Hl,SOCIETY! in gevangenissen 'PvdA moet Europees leren denken' Paleis van Justitie in hoofdstad 'gevaarlijk' Inventarisatie inkomens afhankelijke subsidies Stormvloedkeririg in Waterweg onderzocht Politie: blokkade-actie Borsele gaat 1 miljoen gulden kosten Enthousiasme na benoeming Houben SSaes&esm sassrAws «as Internationaal secretaris J.M. Wiersma: f red men ken ZATERDAG 4 APRIL 1987 PAGINA 3 Voor bewaking gevaarlijke gedetineerden AMSTERDAM (ANP)- Het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht in Amsterdam is brandgevaarlijk en onveilig. In geen enkel opzicht voldoet dit gebouw aan de vastge stelde eisen. Dit zei mr. J. van Sloo- ten, president van het Amsterdam se gerechtshof gisteren in zijn toe spraak bij de installatie van drie raadsheren bij het hof. Volgens Van Slooten is het verantwoord dat tribune zaal va: meeste grote processen plaatsvin den) nog mensen achter het koj vrije glas zitten. De brandweer vorige maand al dat met mr. F.A. van der Heijde is het ge bouw van rechtbank en hof nog niet zo onveilig dat er toestanden op de publieke kunnen gebeuren zoals afgelopen an de grote strafzitting- week in de rechtbank van Luik. de rechtbank (waar de Daar werden een advocaat en diens cliënt doodgeschoten nadat iemand uit het publiek een revol ver naar de verdachte had gegooicj. Van der Heijde: "Bij gevaarlijke gedeelte van het paleis uiterst zaken worden in Amsterdam uitge- brandonveilig is. Desalniettemin breide veiligheidsmaatregelen ge- erkende Van der Heijde dat vooral Volgens arrondissementsgriffier het brandgevaar op de publieke tri- zitten er dagelijks mensen op de troffen. Dat maakt situaties als DEN HAAG (GPD) - De gevangenissen m ons land moeten worden uitgerust met extra tribune. Bij grote zaken is de tribu- Luik in principe onmogelijk". Wel beveiligde afdelingen voor bijzonder gevaarlijke gedetineerden. Dat adviseert een werk- ne zelfs helemaal vol. groep van het ministerie van justitie in een gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden rapport. Het rapport is opgesteld op verzoek van staatssecretaris Korte-van Hemel (justi tie) om het aantal ontsnappingen drastisch terug te dringen. De extra beveiligde afdelingen be- bajes in Amsterdam, het huis j staan uit twee onafhankelijke bewaring in Maastricht en ruimten met elk zes plaatsen. Het nieuwbouwinrichting in Hoorn bune een heet hangijzer is. "Wan neer de Rijksgebouwendienst geen 12.000 gulden uittrekt om die bran- donveiïigheid op te heffen, zullen we genoodzaakt zijn de tribune te sluiten. Waar de rechtbankzittin gen, die meestal openbaar zijn, dan gehouden moeten worden, is mij een raadsel", aldus de arrondisse mentsgriffier. De huisvestingsproblemen bij justitie in Amsterdam, het grootste rechtbankarrondissement in het land, zijn niet van vandaag of gis ter. In het Paleis op de Prinsen gracht is nog slechts ruimte totaal ke gevangenen niet te zeer ver trouwd raken met de bewaarders en het gebouw waardoor het ont snappingsrisico wordt vergroot, In de extra beveiligde afdelingen worden zij om de zes maanden contact met andere gedetineer- naar een andere inrichting overge- 84 cellen, deeld over zeven gevangenissen. Daarvoor komen in ieder geval de w vier nieuw te bouwen inrichtingen den niet toegestaan. Met uitzonde- bracht, in Hoogeveen, Leeuwarden, Rot- ring van luchten, sporten en be- Volgens de werkgroep voorzien terdam en Sittard in aanmerking, zoek moeten alle activiteiten de 84 cellen in de behoefte van dit Verder wordt gedacht aan de Schq- plaatsvinden op de eigen afdeling, moment. De groep zware crimine- veningse gevangenis, de Bijlmer- Om te voorkomen dat de gevaarlij- ien, waartoe de meeste gevaarlijke i^—gevangenen behoren, is de laatste jaren echter aanzienlijk gegroeid. De verwachting dat het aantal ex tra beveiligde afdelingen in de toe komst moet worden uitgebreid, is dan ook gerechtvaardigd. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet lijk zijn van het individueel inko- wil voor één mei een volledige in- men bestaan onder meer op terrei- ventarisatie van alle mogelijkhe- nen als gezinszorg, onderwijs en d.en om te bezuinigen op inko- huisvesting, mens-afhankelijke subsidies (bijv. De effecten op de inkomensvor- huursubsidie en studiefinancie- ming en de toenemende kosten ring). Van die inkomensgebonden zijn voor het kabinet de belangrijk regelingen moeten minder mensen ste redenen voor een studie naar minder lang gebruik gaan maken, bezuinigingsmogelijkheden op de Eventueel moeten subsidies zelfs' inkomens-afhankelijke subsidies, volledig afgeschaft worden. Uitgangspunt voor de studie, die Het kabinet schrijft dat in zijn door een ambtelijke werkgroep standpuntbepaling over een rap- verricht zal worden, is de uitspraak port van de interdepartmentale in het regeerakkoord dat de mate uf— commissie .Inkomensprijzen'. In van bezuiniging afhankelijk is van g n worden opgetreden Dit ziin in dat rapport wordt er op geweren de koopkrachtontwikkeling. dat de subsidieregelingen voor Efficiënter gebruik van de rege- &ledSVan he™terie i economische zaken en justitie, Regering vraagt rapport over wapenlevering Zuid-Afrika op DEN HAAG (ANP) - Als blijkt dat Nederlandse bedrijven wapens Zuid-Afrika uitvoeren, moet burgers tal van neveneffecten heb- lingen, verscherping van de crite- ben. Zo kan men er in sommige ge- ria en verlaging van de subsidies vallen bij een netto loonsverhoging zijn mogelijkheden die het kabinet toch op achteruit gaan, doordat de de werkgroep zelf al meegeeft. De subsidie minder wordt. voorstellen mogen "uiteraard" De inkomensafhankelijke rege- niets extra's gaan kosten, maar lingen kosten de overheid in 1984 hoeven ook niet meer bezuinigin- 9,3 miljard gulden. 2,8 miljoen gen op de leveren dan al in het re- mensen maakten er in dat jaar ge- geerakkoord stond, aldus het kabi- bruik van. Subsidies die afhanke- net. DEN HAAG (ANP) - Minister centrale overheid voor omvangrij- Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) ke problemen. De kosten lopen laat een onafhankelijke commissie vermoedelijk in de honderden mil- i deskundigen onderzoeken of joenen guldens. Bovendien gaat ROTTERDAM - Prinses Juliana heeft gisteren het verpleeghuis Antonius-Binnenweg i aldus een woordvoerder van het geopend. In het centrum maakte de prinses een praatje met de 101 -jarige mevrouw Doove. ministerie van buitenlandse zaken gisteren. Hij leverde commentaar op het rapport van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken aan het Congres, dat stelt dat on danks het bindend wapenembargo van de Veiligheidsraad onder meer Nederlandse bedrijven wapens le veren aan Zuid-Afrika. De Neder landse regering heeft het rapport inmiddels opgevraagd het mogelijk is in de Nieuwe Wa terweg nabij Hoek van Holland een stormvloedkering te bouwen Daarbij zou het open karakter van de Rotterdamse haven gehand- ter Smit-Kroes, haafd moeten blijven. Dit heeft Met het idee werkzaamheden die veel overlast geven voor de burgers. De commissie moet binnen een half jaar advies uitbrengen aan minis- Smit-Kroes gisteren meegedeeld in een brief aan de Tweede Kamer f"£e™-r„0kken lagere overheden In de jaren'vijftig UcVde toS stormvloedke ring in de Nieuwe Waterweg te bouwen is al veel eerder gespeeld. HEINKENSZAND (ANP) - De voerders van de groep 'Nooit meer Een woordvoerder van de Eco- rijkspolitie in Zeeland houdt er re- Tsjernobyl' in Borsele. De actie- nomische Controledienst zei des- kening mee dat politiebegeleiding groep verwacht dat aan de blokka- gevraagd dat momenteel geen ge- van de blokkade-actie tegen de de tussen de 2000 tot 3000 mensen vallen bekend zijn van Nederland- kerncentrale Borsele op 24, 25 en zullen deelnemen, se bedrijven die wapens aan Zuid- 26 april aanstaande ruim één mil- Afrika leveren. Of de dienst toch joen gulden gaal kosten. Dat heeft Gisteren heeft de gemeente nog een onderzoek hiernaar zal in- majoor Van de Meeberg van de Borssele de actievoerders een tij stellen hangt van de inhoud van rijkspolitie gisteren meegedeeld delijk terrein toegewezen in de na- het betrokken rapport af, aldus de tijdens het overleg tussen de ge- bijheid van de kernncentrale Bor- woordvoerder. meente Borsele, de politie en actie- sele. Daar zal een kampement mo- ROOSENDAAL (GPD) - In Brabant is gisteren door i bij Lubbers aanbevolen. Hij zal veel aandacht vrijwel alle partijen positief gereageerd op de benoe- besteden aan het bedrijfsleven. Dat heeft hij in Etten ming van de Etten-Leurse burgemeester mr. Frank wel bewezen. Houben is een goed democraat t lijk een beter en goedkoper alter natief zijn voor de dijkversterkin gen die op diverse plaatsen in Zuid-Holland nog moeten worden zenhjlring uitgevoerd. Een aantal dijken moet de weg naar de bouw van zo'n kering. Maar de explosieve groei van de Rotterdamse haven stond verwe- de plannen toen in hier nog op Deltahoogte worden gebracht, terwijl in Rotterdam terkeringen, die al wel waren sterkt, alsnog moeten worden i hoogd als gevolg Nog onlangs - in januari van dit jaar - verzochten Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland minister bere- Smit-Kroes een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid een stormvloedkering in de Nieuwe De dijkversterkingen stellen de Waterweg te bouwen. der koningin als opvol- al een goed manager. Brabant heeft dat nodig", aldus Houben (CDA) treedt op 22 Bodlaender. Paul Wagtmans, voorman van het CDA in Brabant, r Bra- ande- Omdat die ruimte er onder Van Agt niet altijd as, botste het weieens tussen Wagtmans en Van Agt. Harro Kraal, adjunct coördinator van de Brabantse unieke eigenschap", aldus Milieu Federatie (BMF) is best tevreden over de be noeming van Houben. "Hij draagt het milieu een goed hart toe. In Luyksgestel voorkwam hij dat een ruilver- werkgeverszijde. Voorzitter irW. Bodlaender kaveling het landschap onttakelde, en in Etten Leur VNO Brabant vindt Houben een 'hele goede slaagde hij er in de economische ontwikkeling te laten werknemers hebben hem ook sporen met milieubehoud. Dat spreekt ons wel aan". Houben (48) tot ger van Dries april in functie. Volgens FN V-secretaris Jan Jetten, die vaak de te- reageert enthousiast: "Houben is geknipt genspeler van Van Agt was, krijgt Brabant de teamlei- bant. Een goed bestuurder die ruimte laat der die deze provincie - na de solistische periode Van Agt - zo nodig heeft. "Houben weet met een open democratische opstelling leiding te geven zonder vij anden te maken. Dat Jetten. Dezelfde loftuitingen op de persoon van Houben ko- keus'. "Werkgevers LEIDEN - „De Europe se samenwerking moet worden versterkt. Op het gebied van vrede en vei ligheid tussen oost en west, maar ook ten aan zien van de Derde Wereld. We moeten proberen de Europese poot in het NA- VO-bondgenootschap meer inhoud te geven". door Louis Burgers Leidenaar Jan Marinus Wiers ma (35) - hij werd gisteren geko zen als nieuwe secretaris buiten land van de PvdA - beschouwt het als zijn voornaamste taak de discussie binnen zijn partij op ,deze punten aan te zwengelen. De afgelopen jaren is er binnen de PvdA nauwelijks gesproken over Europese samenwerking, geobsedeerd als de partij was door de strijd tegen de kruisra ketten. Dat moet veranderen, vindt Wiersma. „Ik zal de discussie moeten coördineren en stimuleren. Dan volgt de vertaling in de prakti sche politiek. liet is nu al duide lijk dat dePvdA daarbij voor heel pijnlijke keuzen zal komen te staan. We zullen bereid moe ten zijn een deel van ons eigen Jan Marinus Wiersma: pijnlijke keuzen. standpunt in te leveren om met anderen tot overeenstemming te komen". Over twee jaar, bij de opstel ling van het programma voor de Europese verkiezingen, moet duidelijk zijn wat de PvdA wil. „Gelukkig is de partij lang zo an ti-Europees niet meer als bij voorbeeld tien jaar geleden. Toen was er zelfs sprake van een boycot van de Europese verkie zingen. Daar zijn we wat van aan het terugkomen. Ook is er de be reidheid en het besef dat we een andere weg in moeten slaan; dat het anders moet". Compromis Wiersma diende de PvdA tot nu toe als medewerker van de Tweede-Kamerfractie (defensie en buitenlands beleid) en als voorzitter van de afdeling Lei den. In zijn nieuwe functie-volgt hij partijcoryfeeën op als Max van der Stoel, Relus ter Beek en (als laatste) Maarten van Traa, die bij de laatste parlementsver kiezingen toetrad tot de Tweede Kamer. Misschien meer dan zijn voorganger is de nieuwe interna tionaal secretaris een man van de redelijkheid, dus ook van het compromis Het belangrijkste item in de in ternationale politiek van dit mo ment is volgens Wiersma de mo gelijkheid van een akkoord tus sen oost en west over de middel- lange-afstandswapens. Dat mag niet door allerlei daaraan verbon den voorwaarden op het laatste moment onmogelijk wordt ge maakt, vindt Wiersma. Komt dat akkoord er, dan moeten er stand punten geformuleerd worden over de conventionele bewape ning, die steeds gevaarlijker en agressiever wordt, en de strate gie van de Navo. Kernwapenvrij paK; reik. Ook hiervoor geldt dat het belangrijk is een gemeenschap pelijke opstelling te kiezen. „Je moet bereid zijn voor het grotere geheel een aantal compromissen te sluiten. Dan sta je voor de af weging: wat haal je binnen en is het de moeite waard daarvoor een deel van je eigen standpunt in te leveren". Wiersma trekt de vergelijking met de opstelling van de Neder landse regering binnen wat heel de Europese Politieke Samen werking (EPS). Op sommige punten levert Nederland wat in. om elders meer invloed te krij gen. De verhouding met de buur landen is dan van wezenlijk be lang. „De Europese dimensie speelt ook een rol indien het ak koord er onverhoopt niet mocht komen. Dan wordt het uiterst be langrijk hoe de bondgenoten rea-. geren, en hoe de regeringen van de omringende landen zich op stellen. We zullen ons tegen de komst van de wapens in Woens- drecht blijven verzetten, maar we komen dan voor de vraag te staan: hoe vertaal je dat verzet politiek". Derde Wereld Wiersma kiest duidelijk voor samenwerking. Binnen Europa, maar ook als het gaat om de Der de Wereld. In haar eentje kan de PvdA niet veel bereiken, zo is zijn uitgangspunt. De arme Eu ropese landen moeten de moge lijkheid krijgen zichzelf te ont wikkelen, en dat geldt ook voor de veel wijdere wereld buiten dit continent. „Het zuiden van de wereld is geen geisoleerd pro bleem", zei hij onlangs in het PvdA-partijblad Voorwaarts. „Hun werkgelegenheid en eco nomische groei is ook de onze". Problemen als met de grondstof- fenmarkt en de koers van de dol lar gelden niet alleen voor de ont wikkelingslanden. Ook wij in het westen merken daar direct de ge volgen van". gen worden opgeslagen. Volgens woordvoerder Volkert Vintges van 'Nooit meer Tsjernobyl' zal de blokkade-actie 28 uur duren. Dan worden alle 13 ingangen van zowel de kerncentrale als de kolencentra le in Borsele hermetisch afgeslo ten. Met die actie heeft het gemeente bestuur van Borsele toch wel pro blemen. Tijdens een vergadering van de raadscommissie economi sche zaken, waarbij ook de actie voerders vertegenwoordigd waren, zei burgemeester G. van den Heu vel gisteren dat demonstraties in Nederland uiteraard zijn toege staan, maar dat hij het blokkeren van de centrales toch als een min der vreedzaam element be schouwt. De Zeeuwse elektriciteitsmaat schappij PZEM heeft garanties ge vraagd voor de veiligheid van de centrale en het personeel geduren de de acties. Die zullen we moeten geven, aldus de burgemeester. De voorzitter van de Borselse onder nemersvereniging bood de burge meester 1800 handtekeningen aan van mensen die bezwaren hebben tegen de blokkade-actie van de kerncentrale en de overlast die men daarvan verwacht. Tegen de demonstratie zelf bestaan geen be- Ontsnapping na gijzeling AMSTERDAM (ANP) - Twee ge vangenen zijn gisteravond om streeks half negen ontsnapt uit de toren Het Veer van de Bijlmerbajes in Amsterdam. Het tweetal be dreigde met een vuurwapen twee bewaarders en werd vervolgens door een gestichtswacht buiten de gevangenis gelaten. De politie in Amsterdam deelde dit mee. Eenmaal buiten werden de ci piers vrijgelaten en de mannen ver dwenen lopend. Het gaat om een 43-jarige Zweed en een 24-jarige Nederlander. De eerste zat in voor lopige hechtenis wegens een over treding van de vuurwapenwet. De tweede ontsnapte is volgens de po litie een overvaller die nog twaalf jaar moest zitten. Hoe de twee aan het wapen kwamen is onbekend. Ze zijn nog spoorloos. het hof en een deel van de recht bank. Daarnaast zijn er nog zeven locaties in de stad in gebruik waar onder meer het Openbaar Ministe rie is gehuisvest. Die verspreide ligging brengt hoge kosten met zich mee, aldus Van Slooten. Het plan om het hof, de recht bank en het Openbaar Ministerie onder te brengen in een nieuw te bouwen gebouw aan de Parnassus- weg, naast het huidige kantonge recht, is wegens gebrek aan geld voorlopig in de ijskast gestopt. Het huidige Paleis van Justitie in Amsterdam werd in 1666 gebouwd als aalmoezeniersweeshuis door stadsarchitect Daniel Stalpaert. Nadat er bijna twee eeuwen lang steeds 4000 wezen woonden, werd het van 1825 tot 1829 verbouwd tot Paleis van Justitie door architect Jan de Greef. Pedofiel tot verhuizing veroordeeld HAARLEM (ANP) - Een 45-jarige pedofiel uit Haarlem moet binnen drie weken andere woonruimte zoeken. Dat heeft Haarlemse rech ter mr. C.A. Terwee-Van Hilten gis teren bepaald in een kort geding dat zeven ouders uit de Leidse- buurt in Haarlem tegen de pedofiel hadden aangespannen. De man werd vorig jaar tot vier maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens ontucht met een 4- jarige dochter van één der ouders. Volgens de eisers lopen de acht be trokken kinderen uit de Leidse- buurt - die tussen de drie en acht jaar oud zijn - de kans de man op nieuw tegen het lijf te lopen als hjj op zijn huidige adres blijft wonen. De kinderen zouden vorig jaar sek sueel zijn misbruikt in ruil voor geld en snoep. De rechter heeft bepaald dat de pedofiel een jaar lang niet in de Leidsebuurt mag komen en uit zijn eigen woonwijk moet verhuizen. Bovendien mag hij zich op gezette tijden, als de kinderen vrij zyn van school, niet in de binnenstad verto- Ook moet de man in Haarlem uit de buurt blijven van alle zwem baden, speeltuinen, kinderboerde rijen en maneges. Op dit alles staat een dwangsom van vijfhonderd gulden per overtreding. De zeven ouderparen hadden de rechter gevraagd de man de toe gang tot de gehele gemeente Haar lem te verbieden. Zij vond dat ver bod echter te ver gaan. VERDRINKING (ANP) - De recht bank in Haarlem heeft gisteren een 76-jarige man uit Vijfhuizen ver oordeeld tot 2,5 jaar gevangenis straf wegens verdrinking van zijn demente echtgenote. Er was drie jaar tegen hem geëist. De man mag vanwege zijn hoge leeftijd zijn straf uitzitten in een half-open inrich ting voor tbr-gestelden. De recht bank acht bewezen dat de man 12 oktober vorig jaar zijn vrouw met haar hoofd in een teil met water heeft geduwd en haar daarna in een waterput heeft gegooid. Het motief van de verdrinking zou zijn dat de man de verpleging van zijn echtgenote niet meer aankon. PvdA-congres voorstander referendum DEN HAAG (GPD) - Het PvdA- congres heeft zich gisteren uitge sproken voor de invoering van een beslissend referendum en een volksinitiatief. De socialisten zijn na D66 de tweede partij die zich hiervoor hebben verklaard. Het congres voerde gisteren de hele dag een weinig geanimeerde discussie over dit onderwerp. Dat is niet verwonderlijk, omdat poli tiek de invoering van een referen dum voorlopig volstrekt onhaal baar is. CDA en WD voelen er niets voor en voor de invoering van een referendum is een tweederde meerderheid in het parlement no dig. In tegenstelling tot de staatscom missie-Biesheuvel, die over dit on derwerp heeft geadviseerd, wil de PvdA het koningshuis niet uitzon deren van referendum en volksini tiatief. Dat betekent dat het volk in theorie in staat zou zijn het koning schap op te heffen. De enige uitzondering die de PvdA wil maken, is de uitvoering van internationale verdragen. Over besluiten van de Verenigde Naties bij voorbeeld kan dus geen refe rendum worden gehouden. In principe is de PvdA ook voor referenda op gemeentelijk en pro vinciaal niveau, maar over de uit voering daarvan wil men zich nog nader beraden. Daarbij speelt vooral een rol het aantal mensen dat een referendum mag aanvra gen. ADVERTENTIE Fred Menken heeft altijd enkele automobielen van formaat in huis, zoals Porsche, Jaguar, Lancia, Mercedes, Volvo, Saab, Maserati etc. rijksstraatweg 338

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3