'Visies van de omroepen lopen zó uiteen' Richard Schoonhoven kwart eeuw bij KRO Edisons voor Nadieh en Rob de Nijs Buddy Rich: een leven in dienst van de drum Berdien Stenberg: gladjes ZATERDAG 4 APRIL 1987 PAGINA 37 In de jaren '60 maakte hij furore als chef van de baanbrekende en veel besproken televisie 'actualiteitenrubriek Brandpunt. Later werd hij programmacommissaris in de raad van beheer van de NOS. Vanaf 1983 is hij directeur over televisie, radio en omroepgidsen van de KRO. Richard Schoonhoven (55) is deze maand 25 jaar in dienst van de KRO. Hoewel hij terugkijken als „een vorm van aderverkalking" typeert, staat de periode-Brandpunt hem nog helder voor ogen: „Wij wilden ook een conflict in de eigen katholieke kring niet verdoezelen". Schoonhoven richt zijn blik in dit gesprek ook op de toekomst van de omroep: „De kerels die commerciële omroep willen bedrijven, schrikken zich al wild als ze horen dat ze met vijf procent eigen produktie moeten komen". HILVERSUM (GPD) - Toen Ri- chard Schoonhoven na ruim tien jaar ervaring in de dagbladjourna listiek de overstap waagde van de Volkskrant naar Brandpunt was televisie nog niet echt een journa listiek medium. Schoonhoven was vast van plan daarin verandering aan te brengen. En alvorens hij zijn taak aanvaardde, stak hij zijn licht op bij gerenommeerde actualitei tenrubrieken in Engeland en Duitsland. „Dat is mijn grote voordeel ge weest. Ik kwam in Nederland terug met feitelijke kennis en een pakket afwijkende normen. Dat heeft het opvallende karakter van Brand punt in eerste instantie bepaald. Televisie was toen nog een ver lengstuk van theatercultuur met wat mensen uit de techniek. In de journalistiek golden beperkingen, er was een grote mate van zelfcen suur", zegt Richard Schoonhoven. Brandpunt was de eerste actuali teitenrubriek op de televisie met een eigen redacteur in politiek Den Haag. Die man heette Ad Lange- bent. Als ,de geboorte van Brandpunt' •kenschetst Schoonhoven de over- door Renate van Iperen gang van prinses Irene tot de rooms-katholieke kerk. „Ik zei: er gaat geen Brandpunt uit zonder dat we daar mee beginnen. Dat was toen ongewoon, al kun je je dat nu nauwelijks nog voorstellen. We wilden ook een conflict in de eigen kring niet verdoezelen en gingen wat vrijmoediger om met de katho lieke bevolkingsgroep". Wezenlijk onderdeel van dè latere mythe-vor ming rond Brandpunt met zijn .gouden team' van Aad van den Heuvel, Ad Langebent, Ed van Westerloo, Frits van der Poel en ci neast Piet Kaart is ongetwijfeld dat televisie nog een wonder was. Schoonhoven: „Je kon dezelfde week nog zien wat mijlenver elders gebeurde. Tot op dat moment ging iemand naar Moskou en werd hem later gevraagd hoe het daar was. Maar wij gingen zelf naar Indone sië. En later zaten We zelf in Viet-' namuLatijns-Amerika. Wij hebben het wonder van het venster op de wereld aangebracht. De mensen keken erdoor en waren verrast". Tegenstelling Richard, Schoon hoven: 'We hebben het wonder van het venster op de wereld aange bracht. (foto GPD) de r heer van de NOS. „Een spannende tijd. Het was toen al duidelijk dat er allerlei dingen zouden gaan ge beuren. De tegenstelling tussen de omroepen onderling tekenden zich al af. Het oude uitgangspunt van dit bestel, dat je elkaar moet vin den in compromissen, is eigenlijk verdwenen. De Avro deed onlangs weer aan geweldige luchtfietserij met zijn belangstelling voor een commerciële satellietzender. En dan heb je Minderop van de Tros, die een paar maanden geleden iri de krant stond met meneer Berlus coni uit Italië. Tenslotte Rob Out, die als een soort Kuifje in Belgen- land commerciële televisie gaat maken in België. Van hen hoor je elke week fantastische verhalen over wat ze allemaal zullen en kun nen en willen. Het is bijna niet te doen om met deze heren samen de toekomst van het bestel te ontwer pen. Onze visies lopen zo uiteen". Het duale omroepbestel, waarbij zoals in Engeland publieke en commerciële omroep broederlijk naast elkaar bestaan, geldt vrij al gemeen als het meest wenselijke. Schoonhoven is er echter van over tuigd dat dit model zijn langste tijd heeft gehad. „Uit rapporten van overheidscommissies in Engeland blijkt dat er voor de BBC en de commerciële ITV nauwelijks geld is om samen in een zekere pro grammatische welvaart de toe komst op te zoeken. Als zo'n land met zo'n grote markt al niet in staat is een commercieel en een publiek bestel naast elkaar een financieel gegarandeerde toekomst te geven, hoe moeilijk wordt dat dan niet in Nederland?", stelt Richard Schoonhoven. Toptalent Hij vreest het moment waarop de commercie het toptalent van de publieke omroep gaat wegkopen. „Dan krijg je de situatie dat men in het parlement zegt: er kijkt bijna geen hond meer naar het publieke bestel. Want alle grote artiesten zijn naar alle 'Zeg 'ns Aaa's', alle 'Herdershonden' en alle 'Hennie Huismannen' van de commercie". Schoonhoven is het beslist niet eens met mensen die vinden dat de omroepbijdrage veel te hoog is. Ze ker in verhouding tot het buiten land betalen wij volgens hem „een schijntje". „Onze totale omroepbe groting is genoeg om tien weken, de BBC-televisie in de lucht te houden. We zitten hier dus op rede lijk minimale basis te werken", concludeert hij. Als de Nederlanse overheid wil dat de publieke omroep blijft be staan, dan gebeurt dat ook meent Schoonhoven. Hij verwacht dat er tot het jaar 1995 weinig structureel zal veranderen. „De Tros, die als een oude, vermoeide piraat naar de hand dingt van Veronica. De chi que Avro en Veronica, die als een soort bom-moeder van de commer ciële televisie eigenlijk alles alleen wil doen. Ik zie die drie omroepen nog niet zo gauw op commerciële basis bij elkaar komen". HILVERSUM (ANP) - Veel Neder landse artiesten, onder wie Rob de Nijs, Nadieh en Fatal Flowers heb ben gisteravond tijdens een tv-uit- zending van de TROS het bronzen Edison-beeldje in ontvangst geno- Er waren voor de groepen popu laire en popmuziek 317 platen in gezonden. Rob de Nijs won in categorie 1 (vocaal Nederlandse herkomst) met het nummer 'Vrije val'. Hij 'versloeg' Robert Long en de Bou levard of Broken Dreams. Youp van't Hek werd met 'verlo ren en verlaten' winnaar in catego rie 5 (muzikaal theater/cabaret). De andere kanshebbers in deze cate gorie waren Freek de Jonge en Bri gitte Kaandorp. i de overige acht categorieën van de groep populaire muziek zijn: Tony Bennett (vocaal buitenlandse herkomst), de Zange res zonder Naam (Nederlandstalig volksrepertoire), Earl Klugh (in strumentaal), John Barry met Out of Africa (musicals en filmuziek), Tania Maria (Jazz), Ricky Scaggs (country), Frank Sinatra (histo risch) en The New London Chorale (eigentijds). Belangrijk in de groep Popmu ziek is de categorie Pop Neder landse Herkomst. Hier won Na dieh met 'Land of Ta' voor Het Goede doel en The Nits. De anders acht Edisons in de groep popmuziek werden als volg verdeeld: Prince (Pop, buitenland se afkomst), Fatal Flowers (Rock/ New wave, Nederlandse her komst), R.E.M. (Rock/New wave, buitenlandse herkomst), Janet Jackson (Rhytm and blues, soul, dance and funk), Paul Simon (Sin ger/Songwriters), Bon Jovi (Har drock), Miles Davis (Fusion/Jazzfu- sion) en tot slot Atlantic Rhytm in de categorie Extra. LOS ANGELES - Een foto van de Amerikaanse jazzdrummer Buddy Rich, die, zoals gisteren gemeld op 69-jarige leeftijd is overleden. Hij stierf in een ziekenhuis in Los Angeles, waar medio maart een hersentumor werd verwijderd. Rich begon zijn carrière meer dan 50 jaar geleden als vaudeville-ar tiest. Hij trad toen op onder de naam 'Baby Traps the Drum Wonder'. Op zijn vierdejaar debuteerde hij al op Broadway en twee jaar later maakte hij een tournee van anderhalfjaar door Australië. Tegen de tijd dat hij 15 was verdiende hij zo'n 1.000 dolldr per week. Aan het eind van de jaren '30 trad hij geregeld op met de bands van Artie Shaw, Joe Marsala, Bun ny Berigan en Benny Carter. Van 1939 tot 1942 was hij de vaste drummer van Tommy Dorsey. Met financiële steun van Frank Sinatra, ook een beschermeling van Dorsey, richtte Rich na de oorlog zijn eerste eigen band op. Voorts maakte hij tournees met Jazz at the Philharmonic. Hij liet zijn eigen band in de steek, toen trompettist Harry James hem vroeg met hem samen te gaan spelen. Hij verdiende 2.500 dollar per week bij James, een ongekend hoog salaris voor een tweede man in die tijd. In de jaren '60 richtte hij opnieuw een eigen big band op, waarmee hij talloze tournees maakte. (foto ANP) Tom Verlaine Miskend, maar o zo fraai Tom Verlaine - 'Flash light' (Phonogram) Als een spinneweb met och tenddauw, zo fraai en verfijnd zijn de gitaristische structuren die de New Yorker Tom Verlaine en zijn gitaarvriend Jimmy Ripp optrekken op Verlaine's zevende elpee, een absolute must voor een ieder die net als ik in vervoe ring raakt van trillende kabeltjes. Tom Verlaine wordt nog altijd in één adem genoemd met de band waarmee hij bekendheid verwierf, ergens in 1977, Televi sion. Maar beste mensen, we zijn inmiddels tien jaar verder en Verlaine heeft in die tien jaar ze ven fraaie doch zwaar miskende platen gemaakt. Bepaald storend is het dan ook dat Verlaine-epi- gonen zoals de Red Guitars voor velen nog bekendere namen zijn. Verlaine zelf is zijn culthero-eti- ket nog immer niet kwijt. Voor veel mensen is zijn bibberige, ie le stemgeluid een niet te nemen barrière. Daar moet met deze plaat toch verandering in komen. Niet dat Verlaine nu ineens stemvast is maar zijn zang ver vult geen hoofdrol op deze plaat en is daarom niet echt storend. Bovendien heeft zijn vreemde in tonatie vaak een heel komische uitwerking zoals in het panieke rige 'Bomb' en in het sarcastiche 'The funniest thing' waarin de ik persoon uit de song in contact probeert te komen met zijn vriendin die echter veel meer be langstelling heeft voor het schil derij dat ze aan het maken is. 'I think I'll use a lighter blue'. Behalve door Ripp wordt Ver laine op deze plaat bijgestaan door oudgediende Fred Smith (bas) en Allen Schwartzberg op drums. Dit kwartet vormt de ver beterde versie van Television. Om maar bij de beeldspraak te blijven: het beeld is beter, net als het geluid en er zijn kleuren. Extra vermeld dienen de tek sten te worden. 'The scientist writes a letter' behoort tot het beste van wat Tommie ooit aan songteksten op papier zette. Het is een song in briefvorm. Een we- Berdien Stenberg fluit, begeleid door een kwartet bestaande uit Cees Smit gitaar en toetsen, Edwin Schimscheimer toetsen, Joop de Man basgitaar en contrabas en Mar cel Serrierse slagwerk. Gehoord in de Leidse SchouwburG op 3 april. LEIDEN - In groten getale wa ren fans van Berdien naar de schouwburg gekomen om deze vedette nu eens in het echt te zien. Jeugdig publiek zat er tus sen, dat door ouders werd aange spoord om toch vooral goed te kijken naar de techniek van het populaire fluitspel. Rondom Ber dien Stenberg en haar spel is een hele show gebouwd van muziek, bewegingen, gelaatsmimiek en acts; met fluitspel alleen, hoe goed dan ook, kom je de avond niet door. De gebaren rondom het spelen kwamen op de intie me ruimte van het theater al wat te weids en grootschalig over. Bovendien moet een fluitiste in rust zich volgens de heersende showregels uitputten in stralen de gezichten en meedeinende danspassen. De muziek varieerde van oude hits als het pittig gespeelde Ron do Russo tot softlistening met een zwoele, winderige toon. Tot mijn verrassing bleek ook een gymnopedie van Satie zich uit stekend te lenen voor een bewer king in dit genre. Een groot aan tal nummers behoorde tot het genre achtergrondmuziek. Vro lijke liedjes en opgewekt ge speeld, dat wel, maar veel con centratie werd van de luisteraars niet geëist. Tenslotte werd ook de nieuwe schijf - All Seasons - niet verge ten: nog meer klassiek dan vroe ger. Voor de finale van de 88e symfonie van Haydn verleende een uit het publiek aangewezen vrijwilliger in de persoon van het jongetje Jos zijn medewerking. Op het podium begeleidde hij het combo met 216 slagen op de tamboerijn, uiteindelijk bijge staan door een meeklappende zaal. Twee nummrs vielen op: het solospel in de miniaturen van Sigtenhorst-Meyer, waar de toehoorder onverdund met de oorspronkelijke muziek te ma ken kreeg; geen bas eronder, geen slagwerk er tegen aan. Knap gespeeld en met fantasie voorgedragen. Jammer genoeg produceerde de elektronische versterking aan de fluit niet al leen de fluitklank, maar ook hin derlijke stoorgeluiden bij iedere wat forsere aanzet. Tot aan het eind toe was er ei genlijk alleen maar heel nette muziek gespeeld, kondigde Ber dien aan, maar het laatste stuk zou wild worden. Dat viel dus meteen op door een veel swin gender ritme en veel smeuïger geluid. Van mij mag Berdien blij ven optreden, maar dan liefst met "wilde muziek". MONICA SCHIKS Van Breda naar Den Haag Plannen om Stripdriedaagse pas in november te houden UTRECHT/GRONINGEN (GPD) - De Stripdriedaagse in Breda verhuist dit jaar naar Den Haag en zal niet meer half sep tember maar op 28 november plaatsvinden. De stripdriedaagse is de be langrijkste jaarlijkse manifesta tie op stripgebied in ons land en wordt door tienduizenden be langstellenden bezocht. Hét Stripschap, dat de manifestatie organiseert, heeft haar plan de Driedaagse naar het Haags Con grescentrum te verplaatsen nog niet openbaar gemaakt. Het plan heeft grote onrust veroorzaakt bij de eigenaren van de verschil lende stripspeciaalzaken in ons land. Paul van Dam, eigenaar van de Utrechtse stripwinkel 'Blunder', verwacht dat de winkeliers in grote problemen komen. Van Dam wijst in een open brief aan zijn collega's op het feit, dat het eind november vrijwel onmoge lijk is om een stand te bemannen op de Haagse stripbeurs, omdat dan de Sinterklaas-drukte in vol le gang is en ook al een andere stripverzamelbeurs gehouden wordt. Ook de Groninger stripspe- ciaal-handelaar Piek Fokkens van 'Modern Papier' ziet moei lijkheden. „Tot dusverre brach ten de uitgevers in september en in november een deel van hun nieuwe albums uit. Wanneer het festival nu naar november gaat, valt de verkoopronde van sep tember met zijn gebruikelijke promotie rond de Stripdriedaag se natuurlijk weg. En dat heeft grote gevolgen voor onze inkom sten. Eind november kunnen on ze klanten zich met het oog op de feestdagen toch echt niet meer uitgaven veroorloven". De opstelling van het Strip schap is voor de Groninger Stichting 'Modern Papier' aanlei ding te onderzoeken of vroeg in het najaar een groot noordelijk stripboekenfestival in Gronin gen gehouden kan worden. Bijdragen: Wim Koevoet Ariejan Korteweg tenschapper die onderzoek doet naar magnetische velden schrijft zijn vrouw Julia een ijzingwek kende brief. Hij hoeft haar niet meer want 'electicity means so much more to me'. De afsluiten de gitaarcapriolen van Ripp en Verlaine sluiten nauw aan bij de toonzetting van de brief: kil, lo gisch maar toch ontroerend. WK Prince Weinig middelen prachtige songs 'Sign of the times' (WEA) Er is geen twijfel meer moge lijk. Prince is de grootste van de jaren tachtig. Na het commer cieel gezien wat mislukte 'Para de' en zijn uitermate geflopte speelfilm 'Under the cherry moon' lag het in de lijn der ver wachting dat z'n nieuwe elpee een soort van 'Purple Rain part two' zou worden. Want uit de car rière van Prince tot nu toe kan toch de conclusie worden ge trokken dat het publiek Prince het liefst paars heeft met wild- funkende feestnummers en veel spektakel. Niemand had Prince het ook kwalijk kunnen nemen als hij met alle succes vandien de regenbui een vervolg had gege ven. Even consolideren, hadden we met z'n allen vergoeilijkend gesproken. (Prince zelf zegt im mers nooit iets). De door Prince grotendeels zelf volgespeelde, volgeschreven en geproduceerde dubbelaar 'Sign of the times' getuigt dan ook, net als voorganger 'Parade', van lef. Een toepasselijker titel was ook niet mogelijk geweest. Prince's plaat is een tijdsdocu ment. Zowel muzikaal gezien als thematisch. De plaat staat nog niet op of hij brengt aids al ter sprake (A big disease with a little name). Echt vrolijk is hij niet. Vergelijk eens hoe hij op de Pur ple Rain-hoes poseert en hoe ons bebrilde prinsje van deze hoes af lijkt te willen lopen. Alleen seks ('Hot thing' en 'It') verhoogt de omloopsnelheid van 's mans bloed nog. Ook in het live in Pa rijs opgenomen 'It's gonna be a beautiful night' wordt er feestge vierd. Prince hecht meer waarde aan zijn verdere artistieke ontwikke ling. (foto GPD) Voor het overige horen wè een ingetogen, sombere Prince die met maar heel weinig middelen prachtige songs maakt. Zoals ge zegd doet hij bijna alles zelf. Prince is geen groot drummer, bast lang zo goed niet als pakweg Mark King en kan toch ook moeilijk een gitaarprins worden genoemd. De kracht zit 'm in dé uiterst gevarieerde composities zelf. Prince lijkt ze met groot ge mak uit zijn mouw te schudden. WK Lucky Seven Plaats ingeruimd voor accordeon 'Get Lucky' (Kix4U/Rockhouse Records) Wie bij het horen van Los Lo bos op slag een goed humeur krijgt, moet zeker Lucky Seven eens proberen. Dezelfde onbe kommerde mengeling van ele menten uit cajun, rock roU, swamprock, rhytm blues en country en eenzelfde aansteke lijk resultaat. Ook bij Lucky Se ven neemt de accordeon een pro minente plaats in en zorgen ban jo, mandoline en blazers voor de couleur locale. Er zijn ook duidelijke verschil len, Los Lobos stammen uit het zuiden en zijn groot geworden metTexMex en Doug Sahm. Ter wijl Lucky Seven de basis in New York heeft en nauwe con tacten met Mink DeVille onder houdt, die op de debuutplaat 'Get Lucky' te horen is op bottle neck gitaar en harmonica. Lucky Seven neigt dan ook meer naar de pure rock roll, zij het vaak met een onorthodox instrumen tarium. De groep wordt gedragen door Kenny Margolis en Barry Ryan, die acht van de elf nummers zelf schreven en beurtelings de lead- zang voor hun rekening nemen. Hun stemmen zijn zeer verschil lend, wat de afwisseling in het groepsgeluid ten goede komt. Een ander pluspunt zijn de mes scherpe, beknopte gitaarsolo's van Ryan. Eén van de drie covers op 'Get Lucky' is een fraaie, niet- sentimentele versie van Dylans' 'Only a hobo'. Concrete Blonde Sensuele stem en plichtsbesef 'Concrete Blonde' (IRS) Amerikaanse powerpop met leadzangeres, dat is toch wel een van de allerprettigste vormen van popmuziek. Mits goed uitge voerd, dat spreekt vanzelf. De gi taren moeten klinken alsof ze minstens duizend kilo per stuk wegen, de drums zo staccato als maar mogelijk is en de bas dient te getuigen van een uiterst plichtsbesef. Dat alles om rugge steun te geven aan een sensuele vrouwenstem, hard en gevoelig tegelijk. Concrete Blonde uit Californië komt een heel eind in die rich- f ting. Wat dit driemanschap op de debuutplaat laat horen klinkt heel vertrouwd voor wie X en 1994 of desnoods Blondie en The Pretenders, kent. In de harde rockers trekken ze een solide muur op waar het comfortabel tegen leunen is, de ballades getuigen van goede smaak. Zangeres Johnette Napo- litano voldoet vocaal geheel aan de eisen van het genre en vindt daarnaast nog tijd om mooie bas partijen te spelen. De afwezig heid van toetsen in wat voor vorm dan ook doet me bij dit soort muziek veel deugd. Het enige bezwaar is dat Con crete Blonde zich wat al te vaak aan het meer stemmige werk waagt, terwijl ze getuige 'Still in Hollywood' juist met uptempo nummers zo goed weg weten. Een laatste aanbeveling: Concre te Blonde mag zich verheugen in de warme belangstelling van R.E.M.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 37