conten Z Hobbygaaspaneel veel mogelijkheden Sieraden maken van koorden en kralen Solderen kan ook snoerloos Elektronische geluidssonde t< i I VRIJE TIJD lay-out man/productiebegeleider tijdschriften m/v VLOTTE JONGEMAN G T MODE administratief enthousiaste medewerker VROLIJKE SECRETARESSE ZATERDAG 4 APRIL 1987 PAGINA 19 Binnenkort komt er een nieuw gaasprodukt op de markt: hobby panelen van Bekaert. Het is duide lijk een van de bekende tuingaas- soorten afgeleid produkt, maar het heeft aanzienlijk meer en vooral andere toepassingsmogelijkheden. Vandaar dat de fabrikant niet van 'gaas' spreekt, maar van pane len. Ze hebben dank zij de zeer dik ke draad, 2,5 of 3 mm, een zeer gro- Krassen uit plastic-glas met druppel zilverpoets Kunstglas heeft een aantal voor delen boven gewoon glas. Het is vrijwel onbreekbaar, de licht- doorlaatbaarheid is praktisch even groot als van echt glas, je kunt het zagen of snijden, de kantjes kun je met fijn schuurpa pier ontbramen, als je wilt zelfs polijsten. Inbrekers heben er heel wat moeite meer en zo zijn er nog wel wat positieve dingen over te zetten. Veel zelfbouw-dakramen, dak kapellen enz. worden tegenwoor dig met kunstglas geleverd, ook voorzetramen zijn in kunststof uitvoering leverbaar. De ge bruikte kunststoffen zijn PMMA (polymethylacrylaat) of polycar- bonaat, een sterkere versie van wat gemakshalve 'perspex' wordt genoemd. Gewoon glas is vrij redelijk be stand tegen krassen, maar kunst glas is er vrij gevoelig voor, PMMA meer dan polycarbonaat. De laatste tijd bereikten ons vra gen van lezers die toch met dat krasprobleem zitten. Aan een kras in glas is niks te verhelpen, niet al te diepe kras sen in kunstglas kun je echter wél weg krijgen. Neem gewoon een zacht doekje, druppel daar wat zilverpoetsmiddel op en poets de kras in cirkelvormige bewegingen weg. Het bewerkte oppervlak zal in eerste instantie een ietwat matte finish krijgen maar die doffe plek verdwijnt als je daarna met een schone, even tueel met wat water bevochtigde doek nawrijft. Heel diepe krassen kun je voorbewerken met polijstpasta (in geen geval met zelfs het fijn ste schuurpapier!) en daarna de behandeling met zilverpoets toe passen. te stijfheid. De panelen zijn voor zien van een witte kunststofcoa- ting. Wanneer ze bijvoorbeeld als materiaal voor een verlaagd pla fond gebruikt worden, buigen ze niet door. Ook in verticale stand blijven ze volkomen strak. Met dit nieuwe produkt komt Bekaert tegemoet aan een heel sterke consumentenvraag naar een gaasmateriaal dat voor allerlei an dere toepassingen geschikt is, met name in het interieur. Met de pane len zou bijvoorbeeld ook een door zichtige kamerafscheiding ge maakt kunnen worden, of een raam beveiliging die tevens een de coratieve functie heeft. Tientallen andere toepassingen liggen voor de hand. Er is keuze uit drie maaswijdten: 25x25, 37x37,5 en 50x50 mm. Stan daardafmeting is 120x60 cm. Gaaspanelen met e stof coating. Het maken van sieraden is een van de oudste vormen van kunst. Elke periode in de ge schiedenis kent zijn eigen stijl en traditie. Vroeger heel vaak voortgekomen uit godsdiensti ge overtuiging, later werd het modebeeld (mede)bepalend. In vrijwel elk mens sluimert de be hoefte zich te verfraaien, hoewel de een daar meer 'gezicht' aan geeft dan de ander. Op het ogenblik be leven we een periode van jezelf (en dat geldt dan met name de vrouw, hoewel dat echt wel eens anders is geweest) onstuimig versieren., Hoe meer kettingen, hoe liever, lijkt het soms wel. Echter, sieraden kopen is duur, en dat heeft ertoe geleid i witte kunst- dat de 'creatievelingen' zelf siera- j" den zijn gaan maken. Puntsoldeerverbindingen voor elektronisch montagewerk of crea tief werken met metaal doen we al jaren met het elektrische soldeer- pistool, dat met een druk op de knop een hoge stroomstoot geeft, voldoende om in een fractie van een seconde een sterke soldeer- hechting te maken. Het kan nu ook (trend van deze tijd) met snoerloze apparatuur. Philips brengt een oplaadbare sol deerbout, die onafhankelijk van een stopcontact werkt en die door zijn compacte, potlood-achtige vorm en afmeting erg makkelijk in de hand ligt. Er zit een gericht lampje in, dat ook bij priegelwerk goed zicht geeft. Als je ermee in au to of caravan wilt werken, kan de bout ook op de sigaretteaansteker- (plug) of rechtstreeks op de accu aangesloten worden. Opladen via het stopcontact vergt zo'n 10 a 12 uur, waarna je met volle lading 25 soldeerpunten kunt maken, wat nou niet bepaald een overdonderende prestatie is. Voor professioneel gebruik zal het apparaat dus wel zijn beperkingen hebben en ook de creatieve sol- deerknutselaar zal bij een intensie ve klus geduld moeten hebben. Toch wel een interessante ontwik keling op soldeergebied, dia qua capaciteit nog wat verder opgejut zou moeten worden. Helemaal 'in' op het ogenblik zijn kettingen (en andere sieraad- accessoires) van gordijn- en sier- koorden, eventueel gecombineerd met kralen. In het onlangs versche nen boekje 'Sieraden van koorden en kralen' - geschreven door Pien Lemstra en uitgegeven door Cante- cleer, prijs 17,50 - wordt op een duidelijke en kleurrijke wijze uit de doeken gedaan hoe u zelf met eenvoudige middelen en zelfs zon der ervaring de prachtigste siera den kunt maken. Kettingen, armbanden, haarban den en -kammen, oorbellen, bro ches en spelden, ja zelfs ceintuurs komen aan bod. Als enkele creatie of in combinatie met elkaar. Een groot voordeel bij dit soort siera den is dat de materialen over het algemeen niet veel geld kosten en makkelijk verkrijgbaar zijn bij kra- lenwinkels en passementzaken. U kunt trouwens ook gerust een kijk je gaan nemen bij uw hobby- of handenarbeidwinkel, want zij pas sen zich tegenwoordig snel aan dit soort trends aan. Het maken van zo'n in elkaar ge draaide koordenketting komt in het kort op het volgende neer: neem middeldik tweeslagskoord en meet van twee mooi bij elkaar passende kleuren 70 cm af. Beplak de uiteinden met plakband. Draai, ter versiering, hierom (of liever ge zegd 'in') een veel dunner koordje van een contrasterende kleur. Dit is een nauwkeurig werkje: zet het uiteinde met plakband vast tegen het uiteinde van het dikkere koord. Draai het dunne koordje nu als het waren in de gleuf van het dikkere koord en sla hierbij steeds Het Handige soldeerapparaatje, dat alleen nog wat krachtiger moet worden. De strijd tegen ondergronds woelend gedierte is behalve voor ondernemers die hun brood uit de opbrengst van hun grond moeten halen ook voor particuliere tuinbezitters vaak een eeuwige en nooit defi nitief besliste strijd. Waar we hier in ons land het meest mee te worstelen hebben, zijn de mollen. In Oostenrijk, met een heel an der grondtype en gewascultures die we hier niet kennen, kampt men voornamelijk met woelmui- zen. Dat zijn nóg vraatzuchtiger diertjes dan onze mollen, omdat ze aan wortels van bomen en (wat daar nóg erger is) in de wijnbouw zware schade aanrichten. Daar hebben ze er nu iets op ge vonden, dat blijkens de eerste proefnemingen ook voor mollen bestrijding een heel simpele en af doende oplossing vormt. In de bo dem wordt de spitse sonde van een mini-geluidszender geplaatst, een op 1,5-Voltbatterijen werkend ap paraatje dat permanent veilige stroomimpulsen van onder de 100 Hertz uitzendt. Van die onophoudelijke trillin gen worden de beestjes zenuwach tig en ze verhuizen dan ijlings naar andere streken, wat dan vervelend voor de buurman kan zijn. Het apparaatje, 'Vole Stop' gehe ten, bestrijkt een gebied met een oppervlak van 650 tot 1000 vierkan te meter, afhankelijk van de bo demgesteldheid. Voor een gemid delde huis- of volkstuin dus vol doende. De beestjes wennen ook niet aan het effect, omdat de zen der (heel slim) de interval van de uitgezonden stroomstoten wijzigt. Het apparaat is nu ook in Neder land verkrijgbaar. De importeur bleek reëel genoeg om, op onze vraag, het effect als mollenverjager nog even met een slag om de arm te benaderen. Maar als woelmuizen er massaal voor op de vlucht slaan, dan kan het niet anders dan dat mollen het ook laten afweten. Sieraden maken met koorden en k keurig werkje. een slag over; zonodig het dikkere koord steeds eerst iets opendraai- In plaats van een koordje kunt u ook een dun metalen kettinkje of iets dergelijks nemen. Bevestig de slotjes aan de uiteinden als volgt: prik met een stopnaald een gat door het plakband en de hiermee aan elkaar gezette koorden. Steek hierdoorheen een zgn. kettelstift, die vervolgens door het gat van een afsluitkap wordt gestoken. Schuif de kap over het uiteinde van de 'ketting' en duw hem goed aan. Schuif het oog van een slotje over de uitstekende kettelstift, waaraan vervolgens met een dun ne rondbektang een oogje wordt ilen is geen moeilijk, wel een nauw- (fotoGPD) gedraaid, zodat een en ander vast komt te zitten. Als dit aan beide kanten van de ketting gedaan is, is hij in principe klaar. Natuurlijk kunnen er allerlei combinaties van koordkettingen gemaakt worden, terwijl u ook in vorm kan variëren door - bijvoor beeld - een 'achtknoop' in het mid den van de ketting te maken. Een van de belangrijkste eisen voor een goed en mooi resultaat is de juiste kleurencombinatie. Hier mee krijgt zo'n ketting een klas siek, jeugdig, duur, vlot of sjiek ui terlijk. Als inspiratiebron (en 'tech niek-wijzer') is het hierboven ge noemd boekje zeker de moeite (en het geld)d waard. Het is een vriendelijke manier om het mollenvraagstuk op te los sen. Er hoeft geen moord en dood slag gepleegd te worden, er komen geen chemicaliën aan te pas, de biologische kringloop in de bo demhuishouding wordt niet ver stoord (wormen, larven, kevers enz. hebben er totaal geen last van), flauwekultrucjes als flessen in de grond (die praktisch geen ef fect hebben) en ingrijpende maat regelen als gaasbarrières aanleg gen zijn overbodig. De aardhopen in gazon en border blijven achter wege. Importeur is Interlobo Tuingoed in Barneveld, tel. 03420-17945. De Vole Stop, een vriendelijke manier om het mollenprobleem op telossen. (fotoGPDi VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES Samsom Uitgeverij bv is gespeciali seerd in het uitgeven van beroeps- informatie ten behoeve van functio narissen bij de overheid, het bedrijfsleven, vrije beroeps beoefenaars en het beroeps- en wetenschappelijk onderwijs. Voor de afdeling Produktie Tijd schriften zoeken wij wegens uitbrei ding van werkzaamheden op korte termijn een Tot de voornaamste werkzaamheden behoren: - Het zelfstandig verzorgen van lay out en micromontage van tijd schriften - Het technisch voorbereiden van kopij, illustraties en advertenties - Het ontwerpen van nieuwe basis lay-outs, logo's en vignetten - Het maken van werktekeningen Opleiding en ervaring Wij zoeken voor deze functie iemand met een opleiding MTS-Grafische technieken, aangevuld met een cur sus lay-out en/of grafische vormge ving. Daarnaast is het van belang dat onze toekomstige medewerker een grondige kennis van reproduktie- technieken en grafische produk- tieprocessen heeft. Kennis van en/ of ervaring met automatische tekst verwerking, of in ieder geval de bereidheid zich die kennis eigen te maken, is van belang. Inlichtingen Voor meer informatie over de functie kunt u zich wenden tot de heer J. Prinsen, chef van de afdeling, tel.(01720)62220. Sollicitatie Uw schriftelijke sollicitatie kunt u richten aan Samsom Uitgeverij bv. t a v mevrouw M. J. Kleine-de Peuter, Afdeling Personeel Organi satie, Postbus 4,2400 MA Alphen aan den Rijn. Samsom Uitgeverij bv Samsom Uitgeverij bv maakt deel uit van de Wolters Samsom Groep nv Door toenemende aktiviteiten heb ben wij plaats vooreen 16-18 jaar vooralle voorkomende werkzaamhe den. Inl. en/of soil. auto/hop/ /jaordemo AUTO HIFI ALARM Kantoor: Nieuwe Beestenmarkt 28 2312 CH Leiden, tel. 124647 termijn DEMONSTRATRICES i è&wk. voor het verkopen i(d.m.v, parties) van onze moderne en modieuze dames kleding. Als je geïnteresseerd in deze part-time baan bent bel even met G. W. RAM 01712-8581 ELKE ZATERDAG Sluitingstijd voor adverlenlies ADMINISTRATIEF MEDEWERK(ST)ERS Bij een laboratorium in Roelofarendsveen hebben we ruimte voor iemand die een goede typevaardigheid heeft en eventueel ervaring op een IBM PC. Het ontvangen van bezoekers, onderhou den van telefonische contacten, maken van berekeningen en het bijhouden van correspondentie zijn de meest voorkomen de taken. We denken aan iemand tussen de 25 en 40 jaar, liefst iemand die enigzins op de hoogte is van scheikundige termen. Bij een groeiend internationaal bedrijf in Roelofarendsveen zijn we op zoek naar een zelfstandige en accuraat werkende medewerkster. Kennis van de moderne ta len is hierbij van groot belang. Telefoneren en telexen zijn een onderdeel van de vele werkzaamheden. Een goede typevaardigheid is van belang. De cursus tekstverwerking kan door Con tent verzorgd worden. Bij een wereldwijd bedrijf in Leiden hebben we een baan openstaan voor iemand die verantwoordelijkheidsgevoel heeft en inte resse heeft in een afwisselende baan voor langere tijd. Voor een gedeelte zult u gaan werken als secretaresse van de financieel directeur, daarnaast zult u een gedeelte van de tijd gaan assisteren op de afdeling perso neelszaken. We denken hierbij aan iemand van onge veer 25 jaar met MEAO die enige jaren ervaring heeft, liefst in de financiële sfeer. Voor «én internationaal bedrijf in Zoeter- woude zoeken we met spoed een repré- sentatieve secretaresse voor ongeveer 2 maanden. We denken aan iemand met HAVO en een afgeronde secretaresse op leiding liefst ESA. U zult alle voorkomende secretaresse werkzaamheden gaan verrichten waarbij ook het werken met dictafoon van belang is. Enige ervaring met een computer even tueel met LOTUS programma vormt een pré. Dit is slechts een greep uit ons banenaan- bod. Voor meer informatie over boven staande en andere banen kunt u contact opnemen met onze kantoren. Ü3 uitzendbureau content LEIDEN, BREESTRAAT 1,071-125745 ALPHEN AAN DEN RIJN, HOOFTSTRAAT 58,01720-91955 GARAGE TIP-TOP AUTO- en TRUCKVERHUUR Wij zoeken op korte termijn een Funktre inhoud: Eerste automonteur, ontvangen en begeleiding van klanten, organiseren en coördineren van dagelijkse werkzaamheden. Tel. 071-125709/153627 St. Aagtenstraat 14 Leiden Wij zijn een klein gezellig bedrijf gespecialiseerd in ver koop van dames- en herenkleding aan bejaarden- en verpleeghuizen. Wij zoeken op korte termijn een COMMERCIEEL MEDEWERKER leeftijd 24 jaar liefst enige ervaring in de confectie. Onze gedachten gaan uit naar een enthousiaste mede werker, in het bezit van een Havo diploma, een rijbewijs, met een aanhanger kan rijden en tevens zelfstandig kan werken. Zijn taken zullen bestaan uit de distributie van kleding, voorraadbeheer en commerciële administratie. Tevens zijn contactuele eigenschappen vereist. 10773 i i dit ADV OK ATENCOLLECTIEF zoekt met liefst ervaring op tekstver werker. Sollicitaties binnen 10 dagen naar Postbus 894, 2300 AW Leiden, t.a.v. R. Hees. Telefonische informatie 071- 122541.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19