s teed s Politieke verdeeldheid over aardhoop woningen Morsweg Gemeenteraad kan sloop van huizen niet meer tegenhouden leidsch dagblad: Fildlrida* Wel medewerking van huisartsen aan speciaal onderzoek Bouw van 'bussenbrug' mogelijk nog dit jaar DONDERDAG 2 APRIL 1987 Uitslag enquête niet bij alle partijen bepalend LEIDEN - In de Leidse politiek wordt zeer verschillend gedacht over de consequenties die de ge meenteraad moet verbinden aan de uitslag van de enquête over de sloop van 44 woningen aan de Morsweg. WD en CDA achten door Gert Visser zich vooralsnog niet gebonden aan de wens van de meerderheid van de bewoners om een procedure tot sloop van de huizen in gang te zet ten. Beide partijen willen alle Voor en tegens' afwegen alvorens tot een definitief standpunt te komen en wachten een voorstel van het college af. Volgens de fractievoor zitters van de PvdA en Links Lei den moeten er echter heel goede argumenten op tafel komen, wil de gemeenteraad zich nog tegen sloop kunnen uitspreken. Zowel binnen de WD als bin nen de PvdA-fractie heerste tot op heden verdeeldheid over de sloop van de 44 woningen. In liberale kringen 'wordt er genuanceerd over gedacht', zo heet het terwijl binnen de PvdA een minderheid zich tegen sloop heeft uitgespro ken. Links Leiden laat daarente gen geen onduidelijkheid over zijn opstelling bestaan. De fractie staat onvoorwaardelijk achter het colle ge en zou reeds eerder van zich hebben laten horen indien dit niet het geval was, zegt fractievoorzit ter Van Lint. Het college heeft zich er tevoren niet van verzekerd dat er in de gemeenteraad een meer derheid aanwezig is voor eventuele sloop van de woningen. Zodoende is het momenteel nog onduidelijk of er in de raad voldoende steun voor een dergelijk voorstel is te krijgen. Verwachtingen Het vervolg op het houden van de enquête is dat de gemeenteraad LEIDEN - De acties van de huisartsen tegen de bezuinigingen bij de universiteit gaan voorlopig door. De artsen zijn echter wel bereid mede werking te verlenen aan een wetenschappelijk onderzoek 'het ouder wor den van de mens' omdat anders de subsidie voor dit onderzoek in gevaar komt. De woordvoerder van de huisartsen, de Leiderdorpse arts Van Velzen, heeft echter goede hoop dat binnen enkele weken overeenstem ming kan worden bereikt. De huisartsen hebben al op een aantal onderdelen hun zin gekregen: zowel de beroeps- als de basisopleiding huisartsgeneeskunde blijven bij de Leidse universiteit gehandhaafd. Het conflict heeft zich toegespitst op een bezuiniging van twee ton op wetenschappelijk onderzoek. Dit onder zoek is volgens de huisartsen onontbeerlijk voor het voortbestaan van de vakgroep huisartsgeneeskunde. Het bestuur van de universiteit heeft in middels een beroep op de minister gedaan dit onderzoek uit de zoge naamde knelpuntenpot te financieren. Mocht de minister hieraan niet meewerken moet het faculteitsbestuur proberen dit bedrag uit de eigen begroting-te financieren, vindt Van Velzen. Gisteren zaten vertegenwoordigers van de huisartsen en de universiteit en het AZL rond de tafel. Dat de huisartsen hebben besloten een enkel onderdeel van verdere acties uit te sluiten, moet volgens Van Velzen gezien worden "als een teken van blijdschap over het tot nu toe bereikte resultaat". een voorstel van het college krijgt voorgelegd om geld uit te trekken voor de aankoop en de sloop van de woningen (pas daarna wordt ge tracht met de eigenaren van de hui zen overeenstemming te bereiken). Formeel bezien, heeft de gemeen teraad het recht zowel voor als te gen een dergelijk voorstel te stem men, vinden de fractievoorzitters van de vier grote partijen. Wat Links Leiden en (een meerderheid van) de PvdA betreft, is tegen stemmen echter niet waarschijn lijk. "Mijn fractie is bereid met de sloop in te stemmen. De zeven mil joen gulden die daarvoor nodig is, is aanwezig zij het datje door deze uitgave elders geen dingen meer kan doen. Ik zou geen argumenten weten om de sloop in de gemeente raad tegen te houden", zegt Van Lint: "Wie er tegen is, had dat eer der moeten zeggen". Zijn PvdA- collega Van der Molen is dezelfde mening toegedaan: "Er zijn ver wachtingen gewekt waar je niet omheen kunt. Uit de uitslag van de enquête blijkt dat het een onhoud bare situatie is aan de Morsweg. Ik zal een beroep doen op de minder heid van mijn fractie om het voor stel van het college alsnog te steu- Voor de WD ligt de zaak aan merkelijk genuanceerder. WD- fractievoorzitter Van der Nat vindt dat de raadsfracties eerder bij de gang van zaken hadden moeten worden betrokken. "Het college had de mening van de fracties moeten peilen", zegt Van der Nat. Het feit dat de raadscommissie op de hoogte werd gesteld van de te houden enquête, vindt hij niet vol doende. De WD heeft nog geen definitief standpunt ingenomen maar Van der Nat acht zich niet ge bonden aan de Uitslag van de en quête. "Dat twee-derde van de be- Maar de uitslag van de enquête ontneemt de gemeenteraad niet het recht een eigen beslissing te nemen". Van der Nat vindt dat wanneer tot sloop wordt besloten, ook de rol van de NS moet worden bekeken. "Het is een vreemde zaak dat de gemeente de financiële ge volgen van een spooruitbreiding voor haar rekening moet nemen". CDA-fractievoorzitter Walen kamp kan zich best vinden in de handelwijze van het college hoe wel hij erkent dat deze 'hoog spel speelt'. "Maar daar houdt dit colle ge nu eenmaal van", aldus Walen kamp. Volgens de CDA-leider is het niet goed als de uitslag van een enquête automatisch een soortge lijk besluit van de gemeenteraad tot gevolg heeft. "De gemeente raad moet het recht hebben ja of nee te zeggen", aldus Walenkamp. De verbreding Morsweg. I de spoordijk is een van de redenen voor de sloopplannen i rijk gegeven maar de keerzijde is dat een-derde er moeite mee heeft. Voor ons is de vraag hoe de aan koop van de huizen en de sloop ge financierd moet worden. Het is op vallend dat het college in een tijd van bezuinigingen een bedrag van zeven miljoen gulden in de begro ting denkt te kunnen vinden", al dus de WD-fractievoorzitter. Hij realiseert zich dat er bij de bewoners verwachtingen zijn ge wekt "hoewel dat niet de bedoe ling van het college is geweest. LEIDEN - "We hebben gewon nen". Zo reageerde een van de be woners van de 44 huizen aan de Morsweg op de uitslag van de en quête. Deze huiseigenaar liet er geen twijfel over bestaan dat hij vóór de sloop van zijn woning in het gedeelte van de Morsweg tus sen de Dr. Lelylaan en het Wer- nink-terrein had gestemd. door Willem Spierdijk In totaal verklaarden 30 bewo- ners zich voorstander van verdere onderhandelingen met de gemeen te over de aankoop van hun huis. Een zeer krappe meerderheid, want indien maar 28 bewoners zich voor sloop zouden uitspreken, dan zou de gemeente de plannen in de ijskast leggen. Twaalf bewoners stemden tegen de plannen van de gemeente, één leverde een blanco formulier in, terwijl een bewoner niet deelnam aan de stemming. De stemming geschiedde anoniem. De volgende stap in de procedu re is een voorstel van B en W aan de gemeenteraad om een krediet beschikbaar te stellen om de hui zen aan te kopen. Hoewel lang niet alle politici overtuigd zijn van de haalbaarheid van het raadsvoor stel, gaan de meeste bewoners er vanuit dat de sloop doorgaat. "Het kan niet zo zijn dat de sloop door de raad wordt tegengehouden nu een meerderheid van de bewoners te kennen heeft gegeven uit de wijk weg te willen", meent een be woonster. Wethouder Peters van ruimtelijke ordening verwacht overigens dat het voorstel door de gemeenteraad wordt aangenomen. Indien de gemeenteraad ak koord gaat, is de sloop van de hui zen definitief wanneer tweederde van de huiseigenaren overeen stemming bereikt over de verkoop prijs. De meningen onder de bewo ners kunnen tijdens die onderhan delingsronde overigens best an ders komen te liggen dan bij de en quête waarvan de uitslag gisteren werd bekendgemaakt. Aan het opi- r Redactie: Simonie van Oriel en Melndert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Grap Ambtenaar E. J.M. Bunt van di rectie ruimtelijke ordening heeft er hartelijk om moeten lachen. Dinsdag stond in deze krant een advertentie op de pagina familie berichten, waarin stukken grond in het gebied bij de Zijl te koop werden aangeboden. "Recreatie plan Zijloever. Na wijziging van het bestemmingsplan -Zijloever kan worden in geschreven op de volgende kavels". Er volgden re creatieve mogelijkheden van lig plaatsen voor plezierjachten tot percelen voor bungalows. De advertentie eindigde met het telefoonnummer van boven genoemd ambtenaar. "Er heb ben 15 mensen serieus opgebeld. Die vroegen al naar prijzen en over de mogelijkheden van het bouwen van bungalows. Ze za gen het al helemaal zitten", zegt Bunt. Volgens hem hadden de slachtoffers niet in de gaten dat het een 1 april-grap betrof. "Des ondanks waren ze niet kwaad. Ze namen het eerder sportief op". De bedenkers van de mop wa ren de medewerkers van buurt centrum De Kooi aan de Drift- straat. "We wilden protesteren tegen de slechte inspraakproce dures en het autoritaire gedrag van het stadbouwhuis", moti veert teamleidster Hanneke de Winter de zeer geslaagde 1 april grap. Begin dit jaar kwam de ge meente met een wijziging van de bestemmingsplannen voor het gebied dat wordt omsloten door de Zijl, Sumatrastraat en Willem de Zwijgerlaan. Aanvankelijk zouden daar 150 tot 180 wonin gen met veel groen worden ge bouwd. Nu wil wethouder Tesse- laar daar 300 woningwetwonin gen neerzetten. Volgens hem is de uitbreiding van het aantal wo ningen financieel noodzakelijk. Grap (2) De buurtbewoners hebben wel begrip voor de financiële nood, maar vinden een verdubbeling van het bewonersaantal op dat kleine stukje grond onaanvaard baar. Volgens De Winter blijven de bewoners strijden voor het te rugbrengen van het aantal wo ningen. "Je kunt wel honderd keer blijven praten of ruzie ma ken, maar je kunt ook op een lu dieke manier proberen je onge noegen kenbaar te maken. We wilden met de advertentie de se rieuze zaken wat relativeren met een goede grap". Het idee voor de grap is ont staan bij een aantal medewer kers tijdens een feestje. "We lie ten de fantasie de vrije loop. Een paar dagen later zei iemand dat er nog een 1 april-grap verzon nen moest worden. De combina tie was snel gemaakt. Het idee van een recreatiegebied is ook zo slecht nog niet", zegt De Winter smalend. Dat meer mensen dat vonden bleek uit de reacties. Maar liefst 30 mensen meldden zich bij buurtcentrum De Kooi voor een stukje grond. "In de hal hing een zogenaam de verkaveling en daarnaast was een inschrijflijst en daaronder stond in hele kleine letters '1 april'. Blijkbaar ging bij niemand direct een lampje branden. Ze tuinden er helemaal in. We heb ben er ons te pletter om gela chen", zegt De Winter nog merk baar nagenietend. Volgens wa ren er ook mensen die de grap aanmerkelijk minder konden waarderen. "Ze voelden zich be ledigd en liepen heel boos de deur uit. Degenen die het wel konden waarderen hebben we een kopje koffie aangeboden". De advertentie zag er heel ge wichtig en dus echt uit. "Ja", zegt De Winter, "Toen we beslo ten dit te doen, zeiden we tegen elkaar: Hierop bezuinigen we geen cent. We hebben er daarom ook 250 gulden tegenaan ge gooid". Dat is wat zë noemen 'een dure grap'. Race Burgemeester Goekoop liep gisteren alsof zijn leven ervan af hing. Met een boodschappenwa- gentje gevuld met vuilnis nam hij het op tegen schoolkinderen in een vuilniszakkenrace. Aan-' vankelijk zou wethouder Kuijers op deze wijze de pias uitangen, maar die was 'helaas' verhinderd wegens ziekte. De burgemeester is nooit te beroerd om de vuile karweitjes van collega's over te nemen dus liet hij zich voor het karretje spannen. Eerlijkheids halve moet gezegd worden dat Burgemeester Goekoop strijdt in krijtstreep in de vuilniszakkenrace. hij zich met veel enthousiasme van deze toch minder leuke kant van het burgemeesterschap kweet. Hij trok zijn regenjas uit en in grijs krijtstreeppak speelde hij het spel mee. De vuilniszakkenrace werd ge houden in het kader van een gro te schoonmaakactie in de Slaaghwijk. In een begeleidend blaadje stond: "De Slaaghwijk schoon op 1 april? De beste mop sinds jaren". Het had inderdaad een wereldmop geweest. Al die Merenwijkers voor niets met een bezem in de hand. Dat het geen grap betrof, hebben de bewoners echter wel gemerkt. Onder luid geratel van De Ratelaars uit Am sterdam werd een schoonmaak actie gestart die volgens Mirjam van der Heyden van de Woning bouwvereniging Leiden als zeer geslaagd betiteld mag worden. "Mensen begonnen met het schrobben van de galerijen en ze veegden de straten schoon. On voorstelbaar gewoon. Als je nu door de wijk loopt zie je direct het verschil". Nu is dat niet zo heel erg moeilijk. De bewoners vinden zelf dat Slaaghwijk erg vervuild is. Zo worden vuilnis zakken buiten de ophaaltijden om voor de deur gezet, stortko- kers niet goed gebruikt, papier achteloos weggegooid en als de kraakwagen langskomt, is het helemaal een bende. Volgens Van der Heyden is de ze actie een stap in de goede rich ting, maar wel eenmalig. De be woners moeten het nu zelf schoon houden. Daarnaast gaat de gemeentereiniging strenger optreden. Wie een vuilniszak op de stoep zet dan wel gooit buiten de gebruikelijk ophaaltijden, loopt het risico een bekeuring te krijgen ter grootte van 70 gulden. De woningbouwvereniging gaat brieven schrijven aan bewoners die zich niet aan de regels hou den. Bovendien komen <tr in sep tember voor de bewoners van maisonnettes in de wijk vuilcon tainers, zodat de hele dag vuilnis kan worden weggegooid. Aanstaande woensdag wordt een buurt-beheergroep voor de Slaaghwijk geïnstalleerd. Verte genwoordigers van gemeente en woningbouwvereniging zullen dan samen met de bewoners pro blemen in de wijk gaan aanpak ken. Nu is de wijk voor (heel) even schoon. Burgemeester Goe koop hééft dus niet voor niets het vuur uit zijn sloffen gelopen. nie-onderzoek namen namelijk ook huurders deel, die nogal lage huurprijzen betalen. De meeste van deze huurders hebben vermoe delijk tegen de sloopplannen ge stemd. De verwachting is dat de ei genaren van een verhuurde wo ning hun huis graag aan de ge meente willen verkopen. De ge meente is overigens zelf ook eige naresse van twee huizen in de straat. Wethouder Peters dénkt dat in dien tweederde van de eigenaren tot'een akkoord komt met de ge meente, de eerste huizen over een jaar worden gesloopt. Tegen die ei genaren die hun woning niet aan de gemeente willen verkopen, be gint de gemeente een onteige ningsprocedure. Volgens Peters kan tegenwerking van enige bewo ners de ontwikkeling van een be drijfsterrein op de plaats van de huizen vertragen. De wethouder verwacht echter dat onteigenings procedures niet meer dan twee jaar in beslag zullen nemen. De ge meente zal overigens de huizen die door haar zijn aangekocht al slo pen, ook al moet er nog een aantal woningen worden onteigend. Spanning Een bewoonster vertelde dat de spanning de afgelopen dagen voor de uitslag van de enquête was op gelopen. "Ik heb de afgelopen nachten slecht geslapen. Ik wil hier erg graag weg, zeker nu de ge meente een mooi aanbod heeft ge daan om in de Stevenshof te gaan wonen. We hadden al twee keer eerdèr voor een huis in de Stevens hof ingeschreven, maar zijn twee keer uit de boot gevallen". Een andere bewoonster zegt dat zij zich onmiddellijk na het bekend worden van de uitslag is gaan oriënteren op de woningmarkt. Zij wil geen gebruik maken van het aanbod van de gemeente. "De hui zen langs de spoorbaan zijn iets kleiner, daarom is de Stevenshof een aantrekkelijk alternatief voor die bewoners. Ik denk dat de mees te eigenaren aan de 'even' zijde niet naar de Stevenshof willen". De gemeente heeft de plannen voor aankoop en sloop van de hui zen gemaakt omdat in het betref fende gedeelte van de Morsweg een onleefbare situatie dreigt te ontstaan. De Nederlandse Spoor wegen hebben de spoordijk achter de woningen verbreed en zullen daar ook de spoorlijn verdubbelen. De verwachting is dat in de toe komst 50 procent meer treinen pas seren. Daarbij is de verkeersdrukte op de Dr. Lelylaan aanmerkelijk groter dan werd verwacht. Boven dien wil de gemeente ook nog het industrie-terrein Wernink tot ont wikkeling brengen, waardoor er veel bestemmingsverkeer achter de huizen langs zal rijden over de Amphora-weg. Ondanks de geïsoleerde ligging van de 44 woningen, willen niet al le bewoners weg uit het wijkje. Een van hen stelt dat de drukte op de Amphoraweg weliswaar zal toe nemen, maar dat vroeger de wa gens van Wernink voor de huizen langs door de straat reden. Met de hele operatie is nogal wat geld gemoeid. Aankoop van de huizen, de sloop, het bouwrijp ma ken voor toekomstige industrie, de verhuis- en notariskosten van be woners vergen naar raming een be drag van zeven miljoen gulden. De uitgifte van bedrijfsterrein levert ongeveer twee miljoen op. Wethou der Peters heeft al eerder gezegd dat het college van B en W kans heeft gezien het bedrag van vijf miljoen bij elkaar te krijgen. LEIDEN - De gemeente is van plan over de Rijn van het Mors- kwartier naar de Stevenshof een brug voor openbaar vervoer, fiet sers en voetgangers aan te leggen. De bouw wordt momenteel voor bereid. Als alles naar wens ver loopt is de brug eind volgend jaar voor gebruik gereed. Dat is van belang omdat in de loop van '89 de spoorwegovergang De Vink voor het verkeer wordt af gesloten in verband met verdubbe ling en verhoging van de spoor weg. De afsluiting neemt enkele ja ren in beslag en het college wil dat er dan een alternatieve route voor het openbaar vervoer is om de Ste venshof te bereiken. De brug is na bij de Engelberthahoeve (aan de Hoge Morsweg) gedacht. Inmiddels is begonnen met het grond-mechanische onderzoek voor de aanleg van de brug. Daarna wordt de gemeenteraad verzocht een krediet beschikbaar te stellen. Dan krijgen ook de omwonenden gelegenheid zich over de nieuwe brug uit te spreken. De kosten van aanleg van deze brug bedragen on geveer 5 miljoen gulden. Zoals het er nu naar uitziet neemt het minis terie van verkeer en waterstaat KLEDINGDIEVEN - In een kle dingbedrijf aan de Rooseveltstraat hebben een 24- en een 33-jarige Ha genaar dozen kleding buit gemaakt ter waarde van 13.000 gulden. Om 13.00 uur reden zij het terrein van het bedrijf op en begonnen bru taalweg met het inladen van vier dozen met kleding. Werknemers ontdekten de diefstal, maar niette min konden de dieven wegrijden. Het kenteken van de auto werd aan de gealarmeerde politie doorgege ven. Even later werden de daders in Leidschendam aangehouden. Ze hadden zich nog niet ontdaan van de gestolen waar. daarvan 50 procent voor zijn reke ning. De andere helft moet de ge meente op tafel leggen. Met de aan leg er van moet nog dit jaar van start worden gegaan. De gemeente houdt al jaren reke ning met de bouw van deze brug. In het bestemmingsplan voor het Morskwartier was de brug al opge nomen. Dat deze alleen voor open baar vervoer en langzaam verkeer toegankelijk zal zijn, heeft te ma ken met het feit dat het college geen toegangswegen voor de Ste venshof in het Morskwartier wil maken maar ook geen nieuwe slui proute wil scheppen. De bouw van de nieuwe brug is urgent te worden nu de toegangs weg tot de Stevenshof via De Vink voor jaren wordt afgesloten. In de periode '79-'92 wordt de spoorbaan op deze plaats verdubbeld en ver hoogd en wordt de spoorwegover gang afgesloten. De Stevenshof is voor het autoverkeer dan alleen via de noordelijke zijde bereikbaar. In de toekomst wordt in het verleng de van de Stevenshofdreef een on derdoorgang onder de spoordijk aangelegd als alternatief voor de spoorwegovergang. Deze weg sluit aan op het kruispunt dat bij De Vink reeds aanwezig is. Over het uiterlijk van de brug is nog weinig bekend. Hij komt er in ieder geval anders uit te zien dan de Hoflandbrug tussen Leiden en Voorschoten die ook voor autover keer verboden is. Uit beide ge meenten is in het verleden veel verzet tegen deze beperkende maatregel geweest omdat het uiter lijk van de Hoflandbrug veronder stelt dat deze ook voor autoverkeer toegankelijk is. De brug is zo ge bouwd dat deze zich daar uitste kend voor zou lenen. De gemeente Leiden wil echter voorkomen dat bij de nieuwe brug over de Rijn soortgelijke discussies losbarsten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17