'We hebben relaties boven, dat kan haast niet anders' Ruim baan voor jeugd op Braassem Recreatie-atletiek in de lift Gewoon lekker bewegen, zonder prestatiedrang DONDERDAG 2 APRIL 1987 door Jaap visser Hoewel de nationale atletiekkampioenschappen nog meer dan drie maanden op zich laten wachten, lijkt de piste in de Leidse Hout al gereed voor de sportieve invasie waarvan in het weekeinde van 11 en 12 juli ongetwijfeld sprake zal zijn. Maar de schone schijn, die met de verfkwast is gewekt, bedriegt ook hier. Dat blijkt tenminste uit de opmerking van Ingrid Wieffering, die verzucht: "Hadden we nog maar een half jaartje extra". Dat hebben ze bij de Atletiek Vriendenkring Holland dus niet. De Nederlandse Kampioenschappen naderen met rasse schreden en voordat half juli de medailleregen in de Leidse Hout kan neerkletteren, moet er nog heel wat organisatorische arbeid worden verricht. AV Holland ziet met vertrouwen de NK atletiek tegemoet Op één punt had Han Kulker het bij het rechte eind. De succesvolle middenafstandloper van De Bataven zorgde nog niet zo lang geleden voor opwinding in de Leidse atletiekgelederen door te stellen dat hij bij een vereniging als AV Holland misschien wel altijd een trimmer was gebleven. Recreanten zijn er bij die vereniging inderdaad in ruime mate. Maar ook in Lisse, bij De Spartaan, en in Alphen, bij AAV'36, lopen tientallen atleten rond die hun sport louter en alleen voor de ontspanning beoefenen. door Tim Brouwer de Koning Trimmers, joggers, prestatielopers of hoe ze ook genoemd worden, zijn niet van de laatste tijd. Niet al leen in Amerika voorloper op dit gebied, maar ook in Nederland ma ken de tegenpolen van wedstrijdat leet Kulker al jarenlang deel uit van het straatbeeld: eenzame sjok- kers, vaak zonder gezelschap en al helemaal niet aangesloten bij een vereniging. Wisselwerking Wel van deze tijd is de moeite die atletiekvereningen doen om deze eenlingen aan zich te binden. Bij alle clubs schieten trimafdelingen als paddestoelen uit de grond. In Leiden heeft Paul van der Veer, trainer bij Holland en het Haagse V&LTC, het allemaal van dichtbij meegemaakt. "Veel atleten willen gewoon lekker bewegen, zonder prestatiedrang. Dat kan nergens beter dan bij een atletiekvereni ging. Daar zit het kader, de begelei ding, ook de medische, en daar kan de accommodatie worden ge bruikt. Bovendien is de wisselwer king tussen wedstrijd- en recrea tieatleten heel belangrijk voor een .vereniging. De toppers geven het voorbeeld, dat anderen naar de at letiekbaan kan lokken." In Alphen stelt recreatie-atletiek nog meer voor dan in Leiden. Wou- bruggenaar Bar Kershof vertelt hoe het bij AAV'36 toegaat. "Een paar jaar terug vonden wij het no dig om serieus aandacht aan dit on derdeel van de atletiek te gaan schenken. Ik heb er geen moment spijt van gehad dat ik toen als hoofdtrainer de trimafdeling onder mijn hoede heb genomen. Ga maar na wat we nu allemaal doen. Met een man of vijftig lopen we, zwem men en bowlen we, gaan we voet ballen of een potje badminton spe len. Dat vergt natuurlijk veel bege leiding.'Die komt niet alleen van mij, maar ook uit de groep zelf. Het sociale aspect is voor deze groep net zo belangrijk als het sportieve." "Bomvol Zowel Hx md als AAV'36 on derkent het bx-iang van recreatieat- letiek. Trainers die hun sporen al ruimschoots hebben verdiend wor den ingezet om de almaar groeien de groepen plezierlopers een geva rieerd programma te *bieden. Bij AAV valt verder op dat veel wed strijdatleten hun loopbaan op een bescheiden niveau willen afbou wen. Dat heeft tot gevolg dat heel wat ervaring in de trimgroep wordt gebundeld. Die formule blijkt te werken. Kershof heeft het -driemaal per week- zo druk gekregen dat hij sinds kort wordt bijgestaan door een assistent. "Gelukkig wel, want meer dan 50 mensen kan ik alleen toch niet begeleiden. Zeker niet met de verschillende niveaus waar op wordt getraind. Sommigen zie ik één keer per week, anderen trai nen wel vier keer zoveel." Collega Van der Veer herkent de situatie: "Zo was het bij Holland een paar jaar geleden ook. Wij hebben daar na een lichte terugval gehad, maar ik sluit niet uit dat het hier weer bomvol zal worden." Met zijn krasse uitspraak zal Kul ker nog wel eens worden gecon fronteerd. Het toeval wil dat de be kendste Leidse atleet van dit ogen blik het startschot mag lossen voor de Zilveren Molenloop, die zijn vereniging De Bataven dit jaar met geldprijzen extra aantrekkelijk wil maken. Kulker schiet dan niet een handjevol topatleten weg, maar naar alle waarschijnlijkheid een omvangrijk lopersveld. De trim mers, prestatielopers en wat dies meer zij zijn daarin niet te tellen, maar ze tellen wel mee. Zij lopen zo maar een stukje, voor de ge zondheid, voor de lol of om een weddenschap. Daarmee zorgen zij er namelijk voor dat atletiek ook in de breedte in de lift blijft zitten. Maar Ingrid Wieffering en Henk Boom, twee leden van de wedstrijd organisatiecommissie, hebben er alle vertrouwen in dat AV Holland de 'NK limiet' op haar sloffen haalt. Het werven van de 150 vrij willigers die nodig zijn om de on geveer dertig nummers vlot af te werken, verloopt namelijk soepel. Bovendien heeft algemeen coördi nator Bert Paauw een gulle hoofd sponsor weten te strikken zodat een financieel drama bij voorbaat is uitgesloten. Ook al regent het op 11 en 12 juli behalve medailles pij- pestelen. Hartewens Het organiseren van de Neder landse kampioenschappen is altijd al een hartewens geweest van het bestuur van Holland, die een half jaar geleden eindelijk in vervulling ging. Maar voordat de Koninklijke Nederlandse Atletiekunie (de KNAU) haar kampioenschappen definitief aan de 52 jaar oude Leid se vereniging toewees, moest er eerst een kapitaal van 20.000 gul den naar het bondsbureau in Utrecht worden overgemaakt. Nu de KNAU in de personen van Nelli Cooman, Han Kulker en Rob Druppers drie paradepaardjes 'op stal' heeft staan, laten de bondsbe- stuurders geen mogelijkheid onbe nut om een slaatje te slaan uit de populariteit van hun internationale topatleten. Vandaar dat Holland meer dan twee keer zoveel heeft moeten betalen om zich organisa tor van de NK te mogen noemen dan de Amsterdamse verenigingen AAC en ADA, die vorig jaar samen de titelstrijd organiseerden. Toch heeft Holland graag aan de zware financiële verplichting vol daan, want de Atletiek Vrienden kring weet datjzij dit buitensporige bedrag dubbef en dwars terug kan verdienen door het sluiten van sponsorovereenkomsten. Met de sportartikelenfirma Asics is inmid dels een aantrekkelijke overeen komst gesloten. In ruil voor een fors bedrag met vier nullen mag de 'suikeroom' onder andere zijn naam op de wedstrijdnummers la ten prijken en weet zich daardoor verzekerd van een uitgebreide re clamespot op televisie. Want dat Studio Sport uitgebreid aandacht zal besteden aan het spektakel in de Leidse Hout lijdt geen twijfel. Behalve nationale titels zijn in Leiden op 11 en 12 juli namelijk ook limieten te halen voor de WK die eind augustus en begin septem ber in Rome worden gehouden. Het staat dus bij voorbaat vast dat de voltallige nationale atletiektop in juli te gast zal zijn bij Holland. Ook al omdat de persoonlijke sponsors van atleten als Cooman, Druppers en Kulker hun 'reclame zuilen' zullen verplichten zich op een publicitair belangrijk evene- nemt als de NK van hun beste kant (de voorkant dus) te laten zien. Eerste gesponsorde wedstrijdzeilopleiding De Braassem als hart van Holland Waterland. Dat beeld doemt steevast op, als de Nederlandse watersport en in het bijzonder die in het centrum van de Randstad ter sprake komt. Van surfplank tot Regenboog, van Katamaran tot kajuitjacht dobbert het van nu af weer vrolijk rond op de Braassemermeer. door Tim Brouwer de Koning Mevrouw Fromberg coördineert alles wat er 's zomers op de druk bevaren plas tussen de Westeinder en de Wijde Aa gebeurt. "Met die drukte valt het op de Braassem nog wel mee. Vorige jaren werd hier veel meer georganiseerd. In vergelijking met de Westeinder, waar heel Amsterdam op afste vent, is het op de Braassem zelfs rustig. Bij ons krijgt iedereen nog de ruimte." Dat geldt met n^me de jeugd waarvoor de watersportvereniging j De Braasemermeer dit jaar een goede opleiding op poten heeft ge- zet. Als eerste Nederlandse zeil- school biedt deze club een gespon sorde wedstrijdzeilopleiding voor jongens en meisjes van acht tot veertien jaar. Tien jeugdbootjes (Optimisten) staan hen ter béschi- king met een gezamenlijke waarde van 22.000 gulden. Door de des kundige leiding worden de groot ste talentjes er snel uitgevist. Jong geleerd "De basis moet inderdaad op jonge leeftijd worden gelegd. Zelf zat ik op mijn zesde al in de boot", graaft ïYed Imhoff ver terug in zijn verleden, "Van zelf zeilen leerde ik meer dan van tochtjes met oude ren. In een Optimist kan ieder kind dat kan zwemmen goed leren zei len." De veelvoudig Nederlands kampioen in verschillende klassen is zelf trouwens aan een nieuwe jeugd begonnen. Door toedoen van -oók al- een sponsor probeert de routinier zich in de Solingklasse voor de Olympische Spelen van 1988 te kwalificeren. "Dat is een verhaal apart. Net als in andere takken van sport is zeilen ten prooi gevallen aan de weten schap. Datex Software gaat mijn Soling per computer sturen, waar door mijn bemanningsleden Frank Steeneken en Michiel Pais en ik een voorsprong nemen op de inter nationale concurrentie. Omdat we de bootsnelheid, taktiek en invloe den van buitenaf vooraf groten deels kunnen berekenen, kunnen we door deze primeur misschien in 1988 ook met een Soling in Pusan (Korea) aan de start verschijnen." De in Weteringbrug woonachtige topzeiler van weleer laat zijn (wa tersport-) zaak graag een tijd aan anderen over om elders in Europa aan de limieten te voldoen. Maar ook hij begint ieder jaar op de Braassem. "Die is niet alleen dicht bij, maar ook uitermate geschikt om het gehele jaar te bevaren, 's Winters zeilen hier de supersnelle Katamarans af en aan. Momenteel worden kernploegtrainingen in al lerlei klassen op de Braassem ver zorgd. Voorheen gebeurde dat ook wel in Medemblik, maar het voor deel van de Braassem is de luwte, die rond het IJsselmeer natuurlijk ver te zoeken is." Volkssport Ook de gewone toerzeiler kan op de Hollandse plassen de wind in de zeilen krijgen. Op een relatief, goedkope wijze kunnen de ele menten worden getrotseerd, hoe wel op gezette tijden de wedstrijd- zeiler voorrang krijgt. De water sportvereniging staat haar wed strijdzeilers zoveel mogelijk bij. Met de onbaatzuchtige hulp van vele leden is een groot aantal voor zieningen tot stand gebracht, waar van vooral de fanatiekste zeilers profiteren. "Anders zouden zij hun hobby nooit kunnen volhouden", verdedigt Imhoff deze service ten behoeve van de toppers. Door bij voorbeeld de boten op de kant te takelen blijven die in veel betere staat van onderhoud." Rest de surfplank. De handzame 'kleine broer' van de zeilboot, die zoveel lichaamsbeheersing vereist om overeind te blijven, trekt vooral mensen zonder 'watersport-verle den', vermoedt Imhoff. "En aan de andere kant vindt de kajuitboot gretig aftrek, om comfortabel mee uit varen te gaan." Dat neemt niet weg dat uiteindelijk alle bootsoor ten op het water te vinden zijn, of ze nu Platbodems, Draken, BM's, Valken of Lasers heten. Watersport is in de loop der jaren echte volks sport geworden. De plassen veranderen niet, de zeilers wel. Fred Imhoff zat in 1972 al aan het roer (links) e jaar, in zijn tweede jeugd, in een andere boot aan de Olympische Spelen te kunnen deelnemen. Zelfs stromende regen en harde wind kunnen de fanatieke lopers niet weerhouden. Een beeld van de City-Pier-City halve marathon, die afgelo- ■oen zaterdag in Den Haag weer een groot aantal deelnemers trok. (foto anpi Eindredactie Ad van Kaam Lay-out Henriëtte v.d. Hoeven De wedstrijdorganisatie commissie en algemeen coördinator Bert Paauw (derde van links) zien de Nederland se kampioenschappen met spanning, maar vol vertrouwen tegemoet. Tweede van links Ingrid Wieffering en rechtsboven Henk Boom. (foto van Boven) Aantrekkingskracht Overigens zal een belangrijk deel van de Nederlandse top waar schijnlijk al eerder zijn opwachting maken op het complex dat AV Hol land deelt met De Bataven. Op 8 mei namelijk staan de jaarlijkse wedstrijden om de Gouden Spike op het programma en die hebben net als de NK het predikaat 'be schermde limietenwedstrijden' ge kregen. Dat betekent dat Neder landse topatleten op die vrijdag avond nergens anders in wedstrijd verband mogen uitkomen dan bij de Gouden Spike. Met dit evenement heeft Holland een uitstekende naam als wed- strijdorganisator opgebouwd. De Gouden Spike (vorig jaar een prooi voor discuswerper Erik de Bruin) oefent de laatste jaren grote aan trekkingskracht uit op het publiek, dat wel degelijk blijkt warm blijkt te lopen voor een compact atletiek- programma waarin de toppers el kaar in een hoog tempo plegen af te wisselen. "De Gouden Spike heeft ons inderdaad een goede naam op het bondsbureau be zorgd", beseft de met juryzaken belaste Ingrid Wieffering. "Boven dien hebben wij de KNAU ver schillende keren uit de problemen geholpen met competitiewedstrij den die ze niet kwijt konden". Maar dat was voor de bondsbe- stuurders nog geen aanleiding om de organisatie van de NK in blind vertrouwen aan Holland over te la ten. Keurmeesters hebben de Leid se Hout zo ongeveer binnestebui- ten gekeerd en elke oneffenheid op papier gezet. Aan Henk Boom de schone taak om te zorgen dat alle plooien worden gladgestreken. "Dat gebeurt in nauwe samenwer king met de gemeente. De mede werking van de directie sport en recreatie is werkelijk geweldig", steekt de materiaalbeheerder de loftrompet. "Dat mag je met dikke letters m de Krani zetten, want het is wel eens anders geweest. Er is nu zelfs een ton uitgetrokken om tussen de Gouden Spike en de NK het middenterrein een flinke op knapbeurt te geven. Verder heb ben we elke maand een onderhoud met de gemeente en dan worden alle klachten doorgesproken". Behalve een steuntje in de rug van de plaatselijke overheid, heb ben ze bij Holland natuurlijk ook nog wat hulp van hogere krachten nodig. Maar ook dat zit volgens Boom en Wieffering wel goed. "Het is ons namelijk al zo vaak overkomen dat het vlak voor en di rect na een door ons georganiseer de wedstrijd hondeweer was, maar dat tijdens de wedstrijd zelfde zon scheen. Het kan haast niet anders of we hebben relaties boven". Erik de Bruin

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 29