Kagia nieuwe koploper na overwinning op TAW Roomburg schudt weer rivaal af Vrouwen van Docos doen stapje terug Roeiwedstrijd Head of the River doet denken aan Taptoe Belangrijk puntverlies van The Bassets PAGINA 14 OQ T SPORT MAANDAG 6 APRIL 1987 LEIDEN - De kampioen irr de eerste klasse van de Leidse zater dagafdeling zal waarschijnlijk pas na de laatste competitieron de bekend zijn. Wederom heeft zich een nieuwe koploper aange diend. In het cruciale toptreffen tussen Kagia en TAW trok eerstgenoemde de krappe, maar volle winst naar zich toe (1-0). Kagia is daarmee de kerverse lei der in deze klasse geworden. Kagia - TAW 1-0. De over winning van Kagia was in alle opzichten verdiend te noemen. De opbouw bij de ploeg uit Ab- benes verliep een stuk beter dan bij de Ter Aarse opponent en be langrijk was dat de bezoeker geen greep op het middenveld kon krijgen. Met name het optre den van TAW'er Kees Reijn- goud was teleurstellend. In de 65ste minuut werd het pleit in het voordeel van de gastheer be slecht toen Jos Ditmar op een hoekschop van Rick van der Berg de bal in het Ter Aarse doel kopte. TAW kreeg zelf nog en kele kansjes maar kon ook hier bij niet overtuigen. Woubrugge - Alphia 0-4. De wedstrijd had een stevig karak ter en dat kwam het spelpeil be paald niet ten goede. Carlo Schlagwein opende voor Alphia de score en Jan Martens deed daar via een vrije trap nog een schepje bovenop (0-2). Voor Woubrugge wist Dick van der Horst slechts de paal te raken. In de tweede helft breidde Martens, nadat Kees van Raamsdonk was gevloerd, via een strafschop de stand verder uit en vlak voor het eindsignaal bepaalde Leen Baay de eindstand op 0-4. Marcel Wol vers van Woubrugge zag zijn schot op de lat uiteenspatten. MVKV - Meerburg 1-1. Een duel dat in beide kampen als dra matisch werd omschreven. MVKV'er Ronald Maenhout zag tot zijn verbazing een half mis lukt schot via de rug van Meer burg-verdediger Ron Koomen en doelman Pierre Berk in het Zoe- terwoudse doel belanden (1-0). Na de thee besloot MVKV het via de counter te proberen en kreeg kansen via Ron van der Kolk en Marcel van Huissteden. Berk wist zijn doel echter schoon te houden en Meerburg dat John Steijn en Paul Snijders eerdere mogelijkheden zag missen kwam toch langszij. Een als voorzet bedoelde bal trof zowaar de binnenkant paal en verdween achter de verbouwereerde MVKV-doelman Jaap Visser (1- 1). SVLV - KRV 0-2. KRV besliste het duel in de tweede helft ter wijl het in de eerste rondgang slechts dankzij doelman Teun van Duyvenbode overeind kon blijven. In de 50ste minuut kopte en dezelfde speler was voor de tweede maal succesvol toen hij een verkeerde terugspeelbal on derschepte en zich de geboden kans niet liet ontnemen (0-2). Rolf Mulder van KRV en Jan Zoetemelk van SVLV werden geboekt. GWS - LSW 1-1. Strafschop pen hielden dit duel in even wicht. Eerst kende arbiter Frankhuizen op zeer dubieuze gronden een penalty toe aan GWS'er Gijs van der Meij die zich daarop trefzeker toonde (1- 0). LSW raakte daardoor iets aangeslagen, maar kwam op ge lijke hoogte toen Sassenheimer Jaap de Best binnen de beruchte lijnen een overtreding beging op Frits Zweegman. Bennie Veld hoen verzilverde de arbitrale sanctie voor de Leidenaars (1-1). Tweede Klasse SVOW gaat onverdroten door met het doel van tegenstanders als schietschijf te gebruiken. VNL ondervond dat weer eens aan den lijve. Negen treffers ver zamelde de ploeg uit Oude Wete ring ditmaal. Ton van Zuylen (2x), Casper Klomp (3x), Wilco Klomp (2x), Arno Snaterse en Kees van Bostelen waren de scherprechters. Bij Abbenes- SJZ viel niets gedenkwaardigs te melden. De eindstand was er dan ook naar (0-0). Een blunder van de Leidse doelman Evert Groen besliste de wedstrijd tussen HVZ en LFC. Via Mustapha Basar kwamen de Zoeterwoudenaren op 2-0, maar twee treffers van LFC'er Chris Blok nivelleerden de stand. Groen reageerde echter vlak voor het eindsignaal totaal verkeerd op een terugspeelbal van Robin Jordens en HVZ'er Rinus Blijleven profiteerde dankbaar (3-2). Kickers achter haalde ZLC op het nippertje. Bij rust keek de thuisclub nog tegen een 0-2 achterstand aan (treffers van Koos Oevern en Piet van Hal), maar Patrick Möllers en Jack Bleeker van de ploeg uit Leimuiden streken de zaak weer glad. Forescate verslagen LEIDEN - De hockeyers van Roomburg hebben gister middag Forescate, door de 0-2 winst, afgeschud als con current voor de tweede-klassetitel die de Leidenaars niet meer lijkt te kunnen ontgaan. LMHC is door winst op Union (0-3) en door verliespartijen van Gooische en Gro ninger Studs weer aan de leiding gekomen van de over gangsklasse A. De vrouwenploeg van Leiden deelt de pun ten aan kop met Tilburg in de eerste klasse na het 0-1 verlies tegen Noordwijk. Union - Leiden 0-3 Ondanks een slap begin van LMHC waren er toch al kansen te gen het in degradatienood verke rende Union. De derde strafcorner van Leiden bracht het openings doelpunt dat door Casper Klijn werd ingeslagen en hield tevens de ruststand in. Job Kummer breidde de score verdiend uit naar 0-2 met een backhandschot, terwijl Har- men Jansen Schoonhoven uit een strafcornergoal bijdroeg: 3-0. Het vierde doelpunt (Maurits Eiken hout) werd afgekeurd wegens 'sticks'. Coach Koppelaar liet de ju nioren Friso van Deursen en Je roen Nagel in de slotfase wat erva ring opdoen. Forescate - Roomburg ft-2 In de eerste helft had Roomburg het beste van het spel dat aanval lend voor veel gevaar zorgde met name door de snelle rechterspits Lukas van Schaik. Na de pauze was het echter Forescate dat fel aandrong en zijn totaal tot 10 straf- corners opvoerde tegen de 3 van Roomburg. Doelman Ronald Cijs was de uitblinker van Roomburg met zijn vele reddingen. Na 25 mi nuten sloeg Oskar Snijders voor Roomburg de eerste treffer op het bord na voorbereidend werk van Bas Koning en Jurjen van Aken die een verdedigende strafcorner snel in een aanval omzetten. Voor schotenaar Jelmer Siersema had mogelijkheden, maar verloor van de steeds alerte Cijs. In het tweede part versterkte de thuisploeg zijn middenveld met Piet-Hein Goos- sens, waardoor Roomburg terrein moest prijsgeven. De onderschep pende Frank Montanus en Paul Lamping kregen schutter Bas Ko- helft sterker Forescate. De thuis- Noordwijk - Bennebroek 4-3 De Noordwijkers zijn op karak ter en een zeer aanvallend concept de 0-3 achterstand bij de doelwis- seling te boven gekomen en gre pen zelfs de volle winst. Willem- Jan van Veen scoorde tweemaal, waarna Fred Beuk (strafbal) en Ralph Wisbrun Bennebroek op de knieën kreeg. De strafcornerver- houding was 17-4 in het voordeel van Noordwijk. Vrouwen Leiden - Noordwijk 0-1 De thuisploeg en koploper in de eerste klasse A ontmoette in Noordwijk een zeer lastige tegen stander die met grote inzet LMHC de stick dwars zette. Tien minuten voor tijd ketste de bal bij een Noord wij kse uitval ongelukkig van de legguards van Ineke Kaste- leyns op de voet van Kiki Tesse- laar. Dat leverde Noordwijk de strafbal op die door Renate van der winnende treffer bleek te zijn Bent werd benut: 0-1. Kraaien zag 8 strafcorners gekeerd Aiecto - Breda ï-i Vierde klasse Het duel was nog geen minuut De Leidse Studs won met 5-0 oud of Breda had de opemngstref- van De ijSSel. Don Kloppenburg fer op zak uit een korte hoekslag. (2)i pieter de Bruin, Tomas Steen Daarna zette Alecto de zaken recht metser en scoorde Jet Kruidenier 1-1 en Madeleine Nivard 2-1 uit de acht ste strafcorner. De ruststand 3-1, die ook eindstand werd, kwam uit nog een Leiderdorpse strafcorner voort die Corine Vliegenthart van haar stick liet komen. Forescate - Alkmaar 1-1 Een punt werd van koploper en gedoodverfde kampioen Alkmaar afgesnoept door het in de eerste r tijd in Dopie: 0-1. Catwijck won van Bodegraven met 3-2. Hanne Hou waard, Lennart Jansen en Henrik Houwaard doelpunten voor de thuisclub. De vrouwen- ploeg van Catwijck deden het nog vv. v.... - beter tegen Bodegraven: 5-0. Mar jan Droste scoorden. De tine Petitjean (2), Anneke Beelen Leidse Studs won- (2) en Sonja de Jager scoorden. De nen hun duel door een treffer van mannen van Hisalis kwamen bij Marjolein van Lunen 2 minuten Heerhugowaard van een koude kermis thuis: 10-0. Invallers en het kunstgrasspelletje dat ze niet ge wend zijn ligt aan de forse uitslag ten grondslag. De Lissese vrouwen deden het veel beter. De ploeg won met 2-8 van Heerlijkheid. Sylvia Geers (2), Helen van Laarhoven (2), Natalie Pool (2), Sascha Pool en Ineke Robertus leefden zich in sco rend opzicht uit. NIEK FAAS LEIDEN- In de interregionale klasse van het vrouwenvoetbal speelde Lugdunum zaterdag een gelijkopgaande wedstrijd tegen DSVP: 0-0. In dezelfde klasse won Ter Leede van Heukelum met 4-0. In de interregionale klasse van de zondagafdeling verloor Alkmania met 2-0 van Nieuwkoop. In de hoofdklasse dolf Kickers'69 het on derspit tegen de koploper Celeritas 2 (0-7). In de eerste klasse verloor Docos met 2-0 van FC Lisse. De Leidse vrouwen zijn ni deerd en gaan volgend de tweede klasse spelen. Ter Leede was duidelijk de bete re ploeg in het duel tegen Heuke lum. Annette Beerendonk, Elly Ri- sah, Bianca van Loon en Jenny van der Mark scoorden voor de Sassen- heimse vroüwen. Van der Mark trof het doel voor de 23ste maal dit Roomburgs aanvaller Lukas van Schaik achterhaalt de bal net voor de achterlijn en is keeper Maarten- Pieter Remmen van Forescate te vlug af. Zijn schot zal echter voorlangs het verlaten doel gaan. (foto Loek Zuyderduin) ning toch in stelling die een kwar- ploeg kon echter niet afronden tier voor tijd 0-2 achter de Foresca- kreeg een reboundtreffer vlak te-doelman schoot. Pollux - Alecto 1-1 In Vlaardigen ontmoette Alecto het lastige voor het tweede-klasser- schap vechtende Pollux. Door Eric Brabander namen de Leiderdor pers in een nog redelijk eerste deel de voorsprong: 0-1. Na de pauze hanteerde de thuisploeg de lange klap en werd htet duel alsmaar slechter. Een kwartier voor tijd kwam Pollux langzij met de 1-1 die het niet meer uit handen gaf. langs de paal te verwerken: 0-1. Yvonne Raap scoorde een kwartier voor tyd vallend met haar back hand de verdiende 1-1 die eind stand werd. LEIDEN - DIOK heeft ook de Leidse derde rij die voorlaatste competitiewedstrijd in van Pieter Corver winst weten om te zetten. Het Am- stelveense NFC werd met een 34-9 naar huis gestuurd. In de promo tieklasse speelde zowel The Bas sets als Minerva gelijk. i de persoon schitterende try produceerde (10-0). Hierna ver viel DIOK echter weer in de oude fout. De Leidse spelers dachten dat het een makkelijk middagje zou worden en de fouten slopen uiteindelijk full-back Gidion van der Bom die zijn ploeg over het do de punt heentrok. Hij ging keer op keer als extra aanvaller met de driekwartlijn mee en zorgde voor groot gevaar. Twee keer wist hij te en toen was het verzet a Hoewel de kansen van DIOK op gebruik ploeg. NFC maakte hier dankbaar NFC gebroken. Via fraaie trys het landskampioenschap nog r i wist terug te ko- tot 10-9. Het kostte DIOK Roomburg - Kraaien 1-0 De in moeilijkheden verkerende vrouwenploeg van Roomburg wel van het immer lastige NFC kwam in een niet zo'n goede wed- wonnen te worden. Vanaf het strijd toch aan de twee punten die ginsignaal werden de Amstelve- uiterst klein zijn, willen de Leidse hierna veel moeite om zich rugbyers toch graag de tweede hervinden en tot acceptabel spel te plaats behouden. Daarvoor diende komen. De tweede helft gaf aanvankelijk hetzelfde beeld te zien. Een veel sterker DIOK, dat echter moeite pleet overdonderd. Eerst had om tot scoren te komen. Bij het Dik Berghout die in zijn vlagen speelde de ploeg briljant, soms werden er ook de meest minuut sloeg Pauline Huijgens de eentje dwars door de NFC-defensie strafcorner tegen de plank die de liep en vlak daarna was het de knullige fouten gemaakt. Het Rob Kamp (2x) en wederom Dik Berghout werd de eindstand 34-9. Haarlem-The Bassets 10-10 Tegen het eveneens hoog ge plaatste Haarlem werd het een har de en rommelige wedstrijd. De Haarlemse derde rij wist The Bas sets fly-half Tinus Harskamp goed onder druk te zetten waardoor de Sassenheimse aanvallers te weinig in balbezit kwamen. Winger Sjaak Jansen wist uit een van de weinige In de eerste klasse won Oegst- geest zaterdag met 1-0 van Kat wijk, dat zeker niet de mindere ploeg was. Voor de pauze waren de krachten gelijk verdeeld. In de tweede helft oefende Oegstgeest iets meer druk uit, maar mede door goed werk van doelverdedigster Shirley Barends bleef het Katwijk- se doel leeg tot vlak voor tijd. Ver dedigster Sonja van Duin speelde de bal toen iets te zacht terug naar keepster Barends, waar de Oegst- geestse Annelies Oskam dankbaar gebruik van maakte. Zij pikte de bal op en scoorde. In dezelfde klasse verloor KRV met 4-1 van Valken'68. In de eerste helft hielden de twee ploegen el kaar in evenwicht. Voor de gast vrouwen opende Heidi Guyt de score. Maijan Boogaart trok de stand voor de Valkenburgse for matie gelyk. Na de pauze moest Valken'68 met tien speelsters ver der, maar dat weerhield de ploeg er niet van nog drie maal te scoren via de voeten van Carplien Roem (twee maal) en nogmaals Boogaart. Alphen boekte de overwinning op Hazerswoudse Girls: 2-1. De krachten waren voor de pauze ge lijk verdeeld, maar de gastvrouwen maakten beter gebruik van de kan sen. Ingrid Maiirits lobte de bal over de Hazerswoudse keepster heen en scoorde. Na de rust werd het tweede doelpunt voor de thuis ploeg wederom verzorgd door Maurits. Interregionaal Alkmania was ze ker niet de slechtere ploeg tegen Nieuwkoop, maar de vrouwen uit Oude Wetering verzilverden hun kansen niet. Jelly Hoogerwerf en Monique Verdonk deden dit voor Karate-brons BERGEN OP ZOOM - Leidenaar Patrick Halkema greep op de na tionale karate-kampioenschappen in Bergen óp Zoom een bronzen medaille. De 19-jarige leerling van sportschool Jurojin kwam als ju nior uit in de A-klasse bij de senio- Halkema plaatste zich tussen de grote jongens door knappe klasse ringen op de rayon- en B-kam pioenschappen. In de categorie tot 60 kilogram won hij vier van de zes wedstrijden. Slechts de latere kam pioen Oemraw uit Amsterdam en Chang uit Den Haag moest hij la ten voorgaan. de gasten wel. De Oude Wetenngse formatie is nu, door dit verlies te gen Nieuwkoop en door het terug trekken van het onderaan de rang lijst verkerende Fortuna Vlaardin- gen, in degradatiegevaar gekomen. Kickers'69 had niets in te bren gen tegen lijstaanvoerder Celeritas 2. Voor de Haagse vrouwen scoor den respectievelijk Maja Fokke (drie maal), Hannie Antonussen (twee maal) en Natasja Bong-a-Jan (twee maal). FC Lisse had duidelijk het betere van het spel tegen het thuisspelen- de Docos. Anita de Bakker en Sandra van Dijk brachten de bal voor de gasten in het doel. De vrouwen van LFC benutten in het duel tegen UDO hun kansen goed (4-2). In de eerste helft open de de Oegstgeestse Coba Eiker bout de score voor de gasten. De Leidse Corinne Galjaard bracht de stand in evenwicht en medespeel ster Patricia Ligtvoet bracht de Ka naries op voorsprong. Na de pauze trok Renate Verwer de stand voor de Oegstgeestse formatie weer ge lijk. Hierna moesten de gasten ech ter toezien hoe Diana van Putten de bal twee maal voor de thuis ploeg in het doel bracht en de eind stand bepaalde op 4-2. Stompwijkse Girls en Alkmania hielden elkaar in evenwicht: 1-1. Voor de rust scoorde Mariska Hoo- geboom voor de Oude Weteringse formafie.'In de tweede helft deed Marian van Vliet dit voor de Stompwijkse vrouwen. UVS, dat de kansen liet liggen, verloor met 1-0 van Foreholte. De Voorhoutse Bianca van Dam scoorde de enige treffer van de wedstrijd. kansen te scoren en door een pe nalty van Tinus Harskamp werd de ruststand 7-7. De tweede helft ging gelijk op, maar The Bassets kregen de betere kansen. Verder dan een penalty van Tinus Harskamp kwamen de Sassenheimers echter niet. Omdat Haarlem de kansjes wel benutte was een verdiende 10-10 het resul taat. Minerva-Ascrum 16-16 Eindelijk een puntje voor de oud-studenten, die een redelijke wedstrijd speelden. Oud-ereklasse- spelers Alexander de Mol en Shaf- fy Lodeijzen zorgden voor de trys, terwijl Jan Willem van Doren een conversie en twee penalties tussen de palen wist te schoppen. Jeugdteams van Roodenburg en UVS succesvol LEIDEN - In de competitie van de Landelijke Jeugd waren de twee spelende clubs uit de Leidse regio, UVS en Rooden burg, succesvol. De ploeg uit de Kikkerpolder pakte UW met 0-2 in en de stadgenoot uit Leiden Noord had geen kind aan DCO (0-3). UW -UVS 0-2. Met de in het vorige treffen opgelopen 3-0 ne derlaag tegen de Utrechters in het achterhoofd was de wraak meer dan zoet. En dat was voor een groot deel te danken aan de vleugelverdedigers Martin van Polanen en Joris van Benthem die de levensgevaarlijke UW- spitsen aan banden legden. UVS pakte de zaken van meet af aan met veel inzet op en in de 7de minuut kopte Marco Kui ken een hoekschop van Ronny van der Weiden in het Utrecht se doel (0-1). Hoewel UVS de wedstrijd dicteerde kreeg UW door twee. momenten van con centratieverlies evenzovele kansen waarvan er één op de paal belandde. Na de doelwis- seling gingen de Leidenaars op de goede weg door maar pas nadat UW achterin één op één ging spelen werd het tweede doelpunt een feit. In een solo actie, werd Robert Planjer in het strafschopgebied gevloerd en Kuiken tekende daarop via de toegekende penalty zijn tweede treffer aan (0-2). DCO - Roodenburg 0-3. "Een nuttige overwinning", zoals trainer Jan Lovink het noemde. Roodenburg verwijderde zich dankzij deze zege zich weer iets meer van de onderste plaatsen. In de 35ste minuut opende Jac- co van der Laan de score op een voorzet van Glenn Helder maar verdere kansen werden in de eerste rondgang onbenut gela ten. Na de rust werd het tweede Leidse doelpunt gescoord door een kopstoot van. Fer "Kareltje ping-pong',' van Kampen en Helder maakte het trio com pleet. Roodenburg kon nog op 0-4 komen nadat Richard Schreuder in het strafschopge bied tegen de grond ging. De door Jos van Kempen gescoor de penalty werd afgekeurd om dat de Leidenaar in de aanloop een schijnbeweging maakte. AMSTERDAM - Het 'Lange-Af- stands-Kampioenschap van de Amstel voor Achtriemsgieken', zoals de Head of the River eigenlijk heet, doet enigszins denken aan de Leidse Taptoe op de avond van 2 oktober. De bonte stoet is zolang, dat als de eersten bij het eind punt zijn, de helft nog moet beginnen. Tweehonderdveertig achten en nog eens veertig dubbelvieren telde het deelne mersveld van de 55e editie van de 'Head', de tijdrace die voor het eerst ge houden werd in 1933. Dat betekent dat ruim tweeduizend roeiers en roeisters aan de wedstrijd deelnemen en dat is een hoog percenta ge van de 15.000 leden tellende roei- bond. Veel hoger nog is het percentage van de beschikbare achten, dat ingezet wordt bij het evenement; alle achtriems gieken die nog enigszins kunnen drij ven, zijn in gebruik om de deelnemers over het acht kilometer lange parcours van Ouderkerk naar Amsterdam te voe ren. De topploegen roeien in nieuw en modern materiaal, maar achterin de la gere divisies en bij de veteranen varen echte museumstukken mee. Sommige veteranen achten varen wel in topboten; de heren hebben er gewoon met z'n ach ten zelf een gelapt (32.000 gulden). Met twintig ploegen is Leiden goed vertegenwoordigd in het deelnemers veld. In de dit jaar slechts zes boten tel lende eerste divisie hebben Die Leythe en Njord zelfs beide een ploeg. Dat 'bur- ger'-vereniging Die Leythe een comple te acht van dit kaliber op het water weet te brengen is opmerkelijk en heeft da- nook wel enige improvisatie gevraagd: met de junioren Blansjaar en Krijten- burg aan boord en met oud-internatio nal-coach Rob Robbers, bedraagt het leeftijdsverschil in de Leythe-boot niet minder dan 20 jaar. Als vervanger voor de in Roemenië verblijvende Van Gro ningen heeft Die Leythe een beroep ge daan op Willem Jan Atsma, in 1981 op de wereldkampioenschappen goed voor een zilveren medaille in de stuürmanlo- ze twee. Ook Njord heeft de gaande en komen de generatie in één boot. Nestor Ruud Wessel is nog immer de ritmische slag- roeier, maar zijn jongere opvolgers heb ben inmiddels veel geleerd. Njords acht oogt homogeen. Opvallend is het grote aantal vetera- nenploegen dat aan het evenement deel neemt, ruim een kwart van het totaal. De vergrijzing en de verkaling van de Ne derlandse bevolking vindt kennelijk ook zijn weerslag in de roeisport. Het parcours is de schitterende rivier de Amstel. De start is even buiten Ou derkerk bij het landgoed 'Oostermeer'. Ver buiten de bebouwing van Amster dam voert de route langs de statige bui tenhuizen, zoals 'Amstelrust'; Langs de 'Banpaal', die dq plaats aangeeft tot waar eertijds Amsterdamse bannelingen mochten komen; langs het 'Koetje'; de grote bocht, in studentenroeiknngen graag de hoerenbocht genoemd, en het bekende etablissement 'Het Kalfje'. In de bocht bij 'Het Hooge Huis', even voor de Roozenoordbrug, komen de ploegen rakelings langs de kant en laat het roeien zich goed bekijken: een acht hard laten gaan beteként het toppunt van teamwork; alles moet honderd pro cent gelijk gaan, technisch zo perfect mogelijk, want zoals een coach al zei: "op een traject als dit maak je ongeveer 800 halen; elk foutje in de techniek maak je dus 800 maal". Maar ook kracht en uit houdingsvermogen spelen een me rol. In een topploeg verzetten de roeiers elke haal 40 kilogram, en dat in een tijdsbestek van vijfentwintig minu ten onafgebroken 800 maal De 'Head' is bij uitstek de wedstrijd van de stuurman. Door hun lengte zijn de achten nauwelijks wendbaar; ze zijn niet gemaakt om er een bochtig par cours mee te varen. De normale wed- strijdbanen zijn kaarsrecht en het roertje dient slechts voor kleine koerscorrec ties. Daar is de stuurman eigenlijk over bodig geworden, maar hier kan de klei ne man een hoofdrol spelen. Een supporterskaravaan volgt de pl<?e- gen aan beide zijden van de Amstel, op alles wat maar enigszins kan rijden, want lopend zijn de achten niet bij te houden. Vooral voor de eerste divisie is de belangstelling overweldigend en spe len zich op de volgweg ware wildwest taferelen af. Alles rijdt door elkaar heen, de ogen gericht naar het water en niet op de weg: twee, soms drie man op één ou de, krakkemikkige fiets; in een grote ou de 'Amerikaan', zittend in het open raam met een blikje bier in de hand; op een snelle racefiets om tussentijds verschil len te kunnen meten. De acht van RIC de favoriet, roeit van af de eerste startpositie makkelijk weg van het veld. Achterin passeert Njord stadgenoot Die Leythe zonder proble men, maar stuit verder op in de race op Aegir/Phocas en verspeelt kostbare se conden. Het geringe verschil ten opzich te van RIC loopt op tot negen seconden. Njord wordt tweede. Enkele divisies later wint Njord wel de lichte Nieuwelingen-divisie. De Asopos- de Vliet roeiers Van Steenis, Kreuger en Draaijer maken deel uit van de winnen de lichte acht. Met nog twee kilometer te gaan wor den de ploegen aan het oog onttrokken door de onafgebroken rij afgemeerde boten. Vanaf de Utrechtse brug tot in de binnenstad liggen de deels slooprijpe vaartuigen soms in drie rijen dik; een doorn in het oog van vele Amsterdam mers en van de roeiers in het bijzonder. Een artikel in een Amsterdamse krant met enkele ferme uitspraken van leden van de Koninklijke Roeivereniging 'De Hoop' leidde enkele jaren geleden tot een protestblokkade van de bewoners van de schepen, even voor de finish van het trqject en kon maar net op tijd wor den opgeheven. Tegen het einde van de race ziet het roeien in de hogere divisies er nog steeds goed uit. Maar achterin het deel nemersveld roept het roeien de vraag op wat het plezier is, dat de deelnemers aan meedoen beleven. Met verbeten koppen zitten de roeiers scheef en ongemakke lijk in de boot en voor hen moet de lange race van Ouderkerk tot in het hartje van de hoofdstad een lijdensweg zijn. Nie mand zou met een overeenkomstige looptechniek een halve marathon gaan lopen; roeiers zijn kennelijk anders. Toch zal menigeen gaandeweg een aan tal malen hebben gedacht; waar ben ik aan begonnen; dit is écht de laatste keer. Maar als de boten hebben afgemeerd bij een van de botenhuizen, de douches en de biertjes hun verfrissende werking hebben (gehad) en de familie en vrien den een en al oor zijn voor de heldenver halen van de matadoren, dan worden al gauw plannen gemaakt voor het 56e Lange-afstands-kampioenschap van de Amstel. JAN KLERKS

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14