mm os winnaar van ellebogenduel Zilveren tijdperk voorbij Boris doet van zich spreken MAANDAG 6 APRIL 1987 SPORT PAGINA.19 Zege Engeland CARDIFF/TWICKENHAM (Rtr/ AFP) - Op de laatste dag van het vijflanden rugbytoernooi heeft En geland in Twickenham met 21-12 gewonnen van Schotland. Bij de rust was de stand 9-3 voor de En gelsen. Ierland versloeg in Cardiff de loeg van Wales met 15-11, nadat de gastheren bij de pauze nog met 8-6 de leiding hadden gehad. Frankrijk, dat met vier overwin ningen winnaar is geworden van het toernooi, was al uitgespeeld. Ierland is met vier punten achter stand als tweede geëindigd, voor Schotland. Engeland, dat zaterdag zijn eerste zege behaalde, werd laatste. Vier nederlagen SYDNEY (ANP) - Het Nederlands rugbyteam heeft in het seven-a-si- detoernooi van Sydney vier neder lagen op rij geleden. Het nationale zevental verloor achtereenvolgens van Australië (0-34), Zuid-Korea (10-14) en West-Samoa (6-30). Giste ren was Argentinië te sterk. Au stralië werd winnaar van het toer nooi. In de finale werd Nieuw Zee land met 22-10. Harde leerschool EDINBURGH (ANP) - Het gedeel telijk vernieuwde Nederlandse da meshockeyteam heeft in Edin burgh op de openingsdag van het zeslandentoernooi nog niet de in druk kunnen wekken, dat de inter nationale titels als vanzelfspre kend bij Oranje blijven komen. Te gen het stevige „kostschoolhoc- key" van Groot-Brittannië kwam Oranje nauwelijks aan spelen toe. Na jaren van onbetwiste heer schappij was dat een harde leer school. In feite mocht de puntendeling (0-0) nog gelukkig heten. Kristiansen snel SANDNES (ANP) - Ingrid Kris tiansen de snelste vrouw ter we reld op de vijf en tien kilometer en de marathon, heeft nu ook de beste tijd ter wereld ooit door een vrouw op de halve marathon gelopen, op haar naam. De 31-jarige Noorse liep in Sandnes de 21,1 kilometer in 1 uur 6 minuten en 40 seconden. In een wedstrijd met mannen kwam Kristiansen als elfde over de eindstreep. Op 10 mei wil Ingrid Kristiansen in Londen als eerste vrouw ter wereld de marathon (42 km en 195 m) beneden de 2 uur en 20 minuten loper). Derde bij floret ZUERICH (ANP/SIZ) - De Am sterdamse schermer Andries Toth is gisteren in een internationaal schermtoernooi in Kloten, bij Zü- rich, derde geworden op het onder deel floret. Toth, die dit seizoen twee maanden op non actief stond wegens ziekte, verloor in de halve finales met 7-10 van de latere toer- nooiwinnaar, de Zwitser Urs Vöge- li. In de strijd om de bronzen me daille gaf Toth de Zwitser Pierre Jandet geen kans: 10-0. Vögeli won in de eindstrijd met 10-8 van zijn landgenoot Marco Widmer. Er wa ren 69 deelnemers, met ook een ploeg uit Zuid-Korea. Finale wereldbeker GOTHENBURG (ANP/TeTe/Rtr) - Wout-Jan van der Schans is de eni ge Nederlander in de finale v.an de strijd om de wereldbeker voor springruiters, die volgende week in Parijs wordt gehouden. De 25- jarige oud-militarykampioen uit Lunteren eindigde in de Europese stand op de gedeelde negentiende plaats en dat was voldoende voor kwalificatie. Van der Schans kwam gisteren niet in de laatste voorwedstrijd in Gothenburg in actie. Hij dankt zijn plaatsing voor Parijs vooral aan de zege, die hij op 26 oktober van het vorig jaar be haalde in de eerste wedstrijd van de nieuwe cyclus in Helsinki. De Westduitse arts Rüping won. Schockemohle won het EK-klasse- ment. Naish zegeviert OMAEZAKI (AFP) - Favoriet Rob- by Naish heeft in het Japanse Om- aezaki de eerste wedstrijd gewon nen voor de wereldbeker plankzei- len. De man uit Hawai won in voor gaande jaren reeds alle wereldbe kers. In Omaezaki werden vier wedstrijden in driehoek gevaren, 1 slalom en 1 brandingwedstrijd. Olympisch kampioen Stephan van den Berg eindigde in het algemeen klassement op de negende plaats. Dezelfde eindklassering was er voor Martine van Soolingen bij de dames. Eindwinnares was de Ame rikaanse Dana Dawes. Elfstedensurftocht SNEEK ANP) - Bart Verschoor heeft de vijfde Elfstedentocht plankzeilen gewonnen. De 21-jari- ge zeiler uit Baambrugge legde de 200 kilometer afin 18 uur, 1 minuut en 23 seconden. Marcel Reintsema uit Apeldoorn werd tweede met de achterstand van 26 mini^ten en 50 seconden. Als derde kwam John van der Starre uit Den Haag bin nen. Zijn achterstand bedroeg 30 minuten en 45 seconden. De top drie van de Grand National draaft rond een onbereden paard. Links winnaar gevolgd door de Tzarevich en Lean Ar Aghaid. Zij haalden de finish ongedeerd. VALKENSWAARD (ANP) - Vorig jaar werd Dave Strijbos met één gezonde arm wereldkampioen mo- tocross. Dit jaar zal de 19-jarige coureur, eindelijk hersteld van de slepende blessure aan de rechter schouder, beide handen stevig aan het stuur moeten houden om de wereldtitel in de 125cc-klasse met succes te verdedigen. Het duel met zijn plaats- en eilandgenoot John van den Berk belooft extra hard te worden. Gisteren bij de Grote Prijs van Nederland, voor twintigdui zend motorenthousiasten op het circuit van Valkenswaard, kreeg de onderlinge strijd, bepaald door vallen en opstaan, zelfs het karak ter van een ellebogenduel. Met de koele Strijbos als uitgesproken MILAAN (Rtr) - Na tegenvallende prestaties in de Da- viscup en bij het Grand Prixtoernooi van Brussel heeft Boris Becker in Milaan weer van zich doen spre ken. Met bebloede knieën eiste de Westduitse Wim- bledonkampioen in de Noorditaliaanse stad de twee de toernooi-zege van het jaar voor zich op. Tussen de eindoverwinning in Indian Wells en de zege met 6-4 6-3 op Miloslav Mecir lagen ruim ander halve maand, waarin het allemaal wat minder ging. Maar kort voor de start van de WCT-finales van Dallas hervond de Westduitser de controle over zijn service; de klap waar het bij hem allemaal om draait. Dat bleek al in de halve finales tegen Zivojinovic. Becker won dat duel tegen zijn al even hard slaande Joegoslavi sche vriend met 6-2 3-6 6-2 en in de finale doorbrak Mecir slechts eenmaal zijn opslag. Becker vergenoegde zich niet alleen met de winst premie van 55.000 dollar voor het enkelspel, hij zette zich ook volledig in voor de dubbel. Samen met Zivo jinovic won hij in de eindstrijd met 3-6 6-3 6-4 tegen de Spanjaarden Emilio Sanchez en Sergio Casals. De als tweede geplaatste Tsjechoslowaakse Helena Sukova heeft zaterdag het tennistoernooi van Piscata- way gewonnen. In de finale won ze met 6-0, 6-3 van de als vierde geplaatste Amerikaanse Lori McNeil. Het duel vergde slechts vijftig minuten, waarbij de eerste set niet meer dan achttien minuten ATLETIEK - Arjan Rijnsburger (AV Holland) won gisteren in Rot terdam de 800 voor C-jongens in 2.01.7 voor clubgenoot Menno Jan sen (2.05.2). Bas Wullems sprong 5.03 ver. Zijn zus Iris legde bij de D-meisjes 1000 meter afin 3.16.3. De jeugdwedstrijden ter ere van de vernieuwde atletiekaccom- modatie in Wassenaar leverden za terdag de volgende winnaars op: de meisjes Bianca Vermond (13/14 jaar) en Sonja de Waal (11/12) en de jongens Richard van Leeuwen (13/ 14) en Bart de Boer (11/12). Voor het "vierde achtereenvol gende jaar won de fabrieksrijder van Cagiva zijn thuis-Grand Prix. De toekomstige miljonair uit Man zegevierde, op weg naar die unieke score, in beide manches in het loodzware zand en leidt na de eer ste van de twaalf wedstrijden met een florissant in het klassement van de wereldtitelstrijd. Strijbos en Van den Berk, ooit vrienden, nu rivalen, gingen giste ren mogelijk iets te ver in hun duel om de eerste plaats. In de eerste manche verliep de strijd nog rede lijk keurig. Strijbos voerde van de start het veld aan, met Van den Berk aan zijn achterspatbord. De véle achterblijvers, die gedubbeld moesten worden (slechts zes rij ders bleven in dezelfde ronde), de den de echte aanval van Van den Berk uitblijven tot de slotronde. De poging strandde met een tou ché tegen de machine van Strijbos. De uit balans gebrachte Van den Berk moest even omhoog sturen en was geklopt. In de tweede manche waren de rollen omgedraaid. Van den Berk had de kopstart en werd, toen de verrassende Pedro Tragter de hem op het lijf geschreven derde plaats werd had ingenomen, achtervolgd door Strijbos. Drie ronden voor het eind kwam de spelverruwing echt om de hoek kijken. Van den Berk had dezelfde lijnen op het snelle RIJPWETER1NG - De gouden tijd van de roemruchte 'voor jaarsklassieker' de Zilveren Mo lenloop lijkt definitief voorbij. Na het dieptepunt van vorig jaar, toen het loopevenement vol ledig in de schaduw stond van de op dezelfde dag georganiseerde City-Pier-City-loop, kon het in het zilveren jubileumjaar alleen maar beter gaan. Helaas, en dat op de 25ste verjaardag. Afgelo pen zaterdag kon de concurren tie van de Haagse halve mara thon niet als excuus worden aan gevoerd voor het ontbreken van klinkende namen op de deelne merslijst, want de CPC-loop stond dit jaar een week eerder op de kalender. Bovendien moesten vette geld- premies vooraanstaande wegat- leten naar het Hertogspark in Rijpwetering lokken om het zilve ren jubileum luister bij te zetten. Desondanks bleven de toppers weg en de premies in de knip. „Waren we dat geld maar kwijt geraakt", verzuchten organisa tor Jan van der Geest en voorzit ter Jan van Zijp van De Bataven in koor. „Dan hadden we in ieder geval een tot de verbeelding spre kende winnaar gehad. Daar kan dan in de toekomst weer van worden geprofiteerd". Over de wedstrijd zelf, zoals bijna ieder jaar geteisterd door een stevige bries, had niemand klachten: ■goed georganiseerd en rond de 750 deelnemers voor de 20 kilome ter. Maar een beetje organisatie wil meer. Van der Geest: „Dit was mijn eerste maar ook mijn laatste Zilveren Molenloop. Zo veel tijd vrijmaken voor zo'n eve- nement lukt mij geen tweede keer. Bovendien, concurreren te gen de andere voorjaarklassie- kers lijkt mij momenteel onmoge lijk." Van Zijp is optimistischer: „We gaan gewoon terug naar af, naar Leiden. Daar valt meer pu bliciteit te verkrijgen dan langs weggetjes in de polder. Zelf denk ik aan een aantal ronden door de Merenwijk." Verleden Hoe dan ook, het lijkt uitgeslo ten dat dé Zilveren Molenloop in deze vorm terugkeert. Nu is er in het verleden^al vaker gesleuteld aan de formule van de wegwed strijd, die vanaf 1963 jaarlijks wordt georganiseerd. Twee atle ten weten dat nog als de dag van gisteren. Bart Kraan en Peter Brugman liepen zaterdag hun vijfentwintigste Molenloop, waarvoor zij na afloop een zilve ren bord kregen overhandigd. Vol trots denken zij terug aan toen. "Wij kwamen allebei van Ha-' zerswoude. Toen onze vereniging deze 20 kilometer ging organise ren waren wij er als de kippen bij. En wij niet alleen. Met meer dan honderd deelnemers hadden we gelijk een recorddeelname. Zo'n loop vulde een gat in de markt. De start was toen nog in Van achteren ziet het 'Molenloop' volgend jaar mogelijk door Merenwijk Leiderdorp. Later werd dat Lei den. De Groenoordhallen zijn ja renlang start en finish voor de Molenloop geweest", vullen beide tegenwoordig in Boskoop wonen de 'jubilarissen' elkaar aan. door Tim Brouwer de Koning Kraan vindt het huidige par cours trouwens het mooiste, wat hij tot nu toe heeft gelopen. „Het lijkt wel of ze het steeds mooier maken", maakt hij de organisa tie een compliment. Volgend jaar Beide kilometervreters zijn al geruime tijd veteraan. Kraan (52) heeft een serieus uitziende bandage om zijn achillespees la ten leggen om het begeerde jubi leum mee te kunnen maken. „Ik heb er veel voor over, dat kun je wel zeggen, ja. Zelfs een operatie zou ik hiervoor uitstellen, als dat tenminste mogelijk zou zijn. Maar het lopen ging uiteindelijk zo verbazend lekker dat ik nog wel 25 maal wil deelnemen", draaft de taaie Bataaf door. De zeven jaar jongere Brug man bekent dat hij niet elk jaar stond te popelen om alle molens langs te gaan. „Maar als ik dan aan het jubileum dacht, trok ik mijn schoenen toch maar weer aan." Samen weten zij zich heel wat verschillende weersomstan digheden te herinneren. Brug man: „Weet jij die keer nog, toen het zo heet was?" Kraan: „Ja, maar het kon ook koud zijn. Eén keer hebben wij zelfs in de ijzel gelopen". Hiermee zijn de uiter ste omstandigheden op de eerste zaterdag van april meteen ge noemd. Het Boskoopse tweetal is nog volop in de ban van de afgelopen editie van de Zilveren Molenloop. Herinneringen aan vroeger wor den snel naar de achtergrond ge drongen. Het wil er bij de twee niet in, dat de Molenloop zijn tijd heeft gehad. „Kijk eens naar al die deelnemers, die moeten hier toch volgend jaar weer kunnen lopen", reageert Kraan geschrok ken op éen zinspeling op het ein de van 'het zilveren tijdperk'. „Laat de toppers desnoods naar Alphen gaan, als ik maar hier kan blijven lopen". Kraan en Brugman zijn met de enigen die in 1963, toen Dick de Bruyn van Minerva de wed strijd op zijn naam schreef, al aanwezig waren. Lambert van den Berg bezondigde zich toen voor het eerst en voor het laatst aan een uitstapje naar de weg. „Ik geloof dat ik pas na één uur en 20 minuten binnen was. Maar ja, wat wil je. Mijn favoriete af standen waren de 800 en 1500 meter op de baan. Eigenlijk had ik er niets te zoeken, maar ik wil de die 20 kilometer gewoon een keer meemaken". Taxi Van den Berg, al jarenlang trainer bij de organiserende ver eniging, heeft ook op andere ma nieren met dé Zilveren Molenloop te maken gehad. Meestal zat ik in de jury, bij de tijdwaarne ming. Wat de organisatorische kant betreft, dat ging meestal van een leien dakje. Alleen Gas ton Roelands, de Belgische topat leet uit de jaren zeventig, kon wel eens vreemde eisen stellen. Dan moest hij van Schiphol worden afgehaald met een taxi. In een gewone auto zou hij niet eens zijn gekomen". Maar een topper heeft veel kre diet. Gaston Roelands won in 1976 in een razendsnelle tijd, 1 uur 1.08. In die 'gouden' periode wonnen ook toppers als de Belg Revijn, Cor Vriend, Bram Wasse naar en later Cor Lambrechts en Marti ten Kate de 20 kilometer. Namen die de organisatoren van nu doen watertanden. Op de vraag welke nu de mooiste van de 25 Molenlopen was weet alleen Bërtus Kerkvliet meteen een ant woord. De ijverige medewerker van De Bataven noemt zonder aarzelen de naam van Bram Wassenaar, die in 1979 als een wervelwind de toen nog Leidse loop afraasde. Herinnering Herinneringen nemen de over hand. Dat is niet verwonderlijk bij een jubileum, maar de vraag hoe het daarna verder moet is daarmee nog niet beantwoord. Voor een niet al te grote vereni ging zonder bergen geld is het an no 1987 onmogelijk om de inter- )nationale atletiektop naar Lei den, laat staan naar Rijpwete ring te halen. Zelfs premies, prij zen en een startschot van Han Kulker veranderen daar weinig Daar kun je je bij neerleggen, zoals Van der Geest, of niet, zoals Van Zijp. Zelfs een leek kan zien dat de Zilveren Molenloop is ver worden tot een wedstrijd voor re gionale atleten en veteranen. Op zich is dat niet erg, maar een am bitieuze vereniging als De Bata ven-Leiden wil ook toppers aan de start. En die komen niet naar Rijpwetering, waar de trein niet komt en de wind altijd waait. De hekken voor de Groenoordhallen kunnen alvast op een kier wor den gezet. doch moeilijke circuit gekozen en liet zijn concurrent nauwelijks eni ge ruimte voor een inhaalmanoeu vre. „Alleen achterin het circuit was er ruimte. Daar koos John de buitenkant", commentarieerde Strijbos na afloop. De 19-jarige wereldkampioen ging op de uitgekozen plek aan de binnenkant in de aanval. Van den Berk kwam van buiten naar bin nen, waarna beide rijders elkaar torpedeerden. De machine van Van den Berk lag bovenop, waar door de populairste jongen van Oss na een halve minuut van trekken en sjorren, met een twintigtal toe gesnelde fans als onwelkome hel pers, als eerste weg kon. De benzi nekraan van zijn Yamaha bleek echter dichtgeklapt. De motor viel zonder brandstof stil en Strijbos kon tot zijn verrassing alsnog eer der wegkomen. Op weg naar de winst. Leidse turners kringkampioen LEIDEN - Richard Slootweg en Marcel Didden zijn turnkampioen van de kring Leidsenhage gewor den. De turners van Excelsior wa ren zaterdag de beste in hun klasse (turners respectievelijk jeugdtur- ners). Didden bleef zijn clubgeno ten Michael Smits en Anton Hoger- vorst voor. Bij de jongens was Mar- tijn Remmerswaal met een derde plaats de beste van zijn vereniging. Over de gehele linie behaalde Ex celsior een veel beter resultaat (5,5 punt) dan in 1986. Sterk optreden streekatleten RIJPWETERING - Met de winst van Gerard Huynen en het sterke optreden van vele streekatleten werd de 25e uitgave van de Zilve renmolen Loop toch nog een boeiend geheel, ondanks het feit dat snelle tijden niet mogelijk ble ken op het winderige parcours. Derhalve ook geen premie van 1000 gulden voor de eerste twee die binnen het uur zouden lopen, want met zijn winnende tijd van 1.04.40 kon Huynen zelfs niet ruiken aan het begeerde geld.. Direct na de start deden streekat leten al van zich spreken. Het wa ren Henk Ravensbergen, Kees van Klink en Harry Versteegen van De Bataven die zich om beurten aan kop nestelden, waardoor met een straffe wind tegen al spoedig een kopgroep van 14 man ontstond. Na tien kilometer was het een andere streektopper, Theo van der Veer van AV Holland, die het initiatief overnam en een verdere uitdun ning van de groep veroorzaakte. Zo bleef een kleine groep over waarin onder meer Kees van Klink, Harry Versteegen, Jan Laan, Wim Liefers en Gerard Huynen liepen. Een opmerkelijk en beslissend incident deed zich voor na,' onge veer 12 kilometer. Theo van de Veer leek een beslissende aanval te hebben ingezet toen hij plotseling stopte. 'Mijn sok was afgestroopt tot in mijn schoen en daar onder vond ik dermate hinder van dat ik dat even wilde verhelpen. Dat duurde veel langer dan ik had ver wacht, waardoor Huynen over me heen kwam. Toen ik eenmaal weer op gang was gekomen, kon ik het gaatje nooit meer dichten.' Dat had Van der Veer goed ge zien, want Huynen, die bekend staat als een goed marathonloper, greep het buitenkansje met beide handen en vergrootte allengs zijn voorsprong. Aan de finish was het verschil met de ontmoedigde Van der Veer zelfs opgelopen tot bijna een minuut. Vlak achter de Oegstgeestenaar duelleerden Van Klink en Liefers (AV 34) om de derde plaats. De goed tegen de wind opboksende Van Klink, toch geen specialist op lange afstanden, won de sprint om het brons. De vijfde plaats werd in genomen door de gedurfd lopende Harry Versteegen, die lange tijd uitzicht had op een nog hogere klassering. Spartaan Jan Laan, te rug van even weggeweest, liet zich met een eervolle zesde klassering weer van zijn betere zijde liet zien. Onder de beste tien bevonden zich bovendien nog de broers Hans en Henk Ravensbergen. Hans kwam in het tweede deel van de race goed opzetten, nadat hij aanvankelijk de kopgroep niet had kunnen volgen. Met een negende eindklassering bleef hij Henk juist voor. (zie verder scorebord) JAN BROUWER DE KONING Kulker niet bij uitreiking PAPENDAL - Han Kulker blijft de aandacht trekken. Zelfs als hij ergens niet verschijnt valt het op. Zaterdag schitterde de Leidenaar door afwezigheid op de jaarlijkse vooijaarsvergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie op het nationale sportcen trum Papendal. Kulker had de Herman van Leeuwen-beker in ontvangst moeten nemen, maar be reidde zich kennelijk elders voor op het startschot dat hij 's middags moest lossen voor de Zilveren Mo lenloop. Ook Nelli Cooman kwam haar prijs, de KNAU-beker, niet af halen, maar zij had zich tenminste nog afgerr

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19