Competitie-overcicht 'Meesterbespanner' Bob Janse raakt de gevoelige snaar SPORT EXTRA Toppers vertrouwen hun rackets aan Rotterdammer toe Tweede leven voor kleurige tenniskleding DONDERDAG 2 APRIL 1987 Bob Janse ontkent overigens dat het de enige vriendelijke woorden zijn geweest, die John McEnroe tij dens het laatste ABN-tennistoer- nooi gebezigd heeft. "Ik geloof dat McEnroe onder een enorme druk staat. Na de finale viel de spanning van hem af. Dan is het gewoon een heel aardige jongen, met wie je grappen kan maken en gezellig wat kan drinken". Het op spanning brengen van de rackets van de meester is vanzelf sprekend niet voor iedere bezitter van een bespanmachine wegge legd. Bob Janse wordt in Neder land en in het internationale ten- niswereldje als een groot kenner van rackets en vlechtwerken be schouwd. "Het laatste ABN-toer- nooi heb ik meer moeten bespan nen dan ooit. Spelers kwamen met vijftien rackets aanzetten. Konden ze weer een tijdje vooruit. Het be wijst denk ik dat ik het goed doe". Sinds de start van het proftennis toernooi is Janse de 'huisbespan- ner' van Ahoy. Alle toppers ver trouwden hun rackets aan zijn zorg toe. "Ik zal nooit de eerste keer ver geten. John Lloyd was die eerste klant. Hij wilde dat ik zijn racket op 29 kilo bespande, terwijl ik in de zaak nooit verder dan 24 kilo was gegaan. Het zweet stond op m'n voorhoofd, zo bang was ik dat het frame zou breken". Met de jaren groeide echter het zelfvertrouwen van de Rotterdam se winkelier. Sommige spelers voorzag hij zelfs van adviezen over nieuwe vormen van besnaring. Na- stase praatte hij enkele jaren gele den aan om de lengtesnaren van het racket niet te vlechten, maar keihard over de breedtesnaren te spannen. De Roemeense topspeler vond het een aardig experiment een besloot het racket tijdens een dubbel met z'n Amerikaanse vriendje Vitas Gerulaitis te probe ren. Nog tijdens de party stuurde Gerulaitis iemand naar Janse toe om een racket op dezelfde wijze te laten prepareren. Regels De tijd van deze grappen is ech ter voorbij. De bespanningen en de maten van rackets zijn inmiddels aan regels gebonden. Fabrikanten die meestal om commerciële rede nen nieuwe vormen van rackets en "Thanks for the excellent stringing of my rackets". Ofwel: dank je wel voor het uitstekende bespannen van mijn racket. Een leuk compliment voor iemand die tennisrackets besnaart, maar nog altijd geen reden voor overdreven trots. Voor Bob Janse, eigenaar van een sportzaak in Rotterdam is dat anders; de man die hem deze vriendelijke woorden toewierp, was namelijk niemand minder dan John McEnroe. Door Willem Spierdijk Bob Janse: "Bij het laatste ABN-U besnaringen op de markt brachten, zijn tot de conclusie gekomen dat experimenten soms de verkoopcij fers wel (tijdelijk) deden verbete ren, maar slechts zelden het spel peil. Er bestaan eigenlijk nog maar twee alternatieven. De Snauweart Hi-Ten met grote ruimte tussen de (dikkere) snaren en een racket dat onder meer door Rucanor op de markt wordt gebracht met juist zeer weinig ruimte tussen de sna- Ook de tijd dat tennissers hun racket erg hard lieten bespannen ligt achter ons. Vólgens Janse gaat het de 27 kilo niet te boven. Een slag moet Janse hierbij om de arm houden. De hardheid van de be snaring van Ivan Lendl is niet be kend. De nummer één van de we reld heeft een vaste man in dienst voor het verzorgen van zijn rac kets. Lendl maakt zijn 'hulpje'jaar- »i heb ik meer bespannen dan ooit lijks twintigduizend dollar over voor die diensten. Loden strips De rackets die de toppers gebrui ken, zijn gewoon in de winkel te koop. Zij worden niet speciaal voor de spelers ontworpen. De tennis sers veranderen vaak wel iets aan de balans van het slagwapen door het aanbrengen van loden strips. "Soms bedot een speler het pu bliek door zijn racket van een an dere firma in de kleuren van zijn sponsor te laten spuiten. Nastase was een bekend voorbeeld; hij liet Dunlop-rackets in de Adidas-kleu- ren spuiten. De Zweed Michael Pernfors probeert het publiek er nu op dezelfde manier tussen te ne- men", aldus Bob Janse. Mag het leven van Bob Janse dan enkele weken per jaar in het teken staan van de rackets van de grote spelers van de wereld, de rest van de tijd besteed hij aan zijn sportzaak en de verkoop van mate riaal aan voornamelijk huis-tuin- en-keuken tennissers. "Het is moeilijk te zeggen hoeveel een be ginner aan een racket moet uitge ven. De een geeft makkelijk 400 gulden uit, de ander vindt 25 gul den nog teveel. Ik denk dat het mo gelijk is voor rond de 150 gulden een goed racket aan te schaffen". De Rotterdammer adviseert zijn klanten vooral niet te beknibbelen op de aanschaf van een racket. "Ik had laatst een klant die zich een Elesse-trainingspak van 600 gul den aanschafte. Vervolgens moch ten racket en schoenen niets meer kosten. Dat is de omgedraaide we reld. Koop een goed racket en goed schoeisel en ga desnoods in een T- shirtje spelen". Eerste klasse Club: Unicum 1 Plaats: Leiden Spelers weg: Carole de Bruin (naar Shot, 't Gooi), Tine Langeveld (naar Overburg, Amstelveen), Freek van der Capellen (playing captain van het derde team), Hans Tönjann (herenteam). Spelers gekomen: Eveline Büer-- mann (A2-speelster van Zand- voort), Jacco Eltingh (A2-speler van Beekhuizen). Teamsamenstelling: Margot van Overloop, Eveline Büermann, Jan Siemerink, Jacco Eltingh. Prognose: Het eerste team van Unicum is met de komst van twee A2-spelers zeer versterkt. De ver wachtingen voor dit seizoen zijn dan ook hoog gespannen en Uni cum hoopt op een snelle terugkeer naar de hoofdklasse. Club: Dekker Tennis Plaats: Warmond Spelers weg: geen. Spelers gekomen: Brigitte Pardoel A-speelster van OTC, (Den Haag). Teamsamenstelling: Heieen van de Berg, Brigitte van der Maarel, Bri gitte Pardoel, Stefan Faas, Freek Tanis. Prognose: Het eerste team van Dekker dat vorig jaar overtuigend promoveerde is in de breedte ster ker geworden door de komst van Brigitte Pardoel. Captain Stefan Faas heeft dan ook goede hoop dat hun doel, nl. handhaven in de eer ste klasse, bereikt zal worden. Overgangsklasse A Club: Casino Plaats: Noordwijk Spelers weg: Els Veentjer en Tru dy" Groenman (beiden gestopt met competitietennis), Kees Heems kerk (naar de Metselaars, Den Haag). Spelers gekomen: Janine Jünger en Anette van Eederen (beiden uit het tweede team), Ab de With (dis trictskampioen van Utrecht). Teamsamenstelling: Janine Jün ger, Anette van Eederen, René van der Wilk, Ab de With. Prognose: Het verlies van de routi niers Veentjer en Groenman is een forse aderlating voor de Noord- wijkse eersteklasser. In deze nieu we samenstelling zal Casino zich met handhaving tevreden moeten stellen. Club: Unicum 2 Plaats: Leiden Spelers weg: Carla Quak (naar het vierde team). Spelers gekomen: Astrid Bouw. Teamsamenstelling: Wil den Hol lander, Astrid Bouw, Martijn Krans, Michael van den Berg, Bob van Overbeeke (playing-captain). Prognose: In ieder geval handha ving en als de poule-indeling gun stig uitvalt zit er voor dit jeugdige team misschien nog meer in. Overgangsklasse B Club: Hillegom Plaats: Hillegom Spelers weg: Fred van Trigt. Spelers gekomen: Marco van Trigt. Teamsamenstelling: Rosemarie Verdegaal, Madeion Verdegaal, Marcel Vink, Marco van Trigt. Prognose: Voor dit team ligt het kampioenschap zeker binnen de mogelijkheden. De wisseling tus sen de broers Van Trigt biedt de Hillegommers goede mogelijkhe den om de eerste pel in de competi tie te behalen. Club: Nieuw-Vennep Plaats: Nieuw-Vennep Spelers weg: geen. Spelers gekomen: geen. Teamsamenstelling: Marijke Outs- hoorn, Madelijr. Damen, Marcel van Rijn, Rogier Liefbroer. Prognose: Binnen het team van Nieuw-Vennep heeft zich geen en kele verschuiving voorgedaan. Men mag dus verwachten dat de spelers goed op elkaar in zijn ge speeld en zich in ieder geval zullen handhaven. Club: OLTC Plaats: Oegstgeest Spelers weg: geen. Spelers gekomen: Marco Visser (uit het tweede team). Teamsamenstelling: Eveline Krul, Nancy Toole, Jasper van Marwijk, Marcel Gerritsen, Marco Visser. Prognose: Het doel van het eerste team van OLTC is 'gewoon' hand haven. Club: De Merenwijk Plaats: Leiden Spelers weg: Dave Wijnveldt (stu die), Leontien Poots (blessure). Spelers gekomen: Simone den Hollander, Arnold van der Capel len. Prognose: Met de twee oudste Van der Capellen-broertjes in de gele deren moet de Merenwijk zijn plekje in de overgangsklasse B kunnen consolideren. Club: Leidse Hout Plaats: Leiden Spelers weg: geen. Spelers gekomen: geen. Teamsamenstelling: Henny Feh- ling. Ellen de Groot, Jan-Willem Lugthart, Waldo Jansen. Prognose: Vorig seizoen werd dit team overtuigend kampioen, maar liep door ongelukkige omstandig heden de promotie mis. Jan-Wil lem Lugthart hoopt dit jaar op ster kere tegenstanders in de competi tie zodat ze beter voorbereid aan de promotiewedstrijd, die hun hope lijk ten deel valt, kunnen begin- Club: De Munnik 1 en 2 Plaats: Leiderdorp Bij de Munnik is de samenstelling van de eerste twee teams nog niet bekend. De Leiderdorpers willen in ieder geval promotie van één van 'beide ploegen bewerkstelli gen. Afhankelijk van de poule-in deling willen zij hun vier heren over de teams verdelen. Vast staat wel dat Christel Verwoert en Irma van Seeters in het eerste spelen en dat Marquerite Patiwael en Bionda Zonderop het tweede vertegen woordigen. Robert van Splunter, Thomas Koemans, Mare Nagelker- ken en Mark Post moeten nog af wachten in welk team zij zullen uit komen. Club: De Boekhorst Plaats: Noordwijkerhout Spelers weg: Pieter van Meel. Spelers gekomen: Leon Damen, Antoinette de Kroon. Teamsamenstelling: Colinda Vos-- kuil, Margot van den Haak, Antoi nette de Kroon, Onno van Paridon, Leon Damen. Prognose: De heren van de Boek horst zijn sterk genoeg voor de overgangsklasse B. Als de dames zich aan hun mannelijke partners op kunnen trekken moet handha ven mogelijk zijn. Club: Unicum 3 Plaats: Leiden Spelers weg: geen. Spelers gekomen: Freek van der Capellen. Teamsamenstelling: Fleur Meyer, Carola Geerlings, Eric Snellen berg, André Weenink, Freek van der Capellen (playing-captain). Prognose: Onder begeleiding van oudhoofdklasse-speler Freek van der Capellen hoopt het derde team van Unicum, dat vorig seizoen uit de tweede klasse promoveerde, in ieder geval op handhaving. Spelers gekomen: Ilonka van Riet, Jeffrey Dumpel. Teamsamenstelling: Monique Rei- nierse, Ilonka van Riet, Joost van Leeuwen, Rob van Marwijk, Jef frey Dumpel. Prognosé: Met zulke sterke heren ligt voor Roomburg de weg terug naar de overgangsklasse B binnen de mogelijheden. Club: Zoeterwoude Plaats: Zoeterwoude Spelers weg: Karin Berg. Spelers gekomen: Maija van Kam pen. Teamsamenstelling: Tine van Vel- zen, Maija van Kampen, Harold van Offeren, Marcel de Bakker. Prognose: Ook dit seizoen hebben de Zoeterwoudse tenissers zich handhaven ten doel gesteld. Club: TEAN 1 Plaats: Alphen aan den Rijn Spelers weg: Mare Nagelkerken. Spelers gekomen: Frank Lief broer. Teamsamenstelling: Margot en Ir ma van den Oudenrijn, Richard Oskam, Frank Liefbroer. Prognose: Aangezien het tweede team ook in de tweede klasse uit komt is het voor de opbouw van de Alphense vereniging van belang dat het eerste promoveert. Club: TEAN 2 Plaats: Alphen aan den Rijn Spelers weg: geen. Spelers gekomen: geen. Teamsamenstelling: Marie-Louise Goedhart, Maaike Tromp, Rien Booy, Marco Smit, Ronald Lam- Prognose: 'gewoon lekker handha- Tweede klasse Club: Roomburg Plaats: Leiden Spelers weg: Josje van der Hoe- Club: Forescate Plaats: Voorschoten Spelers weg: Bub van der Zee, Marco Stals en Eveline Poels (allen naar het tweede team), Robert-Jan van der Feen. Spelers gekomen: Martin Hoek stra, Natasja van Schaik. Teamsamenstelling: Liselotte van der Bijl, Natasja van Schaikr Mark Fleischauer, Martin Hoekstra. Prognose: Voor Forescate geldt, net als bij TEAN, dat het eerste en het tweede team op hetzelfde ni veau spelen. Door de krachten te verdelen over de beide ploegen streeft Forescate naar een dubbele promotie. Club: Voorhout Plaats: Voorhout Spelers weg: Carien van der Meer. Spelers gekomen: Liesbeth van Bakel. Teamsamenstelling: Chantal van der Meer, Liesbeth van Bakel, Jan van der Geest, Jan Baan. Prognose: Ten opzichte van vorig jaar is het team enigszins verzwakt dus handhaven is voor hun het be langrijkste. Derde klasse Club: Zee en Duin Plaats: Katwijk Teamsamenstelling: Petra Guyt, Helga den Hoed, Rini Beets, Wil lem Taat, Maarten Lugthart. Prognose: Handhaven. Club: Hazerswoudse TC Plaats: Hazerswoude Teamsamenstelling: Karin van Reeuwijk, Kiity van der Mey, Ruud van der Voort, Marcel van Willigenburg. Prognose: Handhaven. Club: Lisse Plaats: Lisse Teamsamenstelling: Inge van der Loo, Elly Reeuwijk, Erik Driehuis. Onno Wempe. Prognose: Doorstoten naar de tweede klasse. Club: De Rijnkanters Plaats: Rijnsburg Teamsamenstelling: Miijam Sie merink, Liz Waere, Jaap de Leeuw, Club: KLTV Plaats: Katwijk Teamsamenstelling: Marielle van der Plas, Maija van der Kolk, Louk Verhees, Robert Pauw. Prognose: In ieder geval handha ven en bij een gunstige poule-inde ling is er een redelijke kans op het kampioenschap. Club: Sassenheim Plaats: Sassenheim Teamsamenstelling: Nicole Bader, Astrid Leyten, Jan-Hein Bader, Paul Stroes. Prognose: Handhaven. Vierde klasse Clubs: TV Alkemade, Artesia, Meerburg, Kikkers, Langeraar, Leimuiden. Vijfde klasse Zesde klasse Mannen-competitie Club: Unicum Plaats: Leiden Teamsamenstelling: Hans Tön jann, Har Meyer, Anne-Jan van der Meer, Eelco Adrichem, Tom Gibe- Prognose: handhaven. Vroeger kon je er blindelings naartoe lopen, of je nu in sport zaak of een kledingwarenhuis binnenstapte, de stralend witte tenniskleding lachte je al van verre toe. Tenniskleding moest wit en functioneel zijn en daar mee uit. Dat is tegenwoordig wel wat anders. Het modische aspect spreekt een hartig woordje mee en niet alleen bij de jeugd. Hoe wel wit nooit zal verdwijnen, wordt het gecombineerd met pastels of zelfs heel felle kleuren. Het wikkelrokje, de broekrok met golfvouw, het klassieke plooirokje, het shortje en de polo, zijn er in alle modieuze tinten. Een ontwikkeling die voorzich tig is begonnen, met wit en don kerblauw naar de pastels en voor dit seizoen vooral de kleuren paars, fucsia en turquoise (in alle nuances). Kleuren die heel ver zijn doorgevoerd in alle collec ties, tot de bespanning van rac kets toe, want die is er in twaalf modekleuren. "Verenigingen hebben het be leid van verplichte tenniskleding voor een groot deel laten varen. Bovendien is het elitaire van ten nis verdwenen en dat heeft ook effect op de kleding", zegt Rob Poelman van Match (Leiden/ Leidschendam). "Een enthou siaste tennisser koopt een broek je en shirt dat hij de volgende keer ook naar het strand kan dra gen. De jeugd kiest voor kleur en loopt het liefst in een boxershort en een t-shirt, daar proberen de fabrikanten nu een greep op te krijgen". De fabrikanten brengen nu dus een "vrije" lijn, op het oog heel nonchalant maar uitgekiend van ontwerp. Een lijn ook waarin elk kledingstuk of je het nu over een polo, rokje, short of trai ningspak hebt, moeiteloos on derling is te combineren. Wie bij voorbeeld in een sweater of trai ningspak van Elefanti (Dekker Sport) of een witte polo met ster ren uit de Golden-Cupcollectie, verschijnt, zal niet direct als ten nisser worden aangemerkt. "Natuurlijk hebben praktisch alle sportmerken (schoenen en rackets) een eigen tennislijn," zegt Armando Westhof (Arman do di Sporto Leiden/Alphen aan den Rijn). Hij wijst daarbij op de Edberg-lijn van adidas. In hoofd zaak wit maar met een heel zon nig Picasso-achtig dessin, in rood, geel en groen. Kleuren die weer terugkomen in de schoe nen, sokken enz. Omdat de sportkleding niet meer gemaakt is op één specifie ke sport, beïnvloeden de ver schillende sporten eikaars kle ding. In veel sportkleding zien we dan ook baseball-effecten. Felle kleuren, strepen, applica ties en grote opdrukken. Een goed voorbeeld daarvan is het Deense merk QM, dat Armando di Sporto exclusief voor Leiden en omgeving voert. Maar is het alleen het uiterlijk waar de modieuze jeugd naar kijkt? "Zeker niet", zegt Rob Poelman, "de jeugd koopt heel kwaliteitsbewust. De merkenra- ge is uitgewoed, een naam alleen verkoopt niet*meer". Wie kwaliteit én mode wil, moet vaak diep in de buidel tas ten. Hoewel het niet zón investe ring hoeft te zijn als je op het eer ste gezicht denkt. Je moet een keuze maken. Een goed racket is natuurlijk het eerste waar je je geld aan uitgeeft, op de voet ge volgd door de schoenen. Tennis schoenen heb je al vanaf 59 gul den maar wie goed schoeisel wil hebben, moet daar toch wel tus sen de 100 en 150 gulden voor neertellen. Rokjes zijn er vanaf 39 gulden, shorts vanaf 25 en po lo's vanaf 35 gulden. Wie hogere kwaliteitseisen stelt, komt wat duurder uit. Rokjes en polo's van Elefanti kosten 49 gulden en wie Peter Steinebronn- of Headkle- ding wil, zal er zeker het dubbele voor over moeten hebben maar het kón voor minder dan 100 gul den. Naast sokken in modetinten zijn er antislipsokken met een soort rubberen rondjes onder de voet en polypropyleensokken. die transpiratie opnemen en bla- ren voorkomen. Deze speciale sokken kosten zo rond de 20 gul den. Trainingspakken, en die heb je in ons klimaat zeker no dig, zijn er vanaf rond de 60 gul den. Wie een "airpush-pak" wil, (dat van binnen vocht opneemt eh van buiten waterafstotend is), zal er heel wat meer voor moeten neertellen. Voor zo rond de 200 gulden zijn er echter van alle merken, mooie en praktische trainingspakken te koop. En wie dan de bodem van z'n beurs nog niet in zicht heeft: leuke rugzak jes en handige tassen zijn er ook in al die modekleuren. HENRIETTE V.D.HOEVEN Boven: de Edberg- lijn van adidas Midden: klassieke tenniskle ding van Golden-Cup Onder: ongedwon gen jeugdi ge kleding van C&A.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 26