Steun in Kamer voor fraudeplan 'Rekenonderwijs bol van rituelen HOTEL KOFFIE Turkse uit Middelburg getrouwd 'Minder verzuriiigs gevaar grondwater in duinstreek' Protest tegen verplaatsing school Onderwij srninisterie 570 banen verdwijnen VNZ positief over gezondheidsplan PvdA GEEN 2M MAAR ;{i DINSDAG 31 MAART 1987 HLYHJWJI' Omgekeerde bewijslast uitkeringsgerechtigden DEN HAAG (GPD) De regeringspartijen CDA en WD steunen het plan dat op fraude betrapte uitkeringsgerechtigden in de toekomst soms zelf zullen moeten aantonen dat ze niet al langer frauderen. Ook zijn ze het eens met minister De Graaf (sociale zaken) dat er meer sociale rechercheurs moeten komen om uitkeringsfraude te bestrijden. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van kamercommissie fraudebestrijding. MIDDELBURG (GPD) Nurcan Fidan, de Turkse die vorige maand een definitieve verblijfsvergun ning kreeg en in Middelburg woont, is onlangs getrouwd met haar ondergedoken vriend Burhan Yilmaz. Het huwelijk werd vol trokken in het Turkse consulaat in Rotterdam. Yilmaz is meteen weer ondergedoken, omdat hem uitwij zing uit ons land boven het hoofd hangt. Het paar kwam in het nieuws, toen het na jarenlang touwtrekken geen verblijfsvergunning kreeg. Nurcan Fidan werd op een vlieg tuig gezet naar Turkije, maar door acties van sympathisanten en poli tici, mocht zij begin december vo rig jaar weer naar Nederland terug- keren. Zij kreeg een visum voor drie maanden en nu mag ze dus voorgoed hier blijven. Dat geldt echter niet voor Yil maz, die wordt verdacht van brandstichting en steunfraude. De laatste zaak is geschorst, omdat de verdachte niet kan worden ge hoord. De kwestie van de brand stichting loopt op het ogenblik bij de Hoge Raad, die daarover bin nenkort een uitspraak doet. Of het huwelijk nu verandering in de zaak kan brengen is nog de vraag. Zoals bekend heeft het paar twee zoontjes. De raadsman van Yilmaz, mr E. Smit, zei gisteren: "Nu is, nog sterker dan voorheen, komen vast te staan dat ze een ge zin vormen. Ik zal dan ook op grond van de gewijzigde omstan digheden opnieuw een verblijfs vergunning voor hem aanvragen. Maar die moet gedegen onder bouwd zijn. De gezinsomstandig heden zijn van vitaal belang". Nurcan Fidan zelf, wilde gister avond alleen maar bevestigen dat ze getrouwd is. "Het enige dat we samen willen is een gewoon ge zin", zei de Turkse. De Graaf wil in alle sociale verze keringswetten een bepaüng opne men waarin staat dat een uitke ringsgerechtigde die op fraude is betrapt, en van wie het 'redelijk vermoeden' bestaat dat hij of zij al langer fraudeert, verplicht kan worden het tegendeel aan te tonen. Daarbij zou niet langer dan drie jaar teruggegaan mogen worden in de geschiedenis. 'Losse gedachten en indrukken' zijn onvoldoende om de uitke ringsgerechtigde te vragen aan te tonen dat er niet al lange tijd wordt gefraudeerd, aldus De Graaf giste ren. Het moet gaan om bewezen fraude, en gemotiveerde vermoe dens van herhaling. "Iedere schijn van een klopjacht dient te worden vermeden", aldus de bewindsman. De maatregel moet ongeveer 1.4 mijard gulden gadn opleveren. Vol gens cijfers van Sociale Zaken wordt jaarlijks voor 2 miljard pre mie-fraude gepleegd, en voor een even groot bedrag gefraudeerd door uitkeringsgerechtigden. Vo rig jaar stelde De Graaf ook al voor een bepaling over de omkering van de bewijslast' in te voeren in de werkloosheidswet. Dat voorne men sneuvelde bij de behandeling van het nieuwe sociale stelsel in NOORDWIJK - Het grondwater in de duinstreek loopt minder gevaar te verzuren dan het grondwater el ders in het land. Dat zei directeur dr. ir. B.C.J. Zoeteman van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) gis teren in hotel Huis ter Duin in Noord wijk bij de opening van een internationaal congres over de kwetsbaarheid van het grondwa ter. Dat de verzuring van het grond water in deze streek niet zo hard toeslaat is volgens Zoeteman te danken aan het feit dat er in de Zuidhollandse duinen waterwin gebieden zijn. "De controle daar is altijd al veel strenger geweest dan elders in het land", aldus Zoete- Op andere zandgronden in het land, zoals onder meer op de Velu- we en in de Peel loopt het grond water wel ernstig gevaar te verzu ren. De verzuring van het grond water in die gebieden is in het afge lopen jaar verdubbeld, zo maakte het RIVM bekend. De oorzaak daarvan is in belangrijke mate de intensieve veehouderij. mei, toen bleek dat CDA en WD er hun twijfels over hadden. De Graaf heeft zijn plan nu op enkele punten gewijzigd, zodat het wel op steun van CDA en WD kan rekenen. Het CDA wil van minister De Graaf de garantie dat de zo ver kregen bewijzen geen rol gaan spe len in mogelijke strafrechtelijke stappen tegen een frauderende uit keringsgerechtigde. Van de oppo sitie staat alleen de kamerfractie van D66 achter de maatregel, maar de PvdA vindt het 'overkill'. PvdA- kamerlid Dales meent ook dat de regel in strijd is met Europese ver dragen. Rechercheurs Het plan van De Graaf 55 miljoen uit te trekken voor het aanstellen van meer sociaal rechercheurs, krijgt steun van alle grote kamer fracties. De minister vindt dat er één rechercheur op elke duizend uitkeringsgerechtigden moet ko men. De PvdA vindt wel dat deze maatregel het sluitstuk van een heel pakket had moeten zijn, en meent dat de gemeenten het recht hadden moeten krijgen het geld ook aan andere farude-bestrij- dingsmaatregelen uit te geven. Een suggestie van het CDA om de administraties van de gemeen telijke sociale diensten te schonen kreeg een positief onthaal van De Graaf. Het CDA meent dat door zo'n eenmalige actie opnieuw vast gesteld kan worden of mensen nog wel recht hebben op een uitkering. Leerlingen van de gemeentelijke meao de Lijnbaan houden trams c protest tegen de verplaatsing van hun school. ZOETERMEER (GPD/ANP) Bij het ministerie van onderwijs moe ten de komende vier jaar 570 ar beidsplaatsen verdwijnen. Minis ter Deetman denkt dat er geen ge dwongen ontslagen nodig zijn en wil zich in elk geval daarvoor 'tot het uiterste inspannen', zo zei hij gisteren. Het kabinet heeft tot nu toe gedwongen ontslag niet uitge sloten bij de totale afslanking van de rijksoverheid met bijna 25.000 ambtenaren. De minister wil zijn ambtenaren korps (ca. 3500 man) inkrimpen door het afstoten van taken. Er moeten'minder regels gesteld wor den en de wetgeving moet globaler worden. Scholen krijgen meer au tonomie en er wordt gedacht aan het afstoten en privatiseren van ta ken, zoals bij voorbeeld de inspec tie. Daarnaast wil Deetman de doelmatigheid van het werk bij het ministerie verhogen. Vandaag wordt het personeel in gelicht en overleggen de vier cen trales van overheidspersoneel met elkaar. De vakcentrales stemmen in deze fase in met de plannen van de minister, zonder een oordeel te geven over de verdeling van de pijn. Zij adviseren hun achterban vandaag met de plannen in te stemmen. Abva/Kabo-bestuurder Den Brinker verwacht rnét Deet man dat gedwongen ontslagen voorkomen kunnen worden. Een personeelsstop acht hij echter on vermijdelijk. Hoe de afslanking verdeeld wordt over de afdelingen van het ministerie is nog niet bekend. Dat hangt samen met het afstoten van taken. Als er geen taken wegvallen, kunnen er ook geen ambtenaren weg, is het standpunt van de minis ter. De mogelijkheid tot schuiven binnen het departement kent ech ter grenzen. Mensen die tot twee maal toe een andere baan weige ren, worden alsnog gedwongen ontslagen. Een onafhankelijke co- missie beoordeelt of de aangebo den baan 'passend' is. Op het ministerie van onderwijs in Zoetermeer werken circa 2500 ambtenaren. Op de financiële afde ling in Groningen die onder meer de studiefinanciering regelt, werken nog eens 1000 ambtenaren. OUD PREMIER De oud-pre mier van de Nederlandse Antillen Efrain Jonckheer is gisteravond in het academisch ziekenhuis in Am sterdam op 69-jarige leeftijd overleden. Hij was nauw betrok ken bij de totstandkoming van het statuut voor de Nederlandse Antil len, dat officieel een einde maakte aan de koloniale status van de ei landengroep en de Antillen een be perkte vorm van onafhankelijk heid gaf. Van 1954 tot 1967 was hij premier van de Antillen. ROTTERDAM (ANP) - De vijfhonderd leerlingen van de gemeentelijke meao De Lijnbaan in Rotterdam- Zuid zijn gisteren in actie gekomen tegen de door het rijk opgelegde verplaatsing van hun school naar de Rotterdamse wijk Zevenkamp, ten noorden van de Maas. De leerlingen hielden een staking, waarbij bus sen en trams langs hun school werden aangehouden om pamfletten met hun grieven uit te delen. De gemeente Rotterdam is het met de leerlingen eens dat de verplaatsing van de school naar Zeven kamp onnodig is, maar staat met de rug tegen de muur omdat het ministerie van onderwijs sedert augustus vorig jaar geen geld meer geeft voor de exploitatie van de school. Het kost de gemeente maandelijks dan ook 170.000 gulden om de school te laten voorbestaan. Een woordvoerder van de afdeling onderwijs van de gemeente spreekt wat betreft de verplaatsing over "het weggooien van gemeenschapsgeld". De noodlo- kalen waar de school nu moet worden ondergebracht moeten namelijk eerst voor een flink bedrag worden opgeknapt en bovendien zal de school na enige tijd toch weer moeten uitzien naar een meer permanente huisvesting. Behalve de vestiging in Rotterdam-Zuid heeft De Lijnbaan ook nog een vestiging in het noordelijke Overschie. Het standpunt van het ministerie is dat de school in zijn geheel op de rechter Maasoever geves tigd moet worden, omdat de woonwijken daar de leer lingen voor de school zouden leveFen. De gemeente vindt dat een onzinnig argument, omdat de meeste leerlingen van de vestiging in Rotterdam-Zuid daar ook wonen en er ten zuiden van de Maas geen andere meao is. Doordat het rijk de geldkraan heeft dichtge draaid heeft de gemeente echter geen andere keuze dan mee te werken aan de verplaatsing van de school. Gebruik van 230.000 proef dieren onnodig' RIJSWIJK (GPD) - Het gebruik van 230.000 proefdieren per jaar voor de bereiding van vaccins is niet meer noodzakelijk. Andere produktietechnieken maken de meeste proefdieren overbodig. De alternatieven zijn wetenschappe lijk aantrekkelijker, vaak goedko per en ethisch verantwoord. Dit concludeert de dierenarts C. Hendriksen na een studie bij het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid en Milieuhygiëne, waar nog steeds vaccins op proefdieren worden getest. Het onderzoek werd financieel mogelijk ghe- maakt door het ministerie van WVC, de Anti-Vivisectiestichting, de dierenbescherming, de Bond ter bestrijding van vivisectie, de stichting bevordering alternatie ven zonder dierproeven en de stichting Schoonheid zonder Wreedheid. Volgens de studie hoeft voor de vaccinbereiding van de meeste van ongeveer 50 infectieziekten geen proefdier te worden ingeschakeld. Daarvoor moeten huidige produk tietechnieken worden aangepast en is meer onderzoek naar vervan gende methodes noodzakelijk. Al gehele afschaffing van proefdieren is niet mogelijk, omdat bij sommi ge nieuwe ziektes, zoals aids, wel dieren nodig zijn. Hendriksen pleit voor een cen trale databank met onderzoeksge gevens, waardoor test niet dubbel worden gedaan. Hij adviseert ook de oprichting van een apart insti tuut dat alternatieve proeven ont wikkelt. Gijzeling bij bankoverval AMEIDE (ANP) - Twee van 18 en 19 jaar hebben gistermid dag na een bankoverval in Ameide twee mannen die zich buiten de bank op straat bevonden, in gijze ling genomen. De overvallers vluchtten met hun twee gijzelaars vervolgens in de auto van een van de twee gijzelaars. Na een achter volging door de politie, waarbij op tal van plaatsen wegblokkades wa ren opgericht, kon de politie het tweetal uiteindelijk zonder geweld aanhouden bij de oprit van de snel weg Den Bosch-Amsterdam bij het motel Vianen. De vluchtauto liep daar vast in een file die was on- staan als gevolg van een van de wegblokkades. Het duo had met de eigen wagen willen vertrekken, maar die wilde niet starten. ADVERTENTIE UTRECHT/DEN HAAG (ANP/ GPD) De Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen (VNZ) heeft gisteren in een eerste reactie het al ternatieve plan van de PvdA voor een nieuwe financiering van de volksgezondheid 'overwegend po sitief beoordeeld. De vakbonden daarentegen vinden dat de socialis ten te weinig rekening houden met de inkomenseffecten van hun plannen. In het plan kiest de PvdA net als de commissie-Dekker voor een be perkt standaardpakket, maar het omvat wel meer dan Dekker voor staat. Alleen tandheelkunde voor volwassenen, kraamzorg, beperkte fysiotherapie en plastische chirur gie ontbreken erin. Voor dat basis pakket moet iedereen rond de 8 procent van zijn bruto-loon beta len, gesplitst in een percentage van het inkomen en een 'vaste premie'. Daar staat tegenover dat er geen ei gen risico's of eigen bijdragen meer zijn. Om de kosten van de ge zondheidszorg te beheersen wil de PvdA de ziekenhuizen een budget geven waaruit ze ook de specialis ten moeten betalen. Uiteindelijk moeten de kosten van de gezond heidszorg terug naar 30 miljard in plaats van de huidige 35 miljard, zo zei PvdA-kamerlid Muller-Van Ast gisteren in een toelichting op de plannen. De VNZ toonde zich gisteren po sitief over het plan, met name over de financiering ervan. De PvdA on dervangt de nadelen van het rap port van de commissie-Dekker, al dus de VNZ. Daarbij doelen de zie kenfondsen op de negatieve gevol gen voor de inkomens van minder draagkrachtigen zoals bejaarden en chronisch zieken, en de slechte uitvoerbaarheid op regionale basis, at in het plan de hogere inkomens hogere premies betalen, noemt de VNZ een 'onvermijdelijk gevolg' van het herstel van de onderlinge solidariteit. Ook de voorgestelde pakketvermindering en invoering van een beperkte nominale premie kunnen op de steun van de vereni ging rekenen. De vakcentrales FNV en CNV zijn veel sceptischer. Voornaamste punt van kritiek van beide centra les is dat de socialisten evenals de commissie-Dekker geen procen tuele premie naar draagkracht voorstaan, maar een combinatie van procentuele en nominale pre mies in een voor iedereen gelijk be drag. Onderwijzers in opleiding rekenen slecht. De mensen die over één, twee of drie jaar voor de klas staan heb- ben veel moeite met de sommen die ze straks aan de kinderen moeten uitleggen. Dat blijkt uit drie onder zoeken die vorig jaar gehouden zijn. Hoe verontrustend is dat? En was het vroeger beter? H. du Maine, twintig jaar lang leraar rekenen en rekendidactiek aan pedagogische academies in Den Bosch en nu anderhalf jaar met pensioen, blikt terug op de praktijk. "Verbaasd? Nee, ik was helemaal niet verbaasd over dit testresultaat. Vroeger rekenden de studenten ook slecht. Maar als ze alles zelf twintig keer moeten uitleggen, ko men ze er wel achter hoe het in el kaar zit", grinnikt de man die een hele generatie onderwijzers in de hoofdstad van Brabant de kneep jes van het vak bijbracht. Pabo-leraar niet verbaasd over slechte rekenprestaties studenten door Theo Haerkens De 'kwekelingen' gingen bij de tests vooral in de fout bij sommen met breuken en berekeningen' waar maten, gewichten en verhou dingen aan te pas kwamen. "Veel dingen die je op school leert, worden in de praktijk van al ledag niet gebruikt. Het zijn ritue len die je na verloop van tijd weer vergeet", aldus Du Maine. "Het on derwijs staat bol van dit soort ri tuelen. Je moet ze beheersen, maar een aantal van die dingen dient nergens toe. Het enige nut is, datje leert je hersens te gebruiken. Daar gaat het uiteindelijk om, zelfs al zou je alleen maar een telefoon boek van buiten leren". "Rituelen worden in het onder wijs gebruikt om kinderen te selec teren. 'Jantje kan wel naar het vwo Oud-rekenleraar Du Maine: 'vroeger rekenden kwekelingen ook slecht'. en voor Pietje is het beter naar de mavo te gaan.' Als je alle rituelen zou weglaten, hou je bitter weinig over. 't Wordt dan zo mager dat kinderen helemaal niets meer le ren. Dan leidt je analfabeten op". Grieks en Latijn hebben volgens Du Maine op het gymnasium de zelfde functie: "Na twintig jaar kennen ze er misschien nog één en kel woordje van, maar het blijven gymnasiasten". De oud-leraar weet nog wel een aardige anecdote. "Er is een onder zoek gedaan naar de relatie tussen snel afstuderen aan de (toenmali ge) Technische Hogeschool in Delft en goede cijfers op de mid delbare school. Die relatie ontbrak: een mooie cijferlijst betekent niet datje snel door je studie rolt. Maar één ding viel wel op. Wie snel af studeerde, had op school steevast een goed punt voor Frans. Niet dat je één woord Frans nodig hebt in Delft, maar het doorzettingsvermo gen en de studiehouding die nodig zijn om die taal te leren, zijn ook heel bruikbaar aan de hoge school". Andere training Terug naar het rekenen. In 1960 is ook onderzocht hoe het stond met de Tekenvaardigheid van aan staande onderwijzers. Toen scoor de zo'n 85 procent 'voldoende' te gen tien procent nu. Du Maine is niet onder de indruk van dit ver schil. "Je moet niet vergeten dat die studenten op hun lagere school een heel andere training kregen dan de studenten nu achter de rug hebben! Bovendien hebben ze dit soort opgaven jaren lang zelf niet meer gemaakt. Ik zou wel eens een onderzoek willen zien naar de taai en spellingsvaardigheid op de pe dagogische academies". Van 1965 tot 1985 gaf Du Maine les aan aankomende onderwijzers. Daarnaast werkte hij zo'n vijftien jaar mee aan de ontwikkeling van 'wiskobas', een nieuwe aanpak van het rekenonderwijs die in de mees te moderne schoolboekjes is door gedrongen. "Het mathematiseren van de eigen ervaring van het kind", omschrijft hij het kliederen met water om een begrip als in- houd onder de knie te krijgen. Het zelfde geldt voor het vouwen en scheuren van papier om deelsom men te maken en oppervlakten te berekenen. "Toen ik begon, ergerde ik me ook al over de Tekenvaardigheid van de studenten", herinnert hij zich. Maar een breekpunt in de kennis van de gemiddelde student aan de pedagogische academie was wel de mammoetwet. "De selectie viel weg. Wie op de middelbare school een onvoldoende haalde voor wiskunde en geschiedenis bij voorbeeld, bleef niet langer zitten, maar koos die vakken eenvoudig niet in het eindexamenpakket om vervolgens toch het diploma te ha len en onderwijzer te worden". Klachten over de jeugd van te genwoordig zijn niet van vandaag of gisteren. Du Maine herinnert zich een onderzoek uit de jaren dertig dat 'vernietigend' was voor het rekenonderwijs in die dagen. "We stellen veel te hoge eisen", meent hij. "Wat in de tijd van Huy- gens een wetenschappelijk hoogte punt was, leren ze nu in 3-mavo. Dat wij getallen kunnen vermenig vuldigen en hondertallen kunnen noteren is echt niet niets. Maar het is net als met de auto en de koel kast, je went eraan". Maar er is meer. Wie tegenwoor dig naar de pabo wil, wordt onge zien aangenomen en dat komt de kwaliteit niet ten goede, formu leert De Maine. Nieuw is dat ver schijnsel niet. In de jaren zestig wierven de kweekscholen studen ten om de kinderen uit de na-oor- logse geboortengolf les te kunnen geven. Nu is iedereen welkom, om dat de uitgedijde pabo's graag groot blijven. Inmiddels heeft minister Deet man (onderwijs) maatregelen aan gekondigd. Hij wil wiskunde ver plicht stellen om toegelaten te wor den tot de onderwijzersopleiding. De eindexameneisen worden flink aangescherpt en wie geen voldoen de haalt op het examen, krijgt geen diploma. DflfinilEDtf snelfiltermalinq, llUUUInEHIl pak 250 gram 2?

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3