Bezoek Gorbatsjov Praag uitgesteld Pinochet zou paus herstel democratie hebben beloofd Mitterrand laat Franse socialisten in onzekere Geruchten over wrijvingen Surinaamse scholen na maand weer open Sowjet-Unie zet zes Fransen het land uit Shultz moet in Moskou werken vanuit een caravan Vijfde defensie- deskundige dood gevonden Rede Craxi verscherpt crisis MAANDAG 6 APRIL 1987 le verklaring. PRAAG (ANP) - Het officiële bezoek van Sowjet-leider Michail Gorbatsjov aan Tsjecho- Aanvankelijk was het de bedoe- Slowakije, dat vandaag zou beginnen, is met enige dagen uitgesteld. Dit is gisteren verno- lins de scholen gefaseerd te hero men van Tsjechoslowaakse functionarissen. Als reden voor het uitstel werd gegeven een week^eïed^ „lichte verkoudheid" van Gorbatsjov. veiligheid" niet kon worden gega- randeerd als de lessen in alle scho- Hy zal nu niet voor het midden van Waarnemers achten het gezien po van de hervormingen in Tsje- len tegelijk zouden worden hervat. PARAMARIBO (GPD/ANP) - In Suriname zijn alle scholen voor voortgezet onderwijs vandaag weer geopend. Minister Li Fo Sjoe (onderwijs) zei zaterdag via de Su rinaamse televisie geen bezwaar meer te hebben tegen gelijktijdige heropening van de 88 scholen, die in februari hun deuren moesten sluiten na demonstraties tegen het bewind/Bouterse. Hij zei te hopen op medewerking van alle betrokkenen. „Op basis van hun verantwoordelijkheid zul len ouders, leerkrachten, schoollei ders en scholieren hun bijdrage moeten leveren om de heropening van de scholen vlot te doen verlo pen en de voortgang van het edu catieproces ongestoord te laten plaatsvinden", zo luidde de officie- komende week in Praag arriveren, de intensieve voorbereiding De data van het bezoek zijn nooit voor het bezoek niet waarschijnlijk officieel meegedeeld, maar vorige dat het uitstel te wijten is aan me- week was uit welingelichte bron in ningsverschillen tussen Praag en Praag vernomen dat het zou plaats- Moskou. De afgelopen twee maan- vinden van vandaag tot en met den hebben verscheidene hoge woensdag. Sowjet-functionarissen bezoeken Een woordvoerder van de Tsje- afgelegd aan Praag, onder wie de choslowaakse regering zei dat de minister van buitenlandse zaken, pers „tijdig van de preciese da- Edward Sjevardnadze, en zijn col- tum" van het bezoek op de hoogte lega van defensie, Sergej Sokolov. zal worden gesteld. Tsjechoslowaakse regerings- Volgens het Westduitse blad functionarissen waren duidelijk „Bild" gaan er achter het uitstel veirast door het op het laatste mo- van Gorbatsjovs bezoek wel dege- ment bekendgemaakte uitstel van lijk wrijvingen tussen Moskou en Gorbatsjovs bezoek. Maar een Praag schuil. Onder aanhaling van functionaris van het ministerie van 'betrouwbare bronnen' in Moskou buitenlandse zaken zei „niets bij- meldt het blad dat Gorbatsjov van zonders" te zien in het feit dat Gor- plan was een bezoek af te leggen batsjov „een verkoudheid heeft op- aan de voormalige Tsjechoslo- gelopen". waakse partijleider Doebtsek. Vooruitlopend op de komst van Doebtsek trad in 1969 af als partij- Gorbatsjov heeft de officiële Tsje- leider, nadat troepen van het War- choslowaakse pers de afgelopen schaupact in augustus 1968 met dagen een groot aantal artikelen een inval in Tsjecho-Slowakije een gepubliceerd waarin de samenwer- einde hadden gemaakt aan de king tussen beide landen en het „Praagse lente", de door Doebtsek hervormingsprogramma in de ingezette hervormingen. Sowjet-Unie uitbundig werd ge prezen. In het centrum van Praag Volgens „Bild" zou Gorbatsjovs hingen tal van vlaggen en spandoe- voornemen tot een ruzie tussen ken met leuzen over de onverbre- Moskou en Praag hebben geleid, kelijke trouw aan de Sowjet-Unie. waarop de Sowjetleider besloot Gorbatsjov zal bij zijn bezoek zijn bezoek uit te stellen, onder het aan Praag worden vergezeld door voorwendsel van verkoudheid, zijn vrouw, Raisa, en Vadim Med- Volgens andere geruchten zou vedev, die als secretaris van het Gorbatsjov zijn reis hebben uitge- Centraal Comité belast is met de steld uit onvrede met het trage betrekkingen met de „zusterpartij- tempo waarmee Praag de door en" in de socialistische landen. hem gewenste economische en po litieke hervormingen uitvoert. Op de vraag of het uitstel van Gorbats jovs bezoek hiermee verband houdt, antwoordde de Tsjechoslo waakse onderminister van buiten landse zaken Roman Narozny gis teren: „Iedereen wordt wel eens verkouden". De meeste westerse diplomaten betwijfelen of de ver schuiving van het bezoek samen hangt met meningsverschillen tus sen Praag en Moskou over het tem- cho-Slowakije. Scholieren zagen in de gefaseerde heropening een poging van de au toriteiten om herhaling van massa le demonstraties te voorkomen. Op 20 februari traden militairen hard op tegen havo-scholieren, die tot in de klassen met bullepees en gummiknuppel werden achter volgd. Het Surinaamse Nationaal Instituut Mensenrechten (NIM) heeft inmiddels laten weten dat bij deze gebeurtenissen „de mensen rechten zijn geschonden". Scholie ren boden regering .en Assemblee vorige maand een verklaring aan waarin zij de machthebbers be schuldigden van „intimidatie en willekeur". De scholen zijn de du pe van de „instabiele en onverant woordelijke politiek van de gezags dragers," aldus de verklaring. Inmiddels is duidelijk dat de hui dige kabinetschef van regering- en legerleider Bouterse, Heidweiler, minister van buitenlandse zaken zal worden in de ministersploeg, die een regering moet vormen tot de verkiezingen voor de Assem blee op 25 november. Waarnemers zien hierin niet alleen een liberali satie van de buitenlandse politiek. Ook binnenlands zijn er verande ringen: sinds kort wordt de We reldomroep niet meer gestoord en zijn de dagbladen 'De Ware Tijd' en 'De West' wat levendiger gewor den. Vluchtelingen Paramaribo heeft dit weekeinde ingestemd met de repatriëring uit Frans-Guyana van circa 8.000 Suri naamse vluchtelingen. De overeen komst werd bereikt na twee dagen van onderhandelingen in Cayenne, die werden gevoerd door een dele gatie uit Paramaribo, vertegen woordigers van de vluchtelingen en een Fransguyanese delegatie onder leiding van de prefect van het Franse overzeese departement, Jacques Dewattre. Dewattre verklaarde zaterdag in een communiqué dat Suriname voor de opvang van de terugkeren de vluchtelingen hoopt hulp te krijgen van internationale organi saties. De meeste vluchtelingen, voor het grootste deel bosnegers, verblijven momenteel in kampen in het grensgebied met Suriname. Zij zijn gevlucht voor de strijd tus sen Surinaamse militairen en het junglecommando. WASHINGTON (Rtr) - De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken George Shultz moet zjjn buitenlandse politiek in Moskou bedrijven vanuit een gemotoriseerde caravan, omdat een spionage-annex- seks-schandaal de veiligheid van de Amerikaanse ambassa de in gevaar heeft gebracht. Dit hebben twee Congresleden in Washington gezegd. Het veiligheidsrisico dwingt de twee Congresleden zelf tot het meenemen van zelf-uitvlak- kende kinderleitjes op hun aan staande reis naar Moskou voor een onderzoek van het schan daal waarbij mariniers zijn be trokken die het ambassadege bouw bewaakten. Voor seks met Russische vrouwen, die in dienst van de KGB bleken te zijn, hielden de mariniers open huis. Eén van de vele botsingen tussen de Chileense veiligheidspolitie generaal Pinochet tijdens het bezoek van de paus aan Chili. MEXICO STAD - De Chileense diktator generaal Augusto Pino chet zou aan paus Johannus Pau- constateren in hoeverre Pinochet lus de Tweede hebben beloofd dat zich daadwerkelijk had bekeerd, hij alles zal doen wat „menselijk Op zo'n 100 meter afstand van zijn mogelijk" is om nog dit jaar tot een geïmproviseerde altaar knuppel herstel van de democratie in Chili Onder de naar schatting één mil- jpen Chilenen die naar het centrum vlan Santiago waren getrokken om de pauselijke openluchtmis bij te wonen vielen meer dan 600 gewon- Op het moment dat er nog overal den. De paus zelf werd gehinderd verbijstering en verontwaardiging door traangas. Twee Chileense door Rob Sprenkels heerst over de wijze waarop de ligheidstroepen vrijdagnacht van de paus in het centrum Santiago opbraken, heeft het Chi leense aartsbisdom de nodige de tails laten doorsijpelen van de pri- vé-ontmoeting die Johannus Pau- tografen liepen tijdens de inciden- i de dictator ten ernstige kogelwonden op. openluchtmis Inmiddels is Johannus Paulus de Tweede begonnen met zijn reis langs de onmetelijk lange Chileen se kust. En tijdens zijn verschillen de toespraken heeft hij bijna tel kens gepleit voor een „nationale lus de Tweede afgelopen donder- verzoening". MOSKOU, PARIJS (AFP/UPI/Rtr) - De Sowjet-Unie heeft zaterdag avond vier Franse diplomaten en twee zakenlieden uit het land ge zet, nadat Frankrijk eerder de uit wijzing had bekendgemaakt van zes Sowjetburgers. Aanleiding is een spionagezaak rond de Europe se, in Frankrijk gebouwde raket Ariane. Moskou heeft elke rol in de affaire van de hand gewezen. In een „resoluut protest" liet het Sowjet-ministerie van buitenland se zaken weten de Franse maatre gel als een „openlijk onvriendelij ke daad" te beschouwen die tot doel heeft de contacten tussen de twee landen te „vergiftigen". Vol gens Moskou draagt Parijs de volle verantwoordelijkheid voor even tuele negatieve gevolgen. De diplo matieke twist heeft de relaties tus sen de twee landen verslechterd op een moment dat premier Jacques Chirac voorbereidingen treft voor een bezoek aan Moskou, volgende maand. Het dagblad Pravda schreef gis teren in een commentaar op de af faire dat de Franse geheime dienst een campagne voert om de Sowjet- Unie in diskrediet te brengen. Franse persberichten over over de Ariane-zaak, aldus de Pravda, lij ken wel goedkope detectives en zijn gebaseerd op opzettelijke lek ken die een "agressief communis me" moeten schilderen en het stre ven naar ontspanning ondermij- Het spionageconflict begon in maart, toen Frankrijk zeven men sen beschuldigde van spionage voor een vreemde mogendheid na onderzoek in een fabriek in Nor- mandië die de Arianemotor maakt. Onder de arrestanten waren een Sowjetburgeres en haar Franse echtgenoot. Donderdag gelastte Parijs drie Sowjetdiplomaten om het land binnen acht dagen te ver laten voor "activiteit die geen ver band houdt met hun opdracht en status". Gisteren onthulde Parijs dat drie Sowjetburgers méér wa ren uitgewezen dan aanvankelijk bekend was gemaakt. Moskou protesteerde heftig en stelde vergelding in het vooruit zicht. Zaterdagavond deelde het mee dat twee Franse diplomaten en de directeur in Moskou van een Frans exportbedrijf op het gebied van de luchtvaart, een week de tijd hadden gekregen om te vertrek ken. Nog twee diplomaten en een zakenman zouden later worden uitgewezen. LONDEN (Rtr) - Met de bekend making dat een vijfde deskundige, die op gevoelig terrein van de Brit se defensie werkzaam is geweest, is overleden heeft het mysterie rond deze ongewone sterfgevallen zich gisteren verdiept. Vorige week wees het Britse ka binet een verzoek van een parle mentslid om naar de sterfgevallen een onderzoek in te stellen af. Er bestond volgens de politie en rege ring geen verband tussen de zaken. Het jongste geval dat is bekend gemaakt, betreft lector Peter Pea- pell, die tot 1984 voor Defensie werkte. Hij overleed op 22 februari aan koolmonoxidevergiftiging. De 46-jarige Peapell lag onder zijn au to in de garage van zijn woning in Oxfordshire. De motor liep en de garagedeur was op slot. Vorige week overleed een 38-jari- ge computerdeskundige toen zijn auto tegen een muur botste en in een bal van vuur als gevolg van kannen benzine op de achterbank uitbrandde. De computerdeskun dige had net een contract van drie jaar voltooid met een afdeling van Marconi, een firma die veel defen sie-opdrachten uitvoert. Het Lagerhuislid van de opposi tie die eerder vragen had inge diend, John Cartwright, zei giste ren dat als er al geen verband tus sen de sterfgevallen bestaat, "men zich toch moet afvragen onder wel ke druk geleerden op het gebied van de defensie moeten werken." dag met Pinochet had De paus zou geen enkel begrip hebben gehad voor de uitleg van de dictator dat Chili het slachtoffer is van een internationale nistische samenzwering. Hij Pinochet hebben onderbroken w fel te protesteren tegen de geweld- maakte de paus dadige wijze waarop het militaire heid gebruik regime de katholieke kerk volgt. In Punta Arenas, in de uiterste zuidpunt van het langgerekte land, liet hij de Chilenen weten dat „de ideologien die oproepen tot ge weld" tot niets zullen leiden. Later, in de wat noordelijker ge legen haven van Puerto Montt, an de gelegen- :n veroordeling uit te spreken over de zogenoemde bevrijdingstheologie, die ook in ADVERTENTIE Lawine Een lawine in het Paznauntal in Oostenrijk heeft gisteren zes Westduitse skiërs uit Beieren be dolven. De groep, onder leiding van een skileraar, werd op een hoogte van 2800 meter overvallen door een enorme 250 meter brede sneeuwwal die allen begroef. De groep was overigens afgeweken van de veilige, vastgestelde piste. Tamiljacht De belangrijkste groep onder de naar zelfstandigheid strevende Tamils op Sri Lanka heeft binnen een week 150 jongeren gedood die ervan worden verdacht lid te zijn van rivaliserende groepen in het noorden van het land. Dit is zater dag uit officiële bron in Colombo vernomen. De zogenaamde Tij gers van Tamil-Eelam zijn een heksenjacht begonnen op alle jon geren die geen lid zijn van deze groep. Vliegongeval Bij een vliegtuigongeluk in het noorden van het Indonesische ei land Sumatra zijn zaterdag 34 mensen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen een passagierstoestel van de Indone sische maatschappij Garoeda even voor de landing op de lucht haven van Medan neerstortte. Volgens geruchten zou het vlieg tuig door de bliksem zijn getrof fen en in brand gevlogen. Vijf pas sagiers en vier bemanningsleden overleefden het ongeluk. Onteigening Premier Papandreoe van Grie kenland heeft aangekondigd dat na de onteigening van de kerkelij ke bezittingen ook het land dat nog in bezit is van ex-koning Con- stantijn genationaliseerd zal wor den. Constantijn bezit zo'n 7400 hectare grond in Griekenland ter waarde van naar schatting 90 mil joen gulden. Op aandringen van Johannus Chili uiterst populair is. Paulus zou Pinochet uiteindelijk Vandaag zal de paus zijn kustreis hebben toegezegd om nog dit jaar voortzetten totdat hij aankomt in i democratie te komen. En ruil voor de pauselijke zegen zou de dictator ook pardon hebben ge vraagd voor de „excessen" van zijn veiligheidsdiensten. Amper 24 uur later kon de paus het bijna 1400 kilometer ten i den van Santiago gelegen Antofa- gasta. Vandaar zal hij de overstap maken naar Argentinië, de laatste halte van deze reis door de zuid punt van Latijns-Amerika. r FORT HUNTER - Drie auto's voertuigen reden plotseling instort- tractor werden gisteren met te. Als gevolg van hevige regenval hun (nog onbekende aantal) inzit- de kreek veranderd tenden door het water van de Scho- woeste stroom waartegen defunda- harie kreek bij Fort Hunter in de menten van de bijna 30 meter hoge Amerikaanse staat New York ver- brug niet bestand bleken, zwolgen. Dat gebeurde nadat een 65 meter lange brug waarop de (Foto AP) RIMINI (DPA/AFP) - Op het con- nisten, dat het referendum door- gres van de Italiaanse socialisti- gaat. sche partij in Rimini is voorzitter De kwestie van het referendum Bettino Craxi zaterdagavond met maakt een oplossing voor de al een grote meerderheid herkozen. Cra- maand slepende regeringscrisis in xi, die ook premier is van het coali- Italië nog steeds onmogelijk. Van tiekabinet, maakte in zijn slottoe- de vijf partijen in de coalitierege- spraak duidelijk de christendemo- ring willen de christendemocraten, craten niet tegemoet te willen ko- republikeinen en liberalen de men in hun wens een referendum volksstemming door een wetswij- over kernergie te vermijden. ziging verhinderen. Socialisten en De so- sociaal-democraten zijn voor het cialisten willen, evenals de met in referendum, dat op 14 juni gehou- de regering opgenomen commu- den zou moeten worden. Herenpolo 100% Katoen. Verkrijgbaar in 15 uniideuren. Maten M t/m XL PARIJS - De leiding van de Fran se Socialistische Partij (PS) heeft op het congres van de partij in Lille verklaard dat ze 'geen kandidaat of vice-kandidaat' voor de presidents verkiezingen - volgend voorjaar - door Rudolph Bakker heeft aangewezen. Het congres was onk al bij voorbaat tot machte loosheid gedoemd, omdat belang rijke beslissingen geblokkeerd werden door oud-partijleider Fran cois Mitterrand. Als president van de republiek wil Mitterrand er zich nog lang niet over uit laten of hij zich kandidaat stelt voor een tweede ambtster mijn. De socialisten willen dat hun vroegere leidsman dit alsnog zal doen. Mitterrand doet zich echter met de dag minder voor als een partij-gebonden socialist en steeds meer als 'samenbinder aller Fran sen'. Zo liet hij op het hoogtepunt van het congres in Lille ballonnen op voor een goed doel in de tuin van zijn paleis, het Elysee. Dat nam niet weg dat hij de congressisten toch een telegram van saamhorig heid zond, dat staande werd aange hoord, toen het plechtig werd voor gelezen door oud-premier Mauroy. Navelstaren Zolang Mitterrand zich niet heeft uitgesproken over een verlenging van zijn presidentschap, kan geen enkele andere socialistische kandi daat het strijdperk betreden. Dat werkt remmend op de standpunt bepaling van de partij. Na het de bacle bij de parlementsverkiezin gen in '86 en de dualistische rol die hun grote inspirator Mitterrand als lands-president is opgelegd, zijn de socialisten vervallen in vruchte loos navelstaren. Uit een recent opinie-onderzoek is gebleken dat de meerderheid van de kiezers wenst dat de socia listen zich van een te star links af wenden en samen gaan werken met de politieke groepen in het zo genaamde 'centrum'. Partysecreta ris Lionel Jospin keerde zich giste ren in zijn slotrede tegen deze stro ming onder de kiezers. Hij liet we ten dat de PS er niet over denkt een 'zwenking naar rechts' voor te bereiden. Tegelijkertijd hing over het con gres in Lille de doem van Jospins beslissing zich te ontdoen van de tweede man in de partijhiërarchie, de 62-jarige Jean Poperen. Jean Poperen gold binnen de PS als de 'behoeder van de graal'. Hij wenstè niet dat er aan de oude partij-filo sofie om opportunistische redenen zou worden getornd. Poperen was altijd al een dwars ligger geweest. Hij liep in '58 uit de communistische partij weg (waar uit zojuist zijn broer Claude nu ook is weggelopen) en- deed toen mee aan de oprichting van de PSU, de nu op de achtergrond geraakte par tij die zich op het uiterste linker- veld van het Franse socialisme be vindt. Nadat Francois Mitterrand op het historische partijcongres van Epinay de overwinning had be haald, keerde Poperen zich tegen de verkiezing van de 'buitenstaan der' Mitterrand tot eerste secreta ris. Ook tijdens de socialistische re geringen van de premiers Mauroy en Fabius liet Jean Poperen her haaldelijk zijn puur-socialistisch protest horen tegen een ieder die water in de rode wijn durfde te doen. Het is typerend voor de besluite loosheid van de PS dat Jospin zich in zijn slotrede van een mogelijke zwenking naar het midden heeft afgewend, nadat hy zich eerst openlijk van Poperen had ontdaan. Poperen wenste geen 'troostprijs' binnen het party bestuur en heeft zich daaruit nu ook geheel terugge trokken. Dat is het enige 'histori sche' moment, dat het congres van Lille heeft opgeleverd. De verwar ring binnen de PS kan voor het overige worden gesymboliseerd met de raadselachtige opmerking die oud-premier Fabius tijdens zijn toespraak op het congres in Lille maakte: „Links is zichzelf geble ven en tegelijkertijd is ze toch ook veranderd".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5