Waal regeert Vlaanderen PSV stapt luchtig over Utrecht heen SD T Ajax komt nog heel goed weg Ook in Haarlem is het al raak Criquielion geeft les in koersinzieht Pak slaag arbiter bij rolhockey Fiscus in aanvaring met 'Kaiser' Franz MAANDAG 6 APRIL1987 DEVENTER (GPD) - Een jaar of vijftien geleden verbaas de Ajax vriend en vijand door Go Ahead in Deventer tege moet te treden met doelman Heinz Stuy in de spits. De Amsterdamse blufploeg wilde weten dat het al hoog en breed tot de sterkste van het land was gekroond: een goe de grap aan het einde van een succesvol seizoen kon geen kwaad, meende men. Aan de Vetkampstraat kwam Ajax Niet alleen de bewaking van gisteren opnieuw met een fantasie- Small leidde tot stof van discussie opstelling tevoorschijn, maar dit binnen het Ajax-elftal, dat wel vier keer was het uit pure nood. Vier keer van samenstelling verander de ontmoeting met de. Zo verhuisde Silooy Real Zaragoza moest Johan Cruijff r her (linksachter, centrale mid- het fiksen zonder liefst vijf vaste denvelder, vrije verdediger) waarden. Het arsenaal aan adekwa- moet het ook Danny Blind hebben te vervangers in De Meer mag uitputtelijk lijken, de afwezigheid van Spelbos (knie), Van Basten geduizeld van de omtrekkende be wegingen. Volgens Cruijff hebben, wat (enkel), Bergkamp (lies), Winter Small betreft, de spelers zelf het (knie) en Van 't Schip (schorsing) meest in de melk te brokkelen ge viel niet te verbloemen. De degra- had. De leermeester noemde dat datiekandidaat mocht zich met het 1-1 eindresultaat zelfs te kort ge schoten voelen. Het ontzag dat Go Ahead Eagles alleen al toonde voor het magische witte shirt met de rode baan heeft de thuisploeg een helft lang parten gespeeld. Zeker toen Frank Rij kaard al na drie minuten een weg gevertje van Hans Witteveen af- "zelf denken" en "een stapje uit", maar de chaos die ook de in grepen vanaf de bank teweeg brachten loog er niet minder om. Een week na de nederlaag bij PSV laadde Ajax dan ook de verden king op zich de competitie te laten voor wat die is en het duel tegen Go Ahead Eagles aan te grijpen om experimenten toe te passen met RT PAGINA 11 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Feyenoord het laatste obstakel EINDHOVEN (GPD) - Als het even meezit is de strijd om het landskampioenschap al voor Pasen beslist. Wanneer PSV de uitwedstrijd van zondag tegen Feyenoord zonder kleerscheuren doorkomt, zijn de resterende negen competitieduels nog slechts een for maliteit en gaan de Brabanders freewheelend af op prolongatie van de landstitel. Met nog twee achterstallige wedstrijden achterhaalde PSV Ajax gistermiddag in punten en ziet het doelsaldo er door de royale triomf op FC Utrecht (5-0) ineens een stuk beter uit (plus 58) dan dat van de aartsrivaal uit Amsterdam, die door de 1-1 in Deventer zes treffers achterop is geraakt. strafte (0-1), leken de Amsterdam- het oog op Zaragoza. mers op hun dooie akkertje het karwei te kunnen voltooien. Maar toen op slag van rust Mike Small een verre ingooi van dezelfde Wit teveen verzilverde (1-1), begrepen de Adelaars dat het met Desmond Gemert, Petri Tiainen, Arnold Scholten en later met Peter Boeve aangevulde Ajax niet half zo kwaad kersen etën is. In de tweede helft gooide het elf tal van Nico van Zoghei dan ook alle remmen los, zodat het kansen regende. De agressieve Small, die in één middag achtereenvolgens Silooy, Gemert en Rijkaard als ci pier in zijn nek kreeg en slechts voor de laatste moest buigen, had echter geen greintje geluk in de af werking. Bovendien redde Stanley Menzo katachtig op een loeier van Michel Boerebach en een afzwaai er van Arold Back, terwijl inzetten van René Smit en Wim Woudsma rakelings langs de paal vlogen. Kortom: Ajax kroop door het oog van de naald. "De competitie zet je natuurlijk nooit uit je hoofd", gaf Cruijff wat tegengas, "maar er zijn natuurlijk belangrijker zaken aan de orde. Ik kan woensdag wel weer beschik ken over Van 't Schip en Van Bas-, ten, zodat er in aanvallende zin niets uit te proberen viel. En als ik iemand zou hebben willen sparen, dan was het Arnold Mühren wel 'geweest. Met zijn 35 jaar staat hij bovenaan het lijstje om in deze pe riode, waarin we twee keer in de Cruijff gaf wel toe dat er hem in defensief opzicht "genoeg duide lijk is geworden". Wat de ondoor grondelijke coach daarmee precies bedoelde liet zich raden. In Deven ter werd in ieder geval duidelijk dat Silooy zich alleen met een vas tomlijnde taak op zijn gemak voelt. Cruijff was wel gecharmeerd van Desmond Gemert. De 22-jarige verdediger speelde dit seizoen nog geen minuut in het A-team, maar lijkt de aangewezen man om woensdag Spelbos te vervangen. "Hij liet wel wat steekjes vallen, maar je moet die jongen in het to taalbeeld beoordelen. Vergeet niet dat er vandaag spelers waren, die normaal gesproken hulp krijgen en nu hulp moesten verlenen. Het is alleen jammer dat zowel Gemert als Blind het beste uit de verf komt als rechtsback, terwijl er andere posities binnen het elftal zijn die in dubbel opzicht onbemand zijn". Hoe groot het krachtsverschil is tussen de top-twee en de rest van de eredivisie werd in Eindhoven weer eens pijnlijk onderstreept. Vier jaar achtereen moest PSV op eigen veld genoegen nemen met een gelijk spel tegen FC Utrecht, nu dankten de laatste weken om hoog geschoten Utrechters het lou-' ter aan doelman Jan Willem van Ede dat de afstraffing tot 5-0 be perkt bleef. Voor hetzelfde geld, had PSV die score al halverwege bereikt, maar Koeman, Van der Gijp en Gullit moesten ervaren dat Van Ede als herboren uit de maan denlange strijd tegen zichzelf te voorschijn is gekomen. Spelvreugde Veel belangrijker dan de hoogte van de score vond Guus Hiddink de spelvreugde die de ploeg uit straalde. Volgens hem heeft de winst op Ajax in dat opzicht won deren gedaan. "De beleving en de mentale kracht in die wedstrijd is vanmiddag doorgetrokken. Het plezier straalde weer van de spe lers af. En dat vind ik nog altijd een heel belangrijk facet in het voet bal". Dat gold vanzelfsprekend niet voor Frank Arnesen, die an dermaal op de reservebank moest plaatsnemen. De absentie van Ge- rets loste Hiddink op met een ba sisplaats voor Van de Kerkhof, die zijn 399ste competitiewedstrijd voor PSV speelde, waar hij ook had kunnen kiezen voor Arnesen. "Er wordt mij wel eens verwe ten", verwees Hiddink fijntjes naar recente uitlatingen van Gullit, "dat ik niet de moed heb om beslissin gen te nemen. Dat is een misver stand. Ik wil er geen prestigeduel van maken, maar het zou een zwaktebod zijn geweest om Arne sen als rechtsback op te stellen. Als trainer moet ik er voor zorgen dat de ploeg in balans blijft. Daarom heb ik gekozen voor Van de Kerk hof. Voor Arnesen vind ik het ver velend dat hij er naast staat, maar zolang Valke de opgaande lijn vast houdt, zie ik geen aanleiding hem te vervangen. De concurrentie op achtereen het bloed onder de i treffer voor zijn rekening nam, was veelzeggend voor de stukgelopen relatie. Niet minder opmerkelijk was de geste van Ruud Gullit ze ven minuten eerder. De bij een groot deel van de PSV-aanhang uit de gratie geraakte stervoetballer verscheen op dat moment alleen voor Van Ede. In plaats van zelf te scoren, schoof hij de bal zijwaarts naar Hallvar Thoresen, die een leeg doel voor zich had. De maker van het winnende doelpunt tegen Ajax kreeg daarvoor dezelfde bijval als Arnesen zeven minuten later. Verlies Die twee treffers ontstonden in een periode dat FC Utrecht zich al lang en breed bij het verlies had neergelegd. De Utrechtse vecht machine was geen schaduw van de formatie die PSV het middenveld is nu eenmaal scherp, datzelfde geldt voor de aanval. Koolhof zal het ook niet leuk vinden dat hij op de bank zit". De manier waarop de Deense in ternational, als vervanger van Val ke, vijf minuten voor afloop al zijn woede en gramschap in het schot hij de vijfde PSV- Twijfels over Ar on Winter MEERBEKE (GPD) - Een Waal was voor één dag koning in Vlaanderen. Het deed even pijn in het land dat door een taalgrens in tweeën is gesplitst, maar niemand betwistte gisteren in Meerbeke die heerschappij. Daarvoor was Claude Criquielion te superieur in de Ronde van Vlaande ren. Hij beleefde zo'n dag waarop hij tot het onmogelijke in staat bleek, zoals in 1984 in Barcelona toen hij de we reldtitel veroverde. "Er waren vandaag tien goede renners in de kopgroep", prees Adrie van der Poel - de winnaar DEVENTER (GPD) - Ajax is daag met zeventien spelers Zaragoza vertrokken, waa ploeg ^woensdagavond^ de^ eerste van vorig jaar - Criquielion, "maar er was er eentje, die er schouders bovenuit stak" halve finalewedstrijd speelt Europa Cup 2-toernooi. Hoewel het elftal van Johan Cruijff gister middag tegen Go Ahead Eagles met vijf invallers aantrad, blijft van de A-selectie alleen de in het gips lopende Ronald Spelbos thuis. Marco van Basten (twee keer in de week spelen vormt een te zware belasting voor de enkel), John van 't Schip (schorsing) en Dennis Bergkamp (liesklachten, wel op de reservebank) waren in Deventer, evenals Aron Winter, niet van de partij. De eerste drie zijn voor woensdag speelklaar, maar over de lichamelijke gesteldheid van Win ter bestaan twijfels. De middenvel der heeft knieklachten. Bewondering uit de mond overgelaten :r, die zelf, evenals zijn ploeg- ter Post, genoot Steven Rooks, gehoond werd voor zijn optreden in de slot- kilometers. Vanaf het moment dat de-30-jarige Waal, die op dit terrein als een outsider werd gezien, de he le rij favoriéten met een krachtige demarrage achter zich het, nam de Nederlandse afvaardiging uit de PDM-ploeg van Jan Gisbers ge noegen met een ondergeschikte rol. "Schande", riep Belgisch kam pioen Mare Sergeant verontwaar digd uit. "Ze hebben als één van de weinigen twee man in de kopgroep en willen niet werken". Dat werd HAARLEM (GPD) - Zelfs in de 'netste'stad van Nederland, zoals Haarlem wel eens wordt genoemd, komt het de laatste tijd her haaldelijk tot ongeregeldheden op en rond het voetbalveld. Af gelopen zaterdag moest het duel tussen Haarlem en PEC acht minuten onderbroken worden, nadat grenrechter Van der Zee door een steen op zijn dijbeen was getroffen. Een maand geleden waren er ook al incidenten in Haarlem, toen de politie het aan de stok kreeg met AZ-supporters. Met nog maar drie minuten te gaan en bij een stand van 1-1, besloot scheidsrechter Egbert Mulder de wedstrijd te staken toen zijn grensrechter geraakt was door een steen, die vanuit een vak met voor het merendeel Haarlem-supporters was ge gooid. Mulder: "Die steen was wel twintig bij tien centimeter". Terwijl de spelers op het veld achterbleven, stapte het arbitrale trio naar de kleedkamer. Daar werd Van der Zee door de medi sche staf van Haarlem onderzocht. Mulder: "Hij bleek een spierblessure en een bloeduitstorting te hebben opgelopen. Ik heb Van der Zee gevraagd of bij nog verder kon gaan. Hij wilde niet meer voor de tribune, waar de steen vandaan kwam, plaatsnemen. We hebben toen besloten om de grensrechters van helft te laten wisselen. Op die manier kon de wedstrijd in elk geval worden uitgespeeld. Bovendien hebben we gevraagd om politie naar het vak te sturen". Die politie-eenheid bestond uit welgeteld drie mensen. Na de hervatting blies Mulder na een minuut definitief af, waardoor er in feite twee minuten te kort was gespeeld. "Beide clubs hebben gevraagd om de speeltijd zo kort mogelijk te hou den. Ik heb snel afgefloten om eventuele nieuwe incidenten te voorkomen. Als dit voorval eerder in de wedstrijd had plaatsge vonden, dan had ik tot een definitieve staking besloten. Maar in dit geval leek het me beter om die paar minuten uit te spelen. Dat voorkwam een hoop ellende". Eric Vanderaerden de verantwoor delijkheid wel namen. Van der Poel, nog altijd zoekend naar zijn echte topvorm, reageerde geirriteerd. "Er staat toch nergens geschreven dat je op kop moet rij den? Dat was ook zinloos geweest. Op zo'n felle demarrage moetje on middellijk reageren. Als het niet lukt om gelijk aan het wiel te ko men ben je al verloren", legde hij uit. Mits er de bereidheid is strij dend ten onder te gaan, op het - grote - risico af dat de sprinters van de leidersgroep, zoals Sean Kelly en Eric Vanderaerden, daar van gretig profiteren. Topsport Uit die hoek kwamen de verwij ten dan ook niet. Vanderaerden noemde het zelfs "zeer begrijpe lijk". „Als ze wel achter Criquie lion gaan fietsen hebben wij daar voordeel van. Dus doe je dat niet. Dat is topsport". Dat de Post-briga de het gat niet kon dichten was vooral een bewijs van de superiori teit van Criquielion. "Maar", relati veerde hij de tweede klassieke winst (na de Waalse Pijl) uit zijn carrière, "ik heb het vooral aan ge luk te danken". Hij doelde op de gebruikelijke chaotische taferelen op de Koppenberg, de met kas seien bedekte helling op 70 kilome ter van de eindstreep. De Brie- nenoordbrug van het parkoers,, waar traditiegetrouw door houteri ge valpartijen filevorming op treedt. "Ik kon daar maar net op mijn fiets blijven. Als me dat niet was gelukt, zou ik nooit bij de kop groep zijn gekomen". Op die publieksattractie in de Vlaamse Ardennen reden acht ren ners weg: Steve Bauer, Claude Cri quielion, Eric Vanderaerden, Marc Sergeant, Steven Rooks, Adrie van der Poel, Ludo Peeters en Sean Kelly. Later voegden Alan Peiper, Ronny van Holen en Bruno Leali zich bij hen. Leali moest door pech de koplopers laten gaan en miste zo de beslissing. Want de voor sprong kwam vooral door de unie ke samenstelling van het tien ren ners tellende gezelschap niet meer in gevaar. Al vrij snel konden de ploeglei ders de stellingen betrekken en de strategie uitstippelen, waarbij Ste ven Rooks en Alan Peiper ideale Muur van Geraadsbergen. De Waal uitgangsposities leken te hebben. Rooks zou met een jump Adrie van der Poel in het afmattingsproces van diens grootste tegenstanders helpen, Peiper had een zelfde rol in dienst van Vanderaerden. "Ik zou op de Muur van Geraardsbergen iets proberen te ondernemen, om te zien wie er nog fit was", legde Rooks uit. Het antwoord dat hij kreeg was ontmoedigend: ieder een. De moed zonk hem in de ban den en hij capituleerde terstond. "Je moet zoiets ook niet op de Muur van Geraardsbergen onder nemen. Daar wordt er juist altijd op gerekend", doceerde Criquie lion een lesje koersinzieht. "Ik wist dat de Bosberg er veel beter ge schikt voor is, vooral ook omdat je meteen daarna de wind in de rug zou krijgen". Die strijdwijze was succesvol en zelfs de grootste scep tici, die het dubieuze verleden van de Waal als fietsende handelsman in relatie tot deze Ronde van Vlaanderen wilden brengen, kon den er niet om heen dat hij groots had gereden. gels vandaan haalde. Het aanvals- duo Van Loen-Willaarts had niks in te brengen tegen Nielsen en Koot, op het middenveld ontbrak het de ploeg aan de durf om PSV via de flanken te bestoken. "Tot 2-0 ging het nog", herkende Pattinama zijn eigen ploeggenoten niet terug. "In het eerste half uur boden we nog redelijk tegenspel, daarna lie ten we ons als makke schapen naar de slachtbank leiden". Daar zag het aanvankelijk niet naar uit. Weliswaar kroop FC Utrecht al na zes minuten door het oog van de naald, toen Vanenburg de bal tegen het houtwerk kopte, tien minuten later overkwam Fra- ser hetzelfde. Toen al liep PSV keer op keer in de buitenspelval, maar werd tegelijk aangetoond hoe riskant die speelwijze tegen de Eindhovense formatie is. De eerste die daar profijt van trok was Van der Gijp (1-0 uit een dieptepass van Koeman), acht minuten voor de rust was het de beurt aan Vanen burg. Op aangeven van Heintze, die net als Van de Kerkhof een zee ruimte kreeg, speelde de ex- Ajacied eerst Van Ede uit en ver volgens Lecker en Van de Meer: 2- 0. De bijna 20.000 toeschouwers moesten vervolgens wachten tot halverwege de tweede helft, alvo rens Thoresen het inleidende werk Vanenburg en Arnesen kon af ronden. Thoresen en Arnesen brachten het aantal thuisdoelpun- ten van PSV tenslotte op 44 tegen slechts vier tegentreffers. ZAANDAM (ANP) - Tijdens de rolhockeywedstrijd ZRC - Mara thon in sporthal De Struik in Zaan dam ontstond negen minuten voor het einde bij de stand 5-3 in het voordeel van ZRC een vechtpartij waarbij alle spelers, coaches en supporters van beide verenigingen waren betrokken. Arbiter Goezinne uit Zaandam werd in elkaar geslagen door spe lers van Marathon. Het grove inci dent ontstond, toen een speler van Marathon, de ploeg die al verschil lende gele en blauwe kaarten had moeten incasseren, een ZRC-spe- ler onderuit haalde. De arbiter sommeerde de Marathon-speler bij hem te komen. De speler kwam en begon meteen te slaan, waarop een massale vechtpartij ontstond. Letterlijk onnavolgbaar, heette het, en daarom haalde de onverbe terlijke optimist Adrie van der Poel toch nog wat positiefs uit de wedstrijd. "Voor mij was het na de moeilijke start in het voorseizoen al een overwinning dat ik in de kopgroep reed. De ploeg draait goed, de sfeer is uitstekend dus als dat zo blijft moeten de resultaten toch komen". BONN (AFP) - Franz Beckenbauer, de 41-jarige technisch direc teur van de Westduitse voetbalbond, is in aanvaring gekomen met de Zwitserse belastingdienst wegens verzwegen inkomsten voor een bedrag van 1,2 miljoen Zwitserse franken (1,6 miljoen gulden). De voormalige stervoetballer van Bayern was van 1977 tot 1980 officieel gevestigd in Zwitserland. In Samen, de hoofdstad van het kanton Oberwald, had Beckenbauer een bedrijf, genaamd Heka en gespecialiseerd in publiciteit rond sportevenementen. Beckenbauer, die in die periode voor de New York Cosmos speelde, heeft de inkomsten uit dat bedrijf nooit opgegeven, aldus Westduitse dagbladen op zaterdag. De aanvoerder van het West duitse wereldkampioenselftal van 1974 zegt nooit van Heka ge hoord te hebben. „Ik houd me bovendien niet met problemen op het gebied van financiën bezig. Als de Zwitserse fiscus iets te vragen heeft, dan moeten ze bij mijn manager Schwan zijn." Beckenbauer riskeert een navordering van de belastingen plus een stevige boete.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11