'Alsof we de boel gewoon wat zitten op te lichten' 'Auto kan wapen zijn, net als een broodmes' Specialisten en ziekenfondsen: gat van 100.000 Racisme bij voetbal net zo aanpakken als vandalisme PAGINA 2 DONDERDAG 2 APRIL 1987 De yisie van tekenaar Tom. Tendentieus? De jarenlange haat-liefde-verhouding tussen de zieken fondsen en de specialisten lijkt te ontaarden in een heuse crisis. De onderhandelingen over een nieuwe wijze van honorering zijn stukgelopen: de specialisten eisen veel meer te declareren dan de fondsen willen aanvaarden en dreigen met een breuk. De patiënt zal dan zelf de rekening van de specialist moeten betalen. Achteraf wordt deze wel weer vergoed door het ziekenfonds. Onderwerp van de problemen vor men de onkostenvergoedingen van de specialisten, de zogenaamde praktijkkosten. Volgens de Vereni ging van Nederlandse Ziekenfond sen (VNZ) kunnen die kosten ten hoogste 50.000 gulden bedragen, terwijl de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) op een bedrag van 131.000 gulden uitkomt. Geen kinderachtig verschil van mening, die duidelijk maakt dat de fondsen de specialisten er van verdenken de declaratieregeling te misbrui ken om hun inkomen op te hogen. door Marina Stein In feite vindt de VNZ dat de spe cialisten jaarlijks zo'n 200 miljoen gulden te veel declareren. De zie kenfondsen willen de declaraties dan ook opgenomen zien in het zie kenhuisbudget. Bovendien wil de VNZ dat de nota's door het zieken huis worden ingediend en niet door de specialisten zelf. Op die manier moet worden voorkomen dat een specialist boven het norm inkomen van 181.000 gulden uit komt. De specialisten verwijten op hun beurt de VNZ een 'te simpele' voorstelling van zaken. Volgens LSV-directeur mr. H. J. Overbeek zijn de fondsen er alleen op uit om de specialisten buitenspel te zet ten. "Budgettering zoals de VNZ voorstelt, is een heilloze zaak", al dus een verontwaardigde Over- beek. "De VNZ wil in principe al les via het ziekenfonds laten lopen. Op die manier is het evenwicht na tuurlijk zoek. Ik sta dan ook niet langer in voor de kwaliteit van de gezondheidszorg" Overbeek spreekt tegen dat de specialisten gewoon niet mee wil len bezuinigen. "Integendeel, zou ik haast zeggen. Ik ben ervan over tuigd dat er heel wat gedaan kan worden op het gebied van de kos tenbeheersing, zowel aan de zijde van de patiënt als aan de zijde van de specialist. Een arts is absoluut niet op de hoogte van de kosten die hij maakt". Ondernemer Vorig jaar november bereikten de VNZ en de LSV op een aantal belangrijke punten overeenstem ming. De LSV was bereid mee te werken aan een versterking van de eerste-lijn (gezondheidszorg dicht bij huis: huisarts, wijkverpleging), er werd een akkoord bereikt over het sleuteltarief en er werd afge sproken dat het norminkomen ge relateerd zou worden aan het inko men van een hogere ambtenaar. Omdat een specialist een vrije on dernemer is, kent hij ook geen se cundaire arbeidsvoorwaarden. De praktijkkosten dienen daarom om dit 'euvel' te ondervangen. Welk overheidsinkomen als voorbeeld gaat dienen wordt op dit moment nog onderzocht. Maar vooruitlopend op de onderzoeksre sultaten heeft de VNZ de praktijk kosten op 50.000 gulden gesteld terwijl de specialisten op 131.000 gulden komen. Overbeek: "Ik vraag me werkelijk af waar de VNZ die 50.000 gulden vandaan haalt. Dit kan nooit gebaseerd zijn op een reëel kostenniveau. Neem nou bijvoorbeeld een specialist die een secretaresse in dienst heeft. Zo'n man is alleen daaraan al 50.000 gulden per jaar kwijt. Dan praat ik nog niet eens over andere hulp die moet worden ingescha keld". Waar Overbeek zich het meest aan ergert, is de manier waarop de VNZ het conflict met de LSV uit speelt. "Zoals VNZ-secretaris Blanken zich uitlaat over de spe cialisten is ronduit schandalig. Hij doet het voorkomen alsof het een stelletje oplichters zijn. Nou ik kan u wel vertellen dat een specialist volstrekt a-commercieel is. Zij zijn uitsluitend met hun werk bezig en hebben geen benul van de finan ciële kant van de zaak. U denkt toch niet dat er chirurgen zijn die onnodig gaan opereren om zodoen de meer geld te verdienen. Zo werkt het echt niet", aldus Over beek. "Datzelfde geldt voor de bewe ring dat men de patiënt te lang in het ziekenhuis laat liggen. Dat le vert echt niet meer dan een paar gulden op. Daar komt nog bij dat de verplichte beddenreductie dit niet eens toelaat en over de hoogte van de tarieven zijn afspraken ge maakt", aldus een verontwaardig de Overbeek, die de uitlatingen van Blanken kwalificeert als 'smaad'. De dupe De LSV stelt zich op het stand punt dat de ziekenfondsverzeker de in geen geval de dupe van het conflict met de VNZ mag worden. Om dit te voorkomen stelt de LSV de fondsen voor om de patiënt ge legenheid te bieden de nota via een handtekening aan de specialist over te dragen, zodat die de reke ning op zijn beurt weer bij het zie kenfonds kan indienen. Mocht per 1 juli een contractloze periode ingaan, dan krijgen de spe cialisten geen voorschotten meer van de VNZ. De daar specialist wordt hierdoor afhankelijk van de betalingsbereidheid van zijn pa tiënt, maar is Overbeek niet bang voor. VNZ-secretaris Blanken zet echter wel zijn vraagtekens bij zo'n regeling. Volgens hem is het nog maar de vraag of een verzekerde het geld van het ziekenfonds inder daad besteedt aan de openstaande specialistenrekening. Overbeek: "Wat Blanken zegt over de betalingsmentaliteit van ziekenfondspatiënten getuigt van een dédain naar de verzekerde toe, waar ik als patiënt heel kwaad over zou worden. Hij doet voorkomen alsof de patiënten liever de wasma chine laten repareren van dat geld. Ik denk dat het wel goed zit met die betalingsmentaliteit en ik wei ger dan ook mee te doen aan derge lijke discriminerende uitlatingen". Tendentieus "De VNZ is bezig met een ten dentieuze voorstelling van zaken. U kunt ervan uitgaan dat de spe cialisten absoluut niet uit zijn op een conflict, zeker niet over de jug van de ziekenfondsverzekerden. Door in te spelen op politieke en maatschappelijke gevoelens drijft de VNZ ons steeds verder uit el kaar". "Het lijkt wel alsof het Neder landse volk vergeten is dat de spe cialisten sinds 1980 veertig procent hebben moeten inleveren ten op zichte van de ambtenarensalaris sen. Dit verklaart ook het, overi gens terechte, verzet onder de spe cialisten. Ik kan eigenlijk alleen maar hopen dat de wijsheid zege viert", aldus Overbeek. Moeder verkeersdode eist 1400 gulden van dronkeman voor 'wraak'advertentie UTRECHT - De moeder van een 23-jarig verkeersslachtoffer heeft bij de Amsterdamse recht bank 1400 gulden geëist van de leeftijdsgenoot die onder in vloed haar zoon heeft doodgere den. Ze wilde van dit geld een advertentie in een landelijk dagblad betalen waarin ze het vonnis van de rechtbank wil pu bliceren. De Nationale Commis sie tegen het Alcoholisme steun de haar in dat streven, zij het zonder resultaat. De rechtbank zag geen wettelijke mogelijkhe den op de eis in te gaan. door Pieter van de Vliet „Een broodmes is een gebruiks voorwerp. Maar als je er zwaai end de straat mee opgaat, wordt het een wapen. Hetzelfde geldt voor een auto. Wie dronken ach ter het stuur gaat zitten maakt van zijn auto een moordwapen. Alleen: het mes wordt afgepakt en vernietigd. En de auto mag je houden, ook al heb je er iemand mee doodgereden. Zelfs je rijbe wijs raak je niet voorgoed kwijt". Mr. J. C. Sorber, directeur van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme en andere Ver slavingen, wil dat de auto in zo'n geval als een moordwapen wordt gezien en verbeurd wordt ver klaard. Hij wil dat de auto in het bijzijn van de automobilist wordt vernietigd. „Er zijn meer voorbeelden dat het recht van eigendom moet wijken voor het openbaar be lang. Neem ruilverkaveling, ont eigening. Het voorkomen van dronken rijden is óók een open baar belang. De publieke opinie wijzigt zich. Steeds minder wordt de door alcoholgebruik optredende normvervaging als een excuus gezien. 'Ik was hart stikke bezopen en wist niet wat ik deed': dat accepteren we niet wordt alcohol ervaren als een ge vaar, een middel dat tot misdrij ven kan aanzetten. Dat risicovol le wedstrijden in het betaald voetbal worden drooggelegd is daar een bewijs van". „De acties tegen overmatig al coholgebruik zijn gericht op ge dragsverandering. Drinken is nooit stoer. Niet drinken is stoer. Je ziet die normverandering op recepties, die in toenemende ma te alcoholvrij zijn. Een drankje schenken is niet langer een vorm van gastvrijheid". Hij denkt dat de overheidscampagne 'Drank maakt meer kapot dan je lief is' er toe heeft bijgedragen dat in een aantal gevallen het 'drankje te veel' verdwijnt. Sinds de cam pagne is er sprake van 4 procent omzetdaling. Fabrikanten Verheugend is dat de verenig de drankfabrikanten zich daar door genoodzaakt zagen zelf met een campagne te komen: 'Wel drinken? Niet rijden!' Al mag een vraagteken worden gezet bij de door de destillateurs bepleite matigheid, een feit is dat ze het rijden met een borrel op veroor delen. Moeten veroordelen, want in hoeverre dat vrijwillig gebeurt blijft de vraag. In ieder geval ont komen zij evenmin aan het zich wijzigende denken over drank gebruik. Een kwart van alle vonnissen voor de politierechter betreft het rijden onder invloed. Elke drie dagen vallen er door dronken rij ders twee doden in het verkeer. Terwijl elke twee dagen drie dronken automobilisten zelf om komen. Wat betekent dat er elke dag door drank in het verkeer twee doden vallen. Onderzoek heeft uitgewezen dat in een weekend gemiddeld 90.000 auto mobilisten met een borrel op achter het stuur zitten. Dat is twaalf procent van het aantal weggebruikers. „De huidige bestraffing is nog nauwelijks op preventie ge richt", zegt Sorber, die gewenst gedrag stimuleren belangrijker vindt dan het bestraffen van ver boden gedrag. „Ik bepleit niet de doodstraf, want daar is niemand bij gebaat. Strafverzwaring heeft evenmin veel effect. Maar andere straffen, zoals dienstverlening, hebben wél uitwerking. Ik denk dat het effectief is om dronken rijders te laten zien wat ze aan richten door hen in een revalida tiecentrum te laten werken. Of in een mortuarium waar slachtof fers van ongevallen komen. In het arrondissement Assen kun nen automobilisten die onder in vloed hebben gereden strafver mindering krijgen als ze mee doen aan een cursus over de uit werking van alcohol. De recidive (herhaling van het misdrijf, red.) in Assen minder dan in andere arrondissementen". Verboden Sorber wil een rigoreuze wijzi ging van de Wegenverkeerswet. Rijden met drank op moet wor den verboden. „Tot 0,8 promille zou het als de overtreding kun nen worden bestraft: duizend gulden boete voor elk promille. Ja, dan kost je een borreltje ach ter het stuur duizend gulden. En bij 0,8 promille moet je achtdui zend gulden boete betalen". Hij denkt dat deze nieuwe vorm van transactie ook politiek haalbaar is. Bovendien werkt het ontlas tend voor justitie. „En je krijgt je auto pas terug als je de boete hebt betaald, net als bij verkeerd parkeren". Minder haalbaar lijkt zijn stre ven om namen van automobilis ten die veroordeeld zijn wegens het onder invloed doodrijden van een medeweggebruiker (art. 36) te doen publiceren, zoals bij faillissementen gebeurt. Dat is ook wat de moeder van de in no vember in Amsterdam door een dronken rijder doodgereden 23- jarige jongen wil; de 22-jarige E. S. is hiervoor gisteren veroor deeld. Maar de 1400 gulden, no dig om in een landelijk dagblad de advertentie te kunnen betalen waarin zij de dader met naam en toenaam wil noemen, krijgt de moeder niet. Ten onrechte, vindt Sorber. „Als je hondje wordt doodgereden krijg je de schade vergoed. Waarom zou je dan niet de dood van een mens als schade kunnen claimen? Het recht is al zo ver dat die schade niet in geld hoeft te worden uitgedrukt. Pu- blikatie is haar genoegdoening". De politie maakt dagelijks processen-verbaal op van klach ten tegen de Goerees, het Zwolse evangelistenpaar dat de joden de schuld geeft van hun eigen ver volgingen omdat ze Jezus niet als de messias erkennen. Nu staat niets meer een strafvervol ging voor het door hen uitgege ven pamflet 'Dan is Auschwitz een leugen' in de weg. Dat deelde minister Korthals Altes van justitie gisteren mee aan een delegatie van de Anne Frank-stichting, het Nederlands Auschwitz-comité, het Centrum voor informatie en documentatie Israël en het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Neder land. Zij vroegen hem om een door tastend opsporings- en vervol gingsbeleid tegen het echtpaar. Er zou een nieuwe telex moeten uitgaan naar de politiekorpsen met instructies voor inbeslagne ming van recente publikaties. vooral de nummers 16 en 17 van het blad 'Evan' en de folder 'Dan is Auschwitz een leugen'. Vol gens genoemde organisaties is nummer 17 een ontoelaatbare aanval op joden en homofielen. De delegatie attendeerde de minister ook op racistische en antisemitische incidenten bij voetbalwedstrijden. Die komen regelmatig voor. Zo werden afge lopen zondag bij de wedstrijd PSV-Ajax antr-joodse leuzen ge roepen en werd de Hitler-groet gebracht. "Dit soort incidenten moet even principieel worden aangepakt als de bestrijding van voetbalvandalisme". De minister deed een toezegging in die rich ting. Minder vieringen Kardinaal Simonis adviseert de parochies het aantal eucharis tievieringen in het weekeinde te rug te brengen tot het echt nodi ge. De kwaliteit is belangrijker dan het getal. Hij schrijft dat in een brief getiteld 'De liturgische vieringen in het weekend'. Priesters moeten in het week einde niet meer dan drie keer in de eucharistie voorgaan. Van hen mag wel worden verwacht, dat ze zich juist voor de week endvieringen zoveel mogelijk be schikbaar stellen, zo nodig ook elders. Zeker op zondag moet er in elke parochie een viering zijn, zo enigszins mogelijk ook op za terdagavond. Vooral in de stedelijke gebie den zijn er te veel vieringen. "Pa rochianen moeten leren hun per soonlijke voorkeur voor een be paalde aanvangstijd of een be paald soort viering achter te stel len bij wat de christelijke ge meenschapszin van ons vraagt". Simonis vindt het 'niet realis tisch', te verwachten dat de Rooms-Katholieke Kerk de voor waarden voor toelating tot het priesterambt zal veranderen. Bij de vraag waarom een vrouw geen priester kan worden spelen belangrijke theologische argu menten een rol. Bij het verplich te priestercelibaat gaat het voor al om argumenten van geestelij ke aard. "Wij moeten alles doen om de kennis van deze argumen ten te verlevendigen". Gebeds- en communiedien sten zijn niet gelijkwaardig aan eucharistievieringen. Ze mogen daarom pas bij werkelijke nood zaak aan de orde komen, zoals ziekte van de priester. Voorko men moet worden, dat 'het volle eucharistisch geloof op den duur zou vervagen. Aartsbis schop Simonis doet de parochies de suggestie een vaste assisten- tie-priester te zoeken. Oproep Bomers In zijn vastenbrief getiteld 'God is onze dankbaarheid waar dig' roept bisschop Bomers van Haarlem de rooms-katholieke gelovigen op de eucharistie niet te verwaarlozen. "Wie dat doet, laat het krachtigste appèl tot maatschappelijke inzet voor me demensen niet tot zich toe. Bo vendien laat hij dan de innigste uitdrukking van piëteit ten op zichte van onze Vader in de he mel voorbijgaan". De deelneming aan de week endvieringen is in het bisdom Haarlem lager dan in de andere bisdommen. Ging in 1976 nog ruim 25 procent van de rooms- katholieken in dat bisdom weke lijks naar de kerk, vorig jaar was dat nog maar 13,7. Bomers vindt het negatieve oordeel over sommige nieuwe vormen van liturgie terecht, maar dat mag voor gelovigen nog geen reden zijn om weg te blij ven. Hij vraagt alle betrokkenen - vooral liturgische werkgroepen - te zorgen v r die de kerk aanreikt. Dat sluit eigen creativiteit niet uit. De Haarlemse bisschop spreekt ook van 'concurrentie' op zondag. "Er zijn zoveel andere dingen te doen. Ze kunnen men sen zo opslorpen dat men van lie verlee weggroeit van de kerkelij ke zondagsviering". Hij noemt in dit verband de grote welvaart, het bezit van een auto, de vrije zaterdag, de vele sportevene menten. Er is een soort 'sociale pressie' om niet naar de kerk te gaan. Maar christenen moeten wel prioriteiten stellen". Godsdienstig gesproken acht bisschop Bomers de verminde ring van het kerkbezoek een 'ui termate ernstig verschijnsel'. "Het geestelijk heil van mensen staat hier op het spel". Beroepen Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Hamilton (Canada) P. den Butter Middel- harnis. Remonstrantse Broederschap: aangenomen naar Rotterdam mevrouw M. A. Bosman-Huizin- ga Oegstgeest. Intrede. Kandidaat M. A. Kuyt te Lisse, die als bijstand in het pastoraat verbonden is aan de hervormde wijk 'Ichthus' in Noordwijk, zal op maandag 8 ju ni, tweede Pinksterdag, worden bevestigd tot predikant van de hervormde gemeente in Hel- louw. De bevestiging is 's mid dags om half 3 door ds. L Wüllschleger uit Den Haag, bij wie de heer Kuyt leervicaris was, en de intrede om 7 uur. Pensioen. Na ruim twee jaar als pastor verbonden te zijn ge weest aan het KRO-omroeppas- toraat en de parochie 't Zand in Amersfoort, gaat dr. H. W. J. Kui pers eind volgende maand met pensioen. Op 31 mei hoopt hij te vens zijn veertigjarig priester schap te vieren. Kuipers werkte vóór de KRO bij het bisdom Haarlem, eerst als secretaris, vervolgens als offi- ciaal (hoofd van de kerkelijke rechtbank) en na 1961 als vicaris. In 1971 werd hij tot vicaris-gene raal benoemd. Horoscoop. De Osservatore Romano, de krant van het Vati- caan, publiceert met ingang van vandaag regelmatig een horo scoop. Het dagblad kampt met een daling van het abonneebe stand en probeert met dit nieuwe element iets aantrekkelijker te worden, vooral voor nieuwe le- Aanvankeüjk had de congrega tie voor de geloofsleer - die waakt over de 'zuiverheid van het geloof - bedenkingen tegen publikatie van een horoscoop in deze krant, maar ze ging overstag na nog eens de geschiedenis van de Wijzen uit het Oosten te heb ben gelezen. Die volgden im mers, naar het bijbelverhaal, de Ster voor hun weg naar Bethle hem, de geboorteplaats van Christus.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2