Veldhoven grijpt naast titel Philidor vervalt in oude fout TOP op naar hoofdklasse Ijshockeyers sluiten af met zege Leidse schakers geven winst uit handen bij SMB Ippel wint in de spurt Pernix onderuit in topper MAANDAG 6 APRIL 1987 PAGINA 17 LEIDEN - Terwijl in de hoofdklas se van de landelijke schaakcompe titie de hoofdprijzen middels het kampioenschap van Volmac/Rot- terdam en de tweede plaats van Desisco/Watergraafsmeer al ruim schoots zijn vergeven, spitst de strijd om de derde plaats en de daaraan verbonden amateurtitel zich steeds verder toe. Het Leidse Philidor remiseerde daarbij zater dag tijdens de achtste ronde tegen SMB (5-5) en moest met dat resul taat een veer aan het met 71/2-21/2 royaal over DD heenlopende Gro ningen laten. In de strijd om de tweede degradatieplaats is het Bussumse BSG na een op handen zijnd verlies bij rivaal Amstelveen (5-4 voorlopig, prognose 5V2AV2) nu de ploeg met verreweg de slechtste papieren. Voor het eerste achttal van LSG lijkt een terugkeer naar de eerste klasse aanstaande. Na de winst op Weenink rekenden de Leidenaars ditmaal nipt met ZV2AV2 af met hun tweede rivaal, het Amsterdamse Nieuwendam. De kampioensvlag kan echter nog niet uit het speel honk Parlement worden gestoken, want Weenink (dat LSG 2 met 5V&- 2¥t overtuigend de baas bleef) blijft op de loer liggen. De Bever- wijkers staan weliswaar op twee matchpunten achterstand,' maar hebben wel de meeste bordpunten verzameld. Mocht LSG dan ook in de laatste ronde ten onder gaan te gen Amstelveen 2, dan zou Wee nink bij winst alsnog aan het lang ste eind trekken. Onderin de tweede klasse zit LSG 2 na de nederlaag bij Weenink in de misère. De onverwachte ze ges van US op ZSC/Saende en De Ooievaar 2 op Philidor 2 lagen me de aan die problemen ten grond slag. De LSG-ers belandden daar door boven ZSC op de voorlaatste plaats. Ook US, Philidor 2, de Ooie vaar 2 en Amstelveen 2 zijn echter nog niet zeker van hun zaak. Alles komt in deze klasse dan ook op de laatste rónde aan. Opportunistisch Philidor verviel bij het Nijmeeg se SMB in zijn oude fout, door op de valreep de zegetroeven onnodig uit handen te geven. De zaken be gonnen voorspoedig, dankzij gede cideerde overwinningen van routi niers Joop Piket en RAG de Graaff op respectievelijk Kerkmeester en Bartels: 0-2. Wim de Kok liet tegen Roozenbeek minimale winstkan sen glippen, maar kon vrede heb ben met de uiteindelijke remise. Een resultaat dat ook invaller Nico Kuijf in een tamme pot tegen Mar cus liet aantekenen. Henk van Maaren liet zich, geheel in strijd met zijn gewoonte, al in de opening inpakken door Hendriks. Het von nis over de Philidoriaan vergde daarna wel enige tijd, maar werd toch onvermijdelijk voltrokken: 2- Nog juist voor de tijdcontrole snoepte vervolgens Peter Gelpke ten koste van Vanheste een reeds lang verwacht winstpunt binnen: 2-4. De uitslag in de party tussen Klip en Piet Bakker liet zich even eens al geruime tijd raden, maar dan in een voor de Leidse-formatie ongunstige zin. Een opportunis tisch dubbel pionoffer deed Bak ker namelijk al in de vroege ope ning vrijwel schipbreuk lijden: 3-4. De drie resterende partijen boden captain Joop Piket na het passeren van de eerste tijdcontrole nog goe de vooruitzichten op een uiteinde lijke overwinning. Kopman Hans Kuijf had echter aan een licht voor deel onvoldoende om Friso Nij- boer op de knieën te krijgen, ter wijl Leo Hofland tegen Hommeles zelfs winnend voordeel uit handen gaf: tweemaal remise en 4-5. Nog was er weinig aan de hand, ware het niet dat Heieen de Greef er doorheen zat, daarom haar remi sestelling tegen Koopmans uit handen gaf en pardoes verloor: 5-5. Gevoelig LSG 1 had met Nieuwendam minder moeite, dan de uitslag doet vermoeden. Wim Heemskerk liet in winstpositie op knullige wijze zyn dame insluiten, maar had nog voldoende over om te remiseren. Omdat op het kopbord Leon Ko- nings in een boeiend duel aan het kortste eind trok tegen Croese, diende teamleider Theun Stelling met een snelle V/2-V2 achterstand genoegen te nemen. Joan Baart maakte deze met een winnend kwaliteitsoffer ongedaan, waarop Adriaan Clemens zijn ploeg met een gedegen winst op voorsprong bracht: IV2-2V2. Henk van Putten wist met het behaalde voordeel on voldoende raad (Vfe-Vfe), waarop Dirk Sikkel, die zich onbewust was van zijn inmiddels winnende posi tie, met een puntendeling volgde: 2V2-ZV2. Jan Tolenaar en Theunis de Haas leken op dat moment op weg naar de zege, maar omdat de totaalwinst van groter belang was dan het individuele gewin, schik ten beiden zich in een taktische puntendeling: ZV2AV2. Philidor 2 kon de schuld voor het gevoelige verlies by de Ooievaar 2 volledig bij zichzelf zoeken. Her man van Halderen, Ab Smit en Mi- chiel Vergeer verzuimden met re mises allen te winnen, Ton Kohl- beck verslikte zich in winstpositie in een venijnige riposte, terwijl ook Leen van Ofwegen onnodig ver loor. Met rustige remises van Hen- riëtte de Greef, Wim Vriend en Henk van Loon was een 5-3 verlies daarna onvermijdelijk. Met die nederlaag bewezen de Philidor-reserves niet alleen zich zelf, maar ook LSG 2 een slechte dienst. De Leidenaren kwamen bij Weenink niet aan de bak. Slechts Edward van der Marei en Annema- rie Benschop kwamen tot winst. Kees van Zijp bracht nog een droog 'halfje' in het laadje, maar Aad van Moorsel, Simon Duindam, Wiebe Wiebes en Chris Manniën hadden in hun respectievelijke duels weinig in te brengen. Ruud Mieremet kreeg nog wel kansen, maar ook hij verloor uiteindelijk: 5V2-2V2. RUUD DOBBELAAR Kromme schaats remt Oegstgeester af Charles Veldhoven (88) maakt op de 1500 meter vergeefs jacht op de Canadees Guy Daignault die de shorttrac ker uit Oegstgeest nog juist voor wist te blijven. Rechts de Japanner Toshinobu Kawai. (foto afp> - ook zijn concurrenten kwamen menigmaal ten val -, controleerde hij de gehele race, terwijl er achter hem door vier Canadezen en drie Japanners strijd werd geleverd. Veldhoven: „Tot twee ronden voor het eind heb ik op kop gereden, maar was toen helemaal kapot. Toen kwam Daignault buitenom' en Ishihara binnendoor." Veldho ven passeerde de streep als derde. „Die kromme schaats op de 1000 meter heeft me de kop gekost", stelde hij vast. „Anders was ik kampioen geworden". LEIDEN - Op het fraaie i we parkoers van wielervereni ging Zoetermeer domineerden de amateurrenners van Casba- Swift gisteren ook tijdens de laatste rit van de Rijn- en Bol lenstreek wielercompetitie. Ri chard Ippel versloeg in de spurt medevluchter en clubge noot Tom de Jong, maar moest de eindzege aan René Guyt la ten. De Katwijker streefde met een derde plaats de gebroeders Wubben in het eindklassement nog juist voorbij. Jan van Straaten reed zater dag in Zeeuws-Vlaanderen een verdienstelijke klassieke om loop van de Braakman. De Swifter legde beslag op een 17- de stek. Morgen start Swift op De Bult met zijn wekelijkse avondcompetitie, er wordt elke keer om kwart voor zeven ge start. MONTREAL (ANP) - Charles Veldhoven heeft voor het laatste Nederlandse schaatsucees van het seizoen 1986/'87 gezorgd. De 21-jarige kernploegrijder eindigde als derde tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap short-track in Montreal. De Nederlandse kampioen overtrof daarmee zijn prestatie van twee jaar geleden, toen hij in Amsterdam vierde werd. Het is de beste verrichting ooit van een Nederlander bij een mondiaal short-tracktoernooi. Beste Nederlandse was Manuela Ossendrijver, die als vijfde eindig de. Het zat de rijder uit Oegstgeest op. On H pn 1 i t het krappe baantje in Canada ove- WAAUCA UAl rigens niet mee. Op de 500 meter en de 1000 meter bleef Veldhoven door val- en botspartyen buiten de finale, hetgeen hem kostbare pun ten voor het eindklassement scheelde. Ossendrijver werd op de 3000 meter zodanig in de weg geze- Aan Veldhovens valpartij gingen maar liefst zeven valse starts voor af. Dat moet de spanning tot onver draaglijke hoogte hebben opge voerd. Na de laatste, goede start werden de Fransman Marc Bella e^c- ?n Veldhoven door de Canadees ten door de Canadese Maryse Per- Louls Grenier onderuit gereden. rault, dat zy ten val kwam kans op een topplaats verspeelde. Het toernooi kende een verras sende ontknoping. Het wereld kampioenschap moest worden ge deeld door de Canadees Michel Daignault en de Japanner Toshino bu Kawai na een enerverende strijd op de slotafstand, de 3000 meter. Dat tweetal nam de titel over van de Japanner Tatsuyoshi Ishihara, die zich vorig jaar in Cha- monix de behendigste specialist op het korte baantje toonde. Snel ste vrouw in Monstreal was Eiko Shisii uit Japan, die de opvolgster werd van de naar de langebaan overgestapte Amerikaanse Bonnie Blair. Op de openingsdag zat het Veld hoven nog redelijk mee. Via eerste plaatsen in serie, kwart- en halve finale plaatste hij zich voor de eindstrijd van de 1500 meter, waar in hij achter de Canadees Guy Daignault zilver pakte. Zaterdag leek de Zuidhollander dat te herha len, totdat hij in de kwartfinale ten val kwam. Als gevolg van de mini male afmetingen van de baan werd het toernooi gekenmerkt door een record aantal valpartijen. Dat leid de tot ernstige kritiek van deelne mers en begeleiders. Winst in koppelkoers MONTREAL (ANP) - De Neder landse shorttrackers prolongeeer- den hun wereldtitel koppelkoers. Charles Veldhoven, Peter van de Velde, Jeroen Otter en Jaco Mos legden de vyf kilomter af in 7 mi nuten 42,30 seconden. Dat was ruimschoots boven het wereldre cord, dat hetzelfde kwartet vorig jaar in Chamonix vestigde. Na ze ven ronden nam Nederland de lei ding over van de Amerikanen, die in de slotfase nog werden gepas seerd door Italië. De Nederlandse vrouwen wer den in de finale gediskwalificeerd. De zusjes Ossendrijver (Manuela en Esmeralda), Monique Velzeboer en Priscilla Ernst hadden elkaar niet volgens de regels afgelost. De titel ging evenals in 1986 naar Ca nada. hij de race zonder helm voltooide. In de finale van de 1000 meter - na de eerste en de tweede plaats in de voorronden - ging het opnieuw mis. Anderhalve ronde na de start kwam een van Veldhovens schaat sen in contact met die van de Ita liaan Fagone. Met een kromme schaats kwam hij met moeite door de bocht en kon nog net aanslui ting houden met de overige rijders uiteindelijk als vierde over de De wedstrijd werd niet opnieuw af- geschoten en de beide verbaasde streep te komen ryders bleef mets anders over dan overeind te krabbelen en volko men kansloos de race uit te rijden. Op de slotafstand, de 3000 meter, Dat was vergeefse moeite. Veldho- herstelde Veldhoven zich knap. ven werd gediswalifceerd omdat Nog altijd kanshebber voor de titel r; - >■- - Met een niet voor -mogelijk gehouden overmacht heeft Jean Bes- sems gisteren in Gorssel zijn Europese titel kunststoten geprolon geerd. De machine-bankwerker uit Limburg (zie foto ANPzette zijn triomf luister bij door het Europese recorddat met 355 punten op naam stond van Raymond Steylaerts, te verbeteren tot 389. Tegenvallende prestatie van Arnouts LEIDEN - TOP heeft een nieuwe stap gezet op weg naar de hoofdklasse. De korfballers uit Sassenheim wonnen met 7-10 van HKV, terwijl Fides Pacta aan het leidende Dalto een belang rijk punt (5-5) ontfutselde. Pernix verloor met 11-12 de topper tegen Drachten. "Nog één wedstrijd en dan staan we gelukkig drie weken stil". TOP- coach Hans Oele heeft alle reden om zijn ploeg rust te gunnen. Na het wegvallen van Wil van der Bent (verblijf in buitenland), Stella van der Zaag en Barbara Romsom (bei den Achillespeesblessures) leverde het duel tegen HKV opnieuw een blessure op. Ria Nijenhuis brak bij een botsing een sleutelbeen. Het incident was een domper op de 7-10 zege van TOP op de tegen vallende Haagse tegenstander. Het duel op zich leverde weinig hoog tepunten. Werden de openingstref fers van Sjoerd van der Klaauw en Frank Nijenhuis (0-2) nog beant woord, een tweede demarrage van de Sassenheimers naar 2-7 bleek teveel voor het mentaal zwakke HKV. Na de rust (3-7) zakte ook TOP terug en zowaar leek de thuisploeg nog terug te kunnen komen. Twin tig minuten voor het einde zag Oe le zich bij de stand 5-8 genoodzaakt Frank Nijenhuis te vervangen door Jeroen van der Klaauw en even la- CANAZEI (ANP) - Het Nederlands ijshockeyteam besloot het wereld kampioenschap voor B-landen met een overwinning van 7-2 op China. „Dat is beter dan een nederlaag", vond bondscoach Lou Vairo, „maar het kan de teleurstelling over onze degradatie niet wegne men. Het toernooi had een hoog ni veau, maar met een heel klein beetje geluk hadden wij ons ge plaatst voor de Olympische winter spelen in Calgary en zouden we zelfs in de buurt van de titel zyn gekomen." De slotwedstrijd was nu eigen lijk alleen maar interessant om te zien hoe snel het Chinese ijshoc key zich ontwikkelt. Waar Neder land de keus heeft uit drieduizend ijshockeyers kan China putten uit ruim vijfduizend. „Het belangrijk ste van mijn selectie was in dit toernooi te leren voor de toe komst", oordeelde de Chinese coach Wang Zheng Ping. Het leerproces werd tegen Ne derland niet geforceerd, want bei de teams maakten er een vrij open en matte vertoning van, waarbij Nederland voortdurend sterker en effectiever in de afwerking was. Lou Vairo stuurde daarbij voor het eerst vier aanvalslijnen op het ijs. Zy kwamen er allemaal weer met een positieve score van af. Joep Franke scoorde tweemaal. Eén treffer van de Groninger werd over het hoofd gezien omdat de Zuidslavische doelrechter Ivanov even zat te slapen. Rob van Steen en Ben Tijnagel tilden Nederland al in de openingsperiode naar een veilige voorsprong van 3-0. In het middelste speldeel maakten Rob Prick van Wely, Danny Cuomo, Jo- han Toren en Leo Koopmans er vooral dankzij een opleving in de slotfase 7-0 van. Het spelbeeld veranderde in de slotperiode niet. China ontsnapte op miraculeuze wijze aan een ne derlaag met dubbele cijfers, omdat Nederland weigerde een reeks fraaie kansen te benutten. Dankzij een viertal man-meer-situaties slaagde China er nog in om in deze weinig zeggende wedstrijd doel man Cor Hoogendoorn tweemaal te passeren. ter moest ook routinier José van der Berg ingezet worden voor Ria Nijenhuis. Het danig gehandicapte eerste aanvalsvak scoorde echter vlot 5-9 (Paula Romsom), waarna het duel snel uitdoofde. Gerco Langelaan's tweede goal bepaalde de score op 7-10. "Je tekent voor een punt bij de koploper", merkte Frank Berendes op na afloop van het duel tegen Dalto, "maar terugkijkend is het toch doodzonde, want het hadden er wel degelijk twee kunnen zijn". Gezien het frisse spel in de be ginfase kon Fides, dat zonder de opnieuw geblesseerd geraakte Ro bin Sommeling het seizoen af maakt, zeker recht doen gelden op de zege. Dalto sprong uiterst lako- niek met de kansen om en het hardwerkende Fides profiteerde volop. Nadat Mieke SeÜer de ope ningstreffer van de thuisclub had goedgemaakt tilden Ronald van der Velden en Wilma Neuteboom de score naar 1-3. Het verschil groeide na de hervatting (rust 1-3) nog tot drie treffers door doelpun ten van Janneke Halvemaan en op nieuw Mieke Selier, die een ver schot pardoes in de korf zag waai- Het tekent echter ook de klasse van de koploper, dat het zelfs bij een 2-5 achterstand niet opgaf. Fi des Pacta werd vastgezet en kreeg niet de kans om lang balbezit te houden. Vijf minuten voor tijd was Fides de voorsprong kwijt en in de slotfasë was het ene punt lang niet zeker. Maar de inzet van Fides voorkwam verder onheil. De kans dat Pernix zich nog zal kunnen bemoeien met de titel strijd in de promotieklasse A lykt verkeken. Koploper Drachten was de Leidse ploeg opnieuw de baas (11-12) en bovendien wegen de ne derlagen tegen VES en Kinderdijk fors mee in de achterstand, die thans zeven punten bedraagt. Gezien de riante promotierege ling, die ook de nummer vijf pro motie biedt, is de rest louter theo rie. Belangrijker is dat Pernix zich werkelijk kan meten met de top pers en dat bleek in het duel met de koploper overduidelijk. De thuisclub kon het straffe tempo moeiteloos volgen en ook in het snel wisselend scoreverloop had Pernix een duidelijke hand. Van 1-3 liep de score op naar 4-3 en bij 5-4 (tevens ruststand) en 6-5 toonde de ploeg van coach Engel initiatief. Pernix raakte halverwe ge de tweede helft tweemaal twee goals achter, maar wist door goals van routiniers Daan Vreeken en Kees Brokaar(2) telkens terug te komen. Vier minuten voor tijd bleek de ploeg echter niet bestand tegen de twaalfde Drachtster tref fer: 11-12. Gezien de stand op de ranglijst was het 7-7 gelijkspel een verlies- punt voor Fiks, maar niettemin mocht coach Henny Piket de han den dichtknijpen. Het eerste Oegstgeester aanvalsvak had geen antword op het voorverdedigen en kwam niet verder dan twee straf- worpen. Sandra van Gelderen, Rei- netta de Mooy en Nico van Weizen maakten een 3-5 achterstand goed, waarna Theo Vreeken vanaf de stip zijn koelbloedigheid behield: 7-7 "We hebben er voor het eerst ne gentig minuten voor gewerkt", oordeelde Cees Christaanse over de belangrijke zege van De Danaï den op De Overkanters. Persoon lijk stelde hij in de slotfase de over winning veilig door vanaf de straf- worpstip voor 11-13 te zorgen. In die laatste minuten toonde De Da naïden zich tactisch de sterkste door het tempo uit de wedstrijd te halen en De Overkanters daarmee onder druk te zetten. Naast Chris- tiaanse scoorde ook Eric Krom hout driemaal, terwijl Heiko Lo cher tot twee treffers kwam. Vooral gezien het steeds beperk ter wordend spelersarsenaal waar over het technisch duo Boot/Zie- rikzee kan beschikken, lykt Zuiderkwartier reddeloos verlo ren. In het duel tegen Het Zuiden telde de Leidse eersteklassers op nieuw vele invallers. Na de rust (4- 5) kwam het krachtsverschil duide lijk aan het licht. Alleen Theo van Leeuwen kwam nog tot scoren, maar zijn treffer kwam pas in de slotminuut: 5-10. De Algemene behaalde een heel belangrijke zege op Merwic en heeft nu weer alle kans om degra datie te ontlopen. Halverwege leek de strijd wel beslist (5-0), al kreeg de Leidse ploeg het bij 7-4 nog even benauwd. "De wil is er weer" vond coach Bart Lambooy, "nog acht punten uit de laatste vijf duels..." Ook op het veld lykt Fluks het tweedeklasserschap te gaan verlie zen. Coach Henk Roedoe tracht de moed er nog in te houden, maar de resultaten spreken andere taal. De Bermen bleek veel beter bestand tegen de zwakke leiding en blufte de Noordwijkers volledig af: 6-9. Anne Passchier scoorde tweemaal. "De eerste slag in de strijd met GKV en KOAG hebben we verlo ren", moest Velocitas-coach Atte van Haastrecht constateren na de 7-6 nederlaag by het Gorkumse GKV. In de achttiende minuut van de tweede helft zorgde invalster Trudy van Osnabrugge voor 5-6, de enige voorsprong van de Leider dorpers. Door een 6-9 zege op Eureka heeft KNS aansluiting gevonden bij de kop van de ranglijst. Wind- voordeel leverde voor rust een 2-5 voorsprong op, die na de hervat ting bij 6-7 verloren dreigde te gaan. Gabriëlle Kok scoorde kort daarop echter de verlossende acht ste goal. Peter Zitman kwam tot drie goals. Na de puntloos afgesloten zaal competitie moet het 7-7 gelijkspel van Ons Eiland bij koploper TO GO welhaast als een overwinning zijn gevierd op de Brahmslaan. Een kwartier voor tijd zorgden Chris van Schie en Jolanda de Boer zelfs voor een 6-7 voorsprong, maar die weelde was toch te groot. Crescendo kwam maar moeilijk op gang bij Hou Stand, maar nog voor rust was de 2-0 achterstand meer dan goedgemaakt. Invaller Peter Baak scoorde direkt na de hervatting 4-2 en toen Henk Al berts zijn tweede goal (3-6) maakte, was de strijd gestreden: 4-6. LEIDEN - John Tims wordt vrijwel zeker de nieuwe trainer/coach van de Leidse korfbal-overgangsklasser Fides Pacta. De uit Den Haag afkomsti ge Tims wordt de opvolger van Frank Berendes, die na twee jaar naar Kwiek(Hg) vertrekt. "Financieel is de zaak nog niet geheel afgerond", houdt Daan Carree, de voorzitter van de Technische Commissie van Fides, nog een slag om de arm. "Het zou dus woensdagavond in de bestuursvergadering nog af kunnen springen, maar ik acht de kans daarop klein". Oorspronkelijk stonden de afrondende besprekingen met de Hagenaar, die momenteel hoofdklasser Die Haghe onder zijn hoede heeft, voor de afgelopen week op het programma, maar ziekte van Tims doorkruiste de plannen. CAIRO (ANP) - Torbjörn Blom- dahl kan op een lucratief aanbod rekenen van Werner Bayer, de be schermheer van de beroepsdrie- banders. De 22-jarige Zweedse bil jarter verhoogde zijn marktwaarde door in Cairo zijn eerste wereldtitel te veroveren. In de finale had hij geen kind aan de Amerikaan Tor res: 50-40 in 46 beurten. De verrichtingen van Jan Ar nouts vielen bar tegen. De West brabander werd in het ernstig ge devalueerde veld slechts zesde. In de achtste en laatste ronde leed hij zijn vijfde nederlaag. De Egypte naar El Missery had in het mara- thontreffen na 74 beurten een ca rambole meer (50-49). De wereldtitel van Blomdahl zal altijd geëtiketeerd worden als tweedehands. De Zweed was de enige grote in het deelnemersveld. Zijn gelijken waren er niet. De Bel gen Ceulemans en Dielis, de Ja panners Kobayashi en Komori, de Fransen Bitalis en Vierat, de West duitser Müller en de Nederlanders Van Bracht en Van der Smissen, allen ontbraken in de Egyptische hoofdstad. De prominente drie- banders voelden er niets voor na hun financiële avontuur in Cairo voor een appel en een ei te spelen. Bovendien vreesden ze klimatolo gische aanpassingen en slecht ma teriaal, zoals Ceulemans enkele ja ren eerder aan den lijve onder vond.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17