Nijpels: centrale Doel nu onveilig Uitbraak eindigt in bloedbad PvdA op zoek naar raakpunten WD Nijpels wil betere meting van straling Stakingen dreigen bij Vredestein en Billiton BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF MAANDAG 6 APRIL 1987 BINNENLAND PAGINA 3 Belgen: niets aan de hand met kerncentrale BRUSSEL/DOEL (GPD/ANP) - Hoewel de Belgische au toriteiten stellen dat de kerncentrale in Doel bij Antwer pen ondanks de staking van 700 van de 850 veilig is, twijfe len zowel minister Nijpels (milieu) als de Zeeuwse milieu gedeputeerde Don aan die beweringen. Don noemde de huidige situatie 'onverantwoord' en Gedeputeerde Staten van Zeeland beraden zich morgen opnieuw over de kern centrale vlak over de grens. DEN HAAG (GPD) - Minister Korthals Altes (justitie) wil bin nenkort bij wet regelen dat ver- keersovertreders meteen de re kening krijgen gepresenteerd. Het behandelen van verkeers overtredingen kost de rechter lijke macht zoveel tijd, dat tijd winst gezocht moet worden in contant betalen. De minister zei gisteravond voor de NCRV- televisie dat hij politie en offi cieren van justitie de bevoegd heid wil geven ter plaatse boe tes op te leggen. Straks boter bij de vis na overtreding beroep mogelijk zijn bij een rechter. Nu is het nog zo dat de afhandeling van alle overtre dingen een tijdrovende zaak is. "Dat moet anders worden", vindt Korthals Altes, "zodat de rechterlijke macht haar tijd kan belangrijker besteden aan strafzaken". De minister zei verder dat hij zich wilde concentreren op op heffing van het cellentekort. Hij hoopt voor 1990 te kunnen beschikken over 7400 cellen. In 1980 ;varen dat er nog maar 4000. Evenals zijn staatssecre taris eerder dit weekeinde uitte de minister zich positief over de mogelijkheid veroordeelden onder electronische bewaking hun straf thuis te laten uitzit ten. "Maar het is niet zoiets van: we kopen maar 200 van die dingen in de Verenigde Staten en dan is de zaak gepiept". Volgens de Belgische minister van arbeid Hansenne kunnen de 150 werkwillige technici en kantoor mensen die de vier kerncentrales in het kernpark van Doel, slechts vijf kilometer over de Nederlandse grens, draaiende houden, hun taak uitstekend aan. Zij zijn 'perfect ge kwalificeerd' voor dit werk, aldus de minister. Ook de directie van het EBES-concern dat de centrales exploiteert, zegt dat er niets aan de hand is. De Nederlandse minister Nijpels is het daarmee niet eens: "Als je drie centrales draaiende houdt en er een opstart met 200 in plaats van 800 man, dan moet dat Student dwingt vliegtuig tot 'noodlanding' SCHIPHOL (ANP) - Een agressie ve 24-jarige student uit Gambia staat mogelijk een forse straf te wachten omdat door zijn toedoen een vliegtuig van de Scandinavi sche luchtvaartmaatschappij SAS een tussenstop moest maken op Schiphol. De Gambiaan wordt de ze week voorgeleid aan de officier van justitie. Het toestel maakte eigenlijk een vlucht van Brussel naar Kopenha gen, maar verraste gisteren.de ver keersleiding op Schiphol met het verzoek daar een tussenlanding te mogen maken. Oorzaak was een student die zoveel amok maakte dat de piloten zich gedwongen za gen de reis tijdelijk te onderbre ken. Met de student werd aan boord van het vliegtuig gevochten en en kele leden van de bemanning wer den door hem mishandeld. Men slaagde er uiteindelijk toch in de man te overmeesteren. Waarom hij zo agressief is, weet de politie niet. Hij was gisteravond nog niet aan spreekbaar. vroeg of laat leiden tot onveilige si tuaties. Als bij ons zo'n staking zou uitbreken zouden we zo'n centrale meteen stilleggen". De Zeeuwse gedeputeerde Don, tevens voorzit ter van de raad van bestuur van de Provinciale Zeeuwse Elektrici teitsmaatschappij (PZEM), exploi tant van de kerncentrale in Borsse- le, noemde de situatie in Doel 'on verantwoord'. Als zich in Borssele een situatie als in Doel zou voor doen, zou de centrale onmiddellijk worden stilgelegd, aldus Don. "Als mensen gedurende weken twaalf uur op, twaalf uur af hun werk moeten doen dan moet dat op den duur tot grote problemen gaan lei den en dat is in dit kader onverant woord", aldus kritiseerde Don de zorgeloze houding van de Belgi sche autoriteiten. Maar de Belgen zijn niet van plan maatregelen te nemen. Volgens de stakers is de situatie echter wel de gelijk gevaarlijk. De 150 mensen die de drie centrales in werking houden (de vierde heeft wegens het wisselen van splijtstof enige tijd stilgelegen) zouden dagen van twaalf uur maken. Tal van Belgi sche politici hebben er bij de rege ring op aangedrongen niet te luch tig te doen over de veiligheid van Doel. Het socialistische amerlid Van Velthoven heeft op een onder zoek aangedrongen. De groenen van Agalev vinden het onverant woord dat minister Hansenne al leen op het oordeel van de EBES- directie afgaat. De Belgische staatssecretaris voor leefmilieu Smet zei gisteren dat het onlangs gesloten akkoord tussen Nederland en Belgie over nucleaire veiligheid niet hoeft te worden toegepast, omdat dat al leen geldt voor rampsituaties, en daarvan is in Doel geen sprake. De staking van het Doel-personeel draait om de cao-voorstellen van de directie. De acties worden ge steund door de vakbonden. Ook het personeel van een zevental an dere, niet-riucleaire EBES-centra- les heeft het werk neergelegd. ARNHEM (GPD) - Bij het banden concern Vredestein (3400 werkne mers) dreigen acties, nu ook de centrale kadergroep bij de onder neming het uiterste bod van de di rectie voor een nieuwe cao heeft af gewezen. De komende weken wordt in de verschillende bedrij ven van Vredestein, met onder meer vestigingen in Doetinchem en Renkum, de actiebereidheid ge peild. Het conflict draait om de invoe ring van de 36-urige werkweek, die de directie alleen acceptabel vindt in combinatie met bedrijfstijdver lenging. Ook het veel te lage bod van de directie in de inkomens- sfeer speelt een rol. Eind deze maand vindt opnieuw overleg plaats tussen de bonden en Vre- Politiemensen onderzoeken de vuurwapens die de twee uit de Bijlmer bajes ontsnapte gevangenen gebruikten bij het vuurgevecht met de politie in het Belgische Turnhout. Bij de schotenwisseling werd t dood en de ander zwaargewond. DEN HAAG (GPD) - Minister Nijpels (milieu) wil de meetdienst voor radio-actieve stralingen uitbreiding. De aanstelling van meer controleurs is een gevolg van de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl, nu een jaar geleden. Toen werd volgens Nijpels duidelijk dat er aan het meetnet in Nederland 'het een en ander kon worden verbeterd'. De plannen voor meer controleurs zijn nu bijna rond na uitvoerige rapportage en studie van de gevaren voor met name de voeding van mens en dier. Het kabinet zal binnenkort over dp. uitbreiding van de meetdienst be slissen. De nieuw te benoemen ambtenaren zullen worden te werk ge steld bij de ministeries van VROM en WVC. Een jaar na de ramp met de kerncentrale in Tsjernobil hoeft de consument geen angst meer te heb ben voor radioactieve straling in Nederlandse voedingsmiddelen. "Het is wel zo dat radioactiviteit lange tijd blijft bestaan. Dat betekent dat je altijd alert moet blijven en moet kijken naar produkten die met name uit landen afkomstig zijn die veel last hebben gehad van het ongeluk in Tsjernobyr, aldus minister Nijpels. EINDHOVEN (ANP) - De vlucht van twee gedetineerden uit de Bijl merbajes in Amsterdam op vrij dagavond is zaterdagmiddag geëindigd in een waar bloedbad in het Belgische Turnhout, even ten zuiden van Eindhoven. Daarbij kwam één van de ontsnapten, een 24-jarige man uit Sint Willibrord, om het leven. De tweede gedeti neerde, een 40-jarige Hongaar, werd zwaar gewond. Bij de schiet partij in de binnenstad van Turn hout vielen nog drie gewonden, Oostelbeers die destein. Vorige week werd na twaalf uur onderhandelen het overleg opgeschort. Ook bij Billiton in Arnhem (240 werknemers) komen mogelijk ac ties. Dat besloot de afgelopen week vrijwel de voltallige achterban van de vier betrokken vakorganisaties (Unie BLHP, industriebonden CNV en FNV en NCHP), omdat men het afvloeiïngsplan voor onge veer honderd werknemers onvol doende vindt. Bonden en directie praten volgende week wel verder over het sociaal plan dat in de maak is met het oog op de reorga nisatie van de Shell-dochter, dat vorig jaar grote verliezen leed als gevolg van het instorten van de tin- markt. Korte-van Hemel: betere controle op vluchtgevaar DEN HAAG (GPD) - Vluchtge- vaarlijke gevangenen zullen strenger worden behandeld, zo heeft staatssecretaris Korte- Van Hemel (justitie) zaterdag voor de VARA-radio gezeg in een reactie op de uitbraak uit de Bijlmerbajes, vlak voor het weekeinde. De bewindsvrouw toonde zich verontrust, maar ze wees er op dat het ruim een half jaar lang rustig is geweest, sedert vorig jaar augustus waren er geen uitbraken. Er zijn volgens haar ruim 80 gevangenen (allen mannen) die vluchtgevaarlijk zijn dan wel een groot risico vormen. Dat is de 'top 80' op een totaal van 4000 tot 5000 ge straften. Het gaat bij die 80 om drugshandelaaars, ontvoerders en dergelijke. De bedoeling is deze mensen aan een strenger regime te onderwerpen. Ze worden in groepjes van zes ge plaatst en zullen nooit langer dan zes maanden op een en de zelfde plaats verblijven. Voorzieningen voor deze me thode van onderbrengen wor den getroffen in de nieuw- bouwgevangenissen van Rot terdam, Hoogeveen, Sittard en Groningen. Later ook in Sche- veningen, Amsterdam en Maas tricht. door de ontsnapten was gegijzeld en twee rijkswachters. Een andere gegijzelde, een rijkspolitieman uit Boxtel, bleef ongedeerd. Het drama begon vrijdagavond in Amsterdam. De twee gedeti neerden bedreigden in de Bijlmer bajes twee bewaarders met een vuurwapen. Hoe ze daaraan zijn gekomen is tot nu tóe een raadsel. Samen met de bewaarders gingen de mannen naar buiten. Bij de ont snapping was nog een derde ge vangene betrokken. Die kon echter vrij snel worden aangehouden. De bewakers werden na korte tijd los gelaten. De ontsnapten gijzelden vervolgens een Amsterdammer. Met hem reden ze naar de grensge meente Wernhout gereden waar de man uit de auto werd gezet. Het tweetal reed vervolgens door naar België. In het enkele kilometers verder gelegen Loenhout werd omstreeks die tijd de etalage van een wapen handel geplunderd. De politie neemt aan dat de beide mannen daarvoor verantwoordelijk zijn. Het tweetal reisde vervolgens door naar Maaseik, een Belgisch plaats je vlakbij het Nederlandse Rooste ren. Daar werden enkele schoten gelost op een caravan. De politie vermoedt dat hier sprake is ge weest van een wraakoefening. In Maaseik stalen de twee een andere auto om hun vlucht voort te zetten. Opgepikt Zaterdag tegen het einde van de ochtend ontdekte een politiepa trouille het duo op de autosnelweg van Tilburg naar Eindhoven. On middellijk werd de achtervolging ingezet. In de auto zat op dat mo ment, zo is achteraf gebleken oök een man uit Oostelbeers, Die was gewoon van de straat opgepikt om te dienen als gijzelaar. De vluch tende mannen gingen bij Oirschot van de weg af en kwamen terecht bij sporthal de Kemmer. Daar re den ze zich min of meer vast. Ter plaatse volgde een schoten wisseling over en weer. Hoeveel keer is geschoten weet de politie niet. Niemand werd getroffen. De twee mannen renden al schietend met hun gijzelaar een bos in. Aan de andere kant van dat bos bevond zich juist op dat moment een onop vallende auto van het velddetache- ment van de rijkspolitie, ook wel bekend als de stropersbrigade. Daarin zaten twee rijkspolitiemen sen. Ze probeerden de vluchtende mannen aan te houden maar moes ten daar van af zien toen het twee tal dreigde de gijzelaar te doden. Daarop gaven beide politiemensen hun wapen af. Vervolgens verdwe nen de mannen in de auto van de rijkspolitie en namen als tweede gijzelaar één van de politiemensen Ze reden richting Turnhout. On derweg waarschuwden ze via de politiemobilofoon dat de gijzelaars om het leven zouden worden ge bracht als de politie te dicht in de buurt kwam. De politie probeerde vanaf dat moment zo min mogelijk gebruik te maken van de mobilo foon omdat die kon worden afge luisterd. Dat is overigens ook een gebruikelijke maatregel bij gijze lingen. De achtervolgende politie wagens kregen de opdracht öm de vluchtende auto niet te dicht te na deren. Belangrijke kruispunten in de wijde omgeving werden afgezet en vanuit de lucht werd de omge ving in de gaten gehouden door een vliegtuig van de rijkspolitie. Alle politiekorpsen in Brabant werden in verhoogde staat van pa raatheid gebracht. Schietpartij Desondanks zagen de twee man nen kans aan de aandacht van de politie te ontsnappen. Korte tijd la ter werden ze echter weer gesigna leerd in België. Daar reden ze rich ting Turnhout, waar ze uiteindelijk in het centrum belandden. Daar kwamen de mannen vast te zitten in het drukke zaterdagmiddagver- keer. Toen een rijkswachter hen sommeerde zich over te geven openden de mannen het vuur. Tij dens het daarop volgende vuurge vecht werden meer dan twintig schoten gelost. De ontsnapte Nederlandse ge vangene, die bij de schietpartij om het leven is gekomen, zat in de Bijl merbajes een straf uit van twaalf jaar in verband met een aantal overvallen. De Hongaar zat in voor lopige hechtenis in verband met een overtreding van de wapenwet. Hij wordt ervan verdacht ook be trokken te zijn geweest bij een eer dere schietpartij in België waarbij een rijkswachter om het leven is gekomen. Rabo gaat met geldautomaat over de grens UTRECHT (ANP) - De geldauto maat gaat over de grens. Nog deze zomer krijgen enkele duizenden Rabo-klanten de mogelijkheid om bij Spaanse banken pesetas op te nemen via de geldautomaat. Op wat langere termijn zullen veel meer van de Europese geldauto maten, nu al ongeveer 25.000, open gaan voor internationaal gastge bruik, kondigt de Rabobank aan in haar jaarverslag. Onder gastgebruik wordt ver staan dat klanten van een bank met hun magneetstrippas en PIN- code niet alleen uit de automaat van hun eigen bank geld kunnen halen, maar ook uit die van andere banken. Het aantal geldautomaten van de Rabobank zal dit jaar toene men tot ongeveer 130 stuks, wat vrijwel een verdubbeling is van het huidige aantal. Op den duur moe ten dat er ongeveer 300 worden en kunnen klanten via de automaat ook gegevens over hun saldo krij gen en zelfs dagafschriften laten uitprinten. Volgens de Rabobank bestaat er nog steeds een grote behoefte om contant geld op zak te hebben. Hoewel in geld uitgedrukt niet minder dan 80 procent van het be taalverkeer via de giro loopt, wordt van de transacties in aantallen ge meten 80 procent contant afgere kend. Dat zijn meestal betalingen van betrekkelijk kleiné bedragen. De Korte opent nieuw gebouw van optiebeurs AMSTERDAM (ANP) - Met het ontsteken van vuurwerk en het ko pen van een call Koninklijke Oliie heeft de minister De Korte (econo mische zaken) zaterdag de Optie- beurs in haar nieuwe behuizing het Rokin in Amsterdam offi cieel geopend. Met de transactie kreeg de minis ter voor 9,50 gulden het recht in ju li een aandeel Koninklijke Olie te verkrijgen voor 240 gulden. Toen in 1978, op de dag af negen jaar ge leden, de toenmalige minister van financiën Andriessen, de Optie- beurs in de Koopmansbeurs aan het Damrak opende, betaalde hij 8 gulden voor het recht om in juh van dat jaar eigenaar te worden van een aandeel Koninklijke Olie voor 120 gulden. In die tijd zijn de aandelen Koninklijke wel in twee ën gesplitst. De European Options Exchange (EOE), zoals de Optiebeurs offi cieel heet, is de grootste buiten de Verenigde Staten geworden. Aan vankelijk toonde de belegger niet zoveel belangstelling voor opties, maar daar is sedert 1982 duidelijk verandering in gekomen. De ge middelde dagomzet op de EOE is toegenomen van 997 contracten in 1978 tot 39.000 in het afgelopen jaar, tweemaal zoveel als op de Londense markt. De uitbreiding van de handel maakte een nieuwe behuizing nodig. Ondanks haar ar chitectuur bleek de Koopmans beurs niet meer op haar taak bere kend en zij had haar eigenaardig heden, zoals het sterke galmen van stemmen, het 'zwembadgeluid'. De Koopmansbeurs heeft nu geen en kele commerciële functie meer. Het nieuwe Optiebeursgebouw is een ontwerp van architect Cees Dam, mede-architect van de Stope ra in Amsterdam. De beurs is nu uitgerust met de allermodernste elektronische apparatuur voor het verwerken van de handel. De com putercapaciteit is dusdaniig uitge breid dat een gemiddelde van 200.000 contracten per dag kan worden verwerkt en op hoogtijda gen 500.000 contracten. AMSTERDAM (ANP/GPD) - De Pvdi\ is bereid naar raakpunten met de WD te zoeken nu de libe ralen een koerswijziging richting centrum hebben aangekondigd. PvdA-fractieleider Kok zei zater dag bij de afsluiting van het con gres van de sociaal-democraten dat 'andere coalities in de toekomst tot de mogelijkheden gaan behoren'. WD-leider Voorhoeve zei in een reactie te hopen dat de PvdA in een 'realistische richting' gaat, maar ziet nog geen aanleiding om over een PvdAWD-coalitie te praten. Daarvoor bestaat nog te veel onzekerheid over de koers van de PvdA, aldus Voorhoeve. Volgens Kok is van koers van de WD tot nu toe nog nauwelijks iets meer te merken dan dat de WD niet naar rechts wil worden weggedrukt. Kok le verde felle kritiek op het kabinet. "Het beleid is beneden de maat. Dat bestrijden wij.-Maar dat sluit een inhoudelijke discussie met het CDA, maar ook met de WD over een toekomstige regering met de PvdA niet uit", aldus Kok. hij noemde het beleid van het kabinet lusteloos en ongeïnspireerd. "Als het zo doorgaat wordt niet alleen 1987 maar ook 1988 een verloren jaar voor de bestrijding van de werkloosheid. Werkloosheid is geen natuurverschijnsel dat aange pakt moet worden. Je moet ervoor op pad, je moet organiseren, crea tief zijn. Daar ontbreekt het aan." Overleg Kok zei weinig te verwachten van het voorjaarsoverleg tussen re gering en bedrijfsleven. De plan nen van minister De Graaf (sociale zaken) om de werkloosheid dit jaar met 50.000 te verminderen rioemde de PvdA-fractieleider boterzacht. Kok voorspelde dat het cijfer dit jaar niet wordt gehaald. Ook hekel de hij de plannen van de commis sie-Dekker, die volgens de PvdA onverantwoorde gevolgen hebben voor de inkomens van mensen. Kritiek had Kok ook op de afslan kingsoperatie bij de overheid, die hij ondoordacht noemde. Kok stond verder stil bij de be strijding van de criminaliteit. Hij noemde de veiligheid van burgers een groot goed. "Schendingen van die veiligheid moeten hard worden aangepakt. Handhaving van de rechtsorde, daar mag niet op wor den afgedongen". Kok zei dat vei ligheid ook een kwestie is van een gezonde leefomgeving. Een beleid voor een schoner milieu en veilige energie zou in een kabinet met de PvdA een hoofdpunt zijn, aldus de P vd A-fractiel pi d pr

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3