'Hervorming Hongarije hard nodig' Interview mi Voormalige premier en stalinist Hegedüs 'bekeerd' tot rol van opposant Houben wil 'bruggen bouwen' in Brabant Kerk mag homofiel niet dwingen tot doorlopend toneelspel PAGINA 2 MAANDAG 6 APRIL 1987 door Hans Geleijnse BOEDAPEST - Zijn handte kening onder een regeringsver- zoek om 'broederlijke bijstand' leverde de Sowjets het excuus om de Hongaarse opstand van '56 in bloed te smoren. Ruim der tigjaar later houdt de voormalige premier Andras Hegedüs vanuit een gerieflijke woning in de Boe- dapester heuvels zijn opvolgers voor, dat het de hoogste tijd is het socialisme in Hongarije duchtig te hervormen. Van overtuigd stalinist toen tot 'constructieve opposant', zoals hij zichzelf nu ziet. Een bekering die hij graag vergelijkt met die van Saulus de christenvervolger tot Paulus de apostel. Net als de heiden Saulus was voor de eerste christenen, \yas de boerenzoon Hegedüs met zijn stalinistische leermeesters en vrienden in het Hongarije van na de oorlog een ware schrik voor de vele Hongaren die weinig za gen in de hen opgedrongen com munistische heilsleer. Hegedüs nu: „Ik was een gelovige, dat is een persoonlijke verantwoorde lijkheid die ik heb te dragen". Toch gaat de kleine, wat ge kromde 65-jarige niet gebukt on der schuldbesef, althans maakt niet de indruk. Hij weet dat hij als hoge partijfunctionaris mede verantwoordelijk was voor dood vonnissen en vervolging. Makkelijk praten over zijn ge voelens kan hij echter niet. Het antwoord op de vraag daarnaar blijft beperkt tot: „Bij mijn poli tieke bankroet in 1956 was ik 34. Rakosi (de Hongaarse Stalin tot '56 - red.) en de zijnen waren toen al bejaard. Ik ben sociologie gaan studeren, onder invloed van de marxistische filosoof Lukacs gekomen en heb uitein delijk leren begrijpen hoe ik in de oorlogsjaren van boerenjon gen tot stalinist ben geworden". Diepe val Hegedüs' geschiedenis is er een van snelle opkomst en diepe val. Van het platteland komend studeert hij in de oorlogsjaren natuurkunde en sluit zich aan bij de ondergronds opererende communistische partij. Direct na de oorlog wordt hij naar het plat teland gestuurd om de landher vormingen voor te bereiden en later onder dwang uit te voeren. In 1949 is de dan 27-jarige He gedüs lid van het centraal comi té. Twee jaar later, als de commu nisten de touwtjes stevig in han den hebben, zit hij in het almach tige Politburo en is minister voor staatseigendommen. In april '55 bereikt hij het toppunt van zijn carrière: op aanwijzing van Mos kou wordt de dan 32-jarige Hege düs premier. Achttien maanden later wordt hij, eveneens op 'advies' van Moskou afgelost door Imre Na- gy. Hij wordt tijdens de opstand met de rest van de partijtop geë vacueerd naar Moskou, keert twee jaar later terug en wordt uit eindelijk. na een protest tegen de Sowjet-inval in Tsjecho-Slowa- kije uit de partij gestoten en dis sident. Hegedüs over zijn 'glorieperio de': „Ik werd gedreven door am bities. Als ik toen al twijfels had, bijvoorbeeld over het schijnpro ces in 1949 dat leidde tot de exe cutie van minister van buiten landse zaken Laszlo Rajk, dan werden die gedwongen door de aantrekkingskracht van de macht. Ik was partijfunctionaris, voor zo iemand bestond er weg terug". Burgeroorlog Hoe kijkt deze Hegedüs aan te gen het Hongarije van nu? Een land van staatssocialisme en kleine particuliere bedrijven, van bureaucraten en gewiekste zakenlieden. Van armoede voor velen, tegenover westers aan doende welvaart voor een kleine groep bevoorrechten. Hegedüs: „Hoewel het econo misch slechter gaat hier, zie ik nog geen crisis. De grote massa van de arbeiders kan nog steeds profiteren van de hervormingen. Zeker nu in de Sowjet-Unie een soortgelijke politiek wordt ge voerd, is de situatie wat dat be treft voor Hongarije gunstiger geworden". r geen „Je moet niet vergeten, de ech te armoede in Hongarije wordt geleden door groepen die zich niet kunnen organiseren: gepen sioneerden, zigeuners. De arbei ders zien geen reden tot opstand. Hongarije is open naar het Wes ten. Wie hard werkt kan zich de luxe veroorloven van goederen die hij hier of in het buitenland bewondert". Ook al is Janos Kadar, de Hon gaarse partijleider de populairste communist in het oostblok, He gedüs beseft zeer wel dat de par tij weinig populariteit geniet. „Als hier vrije verkiezingen zou den worden gehouden, kregen de communisten nog geen tien procent van de stemmen. Dat komt vooral omdat de partij, spe ciaal de middenkaders wier posi tie altijd in het geding is, geen bondgenootschap op basis »van gelijkwaardigheid met organisa ties als de vakbonden aandurft". Toch is dat de enige marsroute die Hegedüs voor de socialisti sche landen voor mogelijk houdt. Met verwijzing naar wat hij noemt de 'opstand van 1956' (voor de partij nog altijd de con trarevolutie) zegt hij: „Gezien de internationale verhouding is het onmogelijk dat Hongarije zich losmaakt uit het Warschaupact. Dat zou tot een levensgevaarlijke situatie kunnen leiden. Imre Na- gy maakte die fout wel: hij kon digde in 1956 verkiezingen aan en het uittreden uit het War schaupact. Dat leidde uiteinde lijk tot het ingrijpen van de Rus- Hegedüs is het dan ook niet eens met de (stilzwijgend getole reerde) 'democratische opposi tie', een kleine verzameling intel lectuelen die in Hongarije een parlementair systeem naar wes ters model wil. „De Joegoslavi sche politicus en dissident Djilas heeft eens gezegd dat dat van zijn land een Libanon zou ma ken. Voor Hongarije geldt pre- cies hetzelfde". „Wat in het Westen nog al eens wordt onderschat, is dat de machthebbers in de socialisti sche landen steunen op de 'ware gelovigen', de communistische idealisten die vooral in het mili taire en politieapparaat zitten. Zij zullen nooit toestaan dat aan hun posities wordt geknabbeld. Wij moeten daarom een andere weg zoeken" Autonomie Hegedüs gelooft in de dichoto mie: een een-partij-staat, maar wèl op basis van gelijkheid tus sen partij en sociale organisaties, zoals vakbonden en belangen groepen. „Het monolitische sys teem is verkalkt, heeft zichzelf overleefd" „Maar socialisme hoeft geen doctrinair systeem te zijn. Socia lisme kan ook solidariteit van mens tot mens betekenen. Werkelijk autonome vakbonden en belangenorganisaties kunnen de macht controleren, voor ver anderingen van het beleid zor gen. Zoals het met Solidariteit in Polen leek te gaan. De partij moet tolerant zijn tegenover deze autonome groepen, en die orga nisaties moeten duidelijk maken dat zij niet de macht willen, maar met de macht willen samenle- Hegedüs gelooft dat dit „pluri forme socialisme" en hét kapita listische systeem zoals dat in West-Europa functioneert, naar elkaar kunnen toegroeien. „Dat is onze enige overlevingskans. In alle Warschaupact-staten heeft zich een militair-industrieel com plex gevormd dat, tegen kosten die nauwelijks meer zijn te dra gen, het militair evenwicht met het Westen wil handhaven. Daar om hoop ik dat een toenadering tussen beide systemen, mede als gevolg van hervormingen hier. gepaard gaat met een werkelijk defensieve strategie van onze kant. Dat kan tot grote bezuini gingen leiden". Het zijn deze ideeën die Hege düs (met de eveneens 'politiek omgevallen' Pool Cyrankiewicz de laatste nog levende onderte kenaars van het verdrag van Warschau waarmee in 1955 het Warschaupact werd opgericht) de titel 'dromer' hebben bezorgd. De democratische oppositie noemt hem een 'conformist' en een 'reformist'. Zijn oude kame raden zien in hem, zegt hij zelf, een anti-communist, op zijn best een irrealist. Druk maakt hij er zich niet om. Deze vriendelijke oude man, van wie het uiterst moeilijk is voor te stellen dat hij 30 jaar geleden een staalharde 'apparatsjik' was, windt zich pas op als de interviewer hem be langstellend vraagt of hij zich niet wat geisoleerd voelt in de Hongaarse samenleving. „Als politicus ben ik in okto ber 1956 gestorven. Ik wilde daarna alleen nog denker zijn, een zelfstandige denker. Daarbij past geen plaats in de staatsorga nisaties en ook niet in de opposi tie. Ik heb overal goede contac ten, ik wil niemand voor het hoofd stoten. Laat men mij voor al kritiseren, zolang ik maar mijn mening kan-geven". Boek Gedreven werkt hij aan zijn memoires, die de werktitel heb ben: „In de ban van de macht". Vorig jaar verscheen een inter view-boek (bij de Zwitserse uit gever Amman Verlag), dat een indringend en gedetailleerd beeld geeft van Hegedüs' erva ringen in de stalinistische top, een groep van de gewone maat schappij vervreemden, levend in een adembenemende sfeer van onderling wantrouwen. Dat boek is, zij het in het Duits, ook in Hongarije te koop en aan te raden voor iedereen die het naadje van de kous wil weten over bijvoorbeeld 'Hongarij 1956'. Voor wie heeft Hegedüs het ei genlijk geschreven? „Niet voor Westerse linkse in tellectuelen die in leninistische modellen geloven. Die zullen nooit, zoals ik, werkelijk aan de macht komen en fouten maken die grote gevolgen hebben voor maatschappij en individu. Maar in de Derde Wereld ligt de situa tie anders. Voor de linksen daar, die wèl aan de top kunnen ko men, moet mijn boek een waar schuwing zijn". Opvolger Van Agt minder reislustig ETTEN-LEUR (ANP) - "Ik ben vol vertrouwen dat ik mijn nieu we taak met volledige inzet kan vervullen, alhoewel het geen si necure zal zijn Van Agt op te vol gen. Die man heeft zijn voetspo ren heel duidelijk achtergelaten in Noord-Brabant. Ik wil mijn nieuwe functie op een heel eigen wijze vervullen. Ik zie mijn taak als een opdracht om dienstbaar te zijn aan de gemeenschap. In ieder geval wil ik het elan dat in Brabant is gestart vasthouden en voortzetten, uiteraard met eigen accenten". Dat zegt de nieuwe commissa ris van de koningin in Noord- Brabant, mr. Franciscus Joannes Maria Houben (48). Vrijdag avond om half acht kreeg hij het verlossende telefoontje uit Den haag en kon hij zijn dankbaar heid uiten "jegens Hare Majes teit koningin Beatrix, het kabi net en de brede Brabantse steun". Houben, tot 21 april nog burgemeester van Etten-Leur, wil in 'zijn nieuwe functie her kenbaar zijn, een bruggenbou wer en een intermediair, zoals hij het zelf uitdrukt. Herkenbaar "Ik hoop in mijn nieuwe func tie zoveel mogelijk herkenbaar te zijn voor de mensen die de heid dikwijls miteit. De •koningin is de representant bij uitstek van de hele provincie. Het is een uitdaging ook daaraan een herkenbaar gezicht te ge ven", aldus Houben. Hoogste prioriteit krijgen van hem de be strijding van de werkloosheid en het stimuleren van de economie. "Het milieu, de natuur en het landschap moeten daar wel inte graal onderdeel van uitmaken". Tijdens zijn eerste ontmoeting met de pers wilde Houben niet inhoudelijk ingaan op beleidsza ken. "Ik ben niet van plan nu al iets te zeggen over het beleid dat Provinciale Staten in het verle den heeft gevoerd en in de toe komst zal gaan voeren. Te zijner tijd zal ik in collegiaal overleg met Gedeputeerde Staten mijn standpunten wel duidelijk ma ken". Houben erkende dat hij pas heeft gesolliciteerd naar zijn nieuwe functie toen duidelijk werd dat hij een brede steun ge noot in Brabant. Hij is ook ge vraagd te solliciteren, bekende hij vrijdag. Door wie werd niet duidelijk. Houben zei zeer terug houdend te zijn met het vervul len van nevenfuncties. Die moe ten volgens hem een zeer duide lijke relatie hebben met zijn hoofdfunctie. Momenteel heeft hij twaalf nevenfuncties. Ambassadeur Hij denkt niet zoveel te zullen reizen als zijn voorganger. "Van Agt was niet alleen commissaris, maar ook oud-premier. Dat is een groot verschil. Ik denk niet dat ik snel zal worden gesiena- leerd in Japan, maar daar heb ben wé in de persoon van Van Mr. J. M. Houben. Agt al een uitstekende ambassa deur voor Brabant". Politiek Noord-Brabant heeft tevreden gereageerd op de be noeming van Houben. De woord voerders van de Statenfracties reageerden overwegend in lo vende bewoordingen voor de persoon van Houben. Werkge vers- en werknemersorganisaties in Brabant hebben de kandida tuur van Houben eveneens on dersteund. "Dat legt een nog zwaardere verantwoordelijkheid op mijn schouders", is wellicht de enige verzuchting van de Gedeputeerde A. Brugman (PvdA) is een van de weinigen die heeft laten weten dat oud staatssecretaris Brokx voor Bra bant wat hem betreft een betere keus zou zijn geweest. "Ik kan het goed met Brugman vinden. Ook hij heeft recht op zijn me ning", is het enige wat Houben daar over kwijt wil. Ondeugden Algemeen is bekend dat de nieuwe Brabantse commissaris niet rookt en geen alcohol ge bruikt. Op de vraag welke on deugden hij mogelijk dan wel heeft reageerde hij laconiek. "Ik zou dat geen ondeugden willen noemen. Daar zou ik het bij wil len laten". Mr Houben en zijn gez "De vijandigheid en afkeuring waarmee homofielen in kerken worden bejegend maakt hen aan de ene kant eenzaam en drijft hen aan de andere kant naar el kaar toe. Werkelijke communica tie met anderen is haast niet mo gelijk. Maakt het homofiele kerk lid zijn gerichtheid bekend, dan wordt hij al snel buitengesloten". Zaterdag hield de 'Vereniging van ouders en vrienden van ho mofiele broeders en zusters in de Christelijke Gereformeerde en Nederlands Gereformeerde Ker ken' in Utrecht haar eerste 'open ontmoetingdag'. Spreker was de zenuwarts P. L. Bos. Hy zei, dat in geen enkele intermenselijke relatie de seksualiteit totaal af wezig is. Dat kan variëren van aardigheid, genegenheid en inti miteit tot diepe erotische gevoe lens. Het waarde-oordeel over ho mofiele relaties kan het best wor den overgelaten aan de betrok kenen zelf. Volgens Los heeft de kerk het Sodom-verhaal uit Ge nesis 19 - waarin mannen uit de stad Sodom aandringen op sek suele contacten met andere man nen - misbruikt om homofielen aan de galg te hangen. Remloze vormen van seksualiteit - homo én hetero - doen de naaste kwaad, de echte liefde doet dat niet.Hij waarschuwde dat vijan digheid in de kerk homofielen kan dwingen tot 'doorlopend to neelspel'. De uiterste consequen tie daarvan is dat men tegen be ter weten in toch maar een huwe- lyk aangaat. Dat is geen oplos sing. Het verhindert de homofie le medemens zichzelf te zijn en de ander lief te hebben als zich zelf. Zowel de Christelijke Gerefor meerde als de Nederlands Gere formeerde Kerken - niet te ver warren met de grote Gerefor meerde Kerken in Nederland - wijzen de homoseksuele levens wijze af. In een recente 'pastorale handreiking' worden zulke han delingen uitdrukkelijk bestem peld als in striid met Gods wil. De vereniging van ouders en vrienden onthoudt zich van een standpunt. Ze legt zich praktisch toe op 'pastorale hulp' aan kerk leden die hieraan behoefte heb ben. Zoals een deelnemer zater dag zei: "Als je je kind ten doop houdt, ben je welkom. Maar o wee als later blijkt datje kind ho- mofied het zogeheten 'tweespo renbeleid' in de vrijzinnigheid; daarin hebben én de vrijzinnig- christelijke traditie én andere re ligies een plaats. "Dat leidt tot identiteitsverlies". Wel wilde hij streven naar samenwerking waar dat mogelijk is. Ir. H. Borleffs, voorzitter van de Nederlandse Protestanten bond, kon Schneider er niet van overtuigen dat die twee sporen dezelfde oorsprong hebben, na melijk God. Hij pleitte voor een sluiten van de rijen "tèr verster king van het vrijzinnige volks deel". In de Nieuwe Vrijzinnige Omroep zag hij daartoe een goe de kans. Schneider gaf dat toe. Erg somber over de vrijzinnige toekomst was Borleffes niet. "De behoefte aan geestelijke verdie ping is onder jongeren best wel groot, al richt die zich niet alleen op de christelijke traditie". "Zo lang er mensen zijn die heel be wust kiezen voor vrijzinnigheid trekt dat ook anderen aan". "Het ontbreekt de vrijzinnig heid aan een moderne gemeen schappelijke geloofsovertui ging", zei een 'Waakt en Weegt'- lid. "Onze formulering is te vaag om er wat mee te doen". Schnei der erkende dat. "Wij moeten on ze schroom overwinnen". Afscheid Zaterdag heeft professor dr. J. Reiling afscheid genomen als rector van het baptisten-semina rium in Bosch en Duin. Na 28 jaar droeg hij het rectoraat over aan dr. O. H. de Vries. Reiling heeft de predikanten opleiding van het begin af geleid. Wat hem, zo zei hij, vooral voor ogen stond was de emancipatie van het Nederlandse baptisme. Dat zou vrijer moeten worden te genover oecumenische gesprek ken en meer bewust van de waar de van de eigen theologie. Die waarde ligt vooral in het feit dat ze zonder een bepaalde leertradi tie 'waarlijk bijbelse theologie' kan zijn. "In de ruimte van de ge meente, als dynamische gemeen schap, komt deze theologie tot stand". Reiling constateerde echter bij een aantal gemeenten de neiging om die ruimte in te perken. "Soms gaat dat zelfs gepaard met een beroep op de Schrift-be schouwing zoals die in de statu ten der gemeenten is vastge legd". De scheidende rector noemde dat een novum in de ge schiedenis van het baptisme. De daaruit voorvloeiende kri tiek op de koers van het semina rie wierp ontegenzeggelijk een schaduw over zijn vertrek. In 28 jaar mocht dr. Reiling zo'n 45 predikanten opleiden. Blij was hij met het applaus voor zijn op volger. "Maar", zo voegde hij er aan toe, "dat moet wel in klin kende munt worden omgezet". (De financiële bijdragen van de gemeenten aan het seminarium lopen namelijk terug). Hervormde Kerk: beroepen te Ede D. C. Floor Rouveen; aan genomen naar Dokkum kandi daat mevrouw J. L. Falkenburg (deelwerk). Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Klundert J. Grif fioen Herwijnen, naar Nijverdal S. Poelman Damwoude; bedankt voor Sint Pancras mevrouw L. A. Burggraaff Gauw-Terzooi (Fr.). Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Mariën- berg en voor Spakenburg H. J. Siegers Leek-Roden; aangeno men naar De Lier-Maassluis kan didaat J. Wesseling Arnhem, die daarmee bedankte voor o.a. Bo degraven-Woerden en Lisse- Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Tholen- Oud-Vossemeer M. van der Sluys Kerkwerve, voor Vlaardin- gen C. Westerink Den Helder. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Middelburg en voor Slikkerveer J. J. van Ecke- veld Zeist, voor Zoetermeer L. Blok Nunspeet.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2