Keukenhof, een gesloten bolwerk ÜÜJV "I n JjÉ2| f i «'{'li p 4 if - i Imp! ZATERDAG 4 APRIL 1987 extba PAGINA 29 Voor de 38ste keer heeft De Keukenhof in Lisse, 's werelds meest bekende bloemenexpositie, de poorten geopend. Onder leiding van tuinarchitect Henk Koster gingen er ruim zes miljoen bollen in de grond. Met een jaarlijks gemiddeld bezoekersaantal dat ligt tussen 850.000 en 900.000 scoort Keukenhof bijzonder hoog gezien de beperkte openingsduur: 60 dagen. Achter de bloemenpracht in Lisse werkt een onderneming die geleid wordt door de Raad van Beheer van de Stichting Keukenhof. Elf bestuursleden, die op het bedrijfsterrein 31 werknemers onder zich hebben. „Dat is een merkwaardige constructie", vindt ook voorzitter Ir. H. van Os. Een portret van een gesloten bolwerk. Tekenend voor de wijze waarop de verantwoordelijke bedrijfstop van de firma Keukenhof (een onderne ming waarin zo'n 7 miljoen gulden omgaat) werkt, is het ontbreken van een directeur. door Peter Heerkens De Raad van Beheer van 'De Stichting Nationale Bloemententoonstelling De Keukenhof, wenst de zaak geheel en al zelf te leiden. Er zijn er in de bollen streek die dat een feodaal overblijfsel noemen uit de tijd dat de grote bollen- boeren de streek' regeerden vanuit kapi tale villa's en degenen waren die werk gelegenheid konden verschaffen. De positie van directeur heeft overi gens wel bestaan, maar die werd in de drang naar alleenheerschappij door de Raad van Beheer afgeschaft toen de tijd daarvoor rijp was: de pensionering van directeur-tuinarchitect Willem van der Lee. Zijn opvolger als tuinarchitect van Keukenhof, de thans nog in dienst zijn de Henk Koster, kreeg niet de titel van 'directeur'. De huidige voorzitter van Keukenhof, ir. H. van Os: „Weet u, zo'n directeur gaat een eigen leven leiden. We vonden dat niet zo.....niet zo wenselijk. We wil den het in eigen hand houden, anders kom je er als bestuur naast te staan. Maar in de praktijk is de heer Koster toch wel méér dan alleen tuinarchitect". Zo gaf het bestuur aan Koster professio nele apparatuur om zijn kwaliteiten als fotograaf te kunnen aanwenden voor op namen van de bloementuin, die gebruikt worden als illustraties voor het propa- ganda-materiaal. „Hij doet dat heel ver dienstelijk", zegt Van Os. Merkwaardig Keukenhof wordt dus dagelijks geleid door de Raad van Beheer (het bestuur), wat voorzitter Van Os zelf ook „een merkwaardige constructie" vindt. Im mers: in elke bedrijfsstructuur is dit een toezichthoudend college. Van Os óm- schrijft de Keukenhof-leiding dan ook treffend als een "doe-het-zelf bestuur". Hij, en zijn mede-leden, zouden niet an ders willen. „Natuurlijk niet", zegt een van de vas te exposanten (in vakjargon: inzenders) op de Keukenhof, „want ze willen de kring gesloten houden. Vooral geen in menging. Wat dat betreft is het een auto ritaire, conservatieve club. Vriendelijk autoritair en conservatief met goede be drijfsresultaten, da't zeker, maar: autori tair en behoudend". „Het is een club", zegt Ton Tibboel - de voorzitter van de overkoepelende Lisser ondernemersvereniging Alvera - „met een houding van: wij de baas en alles onder ons". Een structuurwijziging - waarbij de Raad van Beheer gewoon Raad van Beheer wordt - zit er niet in. „De huidige constructie", aldus voorzit ter ir. Van Os, „is de kracht van Keuken hof. Wij draaien op de enorme betrok kenheid van de bestuursleden". De bestuursleden worden aangezocht door de zittende bestuursleden en be noemd door de gemeenteraad van Lisse. Het verloop is nihil. Voorzitter Van Os kan zich niet herinneren dat er ooit eer der vacatures zijn geweest dan door overlijden of door de statutaire leeftijds grens (lid 6, artikel 3) van 70 jaar. De tijd dat een aftredend bestuurslid een zoon (van vrouwen is geen sprake in de ge schiedenis van het Keukenhofbestuur) in het beleidscollege manoeuvreerde (ongeschreven erfrecht) is voorbij. De tijd die Van Os omschrijft met: „Als er iemand uit het bestuur ging die zei: ik heb 'n zoon... En als 't dan een aardige vent was... Leden worden nu gekozen op persoonlijke titel. Dat het begrip 'persoonlijke titel' be trekkelijk is, moge blijken uit een anek dote. Toen Madurodam-secretaresse, mevrouw De Jong, tijdens een Keuken hof-ontmoeting haar beklag deed over een hinderlijke wegenreconstructie rond het Haagse park gedurende het sei zoen, kreeg ze als antwoord: "Bij ons zit ten de burgemeester en gemeentesecre taris in het bestuur. Die, laten het wel uit hun hoofd om wegen op te breken als de Keukenhof open is". Wie verder op per soonlijke titel in het bestuur zitten verte genwoordigen de volgende sectoren: drie bollenkwekers en/of exporteurs, twee gepensioneerde bollenkwekers en/ of exporteurs, een veilingdirecteur, de directeur van een reisbureau, een rent meester, en de directeur van de Bloem bollen Keurings Dienst (ir. H. van Os, de voorzitter). Op het Keukenhof-complex zelf zijn drie coördinatiepunten: de tuinarchitect (Henk Koster) voor het terreinwerk, de administrateur (Nico den Hoed) onder wie personeelsbeleid en financiën val len, en de publiciteitsman (Cees van der Groen). Keukenhof heeft 31 mensen in vaste dienst en ruim 60 „seizoenkrach ten". Over het Keukenhofbeleid is aan het eind van de jaren zeventig nogal wat te doen geweest in de gemeenteraad van Lisse. Drs. A. J. Berends stond daarbij voor de opgave zijn burgemeestersambt en zijn op persoonlijke titel verleende voorzitterschap van Keukenhof te schei den. „Een onmogelijke combinatie" vond de oppositie, aangevoerd door PvdA'er Frans Prins. Het doet Prins dan ook deugd dat de huidige burgemeester geen voorzitter is. „Misschien heeft mijn kritiek doorgewerkt". Niet waar. Conform de interne regels zit de heer Van der Kroft (sinds 1985 in Lisse) nog in zijn proeftijd als Keuken hof-bestuurslid. Geen inspraak In zijn aanval op de Keukenhof sprak raadslid Prins indertijd over „een weinig democratische en ondoorzichtige situa tie". Prins zei (raadsvergadering 13 de cember 1978) bij die gelegenheid ook: „De gemeenteraad benoemt de be stuursleden van Keukenhof. We zijn dus enigszins medeverantwoordelijk voor de gang van zaken binnen die stichting. Maar die verantwoordelijkheid heeft geen inhoud omdat we geen recht heb ben op inzage in de stukken". Dat laatste klopt. De gemeenteraad krijgt het jaarverslag van Keukenhof niet te zien, zoals buiten' de Keukenhof- top en de accountant niemand dat te zien krijgt „omdat wij een stichting zijn en we het jaarverslag daarom niet open baar hoeven te maken. Dus doen we dat niet" (PR-functionaris Van der Groen). Wat Frans Prins - nieuwkomer in de plaatselijke politiek toen hij met zijn kri tiek voor tumult zorgde - niet begreep, was dat de plaats van de gemeenteraad in relatie tot Keukenhof slechts een for mele positie is die stoelt op een fiscale basis. Door de benoeming van de be stuursleden via de gemeenteraad te la ten lopen, is de stichting vrijgesteld van vennootschapsbelasting, een slimmig heid die voortspruit uit overleg met de belastingdienst in de beginjaren van de Keukenhof. In ambtelijke taal wordt die constructie als een „publiekrechtelijk karakter" aangeduid. De gemeenteraad draagt daarbij geen enkele verantwoor delijkheid, zodat zé zich bij Keukenhof geen zorgen hoefden maken toen Frans Prins van leer trok. En dat is ook niet gebeurd. Vanuit de interne discussie herinnert zich een betrokkene: „We heb ben meteen gezegd: niks mee te maken. Natuurlijk niet. Men wilde gaan meebe slissen, men wilde een vinger in de pap. Kom nou. Er is toen binnen het bestuur gesteld: we hebben geen inspraak nodig, die tent draait voortreffelijk". Meer begrip Toch liet de storm in de gemeenteraad het bestuur van Keukenhof niet hele maal onberoerd. Er werden voorlich tingsbijeenkomsten op de Keukenhof belegd voor de politici; toespraken, vi deo-opnamen en ander aanschouwelijk materiaal. Dat heeft geholpen. Prins zegt nu: „Ik heb meer begrip gekregen voor het Keukenhofbeleid. Misschien zette ik me indertijd te veel af tegen de persoon van burgemeester Berends in zijn relatie tot het voorzitterschap van Keukenhof. Ik vond hem een regent die te weinig tegenspel kreeg". Het begrip is intussen wederzijds. De indertijd aan oppositie onwennige Lis ser bestuurders benoemden Frans Prins als financieel vertegenwoordiger in het zwembadproject „De Lis" en de PvdA krijgt tegenwoordig de besluitenlijsten Met uitzondering dan van het beginjaar 1949 toen er kredieten (totaal 310.000 gulden) nodig waren voor de aanleg op het verwaarloosde landgoed 'Zandvliet', ooit de kruidentuin van Jacoba van Beieren. Die schulden konden snel wor den voldaan dank zij bezoekersaantallen die ver uitstaken boven de verwachtin gen. Met een schatting van 40.000 voor het eerste jaar lag de prognose laag. Een vernietigend rapport over het perspec tief voor Keukenhof drukte de bereke ning. Van alle groeperingen die het plan niet zagen zitten, had de Algemene Ver eniging Voor Bloembollencultuur een commissie van deskundigen aan het werk gezet. Hun eindoordeel: „Het ter rein waarop Keukenhof moet komen is totaal ongeschikt voor beplanting met bollen". De 'busjongens' Maar burgemeester Lambooy (initia tiefnemer van Keukenhof) drukte door. Samen met tuinarchitect Willem van der Lee haalde hij zijn gelijk bij de eindtel- ling van het openingsjaar 1950: 236.000 bezoekers. Sinds 1967 ligt het aantal be zoekers van Keukenhof boven de 800.000 met een record in 1978 (944.000). Het gemiddelde schommelt tussen 850.000 en 900.000. Afgezet tegen de be perkte openingsduur van 60 dagen scoort Keukenhof bijzonder hoog tegen over de 2,2 miljoen van De Efteling en de 2 miljoen van Madurodam over een pe riode van 7 maanden. Ruim de helft van de Keukenhofbe zoekers wordt aangevoerd als groep; in totaal 12.000 autobussen per seizoen waarmee de touroperators („de busjon gens" genoemd) een uitermate belang rijke schakel vormem. Het bestuur van Keukenhof beloont ze goed voor die klandizie. De commissiegelden variëren van 10 procent van het entreegeld (10 gulden; kinderen en 65-plussers 5 gul den) voor een groep boven 20 personen, tot maximaal 25 procent bij aflevering van meer dan 1000 bezoekers gedurende het seizoen. Keukenhof keert naar schat ting 4 ton uit aan provisie voor de tour operators bij wie de pr-man van de stich ting met persoonlijke bezoeken en fol ders, de belangstelling warm houdt. In clusief mediareclame, staat er - los van die 400.000 gulden - een miljoen gulden voor pr op de begroting. Behalve entreegelden, heeft Keuken hof inkomsten van de parking (gemid deld 130.000 auto's 2 gulden) die overi gens op procentenbasis is verpacht. Daarnaast zijn er inkomsten van het res taurantgedeelte waarvan sinds het ont staan in 1949 brouwerij Oranjeboom de vaste pachter is. Zelf drijft Keukenhof - op een boekje over de tuin na - geen handel. Commercieel zou er aanzienlijk meer uit te halen zijn dan de in totaal onge veer 7 miljoen die er nu in omgaan, maar die uitbuiting is in strijd met stichtings bepalingen. Niet alleen daarom houdt het bestuur de zaken af. Ook commercie die past binnen de doelstelling, wordt geweerd. Er staan geen reclameborden in de bloementuin, op de parking zijn het er maar een paar en er mogen.geen pamfletten worden uitgedeeld. Voorzit ter ir. H. van Os: „We willen er geen ker mis van maken. Men moet bij ons rustig naar bloemen kunnen kijken zonder hinderlijke commerciële achtergron den". Inzendersfeest Met het jaarlijks opnieuw inrichten van de tuin en het onderhoud aan ge bouwen zijn miljoenen gemoeid die sa men met BTW en toeristenbelasting de bruto-opbrengst omlaag jagen tot een tmmm - De ex-burgemeesters Berend (links) en Gerrits (derde van links) van Lisse flankeren prinses Margriet bij een openingsceremon ie. (archieffotoi netto bedrag van rond 600.000 gulden. Daarvan investeert het bestuur in en om de tuin. Zo gingen er kapitalen op aan de parkeervoorzieningen, drainerin gen, het Beatrix paviljoen en afgelopen winter een nieuw kantoorgebouw (met VIP-room) dat een half miljoen gulden kostte. „Nou is het potje echt leeg", zegt voorzitter Van Os. „We hebben dit jaar verschillende punten van ons verlang lijstje moeten opschuiven. Het is wikken en wegen geweest. En lenen doen we niet. Dat hebben we na het wegwerken van de startschuld nooit gedaan. Heel ouderwets dus: alleen geld uitgeven dat je hebt en sparen voor wat je wenst. Ik wil maar zeggen: men moet niet denken dat wij per jaar een paar miljoen aan de Keukenhof-expositie overhouden. Als de exposanten niet gratis meewerkten, konden we morgen de boel sluiten". In totaal gaan er per seizoen tussen de 6 en 7 miljoen bollen in de grond van het 28 hectare grote expositieterrein, aange voerd door 90 kwekers en kwekers/ex porteurs. Van Os schat de totale waarde van de geschonken bollen op 1,5 miljoen gulden. Tegenover die vorm van subsi die (de enige subsidie) stelt het bestuur jaarlijks een feest voor de bollenexpo- santen en hun aanverwanten (het z.g. 'in zendersfeest') in wat omschreven wordt als 'een Hiltonachtige gelegenheid'. En snel rekenen leert dat dergelijke evene menten in een dergelijke ambiance de Keukenhof-kas naar schatting plusmi nus 25.000 gulden moet kosten. De bezittingen van Keukenhof be staan uit een paar huizen in Lisse, ooit gekocht als lokkertje voor personeel, en een effectenportefeuille van ruim 2 mil joen gulden als vaste reserve voor cala miteiten. „Stel je voor", zegt voorzitter Van Os, „dat Keukenhof eens een jaar niet open kan. Zonder die reserve zou den we dan in één klap failliet zijn". Schoon opleveren Waar het bestuur ook rekening mee moet houden, is een clausule in het huurcontract met de eigenaar van het landgoed, de thans 74-jarige graaf J. C. E. van Lynden (spreek uit: Van Linden) die verhuisd is naar het Brabantse St. Michielsgestel. Die clausule verplicht het bestuur om bij beëindiging van de huurovereenkomst Keukenhof 'schoon' op te leveren. Zo eenvoudig als dat lijkt, is het niet. Voorlopig bestaan daarover geen zorgen. In 1985 werd het contract verlengd tot 2003. Toch is er een bange vraag: wat gaat er gebeuren na het overlijden van de graaf? Ir. van Os: „We weten dat niet. Het is gissen naar wat de erfgenamen dan zul len doen". Binnen het bestuur is de aan koop van het landgoed wel eens ter spra ke geweest, maar met de eigenaar werd dat onderwerp nooit aangeroerd. „Mis schien komt dat nog", zegt Van Os. De economische betekenis van Keu kenhof voor Lisse manifesteert zich bo venal bij de gemeente. Meer dan bij de horeca en beduidend meer dan bij de middenstand die verhoudingsgewijs weinig van de bijna 900.000 bezoekers in het centrum van Lisse ziet. „Ze zouden", zegt een autoriteit, „het liefst hebben dat al die auto's en bussen voor hun stoep parkeerden, maar zo werkt dat nou een maal niet. Wat nadelig is voor de mid denstand: de nabije ligging van Amster Tuinarchitect Henk Koster. (foto archief) dam. Toeristen combineren Keukenhof met Amsterdam en niet met de binnen stad van Lisse". De voorzitter van de ondernemersver eniging, Ton Tibboel, meent dat het een stuk beter zou kunnen gaan met de trek naar het centrum wanneer het bestuur van Keukenhof zich wat bereidwilliger opstelde. „Die mensen werken niet mee. Men zou propaganda voor ons kunnen maken op het terrein of in de folders, maar daar willen de heren niets van we ten". Ed Annaert, voorzitter van Toeris tisch Overleg Lisse (TOL): „We zouden graag meer samenwerken met het be stuur van Keukenhof, maar ze preken daar alleen voor eigen parochie. Ze hou den ons af. Erg moeilijk allemaal". Goudmijntje Keukenhof-voorzitter Van Os verwijst naar de samenwerking die er wel dege lijk is via de VW (speciale Keukenhof- arrangementen die meegaan in de mai ling). „En verder kan ik niets bedenken waarmee we ze zouden kunnen dienen. We hoeven als Keukenhof toch zeker niet de middenstand van Lisse te pro moten? Dat moeten ze zelf maar doen". Voor de gemeente Lisse is Keukenhof een goudmijntje dank zij de toeristenbe lasting waarvan de opbrengst jaarlijks rond de vier ton schommelt; in 1986 om precies te zijn 432.546 gulden. Tegenover die inkomsten staat gemiddeld 30.000 gulden aan Keukenhof-uitgaven voor extra verkeersvoorzieningen en politie kosten. Mede door de toeristenbelasting van Keukenhof konden riante voorzie ningen worden opgezet: een gemeente huis van 12,3 miljoen gulden, een zwem bad van 3 miljoen, nieuwbouw en reno vatie van sportcomplex Ter Specke voor 7 miljoen, een bibliotheek van 1 miljoen en thans in aanbouw het gemeenschaps huis ,,'t Poelhuys" waarmee 1,5 miljoen is gemoeid. „Dank zij die toeristenbelasting", zegt woordvoerder S. P. Broersen (gemeente secretaris en secretaris van Keukenhof) „hebben we voor voorzieningen kunnen zorgen die ons streven ondersteunden om Lisse een prominente plaats te geven in de bollenstreek. Ik denk dat we kun nen zeggen: het is gelukt". iI- De Keukenhof in Lisseeen bedrijf waarin jaarlijks voor 7 miljoen omgaatkent merkwaardig genoeg geen directeur. "We vinden dat niet zo wenselijk".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 29