zich van morgen tevreden over het voorstel van het bestuur van de 'mast'. "Het is een compromis tussen de ver schillende mogelijkheden die aan wezig waren. Overigens moeten nog enkele details worden gere geld". Volgens Koopman is het de bedoeling dat de kabelkrant van het LD op z'n vroegst 15 juli maar uiterlijk 1 september begint, afhan kelijk van de levertijd van de beno digde apparatuur. Beide partijen zullen, h.oewpl ze het kanaal delen, niet van elkaar apparatuur ge bruikmaken. Over twee jaar, wanneer meer zicht is op de eventuele winstge vendheid van de kabelkrant, wil het bestuur opnieuw praten met de directie van het LD. De gemeen schappelijke regeling wil dan af spraken maken over een deling LEIDEN - Een rolschaatsende Lei- denaar heeft vrijdagmiddag bij de politie aangifte gedaan van een po ging tot zware mishandeling door een automobilist. De jongen ver klaarde dat hij door een auto opzet telijk van achteren was aangereden toen hij die middag over het Le vendaal rolschaatste. Nadat de jon gen zich omdraaide zou de auto mobilist nogmaals op hem in zijn gereden waarbij de jongen op de motorkap belandde. Hij raakte daarbij niet gewond. Het slachtof fer wist de politie een nauwkeurig signalement van de automobilist te geven. Twee jongens hebben bij de poli tie aangifte gedaan van een poging tot mishandeling voor de deur van het café De Branderij aan de Mid delweg. Het tweetal reed zaterdag nacht in een auto over de Middel weg toen bezoekers van het café op het dak van de wagen klommen. Nadat de inzittenden om ophelde ring vroegen, ontstond een vecht partijtje. van de reclame-opbrengsten. Het LD is bereid over zo'n inkomsten deling te praten. De kabelkrant is voorlopig 's ochtends en 's avonds, zeven da gen per week, gedurende enkele uren per week te zien. De 'krant' zal bestaan uit ongeveer 30 pagi na's - waarvan er naar verwachting 12 worden ingeruimd voor adver tenties. De pagina's zullen voort durend worden herhaald en geac tualiseerd. Het LD wil ook de mo gelijkheid openhouden voor een regionale Teletekst. Bezitters van teletekst-toestellen zouden daar mee voortdurend informatie kun nen oproepen over medische dien sten, evenementen en dergelijke. Het dagelijks bestuur van de ge meenschappelijke regeling heeft zich over deze mogelijkheid nog niet uitgelaten. LEIDEN - Na een achtervolging is zaterdagnacht op het Engelendaal in Leiderdorp een tweetal jongens uit Delft aangehouden. De 18-jari- ge bestuurder bleek onder invloed van alcohol en zonder rijbewijs de auto te besturen die bovendien ge stolen bleek. De politie had de wa gen op de Schipholweg willen aan houden omdat de bestuurder een merkwaardig rijgedrag vertoonde. Het tweetal ging er echter vandoor waarna de politie de achtervolging inzette. Op het Engelendaal werd de auto klemgereden. LEIDEN - Een 26-jarige man uit Katwijk is opgenomen in het St. Elisabethziekenhuis nadat hij za terdagochtend met zijn auto drie keer over de kop was geslagen en een lantaarnpaal had geramd. Het ongeluk gebeurde op de Dr. Lely laan. Het slachtoffer verloor de macht over het stuur toen hij plot seling moest remmen voor een overstekend dier. De auto werd to taal vernield. De Katwijker liep schaafwonden en een gebroken arm op. LEIDEN - 'Nooit meer Tsjerno byl'. Spandoeken met die tekst wa ren afgelopen weekeinde in heel wat gemeenten te zien. Ook in Lei den heeft er van vrijdag tot van daag één gehangen, en wel aan het stadhuis. Afzender is Milieudefen sie afdeling Leiden, waarmee deze een steentje heeft bijgedragen aan de landelijke spandoekenactie die is georganiseerd door de actie groep 'Nooit meer Tsjernobyl'. Milieudefensie heeft zich met het ophangen van het spandoek aan het stadhuis niet aan iets illegaals schuldig gemaakt, want het hing er met toestemming van de gemeen te. Volgens Danny Roosemond van Milieudefensie is die toestemming ongebruikelijk. "Ik denk dat we die hebben gekregen omdat er in het Leidse gemeentebestuur een linkse meerderheid is. Maar het kan ook door het onderwerp van de actie komen". In elk geval werd het fiat verkregen, zelfs heel ge makkelijk. "Eén telefoontje naar wethouder De la Mar en het was in orde". De spandoekenactie beoogt de aandacht te vestigen op het actie weekend dat 24, 25 en 26 april wordt gehouden bij de kerncentra le in Borssele, waarmee de dan één jaar oude ramp in de Russische kerncentrale wordt herdacht. Een blokkade van het terrein waarop de kerncentrale staat, maakt daar van onderdeel uit. Gehoopt wordt dat, door nog eens nadrukkelijk Tsjernobyl in herinnering te roe pen, de plannen voor nieuwe kern centrales van de baan gaan. Milieudefensie belegt donderdag een informatieavond, waar onder anderen een lid van de actiegroep 'Nooit meer Tsjernobyl' een praatje houdt. Deze avond wordt gehouden in het Antonius club huis en begint om 20.00 uur. LEIDEN - In Slaaghwijk (een deel vgi} de Merenwijk) wordt waar schijnlijk een zogeheten werk groep buurtbeheer ingesteld. In deze werkgroep moeten naast ge meente-ambtenaren, ook vertegen woordigers van bewoners zitting krijgen. De groep moet zich bezig houden met alle problemen in de wijk op het gebied van wonen, wel zijn en het instandhouden en ver beteren van de woonomgeving. De gemeente houdt woensdag een informatieavond hierover in kerkelijk centrum De Regenboog. Belangstellende bewoners kunnen zich dan aanmelden voor de groep. De werkgroep is een beetje ver gelijkbaar met de groepen die ac tief zijn in de stadsvemieuwings- wijken. Ook deze adviseren de ge meente over zaken die betrekking hebben op het woon- en leefkli maat. Omdat de stadsvernieuwing in veel wijken al ver is gevorderd, en is sommige al vrijwel is vol tooid, en om te voorkomen dat nu juist de naoorlogse wijken achter uit gaan, wil de gemeente meer aandacht aan deze wijken geven. In de na de oorlog gebouwde For- tuinwijk in Zuid-West is ruim een jaar geleden al zo'n beheersgroep ingesteld. De gemeente wil woensdag, be halve het verstrekken van informa tie over de werkgroep, ook een be gin maken met het op een rijtje zet ten van de problemen in Slaagh wijk. Deze klachten zullen te zijner tijd worden verwerkt in een be heersplan, waarmee de gemeente de problemen in de wijk stelselma tig te lijf wil gaan. De informatie avond begint om 19.30 uur. Het kerkelijk centrum De Regenboog is gevestigd naast de Kopermolen. LEIDEN - Overleden: VeUenga, geb. 13-4-1906 vrl. echtg. van B: Bouma, G. Plasmejjer geb. 7-2-1921 man, T. Postma, geb. 5-6-1903 vrl, H.M.M. Vlasveld, geb. 10-10-1932 vrl. echtg. van M.A.J. Gordijn, G.J. Torniel, geb. 15-7-1917 vrl. echtg. van P. Sallons, J.P. van Asten, geb. 18-2-1894 vrl, H.J. Steenbergen, geb. 20-5-1917 man, K. Ka nis, geb. 13-3-1921 man, C.H. Terlouw. geb. 5-10-1926 vrl. echtg. van H.R. Jong man, P.W. Jalink, geb. 27-5-1920 man, J. Huizer, geb. 7-6-1906 man, J.D. van Slij- pe, geb. 7-3-1900 man, B. Houtman, geb. 6-7-1897 man, T.L.P. van den Berg, geb. 13-5-1938 man, P.A.R. Balt, geb. 8-5-1914 man, B.N.M. Berg, geb. 23-6-1977 man. Gehuwd: J.P.A. de Beer en A.S.A. Steensma, J.C. Koppe en M. Siera, G.M. van der Linden en C.L. Maré, N.T. Ver meer en S. Wassink, C.J.M. de Vos en C. Hagen, R. de Bruijn en J. Kruit, F.P. de Lanneé de Betrancourt en W. den Otter, J.W. Heij en E.C.W.M. Schouten, H.G. Postma en J.L. Matze, S. Ravensbergen LEIDEN - De gemeente Leiden gaat de verontreinigde grond van het terrein van de voormalige scheepswerf Boot tijdelijk opslaan op een ernaast gelegen stuk land. Vandaag of morgen wordt begon nen met de afrastering van onge veer 2000 vierkante meter van dit ongeveer 10.000 vierkante meter grote stuk land. Volgens milieu-ambtenaar Van den Berg is het de bedoeling dat de grond er hooguit tot het begin van de bouwvak vakantie blijft liggen. Gehoopt wordt dat de grond, die voornamelijk is vervuild met lood, al 1 juni kan worden afgevoerd naar een definitieve opslagplaats in Rotterdam. Lukt dat niet, dan kan de grond in elk geval na 1 juli worden overgebracht naar een de pot van de provinciaal depot in Moerdijk. Van den Berg stelt dat bij de tij delijke opslagplaats in Zijloever de gebruikelijke voorzorgsmaatrege len zullen worden genomen. Dat betekent dat op het terrein een laag zand wordt gestort, die vervolgens wordt afgedekt met folie. Daarop komt de grond te liggen en daarbo ven weer een nieuwe laag folie om te voorkomen dat de verontreini gingen door de regen uitspoelen. Rond de opslagplaats wordt een greppel gegraven om regenwater op te vangen. Dat water wordt voortdurend gecontroleerd op verontreinigingen. Overigens hecht lood volgens Van den Berg sterk aan grond, zo dat dit zware metaal niet of nauwe lijks uitspoelt. "Dat merken we ook aan de lokatie zelf. Het grond water daat is nauwelijks vervuild", aldus de milieu-ambtenaar. Buffer Het terrein waar de grond tijde lijk wordt opgeslagen is zelf ook vervuild, zij het in veel lichtere ma te dan het Boot-terrein. Het is de bedoeling dat ook dit terrein te zij ner tijd in het kader van de volledi ge sanering van Zijloever wordt schoongemaakt. Voor de tijdelijke opslagplaats zijn geen hinderwet vergunningen nodig. "Het gaat om een buffer-opslag. Het is gebruike lijk dat op een plaats waar grond wordt schoongemaakt, altijd een kleine hoeveelheid grond wordt opgeslagen. Daarmee kun je voor komen dat je telkens met kleine hoeveelheden vuile grond naar een definitief depot moet rijden". Omdat het maar om een betrek kelijk kleine hoeveelheid grond gaat - 5000 of 6000 kubieke meter - Afgelopen donderdag werd er in de gemeentelijke commissie voor financiën kort gediscussieerd over de specificatie van de taxikosten die de leden van het college van burgemeester en wethouders in 1985 hebben gemaakt. In de krant van vrijdag werd van die discussie verslag gedaan. Het is jammer dat mij daarbij dingen in de mond zijn gelegd die ik niet heb gezegd. Volgens het verslag kon ik mij niet aan de in druk onttrekken dat er door wet houder Fase ook taxikosten voor woon-werkverkeer zijn gedecla reerd. Die stelling is geheel voor re kening van de verslaggever. Ik heb enkel en alleen aan de voorzitter gevraagd of hij kon bevestigen dat er in de verschillende declaraties géén bedragen voor woon-werk verkeer waren opgenomen. De naam van mevrouw Fase heb ik daarbij niet genoemd. Laurens Beijen gemeenteraadslid PvdA Vreewijkstraat 9 Leiden Ik speel ongeveer zeven jaar gitaar, waarvan vier jaar op de streekmu- ziekschool. Ik ben me aan het voor bereiden op een studie aan het con servatorium waarvoor ik in 1988 toelatingsexamen zal doen. Dat ex amen bestaat uit een praktisch en theoretisch gedeelte. De voorbereiding op het prakti sche gedeelte krijg ik op de s'treek- muziekschool. Wegens gebrek aan tijd volg ik daar geen theoretische lessen, maar ik neem wel deel aan een ensemble, hetgeen de kans vergroot dat ik op het conservato rium wordt aangenomen. Als de voorgenomen bezuinigin gen op de streekmuziekschool in Leiden doorgaan en leerlingen bo ven de 18 jaar zelf geheel voor de kosten van het onderwijs moeten opdraaien, betekent dat voor mij dat ik mij op de muziekschool niet langer kan voorbereiden op mijn studie aan het conservatorium. Net als voor veel andere leerlingen wordt dat dan te duur. In dat ver band kan worden gezegd dat uitla tingen als zouden leerlingen tot de elite behoren dus ten minste niet helemaal juist zijn. Al zou ik particuliere lessen kun nen betalen - hetgeen een geldver slindende bezigheid is - dan nog zouden die lessen over het alge meen niet worden erkend als een gedegen muziekschool-opleiding. Verder vraag ik mij af waarom er op cultuur zoveel wordt bezui nigd? Er zijn wat muziek betreft bijna geen andere mogelijkheden. Ook op scholen wordt onvoldoen de aandacht geschonken aan men sen die willen doorstromen naar een muziek-vakopleiding. Hans Dijk, Jan van Houtkade 34, Leiden Uitkeringen In verband met de wijzing van het sociaal stelsel belegt de FNV afdeling Leiden dinsdag een spe ciaal info-spreekuur in café-res taurant Eigenzorg aan de Sta tionsweg. Het spreekuur is van 11.00 tot 12.1$ uur. Zegels Dinsdag begint de actie Zomer- postzegels 1987. Onderwerp dit jaar is 'monumenten van bedrijf en techniek'. De zegels zijn ont worpen door Reynoud Homan uit Amsterdam. Tijdens de ver- koopactie wordt een museum prijsvraag georganiseerd. In veel musea en postkantoren lig gen wedstrijdkaarten klaar, waarop zes vragen over musea staan. De toeslag van 30 cent op de zegels die bij inzending moet worden betaald, komt geheel ten goede qan de deelnemende mu- Beurs De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt samen met de Unie van Vrijwilligers op dinsdag 7 en woensdag 8 april in het verenigingsgebouw 't Pand aan de Caeciliastraat 18 een zo- merkledingbeurs. Op 7 april kan kleding ingebracht worden tus sen 10.00 en 16.00 uur. De avond verkoop is op dinsdag tussen 19.00 en 21.00 uur; de dagver koop is op woensdag tussen 10.00 en 14.00 uur. Voor meer informa tie tel. 2204671132036. Film, In buurthuis 't Spoortje (Bern- hardkade 40) draait dinsdag 8 april de film Twee Vrouwen naar het gelijknamige boek van Harry Mulisch. Aanvang 21.30 uur; de zaal is open vanaf 21.15 Amnesty De werkgroep Leiden van Am nesty International houdt deze week twee schrijfavonden voor gewetensgevangenen. Donder dag 9 april in het Westerkwartier (Ten Katestraat 10a) vanaf 20.00 uur; vrijdag 10 april in de open bare bibliotheek in de Merenwijk tussen 10.00 en 12.00 uur. Hengelsport VVL viste in Wormerveer. De uitslag: l C. Kaffa 764 centime ter, 25 stuks; 2 G. v.d. Blom 543 cm, 19 st; 3 J. Wijling 448 cm, 16 st; 4 F. Noordermeer 380 cm, 12 st; 5 J. Pardon 346 cm, 11 st; 6 W. v.d. Blom 230 cm, 8 st; 7 J. v.d. Plas 204 cm, 6 st; 8 N. v.d. Blom 202 cm, 7 st; 9 H. Jansen 180 cm, 6 st; 10 J. Sloot 75 cm, 3 st; 11 G. Par don 55 cm, 2 st. die bovendien snel naar een defini tieve opslagplaats kan worden overgebracht, benut de gemeente niet de tijdelijke opslagplaats in Roomburg. "Bovendien moet je dan met vuile grond door de stad rijden en verhoog je daarmee de transportkosten aanmerkelijk". Op het terreintje grazen nu nog wat schapen, koeien en geiten. De eigenaren van die dieren hebben hiervoor een contract met Leiden, dat de gemeente met onmiddellij ke ingang kan opzeggen. Een van de eigenaren, -de Leidenaar J.A. van der Wiel, is er verontwaardigd over dat vuile grond op het terrein tje wordt opgeslagen. "Het is dood zonde, want die vuile grond komt terecht op schone", meent hij. Woningbouw Omdat de gemeente het pacht- contract bij wijze van spreken een dag van tevoren kan opzeggen, kan hij weinig tegen het depot inbren gen. "Maar die opzegtermijn was ingevoerd vanwege woningbouw. Om het terrein te verlaten voor de bouw van woningen, vind ik niet erg. Maar wel als het voor die troep Van der Wiel vertelt dat zijn part ner, die het terrein huurt - Van der Wiel is slechts medegebruiker - af gelopen vrijdag bezoek heeft ge kregen van ambtenaren, die hem van het plan van de gemeente op de hoogte stelden. Dit kwam als een volslagen verrassing, want vol gens Van der Wiel heeft de ge meente niet eerder van zich laten horen. Van der Wiel heeft er zijn twijfels over of het wel tijdelijke opslag zal zijn. "Als die grond er eenmaal ligt..." Zijn beesten zal hij weg moeten doen, denkt hij. "Ja, er blijft nog wel grond over. maar niet genoeg. Weet u hoeveel gras koeien eten? De enige oplossing zou zijn een stuk grond te kopen, maar ik zou niet weten waar dat in Leiden nog kan". Van den Berg stelt overigens dat het terrein slechts enkele maanden in gebruik blijft. Hij ontkent dat het schone grond is. "Schoon ge noeg om er schapen te kunnen la ten grazen, maar als er woningen worden gebouwd, zal het terrein wel moeten worden schoonge maakt".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7