Naast Meubelplein verrijst high-tech 'Elisabeth Center' Laatsten der Mohikanen weg uit vervallen dierenpark Eigenaar Louwman: 'De apen vervelen zich suf ZATERDAG 4 APRIL 1987 :^=LEIPSCH DAGBLAD J PAGINA 11 WASSENAAR - Anderhalf jaar nadat het laatste publiek huilend afscheid nam van de dieren van het Wassenaarse dierenpark, zitten de vijf reusachtige gorilla's en vier rood- billige mandrills nog steeds in hun hokken. "Niemand weet het", zegt eigenaar E. Louwman. En hij vindt dat eigenlijk best. Publiciteit helpt toch niet meer, merkt be rustend hij op per telefoon. De tuin valt niet meer te red den en de dieren zijn verkocht. De mandrills gaan naar Frankfurt en Wenen, de gorilla's naar het Amerikaanse Milwaukee. Een van de laatst achtergebleven dieren i dieren zich suf zonder toeschouwers. door Paul van der Kooij Wanneer de afspraak voor een ge sprek eenmaal is gemaakt, is Louwman echter een en al bereid willigheid en élan. Via zijn "engel" de secretaresse, regelt hij direct een drankje voor de gasten. Zodra zijn directeursfunctie van autobe drijf Louwman Parqui hem even loslaat, vraagt hij de fotograaf of het rolletje in de camera zit en hap pend in een gezonde appel rijdt de auto-importeur met zijn snelle Ja panner het lege, zorgvuldig afge sloten, park in. De overwoekerde kooien en verloederde vlakten laat hij links liggen en de fotograaf moet ze maar niet op de gevoelige plaat vastleggen. Dat is zo "gedra- i gorilla. Volgens eigenaar Louwman vervelen de matiseerd". Veel liever toont de di- (foto Loek Zuiderduyn) recteur zijn gorilla': Het verlaten entree- en parkeerterrein aan de Wassenaarse rijksstraatweg. Een vogel heeft er het rijk alleen. Het zijn de mooisten ter wereld, zegt hij tegen een van de twee over gebleven oppassers. Alleen spie ren. De werknemer is het natuur lijk met zijn baas eens en verhaalt hoe groot de beesten zijn en hoe gezond: "En weet u nog wat die mensen uit Amerika zeiden?" Louwman roept keihard "Bobbie" en de drietonner stelt zijn selecte publiek niet teleur. Op een mo ment dat een leek het net niet meer verwacht, reageert hy krachtig: met een kolossale en gecamou fleerde worp gooit hij enkele si naasappels. Snel bukken is het pa rool, want de de 32-jarige Bobbie is in de kracht van zijn leven en gooit loepzuiver. Ook de harde stront, die iets later volgt, had het publiek flink kunnen bezeren. Vervelen "Hy is lekker opgewonden", zegt Louwman. "Hij vindt het prachtig dat er weer publiek is". Normaliter lopen er slechts twee verzorgers in het park rond. Zij hebben het druk met het opruimen, bijplanten van eiken en beuken en het hoogstno- dige onderhoud. Bovendien zijn zij niet bepaald gespecialiseerd in apen. Volgens Louwman hebben zij altijd alle diersoorten verzorgd, volgens oud-apenoppassers deden ze slechts de roof- en hoefdieren en zorgden hun sterke familiebanden voor een langer dienstverband. De échte apenspecialisten - die Bobbie en zijn vrouw het eerste Nederlandse gorilla-kind ontlok ten - hebben het veld geruimd, sa men met de andere oppassers. Eind vorig jaar verdween het laat ste groepje van vijf. Een tijdlang kwamen de apenvrienden regel matig langs, maar het deed hen geen goed: "Je had er dagenlang een rotgevoel door", zegt één van hen. Evenals Louwman vindt hij dat de mensapen een beetje verpie teren in hun kooien. Het zijn intel ligente wezens en zy hebben aflei ding nodig. Verveling komt heel hard aan bij ze. Gelukkig is het lijden van de go rilla's by na voorbij: over een of twee maanden gaan pa, ma, de twee dochters en de zoon met zijn allen naar Milwaukee, waar voor hen en de vooruitgestuurde dwerg- chimpansees een unieke vallei voor de apen wordt gecreërd. Hy wordt gedeeltelijk overdekt, om dat het klimaat in het midwesten van de Verenigde Staten nogal streng is. Louwman heeft het over "de beste oplossing" en geeft hele traktaten over de Amerikaanse ma nier van investeren, de zorg voor het cultuurbehoud in het algemeen en enthousiast meehelpende Foun dations. Beknibbelen Wanneer het echter over zfjn geld gaat, worden de betogen kor ter. De zakenman met het grote ge voel voor dieren, vindt van huis uit dat je niet mag beknibbelen op de kosten van het dierenonderhoud. J e hebt die zorg vrijwillig op je ge- Bouwer M. du Prie: vult het 'gat' tussen het Meubelplein en het Ibis hotel in Leiderdorp. (foto Holvast) LEIDERDORP - 'Elisabeth Center'. Zo gaan de uit glas, beton en aluminium opge trokken bedrijventorens he ten die het 'gat' aan de Lei- derdörpse Persant Snoep- weg, tussen het Meubel plein en het Ibis-hotel, moe ten vullen. Binnen een half jaar wil de Leidse aannemer Max du Prie beginnen met de bouw van de tien meter hoge torens, die in toaal 11.000 vierkante meter be- drijfsoppervlak vertegen woordigen en waarmee een slordige achttien miljoen gulden is gemoeid. Het is de bedoeling dat er bedrij ven in de zogeheten high-tech sfeer komen, die kantoorruimte nodig hebben, maar bijvoorbeeld ook niet zonder een magazijn kunnen. Du Prie denkt aan computerbedrij ven bijvoorbeeld. Architect Wierenga-Heemskerk - dezelfde als van het Meubelplein - heeft bij zyn nieuwe ontwerp voor namelijk zonnereflecterend glas gebruikt. Bewust is gekozen voor een chic uitstraling. Er komt, net als bij het Meubelplein, een tuin met vijvers, fonteinten, looppaden en dergelij ke. Du Prie: "Er is bewust veel aan dacht besteed aan de buitenkant. De locatie vraagt dat gewoon van je. Het gaat hier om A-l locatie, aan de drukste snelweg van Neder land". De aannemer heeft de 11.000 vierkante meter grond momenteel nog in optie. Wat de gemeente Lei derdorp betreft staat niets de bouw van 'Elisabeth Center' nog in de weg. De gemeenteraad heeft deze week een zogenaamd voorberei- dingsbesluit genomen voor het ge bied Elisabethhof en ze deed dat zonder slag of stoot. Het bestem mingsplan wordt nu herzien opdat Du Prie kan bouwen wat hij wil. Aloude probleem van het stuk grond was de provincie voor een heleboel soorten invulling geen toestemming gaf. Er mochten geen woonhuizen komen, maar ook geen industriële bedrijven of ge wone kantoren. Uiteindelijk is de gemeente met de provincie om de tafel gaan zitten met de vraag: wat mag er dan in 's hemelsnaam wel? Hetgeen Du Prie en zijn finan ciers, Elisabethhof bv en Stouten- beek, willen, mag wel. Zodat de Leidse aannemer hoopt alle ver Een Maquette van 'Elisabeth Center', dat verrijst tussen het Meubelpleu wordt eéh begin 'met dé bouw gemaakt. gunningen op 1 augustus in huis te hebben; een maand later wil hij dan de eerste paal slaan. Voordeel van de toren-bouw is volgens Du Prie dat er gefaseerd kan worden gebouwd. De kleinere torens kunnen eventueel, als de be langstelling daar groot genoeg voor is, worden uitgebreid. Namen van toekomstige huur ders kan Du Prie nog niet noemen: er zijn nog geen contracten gete kend. Hij wil gaan bouwen zodra een kwart van het aantal beschik bare meters is verhuurd. De initia tiefnemers willen ook kleinere een heden verhuren. Vandaar ook dat bij de opzet voor verschillende to rens is gekozen. "Zo maak je het voor adspirant huurders aantrek kelijk. Als ze 500 meter huren, kun nen ze over een eigen verdieping in zo'n toren beschikken. Zodoende houden ze toch hun eigen gezicht". Parkeerproblemen zullen er vol gens Du Prie niet zijn. Er zal een soort ruilhandel worden gepleegd met de buurman, het Meubelplein. Doordeweeks hebben de onderne mers daar parkeerplaatsen over, op en het Ibis-hotel aan ae zaterdag komen ze er tekort, en bij 'Elisabeth Center' zal dat precies andersom zijn. Er heeft inmiddels al overleg met de ondernemers van het Meubelplein plaatsgevonden, zodat er van die kant geen proble men te verwachten zijn. Overigens zal er ten behoeve van de bewoners aan de Persant Snoepweg een groene wal worden aangelegd achter het toekomstige parkeerterrein. Zodat men niet constant op het blik zit te kijken. De ontsluiting is en blijft wel een e Persant Snoepweg. Nog dit jaai (foto Holvast; punt. Zoals bekend mag volgens het bestemmingsplan de Persant Snoepweg geen uitvalroute zijn voor de grote gebouwen die daar nu zitten, het Ibis hotel, het Meu belplein en straks Elisabeth Cen ter. Men moet 'achterom'. Du Prie daarover: "Natuurlijk zouden we liever die voorkant gebruiken. Of, nog beter, een eigen afslag krijgen op de rijksweg. Maar dat kun je wel vergeten. En ach, iedereen is er in middels wel aan gewend, men weet het Meubelplein toch ook te vinden?" Dierenpark Wassenaar. Anderhalfjaar na de sluiting tiert het onkruid er welig en slaat de verpaupering toe. Inzet: Louwman: 'Onderhoud en opbrengst staan niet in verhouding..." (foto s Loek Zuyderduin/archieO nomen en daar kun je niet zomaar van af', zegt hyEn: "Je moet nooit zo'n veearts worden die er een ein de aan maakt wanneer de koe geen melk meer geeft". Ook wijst hij er fijntjes op dat hy veel meer had kunnen krijgen wanneer hij de die ren per stuk had verkocht. Verder vragen levert echter wei nig op. Op de vraag of de dieren meer hebben opgebracht dan de geschatte zes ton, volgt een ant woord waarin nu juist de op brengst buiten beeld blijft. Louw man wijst vooral op de kosten van het onderhoud. "U weet wat op passers tegenwoordig kosten en moet u maar eens kijken wat de dieren eten: kisten sinaasappels, druiven, sla en noem maar op". En wanneer hij later in het kantoortje, waar Toyota-posters een plaatsje hebben naast de rekken vol dieren- (tuin)boeken, wordt geconfron teerd met een geschatte opbrengst voor een vrouwtjes dwergchim pansee (meer dan 100.000 dollar), zegt hij: "Natuurlijk, ik heb er wel een vergoeding voor gekregen. Maar nogmaals: onderhoud en op brengst staan niet in verhouding. Het zijn geen voetballers... Een handel is er niet in. En dat is maar goed ook". Een woordvoerder van de die rentuin in Milwaukee heeft een iets ander verhaal. Vooral voor de ui terst zeldzame dwergchimpansees was veel concurrentie. Zo had ook de dierentuin van San Diego veel belangstelling voor de vijf Wasse naarse en twee Antwerpse exem plaren. Tot voor kort was het de enige dierentuin met de zogenaam de bonobo's, terwijl de dieren ver der alleen maar werden gehouden in een research-instituut in de staat Atlanta. Over de preciese transactiesom men doet hij geen mededelingen en zo kan een nieuw gerucht ont staan, dat zelfs provinciale staten leden heeft bereikt: Louwman zou alleen al voor de mensapen miljoe nen hebben gehad en het hebben 'weggewerkt' in de stichting 'Redt de monniksgier'. De statenleden durven er verder niets mee te doen, maar FNV-bestuurder Meere over weegt - wanneer het gerucht op waarheid berust - een extraatje voor zijn mensen te vragen. Im mers, de grootte van de afvloei ingsregeling werd bepaald door de hoogte van geschatte opbrenst. Louwman kan zich moeilijk voorstellen dat Meere nog eens langskomt ("Volgens mij is hij juist erg happy met de regeling") en vindt het gezoek van profiteurs en zondebokken ongezond en oneer lijk. Vooral de provincie heeft zich daar teveel mee beziggehouden en wees vooral in de richting van Louwman, zijn commissaris en zijn directeur: "Verdedigen was er niet by, de opstellers van de nota hebben ons niet om een mening gevraagd. Terwijl wy toch ook een belangrijke partij waren - dacht ik zo. Ik ben dan ook blij dat de pro vincie het rapport al op de eerste pagina relativeert. Heel eerlijk".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11