Kabinet passeert Kamer bij uitgaven Smit-Kroes nam enorme risico's bij pijlerdam Rattenvangers vissen achter het net KNMI gaat boetekleed aantrekken Controle op fiscus zelf schiet nog altijd tekort Gemeenten profiteerden van eenmalige uitkering DINSDAG 31 MAART 1987 Kamer kan pas achteraf toestenuning geven (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (ANP) - Het kabinet geeft jaarlijks miljarden guldens uit zonder de vereiste formele goedkeuring door het parlement. In 1985 ging het om 7,7 miljard gulden. Als de uitgaven eenmaal zijn gedaan, kan het parlement niet veel meer doen dan achteraf toe stemming geven. Op deze wijze wordt het budgetrecht van het parlement, dat inhoudt dat ministers geen uitgaven mogen doen die het parlement vooraf heeft goedgekeurd, ernstig uitgehold. Die zware kritiek uit de Algemene Rekenkamer in haar verslag over 1986. De Rekenkamer controleert de uitgaven van het rijk en brengt hierover verslag uit aan de Tweede Kamer. Het college bestaat uit pre sident Kordes en de leden Kooien en Stuiveling. Zij hebben een ap paraat met rond 300 medewerkers tot hun beschikking. De Rekenkamer heeft de de uit voering van de rijksbegrotingen in de periode 1981-1985 onderzocht. Dat heeft een verontrustend beeld opgeleverd. Het overgrote deel van de wijzigingen in de begroting voor een bepaald jaar werd pas na afloop van dat jaar aan de Tweede Kamer voorgelegd. Bij haar onder zoek heeft de Rekenkamer 80 be grotingsartikelen gevonden met een overschrijding van 50 miljoen gulden of meer. In totaal ging het daarbij om een bedrag van ruim 12,2 miljard gulden. Veertien over schrijdingen voor een totaal be- di ag van ruim 2 miljard gulden ble ken niet tijdens het begrotingsjaar aan de Tweede Kamer te zijn ge meld, aldus het onderzoek. Begrotingsbedragen kunnen in beginsel alleen bij wet worden ge wijzigd. Wetsvoorstellen voor deze zogenoemde suppletoire begrotin gen blijven bij een aantal ministe ries zeer lang uit. Uiteindelijk kan de Tweede Kamer vaak pas vele ja ren nadat de uitgaven zijn gedaan haar definitieve goedkeuring ge ven, aldus het verslag. De Rekenkamer erkent dat het parlement vaak tussentijds via be- Buitenlandse dienst blijft ongrijpbaar voor Rekenkamer DEN HAAG (GPD/ANP) - De Rekenkamer is nauwelijks in staat controle uit te oefenen op de inkomsten van de 1100 ambtenaren in de buitenlandse dienst werken. De inkomensverschillen voor gelijke functies op verschillende ambassades zijn groot, en bezui nigd op hun salarissen is er de afgelopen jaren al evenmin. In tegenstelling tot op de lonen van hun collega's aan de Bezuiden- houtseweg. Het hete hangijzer bij het departement van buitenlandse zaken is de zogenoemde 'budgetstaat'. Eens in de driejaar dienen ambte naren in buitenlandse dienst op die budgetstaat aan te geven hoe hun inkomen is opgebouwd. De ambtenaren krijgen naast een basissalaris een verblijfsvergoeding, die veelal wordt uitbetaald in de valuta van het land van plaatsing. Aan de hand van die opgaven hadden de accountants zich voorgesteld met de ambtenaren in buitenlandse dienst correspondentie te voeren en eventuele ver schillen in inkomen glad te strijken. Maar het aantal ingevulde budgetsfaten dat de accountantdienst ontving was minimaal. Het bleek dat vele ambtenaren het invullen van de budgetstaat beschouwden als een inmenging in hun privé- zaken. Bovendien kost de invuloefening veel tijd. De Rekenkamer wilde vooral de opgaven voor kosten van levensonderhoud te con troleren. Maar dat bleek niet mogelijk. De Rekenkamer moest nu afgaan op 'ruwe' opgaven op budgetstaten die dateren van 1980 en de jaren daarvoor. Het college heeft weinig hoop dat er snel wat gedaan wordt aan de valuta-inkomens. Het besef dat het systeem aan herziening toe is leeft wel bij buitenlandse zaken, getuige de instelling van een werkgroep hiervoor in 1978 en activiteiten vorig jaar. Het zal ech ter nog geruime tijd duren eer een en ander zijn beslag heeft ge kregen, aldus de Rekenkamer. leidsnota's op de hoogte wordt j bracht van veranderingen, maai evenmin te spreken ove waarop dat wat betreft begrotings wijzigingen gebeurt. Het gaat hier bij onder meer om de Voorjaarsno ta - die meestal in juni verschijnt en de stand van de begrotingsuit voering weergeeft - en de Miljoe nennota, die op Prinsjesdag wordt gepubliceerd. De in die nota's op genomen informatie over begro tingswijzigingen kwalificeert de Rekenkamer als 'weinig inzichte lijk, onvolledig en ten dele niet tij dig'. Dit draagt sterk bij tot de uit holling van het budgetrecht van het parlement. Dat laatste wordt versterkt doordat bewindsleden in ruime mate begrotingsbedragen sterker verhogen dan op grond van de prijsontwikkeling noodzakelijk Niet alleen bewindslieden heb ben in het verleden volgens de Re kenkamer er te weinig voorrang aan gegeven het parlement tijdig en volledig over begrotingsover schrijdingen te informeren. Ook de Tweede Kamer heeft voor de be grotingsuitvoering weinig belang stelling getoond. Zij had meer inte resse voor de toekomst dan voor het verleden. Of de uitholling van het budgetrecht tot staan wordt ge bracht, hangt in hoge mate af van de bereidheid van de Tweede Ka mer zich daarvoor sterk te maken, aldus de Rekenkamer. Minister Ruding (financiën) heeft geantwoord dat het kabinet ernaar streeft iets te doen aan de bezwaren van de Rekenkamer. Hij heeft al een aantal maatregelen ge nomen, zoals de voorgestelde wij ziging van de Comptabiliteitswet. Ruding voert voorts aan dat de pe riode 1981-85 een turbulente is ge weest met de voortdurende ver slechtering van de overheidsfinan ciën. Die hebben om veel tussen tijdse (ombuigings)maatregelen gevraagd. De Rekenkamer vindt de maatregelen van Ruding zinnig maar onvoldoende. Zij pleit ervoor nadere voorwaarden te stellen aan de begrotingswijzigingen. De rattenvanger van Hameien is nog altijd niet gevonden. Ondanks de sterk gestegen uitg (muskus)rattenbestrijding, blijft het aantal muskusratten onrustbarend toenemen DEN HAAG (GPD) - Ondanks de aanstelling van tien tallen rattenvangers is de muskusrat nog altijd on stuitbaar in opmars. Terwijl de uitgaven voor de be strijding in tien jaar zijn opgelopen van één tot tien miljoen gulden, zijn er steeds meer muskusratten ge komen, die zich ook over het hele land hebben ver spreid, concludeert de Algemene Rekenkamer. De kosten per gevangen muskusrat zijn opgelopen van 26 gulden in 1975 tot 53 gulden in 1984. Deze stij ging wordt in belangrijke mate toegeschreven aan in directe werkzaamheden, zoals opleidingsactiviteiten en een intensievere begeleiding van de vangers, waar door het aantal staffunctionarissen toenam. Vanaf 1980 tot 1985 werd twee miljoen gulden be steed aan onderzoek om de muskusrat op chemische en ecologische wijze te bestrijden, zonder dat dit vol gens de Rekenkamer tot duidelijke verbeteringen heeft geleid. Er zijn volgens de Rekenkamer onvol doende middelen ingezet voor de bestrijdingsaanpak. De Rekenkamer adviseert om méér premievangers in te zetten. De kosten per gevangen muskusrat zouden dan slechts 7,50 gulden bedragen, wat gelijk staat aan de premie die een vanger krijgt. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft op de kritiek van de Rekenkamer gezegd dat het doel van de muskusrattenbestrijding is het voorkomen en beperken van de schade. Omdat de schade tot dusver re beperkt bleef, is er volgens haar geen sprake van onvoldoende inzet van middelen. De schade is een graadmeter voor de effectiviteit van de bestrijding, al dus de minister. DEN HAAG (ANP/GPD) - Als het gaat om lange werktijden scoren de chauffeurs van ministers, staatssecretarissen en topambtena ren hoog. Honderd of meer overu ren per maand zijn geen uizonde- ring, terwijl het rijk 75 uur over werk per maand als maximum hanteert. Na negen jaar heeft de Al gemene Rekenkamer het eindelijk voor elkaar gekregen dat het over werk enigszins wordt beperkt, maar ook die beperking houdt in dat chauffeurs nog altijd 45 pro cent mogen/moeten overwerken. De Rekenkamer heeft daar haar eigen gedachten over. "Het bete kent in feite dat men niet in staat is anno 1988 andere opiossingen te bedenken dan het bevestigen van een systeem waarbij bijna ander halve arbeidsplaats aan één werk nemer wordt verleend",1 aldus het college. De Rekenkamer heeft op Rij kschauffeur onstuitbare kilometervreter grond van een onderzoek over 1983, onder meer gesuggereerd de controle op werktijden te verbete ren en dienstroosters in te voeren. De minister van binnenlandse za ken heeft hierop niet gereageerd. Uit het onderzoek bleek dat de 67 chauffeurs die in 1983 in dienst waren bij de zes onderzochte dé partementen 64.000 overuren heb ben gemaakt, waarmee ruim 1,3 miljoen gulden was gemoeid. Het overwerk werd vrijwel geheel uit betaald en werd nauwelijks in vrije tijd gecompenseerd. Volgens het onderzoek maakten ongeveer 20 chauffeurs 100 of m per maand - sommigen zelfs 150 - en werd in een aantal gevallen ge durende enkele dagen zeer lang achter elkaar gewerkt, terwijl de rustpauzes minimaal - soms enkele De chauffeurs voelen er echter niets voor het riante salaris dat zij door lang werken bij elkaar weten te vergaren, af te staan. Vaak heb ben zij op grond van hun overuren een duur huis aangeschaft en een luxe levensstijl aangemeten. Zij zouden in grote problemen komen als hun inkomen plotseling scherp zou dalen. Ook ministers en staats secretarissen voelen er in het alge meen niets voor om telkens met een andere chauffeur te maken te hebben. De meesten hebben een vaste of hooguit twee chauffeurs, aan wie ze gehecht raken en die ze kunnen vertrouwen. Aangeprezen als het achtste wereldwonderis het volgens de Rekenkamer óók een wonder dat het rijk er door het riante voorschotbeleid van minister Smit-Kroes er niet voor honderden miljoenen guldens bij is ingeschoten. Ze heeft enorme risico's genomen, aldus het college <foto ANP) DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Smit-Kroes (verkeer en water staat) heeft enorme risico's geno men door in totaal 840 miljoen gul den aan voorschotten te geven aan de aannemerscombinaties van de Oosterscheldewerken, zonder dat er voldoende zekerheid tegenover stond. De buitensporige voor schotten werden zelfs verstrekt voordat de aannemers iets hadden ondertekend. Als de aannemers failliet waren gegaan, was het rijk de miljoenen kwijt geweest. Het initiatief voor de betalingen ging uit van het ministerie. Uit het jaarverslag van de Alge mene Rekenkamer blijkt dat de aannemers in het najaar van 1984 490 miljoen gulden aan voorschot ten ontvingen en in 1985 350 mil joen gulden. De voorschotten wer den voor een veel langere periode toegekend dan voor de bij wet toe gestane periode van een maand. Slechts bij uitzondering mag een voorschot voor langere tijd worden verleend, terwijl voor een periode van langer dan drie maanden toe stemming van de minister van fi nanciën nodig is. In het geval van de Oosterschelde-voorschotten, die een tot ruim anderhalf jaar be sloegen, heeft minister Ruding zijn goedkeuring niet gegeven. Op de aanmerkingen van de Rekenkamer zei Smit-Kroes dat het volgens de wet mogelijk was om op grond van het dienstbelang, het gebruik of de billijkheid de voorschotten verle nen. Ook voerde zij aan dat zij het maken van rentekosten op deze manier had willen vermijden. Over het ontbreken van de zeker heidsstelling zei de bewindsvrou we dat pas werd betaald toen een telex van de aannemers was ont vangen, waarin werd ingestemd met de voorwaarden van de voor schotverstrekking. Daarmee gin gen ze er ook mee akkoord dat bij een eventueel geschil het rijk de gestorte gelden kan terugvorderen. Smit-Kroes wees verder op de goe de trouw van de aannemers en de gunstige rentecondities. De Rekenkamer meent dat het terugstortbeding, dat slechts in twee van de vijf overeenkomsten werd opgenomen, weinig voorstel de. Bij een faillissement hadden de aannemers onmogelijk aan deze verplichting kunnen voldoen. De minister is wel erg lichtvaardig over de risico's heengestapt, aldus de Algemene Rekenkamer. Douane werkt met veel te weinig mensen DEN HAAG (GPD) - De Neder landse douaneposten zijn zwaar onderbezet. De Algemene Reken kamer constateert in haar jaarver slag dat de grensposten halverwe ge 1985 gemiddeld 15 procent te weinig mensen telden. Voor de he le douanedienst berekende de ka mer een onderbezettingspercenta ge van 6,1Daarbij is uitgegaan van een ideale bezetting om het werk uit te voeren. De Rekenkamer waarschuwt dat de staat hierdoor aanzienlijke bedragen aan belas tingen en accijnzen misloopt. De onderbezetting bij de douane duurt volgens de Rekenkamer al jaren. Het werk lijdt eronder én het vrachtverkeer dat de grenzen pas seert maakt er soms misbruik van. Het lage aantal bekeuringen zou een duidelijke aanwijzing zijn dat er iets aan de controle mankeert. Als er niet flink wat personeel bij komt en de bestaande regels blij ven gelden, zit er naar de mening van de Rekenkamer niets anders op dan de werkwijze van de doua ne aan te passen. De Rekenkamer erkent dat de fi nanciële middelen tekort schieten om de ideale situatie te bereiken. Maar zelfs wanneer wordt uitge gaan van het aantal mensen dat binnen de begroting op de douane- posten aanwezig zou kunnen zijn, is er sprake van een onderbezet ting van drie procent Daarbij komt volgens de Kamer dat steeds meer hoger gekwalifi ceerde ambtenaren (met name ver ificateurs) aan het uitvoerende werk worden onttrokken en aan de beleidssector worden toegevoegd. Zware aangiften worden daardoor structureel door te laag gekwalifi ceerde ambtenaren afgehandeld. Deze overheveling doet volgens de rekenkamer afbreuk aan de kwali teit van het douanewerk. Boven dien wordt het beschikbare lei dinggevende personeel zo te zwaar belast. De Rekenkamer vindt trouwens dat ook het aantal werkelijke con troles moet worden verhoogd om van een reële pakkans te kunnen spreken. Op een aantal belangrijke handelsroutes bleek niet meer dan één a twee procent van het passe rende verkeer werkelijk te worden gecontroleerd. Geen loon naar werken DEN HAAG (ANP) - Bij het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid is een ambte naar in dienst die sedert juli 1978 zijn volle salaris ontvangt zonder ooit een minuut te heb ben gewerkt. Dat heeft inmid dels zes ton gekost, Aldus de Algemene Rekenkamer. De bedrijfsarts had in 1979 de werknemer arbeidsgeschikt verklaard, zodra hij zijn werk zaamheden in een andere om geving zou kunnen hervatten. Een poging tot herplaatsing in 1980 mislukte echter. In 1982 liet de minister de Rekenkamer weten dat een ontslagprocedu re wegens onbekwaamheid of ongeschiktheid uit andere oor zaken dan ziekte zou worden ingezet. In november 1984 trok de Rekenkamer aan de bel bij de minister omdat deze zijn toezegging niet was nageko men. Een jaar later antwoordde de minister dat hij zou probe ren verandering te brengen in de, ook naar zijn oordeel weinig bevredigende situatie. Weer een jaar later, in november 1986, bracht navraag door de Rekenkarher aan het licht dat de situatie nog onveranderd is. De beruchtste weersvoorspelling van het KNMI genadeloos in beeld: af en toe een bui DEN HAAG (GPD) - Het KNMI wil binnen afzienbare tijd het weerbericht voorzien van een be- trouwbaarheidsmaat. Het meteoro logisch instituut onderzoekt mo menteel op welke wijze dat -het beste zou kunnen. Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) heeft dit geantwoord op vragen van de Algemene Rekenkamer. De Rekenkamer vindt in haar jaarverslag dat het KNMI meer aandacht moet besteden aan een vergelijking tussen het verwachte weer en het werkelijke weer. Van weersverwachtingen die achteraf niet uitkomen geeft het meteorolo gisch instituut naar de mening van de Rekenkamer geen duidelijke verklaring. Verder begrijpt de Re kenkamer niet dat het KNMI geen vergelijkingen maakt met de ver wachtingen van andere landen met een vergelijkbaar weertype. De Re kenkamer meent dat verificatie van de eigen verwachtingen het in strument bij uitstek is om de kwa liteit van het eigen product en de ontwikkeling daarin te kunnen beoordelen. Volgens minister Smit-Kroes is in de meeste landen weinig belang stelling voor het verifiëren van weersverwachtingen. Binnen Eu ropa heeft Nederland op dit punt zelfs een voortrekkersrol. De be windsvrouwe sluit niet uit dat in de toekomst een zekere vorm van verificatie mogelijk wordt. De kritiek op het-ontbreken van uitleg van niet uitgekomen weers verwachtingen vindt de minister achterhaald. Ze wijst daarbij op de persoonlijke presentatie van het weerbericht voor de televisie. Het KNMI streeft er naar de subjectie ve gevoelens die bij het publiek over het weer leven daarbij te be trekken. DEN HAAG (GPD) - De controle op het Centraal Betaalkantoor rijksbelastingen (CBK) in Apel doorn schiet duidelijk te kort. De financiële verantwoording van het bureau, waaraan iedereen zijn be lasting overmaakt, voldoet niet aan de eisen. Die scherpe kritiek komt van de Algemene Rekenkamer. Bij het CBK kwam in 1985 142 miljard aan belastingen en sociale premies binnen. De controle op de financiële cij fers van het CBK dateert echter nog uit de periode waarin het leeu wendeel van de belastinggelden bij regionale ontvangkantoren bin nenkwam, aldus de Rekenkamer. De accountantscontrole schiet te kort, zodat de betrouwbaarheid van de gegevens van het CBK ge heel beoordeeld moet worden aan de hand van cijfers van dat CBK zelf. En die interne controle vol doet niet aan de eisen. Gezien de bedragen die er bij het CBK om gaan, spreekt de Rekenkamer van een 'hoogst onbevredigende' situa tie. Staatssecretaris Koning (finan ciën) meent desondanks dat er geen 'fouten van enige financiële betekenis' zijn geconstateerd bij onderzoek bij het CBK. De be windsman zegt in het rapport van de Rekenkamer wel toe dat er ver sneld maatregelen zullen worden getroffen om tot een volledige ac countantsverklaring te komen. De Rekenkamer reageert zeer bits op de opmerkingen van de staatsse cretaris. Of er grote fouten ge maakt zijn bij het CBK is door het gebrek aan controle niet te beoor delen, aldus het vernietigende oor deel. DEN HAAG (GPD) - De uitvoe ring van de eenmalige uitkering, waarmee de afgelopen jaren de koopkracht van huishoudens met een minimuminkomen op peil ge houden moest worden, is verre van vlekkeloos verlopen. De regelinp brengt hoge uitvoeringskosten met zich mee, is gevoelig voor fraude, en de controle vanuit Den Haag ha pert. Dat stelt de Algemene Reken kamer in haar dindag gepubliceer de jaarlijkse rapport. In 1981, het eerste jaar van de re geling, had in 18 procent van de ge vallen een lagere of geen uitkering verstrekt moeten worden. In 1984, toen het aantal eenmalige uitkerin gen inmiddels was opgelopen van 312.000 naar 659.000, liep het frau depercentage terug naar acht pro cent, aldus de Rekenkamer. De gemeenten kunnen de uitvoe ringskosten declareren bij het rijk, dat echter nauwelijks nagaat of de gemeentelijke sociale diensten de regeling wel correct uitvoeren. Als er fouten worden gevonden, dan wordt er bovendien weinig tot niets gedaan. Daarnaast is de uit voering van de regeling duur: circa 20 procent van de uitgekeerde be dragen. De gemeenten kregen in 1983 50 gulden per aanvraag terwijl de werkelijke kosten slechts 41 gulden per aanvraag bedroegen. Ook zijn er gemeenten die kosten declararen van aanvragen waarvan ze direct kunnen zien dat ze afge wezen moeten worden, bijvoor beeld wanneer er een heel pakket uit een bejaardencentrum komt. Volgens het ministerie zijn veel problemen in de beginjaren voort gekomen uit de onzekerheid over de vraag hoelang de regeling zou bestaan. De meeste problemen zouden inmiddels zijn opgelost.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9