Hoog spel Bonn bij EG landbouw Citroën staakt produktie lelijke eend' Koersen kelderen door dreiging handelsoorlog 'Prijsverlaging onaanvaardbaar' Sollicitante moet mooi zijn en willen afwassen Akzo rekent in '87 op wat lagere winst DINSDAG 31 MAART 1987 ECONOMIE PAGINA 7 BRUSSEL - Het jaarlijkse EG-overleg over de prijzen van de landbouwprodukten dreigt uit te draaien op een hevige botsing tussen de Bondsrepubliek en de meeste andere EG-lidstaten. De Westduitse landbouwminister Ignaz Kiechle heeft de voorstellen van Europees landbouwcommissaris mr. Frans Andriessen gisteren als volstrekt onaan vaardbaar van tafel geveegd. DEN HAAG (GPD) - De aandui- ding m/v in een personeelsadver tentie betekent nog lang niet dat de werkgever bereid is echt een vrouw aan te nemen. Soms willen werkgevers alleen aan hun wette lijke verplichting voldoen, maar zeggen ze in de loop van sollicita tieprocedure heel duidelijk dat de voorkeur uitgaat naar een man. De jongerenorganisatie van het CNV (WJ-CNV) heeft de afgelopen maanden via een klachtentelefoon en in drie arbeidsbureaus ervarin gen verzameld over discriminatie van vrouwen bij sollicitaties. In het totaal kregen ze 262 klachten, waarvan er 84 gingen over werkge vers die uiteindelijk de voorkeur aan een man bleken te geven. De in een zwartboek verzamelde ervarin gen werden gisteren overhandigd aan de voorzitter van de Emancipa- tieraad, Dian van Leeuwen. Discriminatie kan vele vormen aannemen, zo blijkt uit het zwart boek. Vragen als: 'wil je kinderen', 'wil je trouwen' of 'gebruik je de pil', komen nog steeds regelmatig voor. Maar ook op andere manie ren worden vrouwen bij een sollici tatie anders behandeld dan man nen. Een man zou vreemd opkij ken als de werkgever het beroep van zijn vrouw wil weten, maar vrouwen blijken regelmatig te moeten vertellen wat het beroep van hun partner is en werkgevers hebben vaak veel interesse voor de overigen bezigheden van hun le vensgezel. Soms verloopt de sollicitatiepro cedure heel merkwaardig. Een werkgever wilde het sollicitatiege sprek alleen 's avonds om half acht plaats laten vinden en dan nog liefst in een café. Hij begreep niet wat daar voor merkwaardigs aan was en gooide de hoorn op de haak toen de sollicitante weigerde. Het uiterlijk blijkt ook vaak een rol te spelen. Broek Een vrouw werd niet toegelaten bij een informatieavond over een hoge ambtelijke functie, omdat ze een broek droeg. Een ander werd afgewezen omdat ze niet knap ge noeg werd gevonden. Verder wordt er vaak vanuit gegaan dat een vrouw zo leuk de huishoudelij ke klusjes kan doen. Dan wordt haar gevraagd voor de koffie en de afwas te zorgen of de wc schoon te houden. „Vrouwen stellen zich bij derge lijke vragen verzoeken niet erg weerbaar op", is de conclusie van Gerda Verburg, voorzitter van de WJ-CNV. Daarom willen de CNV- jongeren een cursus solliciteren voor vrouwen organiseren, waar ze leren met vreemde vragen om te gaan en daar op zo'n manier op te reageren dat ze niet direct al hun kansen op de baan verspelen. Daarnaast moet de overheid een aantal maatregelen nemen. Het WJ-CNV pleit ervoor dat de Com missie Gelijke Behandeling be voegdheden krijgt om discrimine rende werkgevers te beboeten. Dan zouden vrouwen ook sneller naar deze instantie toestappen. Nu voelen maar weinig vrouwen zich geroepen om een klacht in te die nen, omdat dat verder toch geen ef fect heeft. Bedrijven zouden bo vendien verplicht moeten worden ieder jaar met cijfers aan te tonen dat ze niet discrimineren. De Nederlandse landbouwminis ter Gerrit Braks noemde de Duitse opstelling 'buitengewoon hard', maar zei dat de EG de sanering van het Europese landbouwbeleid 'niet mag laten vastlopen op de Duitse weigering'. De meeste andere EG- landen zijn het met die opvatting door Hans de Bruijn Kiechle stond dus alleen, maar de Duitser - die zich gesteund weet door de hele Westduitse regering - in daardoor in staat het jaarlijkse prijzenberaad ernstig te vertragen. Voor Kiechle zijn de voorstellen zo 'onbespreekbaar', dat hij zelfs heeft gedreigd met het verlaten door de Bondsrepubliek van het Europees Monetair Stelsel. De Duitse kritiek richt zich op het voorstel van Andriessen om de positieve monetaire compenseren de bedragen (vergoeding van han delsschade door waardestijging van bijvoorbeeld de gulden of de mark) op den duur af te schaffen. Toen de Duitse mark enkele jaren geleden in waarde steeg, werd het export-nadeel dat hiervan het ge volg was, gecompenseerd via een subsidie van 2 tot 2,8 procent. Het voorstel van Andriessen om die compensaties te doen verdwijnen, heeft een daling van de Duitse landbouwprijzen met een zelfde percentage tot gevolg. Dat is voor Kiechle, die de adem Politiek Opec blijft succesvol NICOSIA (AP) - De olieproduktie van de lidstaten van de Organista- tie van Olie-exporterende landen OPEC is in maart beperkt geble ven tot 14,6 miljoen vaten per dag. Dat is 1,2 miljoen vaten minder dan op grond van produktie-af- spraken was toegestaan. Het gezaghebbende blad Middle East Economie Survey noemt het produktiecijfer het laagste sinds de 13 OPEC-landen in december in Genève afspraken de produktie te beperken tot maximaal 15,8 mil joen vaten per dag. De lagere pro duktie kwam vooral op rekening van Saoedi-Arabië dat de afgelo pen maand gemiddeld 1,2 miljoen vaten minder produceerde dan toe gestaan. De olieprijs is de afgelopen maanden weer gestegen naar 18 dollar per vat. MEES zei dat de lid staten daarom waarschijnlijk be reid zullen blijven de produktie te beperken, om de prijs op dat peil te houden. Kort Zakelijk Ziekteverzuim Het ziekteverzuim van mannen en vrouwen in ons land ligt vrijwel gelijk. Op grond van de gebruike lijke verzuimcijfers die het CBS publiceert zouden tegenover elke zeven zieke mannen tien zieke vrouwen staan. Een verschil van 30 procent. In werkelijkheid bedraagt het verschil maar 13 procent en als zwangerschaps- en bevallingsver lof buiten beschouwing blijven blijken de percentages zelfs nage noeg gelijk te liggen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Gemeen schappelijk Administratie Kan toor. Export fruit en groente stabiel DEN HAAG (ANP) - De omzet van de Nederlandse groenten- en fruit- exporteurs is met een waarde van 3,6 miljard gulden vorig jaar vrij wel gelijk aan die van 1985. Deze stabilisatie is het gevolg van de ho gere produktie in de landen waar heen de produkten worden geëx porteerd. Door de toegenomen concurrentie daalden' de prijzen voor verse groenten en fruit. Dit schrijft de Algemene Neder landse Bond van Groenten- en Fruitexporteurs in zijn vandaag verschenen jaarverslag. Bij de bond zijn 166 exporteurs aangeslo ten. Volgens de bond is een andere oorzaak van de stabilisatie de ramp met de Sovjetkerncentrale in Tsjernobyl, eind april '86. De om zetverliezen die de exporteurs di rect daarna leden konden in de rest van het jaar niet meer worden goedgemaakt. De exporteurs pleiten in hun jaarverslag voor het invoeren in ons land van een btw-nultarief voor de export van groenten en fruit. Het voorfinancieren van de btw noemen zij, vooral in het hoog seizoen, een handicap voor het be drijfsleven. Dat verkeert in een na delige positie ten opzichte van col lega's in andere landen die wel het nultarief kennen. Het belangrijkste afzetgebied voor de exporteurs is nog steeds de Europese Gemeenschap. Veruit het belangrijkste afzetland is de Bondsrepubliek Duitsland. De uit voer naar landen buiten de Euro pese Gemeenschap is in 1986 te ruggelopen. De exporteurs behaal den vorig jaar een grotere omzet, 46 miljoen gulden, met produkten uit de glasgroenteteelt en met champignons (34 miljoen gulden meer). Marktberichten BODEGRAVEN - Aanvoer 4 partijen. Bij kalme handel werd een prijs geno teerd van f 7,00 tot f 7,25 per kg. ARNHEM/SASSENHEIM (GPD) - Akzo krijgt er een harde dobber aan om het zeer hoge winstniveau van de afgelopen twee jaar in 1987 te handhaven. Dat gaf de topman van het concern, jhr. mr. A. A. Lou don, vandaag te kennen in een toe lichting op het jaarverslag, Door de lagere dollarkoers verslechtert de concurrentiepositie van Akzo, waarvan ook verffabriek Sikkens in Sassenheim deel uitmaakt. De goedkopere dollar leidt welis waar ook tot lagere grondstofprij- zen, maar die zullen volgens Lou don onvoldoende compensatie bie den. Vooral bij de chemische ve zels wordt een minder gunstige gang van zaken voorzien, omdat de druk op afzet en prijzen aanhoudt door vooral de lagere koersen van de Amerikaanse dollar en het Brit se pond. Op wat langere termijn verwacht de raad van bestuur evenwel positieve effecten van de verhoogde research-inspanningen, de forse investeringen en verbete ringen wat betreft de doelmatig heid. Zoals eerder bericht heeft Akzo vorig jaar ongeveer een zelfde net towinst behaald als in 1985, name lijk 841,5 tegen 843 miljoen gulden. Dat is volgens Loudon onder meer te danken aan een belangrijk hoge re winstmarge en een verbeterde samenstelling van het produkten- pakket. De omzet liep terug van 18 naar 15,6 miljard gulden, een da ling van 13 die deels werd ver oorzaakt door lagere prijzen en deels door het afstoten van activi teiten. De winst per aandeel is door uitbreiding van het aandelenkapi taal verminderd van f 21,21 tot f 20,96. Akzo gaf vorig jaar 677 miljoen gulden uit aan onderzoek en ont wikkeling tegen 662 miljoen in 1985. Van de totale researchkosten wordt circa 50 besteed aan poly- meer-chemie ('high tech' vezels, kunststoffen en coatings), 35 aan farmaceutica en diagnostica en 15 aan overige produkten. Hoge prioriteit wordt gegeven aan ver dere uitbreiding van de activiteiten in de Verenigde Staten. Het totaal werknemers bij Akzo is vorig jaar met 3400 gestegen tot 68.400. In Nederland - waar de aramidefa- brieken in Delfzijl en Emmen eind 1986 met de produktie op commer ciële schaal van het 'supervezel' Twaron begonnen - nam het aantal medewerkers met 800 toe tot 23.900. BASF Het Westduitse chemische con cern BASF heeft ondanks ongun stige omstandigheden een ge slaagd jaar achter de rug. De afzet ontwikkelde zich goed, maar als gevolg van wisselkoersveranderin gen en prijsdalingen voor ruwe olie en petrochemische produkten is zowel de winst als de omzet in 1986 flink gedaald, zo blijkt uit de voor lopige jaarcijfers. Het brutoresultaat daalde met 13,6 procent van 3,04 miljard mark in 1985 tot 2,63 miljard mark in het afgelopen jaar, terwijl de wereld- omzet met 9,7 procent verminder- de van 48 tot 43 miljard mark. De veranderingen in de wisselkoer sen, in het bijzonder het waarde verlies van de dollar, leidden tot grote omzetverliezen en prijsverla gingen voor de export van in de Bondsrepubliek geproduceerde goederen. De uitzonderlijke ontwikkeling op de markt voor ruwe olie kwam tot uiting in een duidelijke vermin dering van de omzet in de olie- en gassector en prijsverlagingen voor petrochemische produkten. De omzet kon alleen worden vergroot in de divisies fïjnchemicaliën en informatiesystemen alsmede in sectoren waarin de activiteiten zijn uitgebreid door overnemingen. Minister stelt overleg met ambtenaren uit DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister De Koning (binnenlandse zaken) heeft het overleg over de arbeids voorwaarden van de ambtenaren dat morgen zou worden vervolgd afgelast. Het kabinet beraadt zich nog over het standpunt dat De Ko ning in het overleg kan innemen, aldus een woordvoerder van het ministerie. Twee weken geleden gaapte er nog een groot gat tussen de wen sen van de bonden en het bod van de minister. Voor 1987 willen de bonden dat het kabinet voor de 'verbetering van de arbeidsvoor waarden en het inlopen van de ach terstand ruim 1 miljard gulden be schikbaar stelt. De minister kwam niet verder dan een bod van onge veer 300 miljoen voor 1987. De Koning stelde de bonden voor een tweejarige overeenkomst te sluiten. Voor 1987 en 1988 zou hij dan ruim 900 miljoen gulden be schikbaar hebben. Vooralsnog voelen de bonden niet veel voor een tweejarige overeenkomst. Wel bleken de bonden bereid op be paalde punten water in de wijn te doen. De indruk bestaat dat minister De Koning de bonden in hun wen sen enigszins tegemoet wil komen. Daarvoor moet hij nadrukkelijk af wijken van de ruimte die de minis ter van binnenlandse zaken is ge gund in het regeerakkoord. Spitsbussen De Amsterdamse streekvervoer- bedrijven willen speciale spitsbus sen gaan inzetten die forensen met een speciaal abonnement van bui ten de stad rechtstreeks naar hun werk brengen en na gedane arbeid weer naar huis. Op korte termijn gaan de spitsbussen rijden vanuit groeikernen als Almere, Abcoude, Lelystad en Hoorn naar kantoren complexen in de Bijlmer. Daf-aandelen Een groep Nederlandse beleg gers heeft 14,06 procent van het aandelenkapitaal van Van Doorneé Bedrijfswagenfabriek Daf (Daf Trucks) in verworven. Het gaat om de aandelen die toebehoorden aan Navistar International Corporation (voorheen International Harvester Company). Daf Trucks heeft nu de volgende aandeelhouders: Vado Houdstermaatschappij (37,5 pro cent), DSM (25 procent), Gemeen schappelijke Deelneming Daf Trucks (23,44 procent) en de nieu we groep aandeelhouders (14,06 procent), onder wie leden van de familie Van Doorne (6,5 procent). PARIJS (ANP) - De Franse auto mobielfabrikant Citroën stopt vol gend voorjaar met de produktie van het fameuze model 2-CV in Frankrijk wegens de sterke ver mindering van de verkoop. In de fabriek in de Portugese stad Mana- gualde zal de 'Lelijke Eend' nog wel worden gemaakt, zo heeft een woordvoerder van Citroën maan dag verklaard. De eerste 2-CV kwam op de markt in 1949. Sindsdien zijn er, in clusief de bestelversie, 5.028.000 exemplaren verkocht, een aantal dat door slechts zeer weinig auto modellen wordt overtroffen. Het voertuig is in de loop der jaren re gelmatig aangepast, maar het werd toch steeds duidelijker dat de 'deux chevaux' (twee paarden) niet meer helemaal van deze tijd is, vooral met het oog op de steeds strengere milieu-eisen. Daar kwam nog bij dat er in de goedkoopste klasse veel meer concurrentie is gekomen, vooral van Japanse fa brikanten. Citroën moet het daarom voorna melijk nog hebben van verstokte liefhebbers die niets anders willen dan een 2CV. In Frankrijk is de verkoop verminderd van 26.221 stuks in 1983 tot ongeveer 14.000 in het afgelopen jaar. De export nam in deze periode nog wel toe van 37.000 tot bijna 44.000 wagens, maar volgens de woordvoerder van Citroën in Parijs valt te vrezen dat het ook wat dat betreft bergaf waarts zal gaan. West-Duitsland, de grootste af zetmarkt, zal de eend nog wel trouw blijven, maar in Zwitserland en Oostenrijk bijvoorbeeld zal ver scherping van de milieu-eisen naar verwachting leiden tot een import verbod. Ook in Nederland, waar de auto zich lang kon verheugen in een relatief grote populariteit, is de verkoop de afgelopen jaren sterk verminderd. In het topjaar 1970 werden er volgens cijfers van Ci troën Nederland ongeveer 22.300 2CV's verkocht en bovendien nog 11.400 exemplaren van het afgelei de model Dyane. Daarna ging het vrijwel voortdu rend bergafwaarts met uitzonde ring van een bescheiden opleving van de verkoop in 1974 als gevolg van de oliecrisis. In 1985, toen de produktie van 'de Dyane net was gestopt, werden er in ons land nog maar 2.821 eenden verkocht en in het afgelopen jaar waren het er met 3.282 iets meer. Sterfgeval Een woordvoerder van Citroën De eend op de schroothoop. Niet meer van deze tijd, volgens Citroën Nederland verklaarde gisteren in een reactie toch nog verrast te zijn door het besluit de produktie in Frankrijk te stoppen. „Het is als met een sterfgeval, je weet dat het een keer moet gebeuren, maar je schrikt toch even als het zo ver is", verklaarde hij. De woordvoerder van Citroën in Frankrijk zei giste ren bij de bekendmaking van het besluit dat de onderneming altijd heeft gezegd met de produktie in de in 1893 gebouwde fabriek in Le- vallois te zullen stoppen als die niet meer rendabel zou zijn. De 1.090 werknemers krijgen een andere baan binnen de onderne ming of hulp bij het zoeken naar werk elders. Voorts zal het voor de Noordafrikaanse werknemers, bij na de helft van het totaal, finan cieel aantrekkelijk worden ge maakt naar hun vaderland terug te keren. van de Duitse boeren in zijn nek voelt, echter niet te verteren. Vol gens de Duitser zou dit voor 'zijn' boeren een inkomensachteruit gang van 8 tot 10 procent beteke nen. „De Bondregering kan niet toestaan dat een gehele beroeps groep in een onverdraaglijke ach terstandpositie terecht komt", zo zei hij. Die cijfers zijn echter betrekke lijk. Minister Braks zei dat het in komen van de Duitse boeren niet alleen wordt bepaald door de prij zen maar ook door de kosten. En die is de laatste tijd juist vrij gun stig geweest, waardoor het effect voor de Duitse (en Nederlandse) boeren veel minder ernstig zou zijn. Uit cijfers blijkt zelfs dat de Duitse boeren van alle Europese boeren vorig jaar de grootste inko mensstijging hebben doorge maakt. Toch gebruikte Kiechle gis teren bijzonder harde woorden om zich tegen het voorstel van And riessen te verzetten. Hij sprak van een 'vergrijp tegen de solidariteit' in de EG en zei dat zo het hele mo netaire evenwicht in de EG ter dis cussie komt te staan. Een groep van deskundige Duit se hoogleraren heeft vorige week bij Bondskanselier Kohl geprotes teerd tegen de Duitse benadering van het Europese landbouwbeleid. Zij betogen in een brief dat steeds weer hogere landbouwprijzen de EG niet zullen helpen. Beter is het de Europese landbouw te saneren en de boeren via sociale maatrege len te helpen, zeggen zij. De Duitse opstelling bedreigt volgens hen de Europese eenwording. Ook Braks is die mening toege daan. Nederland, dat in een met de Bondsrepubliek vergèlijkbare si tuatie verkeert, steunt de voorstel len van Andriessen als de enige mogelijkheid om de Europese landbouw weer gezond te maken. En dat is - gezien de enorme over schotten die jaarlijks worden ge produceerd - hard nodig. „De Duitsers kunnen zich niet onge straft zo isoleren", waarschuwde minister Braks gisteren. Hij wees erop dat het EG-landbouwbeleid alleen voor 1987 al te maken heeft met een tekort van meer dan 8,5 miljard gulden. De EG-landbouwministers zul len overigens pas in mei definitie ve besluiten nemen over de hoogte van de landbouwprijzen. Het over leg van gisteren wordt beschouwd als een eerste ronde. CELLEN TE KOOP NEW YORK (AP/ANP/Rtr) - Op de grote leidinggevende beurzen en geldmarkten van de wereld zijn de prijzen van de aandelen gisteren gekelderd, evenals de koers van de Amerikaanse dollar. Investeerders zich zorgen maakten over een mo gelijk handelsconflict tussen de Verenigde Staten en Japan naar aanleiding het huidige geschil over chips. Op de beurs van Tokio daalden de prijzen van de aandelen zo snel dat sprake was van een record-da ling voor een enkele dag. De daling was het gevolg van het zakken van de aandelen van Japanse maat schappijen die zwaar afhankelijk zijn van de export. De beursindex ging met 550,45 punten omlaag tot 21.675,04 punten. Het was de groot ste daling in de geschiedenis na de val van 637 punten in september van het afgelopen jaar. Beleggers verkochten op grote schaal aandelen van gerenom meerde bedrijven omdat de ex portvooruitzichten aanzienlijk zijn verslechterd door Amerikaanse handelssancties tegen elektronica- produkten en de aanhoudende koersstijging van de yen ten op zichte van de dollar. De Verenigde Staten kondigden vrijdag een forse verhoging van invoerrechten aan voor Japanse elektronicaproduk- ten omdat Japan zich niet zou heb ben gehouden aan een vorig jaar september gesloten akkoord over de handel in chips. Dit kan de Ja panse industrie komen te staan op een flink exportverlies. Daar kwam nog bij dat de koers van de yen gisteren opnieuw is ge stegen. Op een bepaald moment was een dollar nog maar 144,80 yen waard. Bij het slot van de valuta- handel in Tokio had de koers zich wat hersteld tot 146,20 yen, maar dat was altijd nog aanzienlijk min der dan de 149 yen van afgelopen vrijdag. Pogingen van de Centrale Bank in Tokio door forse aankopen de val van de dollar te stuiten haalden niets uit. De dollar daalde ook te gen de meeste andere munteenhe den. De Japanse regering heeft de Verenigde Staten intussen ver zocht om spoedoverleg teneinde een handelsgeschil te bespreken. De Japanse ambassadeur in Was hington, Nobou Matsunaga, vatte de zogenaamde „chipoorlog" zo ernstig op dat hij sprak van „scheuren" in de bilaterale betrek kingen tussen beide landen, aldus het persbureau Kyodo. De Japanse minister voor bui tenlandse handel en industrie Haji- me Tamoera zou gisteren hebben gezegd dat Japan zich inspannin gen moet getroosten om Ameri kaanse supercomputers ter waarde van verscheidene miljoenen dollar aan te schaffen. Grote Japanse dagbladen meldden zondag dat Ja pan verscheidene van de compu ters, die 20 miljoen dollar per stuk kosten, zou aanschaffen. Japan zou verder contracten gunnen aan Amerikaanse aannemers voor de bouw van een internationaal vlieg veld te Osaka en Amerikaanse maatschappijen toestemming ge ven deel te nemen aan een autote lefoonproject. Eerder werd van officiële Japan se zijde tegengesproken dat Japan bereid zou zijn tot concessies en werd gedreigd met tegenmaatrege len tegen een eventuele heffing op Japanse produkten in de VS.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7