Aerzet ziekenhuizen kan sanering niet voorkomen' Japanse jongeren plegen steeds vaker zelfmoord Interview Prof. Boorsma (CDA) gelooft heilig in plan commissie-Dekker Op Goede Vrijdag kruisweg-rondgang' op Binnenhof PAGINA 2 DINSDAG 31 MAART 1987 TOKIO - Eeuwenlang was zelf doding een zaak van eer en ver antwoordelijkheidsbesef in de Japanse maatschappij maar nu lijkt het er op dat het de laatste vlucht is van jongeren voor de veranderende eisen van de sa menleving. Een fenomeen bo vendien dat steeds vaker navol ging krijgt. Uit een overheidsrap port dat in februari werd gepu bliceerd blijkt dat vorig jaar het aantal zelfdodingen van mensen jonger dan 19 jaar 802 bedroeg. In 1985 was dat nog 557. door Monika Jain Vele jongeren sprongen van daken of gebouwen en volgden daarmee de 18-jarige popster Yu- kiko Okada die dezelfde metho de hanteerde na een ongelukkige liefdesaffaire. Akio Kanazawa, een adviseur voor jeugdzaken op het departement van premier Ya- suhiro Nakasone, is er van over tuigd dat Okada als voorbeeld heeft gediend. Hij zei dat het aan-» tal jongeren dat van daken is "ge sprongen in 1986 is verdubbeld. In april van dat jaar, de maand Waarin ook Okada zichzelf dood de, bedroeg het aantal zelfmoor den op die manier 114. Kanazawa zegt dat het aantal zelfdodingen tot oktober 1986 is gestegen in vergelijking met voorgaande jaren maar dat er daarna een stabilisatie optrad. "Sommige mensen hadden me delijden met Okada en wilden bij haar in de hemel zijn," aldus de raadsman. In sommige af scheidsbrieven die werden ge vonden werd de zangeres ge noemd. Uit officiële cijfers blijkt dat er 6,8 zelfdodingen zijn per 100.000 mannen in de leeftijdscategorie van 15 tot en met 19 jaar, en 19,9 in de categorie 20-24 jaar. Bij de vrouwen bedraagt het aantal 3,3 per 100.000 in de leeftijd van 15 tot en met 19 jaar en 8,7 in de groep 20- tot en met 24-jarigen. De directeur van het Japanse Instituut voor Jorigerenonder- zoek, Tamotsu Sengoku meent dat veel te maken heeft met het feit dat Japanse kinderen ge neigd zijn hun emoties en fru straties voor. zich te houden. "Ze staan onder grote druk op school en hebben de behoefte om op de een of andere manier hun ener gie kwijt te raken. Als er geen uitlaatklep is dan kan een van de gevolgen zelfdoding zijn", aldus Sengoku. Competitie Het Japanse schoolsysteem is zwaar competitief. Voor alle schooltypes, soms zelfs voor kleuterscholen, moeten toela tingsexamens worden afgelegd. Dit systeem, zo blijkt uit poli tieverslagen, is voor velen een aanleiding om zelfmoord te ple gen. De statistieken wijzen uit dat in maart en april het aantal zelfdodingen hoger ligt dan in de rest van het jaar. Dat is dan ook de periode waarin de studenten en scholieren de resultaten te rugkrijgen van hun toelatingsex- "Het onderwijs speelt een be langrijke rol bij zelfmoord", al dus dr. Horoshi Inamura, so ciaal-psychiater aan de Tsukuba Universiteit. Volgens hem heb ben veel studenten een lage fru stratietolerantie en wordt de druk hen te groot als de dingen verkeerd gaan. Inamura meent ook dat Japanse kinderen, met name middelbare scholieren, een 'romantische kijk op de dood' hebben. "Vele jongeren geloven dat als iemand sterft, hij of zij er gens anders verder leeft of her boren wordt als een dier of een ander mens," aldus de psychia ter. Deze denkwijze vat steeds dui delijker post, met name bij meis jes, waar nog bijkomt dat de jon geren de wereld van de volwas senen veelal als boosaardig zien. 'Daarmee geven zij zichzelf een argument om naar de hemel te gaan en een mooi leven kunnen leiden," meent Inamura. "Vroe ger was de zelfmoord, hara-kiri, een uiting van verantwoordelijk heidsbesef', aldus Sengoku. "Nu is het juist een manier om dat be sef te ontvluchten". Sommige autoriteiten menen dat het allemaal te wijten is aan de steeds welvarender wordende maatschappij. De meeste kinde ren wordt niet langer respect bij gebracht voor het leven en ze ontberen de noodzakelijke socia le vaardigheden om met dat le ven om te gaan. Kanazawa zegt dat in het verleden mensen met de dood in aanraking kwamen, omdat hun grootouders vaak in woonden. "Men was zich bewust hoe drastisch de dood is. Door dat het steeds minder voorkomt dat drie generaties in een huis le ven zien de kinderen hun groot ouders niet meer sterven en be seffen ze dus ook niet hoe angst aanjagend en ernstig de dood is." Het rigide, op onderlinge wedijver gebaseerde Japanse schoolsys teem is volgens deskundigen een van de dorzaken voor de huidige zelfmoordgolf onder de J apause jeugd. (foto ap> „Het is schrijnend dat nog steeds aan mensen wordt gevraagd of ze bij het zie kenfonds of particulier zijn verzekerd. Als het plan van de commissie-Dekker voor de herziening van het stel sel van gezondheidszorg wordt uitgevoerd, wordt dat onderscheid in een klap weggevaagd". door Jan Smid mensgevolgen. „En voor sommige groepen pakt het nou eenmaal wat minder gunstig uit dan voor ande ren", weet hij. „Met name ouderen gaan er op vooruit. Maar een ge huwde ambtenaar bijvoorbeeld, met een inkomen van rond de 25.000 gulden gaat er 3 procent op achteruit", legt hij uit aan de hand van een tabel in het rapport. „Daarbij ga ik er van uit dat die ambtenaar zich naast de basisver zekering volledig bijverzekert en absoluut geen eigen risico neemt. Het kan overigens nog best gunsti ger uitpakken met de inkomensge volgen. Bepaalde verslechteringen uit ons pakket worden mogelijk in de voorstellen van de commissie- Oort opgevangen (die plannen heeft geformuleerd voor een een voudiger belastingstelsel, red.)". De politicus die de plannen van dc commissie-Dekker op de inko Professor P B. Boorsma, lid van de commissie-Dekker die onlangs advies uitbracht over oplossing van de problemen in de gezond heidszorg en de maatschappelijke dienstverlening, gelooft er heilig in dat de voorstellen patiënten en ge zondheidszorg ten goede komen. ..Al zal er heel wat weerstand ko men". zegt de Twentse hoogleraar, die deze zomer voor het CDA zal worden gekozen in de Eerste Ka- De voorstellen van de commis sie-Dekker liegen er niet om: De ziekenfondsen moeten worden op geheven en als ziektekostenverze keraar concurreren om de gunst van de klanten. Er komt een inko mens afhankelijke premie voor een nieuwe verplichte basisverzeke ring voor iedereen. Voor medicij nen, fysiotherapie en tandartsen- hulp kan men zich vrijwillig bijver zekeren. Tot 1990 moeten in totaal 12.000 ziekenhuisbedden verdwij nen, het liefst door hele ziekenhui zen te sluiten of bepaalde afdelin gen op te heffen. Er komt minder bemoeienis van de overheid met de gezondheidszorg en er wordt gedacht aan eigen bijdragen, bij voorbeeld voor een verwijskaart naar een specialist. „De veranderingen die wij voor stellen zijn zo ingrijpend, dat je op voorhand weet dat je een heleboel bestaande belangen treft", aldus Boorsma. „Maar sinds 1974 is er van alles geprobeerd om de uit de pan rijzende kosten van de gezond heidszorg te drukken. Zonder suc ces. Een goede en goed toeganke lijke gezondheidszorg tegen zo laag mogelijke kosten kunnen we alleen krijgen, door een samenhan gend pakket van maatregelen. Met een paar wijzigingen verschuif je de problemen alleen maar". Boorsma, hoogleraar aan de af deling bestuurskunde van de Uni versiteit Twente, is rotsvast over tuigd van de haalbaarheid van de voorstellen uit het rapport 'Bereid heid tot verandering' van de com missie Dekker. „We moeten realis tisch zijn. De noodzaak tot veran dering wordt elke dag dringender, zeker als we kijken naar de toe komst, het probleem van de ver grijzing en de technologische ont wikkelingen". Beren Wel ziet Boorsma wat beren op de weg. Het pakket van maatrege len is doorgerekend op de inko Vooral in de randstad is er een overschot aan ziekenhuisbedden. De commissie-Dekker wil er 12.000 weghalen. (foto Dijkstra) mensgevolgen wil laten afsprin gen, krijgt van de hoogleraar al bij voorbaat een veeg uit de pan. „Zo iemand is onverantwoord bezig. Er moet gekeken worden naar het he le pakket en niet alleen naar de in komensgevolgen. Want als we niet ingrijpen in het stelsel van gezond heidszorg stijgen de kosten nog verder en gaan zeker de verplicht verzekerden er in de nabije toe komst meer op achteruit", voor spelt hij. Verzet verwacht Boorsma met name uit medische kringen. ..Wij willen dat de zuigende werking van het aanbod van voorzieningen, van specialistische hulp, van zie kenhuisbedden, wordt opgeheven. Er is - met name in de Randstad - een geweldige overcapaciteit aan ziekenhuisbedden. We stellen voor er 12.000 weg te halen, bijvoor beeld door hele ziekenhuizen te sluiten of bepaalde afdelingen". Boorsma: „Wij vinden dat er op verscheidene plaatsen zogenaam de basisziekenhuizen moeten blij ven. Daarnaast moeten er centrum- ziekenhuizen komen met bepaalde speciale functies en op enkele plaatsen in ons land topziekenhui- zen voor zeer specifieke behande lingen". Welke functies uit welke ziekenhuizen zouden moeten ver dwijnen, laat de commissie in het midden. Bezuinigingen Het belangrijkste uitgangspunt van de commissie, die tot taak had bezuinigingen te vinden in de ge zondheidszorg tot een bedrag van zo'n 1,4 miljard gulden, was 'zorg naar behoefte en op maat'. „Dat be tekent dat als mensen de zorg thuis kunnen krijgen, ze niet naar een ziekenhuis moeten worden ge stuurd. De eerste lijn. huisarts, wijkverpleging en dergelijke, moet daarom worden versterkt". De commissie heeft daartoe een aantal voorstellen ontwikkeld. Eén er van is een andere betaling van huisartsen en specialisten. Nu krijgt de huisarts voor zieken fondsverzekerden een vast bedrag. Voor de particulier krijgt hij per consult betaald. „De specialist daarentegen krijgt per verrichting betaald en heeft derhalve belang bij het krijgen en houden van pa tiënten. Wij denken aan een ander betalingssysteem, waarbij zowel specialisten als huisartsen een vast bedrag krijgen en een vergoeding per verrichting". Grote verwachtingen heeft de commissie-Dekker van de ophef fing van de ziekenfondsen en de in voering van een financieringssys teem voor zowel gezondheidszorg, algemeen maatschappelijk werk en bejaardenzorg. Op de lange ter mijn zal de concurrentie tussen de verzekeraars kostenbesparend werken, verwacht Boorsma. die nog met ergernis terugdenkt aan zijn jeugd, toen hij als ziekenfonds patiënt in een lange rij op zijn beurt moest wachten, terwijl parti culier verzekerden meteen konden doorlopen naar de spreekkamer van de huisarts. Unaniem „Over de opheffing van de fond sen is de commissie unaniem", zegt hij met nadruk. „In onze ziens wijze komt er een basisverzekering die 85 procent van de functies in de zorg dekt. Het maakt niet uit of zo'n functie wordt uitgeoefend door bijvoorbeeld e'en verpleeg huis of een basisgezondheids dienst. De verzekering betaalt voor de diensten, waar die ook plaats hebben. Dat betekent dat er ook geld beschikbaar is voor hulp thuis. Zou een groep bejaarden helpsters bijvoorbeeld een 'bv be jaardenhulp' oprichten, dan kun nen verzekeraars met zo'n bv con tracten afsluiten voor vergoeding van hulp aan verzekerden. Daarbij zal de prijs en dus de concurrentie een rol spelen". De basisverzekering wordt voor 80 procent gefinancierd met: - Een bijdrage, afhankelijk van het inkomen, die wordt geind via de fiscus. - Een werkgeversbijdrage. - Een rijksbijdrage. Tien procent komt uit een pre mie die de verzekerde overeen komt met de verzekeraar („Hij kan de goedkoopste nemen") en tien procent uit eigen bijdragen. De concurrentie tussen de verze keraars spitst zich toe op de tien procent premie en de aanvullende verzekering. Daarin zitten tand heelkunde voor mensen boven de 18 jaar, fysiotherapie en genees middelen die niet in het ziekenhuis worden verstrekt", aldus Boorsma. De kwaliteit van de gezondheids zorg moet worden gewaarborgd in een zogenaamde kwaliteitswet. De overheid moet bepalen wat het ba sispakket moet inhouden, de hoog te van de eigen bijdragen, de pre- miegrens en de hoogte van de werkgeversbijdrage. In het nieuwe systeem past ook dat alle patiënten straks zelf de nota's krijgen van hun huisarts, specialist of zieken huis. „Inzicht in de hoogte van de kos ten zal besparend werken", aldus Boorsma, die goede hoop heeft dat de plannen snel werkelijkheid kunnen worden. „De drie grote partijen hebben ook rapporten uit gebracht en met name die van CDA en WD gaan in dezelfde richting als het onze. En het kabi net is al bezig met een regerings standpunt. Bovendien zijn in ons rapport heel wat suggesties uit het 'veld' opgenomen. Daarbij komt dat ook het publiek zo langzamer hand de indruk heeft dat er veel kan veranderen. En als die veran deringen veel mensen aangaan, zal de acceptatie ook gemakkelijker zijn". De werkgroep 'Theologen, pas tores "en kerkelijke werkers te gen kernwapens' houdt op Goe de Vrijdag, 17 april, een 'kruis weg-rondgang' op het Binnenhof in Den Haag. Ze wil daarmee aandacht vragen voor haar stre ven dat er een wettelijke regeling komt voor mensen die uit gewe tensbezwaren weigeren mee te betalen aan de defensie. Op een contactdag van de werkgroep in Utrecht werd ook besloten tot het opstellen van een manifest, waarin wordt uit eengezet hoezeer de plaatsing van nieuwe kernwapens in Ne derland een uitvloeisel is van het economische systeem in het Westen. Het manifest zal worden aangeboden aan de inspecteurs van de belastingen als bezwaar schrift tegen het verplicht mee betalen aan het militaire appa raat. (De werkgroep steunt de acties van de Beweging Weigering De fensiebelasting). Praten met Gijsen. De Raad van Kerken in Nederland wil een gesprek met bisschop Gijsen van Roermond over diens evangeli satieprogramma voor Limburg. Dat deelde de voorzitter van de hervormde synode, ds. H. Hu- ting, mee in de vergadering van deze synode in Doorn. "Wij wil len mgr. Gijsen zelf hierover aan zijn habijt trekken". Voor dit ge sprek zou deze dagen contact met de bisschop worden opgeno- Huting reageerde hiermee op opmerkingen van de Maastricht se predikant R. van den Beid. Die noemde het evangelisatie plan een 'buitengewoon onge lukkige zaak'. "Het werk van de priesters in het bisdom wordt daarmee onderschat en het plan is ook kwetsend voor de protes tantse gemeenschap in Lim burg". Van den Beid wilde, dat het synodebestuur mgr. Gijsen om uitleg zou vragen en hem te verstaan zou geven dat de Her vormde Kerk als gesprekspart ner in de oecumene hierdoor on aangenaam is getroffen. 'Kerk en Goed' Vandaag heeft het hoofdbe stuur van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk een brochure over 'Kerk en Goed' ge presenteerd. De studie gaat over het beheer van de kerkelijke goe deren. "Bij kerkelijke kwesties in het verleden, zowel bij scheuringen in kerken of gemeenten als bij herenigingen, kwamen altijd vra gen rond de kerkelijke goederen naar voren. Vandaag keert deze problematiek ook terug in het 'Samen op weg'-proces, gezien het feit dat de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken verschillend zijn gestructureerd ten opzichte van het kerkelijke beheer". Zegt het hoofdbestuur van de Bond in een 'woord voor af. Daarom besloot het tot het uitgeven van deze integrale stu die. De ontwerptekst, opgesteld door het hoofdbestuurslid mr. G. Holdijk, lag al geruime tijd klaar. Een commissie, waarin onder an deren de vroegere voorzitter ds. L. J. Geluk, secretaris ir. J. van der Graaf en in een later stadium de tegenwoordige voorzitter ds. C. van den Bergh, zorgde voor de uiteindelijke versie. De studie beschrijft de ontwik keling naar en dc gevolgen van kerkelijke fusie en de moeilijk heden die zich daarbij kunnen voordoen. De schrijver toetst die aan de hervormde kerkorde en het Nederlandse privaatrecht. (De brochure is te bestellen bij de administratie van het blad 'De Waarheidsvriend', postbus 18 Maassluis). Bij het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken is een handleiding ver schenen 'voor kerkelijke groe pen en personen' onder de titel 'Een nieuw stelsel van sociale ze kerheid'. De brochure bevat naast een korte historische schets het standpunt van de samenstellers ten aanzien van de sociale zeker heid en suggesties voor discussie in gemeente en parochie. Voor deze uitgave werkte het diakona- le bureau samen met de afdelin gen 'sociale vragen' en 'dienst' van de Raad van Kerken, de Dienst Industriële Samenleving vanwege de Kerken (Disk) en de hervormde Generale Diakonale Raad. De samenstellers gaan uit van een sociaal stelsel dat is geba seerd op rechtvaardigheid en so lidariteit. "In deze economisch moeilijke tijd mogen de mensen in knelsituaties niet het kind van de rekening worden". Voorge steld wordt contact te leggen zo wel met de getroffen groepen als met overheidsinstanties, zoals de sociale diensten. (Deze brochure is te bestellen bij het Algemeen Diakonaal Bu reau, postbus 2211 Leusden). Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Alphen aan den Rijn H. Om- mering Baarn, te Leiden (vacatu re ds. Pannekoek, voor wijkge- meente Kooi-Pniel en Meren- wijk) A. Alblas Amsterdam-Wa- tergraafsmeer, te Putten A. W. van der Plas Bergambacht; aan genomen de benoeming tot pas tortaai medewerker te Amers foort kandidaat T. E. van Spanje Ede. Gereformeerde Kerken: be roepen te Dokkum mevrouw L. A. Burggraaf Gauw-Terzooi (Fr.); aangenomen naar Drachten Z. Ramaker Sneek, naar Gelder- malsen A. G. Bosma Den Helder. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Dordrecht A. van de Weerd Urk; bedankt voor Harderwijk-Zeewolde. R. van Beek Veenendaal. Leiden. Hervormden en ge reformeerden in het Leidse Morskwartier zijn uitgenodigd om op Witte Donderdag, 16 april, om half 8 's avonds in de Leonar- duskerk aan de Haagweg een rooms-katholieke viering bij te wonen. Dat is een uitvloeisel van gesprekken in de 'Oecumenische kring', waarin vertegenwoordi gers zitten van de drie kerken. Ds. A. Th. Kramer van de her vormde wijkgemeente 'Mors kwartier': "De Rooms-Katholie- ke Kerk heeft de rijke traditie van Witte Donderdag, in een een heid met Goede Vrijdag, Stille- Zaterdag en Paasmorgen, beter bewaard dan de protestantse kerken". Aan de viering gaat een korte ontmoeting vooraf (kwart voor 7) in het parochiehuis aan de over kant van de kerk. Daar wordt een toelichting gegeven op het ver loop van de dienst. Leden. De doopsgezind-re monstrantse gemeente in Leiden telde, blijkens het pas versche nen jaaroverzicht, bij elkaar 582 leden en 81 vrienden per 1 janua ri 1987. Per 1 januari 1986 had de ze gemeente in totaal 615 leden en 82 vrienden. Radiopastor. De nieuwe ra diopastor van de Ikon, ds. P. J. C. Stolp, zal op zondag 12 april als zodanig worden bevestigd. Hij is de opvolger van wijlen ds. A. Klamer. De dienst, met ds. Ch. Schokker uit Uitgeest als voor ganger, is in de Goede Herder kerk (Simon Stevinweg) in Hil versum en begint om 3 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2